No. 34 Donderdag 9 Februari 19*8 171° Jaargang Bij dit nummer behoort een BijvoegseL KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting - van "Woensdag. De regeling-achteraf van de Robaver- ondersteuning is door de Eerste Kamer z. ih. st. goedgekeurd. Alleen vertolkte de heer Polak nog eens de meening van hen, die vinden diat de regeering tijdiger mededeeling aan de Slaten Generaal had moeten doen, desnoods in geheime zit ting. En bovendien vroeg hij naar de reden van het uitblijven van een strafver volging. Op die laatste vraag kreeg hij geen antwoord. Minister de Geer zei dat hij daarvoor moest wezen bij den Minis ter van Justitie. Of die verwijzing het rechtsgevoel zal bevredigen, betwijfelen we. Vroegere mededeelingen waren vol gens Minister de Geer nutteloos geweest. Bovendien heeft niet de Staat, maar de Ned. Bank hulp verleend, een argu ment waarvan de beteekenis wel wat ver zwakt wordt door de niet door den mi nister naar voren gebrachte bij-omstan- digeidh, dat die Ned. Bank een staats garantie achter zich wenschte. Enfin, die 2aal- is gelukkig nu weer gezond ge worden. Toen kwamen de voorstellen betreffen de petroleumconcessies in Indiê. Zooals van zelf spreekt brachten de eoc, democraten daarbij hun voorliefde voor .staatsexploitatie naar voren. Hun Hvoordvoerder, de heer Mendels, zei dan ook dat zijn fractie zich niet met de voorstellen kon vereenigen. Maar aan hun betoog over ae veel grootere voordeelen voor den staat uit een staatsexploitatie wordt toevallig door den, gister nog door ons in het licht gestelden petroleumslrijd de wind uit het zeil genomen. Iedereen voelt nu het risico dat daaraan verbon den is, behalve nog dat tusschen de twee groote wereldtrusts een exploileerende Ned. Indische staat een machtelooze dwerg zou zijn. Van andere zijde werdl dan ook er meer waarde aan gehecht dat de Staat door de nu voorgestelde regeling zeker ïs van een behoorlijk aandeel in de winst. En bovendien werd ctoor verschil lende leden voldoening uitgesproken, dat men door het toelaten ook van Anieri- Scaansche maatschappijen een open-deur- politiek volgt. Over het eerste ontwerp tot het afstaan van terreinen in op Sumatra en Java aan de Ned. Kol Petroleum Mij., (een Standard Oil-dochter) werd niet gestemd. Alleen lieten de soc. dein. aanleekenen, dat zij ertegen waren. En nog feller waren zij tegen het twee de ontwerp tot uitbreiding der gemengde exploitatie der N.I.A.M. met het eiland Roemjoe en het gebied om de Aroebaai op de Oostkust van Sumatra. Want voor de daar gevonden zware olie, die direct bruikbaar is voor stookolie op de sche pen geldt niet het bezwaar van onzeker heid en kostbare outillage. De heer Men- dels stelde ten slotte een reeks vragen over de actie der N.I.A.M., en wajs van meening ,dat als de Minister daar op niet voldoende kon antwoorden, de lieele behandeling moest geschorst worden. Misschien wordt daarover vanmiddag meer opgehelderd. Daar die Minister van Koloniën hedenmorgen verhinderd is, zou 7 echter eerst het vaccinatiewetje worden behandeld. gelen schijnen den Minister hier be zwaarlijk te stellen, behalve dan de on toelaatbaarheid van uitgesproken revolu- nairen lectuur. EEN GEWRAAKTE UITLATING. In antwoord op vragen van den heer Kleerekoper heeft de Minister van Justi tie meegedeeld dat hij den officier van Justitie bij de Arnhemsche rechtbank' heeft te kennen gegeven, dat beter ach terwege waren gelalen de woorden, die hij in een requisitoir over een verkie- 'zingsomkooping sprak n.L. dat nu er onder de kiezers zoowel als onder de ge- 'gekozen personen voorkomen uit de laagste klassen der samenleving, omkoo- perijen tegen goederen van uiterst ge ringe waarde veelvuldig voorkomen. In zooverre in de uitspraak van den ambtenaar van het openbaar ministerie tot uitdrukking is gebracht .dat mindere welvaart zonder meer beteekent hoogere vatbaarheid voor omkooping, wordt zij dan ook door den Minister gewraakt. 