JE ZEEPPOEDER Ho. 26 Dinsdag 31 Januari lf)«S 171' Jaargang 6MNT. BINNENLAND. DE NEB. MIJ. TOT BEVORBERING DER GENEESKUNST EN HET R. K. W. V. Men rueldt ons van bevoegde zijde Naar aanleiding van het bericht in ,uw blad van 30 Jan. 1928, (dat door ons aan de Maasb. was ontleend, Red. Midd. Crt.), als zou in de buitenge wone alg. vergadering der Nederl. Mij. tot Bev. der Geneeskunst, j.l. Zaterdag gehouden, net besluit zijn genomen om in te gaan op de overeenkomst met het R. K. W. V. inzake de ziekenfond sen door het R. K. W. V. in samen werking met bedoelde Mij. op te richten, deel ik u mede, dat dit besluit nog in geenen deele genomen is. Aan deze overeenkomst zit een heele geschiedenis vast. Nadat een vorig jaar door de be treffende commissies der Nederl. Mij. tot Bev. der Geneeskunst en velerlei onderhandeling met het R. K. W. V. een ibasis voor overeenkomst was gelegd, bleken er te elfder ure nog ernstige verschillen te bestaan over de uitlegging der zgö. „Moraalclausule", n.l. dat in de overeenkomst zou worden vastgelegd dat de deelnemende artsen bij de be handeling der verzekerden steeds ern stig rekening zullen houden met de eischen der Katholieke moraal. Deze formule was aldus vastgesteld na breed voerige besprekingen met prof. F. van der Loo, van het R. K. Seminarie te Rijsenburg. Korten tijd voor de buiten gewone vergadering, kwam van genoem den professor bericht, dat de woorden „ernstig rekening houden met", bedoeld zijn als „in acht nemen van de eischen der R. K. moraal". Voorwaar een heel andere opvatting. Bovendien kwamen er andere wijzigingen, zoodat de vergade ring het beter oordeelde, deze belang rijke zaak terug 'te zenden naar de af- deelingen en van het H.B. nadere voor stellen af te wachten.*) Opmerkelijk is, dat het meeste verzet tegen de overeen komst met het R. K. 'W. V. komt van de R. K. artsen uit het Zuiden, welke vreczen, dat de on ïfhankelijke positie van den geneeskundige, door deze soort van overeenkomsten in groot gevaar komt, wat ten slotte zal blijken te zijn een gevaar voor de geneeskundige voor ziening der ziekenfondspatiënten. Dezen zomer wacht ons dus een voor het zie kenfondswezen, voornamelijk voor het Zuiden des lands, uiterst belangrijke be slissing. In de vergadering werd dir. v. d. Bijl te Arnemuiden benoemd als hoofdbestuurslid (vac. dr. Koch uit Kam- pen). Volgens een verslag, ontleend aan de Telcgr., werd dit besluit genomen met 62 tegen 58 st. Red. Midd. Crt. DE ZIEKTEWET. Het hoofdbestuur van den Nederlandj- schen Bond voor Ziekenverpleging heeft aan de Tweede Kamer verzocht, in *le Ziekenfondswet aan de bij de wet toege laten ziekenfondsen, behalve het verlee- nen van geneeskundige hulp, ook het verleenen van wijkverpleging op te dra gen. BELASTING VAN NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. Het comité van verzet van Nederlan ders in het Rijk woonachtig tegen het wetsontwerp betreffende de belasting van Nederlanders, wonende in het buiten land, schat het aantal buitenslands wo nende landgenooten op ten minste 350.000. En het meent, dat juist die Nederlanders, voor wie de heffing kennelijk is bedoeld, de z.g. belastingvluchtolingen, over het algemeen al lang genoeg hun domicilie in een ander land hebben om binnenkort door naturalisatie ook aan deze heffing te ontkomen. De Hollandschè Wasch vrouw (Ing. med.) Uit Stad en Provincie. PROVINCIALE OPCENTEN. In een rondschrijven aan de Ged. Sta ten der verschillende provincies zegt de Minister van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw, dat, blijkens hem door dien Minister van Financiën gedane mededee- ling de mogelijkheid bestaat dat, indien het ontwerp tot verlaging van het tarief der inkomstenbelasting met 20 pet. lot wet wordt verheven, verschillende pro vinciën het door hen reeds vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbe lasting en in verband hiermede ook het reeds vastgestelde aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting nog zullen willen verhoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoedig na 1 Mei een aanvang zal nemen en bij hel opmaken der kohieren uitslui tend rekening zal kunnen worden gehou den met de alsdan van kracht zijnd[e ver ordeningen wordt medewerking ingeroe pen tot het bevorderen zoo noodig van een spoedige wijziging van de desbe treffende provinciale verordeningen, zoo dat eventueelc wijzigingSbcsluitcn vóór 1 Mei a.s. aan de Kroon ter goedkeuring kunnen zijn voorgedragen. DE VLASINDUSTRIE IN ZEEUWSCII VLAANDEREN. Bij beschikking van den minister van Binneulandsche Zaken en Landbouw is de commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand van dje vlas industrie in het Oostelijk deel van Z,- VlaandRren, onder dankbetuiging voor den belangrijken verrichten arbeid ontbon den en is ingesteld een commissie, ge naamd: „Permanente ambtelijke vlascom missie", aan welke commissie is opgedra gen hij voortduring de vlasindustrie in het bijzonder die in het Zuiden d[es lands te bestudeeren en de Regeering daarom trent van advies te dienen. Tol leden dezer commissie zijn be noemd de heeren: ir. A. II, Straatman, hoofdinspecteur van den Arbeid, te Arn hem; Meyer de Vries, Rijksinspecteur der werkverschaffing te den Haag en ir. Corn Stevens, rijkslandbouwconsulenl, te Goes. Uit Middelburg. De Zeeuwsche Ifandelsreizigers-ver- eeniging, die verleden winter een goed geslaagd Bal Masqué in de Concertzaal heeft gegeven, zal'dit jaar wederom zuMk- een avond houden, dit maal in het Schut tershof eu wel op Vrijdag 10 Februari. Zooals uit de prijzen, die geëtaleerd zijn in het filiaal der Pfaff-naaimachines in de Langedelft blijkt, is er voor het mooi ste, origineelste, of aardigste cosluum, zbow&l voob dames als heeren, een aardig souvenir te verdienen. Liefhebbers van een bal en speciaal' van een gemaskerd bal kunnen dus Vrijdag over een week hun hart weer ophalen. Waar het aantal gemaskerde bals hier gering is in ver gelijking met vele andere sleden twijfelen wij niet of ook dien avond zal het gezel lig druk zijn. Door verschillende omstandigheden is door ons nog geen melding gemaakt van de beslissing der besturen vau Uit het Volk—Voor het Volk, de Vereeniging voor Volkstuinen, en de Vereeniging voor School- en Werk tuinen, om dit jaar evenals in 1926 in onderlinge samen werking een Floraliatentoonstelling tc or- ganisecren. Aan het bureau van politie a 1 - hier zijn twee rijwielen gedeponeerd, die onbeheerd op straat zijn aangetrof fen. o Uit Viissingen. Bij de politie te VÏissingeu is aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht ook aldaar een 10 lal winkelruiten zijn bekrast. Uit Walcheren. De gemeenteraad van R i 11 h e m hield Maandag een openbare vergadering. De voorzitter wees in zijn nieuwjaarstoe spraak o.a. op den niet rooskleurigen toe stand vaa 'l landbouwbedrijf in 1927. Voor kennisgeving werden o.a. aange nomen 't verslag van de commissie tol wering van schoolverzuim en de begroo- ling van den keuringsdienst ingevolge de warenwet. Fen ingekomen verzoek om den Ba- rentsweg en den Lagen weg, die met grint zijn verhard, aoor de gemeente in onder houd te nemen, werd met algem'. stem men ingewilligd. Tol leden van de commissie tot wering van scnooivcrzuim werden gekozen de heeren B. J. de Meij (aftr.), W. O vaa Jr., K. dc Visser en C. Wisse Pz Herbenoemd werd tot lid van de com missie lot toezicht op het L. O. de heer Joh. de Visser en tot lid van het Bur gerlijk armbestuur ae heer J. Meljefsle. Nu volgde een drukke discussie over de uitbreiding van 't aantal straatlan taarns. Volgens besluit van de vorige ver gadering zouoen B. en W. een onderzoek instellen, waar een nieuwe lantaarn noo dig was. Als aan het vroegere verzoek de bewoners van het Nieuwe Dorp voldaan moest worden, om aldaar een lantaarn te plaatsen, dan moesten vólgens het oordeel van B. en W,. op het dorp zelf nog wel 6 nieuwe lantaarns bijko men. Dat is volgens hun oordeel' te veel. Zij achten een lichtpunt op het Nieuwe Dorp ook niet zoo noodig. Al de andere leden zijn echter van meening, dat het daar juist zeer noodig is, nog meer dan op het dorp. Na eenigc discussie doet de heer Wi. Boogaard het voorstel om 1 lantaarns te plaatsen, n.l. op 't Nieuwe Dorp, de Zuidwaleringstraal bij Kwekkeboon. aan deu Souburgschen weg "bij Koppejau en aan den dorpsweg bij De Pagter, Dit voorstel wordt gesteund door den heer H. M. v. d. Putte. De heer P. J. de Pagler stelt voor uog één lantaarn aan de Zuid- wateringstraat te plaatsen n.lj. bij A. Wl Osté, dus in 't geheel 5 lantaarns. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren J. Leijnse en J. de Pagter. Het voorstel' van P. J. de Pagler wordt aangenomen met 3 tegen 2 stemmen. De beide wel" houders stemden blanco. Bij de rondvraag weYden inlichtingen gevraagd over wegen en voetpaden, een noodslachtplaats, den vuilnisbak en den verkoop der boomeu op de begraafplaats. o Uit Tnolen. Maandagmorgen kwam te Tholcn de vrachtauto van fa. D. uit Steenbergen, die van uit de Dalemsche straat kwam, in aanrijding met de luxe auto vau den landbouwer L. M., die de Kerkstraat op kwam gereden, juist op het kruispunt dier straten. Beide chauffeurs hadden signalen gegeven. Een der inzittenden geraakte met zijn arm door een ruit de personenauto, waarvan bovendien nog een treeplank geheel werd Vernield Overigens liep het ongeluk nogal goed af. Uit Zeeuw sch-Vlaanderen O.D. Te Sas van Gent geraakte een kind, dat in een onbewaakt oogen- blik een rijwiel tot speeltuig had geko zen, met den pinkvinger tusschen het kamrad, waardoor de top van dit li chaamsdeel nagenoeg werd afgedraaid. Meoische hulp moest worden ingeroe pen. o- Uit Zeeuw sch-Vlaanderen W.D. Maandag j.l. kwam de raad der ge meente Oostburg, onder voorzitter schap van den burgemeester, in voltal lige vergadering bijeen. Uit het door den voorzitter gegeven jaarlijkschc over zicht betreffende den toestand der ge meente, vermelden we, dat. wa,t de ge- tmeentebedrijven belreit, de gasafnamo in 1927, gerekend naar hel voorgaande jaar, veel verminderd is; dit is voorna melijk toe te schrijven aan de vele aan sluitingen hij het electriciteitsbedrijf; de opbrengst van het gas zal dus heel wat minder zijn dan in 1926. Op het electrisch net zijn gedurende 1927 veel aansluitin gen gekomen, zoodal de gemeente thans 184 aangeslotenen lelt. Geldleeningsbe- sluilcn zijn genomen voor het bouwen cencr openbare lagere school met kweek school, voor uitbreiding van het gas- en eleclricileitsbedrijf en voor andere wer ken; niettegenstaande dat, zal de belas ting voor 1928 vermoedelijk niet verhoogd moeten worden, zoodat hetzelfde verhou- dingscijfer zal kunnen worden aangehou den. Verder werd meegedeeld, dat in de gemeente ongeveer 70 radio-ontvang toestellen zijn geplaatst, dat in 't geheel 120 rijbewijzen voor motorrijtuigen zijn afgegeven, welke door de - wetswijziging [moeien vernieuwd worden, en dat 119 bewijzen voor huisslachting werden afge geven. Medegedeeld werden diverse ingeko men stukken waaronder in de eerste plaats een brief van Ged Stalen, dal zij niet genegen zijn de jaarwedden van de wethouders van f 140 op f 160 te bren gen, zooals door den raad besloten was, omdat de raad blijkbaar geen behoefte gevoelde de jaarwedden op een behoor lijk peil te brengen; voorts een mede- deeling van Ged. Staten dat zij hun be slissing op dc begrooling 1928 verdagen en hun bericht van ontvangst van de wijziging der algemeene politieverorde ning, voorts is aanwezig het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van den schoolsclioonhouder. tevens concierge, der kweekschool, om verhooging zijner jaar wedde, omdat er blijkt veel meer werk zaamheden te verrichten te zijn, dan men aanvankelijk meende. Het verzoek werd gesteund door den directeur der Rijks Kweekschool cn het hoofd der openbare school. De voorzitter zegt, dat het wel mogelijk is, dat het werk onderschat is, maar wijst beslist af, dat verkeerde in lichtingen zouden zijn gegeven, hetgeen een blaam op het gemeentebestuur zou ■werpen. Daar een belooning