MllHHSLBliHliSCHK COlllUiYI »ft«* Jaargang HUB Donderdag Dm* eourwit yerwhjjnt d g a 1g k t, met uitzondering yea Zoa- ea f eeaMagea, Prjje per kwartaal, zoowel toot Middelburg ale toot all* plaatsen in 29 Juli. Kameroverzicht. FEUILLETON. INNOORDPOOLDÜISTERNIS S* 176. Nederland franco p. p. f 1.25| Afzonderlijke nummer» kosten 5 cent. ▲dvcrtaatlëa SO Mat pet rigelj Bg abonnemeat reel lager. Geboorte», dood w alle; andere familieberichten en Dankbetuigiagea Tan l-=7 regel» f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per reg»U Groote letter» naar de plaat» die zg inneaut§ Advertsiti»» róór één war t« bezorg»»} Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag. De lezer weet reeds dal ook de Eer ste Kamer een comité-generaal heeft ge houden Uit het inmiddels in druk ver schenen eindverslag over het wetsont werp betreffende hel langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de land weer blijkt „dat vele leden, hoewel zij geen principieel bezwaar hadden legen dit wetsontwerp, over verschillende pun ten in zake het leger en de landsver dediging nadere inlichtingen van den Minister wenschten te ontvangen in eene vergadering met gesloten deu ren, omdat de daarin vernomen me dedeel ingen van invloed zouden kun nen zijn op de stem, die zij over dit wetsontwerp zullen uitbrengen De besloten vergadering heeft geduurd van half drie tot vier uur, en werd bijge woond door de Ministers van Binnenlaucl- sche Zaken, Buitcnlandsche zaken, Oor log, Marine en Justitie. Het was trouwens ook redelijk dai de Eerste Kamer dezelfde inlichtingen kreeg die ook de Tweede Kamer on'ving. De inlichtingen zijn blijkbaar bevredi gend geweest. Althans, na de heropening der vergade ring, werden de voorstellen tot het laa ger in dienst houden van militie en land weer zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vrijdagochtend komt de Kamer weer in openbare zitting bijeen. Binnenland. DE LANDSTORMWET EN DE AFGEKEURD EN. Daar ons van verschillende zijden gevraagd wordt hoe het volgens de wel tot nadere uitbreiding van den Land storm gaan zal met de afgékeurden, la ten we bier uit de Memorie van Ant woord nog' eens de verklaring van den Minister, lie treffende die voor den mi litie-dienst ongeschikt bevondenen vol gen: „De onzekerheid welke (in het af delingsverslag) blijkt te bestaan omtrent het al of niet in den land storm betrekken van personen die vóór het in werking treden van de tegenwoordige Militie-wet voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden, zal, naar vertrouwd wordt, voldoende zijn opgehevep door de nieuwe lezing, gegeven over het eerste lid van art. 1 Daardoor toch staat het vast, dat die ongeschikt bevonden personen buiten den landstorm vallen, even als de militïe-plichtigen, die sedert de invoering van genoemde wet af gekeurd of te klein bevonden zijn Die verklaring lost dus allen twijfel op, die bij de eerste lezing van het wetsontwerp nog mogelijk was: de vroeger afgekeurden bl5jven vrij. H Omtrent de keuring van hen die wél in den landstorm vallen, lezen we nog in het Centrum het volgende: Bij Koninklijk Besluit van 24 Juli j.L zijn regelen/ getroffen voor het genees kundig onderzoek der landstormplich- tigen Dit onderzoek zal geschieden door de keuringsraden en niet zoo streng zijn als bij de militie. Wanneer slechts één der geneeskundigen, die het onder zoek verrichten, iemand voor den dienst geschikt houdt, moet de raad dien per- ;oon voor „geschikt" aanwijzen. Afkeu ren moet dus met een-stemmigheid van de onderzoekende doktoren plaats vin den. Een herkeuring wordt niet toege laten, waaruit volgt, dat hij, die onge schikt verklaard wordt, ook direct wordt ontslagen. DE STUWADOORSWET. Voor eenige weken is door hel Hoofd bestuur van den Centralen Bond van Transport-1 en Havenarbeiders een adres gericht aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin werd an- gedrongen op inwerkingtreding der Stu wadoorswet. Op dal adres is hel volgende antwoord ingekomen van Minister Pos- thuma: Naar aanleiding van uw hierneven aangehaald adres heb ilc de eer u mede doelen, dat de tijdsomstandigheden aanvankelijk hebben belet de voorberei ding van de omvangrijke algemeene maat regelen van bestuur, welke ter uitvoering van de wet van 16 October 1914 (Staats blad no. 486) moeten worden vastge steld, ter hand te nemen. Thans zijn die uitvoeringsbesluiten evenwel sedert eeni- gen tijd in bewerking, Het ligt in mijn oornemen om nadat de Raad van Slate over de samen te stellen ontwerpen zal zijn gehoord te bevorderen, dat