FEUILLETON. No, 7 Maandag 9 Januari 19is8 171° Jaargang p BINNENLAND. EEN RUSTHUIS VOOR JOUR NALISTEN. In een circulaire onder den titel „Een hulde aan de Nederlandsche Pers," wordt ons volk opgewekt tot medewerking aan eeD fonds, dat dienen zal tol exploitatie en instandhouding voor een Rusthuis voor Journalisten te Laren in het Gooi, hetwelk trouwens reeds in wording is. De onderleekenaars wenschen op deze wijze ingenomenheid le betuigen met het bezit van een onafhankelijke en onom koopbare pers, welke, bij alle verdeeld heid op politiek en godsdienstig terrein, eensgezind is ten aanzien van de alge- meene volksbelangen en steeds uitdruk king heeft gegeven aan een der beste vaderlandsche eigenschappen: hel lenigen van de nooden des volks en het opwek ken tot daadwerkelijke hulp in nood. Tot de velen, die de circulaire hebben onderleekend, behooren liooge autoritei ten, staatslieden, mannen der wetenschap, leiders van instellingen op zeer verschil lend gebied en groote industrieelen. De lange lijst der onderteekenaars wordt ge opend door Mr. J. R. Kan, Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ad interim. Zij bevat de namen van verschil lende Commissarissen der Koningin; mr. Th. Heemskerk en dr. W. H. Nolens, Mi nisters van Slaat, den vice-president van den Raad van State; de oud-ministers dr. J. Th. de Visser, prof. dr, A van Gijn en prof. mr M. W, F. Trcubden voorzitter en verschillende fractieleiders van dé Tweede Kamer; den president en den vice-president van den Hooogeu Raad en van het Hoog Militair Gerechtshof, den Commandant van het Veldleger; de bur gemeesters van Amsterdam en Rotter dam; de rectores magnifici der universi teiten; de heeren E. Heldring, Mr. G. Vissering, Dr. 0. J. K. van Aalst, S, P. van Eeglien, G. H. Hintzen. Arn. S. van den Bergh, A. F. Philips, D. W, Stork,',) Ed. Gerzon, F. M. Wibaut; leiders van groote Bankinstellingen en voorts andere bekende persoonlijkheden en voorman nen in handel en nijverheid. Het Rusthuis is feitelijk* reeds gesticht. De heer N. vau Harpen, oud-journalist, thans directeur van de Maatschappij voor Beeldende Kunsten, heeft, bij dé nade ring van den 70-jarigen leeftijd op 15 Januari 1928, zijn villa te Laren (N. H.) overgedragen aan een stichting, welke beheerd zal worden door vertegenwoor digers der pers van uiteenloopende poli tieke en geesten-richting, Ook dit bestuur is jeeds saamgesteld. Het beslaat uil de heeren N. van Harpen, oud-hoofdredac teur van de Ainsterdamsche „Courant, voorzitter; R. 0. Yerweyck, redacteur van De Standaard, te Amsterdam; J. F. An kersmit, hoofdredacteur van Het Volk. te Amsterdam; D. Kouwenaar, redacteur- correspondent van de Nieuwe Rolt. Ort. te Amsterdam, bestuurslid en vertegen woordiger van den Nederlanidschen Jour nalisten-Kring; Henri H. van Oalker, hoofdredacteur van De Gooi- en Eem- lander te Hilversum, en J. F. L. de Balbian Versier, oud-redacteur van Het Nieuws van den Dag (Stadhouderskade 151) te Amsterdam, secretaris. Op aan vraag aan dit laatste adres zijn exempla ren van de circulaire verkrijgbaar. De heer van Harpen heeft niet alléén zijn woning bij voorbaat aan de stichting overgedragen, hij heeft ook den grondslag willen leggen van een fonds. De op brengst van zijn, spoedig bij W, L. en J. Brusse's Uitgevers-Maatschappij te Rot terdam te verschijnen boek „Menschen die ik geleend lieb"_. in gaarheid een auto-biografie, wordl gehe'el voor het fonds bestemd. De uitgevers en allen die MARTIN'S] VERJONGINGSKUUR. Door RAFAEL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. XVI 