BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 11 Juli. (Slotkoers). 6 pet Nederl. 1923 99V*, 6 pet. Ne derl. 99i/3; 5 pet. Nederl. 1922 88 vijf tien zestiende, 4% pet. Nederl. 1917 83%; 21/2 pet Nederl. W. Schuld 53Vs 3 pet. do. Oblig. 65%; 3 pet. do. Certif. 65 elf zestiende. Cert. Ned. Hand. Mij. 121—122; 'Aand. Ned. Ind. Handelsb. 126; Aand. Kol. Bank 1573/i158; Kon. Petrol. Aand. 348 —350, Gecons. IIoll. 154—158; Cull. Mij. .Vorstenlanden 156—158; Handelsv. Am sterdam 154—457; Javasche Cultuur 343 —341 ex; Aand. Deli Maat. 349—351; Amsterd. Rubber 135%136, Ned. Amerik vaart 68%, Ned. Scheep- vaartunie 118V2Kou. Holl. Lloyd 7; 'Aand. Paketvaart 137. Gouda A. 13»/»; Philips A. 270%; Jur- gens A. 50. Anaconda 663/4; Steels 106; Union Pa cific 148i/2; Common Marine 9i/8; Pre- fered do. 37%; Maxwell Gr. C. v. A. 103/t, Prolongatie 2%. Russen. Obi. 1S80 7%Consols 5%. Markt sluit buitengewoon stil. Wisselkoersen: Londen 11.551,2; Berlijn 0.63; Wee- nen 0.0037; Parijs 13.55;Brussel 12.02% Dollar Cable 2.65 Dollar Cable 2.64%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Juli. Hoogste barometerstand. 768.0 te Maastricht. Laagste barometerstand: 743.5 te Veslmanoer. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 dezer. Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer. zelfde temperatuur. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 69 gr., 3 uur 75 gr. Zaterdag Zondag Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 HOOG WATER, Vliuingen. Zomertij d. 12 Juli v.m, 13 10.08 11.13 12.12 1.08 1.56 2.46 3.34 (Het tijdstip van Jxoog water te Domburg valt 9 minuten na dat te Vlissingen.) OPENLUCHTSPEL. Bijeenkomsten, repetities, ens Vrijdag 11 Juli, tweede gedeelte, na den eersten bode, Kousteensche dijk, 7.30 uur. (Hierbij worden verwacht alle medespelers, behalve het Prin senvendel. Tevens wordt er bij hen van wie nog geen maat werd genomen, op aangedrongen, zich daarvoor de zen avond op te geven). Maandag 14 Juli, dames van het koor, Concertzaal, 8 uur. Dinsdag 15 Juli, heeren tenoren, Concertzaal, 8 uur. Woensdag 16 Juli, heeren bassen, Concertzaal, 8 uur. Donderdag 17 Juli, orkestleden, Con certzaal, 8 uur. Vrijdag 18 Juli, heeren van het koor, certzaal, 8 uur. C. Broerse, Koudekerke. De leerlingen bij wier naam geen woonplaats wordt vermeld wonen te Middelburg. RECHTZAKEN. Voor de rechtbank te Rotterdam is 4 jaar gevangenisstraf gevorderd te gen den 31-jarigen gehuwden opticien J. F. uit Hans weert, die o,p 17 Mei j.l. te Schiedam 6 schoten lostte op de 19-jarige A. J L. L. v. d. M.. met welk meisje hij omgang had, welke zy verbreken wilde. De verdediger vroeg onderzoek naar de geestvermogens van bekl., die reeds in een krankzinnigengesticht heeft ver toefd. Voor de rechtbank te Haarlem is gisteren een jaar gevangenisstraf gevor derd tegen den 42-jarigen C. B. jjewezen gemeente-secretaris van de gemeejaten Haarlemmerliede en Spaarnwoude, we gens verduisteringen ten nadeele dér gemeente en van de bouwvereéniging waarvan bekl. penningmeester was. R ij den met een defecte auto bus. