MIDDELBURGS!,HE COURANT N' 185. 158* Jaargang 1915 Maandag 9 Augustus. Binnenland. FEUILLETON. MORDPOOLDUISTERNIS Dit Stad en ProviitGie. SJtE» «ouïfts*. vMichjM dagelg kt, met nitzoaderiag m Zqv o« stc&gea; Frgs per kwartaal, zoowel voor Middelburg ale Toor alle pleatssn i» Nederland franco p. p. f 1.251 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. A&Tttriextifc v, SO wat per r.gfcl, 65 abonntment Ttel tage*. Öebcnrte», doedl ui, allo endere familieberichte» en Dankbetuigingen rsn 1:37 regels f 1.50 slke regel meer 20 cant. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar 4e plaMt die zq inuavseni Adverteatisi tóó? één nu U bezorgsa( EEN VERGISSING. Iets anders kan het gebeurde bij Cad- zand niet zijn. Groote beteekenis De- hoeft men er dan ook niet aan te hech ten. Ernstige gevolgen zijn er niet van te verwachten. Maar voor de grensbewoners zou het toch heel gewenscht zijn, als er een eind kwam aan die hoogst gevaarlijke vergis singen Een aandrang bij die oorlogvoe rende mogendheden is zeker van pas, om hun vliegers wat beter met de geografie op de hoogte te stellen, en hun in ieder geval te verbieden bommen te laten val len wanneer ze zich 's nachts in de buurt van de Nederlandsche grens bevinden en ze dus n iet precies kunnen zien waar ze zich bevinden Het is een toeval dat er geen ernstige ongevallen bij hebben plaats gehad DE ONTSPORINGEN" VAN' DE ELEC- TRISCUE TRAM. Gisteravond alwéér een tram ont spoord ditmaal op het emplacement te Vlissingen. Het is voor het publiek natuurlijk niet mogelijk naar juistheid de beteekenis van ieder dier talrijke ontsporingen uit den laatsten tijd te beöördeelen. Maar dat zich algemeen een sterk vermoeden vestigt, dat „er iets niet deugt", ligt voor lie hand. Er wordt" nu gevraagd, of er niet op een of andere manier legen gewaakt kan worden, dat zulke ontsporingen zich maar telkens herhalen. Wat tol nu toe gelukkig nog zonder persoonlijke ongelukken afliep, kan morgen schro melijke gevolgen hebben. Ev is ons al gevraagd of de betrok ken gemeenten niet op grond van dc door haar verleende concessies eischcn kunnen stellen tot verzekering van de veiligheid van het tramverkeer. Maar wc moeien waarschuwen, dat men dan bij 't verkeerde kantoor aan klopt ,\vanl voor een tramlijn als deze, die door meer dan één gemeente loopt, zijn de gemeente-besturen bijna geheel .als machthebber verdrongen door het Rijk De debatten in onzen raad en in dien van ~\Yissingen in 1908 en in 1910, hebben de onmacht der gemeenten vol doende aangetoond; de directie van de tram kon de door de gemeente gestelde voorwaarden weigeren te aanvaarden /omdat het hier een r ij k s - concessie be trof en geen gemeente-concessie. Zelfs het door onze Stalen vastgestel de Prov. Tramwegreglement van 1900 werd van zijn beteekenis beroofd door het Rijks Tr,annvegreglement van 1902 Hel is dus1 nu het "Rijkstoezicht, be lichaamd in den „Raad van Toezicht .op de spoorwegdiensten", dat zeggings macht heeft over de verzekering van het veilig verkeer. En er gaat van den Raad een faam uit van nauwlettendheid en strengheid, die de tramwegdirecties vaak liecl lastig vinden. AIS die invloed zich nu ook hier maar do.et gelden voor van Oevre Richter Frich. JJit het Noorsch vertaald door, M. 'A'. Z. 6.) een ingrijpende en spoedige verbetering. Voor het geval die Raad van Tog^ zicht niet zelf alles mocht vernemen wat hier in de laatste weken gebeurd kan liet zeker zijn nut hébben dat dc plaatselijke besturen nem kennis ge ven van die misstanden, zooals bijv. B en W. van Middelburg zich ook tol dien Raad wendden ten einde een waarschu wingspos t te krijgen aan den hoek Lange Viele—Markt. Een ander belanghebbende, n.I. de afd. Vlissingen 'der Ned. Ver. van Spoor- Tramwcgpersoneel deelde Zaterdag in de VI. Crt mee zich reeds tot dieii Raad van Toezicht gewend te hebben Zij