MlllllKl.litlibSCDK tiOURANT. 188" jaargang Maandag 15 November. BINNENLAND. FEUILLETON. DE WELDOENSTER, 911 Stad en Provincie. 4" 269 1918 i courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen Prjje per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers konten 5 cent. Advertenties a 20 «ent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- ee alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 eent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. ®BF Advertenties vóór uur te bezorgen. DE BELASTING OP DE VOORNAMEN'. Wat wel hel meest van al de belasting voorstellen de nieuwsgierigheid wekte, n 1 de aangekondigde belas,ing op voor namen, is nu ook als1 volledig wetsont werp ingediend, zoodat men nu kan na gaan hoe mr. Treub zich die voorstelt, en wat hem lol het voorstel bewoog. In het kort komt het voorstel betrei- fende de voornamen hierop neer bij aangifte van de geboorte van een kind dat meer den één voornaam krijgt, wordl door de guders een belasting be taald; deze bedraagt voor ieder en meerderen voornaamvoor ouders beneden duizend gulden inkomen f 2.50; boven duizend en beneden twee duizend gulden inkomen f 5.— tot f 3000 f 7.50; tol f 4000 f 10; enz., enz., regelmatig opklimmend, zij 't ook met steeds1 grootere sprongen; zoo dat iemand met f 64.000 inkomen m meer f 400 per naam betaalt; voegt men later nog een voornaam loe of verandert men die dan bedraagt de be lasting nooit blinder dan f 100. Een tweede deel van het wetsontwerp betreft de verandering van den geslachts naam, of toevoeging daaraan van nog een of meer namen. Dat zal kosten f 250 voor de aangesla- genen van f 6000 inkomen of minder. En f 25 meer voor iedere duizend gulden aanslag boven die som. Maar in geen ge val meer dan f 1000. De Minister noemt het In zijn Memo rie van Toelichting een opvallend feit, dat het geven van meer voornamen bet meest voorkomt in de groote steden en wel in de meer gegoede kringen. In den laatste?! lijd is ook ten platteJande blijk baar in verband met de toenemende wel vaart, een neiging waai- te nemen, meer voornamen te geven. Wordt nu wegens de toekenning van meer dan één voor naam belasting gelieven, dan zal, die toekenning zeker als uiting van welvaart zijn aan te merken Overvloed van voornamen bezorgt aan rijk en gemeenten geen geringen ud- minislralieven last. Behoudens door haar karakter als be lasting eener welvaartsuiting wordl ze dus, zoo betoogt de Minister, hierdoor gerechtvaardigd, dal zij een vergoeding eischt van degenen, die Ier wille van par ticuliere voorliefde en tradilie den staats organen meer moeite veroorzaken dan uoodig is. Zij is echter in de eerste pl ïats belasting en klimt duS hooger naarmate het inkomen grooter wordt. De be'as- ting is voor de kleine inkomens' matig ge houden Zij zal niemand schaden, daar ieder hel in zijn band heeft er van ver schoond te blijven. Onderscheid is ge maakt tusschen toekenning bij de ge boorte en latere bijvoeging of veran dering van voornamen. Omdat de laatste een geheel ander karakter dragen is str minimumbelasting voor haar bepaald /an f 100 Aan on vermogenden kan echter vrijstelling worden verleend. Voor verandering van geslachtsnaam of bijvoeging van een of meer namen >an den geslachtsnaam is een afzonderlijk tarief opgenomen Het verlangen naar geslachtsnaamsverandering zal bij n der vermogenden niel licht opkomen. Ze is bi; uitstek een weelde-arlikel Een minimumbelasting van f 250 acht de Mi nister geenszins le hoog. Opgemerkt wordt da| deze belasting zich bijzonder leenl tol opcenlenheHin^ door de gemeenten. Bij het object zijn ij toch evenzeer gemoeid als liet rijk. Omtrent de vermoedelijke opbrengst zijn slechts gissingen te maken. Volgens gegevens voor eenige gemeenlen kan wor den geschat, dat op de 100 geboorte- aangiften thans worden