43). Plotseling zweeg hij. Zij had haar lioofd teruggetrokken, haar gezicht was bleek tot de lippen toe en in haar oogen, die zoo nabij de zijne waren, vertoonde zich een uitdrukking van schrik, van on uitsprekelijke walging. Hij zag het, liet haar arm los en deinsde Terug alsof zij hem geslagen had Ook hij werd doods bleek. „Of inspireer ik je hetzelfde gevoed als hij?" mompelde hij met doffe stem.' Zij slond voor hem met neergeslagen oogen, haar boezem" hijgde nog van de1 vrees die zijn nabijheid haar had inge boezemd. Hij zag haar een oogenblik zwij gend aan, met half dichtgeknepen oogen en opeengeklemde lippen. Toen ontwaak te zyn toorn en verdreef het verdriet, waarmee hij aanvankelijk de bewijzen van haar afkeer had opgemerkt. Maar toorn was voor Marius de Condillac een koude in technischen zin aan dit geschrift mede werkten, hebben dit belangloos willen verrichten, als blijk dat het denkbeeld van de stichting ook in dezen kring waar- deerende instemming heelt gevonden. Het Rusthuis is bestemd voor journa listen, die door ziekte of door overspan ning rust behoeven. Degenen die daartoe in staat zijn, zullen de kosten van ver blijf en verpleging in de rustige omgeving van het Gooi geheel of gedeeltelij^ ver goeden. Voor lien, die daartoe niet bij machte zijn, wordt hel Fonds geslicht, n.L om de exploitatie van het Rusthuis blijvend mogelijk le makeu en zoo noodig de instelling nog uit te breiden. Te ge legener tijd zullen de deelnemers aan het fonds een eigen bestuur vormen. De heer Th. 0. L. Smit, notaris te Amsterdam, Keizersgracht 448, is voorloopig als pen ningmeester opgetreden. Z. K. Du de Prins der Nederlanden is allen voorgegaan door het loczeggen van een gift. In de statuten der slichting, waarvan de acte reeds is verleden, wordl bepaalt^ dat, zoolang de Nederlandsche Journa listen-Kring beslaat, het Rusthuis zal worden geëxploiteerd ten behoeve van be roepsjournalisten, onverschillig van welke politieke of godsdienstige richting en al of niet leden van genoemde verééniging. Gedurende het leven van den oprichter der stichting worden de ledjen van het bestuur door hem benoemd, in overleg mei den Nederlandschen Journalisten- Kring. Na zijn overlijden stelt de Journa listen-Kring het bestuur zelfstandig sa men. I Instellingen van overeenkorastigen aard bestaan reeds ten behoeve van de wer kers in vele beroepen en bédrijvén, tot dusver echter niet voor de dienaren dér pers. Nu voor de eerste maal in Neder land een beroep wordt gedaan in wijdon kring ton behoeve van deze hardwer kende medeburgers, van wie waarlijk dik wijls veel wordt gevergd, zal dit beroep zeker niet onverhoord blijven. DE VEENDAALÏ1ER BANK. De nadere bijzonderheden wekken er steeds meer verwondering over hoe het mogelijk is, zoo doelbewust een plan op le zetten om een onderneming lettpr- lijk leeg te dragen. Zoo heeft de vorige directeur Whit man, die eerst veel aandeelcn had opge kocht, le samen met eenige anderen, him bezit, waarop f 96.000 was gestort, ver kocht voor 2.6 millioen, wat beteekende een koers van 2000. De betaling ge schiedde .door waardevolle hypotheken, 'onroerende goederen te Hilversum en nog eenige auto's. De slachtoffers zijn niet te zoeken on der de aandeelhouders, juisl doordat de meeste aandeden waren opgekocht vóór de transactie. Er zijn échter in de Groninger en Drentsche Veenkoloniën, 'vooral onder kleine boeren en burgers zeer veel pandbrieven geplaatst. In een gemeente als Nieuw Pekela mei 5500 inwoners schal men het daar geplaatste