3 8 «ME w 1 LECTUUR IN GEVANGENISSEN. Naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid ÏOeerlto- per, betreffende de verstrekking van lec tuur in gevangenissen deelt de Minister van Justitie mede,d at de'bibliolheken der ■strafgestïehten naast een algemeen deel, in afzonderlijke afdeelingen gehouden worden o.a. voor Protestanten. Roomsch Katholieken en Israëlieten. Te 's-IIerto- genbosoh komt in do Roomsch-Katbolieke afdeeling inderdaad ook voor. „Hel So cialisme door Viktor Cathein S.J.", dat beschouwd wordt als lectuur voor meer ontwikkelden onder de Roomsch-Katho- lieke gedetineerden en dan ook slechts sporadisch ter lezing wordt gegeven. In deze beschikbaarstelling van dit hoek, kan de ondergeleelcende niets onoorbaars zien. Aan den anderen kant zij medegedeeld, dat het den Minister niet bëkendi is, dat socialistische geschriften als zoodanig, be houdens dan voor zoover daaronder zijn begrepen geschriften van bepaald revo- ïutionnairen inhoud, stelselmatig worden geweerd. Het beleid berust in eerste instantie ibij het ooilege van regenten. Algemeene re GEEN FIUESCII OP DE LAGERE SCHOLEN. Op vragen van de heeren Oroles en de Vries betreffende de toevoeging van het vak der Friesche £aal aan def vak ken, genoemd in artikel 2, tweede lid, der Lager-Ondenvijswet 1920, antwoordde de minister van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen: De minister is van oordeel, dat de rij der vakken van artikel 2 der Lager- onderwijswet 1920 niet moet worden uit gebreid, dan wanneer daarmede zou wor den voldaan aan een dringend en vrij algemeen gevoelde behoefte, waarin al leen de lagere school kan voorzien. Zoo lang niet afdoende gebleken is, dat niet op andere wijze dan door de lagere school voldaan kan worden aan de be hoefte aan onderwijs in het Friescfh, bestaat er naar zijn meening geen re den opneming van dit vak in. artikel 2 der wet te bevorderen Heerenkleeding naar Maat. U wilt correct gekleed gaan! Daarbij geen liooge prijzen betalen^ Bezoekt dan de Kleedermakerij van J. HOOFTttfAN Jr., VLAS.UARKT. Een groot deel der voorradige stoffen moeten nu plaats maken voor de nieuwe dessins en wórden daardoor zeer voor- deelig aangeboden. (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Woensdag werd in het Schutters hof alhier de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de aid. Walcheren der Nederl. Reisvereeniging, welke zeer druk bezocht was. Uit het jaarverslag bleek, dat het afgeloopen jaar zich kenmerkte door een opgewekt vereenigingsleven. Het aantal leden ver meerderde met 125 en groeide aan lot 675. Ook het verslag van den penning meester gaf reden tot groote tevreden heid. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken werden de beide af tredende bestuursleden, mevr. N. Ver meulen—Eggel en de heer A, A. Noest herkozen; in de plaats van den heer A. C. Hildernisse, die voor een herbenoe ming niet meer in aanmerking wensch te te komen, werd gekozen de heer II. P. Slaak Bij stemming werd als voor zitter aangewezen de heer A. A. Noest; de opengekomen functie van penning meester zal door den heer H. P. Staal worden vervuld. Bij monde van den penningm werd den scheidenden voorzitter namens de aid. dunk gebracht voor alles wat hij in de 15 jaren, dat hij een bestuursfunctie bekleedde, voor de afd. heeft gedaan. Als afgevaardigde naar de alg jaar vergadering, tc Rotterdam te houden, werd aangewezen de heer M. Geelhoed ie Vlissiijgen. - Voor de aid. Middelburg van het Nederlandsche Meisjesgilde liield de Algemeene Gildielcidster, mevr. J. L. Rc- d,eke—Hoek, Woensdagmiddag een lezing met lichtbeelden. Hierbij waren ook aan wezig vele Vlissingsche padjvindsters en cenige belangstellendten. Na enkele woord,en gesproken te heb ben