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft gisteren terecht gestaan de auto busondernemer A. P. V. te Eindhoven, beklaagd ter zake dat hij op 21 April te Eindhoven als bestuurder van een autobus, waarin zich 18 passagiers be vonden, hoogst roekeloos en onvoorzich tig heeft gehandeld door, terwijl hij wist, dat de verbinding van de zoogenaamde V-stand met de vooras van het motorrij tuig ondeugdelijk was eu niettegenstaan de hij door den bij hem in dienst zijnden chauffeur op dat gevaar gewezen was, toch met dat motorrijtuig is gaan rijden, zonder de passagiers te laten uitstappen en zonder voornoemd gebrek voldoende te herstellen, met het gevolg, dat, nadat het motorrijtuig eenigen afstand had af gelegd, de V-stang is losgeraakt, hy daardoor het stuur verloor en het mo torrijtuig in de Vest is gereden, tenge volge waarvan Johanna van Dun is ver dronken. De chauffeur had niet mei den wagen willen rijden. Toen zei bekl. dat hij het wel zou doeu. De bekl. zelf beweerde een nieuwen moer te hebben aange bracht. De ambtenaar van het O. M. achtte bekl. schuldig aan overtreding van art. 307 Wetb. van Strafrecht. Dat bekl. het gebrek zou hersteld hebben, achtte hij verzinsel. Maar al neemt de rechtbank aan, dat bekl. heeft gerepareerd, dan blijft liet toch roekeloos, met 18 men- schen door te rijden, terwijl de kans bestond, dat de moer los zou raken. De eenige verzachtende omstandigheid is, dat bekl. langzaam heeft gereden. Spr. eischte 8 maanden hechtenis. Te Oud Vossemeer doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. Geen vee-afdeeling te Sluis. Wegens het heerschen van het mond en klauwzeer in Zeeuwsch-Vlaanderen is besloteu de afdeelingen rundvee, scha pen, geiten en varkens op de landbouw tentoonstelling te Sluis op 15, 16 en '17 dezer te laten vervallen. Stamboek Nederlandse he Trek paard. Aan het vervolg der bekroningen "té Dordrecht ontleenen we nog het vol gende betreffende Zeeland: Hengsten met afstammelingen 3e pr. Brennus de Velsieque; eig. maatschij. Wilhelminapolder te Wilhelminapolder; 4e pr. Wilson, eig. Hengstenvereeniging „De Verwachting", Axel. Merriën met afstammelingen. 2e pr. .Nelli, eig. G. Buysse, te Biervliet. Loten van merriën op naam staande van één eigenaar, le pr. Bora Sluis, Bombeure, Ruda, Cora ^Ahea, eig. Gebr. Aernaudts, Sluis; 2e pr. F. Fleurette, Diamante van de Scliaapshoeve, Juliana v. Tholen, Ida, eig. M. J. Stoutjesdijk Czn., Tholen; 3e pr. Valentine, Vermine, Wel- helmina, Tilly, eig. Mij. Wilhelminapol der; Pauline, Reine, Winnie, Leane,eig. Mij. Wilhelminapolder. Loten van merriën, op naam staande van twee eigenaren 2e pr. Memi d'Isaac, Bravade du Kat vau gebr. Aernaudts, Sluis, en Elza de laboureur, Julma de la- boureur van Joh. de Feyter, Schoon- dijke; 3e prijs Comtesse van Blauwe Sluis, Indiga van Blauwe Sluis, Madame, Colla, eig. L. Verbeek de .Wit te Steen bergen en L. ((.-Br.). Kampioenschap hengsten. Kampioen werd Courin de laboureur; eig. Vereen tot verb. v. h. paardenras „Dinteloord" te Dinteloord. Als reserve kampioen werd aangewezen Successeur, eig. Jac F. Booymans uit Annaland. Kampioenschap merriën. Kampioene werd Minimie d'Isaac, eig. Gebr. Aernaudts, Sluis. Als reservekam pioene werd aangewezen Erna, eig. J. Th. van Geyt, Hontenisse. In den middag werden weer demon straties met paarden gegeven. Merriën met veulens werden voorgeleid; de kam pioenen van vorigen jaren, zoowel mer ries als hengsten, en verschillende an dere bekroonde paarden verschenen In den ring. Er was, vooral in den middag, veel publiek. Een extra-trein uit Zeeland had reeds in den morgen veel bezoekers aange voerd. (Ing. Med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De afsluiting van den spoorweg an wachtpost 20 a te Rilland, vroe ger bewoond door J. van de Velde, thans onbewoond, is met ingang van Zaterdag 12 Juli 1924 des voorin. 