bedrag aan pandbrieven op een half mil lioen. In het geheel is er voor 6 millioen aan pandbrieven geplaatst. De vorige directeur Wollman stond bekend als iemand met een radde tong- Hij leefde op groolen voet in Groningen Sn een mooi huis. Dat de pandbriefhouders d,o°r het fail lissement beuadeeld zouden zijn, wordt betwijfeld door de Vereen, van Direc-, teuren van Hypotheekbanken, die er oo"k nog op wijst, nadat de heeren Woltman in Juni 1927 hun direcleurplaalsen had den afgestaan aan de heeren Möhring en Kortenoever, op 15 December j.I. laatst genoemden weer plaats maakten voor de heeren M. Me'inersma le Parijs, als direc- gg doodelijke ontroering, die zich niet uitte in hoogdravende woorden, in luide be dreigingen of aanklachten, in zwaaiende armen of het uithalen van wapenen. Hij boog zich weder tot haar neder van uit zijn aeftige, genadige hoogte. De wreedheid welke verborgen lag in de schoone lijnen van zijn mond vertoonde zich onmiddellijk in zijn glimlach. ,1k geloof dat Battista een uitkokende waakhond is", zei hij en 't was of Siij zidh amuseerde alsof hij met een klein kind le doen had. „Het is geen wonder dal je niet van hem 'houdt. Hij kent geen Fransch, je kunt hem dus niet bepraten en omkoopen en paaien met beloften, wat jc doen zult als hij je helpt ont vluchten; maar je zult inzien dat die eigenschap die hem hatelijk maakt in jouw oogen hem juist voor ons van on schatbare waarde doet zijn." Hij lachte zachtjes, alsóf hij heel te vreden was over zijn eigen slimheid, floot om zijn hond en ging plotseling weg. Zoo werden Marius en zijn moeder aan wie hij het verhaat van Valerie's vraag overbracht opnieuw misleid in zooverre zij hun volle vertrouwen schonken aan den waakzamen, onomkoop- baren „Battista". En dut begreep Gar- teur, en J. Schim van der Loeff te Kowuo ais president-commissaris, zoodat nie mand bier te lande de belangen van Tie schuldeischers van de Veendammer Hy potheekbank behartigt TYPHUS A. B. DER „GELRIA'. Het conslaléeren van eenige gevallen van typhus aan. boord van het te IJmui- den binnengeloopcn s.s. „Gelria" uit Z. Amerika heeft tot een onderzoek door den gemeente-diensl aanleiding gegeven. Toen in Juli van hel vórig jaar zich eeni ge gevallen hadden voorgedaan aan boord van ditzelfde vaartuig, zijn er uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen Men ver moedde toen dat er een bacillendrager was onder het keukenpersoneel van de officieren. Het schip is daarom toen met geheel nieuw personeel uitgevaren, na volkomen ontsmetting door den G- G. en G, D. Het achtergebleven keukenperso neel is onderzocht op de aanwezigheid van bacillendragers. Het resultaat was negatief. Een paar reizen is hel goed gegaan, doch thans slaat men voor nieuwe geval len, die zich weer bepalen tot dezelfde groepen der bemanning. Gedurende de laatste reis zijn voorgekomen drie geval len met doodelijken afloop en zes lichte gevallen. (De tweede machinist WUlems die in het hospitaal te Las Palmas werd verpleegd is inmiddels eveneens overle den). Men is nu opnieuw begonnen met een uitgebreid onderzoek, insluitend bloed onderzoek en bactereologisch onderzoek en naar alles wat bron van infectie kan zijn. KANAAL GELDERSCHE VALLEI. De kauaalvereeniging „De Geldersche Vallei' lieefl een brochure uitgegeven (verkrijgbaar bij de drukkerij S. W. Mel- cliior, Amersfoort) waarin een nieuw plei dooi wordt gegeven voor den scheep vaartweg \an Amsterdam naar den Bo- ven-Rijn door de Geldersclie Vallei. Ach terin is opgenomen een kaart met de plannen. DE WEERBARSTIGE S. D. A. P-ERS. Dc jaarvergadering van het gewest Limburg der S. D. A. P. heeft mei 29—5 stemmen het voorstel van de hoofdbe stuurders van S. D(. A. P. en X. V| V. verworpen om van aen voorzitter 11. v, d Ploeg, levens Stalen- en Raadslid le eischen dat hij zijn functies zou neer leggen. Met 21— 9sl(. en 5 bl werd een andere regeling van het partijbestuur aanvaard, doch met vrijlating van den heer v. d,. Ploeg om af te treden als ge westelijk bestuurder. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. We schreven Vrijdag in onze be schouwingen over den uittocht van in gezetenen uit Middelburg o.a. van meening te zijn dat de vestiging in de om liggende gemeenten niet groot was. Be slist en met cijfers konden we dal loen nog niet aangeven, omdat we dan na tuurlijk ook moesten nagaan, hoeveel per sonen zich uit die omliggende gemeen ten hier vestigden. We hebben dat nu ook nog eens nage gaan voor de gemeenten Koudekerke en St. Laurens. Natuurlijk weer uit de lialf maandelijkschc opgaven van vertrokken en ingekomen personen, waarbij dan ech ter niet de totaalcijfers worden verkre gen maar alleen die van gezinshoofden nache; daardoor kon hij zich ongestoord wijden aan de plannen, die hij beraamd had. En liij legde er zich op toe met een ongeëvenaard welgevallen. Niet dat het iets ongewoons voor Garnache zich van ganschcr harte le wijden aan de onder neming die hij op zich genomen had; maar dit zaakje le Condillac was hem tegen zijn wil opgedragen door den dlrang der omstandigheden was hij langzamer hand genoodzaakt de bevrijding van Va- lérie persoonlijk ter hand te nemen. Hel was uit ijdelheid en trots dat hij was teruggekeerd loen hij reeds pp weg was naai- Parijs; hij zou zich niet gaarne op nieuw de nederlaag laten lijden. Daar door had jhij zich voor hel eerst van zijn leven laten verleiden tot het on waardige van een vermomming; en hij die altijd recht door zee was gegaan, was genoodzaakt geworden zijn toevlucht te nemen tot de gemeenste bedriegerijen. Mei wrok in [het hart was hij er toe overgegaan de rol te spelen, die hij had op zich genomen. Hij begreep dat het iels was beneden zijn waardigheid, iels dal hem verminderde in d|e achting die liij zich zelf toedroeg. Had er een boogie politieke bedoeling achter gezetén, dan zou hij er zich gemakkelijker in geschikt en zelfstandige personen. We meenden ons lot die twee gemeenten te kunnen beperken, omdat zij alleen in aanmerking komen voor het daarbij betrokken vraag stuk van het zich vestigen juist over de gemeentegrens Het resultaat was zéér merkwaardig. Want we bevonden ,dat vólgens die op gaven in 1927: uit Koudekerke kwamen 41 gezins hoofden. naar Koudekerke vertrokken 37. uil St. Laurens kwamen 7; naar St. Laurens vertrokken 8 Dat wil dus zeggen dat er uit KoitSb- kerke 4 meer kwamen dan erheen gin gen, precies hel omgekeerde van wat al gemeen wordt aangenomen. En dat het verlies aan St. Laurens slechts één ge zinshoofd bedroeg. Die factor yan de grensgemeenten telt dus niet mee in het bevolkingsverlies onzer slad in '27. o Uit Vlissingen. Wij hadden deze week een uit- noodiging ontvangen van de VI is- singscbe Amusement- en Korfbalclub T. O. P. tot bijwoning van een bal mas qué in bet hotel Britannia aldaar. Van dit eerste in hel seizoen zullen wij mel ding maken, doch men begrijpt er ko men er nog vele hierna van andere vor- ecnigingen en instellingen. We kunnen onmogelijk op ons nemen, die alle" le bezoeken en te „verslaan". Dit, bij voor baat, ter voorkoming van eventueel mis verstand. Maar