MIlHlHI.IitKI.SIIIIs ÜOIJRAM N' 228 188* jaargang 1918 Vrijdag 24 September. BINNENLAND. Dit Sïad, en-Provincie. Dm lonrut wnehgat a g e 1 k met aiboadwriag to Zoa* en Fowtiags* Prjjs per kwartaal, zoowel voor Middelburg all took alle plantos ia Nederland franco p. p. f 1.25; Afzonderlijke nummers koeten 5 cent. Airtrtentlfa it 3@ Hat pes zegel; Bg aboanemeat voel lager. Geboorte^ deedg alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 15*7 regele f 1.50 olke regel meer 20 eent. Beclimea 4(Tcent per 'regelt Groote letten mar ie plaafcf ^die>g innemeej BK?* Aivertentie» róór één nu te beiorgenJJ Zij, die zicb na op ons blad abonneeren, ontraspen de nog in deze maand verschijnende nom- mers gratis. STAATSCOMMISSIE VOOR IIET ONDERWIJS. Omtrent den stand van de werkzaam heden dezer Staatscommissie vernemen wij van bevoegde zijde uit den Haag het volgende: Nadat in groote trekken uit de 'be sprekingen, in het plenum gevoerd, een, stelsel was gegroeid, dal, naar men meen de, in staat zou blijken de voorstanders zoowel van het openbaar- als van het bijzonder onderwijs te bevredigen en dus de beëindiging te brengen van den schoolstrijd, verdeelde zich de Commissie in een viertal sub-commissiën, welker taak liet was dit stelsei in zijne veri- scliülende /mderdeelen uit te werken. Van deze vier sub-commissiën kreeg de eerste tot laak eene gewijzigde i\o- dactie voor art. 192 der Grondwet te ontwerpen. De tweede werd belast met het uitwerken van eene regeling omf- trent voorziening in de kosten en enkele belangrijke ondcrdcelen "daarvan, zooals ue salarieering van de onderwijzers. De derde had tol opdracht eene omschrijving te malcen van de voorwaarden voor de subsidieering van het bijzonder onder wijs, De vierde eindelijk werd .uitgeuoo- digd eene formuleering te ontwerpen van de.regeling der opleiding van onderwij zers. In hoofdzaak betrof de arbeid dezer sub-commissiën het lager onderwijs Aan ieder harer werd echter, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, ver zocht ook aan andere takken van het onderwijs en bepaaldelijk ook aan het bewaarschool-onderwijs hare aandacht ie willen wijden. Op dit oogenblik nu zijn, naar wij ver nemen, reeds drie dezer sub-commissies, nl de eerste, de derde en de vierde met haai- laaie gereed gekomen. De tweede sub-commissie, die voor haar financieele berekeningen een zeer uitgebreid mate riaal had te verzamelen en vervolgens te bewerken zal vermoedelijk binnen eenige weken eveneens haren arbeid kunnen voleindigen. In de afgeloopen week kwam de Staatscommissie weder eenige malen in algemeene vergadering bijeen om de bij haar ingediende rapporten der sub-com missiën (e behandelen. In liet algemeen mag dus worden ver wacht, (Kat binnen betrekkelijk korten tijd hel eindrapport door de commissie kan worden opgesteld. wordt Het is echter mogelijk, dat er bij' de afwikkeling der zaken zal blijken, dal eene thans nog niet te voorziene schade is geleden, weshalve wordt voor gesteld een nieuw artikel op de loopende landhouwbegrootiug in te lasscben lot dekking van evenlueele schade Het be drag daarvan is gesteld op f 50.000. NEDERLAND EN DE OORLOG. V e r b 1 ij f ontzegd. Door den vice-admiraal, commandant in Zeeland is het verblijf in zijn gezag: gebied ontzegd aan Camiel van Vooren geb. 5 Juli 1858 le Sleydinge (België) wonende te Sas van Gent; Reinig de Munck, geb. 25 Decem ber 1693 te Kemseke (België) Petrus de Bock geb. 17 Januari 1847 te Cliiige (België) Johannes van der Gugt, geb. 14 Maart 1896 te Clinge (België) De drie iaatsten wonen (e Cliqge ^België). De vier personen zijn allen van na tionaliteit Belg en worden uitgezet we gens smokkelarij. Afva1 va l vlas. TWEEDE KAMER. Aanvoer van Kunstmest-, stoffen. Ingediend