MIDDELBURGSCHE GOIIRA 188* Jaargang Donderdag 5 Augustus. FEUILLETON, ÏNNOORDPOOLDÜISTERNIS N* 182. 1918 Daze «onrnst terrohgnt de galg ka, met nitzo»deri»g vta Zoa- cc Prgs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alia plaatn-o id Nederland franco p. p. f 1.25| Afzonderlijke nummer* kosten 5 een;. Adrertsaiiês a SC etnt por t gel. Bg aboanemsnt tee! lager, Gebcarl*?, aoo£^ alle andere familieberichten en Dankbetuigiage* *an 1^7 xegela i 1.50 alke regel meer 20 cent. Reclame* 40 cent per regeL Groot® letters nsa< 4e piutg die zjj inne coêJ Advertemtiai vóór één aar ta bezorgttj BINNENLAND. OVER GRAAN, MEEL, VEEVOEDER, BROODKAARTEN ENZ. In hel voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende hel wets ontwerp inzake beschikbaarstelling van levensmiddelen en veevoeder worden uitvoerig de verschillende onderdeelen van de regeerings-zorg besproken. We laten hier enkele der voornaamste be schouwingen vólgen. Gevraagd werd een duidelijke uiteen zetting der gevolgde graanpoliliek. De doeltreffendheid van de politiek der Regeering werd betwijfeld en bij velen rees de vraag of de financiëele zijde de zer belangrijke aangelegenheid wel met de noodige zorg onder de oogen wordt gezien. Men wees er op dal groote graan voorraden voor rijksrekening zijn inge voerd, welke niet op de meest geschikte tijdstippen en dientengevolge voor te lioogen prijs zijn aangekocht, thans ivoor een groot deel nog onverkocht in han den der Regeeriug zijn en slechts met groote verliezen kunnen worden ver kocht, zoodra hel graan van den nieu wen oogst beschikbaar komt. Wat de door de Regeering betaalde prijzen aangaat, wees men er op, dat de Regeering in' Maart en April j.l. graan heeft gekocht voor f 435, terwijl de prijs in Amerika thans ruim f 200 be draagt Zoo zal het verlies dat -'de staal lijdt bij de verkrijgbaarstelling van hrood en meel tegen verminderde prij zen, voor een deel aan le duren g'raan- aankoop zijn toe te schrijven. Al is lot dusver de graanhandel voor de Regeering financieel niet onvoor- deelig geweest, zoo vreesden sommige leden toch dat prijsdaling en bederf tot -een verlies zullen leiden, dal door het uitgetrokken bedrag van 2i/a millioeu /liel zal worden gedekt. Verscheidene leden ontvingen voorts •gaarne eene geruststellende verklaring omtrent voldoende beschikbaar heid van rogge Terwijl sommige le den zich hier mede kunnen vereenigen dat de regeering zich van ingrijpen wenscht te onthouden, waren er andere aan wie hel noodzakelijk voorkwam, het zij den oogst legen behoorlijke betaling in beslag te nemen, hetzij den landbou wers de verplichting' op te leggen lot bepaalden datum een deel van him rog- geoogst beschikbaar te houden. Ook ten aanzien van den tarweoogst zouden eeni;- g en zulks wens'chen. Distributie zou door middel van den handel kunnen ge schieden. Het werd echter noch voor den landbouw, noch voor de verbruikers wenschelijk geacht, dat thans reeds de niet voor eigèn gebruik bestemde rog- geoogst geheel in handen van den handel overgaat Verdei' vroeg men aan den Minister of gevolg is gegeven aan de uitnoodiging om het voeren van vee met rogge en van Oevre Richter Frich. Uil het Noorsch vertaald door M. A. Z. roggebrood bij polilie-verordening straf baar te stellen. En zoo ja, of zulks doelmatig is gebleken. Ten opzichte van "de broodkaar ten 'werd door eenige leden de niel- eenvormige uilvoering in de verschil lende gemeente besproken In sommige gemeenten hebben de bakkers volgens- hen een groot financieel voordeel ge had. In verband met de kosten werd door verscheidene leden twijfel geopperd om trent de juistheid van de toepassing1 van den maatregel voor goedkoop brood in zooverre velen daarmede hun voor deel doen, voor wie liij nieL werd in het leven geroepen. Hel deed vreemd aan, zoo werd op gemerkt, dat de nieergegoeden