over diocl en inrichting van. de pad vinderij vertelde mevr, Bedekte aan de hand; van talrijke lantaarnplaatjes over het groote internationale padjvindsters- kamp, cljat in den zomer van 1927 te Ge neve is gehoudten. Daar kampeerden op een prachtig gelegen terrein delegaties van alle mogelijke Europeescke landten, van Amerika, Afrika, Australië, Ohina, en Japan. Daar demonstreerde ieder land op zijn beurt, ihoe zijn padVindsters werk ten, hoe zij er haar ceremoniën hielden. Daar zongen 's avonds bij het gemeen schappelijk kampvuur de verschillende nationaliteiten liederen in, hun eigen landstaal, waarnaar de anderen met de grootste hoffelijkheid, luisterden, al be grepen ze ze vaak niet. Ook wenden om beurten de verschillende volksdansen vertoond,. Onze Hollandsolie pad vindster» sloegen hierbij lang geen slecht figuur. I De lantaarnplaatjes gaven een duide lijk .overzicht van dit alles en ten slotte ook van de indrukwekkende plechtigheid van de algemeene vlaggenparade, meis jes en vrouwen uit alferlei landen in een reusachtigen kring opgesteld, hulde bren gend aan de vlgg v,in de gastvrouwe Zwitserland.. j Na de lezing deden de Vlissingsche en Middelburgsche /ipadvindsters haar gildeleidster uitgeleid' tot hel station De afdeeling Middelburg van do Nederl. Vereeniging van Huisvrou wen bestaat binnenkort 10 jaar, en heeft besloten haar 2e lustrum, evenals het lste, te herdenken met een tentoonstel ling en een feestavond De tentoonstel ling, waarvan mevrouw W. A Dumon I Talc—Van Trigt het eerevoorzitsterschap heeft aanvaard, zal worden gehouden in de bovenzaal van de sociëteit St. Joris en wel op Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrijdag 4 Mei. Wij waren in de ge legenheid een kijkje te nemen op den plattegrond, en daaruit bleek ons, dat bijna alle ruimte door firma's op ver schillend gebied, zoowel van hier als elders, is bezet. Voor hen, die nog plannen maken om te exposeeren. is spoed dus een vereischte. De feestavond zal plaats hebben op Zaterdag 5 Mei, Uit Walcheren. De afd. Biggefccrke van den Bijz. Vrijw. Landstorm hield Woensdag- avono een bijeenkomst onder leiding van den burgemeester. De beer Laernoes van Vlissingen besprak- de herdenking van het 10-jarig bestaan van den B. V. L. en wekte allen op deel te nemen aan deze feestviering. Voorloopig gaven zich reeds enkelen op. De aanschaffing van een vaandel zal nog nader worden over- j wogen. De afdeeling telt thans 2-1 leden. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Oost- k ape lie wenschte de voorzitter den leden mol hun gezinnen een voorspoe dig jaar en memoreerde hetgeen in 1927 in de gemeente is lot stand gebracht. Weill. Poppe dankte namens den raad den voorzitter voor liet gesprokene en wenschte hem mei zijn familie Gods zegen toe. Voor kennisgeving werd aangenomen de ingekomen begrooting 1928 voor den keuringsdienst van waren. Ingekomen is bericht, dat geen sub sidie uit de gemeentekas meer mag ver strekt worden voor vervolgonderwijs. Een voorschot wordt verleend aan hel bestuur der bijz. school voor 1928 van f738.- Een verzoek van de aldaar gevestigde landbouwvereeuiging om gebruik te mo gen maken van een lokaal der openbare school om daarin een cursus te houden voor boekhouden, wordt z h. st. inge willigd. Iu beginsel wordt besloten om aan emigranten, die naar Canada willen trekken, cenige tegemoetkomingen toe te staan, doch hiervoor ieder geval af zonderlijk te behandelen. Een verzoek van omwonenden aan den lioek van den Duinbceksclien weg, om aldaar een lan taarn te plaatsen, wordt na cenige be spreking z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de lieer Brand hoe het staat mei de werkverschaffing Naar hij vernomen heeft, zijn de werk- loozeu na het sneeuwruimen naar huis gestuurd. Wat staaf nu eigenlijk op den voorgrond, de werkverschaffing of de