9 uur opgeheven. o De vaart op de Wester Schelde b ij Bath. Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Crt.": Blijkens instructies van het Belgische departement van openbare werken aan de betrokken autoriteiten, is besloten, met ingang van 1 Augustus den pas van Bath buiten gebruik te stellen voor de scheepvaart, welke voortaan door den pas van Rilland zal worden geleid. Dit besluit kon door mi nister Ruzette worden genomen, nadat hij van den Nederlandschen waterstaat bericht had ontvangen, dat deze bereid is de lichtboeien van Bath naar Rilland te verplaatsen. In Antwerpsche scheepvaarlkringen is men zeer ingenomen met dit besluit, waarvan totaal herstel van de normale vaart op de Scheldehaven wordt ver wacht. In verband met de baggerwerken te Yalkenisse wordt nog gemeld, dat de pas thans 280 meter breed is en 7 meter diep; in het midden bedraagt de diepte 7.50 meter. De bedoeling is, na het be reiken van de reglementaire diepte van 8 meter, met het baggeren bij Valkenisse op le houden en ook in de passen bij Bath en Krankeloon het baggerwerk stop te zeilen. De baggermachines zullen dan naar Santvliet en de Perel vertrekken, waar de diepte in den laatsten tijd even eens is afgenomen en nu weer op 8 meter moet worden gebracht. Woensdag is men er in geslaagd, het wrak van het Zweedsche stoomschip „Yeddo", in den pas van Frankeloon gezonken, grootendeels leeg te pompen, en bij hoog tij het voorste deel vlot fe brengen. Donderdag is met dit werk voortgegaan. Slaagt men er in, het schip, dat vol modder zit, geheel vlot te krij gen, dan zal het met 29 voet diepgang naar de bocht Austruweel benoorden Antwerpen worden gesleept. BERICHTEN UIT DE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. BEURSOVERZIGHT. AMSTERDAM, 10 Juli 3 uur. De beurs te Amsterdam had vandaag weer een tammer aanvoer, hoewel er blijkbaar toch iets meer omging dan de allerlaat ste dagen het geval is geweest. Het wa ren thans de rubberwaarden die voor de meeste afleiding zorgden en ruimer om zetten te zien gaven, waarbij zij zich over de geheele linie in prijs wisten te vér- heffen. Amsterdam rubber traden als ge woonlijk weer op den voorgrond. Aan petroleumaandeelen werd ook een ruimer aandacht geschonken. Koninklijke en geconsolideerden kon den zich in den loop van den middag eenige procenten naar boven werken. Suikerfondsen hadden gewoon verloop en hoewel niet veel veranderd waren zij ruim prijshoudend in verband met de verhoogde oogsttaxatie dan de Visp. De omzetten in scheepspapieren wa ren van bescheiden afmeting en de koer sen ondergingen geen noemenswaardige verandering. Prolongatie 2% pet. WISSELKOERSEN. De cijfers lusschen haakjes zyn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 10 Juli. 3 uur. Londen 11.50% (11.47%). Berlijn 0.633/! (0.63%). Parijs 13.52% (13.52%). Brussel 12.