Maandag 6'Februari 19£>8 No, 31 171° Jaargang BINNENLAND. EEN WITBOEK. De Minister van Buiten). Zaken heeft aan de beide Kamers der Staten-Gene- raai een Witboek overgelegd, bevattende het verslag van de 48ste zitting van den raad van den Volkenbond te Genève, 5—12 December 1927. In dit verslag wordt o. m. uitvoerig melding gemaakt van dé bemoeiingen van onzen minister van builenlandsche zaken, daartoe als rapporteur door den raad aangewezen, om het geschil tus- schen de regeeringen van Litauen en Polen tot oplossing te brengen. BE NIEUWE NEDERL GEZANT TE BRUSSEL. Het bericht over de benoeming tot gezant te Brussel van jhr. Van Nispen tot Sevenaer is in officieele en politieke kringen te Brussel en ook bij de Ne- derlandsche kolonie in de Belgische hoofdstad gunstig ontvangen. Ook som mige Brusselsche bladen laten zich op sympathieke wijze uit over den nieu wen gezant. De Soir plaatst zijn por tret en herinnert er aan, dat jhr. Van Nispen tot Sevenaer geen onbekende is te Brussel; dat hij er in 1910 commis saris is geweest van de Nederlandsche afdeeling der internationale tentoonstel ling en hij sedert dien in zeer harte lijke betrekkingen is gebleven met tal rijke Brusselsche families. Jhr. van Nis pen tot Sevenaer is, zegt hetzelfde blad Verder, een gentleman in den waren zin van het woord en de keuze van de Neaerlandsche regeering bewijst, dat het haar wensch is, tot een nog hartelijker toenadering tot België te geraken. UIT OOST-IN DIË. De Krakatau. BATAVIA, 5 Febr. (V.D -Aneta). De Krakatau heeft Zondag geen wer king vertoond. De toestand was Zaterdiag zeer rustig. Eenige kleine erupties wer den nog geconstateerd. Overwerkte Zenuwen kalmeereu en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cc. Bp Apotb. en Drug. f (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Dit Middelburg. Hedenmorgen is men begonnen met het plaatsen van witte paaltjes langs het pad, dat loopt over het vroegere militaire terrein op het Molenwater, waardoor het pad ook des avonds beter te onderschei den zal zijn. Het zal nu zeker wel ge heel in orde worden gemaakt, waarmede honderden gediend zullen zijn. Zaterdagmorgen werd alhier hij het dooden van een rund met behulp van een schielmasker in een slachtplaats, de slagersknecht P. door den kogel in de knie getroffen. De kogel is niet in de knie blijven zillen, maar toch bleek op name in het gasthuis ter verpleging ge- wenscht Reeds enkele dagen is op het po litiebureau alhier een rijwiel van een onbekenden eigenaar aanwezig, dal on beheerd op straat werd gevonden. Ia verband hiermede willjen wij er eens op wijzen, dat meerdere eigenaren van stalen rossen hun rijwielen tot in de late avonduren buiten laten staan, en ze bij hel naar huis gaan soms nog ver geten. Het is zeker een onnadenkendheid, die tot onaangename gevolgen kan leiden, als hel karretje deu volgenden morgen verdwenen is. De Mandolinevereeniging „Apollo" heeft Zaterdag haar 1ste lustrum ge vierd met een muziek- en tooneeluitvoe- ring in het Schuttershof. Het deel van den avond voor de pauze was geheel gewijd aan dc raan- doline-muziek, ter beoefening waarvan de vereeniging is opgericht en die zij nu gedurende 5 jaar onder leiding van den heer P. C. Oorschot heeft beoefend op een wijze, die allen lof verdient, en waarvan de resultaten steeds excelsior zijn gegaan. Dit bleek ons Zaterdag avond wij waren niet van den aan vang aanwezig bij de drie laatste nummers van het programma, zoowel bij het Allegro van Pleyel, de Traumcrei van Schumann als de Armonie Alpine van J. Sartori. Vooral bij het tweede genoemde is pen volledige beheersching der instru menten o. i. geboden. De niet overtal- rijke aanwezigen gaven door Luid applaus blijk het gebodene met ons ten zeerste op prijs te stellen. Voor de pauze aanving had de eigen lijke herdenking van het 5-jarig beslaan plaats. Dit bij monde van den