TOT ers i'Jo, 19 Maandag 23 Januari 19&8 171° Jaargang MIDDELBUROSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel BINNENLAND. HET GEVAL-IIAAZEVOET De „Tijd" kan mededeelen, dat er v; ■eenig verzuim in de zaak Iiaazevoet bij het bestuur der Katholieke partij geen sprake is. Het aangewezen orgaan, dat in dit geval handelend diende op le tre den, is de katholieke .fractie van de Pro vinciale Staten in Noord-Holland, die den heer Haazevoet naar deperste Kamer heeft afgevaardigd. Maanden geleden heeft deze fractie, zooal niet op aan sporing van, dan toch in overleg mei den voorzitter der R. K. Staatspartij, aan- den betrokkene le kennen gegeven, dat- het gebeurde vctor, l%em een aauieidiug- moest zijn,als lid van dc Eerste Kpmer te bedanken. Aan dit uitdrukkelijk ver langen is tot nu tot geen gevolg gegeven. Hgl bestuur der Katholieke partij noch de Katholieke Statenfractie beschikken over eenig üiiddel opi den betrokkene •.te- dwingen heen te gaan. TEGEN FRAUDE BIJ HYPOTHEEK RANKEN. De Zaterdag te Amsterdam gehouden huishoudelijke vergadering der vereeni ging van directeuren van hypotheekban ken heeft een commissie uit de leden Ire- noemd, Ier bestudeering van de vraag of en zoo ja welke maalregelpn zouden kun nen worden getroffen om fraudes te voor komen als zich bij de N.V. Veendammer Hypotheekbank hebben voorgedaan. '•""Tot leden dier commissie werdeu be noemd mr. A. J. S. van Lier, directeur der Utreclitsche Hypotheekbank, mr Brouwer Jzn., lid van den Raad van toe zicht der Nederlandsche Hypotheekbank, mr. L. J, van Toulon v. d./Koog, directeur der Algemeene Hypotheekbank en mr. K. vnn Ilinloopeu Labberlon, secretaris van de vereeniging van directeuren van thy potheekbanken, UIT OOST-INDIË. Be Krakatau. Aneta's bijzondere verslaggever, die zich aan boord van de „Wega" bevindt, seint dj?l de eruptiehaard van den Kra katau geregeld massa's uitstoot, die zoo zwart als inkt zijn en lavasteenen hon- 1 derden meters hoog uitwerpt. Een don- derend| gerommel wordt waargenomen, veroorzaakt door gloeiende steenmassa's •die in zee neerkomen. De uitbarstingen gaan met knallen gepaard De vulcano- loog Dr. Oli. E. Slatin verklaarde d;at er drie eruptiepunten zijn De uitbar stingen nemen in kracht toe, de tusschen- poozen worden korter en de hoogte waartoe uitgeworpen wordt, grooter. De hoogste eruptie was Zaterdagmorgen om halfnegen, toen de uitgeworpen massa'i een hoogte van 1200 meter bereikten Een dagelijksche opneming, verricht lusschen 8 en 12 Uur in den morgen, toont aan, dat gedurende die periode gemiddeld 300 uitbarstingen voorkomen, bij 10 pet. bereikt lieL uitgeworpene een hoogte van 250 meter. De zee is bij de plaatsen van eruptie tijdens de periode van rust kokend, borrelend en strooniend. Be gloed van dp bommen wordt sedert de eerste dagen steeds lichter, waaruit Br. Stehn concludeert, diat de punten van eruptie de oppervlakte van de zee na deren, zoodat hel niet lang zal duren of zij steken boven water uit. Voor de omgeving is geen direct ge vaar. Bit ontstaat alleen, wanneer het 'gat waardoor uitgeworpen woreft, ver stopt raakt, dan is een ontploffing on vermijdelijk. Braadlooze telefonie wordt noodzakelijk geacht voor .het waarschu wen van de bedreigde punten. Be Gou verneur van West-Java zal daarom aan dringen op het ter beschikking stellen van personeel voor den radiodienst Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Een der beste bestrijdingsmiddelen der werkeloosheid is en blijft het bezor gen van productisven arbeid aan de wer- keloozen, en men weet ook dat onze gemeente alles doet om daarin te voor zien. Behalve het groote werk aan de Oranjezon, waarheen heden weer een 20-tal personen meer gaan dan de eerste week, is men ook aan het park van Nieuwenhoven bezig met'n 10-tal werke- loozen met het dempen van sloten en het gelijk maken van sommige gedeelten grond, waardoor het park weer een be ter aanzien zal krijgen. Nu wij toch over werkverschaffing spreken, komt de vraag bij ons op of ook niet als zoodanig iets gedaan kan worden aan den weg, die van de Bleek naar de Koepoert loopt. Daarin zijn ver schillende putten, die bij regenweer moeras worden en verplichten tot het maken van sprongen of het oploopen van vreeselijk vuile schoenen. Als ook hier wat opgehoogd