toegekenduij 48 pet één voornaam, 40 pet. twee, 10.5 pel. drie, en 15 pet vier of meer voorw namen De belasting zal zeker invloed oefenen doch in welke* male kan niel worden nagegaan Voorzichligslieidslhalve stelt de Minister bij 70 °/o een voornaam 25 °'o twee. 4 o/o drie en- 1 °'o vier i>f mee'- voornamen. Een nadere berekening brengt hem lot een raming van f 500.000 Wal de opcentenheffing betreft is cen- voudingheidshaive bepaald dal Je ge meente van aangifte of in-chrijving de opcenten kan heffen. Door de gemeenlen kunnen wegens bijvoeging of verande ring van voornamen of verlenging van den geslachtslnaam opcenten woraen go- heven tol een maximum van f 100 door de schrijfster van ..Elizabeth and her German Gardfea" 65). „En niel nw eigen vrienden en fa miliebetrekkingen?' „Zij hebben alles wal zij verlangen. Nu zwegen beiden. Anna hield op met het sfreelen van de handen der ba rones. Zij vond het een zonderling per soontje uiterlijk namelijk. Innerlijk was ze natuurlijk heel anders, arm een zaam schepseltje; maar de uiterlijke korst was wel dik; en zij vroeg zich af hoe lang het wel duren zou om de ziel door le dringen, die zeker zacht en beminnelijk zou wezen, daar twijfelde zij niet aan Zij was ook niet in slaat zich zelf tegen te spreken, dat de mees- Ie. mensehen al die vragen onbeleefd zouden vinden. Maar zulk een loop van gedachten mocht niet aangemoedigd worden, houd u hier aan de praatzei ze met dezelfde opgewektheid van zoo straks, „en uw koffer is nog niet eens uitgepakt. Ik zal Marie een réprimande geven dat ze niet gekomen is loen u belde en dadelijk naar u toe zenden." En zij ginp haastig de kamer uit, boos op zich zeil YRVJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Var. de voornaamste gebeurtenissen op de Zaterdag en. Zondag te Arnhem gehou den algemeene vergadering van den Vrijz, Democratischen Bond laten we h.er een beknopte opso'mming volgen In de openingsrede van den voorziLter, mr. L N. Roodenburg werd in het bij zonder de oorlogscrisis besproken; weid er gewezen op heigeen door de voorman nen van den Bond werd gedaan ter af wending van hel uil de crisis voor vloeiende gevaar voor de conslitulioneïle instellingen, werd in "t licht gesteld, aal de parlij reeds getoond heeft am po litieke weerkracht niet te hebben inge boet en dal die weerkracht noodig zal zijn nu er kans Is op verwezenlijking van dal gene waarvoor wij bij de verkie zingen van 1913 in 't vuur zijn gegaan Dr. Bos was door lichle ongesteld heid verhinderd de aangekondigde rede over den polilieken toestand te houd an. Met algemeene stemmen werd besloten het hoofdbestuur te machtigen bij' even- tueelc invoering van evenredige vertegen woordiging die organisatorische maatre gelen voor le bereiden en zoo noodig uT le voeren, welke de grootst mogelijke meerderheid der commissie verdedigt Na een inleiding door mr Limburg over den invloed van de volksvertenwoor- diging op het buitenlandsch beleid, en na daarop gevolgde discussie werd beslo ten een commissie te benoemen voor 't ontwerpen van een nieuwe paragraaf van dal onderwerp voor het werkprogram van den V. D Bond. Mr. II P. Marchant hield een rede over de kweslie van dekking van oorlogs lasten door een dekking in eens,. Een kor te gedachtenwisseling volgde daarop. Aan hel slol daarvan zei mr Marcha.it in zijn repliek dat bel hem hetzelfde is. of men de oude ol' de nieuwe ieening door een heffing in eens wil dekken Dit moet aan de Kamer en de regeering «or den overgelaten. Hoé eer wij mei den minister van financiën op vollen voet van vrede komen, hoe liever hel ons is. Spr zal hel oogenblik zegenen wanneer hij den ouden partijgenoot Treub weer de hand ken reiken, een verklaring die door de vergadering met applaus werd beze geld. Eveneens onder applaus werd een mo tie aangenomen de