secre taris, den heer A. P. Jongepier, die her innerde aan de oprichting op 31 Januari 1923, aan een lezing gehouden over het mandolinespel, dat reeds uit de 7e*«euw bleek te dateeren en aan verdere ge beurtenissen uit het leven der veree niging. De oprichting had geenszins de bedoeling do reeds bestaande veree niging concurrentie aan te doen. Spr. herinnert er dan verder o. a. aan hoe de eerste uitvoeringen in de sociëteit St. Joris plaats hadden en later in de kleine concert- en gehoorzaal en hoe men ten slptte naar het Schuttershof is gegaan, omdat do bezoekers op een dans je na gesteld bleken. Toch hoopt spr., dat dit laatste spoedig niet meer noodig zal zijn en men naar de uitvoeringen komt voor de muziek zelve. Zich tot den directeur-voorzitter, den heer Oorschot wendende, brengt spr. dezen hulde voor zijn leiding en biedt hem namens de leden der mandoline- afdeeling een rooktafel en namens die der tooneelafdeeling een lauwerkrans aan. De heer Oorschot dankte voor de gebrachte hulde en de aangeboden ge schenken. Vertegenwoordigers van de zusterver- eeniging Apollo te Vlissingen Kwamen bij monde van den heer Langedijk een stel muziek en een mand bloemen aan bieden, en de heer Overweel bracht gelukwensch en bloemen over van „Kunst cn Strijd", onderafd. van de A J. G. alhier. Na de pauze stond het programma in het teeken van voordracht en too- neel. Eerst gaf de heer Jongepier een ern stige en daarna een paar zeer vroolijk© voordrachten; dat hij dit goed deed, bleek uit de rust, waarmede de eerste werd aangehoord en de spontane wijze, waarop de refreinen der beide laatste werden medegezongen. Een zeer goed slot van het program ma- was de opvoering door een drietal •dames- en vier heerenleden der too neelafdeeling van het blijspel in één bedrijf „Arme Rijken." Dit stuk werd bijzonder vlot gespeeld en enkelen der spelenden verdienen een bijzonder woord van lof voor de wijze, waarop zij hun rol vertolkten. Het is een stuk vol gezonden humor, en met vroolijkc looneeltjes. Het applaus was ten volle verdiend. Dat er ten slotte nog enkele uurtjes gedanst werd_, spreekt van zelf. [Tit Walcheren. Hedenmorgen is de van "Koudekerke naar Middelburg rijdende stoomtram bij den Molenweg aangereden door een vrachtauto met melkbussen. Aan de tram werd schade toegebracht, en de melkbus sen werden dóór elkaar, en ten decile op den grond geworpen, doch de auto had weinig schade bekomen en de be stuurder was ongedeerd. Vrijdagavond vergaderde te A r n e- muiflen de plaatselijke afdeeling van den bijzonderen Landstorm. De vergadering werd door den secre taris-penningmeester, den heer Franse geopend, die daarna het woord; gaf aan den heer P. G. Lacrnoes uit Vlissingen. Deze gaf eene uiteenzetting van het vieren van het 10-jarig bestaan van den Bijz. Landstomi op 27 Sept. a s. te 's Gravenhage. Hij deelde mede dat in deze 1,0 jaren het ledental was gegroeid Lot een aantal van pl.m. GOOOO man. Hel is niet de bedoeling, zeide spreker, op vermelden datum te demonslrceren hetgeen men aan anderen overlaat, .doch enkel hel 10 jarig bestaan van het insti tuut te vieren. De heer Laernoes wees ook fiog op de slechte en onzedelijke toestanden in Rusland, welke ontstaan waren door de revolutie. Nadat de heer Franse dank gebracht had aan spreker werd door hem de vergadering gesloten. Vrijdagavond gaf het Domburgsch fanfarecorps „Apollo"' in de'zaal van het café Wilhelmina te Domburg haar jaarlijksche uitvoering. Een 8-tal mu zieknummers., afgewisseld door eenige voordrachten en tooneelstukjes werden voor een stampvolle zaal ten gelioore ge bracht .Dat alles zeer in den smaak van het publiek viel, bewees hel luide ap plaus, dat telkens opsteeg De goede stemming bleef dan ook tot in de kleine uurtjes voortduren. - Vrijdagavond gaf de zangvereeni- ging „Eendracht maakt macht" te Oost- k a p e 11 e een uitvoering in de open bare school. Aandachtig werd het zin gen der 12 nummers door de talrijke aanwezigen aangehoord, welke, gezien het langdurig applaus, hetwelk na elk i stukje plaats had, zeer ih den smaak vielen. Eveneens oogstte veel bijval het na afloop van den zang opgevoerde tooneelstukje voor 5 personen, „Het standbeeld van den veldwachter." Na afloop van alles werd den heer J. Geldof, die deze vereen. 