binnenland. 0 ''.«fl BENAUWDHEID ABDIJSIROOP No, 8 Dinsdag 10 Januapi 1928 MIDDEL (71° Jaargang DIIRANT. gtj dit nummer behoort een Bijvoegsel. VERKEERSINSPECTIE PER AUTO. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft aan de Com missarissen der Koningin een schrijven doen toekomen betreffende verlceersin- speclie per auto door particulieren met beambten der gemeentepolitie. In dat schrijven zegt de Minister o. m., dat zijn ambtgenoot van justitie zijn aandacht heeft gevestigd pp een adres van den A. N. W. B., waarin wordt betoogd, dat de beambten der gemeen tepolitie, inzonderheid die ten platte- lande, niet altijd voldoende inzicht zoiu- den hebben in de wijze waarop het ver keer op de wegen in goede banen ge leid kan worden; dat die beambten niet steeds weten, welke moeilijkheden zich voor den bestuurder van snel bewe gende vervoermiddelen op don weg voor doen en daardoor meermalen een ver keerden indruk krijgen van een voor komende aanrijding of botsing, tenge volge van het niet juist opvolgen van de regels van den weg, waarvan zij dan meestal niet - geneigd zouden zijn, de schulu te zoeken Jjij den bestuurder van hel voertuig, dal zich het snelst be weegt. Volgens het oordeel van den A. N. W.' B., is de oorzaak van een en ander gelegen in de omstandigheid, dat de politiebeambte het verkeer in den re gel van den berm van den weg af be schouwt en niet uit een vervoermiddel dat zich op den weg beweegt, terwijl de politiebeambte te voet ook dikwijls niet beseft, welke moeilijkheden er bestaan voor den motor- en autobestuurder, n.l. moeilijkheden welke verband houden met den toestand van het wegdek, b.v. slip kans tengevolge van het zich in den weg bevinden van tramrails, gevaar voor sterk remmen bij vochtige of beslijkte bestraling en dergelijke. Teneinde hierin verbetering te bren gen, verzocht de A. N. W. B. de burge meesters uit te noOdigen stappen te doen opdat een of meer automobilisten in hun gemeente bereid worden gevonden met beambten der gemeentepolitie zgn. verkeersinspectiën per auto te houden, zulks in aen geest van de inspectiën per auto vloor particulieren met beambten der rijkspolitie, welke reeds in meer dere provinciën plaats vinden. In verband hiermee noodigt de Mi nister de Commissarissen der Koningin uit, dit denkbeeld bekend te maken aan de burgemeesters in hun gewest, waarbij tot uitdrukking zal zijn le brengen, dat geheiel aan de prudentie van de Burge meesters wordt overgelaten of, en zoo ja, op welke wijze laatstgenoemden iets ter zake willen verrichten. HERZIENING STRAFSTELSEL. Thans is verschenen het verslag van het Centraal College voor de Reclas- seering betreffende de herziening van het strafstelsel. Do wijzigingen in het kader der huidige straffen beperken zich tot toevoeging der bijkomende straf van bewaring en tot vermindering van het wettelijk maximum der hechtenis tot de helft. Behoudens deze wijzigingen Is dus het kader der huidige straffen behouden. Dit bracht reeds mede, dat het college geen aanleiding vond in zijn voorstellen op te nemen do doodstraf, de lijfstraffen en de deportatie, welke straffen hel college ook overigens niet zou hebben willen aanbevelen. Ook gaat het College niet mede met die bestrijding aer celstraf, welke uitgaat van de eenzijdige gedachte, dat eenzame opsluiting bij de straftoepassing in elk geval afkeuring verdient. 't College is daarentegen overtuigd, dat deze wijze van straftoepassing, zij het in veel beperkter Zaak en beter gere geld dan thans het geval' is, vooralsnog in een goed geordend strafstelsel niet kan worden gemist. De beginselen waarop de "hoofdzake lijke wijzigingen in de voorstellen van het College berusten, zijn in het kort de volgende lo. De korte vrijheidsstraffen dienen in afzondering te worden ondergaan, dus ook dc hechtenis; 2o de lange stiaffen dienen in (beperk te) gemeenschap voltrokken te worden 3o. Ingevoerd dient te worden een bij zondere wijze van uitvoering der gevan genisstraf, overwegend gericht op ver betering, te vergelijken met de strafvol trekking in de Engelsche Borsfal-Insütu- lions, en de Amerikaansc.be Reforma tories. 