overtuiging uitspre kend dal tegelijk mei het algemeen man nenkiesrechl algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwet moei worden vastgesteld Naai' aanleiding van een opmerking van Den Ilaag, deelde hel bestuur mee dal de motie voor de Kamerfractie, geen bindend karalcler heeft. Een andere motie werd aangenomen, aandringend op reorganisatie van de Ka mers van Arbeid. Tol hoofdbestuurslid werd bij eerste stemming gekozen de heer Herman Snij ders uil Middelburg, die zijn be noeming aannam. Bij tweede sternar tg werd nog gekozen mevr W. v Itallie Van Embden, en de hceren S. Gorter en P. J. Oud Zaterdagmiddag werd een langdurige huishoudelijke vergadering gehouden omdat zij even teleurgesteld was geweest en liet de barones achter, aan meer twij fel len prooi dan ooit Nadat zij Marie, die heel somber keek, dc les gelezen had, klopte zij aan bij vrouw von Treumann. Geen antwoord1. Zij klopte nog eens. Weder geen ant woord. Toen deed zij zachtjes de deur open en keek naar binnen. Dit waren kostbare oogenblikken, dat voelde zij, die eerste oogenblikken dat zij alleen zou zijn met ieder van haar nieuwe vriendinnen, een heerlijke ge legenheid om het ijs te breken. Het is waar, ze was niet in staat geweest veel van het ijs te breken, waarin de barones gepantserd was, maar zij was vast besloten zich niet te laten afschrik ken door de kleine moeilijkheden die zij zeker in't begin zou ondervinden en zij keek Frgu von Treumanh's kamer binnen met nieuwe hoop in het hart Hoe groot was dus haar schrik toen zij deze dame met groote stappen opgewon den de kamer zag op en neer loopen. met een gezicht nat van tranen „O, wat is er gebeurd?" vroeg Anna hijgend, en zij deed snel dc deur dicht en kwam haastig de kamer in Frau von Treumann had het zachte tikken niet gehoord, zij schrikte toen zij haar zag en trachtte haar gezichlt te verbergen „Vertel mij wal er gebeurd is", smeek- Anna weder en zij omhelsde de arme NEDERLAND EN DE OORLOG. De Me ikoo r Iog. Hel bestuur van de Amsterd. Melkver- zoröingsveroeniging heeft bij den burge meester opnieuw aangedrongen om tus- sehcnbe'de te lcomen, daar de aanvoer van melk nog slechter is dan te voren De burgemeester Teilegen antwoordde daarop, dat het gemeentebestuur van Amy- sterdam zelf geen melk heefl en dus geen directe hulp kan verleenen Wij kunnen, zeide hij, niets anders doen, dan de lijn .olgen zooals die door den Minister is aangegeven. Wij moeten vooral weten hoe grool hel tekort is en hoe hel ont slaat Daarvoor is een circulaire aan de melksljjlp'-s gezonden Vooral wcnschen wij eiken dag opnieuw opgaven van de boeien die gewoon waren hun melk te lo ve ren en thans wegblijven Wij willen hebhon de opgaven van de boeren die thans zelf kaas maken of hun melk wegbrengen om daarvan door anderen kaas te laten maken. lederen dag zullen we daarvan den Minister op de hoogte stellen. Gevraagd zal worden onmiddellijk liet tekort met regeoringsmelk aan te vuile n. Dc landbouw-mcdewerlcer van het .V d. D die zich in deze kwestie geducht geweerd heefl, en voor het bedrijfsreclit der boeren opkwam, beloogl dat hef le- dame leer „U heeft al zooveel in uw brieven verteld er is zeker niets dat u mij kunt vertellen. En als ik u helpen kan Frau von Treumann maakte zich door een haastige beweging los en begon op nieuw de learner op en neer te loopen „Neen, neen, u kunt niets doen u kunl er niets aan doen", zeide ze en ze schreide Anna zag liaar ontsteld aan. „Zoover is het dan met mij gekomen zoover is het dan met mij gekomen"' sprak dc zenuwachtige dame fluisterend maar met hartstochtelijke "hevighf.id, ter wijl zij haar ontstelde gastvrouw steeds weder passeerde, „o, 'zoo diep le zijn gezonken! zoo diep le zijn gezonken!" „Zoo diep?" herhaalde Anna z.eer be zorgd. „Op mijn leeftijd ik, een Treumann ik, een