is een supplctoire Lanct» bomvbegrooling 1915 ter voorziening in de kosten van aanvoer en distributie van kunstmeststoffen. In tie Memorie van Toelichting worden nog eens uitvoerig de moeilijkheden ge schetst ondervonden voor den aanvoer van kunstmeststoffen, die een eerste voor waarde zijn voor 't verkrijgen van nor male oogsten, en die voor 't ovorgroote deel uit hel buitenland moeten worden aangevoerd, maar die nu niet hier le krijgen zijn door verminderde voortbren ging in sommige landen, en door uit voerverbod in andere. I-Tet is met zekerheid le voorzien, dat invoer door den gewonen hanidel én langs de gewone wegen geheel onmogelijk zal worden. De Minister van Laudbouw is van oordeel, dal slechts dc Regeering de nQO- dige waarborgen kan geven. Herinnerd wordt eraan dat deze over wegingen in de vorigen winter hebben geleid tot het instellen van een commissie voor aanvoer en verdeeling van Chili- salpeter, en dal 2 Aug. dit werd uitge breid tot allé kunstmeststoffen. Dc commissie zal den landbouwer zoo- danigen prijs in rekening brengen, dat de kans op verlies zoo gering mogelijk Bij Kon. besl. van 22 Sept, is inge- b'okken de' 24 Juni toegestane lijdelijke opheffing van hel verbod van uiivoer van vlas geschikt voor de werkgarens spinnerijen. Paar de nu it voer. Men schrijft aan het Hand.: Op zes daarvoor bestemde dagen der maand September zijn van station 01^- denzaal 4200 ruinen beneden 20 maanden en venlens naar Duitschland uitgevoerd. Dit wil niet zeggen, dat al deze dieren aan de Duitsche opkoopers zijn verkocht. Verschillende groothandelaars in paarden toc-li voeren hun dieren uil, om z.e in Duitschland ter markt en aan den man le brengen. Dit laatste gaat op 'toogen- bliti echter niet heel vlot. Meerdere han delaars hebben dan ook tientallen paar den nog onverkocht in Duitschland ge stald of in gepachte weilanden gedreven. De kooplust der Duitsche landbouwers is niet zoo groot als in 't vorig jaar< Eensdeels moet de oorzaak biervan te zoeken zijn in het feit, dat veel ossen als trekdieren worden gebezigd en ander deels omdat veel buitgemaakte paarden uil het veroverde Russische gebied voor den landbouw worden bestemd evenals de in hel veld ondeugdelijk geworden cavaleriepaarden. Er worden op dit oogenblik dan oolc ongetwijfeld bij den handel in paarden geer. „reuzensommen" verdiend als in "t vorig jaar. Menigeen heeft reeds op de een of andere wijze een „strop" go- had Men meende dan ook maar af te veel, dat de paardenhandel geen „vak kennis" vereischt: schoenmakers, kleer makers, bouwvakaamiemers, ja wie al niet. zijn op 't oogenblik „geroutineerde" paardenhandel aars geworden en doen hun „zaken" met de Duitsche kooplieden, alsof hun van kindsbeen af niet anders ware geleerd. Hetschoenmaker, blijf bij uw leest, beeft voor dezulken wel zonder twijfel nadere verklaring noodig. Over 't algemeen zijn de uil te voeren dieren goede of zelfs mooie exemplaren. En de Duitsche bladen roemen hel ras, dat wordt ingevoerd, beweren zelfs, dat velen dezer dieren reeds thans geschikt, zijn, om eenig licht Iandbouwwerk (e verrichten. Dit laatste mag echter wel degelijk in twijfel worden getrokken. Wie echter goede zaken doen, dat zijn in de eerste plaats de landbouwers- paardenfokkers. Zij krijgen voor Inm jonge dieren onge kend hooge prijzen, terwijl de opfok al wei nig kostbaarder is dan in voorgaande ja ren. En niemand behoeft den, boer in 't oor te fluisteren: „Denk er om, dat ge niet le weinig voor uw veplen of ruin vraagt!" Dinsdag werden door bemiddeling van het hoofdbestuur der Landb. Maatschap pij voor het vorstendom Osnabrück al daar 20 uit ons land aangekochte jonge paarden publiek geveild. De prijzen voor deze werkelijk mooie dieren, zegt het .Osnabr. Tageblatt", waren niet meen zoo hoog als bij vroegere veilingen; ze varieerden tusschen 500 en 1290 mark. De hoogste prijzen werden ook thans evenals vroeger, betaald voor eenige vos sen, welke kleur steeds gewild is. De (olale opbrengst dezer dieren bedroeg 19 115 mark of gemiddeld nagenoeg 1000 mark Toch enorme prijzen voor zulke jonge paarden! ir Uit Zuid-Beveland. In de gistermorgen gehouden spoed.