15 jaren als direc teur geheel belangeloos leidde, een prachtigen veldkijker geschonken. In de jaarl. vergadering der afdi, van den Bijz. V. L. S. te Souburg zette de voorzitter de heer P. G Laernoes de toe komstplannen voor 1928 uileen en sprak ook in het bijzonder een woord van op wekking tot aanwerving van nieuwe le den. Besloten werd een comité te bec noemen ,dat aan den Bijz. V. L. S. een vaandel zou uitreiken. Uit Zuid-Beveland. Vrijdagavond j.l. was het alge- meene vergadering van het Groene Kruis to Nis se. Aanwezig 7 leden. Het le dental is gedaald van 106 tot 92. Door den secretaris werd verslag over 1927 uitgebracht. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording ge daan over 1927. Besloten werd f 100 uit te trekken voor aankoop materiaal. Tevens werd besloten dit jaar voor 't eerst Emmabloempjes te verkoopen voor de t.b.c.-bestrijding. Door de vergadering van de weeg brug „Schorebrug" te Schore is be sloten om een vasten weger aan te stel len, en is het dividend voor 1927 be paald op f 5.— per aandeel. Naar wij vernemen, is Donderdag 1.1. bij het passeeren der treinen van ongeveer 5 uur n.innabij hel slation V 1 a k e vanuit den trein richting Roo sendaal—Goes geschoten of met een voorwerp gegooid op den trein richting Goes— Roosendaal. Een reiziger werd ge wond aan het oor en aan den hals. Een onderzoek naar een cn ander wordt ingesteld. De heer G. J. van Doorn Lzn te Krabbend ij kc is benoemd tol diage- lijksch opzichter bij de werken tot ver hooging en verzwaring aan de zeedijken van den Westerland- en Westkerkepoldpr te Wolfaarlsdijk. Uit öchouwen-Duiveland. Vanwege de afd. Zeeland van den bijzonderen vrijwilligen landstorm is te i Bruinisse een vergadering voor ge- noodigden gehouden. Deze werd geopend door den heer P. G. Laernoes uit Vlis singen, secretaris der Prov. Landstorm- eomroissie, die mededeelde, dat er in Zeeland 83 afdeelingen bestonden, en hoople, dat straks Bruinisse de 84e zou woraen. Spr. wees op de revolutiege varen die ook in ons land nog be staan. Om dit gevaar te bezweren is de bijz. vrijw landstorm opgericht, die thans pl.m. 60.000 man sterk is. De heer Persant Snoep (Ivapelle sprak vervolgens over het vrijw. landstorm korps motordiensl. Na het beantwoorden van eenige vragen gaven zich ca. 20 man op, die genegen waren lid te wor den De heer Laernoes verheugde zich in het tot staud komen van de nieuwe afdeeling en wekte de nieuwe leden op deel te nemen aan den 27 Sept. te Den Haag te houden herdenkingsdag. Hiervoor gaven zich 17 leden op. Ook zal een afdeelingsverslag worden ge maakt Woensdag vergaderde de raad van Bruinisse, voorzitter de burgemees ter; tegenwoordig alle leden behalve de heer dc Waal. Van Ged. Stalen is bericht ontvangen dat er bij hun college geen bezwaar be staat legen uitbetaling vau subsidie voor j het geven van herkalingsonderwijs, mits dat onderwijs is gegeven in< 1927. Naar aanleiding daarvan wordt aan de Ouder commissie ingevolge haar verzoek over de maanden November en December 1927 subsidie verleend van f 78.45. Op een verzoek van het bestuur van den Kring Schouwen en Duiveland van de Z. L M. om subsidie voor dc in fddt jaar te houden tentoonstelling wordt be sloten, met 5 tegen 1 stem, die van den heer van den Berg, omi deel te nemen in het garantiefonds tot een maximum bedrag van f 50 Naar aanleiding van een schrijven van den Raad van Bestuur der N.V. P. Z E. M. wordt m. a. st. besloten de over eenkomst betreffende de straatverlich