vrijelijk van deze noodregeliug kunnen profitee red Dit was niet anders dan een mis bruik, dat wellicht door gemeentelijke regelingen is te keereu.. Misschien ware het geven van broodkaarten te beper ken tot personen, wier inkomen een be paald maximum niet te boven gaat An deren wezen op de zeer groote moeilijk heden aan zoodanige regeling verbonden en meenden, dat in elk geval bedoeld maximum niet laag zou mogen worden gesteld Menig gezin loch beeft niette genstaande een tamelijk ruim inkomen in deze buitengewone omstandigheden groote moeite aan de financieele lasten het hoofn te bieden Men voegde hier aan toe de opmerking, dat den Mi nister ten deze bezwaarlijk een verwijt kan treffen Dat vermogenden zoowel als onver- mogenden gebruik maken van den ten behoeve van laatslbedoelden getroffen maatregel heeft bovendien ten gevolge gehad, dat de handel in inlandsche tarwe ten zeerste is benadeeld, vol gens sommigen gebeel is verlamd. Po gingen van de zijde van handelaars in inlandsche tarwe om opgeheven te krij gen het voorschrift dat voor hel goed- koope regeeringsbrood uitsluitend Ame- rikaansche tarwe mag1 worden gebruikt stuitten af op de weigering van den Minister. Men vroeg, waarom de Minister tegen over deze gerechtvaardigde wenschen een afwijzende houding' aanneemt. Is de reden hierin gelegen, dat de Regeering door inkoop van te groote voorraden Amerikaansclie tarwe in moeilijkheden is geraakt? Voorts werd door verschillende le den in 't licht gesteld, dat de Re1- geering onbillijk is opgetreden tegen over de handelaars van inlandsche tar we waardoor gevoelige verliezen zijn geleden. Eenige leden vestigen de aandacht op den toestand van de bevolking in plaatsen waar vroeger bestaande steuncomités zijn opgeheven Men noemde Arnhem, Dordrecht en V1 i s- s in gen en vroeg of de steun dier comités daar kan worden gemist. Zoo neen, vindt de regeering dan niet aan- Frida zat aan den fjord met haar buks tusschen haar handen droomend te kij ken naai' het lichte schitterende tafe reel v an land en water. Boy lag aan haar voeten. Het knapte en kraakte in het ijs. De lente-onrust scheen ook de ijsmassa's te hebben aangegrepen en in hen le wer ken Gezucht en gesteen, en ieder oogenblik kwamen er diepe scheuren in. Buiten in den fjord dreven de ijs klompen zacht met den stroom mee, en de zon scheen in het staalgrijze water, dat hier en daar open lag En vlak bij de groote vreemde rots in het oosten was een leemgrauw waterstroom pje te zien ,dat al breeder werd en voor zich den weg vrij maakte, waar hel ook kwam Dat was de Sassenrivier die haar zachten lentestroom naar den ijs-gepantserden fjord zond en overal zegevierde. Ons baronesje was verdiept in haar gedachten. Ze had een ontdekking gedaan. Het was of een teere fijne viooltoon van lente's orkest zong in haar jong gemoed. - Ja dit was met alleen het grootste feit van haar leven hei was ook het wondersprookje van haar hart. En met lachende oogen droomde ze van haar toekomst droomde ze van twee menschen, die hand in hand uil leed en vermoeienis en ontbering ingingen tot den langen zonnigen dag van hun geluk. „Beste Boy", fluisterde ze, „we gaan niet van elkaar wij' drieën, die in Ot- tomkof's hut samen zijn geweest. Hij mag niet van ons weggaan..." „Hallo!" Frida keek op. Beneden aan het strand stond Bratt en wenkte haar Hij en Antonsen trok ken de bruine jol op, die in het oever- gruis vast zat. Ze schepten het ijswater er uit, droegen haar naar den ijskant en begonnen haar naar de rivier te slee pen Hel was een lastige tocht. Telkens gleed de boot tusschen hel ijs, maar het water was laag, zoodat het him eindelijk gelukte het zaakje in orde te krijgen. Een half uur later spoelde hel water tegen de kanten van het kleine vaartuig Frida en Boy scheepten zich in. Wat drinkwater en eenige mondvoorraad 'werd aan boord gebracht, alsmede een rs-zeilijf: met bijbehoorenden mast Ze namen afscheid van den braven pelsja ger, en toen greep Bratt naar de rie men en roeide met lange slagen weg. leiding in te grijpen Op ruimer subsi die aan het steuncomité te Zaandam werd door enkele leden aangedrongen TWEEDE KAMER. Halte Noord-Kraaycrt. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp houdende verklaring van liet algemeen nut der onteigening ten behoeve der uitbreidiug van de halte Noord-Kraayerrt, had de moliveer ring van deze toepassing der onteige ningswet in de Memorie van Toelichting, volgens welke deze noodig is om tot wijziging en uitbreiding van de lialle Noord-Kraaijerl en lot uitvoering van de daaraan verbonden werken „te kunnen overgaan", sommige leden ten zeerste be vreemd wijl het hun bekend was, dal de hier bedoelde werken geheel of grooten- deels reeds zijn voltooid. Deze leden meenden tevens te weten, dat reeds bij voorloopig contract door een tusschenpersoon het terrein 'ten be hoeve van de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is gekocht cu het opmaken van de definitieve koop akte slechts wacht op eene volmachjt uit hel buitenland, welke binnen zeer (korten lijd kan worden tegemoet gezien In afwachting daarvan achtten zij het niet gewenscht met de behandeling van dit wetsontwerp thans voort le gaan Andere leden, die tegen intrekking van het wetsontwerp, indien het inderdaad zijn reden van bestaan verloren had, geen bezwaar zouden hebben, merkten intus- schen op, dal voor hen in het feit dat met voorloopige gebruikmaking van de te onteigenen gronden het werk is kunnen ter hand genomen worden, geen reden zou zijn gelegen om zich tegen het uit spreken van het algemeen nut der ont eigening t-e verzetten HET INTERVIEW VAN DEN HEER HOLDERT. De lezer zal zich herinneren hoe eenigen lijd geleden de heer Holden, directeur van „De Telegraaf", zich in een interview voor de „Sunday Times" bijzonder boud uitliet over beweerde pro-Duitsche neigingen van onzen minis', ter-president en zich niet ontzag aan to sporen tot het sluiten van den aan voer naar Nederland, om zoo ons land aan de zijde der geallieerden te dwin gen. Naar „De Telegraaf" Uians meldt heeft de justitie zich met die zaak bemoeit, wat het blad aanleiding geeft lol een reeks verontwaardigde vragen, of een Nederlander dan niet meer al die dingen mag zeggen Ter wille van de lezers die „even tueel geneigd mochten blijken zich door dergelijk vraagjes-systeem te laten intimideeren", schrijft de „Nederlander" o. a „Niemand ook de oud-directeur van „De Telegraaf" niet is zedelijk vrij om onwaarheden te zeggen. Het was een heerlijke stille dag1 De zon verlichtte de breede witgrijze rotsmassa vóór hen. De snippen lieten zich liooren van de kust en de vetgans dook met haar kop in liet ijswater voor den boeg ,,Hoe heerlijk is het hier," zei Frida, de frissche, zachte lucht in volle teu gen inademend „Dit is nog beter dan op een Zondagmorgen de Elbe af te roeien in 't wil mousselien, met openge werkte kousen aan en een strooien hoed op Hoe zullen we, als we nu tot de beschaving lerugkeeren, genieten van be hoorlijke kleeren. en van goed eten. en van muziek' Kijk, daar op dien rots wand staal een orgel.... een orgel mei pijpen en ornament „Ja, dit is een van de merkwaardigste en meest fantastischcu bergen van dit eiland," zei Bralt. „Die wordt niet voor niets TempeirolS genaamd U zal dui zend eigenaardige vormen vinden op dezen rotswand Er zijn zuileu en karya- liden, die hel gewicht van duizenden jaren op hun schouders dragen Geen tempel, door menschenhand gebouwd, heeft zooveel hoogheid en wekt zoo vrome stemming al£ deze wonderlijke ar- chitektonische fantasie der natuur Langs de gestreepte voorgevels ziet men overal zuilen en nissen met gothischo bogen „En kijk daar", riep