H° 192 löfc* jaargang Dinsdag IT Augustus. Binnenland FEUILLETON. DE WELDOENSTER, Uit Stad en Provincie. D»« aoar-at vMiekgut i g 1 g k u, met uitzorderiij, «u 2.0&- n T«catitg«at Prpt per kwartaal, zoowel roor Middelburg als toot alia pisstee* ia Nederland franco p. p. f t.25| Wonderlijke dammcre *«>üfear h COM. AdT«ite*ti8* k SO Mit per ttgtU Bg abomeamat veel leges. Geboertts, dood- ■lie andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1~*7 regeli f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letten naar ie plaat, die eg innemen Advertoatie» vóór tt«* 5* bMorftji» NEDERLAND EN DE OORLOG. Uitvoer van boonen. De Ministers van Oorlog en van Land bouw brengen ter kennis, dat niet zal worden overgegaan tol uitvoer van brui ne en witte boonen van den ouden oogst dan onder nader le stellen voorwaarden en nadat bekend is, hoeveel bruine en witte boonen. zoowel inlandsehe alsbui- Icnlandsche, hier te lande nog zijjn opge slagen Belanghebbenden worden mitsdien uil- genoodigd laan den generaal-inajoor, hoofdintendant te 's Gravenhage, Kalver markt 20, opgaaf te zenden van de hoe veelheden boonen, die zij bezitten, van de plaatsen en pakhuizen, waar die zijn .opgeslagen en die opgaaf vergezeld te doen gaan van monsters uit de verschil lende partijen boonen. Opgaven, die na den 24slen Augustus 1915 worden ontvangen, worden niet in behandeling genomen en de partijen, waarop zij betrekking hebben kunnen dus voor eventueelen uitvoer niet in aanmer king komen Uitvoer van varkensvleesch. In verband met zijn beschikking van 9 April 11.. houdende vaststelling van be palingen omtrent uitgifte van consenten voor den uitvoer van varkensvleesch, heeft de Minister van Landbouw goedge vonden I voor het tijdvak van 19 Augustus lot en met 18 September 1915 voor de ingeschreven exporteurs geen consenten beschikbaar le stellen, uitgezonderd voor de hoeveelheden varkensvleesch die zij gistermiddag 12 uur nog voorhanden of «in bewerking hadden en die zij op hun ne consenten geldig roor de periode, eindiglende 18 Augustus as., niet meer hebben kunnen uitvoeren en welke hoe veelheden zij vóór 20 Augustus a.s. heb ben opgegeven aan den directeur van hel Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch; II a. voor het tijdvak van 19 Augustus tol en met 18 September 1915; lo den in art 13 van de beschikking van 9 April sub a bedoelden prijs per K G slachtgewicht te bepalen op tachtig cent (f 0 80); 2o het in aangehaald artikel sub b be doelde gewichtspercentage te bepalen op honderd.- b. den directeur van het Rijks-Cen traal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch te mach tigen. den sub lo. vastgestelden prijs eenigszins te verhoogen voor var kens van meer dan 100 K.G. slachtge wicht en, wanneer, in overleg met de af nemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 100 K.G. slachtgewicht, don prijs voor die varkens eenigszins te verlagen B o t erp r ij zen. Men schrijft uit Limburg aan het Hbl door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". „Onafhankelijk onafhankelijk", her haalde oom Joachim gemelijk, „altijd dat zelfde dwaze woord, Wat heb je toen in je hoofd, kind, dal aardige vrouwenhoofdje, meer geschikt dan ecnig ander om te leu nen op den schouder van con goeden man „Och! schouders van goede mannen", zei Anna haar eigen schouders opha lende, „ik hoef op niemands schouders le leunen. Ik verkies mijn hoofd recht op te houden .geheel alleen zonder steun Bewondert u dan verlamde vrouwen, lieve oom, wier hoofd loshangt en heen en weer rolt totdat er een goede man komt om hel overeind te zetten?" „Dat zijn Engelsche denkbeelden. Ik houd daar niet van," zei oom Joachim met een stalen gezicht. Anna ging naast hem zitten en legde haar wang een oogenblik tegen zijn mouw aan. „Dit is de eenige schouder van