kon worden, zou een zeer nuttig werk gedaan worden, gezien de zeer velen, die dagelijks de^h* korte verbinding kiezen om Singel en Nieuw Middelburg te bereiken. Voor een stampvolle Schuttershof zaal gaf de Mandoline-Vereen. „Sempre- Avanti" Zaterdagavond een uitvoering, onder leiding van den heer A. J. F. den Boer. Voor de pauze was de avond ge- heêl aan de muziek gewijd en werden .een 7'tal hummers ten gehoore gebracht, waarbij wederom bleek, dat onder lei ding van den heer Den Boer met groote toewijding wordt gestudeerd en het ge- bodene steeds cresendo gaat. De voor naamste nummers waren de Fantaisie over motieven van de Tannhauser en die over motieven van de Cavaleria Rusticana. Deze beide goed vertolkte nummers mochten zich in een welver diend warm applaus der aanwezigen ver heugen, doch ook de kleinere nummers déden het uitstekend. Na het laatste nummer ,,de Cavaleria" werd een wel kom toegiftje gegeven. Ter doen gebruikelijk was het tweede deel van het programma aan het tooneel gewijd en werden op verdienstelijke wijze twee éénacters opgevoerd, terwijl de avond natuurlijk met een dansje be sloten werd. Met een enkel woord willen wij herinneren aan het jaarlijksche Bal- Masqué van Medioburgum, dat Vrijdag avond in het Schuttershof wordt gege ven en waarvoor kaarten bij het bestuur verkrijgbaar zijn. De plannen, "die wij vernamen over aankleeding der zaal en verdere attracties, vestigden bij ons de overtuiging, dat Medio zorgen zal zijn goeden ouden naam te handhaven. Blijkens een advertentie in dit num mer is Donderdag 9 Fébr een buiten gewone vergadering van aandeelhouders der P. Z. If. M. bijeengeroepen ter be handeling v,a.n de volgende punten 1 Voorziening in vacature in den Raacl van Bestuur; t 2 Overneming der netten van de ge meenten Koewacht en IJzendijke; 3 Schrijven van den Ned. Bond van Technici i. z. het ontslag van C Reuvers en H. C. A. Roosa. Vrijdagavond hield de aid. Mid delburg van den Chr. Iabr en Transporlarb Bond haar 2e jaarverga dering in het Militair Tehuis. De voorzitter, de heer M. Boonc, heette de aanwezigen, die in grooten getale wa ren opgekomen, welkom, en wees er op, dat de afd. dit jaar wederom in bloei is toegenomen. De secretaris, de heer F. Adriaanse, bracht in het jaarverslag naar voren de werkzaamheden in 1927, als propa ganda door huisbezoek, lezingen- enz. Hel ledental vermeerderde met 22 en steeg tot 68. Uil het fin. verslag van den penningm. den heer J. Boonc, bleek, dal aan con tributie der leden was ontvangen een be drag van f 1794.51 Aan werltloozenuit- keering werd uitgegeven over 1927 de som van f 1942.38. Secretaris en penningmeester werden beiden herkozen. De ard werd door een afgevaardigde van der, Chr. Besturenbond en de zuster §fd. Vlissingen gecomplimenteerd. Een en ander wordt afgewisseld door muziek, zang en voordracht. Uit Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen wijzen den raad op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Telegraaf- en Telefoonwet, volgens hetwelk de Minister van Waterstaat vergunning kan verleenen voor den aanleg en het ge bruik van radio-distribulie-inriditingen Als regel zal in elke gemeente slechtseen radio-distributie-inrichting worden toe gelaten. Naar aanleiding van ingekomen verzoekschriften om vergunning, hebben burg. en weth. overleg gepleegd met be langhebbenden en tengevolge daarvan is eene belangen-gemeenschap ontstaan, welke voorloopig zal optreden onder den naam van Zuid-Nederlandsche Radio- Distributie Maatschappij. Tot die maat schappij zijn toegetreden de heeren W. J. Cornelis Cohen te Utrecht, vertegen woordigd door den heer L. J. van 't Westende te Middelburg, P. C. Oorschot en J. J. Quasters en A. M. van Beers te Vlissingen. In afwachting van de totstandkoming der wettelijke voorzieningen heeft ge noemde combinatie van het Hoofdbe stuur der P. en T. voorloopig toestem ming ontvangen tot het aanleggen van een inrichting als bedoeld op voorloopi- gen voet. In aansluiting daarmede stellen burg. en weth. voor adressanten voorloopig vergunning te verleenen voor het krui sen van gemeentegronden en het ge bruikmaken van gemeente-eigendommen, zulks tegen vergoeding van 25 cent per Meter en per jaar voor het overkruisen van straten en voor het aanbrengen van geleidingen