geborene Gravin Ilmas Kaden- stein van liefdadigheid leven - opge nomen worden in een geslicht van lief dadigheid!" „Een gestichl?" Liefdadigheid? Oneen, neen!" riep Anna uit. „Het is hier een tehuis, er is geen spoor van liefdadig heid, nergens van de vliering tot den kelder" Zij liep met uilges trek le handen naar haar toe. „Een tehuis! Ja, dat is het", riep Frau von Treumann, haar afwerende, „het is een tehuis, een liefdadigheidshuis!" „Neen, volstrekt niet zulk een huis kort aan melk te wijten is aan allerlei bedrjjfsoorzaken, waardoor minder melk geproduceerd wordt, o.a. doordat nu juist, bij het overbrengen van de wei in de stal len, de koeien altijd minder melk geven, len tweede omdat de boeren tijdens den nielkooplog minder krachtvoer gaven, en len derde omdat de boeren geen nieuwe versc-h gekalfde koeien aanbrachten Hij voorspelt dat dit wel spoedig veranderd zal zijn Beperkte verschepingen van regeeringsmais Uil Botterdam wordt aan het Hand ge meld Op het bericht dat de regeering voor- laan slechts 50 000 Ion maïs per maand zal loten verschepen, waarvan 25 000 a 30 000 ton voor haar zelve, en het restant voor den handel, heerschte Za terdag ter beurze een opgewonden stem ming en liepen de prijzen aanmerkelijk hooger Met het oog op de hijproducten, meer in het bijzonder die van de bran derijen. worden alle partijen aan de N O T geconsigneerd. Visch voorziening. De Minister van L. N en H. heefl 'ot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin wordl medegedeeld, dat, in over leg met de zeevischvereeniging een re geling is getroffen, welke ten doel beeft een aantal voor de volksvoeding beling- rijke zeevischsoorlen legen goedkoope prijzen, onder zekere voorwaarden, voor bimienlandsch gebruik verkrijgbaar te stellen. Verbod van uitvoer van anti moon, oxaal en natronloog. Het St bi no. 467 bevat een kon be sluit van den 12den dezer, waarbij de uitvoer van antimoon, oxaalzuur en na tronloog wordt verboden Verbod van uitvoer van pulp. Het SI bl. no. 468 bevat een kon be sluit van den 12den dezer, houdende wij ziging van het Kon. besluit van 24 S -p tember 1911 Slbl, no. 461), waarbij in plaats van „gedroogde pulp en Vuiker- pulp" wordl gelezen van alle pulp. Week be palingen. Voor de week van 14 tot 20 dezer is door den Minister van L., N en N de ter beschikking le Stellen hoeveel heid eieren voor iedere 100 utlgc- voerden vastgesteld op Eender d zoowe. voor versche als voor geconserveerde, hel gewichtspercentage voor den vleeschuitvoer bepaald voj" worsi op 100, voor alle andere soorten vat kensvleesch op 200, voor rund vleesch op 75 en voor schapenvleesch op 100; de p r ij s van maïs aan gemeentebe sturen voor ruiling tegen rogge, vastge steld op Amerikaansclie mixed maïs f 225 per last van 2000 kilogram of f 7,875 per 70 kilogram, te Rotterdam te ontvangen, La Plata maïs f 200 per last van 2000 kilogram of f 7 per 70 kilogram, te Am sterdam en Rotterdam te ontvangen. (S c een heel gewoon home, mijn home, uw home, ein Heim', protesteerde Anna; maar le vergeefs, want het Duitsche woord Heim en lret Engelsche woord ho me hebben weinig overeenkomst in be- leekenis. „Ein Heim, ein Heim herhaalde Frau von Treumann met meer dan gewone bitterheid „ein Frauenlieim - ja, dat is het, en iedereen weet het." ,Weet iedereen lief" „Hor kon ik denken"", riep zij handen wringende uit, „hoe kon ik denken toen ik besloot hier naar toe He gaan, dat de hcele wereld van uw plannen op de hoogte gebracht zou woraen9 Ik dacht dat de mensehen konden denken dat wij vriendinnen van u waren „Dat is u ook" logó's „Tehuis! tehuis. .Alleen dat woord en zij barstte in een nieuwen stortvloed van tranen uit. Anna wist geen raad Al wat zij zeide scheen Frau von Treumann's verdriet en woede slechts te doen tenemen want het scheen zoowel boosheid