T. O. P. dan heeft de lange rij geopend, 't Was een gelukkig begin. Er waren vele mooie, geestige origi- neele costumes en groepen,- er zat „animo", stemming in, stijgend van uur lot uur. Zooals gewoonlijk bij een bal masqué. En dan zeker bij een non-slop dancing, als hier mot Iwee orkesten De rustpauzes voor de dansers waren dus steeds vrijwillig, nimmer gedwongen Dal kwam wel de jolijt ten goede' De uitslag van do prijsuildeeling was als volgt- mooiste dame Princes, leuk ste dame- Piccolo; origineelste dame 't Gevaar; mooiste heer Pierrot; lcuk- sLe heer: Volendammer; origineelste heer- Fransch officier; mooiste paar Sheik en Favoriet; origineelste paar. Ouderwelsch paartje; leukste paar Haan en Kippetje; groep de club T. O. P„" Door den storm van Vrijdag j.I. sloegen verschillende visschersvaartuigen uit Arnemuiden, welke in de haven van Vlissingen lagen, van hun touwen. Daardoor leden verschil lende schippers aanzienlijke schade aan hun vaartuigen. Uit Walchere n. De Zwoisclie Padvinders, die ge regeld in de duinen \an Koudekerke komen kampeeren, hebben als bewijs van dankbaarheid voor de daartoe gegeven vergunning, aan hel polderbestuur van Walcheren een eikenhouten kapstok met hel wapen van Zwolle aangeboden. liet Noordelijke deel van hel eiland Walcheren, dat ditmaal een waarlijk ab normaal hoogen waterstand had (vermoe delijk als gevolg van den zwaren sneeuw val in de duinen'' komt nu geleidelijk weer vrij. Het zal wel zelden zijn voorge komen dat ten Noorden van Oostkapellc dc Noordweg gedeeltelijk onder water stond. Deze watermassa zakt nu geleidelijk af qaar de lagere decleu vau het eiland^ en verder naar de sluizen, want er wordl geregeld gespuid. Het jubileum van X. Kievit le Arn emuiden verdient nog aanvul ling met de mcdedeeling, dat door do hebben; het einde zou de onwaardige middelen goedgemaakt hebben- Maar de taak op zich zelf was al haast even on waardig als de middelen die lijj nu toe paste. Zijn gezicht zwart maken, zijn haar en zijn baard verven, zich kleeden in vuile, slordige klceren, mei geen beier doel dan de bevrijding van een jong meisje uil de gevangenschap van oen listige dame in Dauphiné. Was dat een taak voor een soldaat, een man van zijn jaren, van zijn stand en naam? Hij had hel niet over zich kunnen verkrijgen en toch had die hardnekkige trots waardoor hij niet kon besluiten naar Parijs terug te keeren en tc erkennen dat hij versla gen was door een vrouw, hem genood zaakt dat afschuwelijk werkje op zich te nemen. En langzamerhand was de afschuw voor dat alles verdwenen. Dal was be gonnen vijf avonden geleden toen hij gehoord had wat had plaats gehad/ lus- schen Madame de Condillac en Valérie. Diep medelijden met liet jonge meisje, groole verontwaardiging/ tegenover hen die geen middelen te laag( achtten om hun doel tc bereiken, een juist begrip van 4p onwaardige behandeling/ die zij moest ondergaan, was de oorzaak dat hij djen rijks- en gemeenteveldwachters uil den omtrek den jubilaris een mooie stoel werd aangeboden Van particulieren uit Middelburg ontving hij eenige geschenken en vele schriftelijke en mondelinge ge- lukwenschen De lieer Kievit ving in 1897 te Middelburg zijn politieloopbaan aan. Daar lieefl hij bijna 6 jaar zijn plicht vervuld. De persoon uiL Arnemuiden, welke sedert Maandag j.I. vermist was en wiens opsporing reeds door de radio afgekondigd was, is Vrijdagavond thuis gekomen. Hij was, naar^tnen meldt, even naar België geweest De gemeenteraad van N en St. J o o s 1 a n d heeft hedenmiddag zijn eer ste