het jonge meisje opgetogen, „er staan reusachtige monu- En men kan het aangenaam vinden pf niet aangenaam het doet er niet toe maar eene onwaarheid is „dat het Nederlandsche volk een afkeer van de Duilschers heeft"; evenals het eene on. waarheid is „dal onze minister van pro-Duitsche neigingen blijk geeft En wanneer zulke beweringen, mot nog de boven vermelde worden geuit door een Nederlander, die aan zijn oud-directeurschap eener groote krant eenige autoriteit ontleent, dan ves tigt deze man daarin in het buitenland een vaische meening, en benadeelt hij de reeds zoo moeilijke posilie van. liet neutrale vaderland. Er zullen heel wat woorden noodig zijn om ons te doen gelooven dal dit mag, ook a*l wordt het door geen en kele wel verboden UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon Besluit zijn met 1 Sept. a,s. benoemd lot in specteur der reg. en dom in de 31ste divisie te Zulphen, Th. Mijnlieff, thans insp. der reg en dom. in de 17e divisie le Gorincliem, en tol insp. der reg en dom. in de 17e divisie le Gorin cliem A G F. Kniphorst thaqs onlv. der reg. en dom. te Meppel. NEDERLAND EN DE OORLOG. De stee nk o 1 e n quaes lie We hebben gister de uil Londen af komstige mededeeling opgenomen dal in Engeland de uitvoer van steenkolen zou zijn verboden. Naar aanleiding van dit be richt heeft hel Hand informaties inge wonnen bij enkele importeurs en bij hel Steenkolenbureau Tol dusver was daar echter nog niets bekend van een derge lijk uitvoerverbod- Vermeld zij nog, dat op dit oogenblik ongeveer een zesde gedeelte van jie con sumptie in Nederland uit Engeland wordt betrokken, voornamelijk ten dienste van de gasfabrieken De Ko 1 enreser vemij. De heer öudegeest deelt aan „Het Volk" mee, aat het Nal. Steuncomité in zijn vergadering van Zaterdag jl. besloten heeft voor f 50.000 aanaeelen te nemen in de Kolenreservemij ten einde daardoor in de gelegenheid te zijn een belangrijke hoeveelheid steenkolen zoowel voor huis houdelijk gebruik, als ten behoeve der klein-industrie te reserveeren, om bij mor gelijk gebrek, waardoor de prijzen zou den kunnen oploopen deze voorraden le gen den kostenden prijs Le kunnen be schikbaar stellen. Ook kunnen deze kolen beschikbaar worden gesteld voor s leuncomité's of an dere corporaties, die voor verdere distri butie ziillen zorgen. Bommen opeen Nederlandsche motorboot. De te Tcrneuzen binnengekomen en daar thuis behoorende motorboot „Cornelis" is de vorige week Donderdag bij meuten in de nissen, verwrongen, fan tastische gedaanten half dier, half mensch! Ze lijken-op de fabeldieren aan de Notre-Dame in ParijsEn daar komt onder een portaal een Mariabeeld le voorschijn ,En daar staat een Assyriscü Koning in zijn wagenlijsl", ging hij levendig voort „De heele rots is een fantastische kunst geschiedenis. Een paar jaar geleden liep ik op sneeuwschoenen over den top Die vormt eén breed plateau een eentonig woeste vlakte." ,Gij weet zooveel, cn kunt van alles", zei ze. „Alles en niets", was zijn antwoord „Ik ben nooit fortuinlijk geweest, heb dikwijls teleurstelling gehad Drie jaar ge leden ontdekte ik een nieuwe goudader in het Stuart-gebiea op de grens van Britsch Columbia Mar gelooü u wel, dal een duivel er zijn ontdekkingsmerk opzette een paar uur vóórdal ik kwam? Neen het geluk volgt me nooit Op school heette ik de ongeluksvogel Slechts éénmaal in mijn leven heb ik ge luk gehad één enkele maal" „En wanneer was dat „Dat was in Adgardbaai", zei hij lang zaam „Toen had ik het geluk uw vriend schap te winnen." Ze voelde dal ze een kleur kreeg, en Bralt trok aan de riemen, dat het schuim spatte om den steven (W.ordt vervolgd) de vaart naar Engeland ter hoogte van de Scliouwenbank uit een tweedekker met 4 bommen bestookt, die hun doel misten doch, in zee vallend, met zooveel geweld ontploften, dat stukken op hel