— (11.95). Zwitserland 47.82% (47.40). Weenen 0.0037% (0.0037%). Kopenhagen 42.25 (40.97%). Stockholm 70.50 (70.40). Christiania 35.25 (35.30) New-York 2.64% (2.65). AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de door de Prov. N. Brabant te Den Bosch gehouden aanbesteding van hel vervangen van grintsteenslagbaan door een keibestrating op een wegvak te Roodevaart, werd o.a. ingeschreven door den heer v. d. Ven te V1 i s s i n- g e n voor f 26.090, f 23.980 en f 23.776, naar gelang van de gebruikte steensoort. Het minst was ingeschreven voor f 23.000. Bij de Dinsdag te Zierikzee ge houden aanbesteding van het waterschap Schouwen tot het uitvoeren van bestor- tingswerken aan de districten Zuidhoek en Borrendamme, was de laagste in schrijver A. de Bruine, Terneuzen, voor f 48.290 (gegund). Voor het uit voeren van zink- en stortwerken aan hel district Koudekerke was laagste in schrijver J. Roskam te Sliedrecht voor f 52.600 (gegund). AFLOOP VERKOOPINGEN. Woensdag werd ten verzoeke van den heer Jan Katsman, landbouwer te Kruiningen. ten overstaan van no taris M. O. Schram, verkocht een huis en erf aan den Grintweg. Koopsom f 2810 en f 20 voor los goed. Kooper werd de heer Joh. Poleij Janz. LEGER EN VLOOT. - De eerste luit. dér infanterie J J. Harts, gedetacheerd uit Oost-Indië te ruggekeerd, is met ingang van 28 dei- zer op non-activiteit gesteld. Bij beschikking van den Minister van Marine zijn de officieren van den Marine-stoomvaartdienst 2e kl. IJ. L. de Vries en A. Hoogkamer Jen 16den Juli a.s. geplaatst rasp. aan boord Hr. Ms. wachtschip le VI is sin gen en te Rot terdam; is de adelborst le kl. Mar. Res. J. Aarents den 23sten Juli a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". De komst van den Amerlkaanschen kruiser „Pittsburgh" welke reeds in de vorige maand te Rotterdam verwacht werd, is wegens verandering in de reis route uitgesteld tot einde Juli of begin Augustus. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. - Gisteren is te Vlissingen aangeko^ men het Noorsche stoomschip „Stend", komende van de Oostzee met een lading hout bestemd voor Middelburg, waar het schip gisterenavond ligplaats heeft geno men aan de Loskade. LAATSTE BERICHTEN. GESLIPT. De 60-jarige graanhandelaar B. uit Rlienen is heden met zijn motorrijwiel geslipt nabij Eist. Hij werd in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. BEURSOVERZIGHT. AMSTERDAM, 11 Juli. 3 uur. Den laatsten beursdag van de week had de effectenbeurs met een groot ge brek aan affaire le kampen. Er was vrijwel geen enkele afdeeling die voor eenige aflevering zorgde. De beweging in rubberaandeeleu was grootendeels tot staan gekomen en de. rijzing was daarbij beëindigd. Voor oliewaarden was maar weinig animo. Koninklijken en Geconsolideerden werden op tamelijk vaste houding inge zet, doch hoofdzakelijk in verband met de geringe omzetten had geleidelijk aan een kleine inzinking plaats. Suikerfondsen hadden een kalme markt, doch waren goed prijshoudend. Van de Tabakken waren de Sumalra- soorten slechts weinig veranderd. .Voor Scheepvaarten was maar weinig belangstelling, evenwel golden sommige soorten iets lager. Prolongatie 2% pel. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 11 Juli 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Londen 11.551/4 (11.50%). Berlijn 0.63% (0.63%). Parijs 13.55 (13.52%). Brussel 12.03% (12.