'lo Tevens dient te worden ingevoerd de bijkomende straf van bewaring, voor verharde, gevaarlijke recidivisten. Daar naast wordt op cenige punten voorgesteld een verruiming der rechterlijke vrijheid, o.m. door de uitbreiding van het „rech terlijk pardon" voor bagalelzaken, en door de aanvaarding van een vcroordeeling lot vrijheidstraf, wélke ten deele onvoor waardelijk is, en voor het overblijvende deel der straf voorwaardelijk. (Zooals men weet heeft Minister Don- ner de vorige week cenige wetsvoorstel len ingediend waarbij hij oa,. voorstel'! de invoering van jeugdgevangenissen en van de bijkomende straf van „bewaring"' voor' chronische misdadigers DE POSITIE VAN DEN GOUVERNEUR VAN CURACAO. In de M. v. A. op het afd. verslag der Tw. Kamer hizake de begroeiing van Curasao schrijft de Minister o a,.- De berichten, uit Curasao overgeko men omtrent ernstige verzwakking van dc positie van den leganwoordigen gouver neur hebben ook den minister bereikt, die natuurlijk niet heeft nagelaten, daar naar een ernstig onderzoek in te stellen. Het is hem daarbij gebleken, dat Voor die berichten in elk bijzonder geval een schijn van grond aanwezig was, maar dat deze even zooveel malen had gediend als uitgangspunt voor een wijze van voor stellen, die met de werkelüjkheïd te ecnén male in strijd was. De minister heeft in die berichten dan oo"k geen aanleiding kunnen vinden om den gouverneur le wijzen op iets anders dan op de wejjsche- lijkheid, bij al zijn gedragingen de groot ste voorzichtigheid in acht te nemen Te eer heeft de minister gemeend dc vrijheid te mogen vinden mede le wer ken tot handhaving van den gouverneur in zijn huidige positie, nu hem bij de verschillende besprekingen is gebleken, dat gebrek aan voortvarendheid dien be windsman niet mag worden verweten en dat de langzame gang van verschillende zaken steeds aan de ongunstige omstan digheden, vooral aan gebrek aan voldoen de personeel, is te wijten geweest. Neemt dc Minister derhalve gaarne de woorden terug, door hem in dit verband bij de behandeling der Curacaosche be- grooling voor het loopende jaar gespro ken, liij kan ook geen aanleiding vin den om den gouverneur ecu verwijt le maken over zijn uitlatingen hier le lande over de schoolkwestie, aangezien voor die uitlatingen eenige, zij het ook niet vol komen juist begrepen aanleiding bestond. De minister is er van overtuigd, dat de gouverneur zijn zaak met opgewektheid en toewijding weder heeft opgevat en voor Curasao, met welks toestanden hij thans door en door bekend is, nog vécl goeds zal kunnen' lol stand brengen KATII. ZIEKENFONDSEN EN DE ARTSEN. Bij de bespreking in een vergadering van de Zuidelijke af deeling van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunde (e Eindhoven vau de overeenkomst van de R. K. WierkliedenVereeniging met die Maatschappij inzake èen ziekenfonds, wa ren de Katholieke artsen unaniem uil godsdienstig oogpunt tegen deze over eenkomst. "RUSTHUIS VOOR JOURNALISTEN. Z. IC. H. de Prins heeft een belang rijke gift geschonken aan de stichting Rusthuis voor Journalisten, 1e La ren (N. H.) DE BEVOLKING VAN DEN IIAAG. Het zielental van Den Haag steeg in 1927 met 7535, en bedraagt nu 108 633, waarvan 186.393 mannen en 222.240 vrouwen. Uit Stad en Provincie. - Ged. Staten hebben aan de Prov. Stalen een voorstel doen (tioekomen om alsnog eenige veranderingen van prac- lischen aard le brengen in de 20 Dec. aangeuomen wijzigingen in het Reglement van orde ten opzichte van het vaststellen der afdelingsverslagen. Uit Middelburg. De minister van financiën maakt be- kendj. dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen) enz 1e Middel burg f 500 wegens gewetensgeld. - Aan „Het Volk" wordt uit Middel burg gemeld dat Maandag 16 Januari een aanvang zal worden gemaakt met het gra ven van het kanaal aan de „Oranjezon". Op dien datum zullen een 40-tal werk- loozen onder leiding der Ncd. Heide maatschappij le werk worden gesteld. Indien de weersgesteldheid gunstig blij ft, zuilen per I Eebruari alle werkïoozen op Oranjezon aan hel werk kunnen gaan, Voorloopig wordt gerekend op 140 150 man Hel vervoer heen en terug van naar Middelburg, zal voorhands geschie den per autobus. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur alsdan ide steun regeling tijdelijk stop te. zetten. Vrijdag j.l. hielden twee firma's we derom demonstralies voor do Ned. Ver. v. Huisvr. Afd. Middelburg. De eerste firma kwam met „Parelwas". De firma Oalvé uit Delft demonstreerde mei een nieuw artikel op liaar gebied „Delft- sche Frisse" De presidente der vfy'. deeldle nog me de, dat de viering van het 10-jarig be staan is uitgesteld moeten worden tot 3 Mei as. Wat de cursussen betreft, zal alleen de cursus „Ziekenverpleging en le hulp bij ongelukken" door kunnen gaan; voor de overige is te weinig deel name. o Uit Vlissingen. Maandagmorgen geraakte een 14-ja- rige jongen in de Lange Zelke te Vlis singen bekneld tusschen een sleepers wagen en een kar. Daar de straat ter plaatse afloopt bon de voerman zijn paar den niet tijdig inhouden. De jongen werd aan bekte beenen tlamelijk ernstig gewond. De jongen werd door po litie per auto naar Souburg, zijn woon plaats, gebracht, waar een arts hulp ver leende. Uit Walcheren. Zondagavond trad in de Geref kerk te Ar ne mui den op ds. W. Reus van WeslkapeLle, om een rede te houden voor de afd. Arnemuiden der Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland Spreker nam tot motief Ik ben la-ank geweest, en Gij hebt blij bezocht. (Matth. 25 36). Het kerkgebouw was flink bezet. Voor de armen dei* Ned. Ilerv. Kerk tc Arnemuiden is door de visschers (uit de zgn. busjes) een be drag bijeen gebracht van ongeveer f 439. Van de visschers behoorende lot de Geret. Kerk een bedrag van f 70. IO1/2. Tengevolge van schrik sloegen Maandagmorgen twee voor een boeren wagen gespannen paarden van de gebrs. C. le Arnemuiden op hol, tusschen 't Veertje en de Arnespoorbrug. Op het smahc gedeelte rolden ze van den stei- len dijk in de sloot. De paarden bekwa men weinig letsel en werden vlug op het droge gebracht. De wagen evenwel kreeg nogal schade. Die Voerman bekwam geluk kig geen letsel. Uit N o o r d - B e v e 1 a u d. Men schrijft ons uil Wissen- kerke Nil sneeuw en ijs ongeveer weer ver dwenen zijn en als water de laagste plaats weer hebben ingenomen, is de toestand "des polders in verband met den water stand beter dan anders te overzien. En dan kan verklaard worden, dal in de laatste 50 jaar het polderwater den hul digen stand niet heeft bereikt. In de zoo,- genaanido Vissclierij bij 't kerkhof staan de tuinen blank en reikt het water tot de achterzijde van woning en schuur. De Visscherij aan de zuidzijde der gemeente staat 10 of meer c.M. onder water. Kip,- peu-, varkens- en geitenhokken kun nen slechts met waterlaarzen bereikt wor den, sommige woningen alleen over een plank. De oorzaken zijn verschillend. Eerst ijs, toen regen toen de sneeuw en weer vorst en toen de plotselinge dooi. De opstopping door sneeuw ear ijs in de wa terleiding beletten den waterafvoer door de sluizen, waar men bij een stand van 't buitenwater van ruim 1 M. beneden ge woon laag water droogvoets kon door wandelen. Daarop volgden weer hooge getijden, gevolg van den maanstand en den N.-W. storm en zellfs thans. Maandag, nu de waterleidingen weer vrij zijn, kan in 24 uur geen wegzakken van beleekeuis geconstateerd worden. De zinkputten der rioolen staan tot aan de roosters vol en do rand der wegen is hier en daar niet water vrij. Enkele polderwegen zijn nog modderpoelen en sommige hofsteden vor men eilandjes. Uit Schouwen-Duiveland Nu de winter voorloopig achter den rug is, is !men weer met volte kracht be gonnen aan de werkzaamheden der be planting van de dominiale duinen onder Westenschouwen. Een 40-tal werk lieden is thans bezig aan het effenen der terreinen, liet graven van greppéls en liet steken en inkuilen van helm In den kweektuin staan