werkeloosheid9 Hierover werd breedvoe rig gesproken, waaraan door alle leden werd deelgenomen, en waarbij dc voor zitter den heer Brand tevreden stelde. In het vergaderlokaal te S e roos- leer kc hield het ziekenfonds „Onder linge Hulp" op Dinsdag de gewone alge meene jaarvergadering. De voorzitter dc heer J. Versluis, herdacht mei erkente lijkheid de verdiensten der lieeren 11. J. Versluis en L. Coruelisse welke langen tijd deel uitmaakten van de commissie van advies doch nu door vertrek naar) elders en ontslagname twee vacature's deden ontstaan. Uit cle jaarverslagen I bleek dat het afgeloopen jaar voor het fonds gunstig mag genoemd worden. De inkomsten bedroegen f 927.63 en uilgaven f 813.42. Hel batig saldo slccg van f852,43 tot f 966.44. Dc aftredende j bestuursleden, M. Izeboud en J. LouweJjse werden herkozen, terwijl in de plaats van J. Jakobse die niet meer in aanmer-1 king wenschte te komen gekozen werd C. Huissoon Cz. j I Door de vergadering werden als leden der commissie van advies gekozen de heeren W. C. Allaart en Joh. Wondergem en benoemd tot bode J. Schout. M. a. s. werd aangenomen een voorstel van het bestuur om toe te treden tot den Prov. Bond van ziekenkassen, in verband ook met de komende ziektewet. Over den loop der bevblking te Vee re over 1927 kregen we nog de Vol gende opgave. Zij telde op 1 Jan. 511 m. en 478 vr. samen 989. Er vertrokken 46 m, en 38 vr. er overleden 10 m. en 3 Vr. Er zijn ingekomen 33 m. en 34 vr., en ge- geboren 3 m. en 8 vr. Zoodat de bevol king verminderde met 20 m. en vermeer derde met 1 vr.; en op 31 Dec. 1927 tel de 491 m. en 479 vr. samen 970 perso nen. Uit Zuid-Beveland. Bij Kon. besluit is de toelating als vereeniging, uitsluitend ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, van de vereeniging, genaamd: Vereeniging ter bevordering van do verkrijging van onroerend goed door landarb. „Eigen Erf', gevestigd te Goes, gehandhaafd. Gistermiddag bemerkte het onder wijzend personeel der O L school te Heinkcnszand, dat zich boven het plafond hunner klas rook verzamelde. Een ingesteld onderzoek bewees, dat een gat in den schoorsteen was geraakt en dat het plafond vuur had gevat. Spoe dige hulp kon den ontstanen brand tijdig blussclien en groote schade voorkomen IT it T holen. Dinsdag bracht de Commissa ris der Koningin in Zeeland een bezoek aan de Brugwerken te Tholen. Hij I Werd door den burgemeester rondgeleid. te.rwijl mede aanwezig was den heer ir Kuipers uit Amsterdam, die de brug ont wierp en aan wien de directie is 9Pge- dragen. o i Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de weck van 29 Januari tot en met 4 Februari iu dc provincie Zeeland bedroeg Buikfyphus- St, Maar tensdijk 2 in een gezin, waarin de ziekte reeds voorkwam). Diplilerilis Breskens 2, Ovezande 1. (Ing. med.J KERKNIEUWS. Door wijlen den heer G. S. Wierse- tna'. gewoond hebbende en overleden te Onderdendani, werden de volgende lega ten toegekend: aan de Geref. kerk Onderdendani f 10 000; aan de Theol, school te Kampen f 5000; aan de Ver. voor H. O. te Amsterdam f 5000; aan de Ver. „Tot Chr. I iefdadigheid" te Wagenborgen (Gr.) f 2000, terwijl aan de Vereeniging tot stichting en instand houding van een school inel den Bijbel, te Onderdendam, een schuldbekentenis van f 1500 werd geschonken. Ned Eerv. Kerk Beroepen te St. Aunaland ds J. D. van Hof te WiJnis. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Louis dc Vries tc Kopenhagen. Louis de Vries, wiens optreden te Parijs zooveel bewondering wekte bij de daar aanwezige Deensche journalisten, dat hij een uitnoodiging kreeg om in Kopenhagen te komen spelen, heeft daar Dinsdag met zijn eigen gezelschap „Ghet to" van Heijermans opgevoerd met zéér veel succes. Hij werd mei bloemen ge huldigd, kreeg een krans van de Deen sche acteurs, en ook een van den Ne- derlandschen gezant. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Kabïnetscrisseu. In Noorwegen Zooals verwacht kon worden heefL de Storting de motie van Wanlrouen-Mok- winckel aangenomen mei 86 tegen 63 stemmen. Volgens een nader bericht hield de crisis verband met de houding der re geering tegenover de bankwereld. In het sterling legde minister-president Ilornsrud n.l. verklaringen af over de op het oogenblik der regccrings vorming gevoerde besprekingen mot toonaangeven de financieele kringen Bij die besprekingen werd voorgesteld flat de regeeriug de oprichting van een „clearing house" voor bankdeposito's zou overwegen. De regeering wilde echter niets onder nemen wal op ccn staatsgarantie zou zijn ui^geloiopen. Verder vermeldde de premier zekere andere particuliere besprekingen, die bij het in functie treden der linksche re geering plaats vonden en waaraan ook de gouverneur der Bank van Noorwegen deelnam. De minister-president zinspeelde er op, dal de linksche regeeriug thans ten vdl| gebracht moest worden, wyl ze geen ge dwee werknig van de Bank van Noor wegen. noch van dc groot-financiers wilde zijn. in Jo e go Slavic Ook daar was de crisis allang dreigend, doch thans een feit geworden. Voekilsje- wilsj hceit thans het ontslag aangeboden dal door den Koning aanvaard is. Deze heeft toen gepoogd een concentratie-ka binet te vormen, wat mislukt is. 7'hans heeft Radilsj, de voorzitter der Kroati sche boerenpartij ecu opdracht. Eraasch - Amerikaansclie arbitrager crürag. Ilavas geeft de volgende samenvatting van den inhoud van dit verdrag: Het Fransch-Amerikaausehe arbitrage- verdrag te Washington onderteckend legt er den nadruk op, dat de twee lan den in hun wederzijdsclie betrekkingen den oorlog verooraeeleu als instrument van nationale politiek en er naar streven hel oogenblik te \crhaaslen waarop de afsluiting van internationale verdragen, die de vreedzame bijlegging van geschil len regelen, voor altijd de mogelijkheid van oorlog tusschen de naties der wereld op zij zal schuiven Hel bevat vier artike len, volgens welke alle niet diplomatiek uit den weg geruimde geschillen hetzij aan een permanente internationale Com missie, hetzij aan hel Permanente hof van arbitrage of een aanvullend gerechthof worden voorgelegd, behalve degene die belangen voor derde mogendheden ï-aken, die afhangen of de handhaving raken van de Monroelcer. en die afhangen of de na leving raken van de verplichtingen van Frankrijk uit hoofde van het pakt van den Volkenbond Rede ran Chamberlain. Thans heeft ook CJiamberlain, de Eu- gelsche minister van builenlandsche za ken een rede gehouden over de builen landsche politiek van zijn rijk'. In de eerste plaats t.o.v. China Enge land heeft daar geen ander doel dan zijn handclsmenschcn te besehermen. De re geering wil de Chineeschc eischcn tot herziening der verdragen overwegen, als voor die veiligheid maar waarborgen ge geven worden Maar China wordt nog stöeds geteisterd door burgeroorlog, wie zal die waarborgen dus geven? De Engelsche regeeriug zou zich niet verzetten tegen bet heffen van een sur- taxe overeenkomstig de conventie van Washington, maar tegen onwettige her- fingen boven die surtaxe zal steeds ge protesteerd worden. Ook beslaat er geen bezwaar tegen een nationaal uniform ta rief. Wal de strijdkrachten iu China be treft deelde de Minister mede, dal de troepen te land reeds van 12.500 lot 4500 verminderd zijn. Er zijn reeds or ders gegeven om nog een Bataljon naar huis te zenden. De moeilijkheid blijft natuurlijk voor iedere overeenkomst met China: de bur geroorlog, de telkens zich wijzigende re- geeringsvorm, waardoor men gaat vra gen wat nu onder China moet verstaan orden Wat de Maritieme conferentie betreft: Chamberlain acblle 't niet wenschelljk de besprekingen nu reeds wteer te her-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1