ting te aanvaarden. Een adres onderteekend „de gezame- lijke voerlieden" inhoudende het ver zoek om de bespanning voor den reini gingsdienst publiek aan te besteden, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede dat hij een aan hem gericht schrijven heeft ont vangen van P. M. van Zuidland, waarin de beschikbaarstelling van de bespanning voor een minderen prijs wordt aangebo den, dan die thans wordt betaald. Deze aangelegenheid wordt breedvoe rig besproken en ten slotte besloten niet op dal aanbod in te gaan omdat de bediening door P. van den Berge,, zoowel wat betreft de bespanning voor den reinigingsdienst als die van de lyk- koels, niets te wenschen overlaat. B. en W. worden gemachtigd mei genoem den van den Berge nader te onderhan delen. Daarna wordt het kohier der belasting op de honden voor 1928 vastgesteld pp een bedrag van f 366. Op een verzoek van den Secretaris der Prov. Landstormcominissie om gratis ge bruik van het gemeentelijk vergaderlo kaal wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur der Ohr. school wordt de heer O. Koelmans benoemd lot hoofd van den Pranschen cursus, welke aan die school wondt gegeven. Aan Johs van den Berge vvoijdt ver gunning verleend tot het bouwen van 4 betonnen varkenshokken op een ter rein in de Schoolstraat. Bij de rondvraag zegt de heer Pad mos dat het wensclielijk zou zijn een aan vang te nemen met de voorbereidende maatregelen inzake het maken van eep trottoir in de Korte Ring, waarover de raad reeds eerder besprekingen heeft gevoerd. De voorzitter stelt voor daartoe niet over te gaan, in de eerste plaats omJdat daarvoor geen fondsen beschikbaar zijn en vervolgens in verband met de eer lang te verrichten werkzaamheden voor den aanleg van de waterleiding cn de totstandkoming van het cleclrisch licht in deze gemeente. Besloten wordt dan ook de door den heer Padmos^ bedoelde werken aan te houden. Tenslotte wordt op voorstel van den heer Padmos besloten een partij oude schoolbanken publick te verkoopen, waarna de vergadering wordt gesloten. Uit Tnolep. Vrijdagavond vergaderde te S l a- vcnisse de afd. ucr Scliippevsvercen. „Schuttevaer." Het ledental is thans 129. Éere-voorzilter dhr. A. F. Hansscns. De voorzitter deelde mede, dal er weder eenige personen als nieuw lid zijn toege treden. Met de beste wenschen voor de ardceiing en voor de leden in het bjj- zonder, opende de heer van IJscidijk de druk bezochte vergadering. Het jaarver slag meldde, dat dc toestand voor de scheepvaart in 1927 niet erg rooskleurig is geweest, dal 1927 ook weder vele rampen heeft opgeleverd Met voldoening kon men terugzien op "9e gedane werk zaamheden De ingezonden 1 voorstellen zijn op de Alg, verg. te Delft besproken en door den voorzitter-afgevaardigde ver dedigd Ze waren uitslag gasuoei aan den Sint Annalanaschen nolj, meerder toe zicht op de sleepschepeu enz. In de Dordsche Kil, opheffing vóórschullcn en een verzoek aan het Hcemraadscbap[ „Ze venbergen" in zake het varen met motor booten. De resultaten zijn zeer gunstig geweest, niet één, maar twee gasboeien zijn door de marine lusschen Zijpe en daar ge legd, n 1. aan den Sinl-Annalandschcn nol en aan den Vlakkenhoek, nadat door de afdeeling ook nog gewezen was op de "groole noodzakelijkheid er van voor de internationale vaart op Antwerpen. De schipperij is er zeer tevreden over. Een verzoek aan het gemeentebestuur van Zierikzee om trappen te brengen in de kademuren der nieuwe Haven, werd in zooverre ingewilligd, dat ze aange bracht zijn aan ,maar niet i n de haven muren. Besproken werden de haven- en kadegelden te Haarlem. Een verzoek aan het gem bestuur ter plaatse om den weg onder den Stoofdijk te verhardeu, werd ingewiiljgd. Op verzoek zijn er in den Kerkwcg aldaar 2 lantaarns bijgeplaatst Omlrcnl hel licht in de Zandkrcek is door de Inspectie versterking en verbe tering toegezegd Eenige