langs wegen in eigendom of beheer bij de gemeente, alsmede over parken, gebouwde eigendommen, water en gronden 25 cent voor de eerste 100 Meter en verder 5 cent. o Uit Walcheren. Vrijdagavond hield te D o m burg in café „Trarnzichl" de Domburgsehe Coöp. verbruiksvereeniging „Ons Belang" haar negende jaarvergadering. De vereeniging kon over het afgeloo- pen boekjaar met voldoening terugzien. Wat bleek uit de mededèelingen van "hel bestuur. Na ruime afschrijving stelde het bestuur de leden voor dit jaar 6 pel. dividend over het verbruik uit te keeren welk voorstel algemeene instemming ver wierf. De vereeniging had een omzetcijfer van f 34949.31 over het afgeloopeii boek jaar. "Haar ledental bleef dit jaar 111 Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ciir. Maas Johz II. v. d Welle, P. Brand en "Wi. Baard Als conlrole com missaris C. Bimmel Jz. Vrijdagavond had te Souburg de tweede winterlezing plaats in Rehobolb door den heer W. Laatsman over liet onderwerp ..Indië als land van Toeris me". Door spreker werden lal van licht beelden vertoond en besproken, allen be trekking hebbende op Ned. Indië. De heer de Ru opende en sloot de vergadering. Uit Schouwen-Duiveland. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering van Zierikzee releveerde de voorzitter in zijn nieuwjaarswensch den toestand van landbouw en midden stand en trok de conclusie, dat 1927 over het geheel niet ongunstig is geweest, ter wijl bij er op wees, dat het inwonertal ongeveer hetzelfde was gebleven, waar bij als gunstige factor werd genoemd meer woningen. De beer Timmerman dankte namens den raad den voorzitter, wederkeerig de beste wenschen uitspre kende. Hierna worden verschillende ingeko men stukken voorgelezen, o.a. van den Ned. Klokken- en Orgelhandel, waarin deze met lof spreekt over het nieuwe carillon, dat een prachtig en duurzaam gemeenschapsbezit wordt genoemd, en waarbij eenige wenken gegeven worden voor het onderhoud. De voorzitter deelt in verband daar mede mee, dat B. en W. zich tot de firma Addichs hebben gewend om opga- ve van kosten enz, voor het jaarlijksch onderhoud. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel tot i demping en rioleering van een gedeelte vroon in de Zuidwellestraat en dit in erfpacht te geven aan Joh. de Bakker, voor een som van f 5.per jaar. Door B. en ,W. wordt voorgesteld aan de Waterleiding Maatschappij een stuk grond in erfpacht te geven voor het stel len van een watertoren met hoog-reser- voir, voor de som van f 50.per jaar. Eenige heeren hebben bezwaar tegen de plaats, waar de watertoren zal worden geplaatst en rneenen, dat het een ont siering daar ter plaatse zal geven, wat door anderen wordt tegengesproken. Ten slotte wordt het voorstel met meerder heid van stemmen goedgekeurd. In verband met een vraag van den heer Catshoek in een vorige vergade ring omtrent de openstelling van de Westhavensluis was een rapport inge komen van den gemeentebouwmeester, die de kosten van vernieuwing der sluis deuren met het opruimen van slijk en puin daar ter plaatse had begroot op f3500, waarbij zou komen voor uitbag gering van de Zoutegracht f 1500. Af doende verbetering door vernieuwing ri oleering van Kraanplein tot Havenplein zou f 15000 kosten, waarom de voorzit ter het ontraadde en in verband met de komende waterleiding de zaak liever wilde aanzien. Den heer Catshoek kwam het voor, dat men tegen de kosten van openstel ling niet moest opzien, als de toestand werd verbeterd en meende dat men de kosten van uitbaggering niet mocht mee rekenen, omdat dit toch moest plaats hebben. Ten aanzien van de rioleering was, hij van meening, dat dit wel goed- kooper kon. De heeren Gerritsen en Doeleman wa ren het voor een deel eens met den voorzifter, voor een ander deel met den heer Catshoek, Besloten werd nadat de heer Panny zijn bezwaren had kenbaar gemaakt, de zaak nog eenige jaren aan te zién. Aangenomen werd een aanvulling in de instructie voor onderwijzers, waar- ONMISBAAR voor WOL, ZIJDE, KUNSTZIJDE, BABYKLEERTJES, rami,® iPUR PAK door zij inzake weigering van verlof, be roep hebben op B. en W. In behandeling komt een voorstel van B. en W., om aan den kring Schouwen en Duiveland der Mij. van Landbouw voor het houden van een tweedaagsche tentoonstelling, een