een goe den man, waar mijn hoofd ooit tegen zal leunen," zei ze, „Als ik predikant was Hot opnieuw vaststellen van maximum prijzen door den Minister van Landbouw beeft, wat boter betreft, een niet ver wacht gevoig gehad. Daar ondanks den vastgestelden maxi mumprijs van f 1.60 per K.G. o a aan de botèrfabriek le Belfeld toch f 1 70 werd gerekend, is een klacht ingediend bij den burgemeester Het resultaat was dat de prijs terugliep op f 1.65, daar de fabriek 4 ets. weuschte te berekenen voor het papier der verpakking Een paar dagen ging dit goed, maar daar kwam op eens het besluitwfe verknopen niet meer aan particulieren Wat dit voor de om wonenden wil zeggen, lam men nagaan, als men weel dat dat gewoonlijk de helft der productie aan particulieren afgele verd- werd. En niet alleen de fabriek te Belfeld nam dit besluit, maar in lal van andere gemeenten weigerden de fabrie ken aan particulieren te verkooepn. Verbluffend is de medewerking, die de regeer ing hier ondervindt van hel meest geprotegeerde deel van de Nederlandsche bevolking 1 En toch, bij de Regeering schuilt de hoofdfout Wat is voor haar eenvoudiger dan door haar burgemeesters in de vei- lings-en marktplaatsen streng de hand te doen houden aan den maatregel der maximum-prijzen? De groot-handelprijs )vioor boter is ten hoogste f 1.46, maar als de Limburgsche fabrieken leukweg f 1,78, f 1 79 uitbetaald krijgen, dan is het wel begrijpelijk dat ze b.v. liever aan de Maaslrichtsche botermijn leveren dan aan particulieren. Op de markt le Venlo werd Zaterdag jl de boeren boter verkocht voor f 1.52 f 1 68 per K.G. Althans -volgens het bericht van den marktmeester De boeren houden zich voor de komende week aan die prijzen. De winkeliers moeten hun den middenprijs, in dit geval dus f 1 60 je talen Maar oolc de winkelier moet ver dienen en gebruikelijk is het, dat hij zijn boter voor verkoop 4 ct per K.G. hoo- ger noteert dan den maximum-marktprijs, dus 5 f 1 72. Met zachtheid komt men er nooit Naar aanleiding van dit bericht wordt an bevoegde zijde" de opmerking ge maald, dat ten onrechte aan de Regeering de schuld hiervan wordt gegeven. Im mers niet de Regeering, maar de burge meesters hebben te zorgen, dat de parti culieren fn hun gemeente voor de boter niet meer hebben te betalen dan den astgesteldea maximum-prijs en indien de fabrieken tegen dien prijs aan par ticulieren weigeren te leveren, heeft de Burgemeester, krachtens de Levensmid delenwet, de bevoegdheid tot inbeslagne ming der boter over te gaan In antwoord op het verwijt dat de re geering den maximumprijsbepaürtgen niet doet handhaven aan de Maastricbtsche bo termijn, wordt erop gewezen, dat in dien de Minister ook voor deze markt den maximum-boterprijs handhaafde, er op die marlet geen kilo boter meer zou wor den aangevoerd, aangezien dit een ex portmarkt is. weet u waar ik over zou preeken „Je bent geen predikant en zult hel nooit worden .Maar als ik het was? Weet u waarover ik dan preeken zou? Vroeg cn Iaat, zo mers en 's winters?" ,Over veel onzin ,daar twijfel ik niet i." ,Ik zou spreken over onafhankelijk heid Nergens anders over. Altijd maar weer. Het zouden preeken zijn voor vrou wen alleen Het zouden steeds waarschu wingen zijn tegen stutten of steunsels" 'Zij richtte zich opcn zag hem met groote oogen aan, maar hij bleef voor zich uitstaren. „Ik zou slaan op den preekstoel en uitroepen: „Wees onafhankelijk, onafhan- Kelijk, onafhankelijk! Spreek niet zoo voel, maar handel Ga uw eigen weg en laat uw buurman den zijne gaan. Bemoei u niet met andere raenschen% ge hebt genoeg le doen wanneer ge uw eigen werk doet, en zelf goed will zijn. Schud al de steunsels af „Anna je spreekt onzin.' „Schud ze af, de steunsels die over levering en gezag u aanbieden cn ga al leen uw weg kruip strompel, waggel, maar ga