vergadering gehouden in het nieuwe gemeentehuis, wat met eenige plechtig heid gepaard ging, waarop wij morgen terugkomen o— Uit Zuid-Beveland. Door eenige der visschersboolen van Iersekc is op de Oosler Schelde on der S t a v e n i s s e van liet Vrijdag ge zonken schip met steenkolen een aanzien lijke hoeveelheid brandstof gevischt. Er waren er die ongeveer 40 50 HE. aan boord hadden Men meldt ons voorts, dal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een ploeg van 80 man uil Wcmeldinge naai' de plaats van stranding is vertrokken, ten einde de lading over boord le werpen tot behoud der schepen. Uit Zeeuwse li- Vlaanderen WJD. Uit Aardenburg schrijft men ons Tengevolge van den hoogen water stand in den Bewcsler Eedepolder bezui den St. Pielersdijk. moest hel verkeek op hel traject Aardenburg—Middelburg (B.) van de tramlijn Aaiclcuburg-Brug ge, dal door den Krakcelweg van boven vermelden polder loopt, stopgezet wor den, daar het water 20 a 25 c.M. boven de rails staaL Bij den laalstcn rit door het water waren zoodanige verzakkin gen in dc baan geconstateerd, dat het voortzetten van den dienst gevaar ople verde Groole perceelen land staan blank en gelijken een binnenzee. Ouden van dagen herinneren zich mei. ooit zoo'u lieogen waterstand in den polder gezien te hebben. DE POLITIEKE TOESTAND. Vanwege oe Kamerkieskring Middel" burg der Chr. Historische Unie werd Zaterdagmiddag een druk bezochte ver gadering gehouden in de bovenzaal der Societeil St. Joris alliie r. Na ae huishoudelijke vergadering trad als spreker op Prof Jhr. Mr. B. O de Savornin Lokman, lid der Eerste Kamer, met ais onderwerp, „De politieke toe stand' Nadat de voorzitter. Ds. de Vis ser. allen welkom had geheelen, en 't bij zonder dc jongerengroep, behandelde Prol. Lohman het onderwerp „De p- li" lieke toestand". Spr stelde daarbij voorop dal omtrent de aangelegenheid waarover hij zal spre ken de Unie nog niet haar gedragslijn heefl vastgesteld, 't is dus een persoon lijke opvatting van spr Spr gelooft, aal er op 'l oogenblik op politiek gebied een algemeene malaise keerschl. Er is weinig geestdrift, niet al leen onder liet volk, ook in het parle ment, wat zeker komt door hot extra parlementair kabinet, dat zich builen de kwesties houdt, die de partijen verdeeld houden, dat zich gedraagt als een zaken kabinet. en zich lieefl aangediend als een intermezzo-kabinet Weinigen zijn mol den toestand inge- afkccr, die vernedering gedeeltelijk aan zich zelf te danken had Zijn aangeboren ridderlijkheid. d/ie fijne beschaving die hem steeds drong! den zwakke tegenover den verdrukker te ver dedigen, prikkelde hem nu en prikkelde hem zoozeer dal hij eindelijk in plaats van zijn laak als een last (e beschouwen, die begon te aanvaarden met welgeval len, bijna met blijdschap. Het verheugde hem le ontdekken dal hij acteurstalenten had waarvan hij tot nu toe geen ver moeden bad gehad en hel verlieugdé hem uitermate van die gaven partij te kunnen trekken. Toevallig was er te Con dillac een landgenoot van „Battista", een huurling uit Noord-Italië, een schavuit, Arsenio genaamd, door Forlunio in dienst genomen toen hij een maand gpleden de bezetting was begonnen te versterken. Op de eerlijkheid van dezen kerel had Garnache nooit vast gerekend. Hij had hem nauwkeurig nagpgaan en meende voldoende gemeenheid in zijn uiterlijk le ontdekken om op het gelukken le doen hopen van een plan dal hem werd voor gesteld mils de belooning! gepast was. {Wordt vervolgd}

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1