van circa f 20 per week billijk mag worden geacht, stellen B en W. voor de jaarwedde van f800 op f 1000 te brengen. Hierover ont staat een algemeene discussie, waarbij I een lid erkent, dat naar evenredigheid: van de vele uren niet wordt (betaald. Een ander lid zoude dit punt willen ter sprake brengen wanneer het zomersei zoen daar is. Een derde lid, wijst op de wenschelijkheid van periodieke verhoo gingen. Ook dit kan bij de meerderheid' geen steun vinden, zoodat ten slotte na omvraag met 5 stemmen vóór, 1 tegen eu 1 onthouding, het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Het voorschot aan de bijzondere school „Immanuel" en de R. K- bijzondere school wordt vastgesteld, resp. op f800.12 en f944.54, beide met 5 tegen 2 Memmen. Naar aanleiding van een vonnis van den kantonrechter te Oostburg, waarbij het geven van een ventvergunning en kel door den burgemeester onwettig ge acht wordt en op grond van een arrest van den Hoogen Raad van 5 Dcc. 1898, waarbij in denzelfden zin is beslist, stel len B. en W. voor de verordening op het venten aldus te wijzigen, dat de vergun ningen worden afgegeven door B. en W. cn niet enkel door den burgemeester. Achtereenvolgens worden voorloopig vastgesteld de rekeningen van het elec triciteitsbedrijf, het gasbedrijf eu die der gemeente. Ernstig komt ter sprake de restauratie van het beursgebouw, een onderzoek zal worden ingesteld door een deskundige, waartoe wordt benoemd de heer Ir van Oruyningeu met 6 en 1 Ktemt op den heer Ouvcljé. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van bewoners der Langcstraat om aan sluiting op de rioleering, ook hiervoor wordt de heer van Oruvningen aange wezen Op voorstel van B en Wi zal steun verleend worden aan een blinden zoon van Kolijn, om geplaatst te worden in de Werkinrichting voor blinden te Middel burg, onder voorbehoud, dat ook mede gewerkt wordt door het Hervormd Arm bestuur. De voorzitter deelt mede, dat de raad in een der volgende vergaderingen een bespreking eener eventueel© vermakelijk heidsbelasting kan tegemoet zien. Zaterdag jj. had te Ooslburg de jaarlijkschc algemeene vergadering plaats van het ziekenfonds „Onderling Hulpbe toon'. Na een openingswoord van deu voorzit ter, werd door den penningmeester ver slag uitgebracht van zijn beheer over het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 1927 bedroeg 116. Door vertrek, bedanken en overlijden verminderde dit aantal mei vier, door toetreding van nieuwe leden en het zich hier ter plaatse vestigen van eenige personen vermeerderde het aantal leden met 10, alzoo bedroeg het aantal leden op 1 Jan. 192S, 122 Voorts kon over het kalenderjaar '27 een geldelijke vooruitgang van f 317.97 geboekt worden. Aan ziekten en ongevallen werd over 1927 uitbetaald 1'392 terwijl deze uitga ven over 1926 een bedrag van f513,25 aangaven. **Den peuningmeesler werd door den voorzitter namens alle leden dank be tuigd voor zijn richtig beheer. Van de Werkliedenvereen. biet Werk- Ioozenkas „Volksbelang" te dezer plaatsè was een schrijven ingekomen behelzende eenige namen van persouen, leden dier 'ereeniging, die zich bereid verklaard hadden ook lid van het ziekenfonds te willen worden. Door de vergadering werd besloten, dat zij, die den leeftijd van 30 jaren nog niet bereikt hebben, bij aanmelding op de ge wone voorwaarden als lid kunnen wor den aangenomen; eveneens did tusschen den 30 en 35 jarigen leeftijd, mits met een verhoogde wekelijfcsche contributie De overige opgegeven personen werden te oud geacht, om nog als lid van het Fonds te worden aangenomen, daar zulks niet billijk is ten opzichte van lien, die reeds jaren lid van liet fonds zijn. Een schriftelijke dankbetuiging aan voornoem de werklieden vereeniging werd verzon den. Daar bij de-omvraag niemand meer hel woord verlangde, sloot de voorzit ter de vergadering. Nog steeds verwacht men te Sluis den langs de Nederl-Belgische grens gesignaleerden zigeunerlroep. Gedurig pa trouilleeren de marechaussée's in deze