alleen. Ge kimt piet leeren loe pen zonder vallen, zonder stoolen, zon der u te bezecren ,maar ge zult nooit leeren loopen zoolang er personen zijn op wie ge moet steunen O"' zei ze met Groentenvoorziening. Naar het „Hand verneemt is eerlang de uitvaardiging te verwachten van eene circulaire aan de burgemeesters in zake de groentenvoorziening. Gebied on tzegd De territoriale bevelhebber in Zee land enz 'lieert het verblijf in zijn gebied ontzegd aan: Oscar, Lievens, geboren 1 Augustus te Leede (België) wonende aldaar, wegens poging l ot spionnage en het zich bij her haling in het openbaar op minachtende wij ze uitlaten over het Nederlandsche leger Camiel van der Huijle, oud 19 jaar, ge boren le Clinge (België) wonende te Clinge (Zwegens herhaalde pogingen tot smokkelarij Joseph Thuij, geboren 23 November >1893 en Francois Thuij, geboren 9 Octo ber 1891, beiden geboren te Sint Gilles Waes (België) en wonende te Clinge (Z wegens liet zich krachtdadig verzetten te gen do van de zijde van het militair ge zag voor Glinge getroffen bijzondere be palingen van orde Al deze vier mannen zijn van Belgische nationaliteit Uit Middelburg. Men gaf ons inzage van het verslug dat het Prov. Inlichtingsbureau van Vluchte lingen in Zeeland heeft opgemaakt over zijn werkzaamheden van begin October 1914 tot 1 Aug. 1915. Herinnerd wordt aan het bescheiden begin van dit werk in een achterkamertje van het Bureau van Vreemdelingenverkeer» op de Markt. Maar het nam zoo Bnel toe, dat overbrenging naur een ruimer lokaal noodig was, D.l.i^nanr een winkelhuis in de Lange Debt, waar een 12-tal dames en heeren gedurende de eerste weken heele dagen en soms halve nachten gewerkt heeft, en waai de werkzaamheden werden uitgebreid tot de heele provincie, ot eigenlijk over het heele land en zelis daa-buiten, want ook met de inlichtingsbureaux in hit buitenland, speciaal met die in Engeland, werd gecorrespondeerd. Ruim 100 000 namen van vluchtelingen werden volgens kaartsysteom ingeschreven 6500 brieven en telegrammen zijn ver zonden. En bovendien was het aantal monde linge uanvragen zeer groot en stond de telefoon niet stil. Als resultaat werden ongeveer 3000 personen en families samen gebracht, waa.vau eenige treffende staaltjes worden meegedeeld. De commissie ging op zoek naar verloren bagage, schreel aanbevelingen voor gratis- passen aan den Duitschen consul te Vlissingen en gaf in den laatsten tijd vele bewijzen af, vermeldende den duur van het verblijf te dezer stede, welke bewijzen dan door den burgemeester gelegaliseerd weiden. Voorts werden ledige sigarenkistjes, boeken en zilverpapier gevraagd voor de geïnterneerden in Harderwijk. Uit dit alles blijkt dat de commissie nog niet aan het eind harer werkzaamheden is, en het bureau nog niet gemist kan worden. vuur, terwijl ze de oogen opsloeg, „er is niets, niets heerlijkers dan die steun sels weg le werpen!" „Ik heb nog nooit een meisje gezien," merkte oom Joachim op, terwijl hij op zijn beurt de oogen opsloeg, „die zoo zeer behoefte heeft aan de leiding van een goeden man. Heb jij dus nog nooit iemand liefgehad?" voegde hij er bij ,zirh plotse- ling tot haar wendende. „Jawel", antwoordde Anna dadelijk. In dien oom Joachim zulke directe vragen wenschte te doen zou zij hem ook op recht beantwoorden. „Maar Hij is heengegaan en met een ander getrouwd Ik had geen geld en zij een heele massa U ziet, hel was een heel verstandige jonge man En zij lachte want zij had al lang opgehouden iets an ders te voelen dan amusement bij de her- iunering aan haar eenige excursie in de rotsachtige gewesten der liefde. „Dat was geen ware 'liefde", zei oom Joachim. „O, ja, zeker wel." „Neen, met liefde spot men niet." „Het was in ieder geval alles wat ik gehad heb Er is niets meer van over Het was heel naar zoo lang het duurde en het