schrijft dat de toestand van den weg steent is, hetgeen begrijpelijk wordt g'enoemd, aangezien slechts 3 of 4 men- scheh, en dan nog' niet eenS altijd voor het .onderhoud van den weg zijn aange wezen. Ook de toes Land van de bovenleiding, de electrische draden, laat volgens1 des kundigen veel te wensclien over. Bovendien zou het naar de meening der afdeeling noodig zijn, dat tusschen hel Betje Wolfplein en het Hotel Albiot) beveiligingsséinen werden geplaatst, waar door in 't vervolg botsingen tusschen de van verschillende richtingen komende trams konden worden vermeden. Eveneens leveren h. i. de lange dienst tijden van het personeel gevaar op. zoo wel voor henzelf als voor het publiek. De afdeeling zegt de directie meerma len op een en ander attent te hebben gemaald, doch dat de directie niet heeft geantwoord. We hopen dat de bemoeiingen bij den Raad van Toezicht uitwerking1 ten goede zullen hebben. 't Is werkelijk niet toevallig dat zoolang deze tram bestaat de betrokken over heidspersonen een gesladigen strijd héb ben moeien voeren om die onderneming te dwingen tot het aanbrengen van de verbeteringen en voorzorgen, noodig voor de veiligheid van het verkeer. Do hierboven afcingehaalde poging om een waarseliuwings'post aan den hoek van de Langeviele te krijgen, getuigt van dalzelfde dralen. Naar aanleiding van de beide ongeluk ken, die onlangs plaats vonden op den hoek van Langeviele en Markt, deelde de burgemeester in de raadsvergadering van 28 Juli mee, dat reeds geruimen lijd daarvoor door B. en W. stappen wa ren gedaan bij de directie van!de tram. ten einde een waarsch uwingSsignaal te lcrij- 1. De directie antwoordde daarop dat men 25cli daarvoor had te wenden tot den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten. DU is geschied, waarop den 9en Juli bericht werd ontvangten, dat de Raad van Toezicht de tramdirectie ver zocht had in een waarsch nwingSpost te voorzien. We schrijven nu 9 Augustus. Heeft iemand ook maar iets gfemerkt van een nakomen van dit verzoek? Ze zag op, als kon ze haar ooren niet tgelooven. „Mijn vader?" vroeg ze. „Vader! o vader mijn lieve goeie; lieve vader", riep ze, terwijl tranen haai' oogem vochtig deden worden.... „O eindelijk, eindelijk! waar is hij?,.. 'Voor hel huis hoorde men zware shipper Een lang heer in uniform met een croole officiersshor en zachte treu rige otgen kwam binnen. Ongeduldig keek hij rond. .Wv.ar is mijn dochter?" vroeg hij met bevende stem den telegrafist. .O vaderkent u me niet., ik beu uw ei-en kleine Frida...." Generaal Von Heffner kwam naderbij. Die kleine gestalte in dat sealskinspak, zoo zwart als roet. met (al die Scheuren en flsrdenwat dat zijn Frida? Ja zeker, dat was haar stem, dat waren baar mooie warme oogen.... De oude generaal nam zijn uniform pet af, deed zijn armen open en hiefredde mijn leven DE RIJKSZORG VOOR DE VLUCH TELINGEN. Een nieuwe nota van den Minister van Binnenlandsche zaken aan de Twee de Kamer geeft nadere bijzonderheden over de rijks-steunverleening aan de vluch telingen. Om met het slot te beginnen halen we daar eerst aan dal de vluchtelingen zorg tol dusver aan de schatkist heeft ■gekost een uitgaaf van f 7.5millioen, in weerwil van de groole bedragen in het land zoowel ais in andere lauaeu ver zameld, 0 a. een som van f 325 000 uil Denemarken, f 10 000 uit Zwilsei&ttd, f 5000 uit Zweden Nu de toestanden in België gaande weg een meer regelmatig karakter heb ben aangenomen, en velen de drang naar terugkeer le sterk werd, hebben langzamerhand talrijke groepen van vluchtelingen ons land weder verlaten zoodal op het oogenblik ongeveer in de gezamenlijke vluchlooi'den nog slechts ruim 18 000 personen vertoeven terwijl het aantal vluchtelingen, behoef- tigen en bemiddelden te zamen, die el ders in hel land gevestigd zijn, op on geveer 71.800 is ie stellen. De Regec- ring