- eischende vergadering van den gemeente raad van Rilland-Bath werd m. a. s. besloten de verordening betreffende hel voederen van vee met rogge of rog gebrood in te trekken. Op de voordracht voor zetters bij de belastingen wegens periodieke aftreding werden geplaatst de lieeren L van Weele, Jan Blok Jacsz beiden aftredend bene vens de hoeren N. Nieuwdorp en J. A. ran Weele. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat bericht was ingekomen van den di recteur der waterleiding le Goes, dat de buizen vim 80 e.M. benoodigd voor den Oaanlcg der waterleiding naar Bath niet uit Duitschland te krijgen waren daar zij aldaar voor het leger worden opgeëischl Nu zijn er wel buizen te krijgen van 125 e.M doch dan komt de aanleg op circa f 1300 a f 1400 duurder le staan, wat een erge tegenslag is en wat niet betaald kan worden Op voorstel van den heer Boot werd besloten nu nog wat met <len öanleg te wachten en tn dien tusschen tijd eens le informeefen of niet ergers an ders buizen van. 80 c M. zijn te krijgen. De voorzitter zeide vervolgens, dal or op de haven te Bath nog een klein eindje jjïel bestraat is wat, nu het werk bijna pfgeloopen is, jammer mag ge noemd worden daarbij niet opgenomen tc zijn. Het blijkt nu echter dal uit het voor het worjc geleende bedrag ook die aanleg nog betaald kan worden, het be draagt hoogstens e,n lengte van 13 tot 14 meter. Doorden heer BuUjn, die dezelfde materialen moet hebben voor een ander werlc in de gemeente, wordt voorgesteld hel benoodigde gezamenlijk le laten ko men, wal wordt goedgevonden. Daarna zegt de voorzitter dat hij de •ergadering spoedeischend heeft belegd teneinde zoo spoedig mogelijk de verwe zenlijking van het plan te zien om voor hel hoofd der school te Rilland een nieuj- we woning te doen bouwen wat in ver band mei de geschiktheid van het hjüis zeer zeker niet voorbarig mag genoemd worden. Na eenige discussie wordt m. a. s. besloten aan Gedeputeerde Staten ver gunning le vragen het huis te verkoopen hetzij bij inschrijving hetzij bij opbod en al of ii iel in combinatie met het daar- aangrenzende arrestanten]okaal. De mee ningen of het beter was 'bij inschrijving dan wel bij opbod te doen liepen nog al uileen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ottoland I. Kievit, cand. te Ouo Vossemeer; te Rottum (Gr) H. W. Bloemlioff cand. te Noordbroek (Gr.) Aangenomen naar Doetïnchem K Smeil, te Hazerswoude. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Te Stoppeldijk stal een 8 ja rig meisje uil moeders kast een aantal guldens, en noodigdc toen haar 7-jarig vriendinnetje uit tot een reisje naar Hulst. Ze wandelden naai* de tramhalte'ler- hole een uur gaans namen een re tourtje tot Hulst, kochten daar ieder een poppenwagen, een pop en een hand- taschje, en verder een tiental stuk ken chocolade, kwamen per tram naar Ter hok terug, en keerden verder met hare schatten huiswaarts, w.clke schal len al dadelijk de bijzondere aandacht trokken der ouders, die hunne al te pientere dochtertjes natuurlijk geducht onder handen namen, en het gekochte behalve de chocolade, die smakelijk door de kameraadjes naar binnen was gewerkt naar Hulst brachten, waar de winkelier het terug nam. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. - Bij beschikking van den Minister van marine is, met ingang van 1 Oct. Lenoema lot opzichter bij de verlichting op de Wester-Schelde te Nieuwe- luis', levens belast met den dienst van lichlwachter aldaar, de lichtwacliter bij die verlichting te Kaapduinen, A. F K Brandes. KERKNIEUWS. Met den gezondheidstoestand var ds. A. S Talma is! het nu zoover gevor derd, dal hij naar Noordwijk aan Z^e is kunnen vertrekken, om (daar cdft maand te vertoeven alvorens zijn ambtsbezigheden als predikant te Bon nebroek te. kunnen hervallen. Ned. - Bij kon. besluit is benoemd tot di recteur van hel museum Hendrik Wil lem Mesdag te 's Gravenhage, Willy Mar tens onderdirecteur van dat museum ONDERWIJS. - Bij het dit jaar door den bond van waterbouwkundige ambtenaren in Zeeland gehouden exaruen voor water bouwkundig opzichter, zijn geslaagd: J. A Crucq, Bergen op Zoom; H. A Th. Derks, Rotterdam; J. van Dissel, Leiden; L. Douw. Zierikzec; II de long Szn Iloek van Holland; W A de Jonge, KvuiningenL. van Hiele, Oud Yoise- meer; A van Hoepen, Dongen; R ten Kate, Vreeswijk, G. .T C de Klein, Rijs wijk, J. J Kolpa, Oosterhout: W. F. Koulstaal, Lekkerkerk; W A. Leenhoutsr, Venlo, M L Lindhout, Tholen; J van Lokhorst, Alphen,- P. D van Male, Bres- ken s, L. van der Meij, Berlikum; A. Mindeihoud, Breskens; L. de Nood, Dor drecht, W. Nijland WznAssen; W. Pronk, Veendam; L. Reinhoudt, Loude- kerke; W. van Rij, 's Gravenhage; E. J Schijf, Velsen; J. Verweel, Moerdijk; J. Wind, Zwolle; C. Zanen Wz., JJzen- dijke: .T. A. Zwolsman, Zaandam. Door mej. N Me'Jong leKapelle is tegen 1 Dec. ontslag gevraagd als onderwijzeres der openbare school we gens voorgenomen vertrek naar Ned. Indië. Te Oostburg werd^- gisteren tol onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. E. M. Risseeuw te Elle- woulsdijk, met 4 stemmen, tegen 3 stem- men, uitgebracht op mej. A Lombaaid te Zuidzande, thans lijdelijk aan gemel de school werkzaam. Op de alphabetisch gestelde voor dracht kwamen verder voor de dames. J. Dusle te Serooskerke (Sj.), E P. Jansen te Vlissingen en S. F. Perduijn to Noordwelle. Bij kon. besluit is met ingang van 20 Sept. aan mr. H. B. Greven, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door lïem in die betrekking gedurende vele jaren bewezen diensten. Het pakket met 41 sollicitalieslukj- ken van onderwijzeressen, door het ge meentebestuur van Tiel naar den arron dissement sschoolopziener te Nijmegen ge zonden en l oen verloren geraakt, zooals wij in ons nummer van 22 dezer meld den, is na een rondreis van drie Weken weer terecht- LANDBOUW. De heer P. Groene wege te St Maartensdijk verkocht deze week een zwart-bonlen Hollandsclien stier van nog niet U/a jaar oud aan de sfie- renvereeniging „De Eersteling" te Geers- dijk (Noord-Bev.) voor de som van'f 500 -Te Oud Vossemeer zijn ook de eerste bieten geleverd voor de coö peratieve fabriek te Dinteloord, een plaatselijk onderzoek van enkele mon sters gat een gehalte van 17s/fl y0. - In Oostelijk Zeeuwsch Vlaande ren is de aardappeloogst voor een groot deel afgeloopen't is een lust om te zien, in hoe dichte rijen de gevulde sakken op de gerooide akkers staan, want de opbrengst is buitengewoon. In 't algemeen "wordt zoowel van Eigenheimers als van Industrie. 120 'ot 140 zakken per gemot gestoken, en op verscheidene perceelen klimt dit lot 150, zelfs tot 160 zakken; van de Roodc Star is de opbrengst maar weinig min der. Aangestoken knollen worden zoo goed als niet aangetroffen, wat vooral aan het droge weer is toe le schrijven; I eveneens ten gevolge van net droge weer is ook de kwaliteit van liet ge was uitmuntend. De prijs is op verre na zoo hoog niet, als werd verwacht; .er wordt slechts f 2.50 tot f 2.70 iper 100 KG. helaald. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dc eerste zaak, welke hedenmorgen voor de rechtbank alhier behandeld werd was die tegen S. J. C. te Middel burg oud 19 jaar, beklaagd van poging tot afpersing De eerste getuige A. J Haentjens Dek ker, levcnsverzekerings inspecteur te Koudekerke, verklaarde, dat hij op 23 Aug om hal f twaalf met zijn wouw psr rijwiel door de Korte delft kwam. al daar keek getuige zijn lantaarn na, daar deze niet branden wilde, liep getuige verder. Op den hoek van de St. Pie- terslraal ontmoette hij drie jongens, aaronder bekl., die zeide „houd eens stii" In de Nieuwstraat vroeg bekl. her haaldelijk om sigaren met allerlei vloe ken. Getuige zeide ze niet te nebben. Op den hoek van de Kade werd bekl. handtastelijk Juist passeerden toen twee lieeren, die zich van de zaak niets aan trokken; alleen zeide de een; ,.u hebt geloof ik last van dien "kerel". Getuige wierp zijn fiets tegen beklaagde aan Toen slapte getuige op en reed weg, steeds achtervolgd door beklaagde Aan de stationsbrug arresteerde de schildwacht beklaagde, De beklaagde zeide niets meer ie weien hij was dronken On gestelde vragen zeide getuige, lat hij wel sigaren had, de bedreigingen door bekl. geuit, beschouwt getuige ien dcele als gemeend, ten defele als dronkensmans gedoe, De tweede getuige J. D Schafer, echtgenoote van den eersten getuige, verklaarde wat betreft '1 gebeurde van at de Nieuwstraat, hetzelfde als de eer ste getuige, deze getuige heeft het get- beurde ais dronkensinansaardigheid he- scbouwd. Dc derde getuige, M. W Kunst, agent van politie alhier, heeft hek) van 'len srh'ldwacht overgenomen en meent, dat bekl. niet dronken was, wel had hij ge dronken en rook naar sterken drank, hij verzette zich niet, sprak geen war taal, en waggelde ook niet, De officier wees er op, wat het ge volg zou hebben kunnen zijn als bekl de getuigen had kunnen volgen lot zij i oning en steeds driftiger was gewor den Wal bekl. vroeg was wel van niet •eel waarde, maar de veiligheid moet op straat gewaarborgd zijn. Daar de officier ook wel iets voelt voor het beschouwen van hel feit als baldadig heid, eischte hij wegens poging lot afpersing twee maanden met aftrek ran het voorarrest. De verdediger, mr. F. B Evers, heeft zich hij het lezen der dagvaardiging en de stukken verbaasd, dat van de ge pleegde feiten, die op spr den indruk maakte van kwajongensstreken, bekl. ;n voorarrest gesteld is, dit noemt hij een fout, om niet le spreken van onrecht PI vraagt motiveering van de preven tieve hechtenis. Uit hel zeer belangwekkend door pl. te gemoel geziene requisitoir blijkt, dat hetgeen gebeurde werkelijk niet ern stig is, want de officier zegt, dat weL- lichl iels ernstigs liad kunnen gebeuren. Pleiter ging verder na, of hetgeen geschied is werkelijk alpcrsïng kan wor den. genoemd Uit de geschiedenis van het betrokken wetsartikel, uit dc inee- ningen van schrijvers daarover en uit de jurisprudentie, meent pleiter te moeten concludeeren dat hier sprake is van baldadigheid of straatschenderij, Dit blijkt uil het feit, dat bekl. niet van het begin af om sigaren vroeg en die ook niet noodig had, want hij had zelf sigaretten hij zich. Het was belcl- alleen er om te doen getuige lastig ie vallen, als hij sigaren gekregen had, was bekl. waarschijnlijk stil doorgegaan in zijn dronken kwajongensachtigheid. Getuige had bekl met enkele kalme woorden wellicht kunnen doen weg gaan. De verdediger meent ook uit het doorloopen van de passeerende heereij te mogen concludeeren dat het feit niet zoo ernstig was, want dan had de eene heer zeker geholpen. Pl geloofl. Jat hier geen sprake is van een misdrijf docli van een overtreding. Waar hier een geldboete voldoende straf was,

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1