dek terecht kwamen Uit de overblijfselen, van welke er een nummer dragen, ver moedt men, met Duilsche bommen te doen te nebben Bij de terugkomst der „Cornelis" ter reedie van Vlissingen is door de mariiueautorileiten van het ge beurde kennis genomen. De landstorm Van den landstorm jaarldasse 1915, zullen landstormplichtigeii worden inge deeld alleen bij de infanterie en de genie Van de infanterie zullen na op komst bij oe depóts ook manschap pen worden bestemd voor administratie- troepen, geneeskundig personeel, etappe, aulodienst en wielrijders. Voor den etappe-autodienst worden zooveel mogelijk bestemd chauffeurs en andere deskundigen in het automobiel vak. (Hdbl.0 Reizen naar D u i t s c li 1 a n d Men schrijft uil Zevenaar aan het Hand Het reizen naar en van Duitschland wordt er niet beter op, nu de controle aan de grens bepaald op ieder passagier wordt toegepast Ik heb reeds Zaterdag gemeld, hoe de treinen tengevolge van het oponthoud dat die controle veroor zaakt, hier ver over lijd aankomen; dat is tol heden nog niet veel veranderd. Zelfs de Nederlandsche conducteurs, te Emmerik woonachtig, moeten him parti culiere paperassen achterlaten of afge ven, terwijl voerlieden de grens niel mo gen passeeren, dan nadat zij de rijsbe- wijzen voor hun paard ergens aan de grens hebben gedeponeerd. Niets wat pa pier is, mag men meenemen en dat deze verscherpte maatregel Tiet toch al zoo stille reisseizoen nog wat meer zal ver slappen, behoeft zeker geen betoog Het kan anders zoo druk en levendig zijn aan t station hier, waai' om dezen tijd van het jaar duizenden en duizenden vreemelin- gen passeerden. En thans..1' Er komen uit Duitsche richting slechts vijf treinen daags en dan nog verre van goed bezet. Stroocarton Het Ned. correspondentiebureau meldt Omtrent de slroocarlon-quaestie heb ben wij de volgende bijzonderheden ver nomen. Om hun bedrijf aan den gang te houden hebben particuliere slroocartonfa- brieken in de eerste plaats belang bij stroo, de coöperatieve stroocartonfabrie- ken in de eerste plaats belang bij geld. De toestand is nl. zoo, dal de particu liere fabrieken te weinig en de coópera- tievetieve tc veel stroo hebben. Beide ca tegorieën willen er echter toe mede werken de fabrieken, indien het eenigs- zins mogelijk is, le laten voortwerken, ten einde het arbeidersvraagstuk op te lossen Dit is vooral van beleekenis voor de ar beiders bij de particuliere stroocarlonfa- brieken, welke op een kleine oppervlakte van Groningen bij elkaar liggen Wordt hun bedrijf stop gezet, dan kan de werk loosheid daar buitengewoon fataal wor den Beproefd wordt thans het vraagstuk der stroovoorziening zoo le regelen, dat alle fabrieken kunnen blijven werken De slroovoorziening-commissie, waarin al le groepen van belanghebbenden verte genwoordigd zijn heeft daartoe hel vraag stuk voorgelegd aan de drie groepen van belanghebbenden; arbeiders, particuliere en coöperatieve fabrikanten. Uit Stad en Provincie. U.it Middelburg Gisterenmiddag is wederom de olec- Irische tram gederailleerd, ditmaal die welke te half zes van de Markt vertrekt. Nauwelijks was de tram in beweging toen de motorwagen, vermoedelijk door een over ue rails stekend stukje steen, uit de rails liep en een eind over de steenen gleed, waardoor deze over enkele meters als koek weraen doorgesneden. Ten deele met eigen kracht, ten deele gelrokken door de motorwagen van de van Vlis singen komende train was betrekkelijk vlug ae wagen weer in de rails. Eén rit was uitgevallen, doch verder kon de dienst weder gewoon worden voortgezet. Heden middag is de tram wederom gederailleerd Van de tram, die te 12 10 van de Markt vertrekt, ontspoorde de eerste bijwagen, deze werd door den motor echter weer in de rails getrok ken. maar nu liep door den schok de

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1