heeft minstens l wee jaar geduurd om er overheen te komen. Wal beb ik niet gedaan om te behagen aan dien jon gen man en beminnelijk te schijnen in Dit is sedert 1 April gevestigd op den hoek St. Pieterstraat-Spanjaardstraat. Dank wordt gebracht aan allen die de commissie bij het werk behulpzaam wa - In het Schuttershof alhier wordt van 28 Augustus tot 5 September een ker- messe d'óté gehouden. UitVlissingen. Mr. Van Rossum te Haarlem heeft zijn benoeming tot Becretaris der gemeente V 1 i s- gingen aangenomen. Een inwoner van Rotterdam heeft aan het stedelijk museum te Vlissingen ten geschenke aangeboden een oorspronkelijk exemplaar van de Oprechte Haerlemscke Dingsdaegse Courant van 2 Augustus 1667, waarin voorkomt een beschrijving van den beroemden tocht van M. A. de Ruyternaar Chattam. Uit .Walcherec. Ook te Westkapelle woedde Zon dagavond een zeer hevig en langdurig onweer over da gemeente; evenwel zonder onge lukken te veroorzaken. Doch ongeveer half 11 werden de bewoners nog meer beangst door een windhoos, die langs de huizen streek, zoodat van sommige gebouwen tal van pannen afvlogen in de openbare school werden een raam en eenige ruiten ingedrukt. Op enkele akkers lagen de korenschoven her derwaarts verspreid. Uit Zuid-Beveland Bij de gisteren te Goes gehouden stemming voor één lid van den gemeen - teraaad (vac-Temperman, vrijz.) werden uit gebracht 1012 stemmen. Van onwaarde 21. Volstrekte meerderheid 496. Hiervan verkregen de heerenK. Brants (antirev.) 510, M. Pols (soc.-dem.) 88, F. J. Tierie (vrijz.) 393. Gekozen IC. Brants. Zooals men weet was de heer Brants de candidaat der drie coalitie-partijen. Deze hebben nu hun aantal zetels in den raad doen stijgen tot 5, tegenover 8 vrijzinnigen. Er is zwakker gestemd dan bij de vorige erkiezing, toen er bij de eerste stemming 1039 kiezers opkwamen, en bij de herstem ming 1082. Wat zijn dat toch voor zonder linge kiezers, die nu eeDS wel, dan weer niet opkomen Alle candidaten hebben dan ook minder stemmen dan bij die vorige ver kiezing hun partijgenooten hadden. Maar doordat toen tengevolge van den overvloed van candidaten allerlei kleur-combinaties uit de stembus kwamen, is een zuivere verge lijking niet te maken. We kunnen alleen zeggen dat de vrijzin nigen die de eerste maal den heer W. Kake- beeke direct gekozen zagen met 544 stem men, en bij de herstemming op den heer Franse v. d. Putte 516 en op den heer Moll 447 stemmen zagen uitgebracht, nu met de stemmen op den heer Tierie een onver wacht slecht figuur maken. Dat de sociaal-democraten nu slechts 88 stemman op hun candidaat vere-migden, toont dnidelijk aan, dat de 110, 119 enl44stem- i die ze bij de vorige stemming ver kregen, slechts te danken waren aan com binatie-stemmen, als een gevolg van de oneenigheid bij de vrijzinnigen. zijn oogen! Het nam uren om mij te Idee den en mijn' haar netjes op te maken Het was een foltering voor mij als ik er niet zoo mooi uitzag als ik kon en ik zei tel kens mijn kamenier den dienst op En in- ligres de manier waarop ik intrigeerde om le gaan naar de plaatsen waar hij we zen zou! Voor of na dien tijd ben ik nooit zoo listig geweest De arme Susie wist geen raad Het is een zegen dat het zoo is afgeloopen." „Dat was geen ware liefde", herhaalde oom Joachim. „Ja, dat was het wel." „Neen, mijn kind „Ja oom Nu lach ik, maar toen was het lieel naar." „Je bent nog maar een gansje", zei 'hij, zijn schouders ophalende; maar on middellijk streelde hij haar hand uit vrees dal liij haar gekwetst had En daar hij er liever niet verder over wou pralen, vroeg hij of ze hem naar den Grooten Wijnstok brengen wou. Op deze wijze, Anna pratende en oom Joachim korte opmerkingen makende, leerde hij haar door en door kennen; eren goed of hij zijn Jieele leven met haar samen gewoond had Spoedig na het