richting. KERKNIEUWS. Zondag 12 Februari zal ds A. S. Talraa aan wicn emeritaat is verleend af scheid nemen van de Ned. Herv. Ge meente te VÏissingeu. Wegens ontslagname door ziekte van den heer L. van Eenennaam Szn. als ontvanger der Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden is de heer JJoosse Azn. in zijn plaats benoemd. Voor een stampvolle kerk nam ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. pred. Qagaz. Med te Zierikzeeua een 3y« jarig verblijf, Zondagmiddag afscheid van zijn gemeen te, wegens vertrek naar Haarlem, meteen predikatie naar aanleiding van de ge lijkenis van den zaaier, hel lc hoofdstuk van Marcus, vert. 1 tot cn met 9 Hierna richtte spr. zich tot kerkeraad, liet college van kerkvoogden en noiabeien, kerkelijke beambten verschillende vcreenigingen tenslotte dankte hij ook de gcmcenleüe" den. Ds. Hoekstra dankte namens dc ker kelijke colleges Ds. en Mevr. Waarden burg voor al hetgeen zc voor de ge meente van Zierikzcc hadden gedaan en verzocht de gemeente den scheidenden Ieeraar het 3e vers van Psal'm 131 staan de toe te zingen Nadat ds. Waarden burg nog een woord vau dank had ge" sproken, werd met het zingen van Gez. 215, verfs 2 deze plechtigheid beëindigd. (Z. Nwsb.) Bij de te Ter neuzen gehouden verkiezing van cca notabele voor de Ned. Herv. kerk, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door de benoeming van den heer M. R. de Feijter tot kerkvoogd is gekozen de heer W. Dieleman, met 52 stemmen. 'Tem Crt G e r e f. Kerk. Beroepen tc Kruiningcn J Koolstra cand. te Amsterdam. Beroepen te Zierikzee- ds L E Sroikle te Haastrecht. Aangenomen het beroep naar 'Nieuw- dorp, door ds. F. Beukema te Niawier cn Metslawier. K.ÜN37 EN WEIKNSCalAFPEN In den ouderdom van 59 jaar is lo Haarlem overleden de heer P. C. Akkerman, redacteur van de „Oprechte Haarlcmsche Courant", secretaris van den Haarleinschen Journalistenkring. o 14 Engelsche humor. Major Cnauncy hield Zaterdag j.L voor genoouigaen van de Vlissingsche afdeeling van de English Association in het Grana Hotel Britannia een lezing over Engelsche humor. De oprecnle Engelsche humor heeft zelden een beleedigende strekking, al moge hij nog zoo krachtig geuit zijn., Evenals Amsterdam haar eigen humor kent, zoo heeft ook Londen naar spe ciale geesligheiü. Dit is zelfs zoo op merkelijk, dal verwacht moet worden, dat er onheil in de lucht hangt, als de Londenaar niet geestig is. In alle klas sen der samenleving behoort humor rechtens zijn plaats ingeruimd te worden. Een enkele maal brengt humor iemand in ougelegenneid, doch meestal vonkt hij de menschen door moeilijke oogen- blikken heen. Om dit te bewijzen hoor den wij voorbeelden van geestelijken, staatslieden enz (met en zonder begrip an humor). De onschuldig gemeende, doch dikwerf zeer rake humor van kin deren werd zeer raak getypeerd. Voorbeelden van woordspeling (pun) in grappen, werden gevolgd door den humor der Schotten, die verkeerdelijk wel eens bespottelijk gemaakt worden over gierigheid, welke in werkelijkheid meer gericht is op hunneu vvensch „ik verlang waai- voor mijn geld." In tegenstelling met de Engelsche gees tigheid heeft de Schot, evenals de Is raëliet, er dikwerf genoegen in moppen te vertellen, die hemzelf treffen. 'locn kwam de beurt aan humor in groote menschenmenigten, waarvoor in Engeland verschillende benamingen be staan. Daarna volgden eenige markante epi grammen van Oscor Wilde en toonden een paar voorbeelden van „belachelijk maken" aan, hoezeer het soms in het leven noodig is, daarmede verkeerde uitwassen te bestrijden. Hoezeer het tijdschrift „Punch" wel is doorgedrongen in hel Engelsche volks leven, wordt getypeerd door de uitdruk king, dat eeii of andere mop waardig geacht zou kunnen worden voor plaat sing in Punch. Bijlend scherpe moppen, grappen op eis, Limericks, geestigheid verteld tus- scnen straatgezangen met Kerstmis, spee ches, spreekwoorden, komische uitleg gingen van woorden, de geheele Kalei-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1