onthoudt zich van eiken, zelfs zij- delingsclien drang om de vluchtelingen tot terugkeer aan te sporen Wel leid den onderhandelingen met de Duitsche regeoring tol de uitkomst, dat de uit strafinrichtingen te Antwerpen en Merxplas losgelaten bevolking aan de Duitsche autoriteiten in België werden .overgegeven, zoodat met ingang van J Juli j;l. het vluchtoord te Veenhuizen kon worden opgeheven. Inkrimping van het getal der drie groote vluchtoorden tot twee is wel overwogen, maai' wordt toch vooralsnog niet gewenscht geacht Met lof wordt melding' gemaakt van de zendingen van ae Rockefeller Foun dation, en van door haar opgerichte en sinds 5 Juni door de regeering o ven- genomen naai- en breiklassen. Er zijn nu nog een 30-La! dier lclass'en in ons land. In de kampen heeft een wijze van werkverschaffing ten doel den z.g. we deropbouw van België. Ter vervanging van de vele verwoeste woningen zullen n.I. niet aanstonds overal steenen ge. bouwén opgetrokken kunnen worden. Daarom worden hier le lande door on derscheiden vluchtelingen houten huis. jes getimmerd, welke uit elkaar geno men kunnen worden om na reeds bier bewaard le Zijn geweest, te zijner tijd in België weder le worden opgeslagen Hel plan hiertoe is tot stand geko men 11a bespreking1 tusschen den Mi nister van binnenlandsche zaken en den Belgischen minister Ilelleputte. De kos ten worden grootendeels bestreden uit eene gift van Denemarken terwijl ook de Society of Friends van uit Enge land met raad en daad hen, die hier toe samenwerken, ter zijde staat. De exploitatiekosten van de vluchtoor den. loopen nog al uiteen, maar waar de totale kosten nergens wijzen op een al te ruim gebruik van 's lands! geldmiddelen wordt den regéeringscommissarissen zoo veel mogelijk, de vrije hand gelaten, met onuitsprekelijke teederheïd zijn dochter tot zich op. Hij lachte hij schreide - dc ruwe krijgsman was als dank, dat je terugkwam bij je vader. Zie je niet, dat mijn haar grijs is ge worden van verdriet en van verlangen 1" „O mijn beste, lieve oude beer," fluis terde ze hem toe. „Nu is al ons' lijden voorbij... kijk eens naar mijn handen, vader, zijn ze niet leelijk verkleumd, en in een half jaar niet gëwass'chen..,. De generaal lachte. „Je humeur heeft het geen kwaad ge daan,"' zei hij vroolijk „Maar nu moet je het zeehondencostuum uittrekken. 11c heb een koffer vol goed voor je bij me en mijn heele garderobe is ter beschik king van je reisgenoot. Ze fircngcii zoo aanstonds do bagage. Maar Waar is Brat't, heel hij niet zoo?" Frida keek verwonderd, ze waren al leen „Lieve vader", zei ze, „we waren met ons vieren, toen we gered werden van de gestrannc „Victoria". Een neeien winter brachten we te Agardhbaai door. Zoo fijn 'en edel als die drie mensclien waren voor een kind hij danste de lagé kamer rond met zijn dochter in zijn armen... „Lieve, kleine zeehond!" riep hij,heb een eenzame, onbeschermde vrouw. TSvee van hen zijn gestorven. Maar Jörgen Bralt niet één, maar hon-| voor Nunspeet f 0.251/2 per volwassene en. f 0 I61/2 per kind, voor Ede f Q.27 en. f 0.18, voor Uden f 0 30 én f 0.20, voor Gouda f 0.24 en. f 0.18. De kosten voor onderhoud bij par* Uculieren bedragen f 0.35 per volwas sene en f 0.20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ondersteunden thans stelt op pi. m. G8000 wordt dagelijks nog een bedrag van f 20.100 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de z.g' pauvres nonteux, aan wie 1 0 70 per per soon en per dag uiag worden ten koste gelegd. Hun getal is te Stellen op pl.m. 1700 en de uitgaven deswege op pl ui. E 850 p. d. NEDERLAND EN DE OORLOG. Bommen geworpen op Gadzand. Hedennacht omstreeks 10 minuten over twaalf werd, zooals reeds een bulletin meldde, Cadzanö opgesenrikt door een hevige ontploffing Ilct bleek dat in de nabijheid van een sleepboot, welke in dienst is hij de Nedei'landschc