uitstapje naar Hampton Court kreeg hij een brief, die zijn ver trek verhaastte, tot Susie's slecht verho len vreugde. Te Goes heeft Maandag een vergade ring plaats gehad der afdeeling Westelijk Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis. Zij werd bezocht door 8 bestuursleden en 4 leden. De concept statuten, opgesteld in over leg met het hoofdbestuur worden gelezen en vastgesteld, alsmede het huishoudelijk regle ment. Met deze vaststelling wordt de afdee ling geacht te zijn opgericht. Als leden van het bestuur worden geko» zen de heerenI. D. Fransen v. d. Putte, H. Dronkers, W. J. M. Bitter, mevrouw v. Diesel, mej. Hanken, mevrouw Wagtho, Brug- geman to Baarland, C. Koert te Wolfaart»- dijk, dr Hoorweg te Heinkenszand, H. W. Neervoort te 's Gravenpolder, dr J. D. Schmidt te Kapelle, dr W. v. d. Harst te Goes, meviouw De Beaufort te Goes, mevr. v. d. Have te Kapelle, mevr. Folmer te De heer P. J. van de Mandere, lid van het voorloopig comité, wenschte geen be noeming in het bestuur te aanvaarden. De heer J. B. de Beaulort wordt op voor stel van 't bestuur bestuur benoemd tot eere-voorzitter. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O D. Tijdens een hevig onweder, dat zich Maandag vóórmiddag boven Hulst en om liggende gemeenten ontlastte, sloeg de blik sem in de landbouwscbuur van d6n land bouwer Van Hoeve in den Dullaertpolder onder Hontenisse. Het gebouw brandde ge heel af, zoomede drie in de nabijheid staande stapels oogst. Verzekering dekt de schade. Uit Zeeuw sch-Vlaanderen W D. - In de Maandag gehouden raadszitting van Breskens weiden de gelootsbneven der gekozen raadsleden A. du Burck e-n P. Proest onderzocht en goedgekeurd. Vervolgens is door burgemeester en wet houders de rekening van het dienstjaar 1914 aan den raad overgelegd. Enkele veclames hoofdelijke omslag werdenmet gesloten deuren behandeld. Het plaatsen "an een lantaarn in het buurtschap Nieuwe Sluis is ter onderzoek overgelaten aan B. en W. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt. Voor GorinchemM. van Grieken, Delft. Geref. Kerk. Beroepen. Te Culemborg J. W. van den BoBöh, Wolvega; te Urk, R. K. M. Hummel, Heerenveen. Bedankt. Voor Axel, Haarlem en Se- rooskerkeH. S. Bouma te Hoogeveen voor OosthemG D. Scheepsma, te Roode- schoolvoor HelmondG. M. van Rennes, te Dussenvoor DuurswoudeR. Haitsma, te Hiudeloopen. Aangenomen. Naar Herwijnen J. P. Visscher, Huizen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen. Naar Aalten J. Tols- a, cand. te 's Gravenhage. Bedankt. Voor Amersfoort, Vlaar- dingen en Baarn J. Tolema, cand. te 's Gra venhage. „Mijn varkens zijn. ziek", zei hij lot haar in groote agitatie; zijn gebrekkig Engelsch, dat toch al zeer zwak was, liet hem geheel in den steek in zijn ontstel- lenis; „mijn inspecteur schrijft dat „zij" voortdurend sterven God behoede je An na", en hij omhelsde haar heel teeder en zich haastig buigende over Susie's hand, mompelde hij eenige beleefdheids betuigingen en verdween toen in zijn vi- gelante en uit haar leven Zij zagen hem nooit weder, „Mijn varkens zijn ziek", zoo praatte Susie hem na toen Anna, die voelda dat ^ij haar eenigen vriend verloren had, langzaam in de kamer terugkwam, „mijn varkens sterven voortdurend Anna was genoodzaakt heen te gaan en zeer ernstig le bidden in de St Paulskerk voordat zij haar dit vergeven kon. HOOFDSTUK III De oude man stierf met Kerstmis en in Maart daarop volgende, toen Anna rondliep droeviger en lusteloozer dan -ooit, kwam het bericht, dat, ofschoon zijn geërfde landgoederen, aan zijn zoons wa ren gekomen, hij eenige jaren geleden een plaatsje gekocht had met het voor nemen er zich te vestigen wanneer hij heel oud was en dit plaatsje had hij na gelaten aan zijn lieve en eenige nichtje Anna. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1