subsidie te verlee nen van f 250, met bepaling, dat de ge meente bereid is bij een eventueel te kort nog oen bedrag van f 250 le geven of zooveel minder als noodig is. De heer Doeleman wil f 500 als garan tie beschikbaar stellen als de Maat schappij soms niet uitkomt met haar fi nanciën; bij de tentoonstelling te Goes was een overschot. De voorzitter en de heer Koopman komen op voor het voorstel, terwijl de heer Versteeg de tweede som wil laten vervallen. Ten slotte werd het voorstel onveranderd aangenomen Aangenomen wordt een wijziging der verordening op de heffing eener belas ting op het gebruik van gemeentegrond, bepalende, dat zal worden betaald voor de le week 5 ct. per M.2, 2e week 10 ct. per M.2 en vervolgens 25 ct. per M.2 Eveneens wordt aangenomen een wij ziging in de verordening op de heffing en invordering van gelden voor wat be treft de aan de gemeente bewezen bui tengewone politiediensten, bijv. voor toezicht voor na sluitingsuur gehouden bijeenkomsten. Aangenomen wordt een voorstel tot regeling vaa de vergoeding voor over uren van de agenten van po'itie. Door den heer Gerritsen was bij de behandeling der begrooting voor 1928 aan B. en W. verzocht te onderzoeken, of een aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud mogelijk was. Uit een inge komen schrijven van den inspecteur der belastingen bleek, dat de opbrengst zoo veel minder zou zijn, dat B. en W. het ten sterkste meenden te moeten ontra den. Zonder bespreking werd aldus be sloten. Een adres van eenige inwoners met verzoek tot aanleg van een rijweg door de Wandeling, aansluitende aan den Oudenweg, werd afgewezen. Voor de brugwachters werd een in structie vastgesteld, nadat daaruit een alinea was geschrapt, waarbij zij werden opgedragen onbehoorlijk optreden enz. ter kennis van hun superieuren te bren gen.. Bij de omvraag werd op de nalatig heid van B. en W. gewezen inzake het opruimen van sneeuw, wat veel ongerief veroorzaakte. Hierna volgde een gehei me zitting. Vrijdag j 1. hield de Raad van B u r g h een openbare vergadering aanwezig waren alle leden. L)e voor zitter deelt mede, onder dank aan de ge vers, dat de inleekenlijst, ten doel heb bende het herhalingsonderwijs dit voor jaar te kunnen bestendigen, voldoende resultaten heeft opgeleverd. Gelezen wordt een circulaire van Ged. Staten in verband met een opnieuw vast te stellen grens van de bebouwde kom der gemeente en beperkende bepalingen omtrent het berijden ook met motor voertuigen van bepaalde wegen bij op- dooi. Daaromtrent zullen B. en W. in overleg treden met overige wegenbe heerders om in een volgende vergadering met eventueele voorstellen te komen. Op voorstel van B. en W wordt be sloten geen bepaalde subsidie te ver leenen, maar wel een waarborgsom van len hoogste f 25.- voor de kring-tentoon stelling der Z L. M. beschikbaar stellen. Verder komt in behandeling een ver zoek van het bestuur van het Zieken huis te Noordgouwe om de verhoogde subsidie van 10 cent per inwoner voor den tijd van 10 jaar le bestendigen. Be sloten wordt B. en W. te machtigen aan genoemd bestuur mede te deelen, dat de Raad bereid is tot het verleenen dier subsidie tot wederopzegging, voor het geval, dat hêt verleenen eener subsidie voor een 10-jarig tijdvak een beletal zou kunnen woraen voor de door den Raad gewaardeerde aanstelling van een vasten chirurg aan deze inrichting. J. Dalebout, die verhooging van ge meentewege vroeg van de toelage voor een door hem verstrekt terrein als stand plaats voor woonwagens. Er zal worden onderhandeld over een ander terrein. Het voorloopig kohier hondenbelas ting wordt vastgesteld met 27 honden in de 1ste en 4 in de 2de klasse. Zoo mogelijk zal getracht worden tot wijzi ging in de verordening dier belasting ten opzichte van tijdelijke inwoners-honden bezitters. Een verzoek van de afdecling „Haam- stede-Burgh" van de vereeniging „Het Groene Kruis" om een jaarlijksche ge meentesubsidie van f 350.ten behoeve der aanstelling eener wijkverpleegster voor genoemde gemeenten, willen B. en W. deze subsidie tot wederopzegging verleenen. De heer Fokker stelt voor in 't belang der zaak bedoelde bepaling te doen ver vallen. Dit wordt met 4 tegen 3 stem men verworpen (voor de heeren Kloet,

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1