ongeveer 250.000 jonge, dennen gereed om ter bekwamer tijd in de greppels uitgepool te worden. Tot dusver is in het duinterrein een op pervlakte van ruim 52 H.A. met ongeveer 800.000 dennen bepool. De boompjes ge dijen goed, terwijl de oudere beplantin gen reeds een denkbeeld geven van het mooie geheel, dal het duinconiplex een maal zal opleveren. Uit een oogpunt van I de vastlegging vau het zoo hinderlijke en schadelijke stuifzand, hel toenemende natuurschoon der omgeving en de doel matige werkverscliaffing, is hel werk der beplanting dan ook ten zeerste toe le juichen. o Uit Tholen. In verband met eenaantal mede- deelingen aan de N.R Crt. over do oden- ge bruiken schrijft men uit St. M a ar- t ens dijk aan de N.R'tl. Ook in deze gemeente heerschen eigen aardige gewoonten bij sterfgevallen. Iede re timmerman heeft hvee goed ge maakt e bossen stroo, aan weerszijden ge lijkelijk afgesneden voorzien van drie bandjes. Voor kinderen hebben deze bos sen een middellijn van 25 voor volwas senen van 60 c.M Wanneer liij ont boden wordt een lijkkist te makèn, legt hij rechts ter zijde van den drempel zoo 'n bos stroo. Bij landbouwers buiten de kom der gemeente wonende, wordt deze bos stroo gelegd bij liet bek, dat toegang lieeft lot het erf. Wanneer bij hef. begra ven de stoet zich in beweging zet wordt het stroo weggenomen. De laatste jaren wordt echter deze oude gewoonte niet meer zoo algemeen in stand gehouden. Het klokluiden is een algemeene ge woonte. Dit geschiedt driemaal een uur vóór de begrafenis enkele minuten een half uur later eveneens verder gedurende de geheele begrafenis. I)e lij ken van overleden personen buiten de loom der gemeente worden eerst ver- oerd tot vóór hel gemeentehuis waai de stoet geformeerd wordt. De ge- noodigden worden eveneens per 'as tot het gemeentehuis gebracht. Het Lui den der klok begint hier bij aankomst in dc gemeente tot de stoet1, zich ont bindt. Wordt bij een begrafenis door een predikant of een ander persoon gespro ken dan wordt de klokluider gewaar schuwd en houdt liet luiden tijdens het verblijf op de begraafplaats op. Uil Zeeuwsch.flaande.rcn W.D. Thans is men le Oost burg be gonnen met liet afbreken van de oudo openbare lagere school, hetgeen een zeer goede werkverschaffing blijkt te zijn. Go- werkt wordt met ploegen werkïoozen van ruim 20 man, die zeker wel eenige maan den aan dit werk zullen kunnen blijven. Door het hierdoor vrijkomende plus het van 9e Hervormde Gem. geliunrde perceel grond zal de gemeente een llink plein rijker geworden zijn. Vooral wan neer dit plein (waaraan de naam van Kerkplein gegeven is) eens fraai aange kleed is met boompjes, bloemperkjes é.d. (en we hopen binnen niet al te langen lijd met een muziektempel verrijkt is) zal dit een sieraad voor de gemeente worden. Tevens ligt hei in de bedoeling, mee- nen we, een gedeelte van het Kerkplein te bestemmen tot veemarkt, hetgeen ze ker ook den handel op de veemarkt ten goede zal komen. Eind vorige week werd te Oosl- burg in het Hotel Mabesoone een R. K. Middenstandsvergadering gehouden. Als sprekers traden op de hecren'Sloen- hek, Metz en van der Boom Tevens werd een film vertoond betreffende de orga nisatie van het bedrijf, de doelmatigheid •X.9J4 adverteeren en etaleeren; de film werd toegelicht door den heer J. Dols, welke tevens verduidelijkt door de film uiteenzetten het voorkomen van verliezen in het bedrijf, de fouten van den vcr- kooper en de beaiening De vergadering was zeer druk bezocht. a Tegen de Wanneer slijtn Llw lucht pijp en de takken, die naar de longen leiden, Verstopt, kunt tl de beklemmende be nauwdheden, die bij de geringste in spanning optreden, afdoend ontgaan en Uw ademhaling weer vrij en ruim maken met de snel slljmopiossende AKKER'S Voor de Borst (Ingez. Med.). KERKNIEUWS. Ds. G. J. Waardenburg, "Ncd. Ilebv. predikant tc Z i e r i k z c e. hoopt Zon dag 27 Jan. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente om den Zondag daarop volgende, 5 Februari zijn intrede te doen bij de Herv. Gem van Haarlem, na bevestigd te zijn door ds. G. Groene- boer, Herv. predikant uit Doelinchem. Voor dc bijkerk te Geer sdij li vau dc Ned Ilerv. Kerk le Wis sen kerlte is benoemd lot kerkvoogd de heer J. de Ivam Dz. en lot ouderling de heer A. Heijstek. Geref. Gem. Bedankt voor liet beroep naar Ridder kerk doords J Vreugdenliil te Bruini|sse Bedankt voor het beroep naar Nieuw- Beijerland door ds M. Ilofman le Krab- bendijke. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Jan Toorop. Ofscnoon zijn toestand niet geheel on bevredigend was, zijn gisteren aan Jan Toorop, uil voorzorg, de laatste H.H. Sacramenten toegediend. RECHTZAKEN. - De raadkamer der Haagsche recht bank heeft den koster eencr katholieke kerk te 's-Graveuliage die eenige maan den geleden gearresteerd werd, als ver dacht van zedenmisdrijven (hij deed, zich voor bjj families, waar een dienstbode aanwezig was. als geneesheer van den Raad van Arbeid), buiten vervolging ge beld, met gelasting van z.ijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gedurende één jaar. Uitzending van radioteekens Een eenvoudige overtreding der tele graaf- en lelefoonwel heeft-de ïechtbank te Groningen bezig gehouden. t Terecht stond een 21-jarige student te Vsqucrt, die door den kantonrechter te Ondcrdam wegens overtreding van bo vengenoemde wet tol f 1 boete was \er- oordeeld Van dat vonnis is hij in hoo- ger beroep gekomen bij dc rechtbank tc Groningen Hem werd ten laste gelegd, dal hij zon der daartoe vergunning te hebben radio- telegrafische leekens te hebben uitgezon den door middel van een radiouitzender ten huize van zijn vader te L'squert Een ambtenaar heeft ten huize van verdachte een aantal toestellen in beslag genomen, waarvan hij den indruk heeft gekregen, dat ze dienden om radio-teekens uit te zenden. Verdachte ontkende dat te hebben ge daan De toestellen, die men in lic-sljag"ge nomen heeft vormden niet één geheel, dienden niet om radio-leekcus uit 'te zenr don en werden door hem gebruikt om wetenschappelijke proeven le nemen Hel O M. eischic bevestiging van het vonnis van den kantonrechter met ver zwaring der straf tot f100 liocte subs. 30 dagen hechtenis. HANDEL. NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Blijkens een advertentie in dit num mer geeft de Alg. Hypotheek Yereenigiug te Antwerpen 6 pet pandbrieven uit tot den koers van'90 pet. De Nederlandsche Jaarbeurs deed voor de a.Sj, jaarbeurs 21 Febr 1 Maar^ een reclameplaat maken, voorstellende een koningsarend in vlucht, die Ln zijn klauwen heeft omklemd de ,,U", het vig net van de Nederlandsche Jaarbeurs Zij is geteekend door A. J» van 't Hoff. De plaat is in steendruk uitgevoerd. Een belangrijke opdracht aan „De Sche 1de". Naar wij vernemen heeft de Rotter- damsche Lloyd aan de Kon Mij. „De Schelde" te Vlissingen opgedragen den bouw van twee dubbelschroef mo- lormailschepen van omstreeks 18.000 ton, dus aanmerkelijk grooler dan de on langs gebouwde Sibajak. De schepen kunnen wegens hun breed te niet door de bestaande sluis naar bui ten worden gebracht De nieuwe sluis zal niet tijdig' gereed zijn om het eerste schip door te laten Daarom ziet de Schelde zich genoodzaakt hel casco van het eerste schip te laten bouwen bij de werf Feijeuoord te Rotterdam. -o De oestercampagne. Men schrijft aan de N. Ri< Crt De oestercampagne neemt een minder gunstig verloop dan men aanvankelijk verwacht had. Overtrof de eerste maan den het aantal verzonden oesters dat der gelijknamige maanden van hel vorig jaar telkens met ongeveer een "half niLb- lioen, de laatste maanden waren de ver schillen ten nadeelc van 1927 Tot 1 Januari werden verzonden 10 716.726 oesters, in de vorige campagne 10,141,987 oesters Hoewel deze campagne dus nog iets in het voordeel is, verwacht men al gemeen, dat het eindresultaat een belang rijk nadeelig verschil' zal opleveren Zooals vroeger gemeld zijn de Engel sche oesters dit jaar verre van best. Zee land kon in hot begin der campagne en-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1