—). Zwitserland 48.02% (47.82%). Weenen 0.00373/s (0 00373/8). Stockholm 70.50 (70.50)'. Kopenhagen 43.40 (42.25). Christiania 35.50 (35 25). New-York 2.65% (2.64%). ENGELAND EN EGYPTE. LONDEN, 11 Juni. V. D. De Eerste minister heeft gisteren in het Lagerhuis naar aanleiding van het voornemen van Zaghloel Pasja (de Egyptische premier) om 25 Juli uit Egypte te vertrekken, verklaard, dat hij hoopt met hem in con tact le komen. Mac Donald zei ik geef er mijn woord op en de regeeriug waarborg, evenals het Lagerhuis dat wij bereid zijn met Egypte tot een overeenkomst over den Soedany te komen, welke voor Egyp te zelf zal worden geaccepteerd als bé- vredigend. Hij verklaarde echter dat duidelijk moet worden begrepen, dal Groot-Brit- tannië de verantwoordelijkheid voor Soe dan niet van zich af kan wentelen, door zich terug te trekken, en het land te ge ven aan een a rifle re regeering. De verklaring van den Premier werd luide" loegejuicht. SAMUEL GOMPERTS. NEW-YORK, 11 Juli V. D. Samuel Gomperts, de voorzitter van de Ame- rikaansche vakvereen. federatie en een der machtigste arbeidersleiders, is ern stig ziek. Hij is naar het hospitaal over gebracht, daar de heer Gomperts 74 jaar oud is, vreest men "dat door zijn ouderdom genezing niet meer mogelijk zal zijn. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. NEW-YORK, 11 Juli V. D. Niet be vestigde berichten uit Santos melden, dat de rebellen meester zijn van dé stad Sao Paulo. Gouverneur de Campos, heeft den zetel der regéering naar Santos overgebracht. REVOLUTIE IN BOLIVIA.? BERLIJN, 11 Juli. V.D. Te Washington is tot nut oe nog geen bevestigd bericht ontvangen over het uitbreken van de re volutie in Bolivia. AANSLAG QP DEN JAPANSCIIEN, PRINS. TOKIO, 11 Juli. V. D. De politie heeft een gewapenden student, Kazuonoda ge- heeteu, gearresteerd, die beschuldigd wordt van poging tot het doen van een aanslag op Prins Takugawa, toen deze het Parlement verliet. BUITENLAND. DE FRANSCH-ENGELSCHE OVEREEN KOMST. I11 Berlijn is teleurstelling. In Londen: tamelijke tevredenheid. In Parijs kritiek van Poiucaré c.s. In Brusseltevredenheid. Maar er moet bij gevoegd worden dal die stemming in Londen ontstond door een rede van Mac Donald in het Lager huis, waarin hij van de zaken een voor stelling gaf, die de meeslen niet hadden gekregen uit het Parijsche communique over de gemeenschappelijke nota. Althans niet ten opzichte yan de brandende kwestie, van hel jil of niet ter zijde stellen yaq de Cqmmjssie y«i) lier* stel, x De Brilsche regeering, zoo zei Mac Donald wenschte haar uitdrukkelijk ge formuleerde meening omtrent het werk en de taak van de commissie van herstel niet prijs te geven, doch was wel bereid die meening t ij del ij kop te schor ten en ze niet al- voorwaarde voor het in werking treden van het rapport der deskundigen op den voorgrond te stel len. Tevens kon de Britsche regeering zich echter niet ontveinzen, dat de beleg gers zich wel zeer terughoudend zouden toonen zoolang de politieke en economi sche zekerheid van den Duitschen staat als voorwerp vah belegging in gevaar zou kunnen worden gebracht door een actie als verleden jaar is ondernomen. Daarom heeft Engeland zijn best gedaan om de commissie van herstel, als deze zou heb ben uit te maken of Duitschland in ge breke bleef ten aanzien der uitvoering van het plan der deskundigen, te ver sterken met een Amerikaansch lid, die dan speciaal het oog zou houden op de belangen der geldschieters, of zoo dit niet mogelijk bleek door opneming van den Amerikaan in die commissie, die als algemeen agent voor schadevergoe- dings-aangelegenheden oplreedt. Naar de opvatting der Britsche re geering zou deze lageut als scheidsrechter hebben op te treden, als het onmogelijk