voor te stellen wijzigingen in het poliliereglement zijn in een huishoudelijke raadsvergadering ina advies van „Schuttevaer" besproken. Besloten werd dat jaarlijks aan den afgevaardigde een toeslag zal gegeven worden, naar gelang de kas dit toelaat. De aftredende bestuursleden de heeren J. G. Boogeard en D. van Dreunen wer den bij acelamalie herbenoemd. Daar plaats en tijd der alg verg. nog niet be kend zijn, werd er nog geen afgevaardig de benoemd, verschillende zaken werden nog besproken en de behandeling er van werd aan het uitvoerend deel van hel besluur overgelaten. o Uit Zeeuwse h -Vlaanderen O.D. Dat voor de a s. carnavalsfeesten te Sas van Gent oen zeer groole animo zal beslaan, blijkt wel' uit het feit, dat reeds in de 20 nummers zijn aange vraagd bij de commissie tot regeling dier feestelijkheden, voor groepen, die aan den stoet zullen deelnemen. Men krijgt dus He verzorging van den mond met Ddol is gewoonweg een weldaad. De bederf- proccssen in den mond. die de tanden den een na den ander verwoestpm, worden absoluut tegengehouden en na iedere spoeling met Odqï verspreidt zich een verkwikkende Jrischheid over dei gehcelen mond. (Ingez. Med.). een grooten gccostumeerden en gemasker- den stoet, door den „Prins Carnaval" zal Inhalen. Ook van omliggende gemeenten zullen gezelschappen deelnemen. KERKNIEUWS. Evang. Gem. Beroepen te lerseke ds. D. W Veld kamp te Oud I'ekela KUNST EN WETENSCHAPPEN. Naar men ons mededeelt, zal op Donderdag 9 Februari e k. in den Schouwburg alhier, door „Het Gezel schap Pisuisse" uit den Haag onder di rectie van Paul Gollin, de oudste mede werker van wijlen Jean-Louis Pisuisse, een voorstelling van „Vroolijke Kunst" gegeven worden. Zooals bekend, beslaat dit gezelschap uit een vijftal artisten, die lol het laatst deel uitmaakten van hel gezelschap wij len Pisuisse. Onderling hebben zij beslo ten, den plotseling onderbroken arbeid van hun kameraad, het brengen van be schaafde, opwekkende amusementskunst, voort te zetten. Door te trachten zijn voorstellingen te geven, geheel naar en in den geest van hun onLslapen leider, tracht het gezelschap daarmede diens nagedach tenis te eeren, en te doen voortleven. Blijkens de persbeoordeelingen elders is het hun gelukt hun kunst op hoog peil te brengen, beschaafd en genoegclijlc De Dordrechtsehe Courant is Zater dag als kopblad verschenen van dp .,N. R. Crl". Jan Toorop. De loesland van Jan Toorop was ook Zondag zeer slecht. De patiënt is nu en dan buiten kennis. ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van ds. A. Scheele kwam de ver. tot stichting en Instandhouding van een Ghr. Bewaar school lo KapeMe in jaarvergadering bijeen. De opkomst was bevredigend. In zijn openingswoord riep de voorz. aller medewerking in en wekle op om allen propagandisten te worden voor deze zoo nullige en lang begeerde in stelling. 'Uit hel jaarverslag "van den secretaris bleek dal er meer medewerking moet zijn. De ontvangsten zijn te weinig, ook moest het personeel beter gesalarieerd kunnen worden. Spr wekte op lot ver hooging der contributie. De vereen, telt 83 ieden en 26 begunstigers. Hel financieele vraagstuk blijft urgent. De penningmeester deed verantwoor ding over het gehouden beheer. Ontvan gen was f 1509.45, uitgegeven f 1344 50, saldo f 164.95. Ook dit jaar moet de school geschilderd wordpn. Het leerlingen aantal varieerde van 40 tot 50. Besloten werd in April openbare ies te houden. Herkozen werden dp aftre dende bestuursleden Joz. de Jager, J. Almekinders en J. Ileijstck Door net bestuur is besloten ten allen tijde kin deren lot de school toe te laten. Prof. d r II A. L o r e n t z. f Zaterdagmiddag is in den ouderdom van 74 jaar te Haarlem overleden de be kende geleerde Prof. dr H A Ijorenlz. Hendrik Antoon Lorentz werd den 18en Juli 1853 te Arnhem geboren Op

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1