als verdriet fe zijn. Zij begreep hoege naamd niets van de reden van deze uitbarsting Waren alle kleinigheden niet behandeld in de correspondentie? Was dc correspondentie "niet tot vervelens toe uitvoerig geweest?" fWer at ▼•tvolfjó) De vi sscherij en het duik- bootcugevaar. UIi IJmuideu wordt aan het Hdbl ge meld In onderling overleg met de auloriteitea werd besloten de door verkoop in an dere handen overgegane stoomti eileral niet vóór het einde van den oorlog ie herdoopen, omdal hun tegenwoordigs na men bij de verschillende mogendheden bekend waren Onze regeering stelde die der oorlog voerende mogendheden in het bezit van een officieel samengestelde lijst "an de schoorsleenmerken en van de kantoor- vlaggen der stoomvisschersvaartuigen Dezt lijst wordt doorloopend aange vuld dan wel verminderd met nieuw ia de vaarl gekomen of uit de vaart geraakte schepen. Op deze wijze hoopt onze regeering on ze visschersvloot niet alleen te vrijwaien voor minder aangename aanvallen vau, marineschepen, doch ook te voorkomen dat vreemde visschersvaartuigen een Ne- deilandsch vischnummer zouden voeren Een Nederlandse'he ambulance naar de centrale mogendheden Een aantal dames en heeren uit ver- schn'ende plaatsen van ons land hebben zicK vcreenigd voor de uitzending eener Nederlandsche ambulance naar Duitsch- land cn Oostenrijk-Hongarije Zij weten, zoo melden zij, dat de aan bieding van een Nederlandsche ambifr- lance met warmen dank door de verbon denen zal worden begroel Eene Neder landsche ambulance, onder leiding van bekwame chirurgen en verpleegsters, toe gerust met ruime verplegingsmiddelen, zal zeer gewaardeerde diensten bewijzen De verplegingsmiddelen, zullen zooveel mogelijk in ons land worden vervaardigd. Hoi bestuur van het centraal comité is samengesteld mevr Van Riemsdijk van der Leeuw, presidente; mevr Douai rière Den Tex -Ketjen, vice-presidente G II de Marez Oyens J.C.znKeizers.» gracht 279, P J P Metelerkamp, secre tarissen; jhr mr. L. H J. F. van Bever voorden tot Oldemeule, Keizersgracht 683 en W Hepner, penningmeesters OOST-INDIÊ. Waarschuwing aan naar Indi vertrekkende vrouwen en meisjes. In dit nummer ran ons blad vindt men een advertentie, waarin gewezen ordl op de door bemiddeling van hel regeeringsbureau ter bestrijding van den zgn. handel in vrouwen en meisjes te Batavia, voor iedereen beslaande ge legenheid om inlichtingen in te w-nnen omtrenl de betrouwbaarheid van aan vrouwen en meisjes in Nederlandsch- Tndië aangeboden betrekkingen, en van. do omgeving waarin daar zal worden ge leefd Ook ten opzichte van dil laatste moei men inderdaad uiterst voorzich tig wezen, daar in Indiê tengevolge van dc daar levende zeer gemengde bevol king cn wegens het jaren lang ontbro ken van eenige publieke opinie, uit het oogpunt van een maatschappelijke mo raal mindergewcnschle levensopvattingen openlijk worden gehuldigd en in prac- tijk gebracht, die natuurlijk ook in Euro pa niet onbekend zijn, maai- zich daar meer beperken tot bepaalde kringen en zich naar buiten niet zoo vrijelijk open baren Uit Middelburg. - Heden wordt de naamdag van den Belgisehen koning herdacht. Eigenlijk is het de naamdag van koning Leopold, tiiaar koning Albert verzocht bij zijn aanvaarden der regeering dezen dag als den naamdag van den vorst te blijven herdenken. Ter eere van dien naam dag was tegen hedenmiddag 1e vijf uur een buitengewone diensl aangekondigd in de katholieke kerk, waarbij een plech tig Te Deum zou worden gezongen. Op 26 November, den werkelijken naamdag van koning Albert, zal een niet-fcerkelijke herdenking plaats hebben. O—; UitVlissingen. - De herdenking van den naamdag van den koning der Belgen is te V1s- singen aangevangen met een dienst in de St Jacoboskerk te half twaalf, waar-

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1