marine een bom gevallen was welke ontplofte. Ecnige minuten ialer viel achter het huis van den sluismeesler hij de Wielin gen in jde nabijheid van de haven een tweede bom, die waarschijnlijk voordat de grond bereikt was ontplofte De stuk ken vlogen door de ruilen in liet huis van dien sluismeesler en. door de deur van een loods en troffen de romp van de reddingsboot welke in die loods ge-, slald wordt. De sluismeester bekwam een onbedui dende schram op den rug, vermoedelijk ,n een bomscherf. In de omgeving van de haven zijn vele ruiten der huizen gesprongen. F enige oogenblikken later vielen nog twee- bommen op een weide, op onge veer 150 M van de haven die groote |gar len in den grond sloegen. De bom men werden geworpen uil een vliegtuig dat zich op zeer groote hoogte bcvoncj waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. De machine kwam uit Zuidelijke rich- ïg en verdween oolc weer naar het Zuiden. i Onmiddellijk openden de Duitschers vanuit Knocke het vuur. doch het vlieg tuig was reeds verdwenen, rangen tijd daarna wera nog met hef zoeklicht ge werkt. [Ook hier terslede zijn op het aange geven ttur eenige zware slagen gehoord die nu door dit berichL hun verklaring vinden]. Aan de grens. De territoriale hevelhebber in Zee land enz. heeft voor de gemeente C 1 i 11- ge voor wat betreft het gedeelte ge vormd door den Kleinen Kieldreclilpol- der en den Clingepolder ten Noord-OoS- tleai van den spoorweg Ilulst-Sint Nico- laas, eene poli tie-verordening 'vastge steld, waarbij het verboden is, zich tus schen negen uur des namiddags en vier •uur des voormiddags zonder schriftelijke vergunning van den detachementscom- mandant te Clinge buitenshuis op te hou den derd keer. Hij hield mijn moea staande, hij zwoegde voor ons allen. Zijn gelijke is er niet, vader. En ik heb hem nog meer te danken dan mijn leven, hij leerde mij geiooven en vertrouwen op alles waardoor een vrouw achting voor zich zelf kan krijgen in lijden van nood en gevaar. U weel niet, hoe flink ik ben ge worden, hoe sterk en gehard..,.. Hij heeft nooit een woord van liefde legen mij ge sproken, maai' ik voel, dat ik niet van hem scheiden kanO, vaderdal is een man naar uw zin. „Nu, nul" zei de generaal, „ik ken je, Friedje, jou wil is sterker dan Ehren- breitsteinen "wil je dien man heb ben, dan moét je hem in ;s hemels naam maar nemén „Ik weet niet of hij mij hebben wil", zei ze twijfelend. „Misschien houdt hij niet van me in die leelijk'; broek.. Maal ais ik mé nu gebaad heb en mijn haar is gekruld en een .echt mooi japoime Mc—" „Gekheid!" zei de generaal „Wie zou je kunnen weerstaan Maar daar komen de koffers en een zuster van het Roode Kruis, 'idfe zal je helpen. En ik zal wel zorgen voor hei scheren van je vriend Over twee uur eten we op de Blücher, fen clan gaat de reis terug naar ons lieve Hamburg Dienzelfden avond verliet de torpedo- j jager Green Harbour. Op het dek zaten een jonge man en een jong meisje arm in arm en zagen de Hornsundstoppen in zee verdwijnen. Bleek en moe leunden ze tegen elkaar terwijl de zon haar roode schijf in de golven doopte. Ze dachten aan de wereld, die achter hen lag, die wonderlijke, duistere, ver wrongen wereld, waar hel leven zich vastklampt gedurende een korten zomer en doo d verwoestend heerscht in een lan gen, langen winter. Ze li erimierden zich de moeilijke dagen in Ottamkof's hut ze zagen den ijsloods over de zeehondenvellen zitten, en ze hoorden het vroolijke lachen van profes sor Mavmont. Maar Boy rolde zich ineen aan hun voeten. Hij voeide zien veilig en was verzadigd Met onbekommerd gemoed, zag hij zijn geboorteland verdwijnen. Nu waren de (dagen van gebrek en armoe voorbij. Nu behoefde hij zich niet langer le voeden met stokvisch en slecht hon denbrood. O, hij voelde het goed, hij zag het in de oogen van zijn meesteres, nu waren ze op weg naar hel