bleek in de oommissie van herstel tot een unanieme uitspraak te komen. De Fransche regeering wenschte tijd om dit voorstel nader»te overwegen en wilde verder de beslissing dienaangaan de overlaten aan de conferentie te Londen, waarmede Mac Donald ten slotte had ingestemd. Doch intusschen wenschte de Britsche regecring het oor deel, van financiers dienaangaande le vernemen, want, tenzij deze aangelegen heid zoo werd geregeld, dat de beleggers tevreden waren, zou er natuurlijk van een leeniug niets komen. Later, na de rede, vroeg het lid Mac Neill of de eerst gestelde opvatting voor goed was opgegeven, n.l. dat het verslag Dawes buiten hel verdrag van Versailles staal, en het vaststellen van Duitsch- land's in gebreke blijven dan niet kan worden overgelaten aan de Commissie van herstel. MacDonald antwoordde, dat zulks niet het geval was, doch dat de zaak was uit gesteld om het oordeel te vernemen van de juridische deskundigen van beide lan den en aan hen zou worden voorgelegd op de conferentie van de volgende week. De heele zaak zal dan beschouwd wor den in hel licht van hun rapport. Uil een verdere vraag en antwoord bleek, dat het stadium, waarin de Duit- sche regeering tol deelneming zou wor den uitgenoodigd, aan de beslissing van de conferentie zelf is overgelaten. Tegelijkertijd hield Poincaré in den Franschen senaat een rede. -Hij stelde voorop dat hij Herriot voor zijn moed bewonderde, en dezen niet wenschte te dwarsboomen. Maai- de conclusie van zijn rede was, dat hel beter ware geweest, alvorens de conferentie bijeen te roepen, af te wachten, dat Duitschland zijn verplich tingen makome. Op de conferentie le Lon den moet er niets aan Frankrijk kunnen worden opgelegd met betrekking tot het afzien van cie panden. Poincaré meent natuurlijk ook, dat de commissie van herstel algeheel de haar toegewezen be voegdheden behoudt. Zij zal dus in de toekomst het in gebreke blijven consta- teereu. Herriot zal eerst heden antwoorden. CAILLAUX EN MALVY. De hartstochten laaien weer hoog op in de Fransche Kamer, nu daar de am nestie behandeld wordt van de van hoog verraad beschuldigde politieke personen uit de oorlogsjaren. Twee personen komen daarbij telkens ter sprakeCaillaux en Malvy. Er zijn er die beiden in één adem noemen en ver- oordeelen of vrij pleiten. Maar er Z'JU er ook die over Oaillaux nog altijd weinig gunstig denken, maar overtuigd zijn van het bittere onrecht door Olemenceau aan Malvy aangedaan, die zooals men weet, weer lid der Kamer is. Gisteren heeft Malvy voor 't eerst weer het woord gevoerd, door ontroering telkens bijna belemmerd te spreken. Hij zei o.a. in zijn jaren van ballingschap gezwegen te hebben omdat de vijand van toen uit zijn verklaringen voordeel had kumien trekken. Hij doelde daarmee op eenige generaals die hun plicht niet hadden gedaan. De rede maakte diepen indruk. En die werd nog sterker, toen Briand op stond, en verklaarde dat Malvy ook door do generaals Joffre en Nivelle hoog ge schat werd. EEN BELGISCHE VERKLARING OVER DE GRAFF-ZAAK. Naar de „Maasb." uit Brussel vernam, heeri de Belgische in'risler van pts'ilte het proces van Stettin tegen de zooge naamde moordenaars van den Belgischen luitenant Graff een comedie genoemd. Hij voegde er aan toe, dat de Belgische regeering de door haar veroordeelde Schupo's en burgers niet zou loslaten,

Middelburgsche Courant | 1924 | | pagina 2