geluk. De harde wer kelijkheid van den somberen nacht was voorhij. nu "schemerde de dag van het mooiste wondersprookje EINDE Verder is verboden stil te staan op den publieken weg, tenzij de te verrichten werkzaamheden zulks vereis eken,- samen scholingen waaronder te verstaan het zich opzettelijk bevinden, op een afstand van 5 M. of minder tot twee of meer andere personen, zijn verboden Ten slotte moe ten alle sociëteiten, koffiehuizen, tappe rijen en andere lokalen bestemd tot ge zellig verkeer, gesloten zijn van een uur voor zonsondergang af tot twee uur na zonsopgang. De nieuwe Landstorm Het Stbl. no. 369 bevat een Kon. be sluit van den oden dezer betreffende nadere uitbreiding van den landstorm, waarbij bepaald wordt - tan 20 dezer af behooren ook lot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de personen, bedoeld in art 1 der wel van 31 Juli 1915 (Stbl. no. 345), die zijn geboren in 1894 of in 1893. Bij de inschrijving voor den landstorm van deze personen kan worden afgewe ken van de bepalingen van hel Land- stom-besluit, voo zoover dit door den minister van oorlog wordt bepaald. De landstormplichligen van de jaar klasse 1915 zullen worden opgeroepen om in werkelijken dienst le komen op Dinsdag 21 dezer (voor Drenthe op Woensdag 25 dezer). Die van de jaarklasse 1911 en 1913 'personen'geboren in 1891 of 1893) welke op 20 dezer tot aen landstorm nomen te behooren, zullen eersl later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaarklasse 1914 in liet begin van Octo- ber en die van de jaarklasse 1913 een maand later. (Sl.cf.) Gein terneerden. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, heeft den burge meester van Harderwijk aangezocht, voor deze gemeente op te treden als regee- ringscommissaris, ten einde als zoodanig zich te belasten met den houw en dc exploitatie van voorloopig 40 60 wo ningen voor de vrouwen en kinderen van de Belgische militairen, aldaar geïnter neerd. Volgens de door den burgemeester gedane voorstellen, waarmede de minis ter zich heeft vereenigd, zuilen gebouwd worden drie- en vijf-kamerwoningen, die verhuurd zullen worden tegen f2 en f 2.50 's weeks. Ook onderwijslokalen zul len vermoedelijk worden opgericht. Klei. Naar wij vernemen is sedert hel! uitbre ken van den oorlog le Gouda geen Bel gische klei meer uitgevoerd. Voor de pijpeniiidusirie is deze grond stof voor de vervaardiging van een goed flabrikaal onmisbaar. Thans is echter de eerste zending te Gouda aangekomen. (G. Ct.) Zink. Naar men verneemt, is, naar aanleiding van overleg met de Nijverheidscommissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité 'tusschen de Société Anonyme des Zincs de Ia Campine le Budcl en de Nederland/- - sche Lood-en Zinkplelterijen v. h. A. D. Hamburger te Utrecht een regeling ge troffen, waarbij eerstgenoemde onderne ming zich verbindt, door haar vervaar digd nieuw (blokzink le leveren tegen aan merkelijk iageren prijs dan de nuidige Londensche noteering bedraagt en waar door de firma Hamburger in staal wordt gesteld bladzink, te vervaardigen tegen een maximum-prijs van f 65 per 100 K G„ ter beschikking der Nederlaudschc verbruikers tie stellen, Deze regeling geldt, bij wijze van proef, voorloopig ge durende de maand Augustus. Hout voor papier. Het stoomschip Bianca heeft te Delfzijl 1,350 000 KG. kort hout aangebracht, bestemd om te worden vbnverkt tot pa pier, len behoeve der verschillende dag- bladdrukkerijeu. (N. Ct.) Uit Middelburg. Het was Zaterdagmiddag reeds' te merken, dat het voor velen een vrije dag was. Ook voor de boerenknechts' en -meiden is de laatste dag van Middel- burgsche kermis een der jaarlijks terug- keerende vrije dagen, en ofschoon het nu geep kennis was, toch hadden de meeslen vrijaf gekregen en trokken zij nsar de stad om daar hun vermaak te

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1