deze openbaar worden gemaakt Nadat aan belanghebbenden gelegenheid is ge geven, om hunne opmerkingen over da ontwerpen te mijner kennis te brengen en deze zijn overwogen, zal eerst kun nen worden beoordeeld, wanneer de Stu wadoorswet in werking kan treden." VERVROEGING VAN HET MAATSCHAP PELIJK LEVEN. De 's-Gravenhaagsche Turnbond heeft het initiatief genomen om gezamenlijk mei de groote sport- en turnbonden uit ons land een adres te zenden aan den mi nister van binnenlandsche zaken inzake vervroeging van het maatschappelijk le ven. Do Haagsche Turnbond is van meening dat deze zaak all# zich op het gebied der lichaamsontwikkeling bewegende bon den ten zeerste belang moet inboezemen en dat de verwezenlijking van de denk beelden inzake bedoelde vervroeging van van Oevre Richter Fricb. Uit het Noorsch vertaald door M. A. Z. 37). „Ja", zei Frida, „in deze omgeving schijnt ons korte bestaan van. zooveel maal 24 uur me van heel weinig be tee kenis Nooit zal ik vergeten, wat Spitsber gen me door zijn stille toespraak heeft geleerd.... maar luister eens wat zou dat zijn?.. Boy kermt en blaft ver beneden in het dal." „Hij heeft iets gevonden", zei Bratt, „kom gauw mee", en hand aan hand liepen ze zoo vlug 'het kon, langs de helling dalwaarts. In de verte klonk Boy's huilend jan ken, het sneed door de stilte en deed hun hart sidderen. Ze meenden iels grauws te zien schemeren aan den ande ren kant van het dal het was stellig niets levends, alleen de scherpe blik en de geoefende speurzin van den hond had den het kunnen onderscheiden van het grijsblauwe steengruis Het terrein werd nu heel moeilijk. De grond was week en vochtig; ze zon ken soms tot him knieën in het leem. 't Was of ze hun voet zetten op een ijskoud drijfzand, dat altijd meegaf Ieder oogenblik waren er diepe beekbeddin gen waar ze over moesten springen, of groote uitgeholde rotskloven, die op den bodem bedekt waren met nooit smelten de sneeuw En ten slotte moesten ze waden door de breede rivier, die langzaam haar-weg vond tusschen de steenblokken Niets an ders dan het jammergehuil van den hond had hen over die 'ijskoude rivier kun nen lokken, en toen het bleek dat zij dieper was dan ze hadden vermoed, ver zocht Bratt zijn reisgenoole op hem te willen wachten, dan zou hij alleen over steken, om te zien wat het was. Een grie zelig vermoeden zei hem, dat het geen gezicht zou zijn voor Sen jonge dame „Kom gauw terug", riep Frida, „het is vreeselijk hier alleen te blijven En dan dat treurig gejank!" I Bratt nam voor alle zekerheid zijnge- veer mee Maar dat bleek overbodig. Wat Boy gevonden had, was dood als al het 'andere, waaraan ze op hun tocht voorbij waren gekomen. I Toen Bratt naderbij kwam, kroop de hond jankend naar hem toe met een reispet- in zijn hek. In de voering kon men den naam van een"Zweedsche firma lezen en het woord Stockholm Bralt ging voorzichtig dichterbij daar lagen de treurige 0 verblijfselen van Boy's vroege- ren baas een hoop grijze kleeren en een paar beenderen, de rest was door vos of ijsbeer opgegeten Geen zakboekje. het grootste belang is voor de volksge zondheid, daar. naast den invloed, dien het daardoor meer benutten van het zonlicht reeds op het lichaam heeft, ook meer gelegenheid geboden wordt tot het deelnemen aan voor de lichaamsonlwik keling bevorderlijke oeteningen in de opeu lucht 11a den werktijd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is mr. P. I-I. M. van Berekel op verz. met 1 Aug. a s. e o ver! als kantonrech ter te Nijmegen; is mr J Albarda op verz. met 1 Aug. a s. e. 0. verl. als griffier bij het kan tongerecht te Apeldoorn is e. o. en pens', verl ter zake van li chaamsgebreken aan den kol. d. art. op non-act. D H. Peletier en ter zake van langd. dienst aan den kapt. pi adj. te Amsterdam G. W. Mossel; is benoemd tot kapitein, pi. adj. te Arnhem de le luit. kwartiermeester S. Nijdam en zijn benoemd tot kap. kwar- tierm. de le luit. kwartierm. J. Veenen- daal, H. Reimers, J. J. N. Krugers en F. J. T. Hoclistenbach. NEDERLAND EN DE OORLOG. Aardappelen. Hel bestuur van de Markt vereeniging „De Tuinbouw" te Bovenkarspel heeft na. door den minister van landbouw, nij verheid en handel in audiëntie ontvan gen te zijn, aan zijn leden bericht, dat de bepaling aangaande en uitvoer van aardappelen tot en met 31 dezer niet gelden zou voor de verschillende muis- soorten Het N. v. d. D. deelt ook mee, dat hel uitvoerverbod niet geldt voor 'mui zen en schrijft bovendien: Hier en daar waren de boeren al be gonnen met het rooien van de winter aardappelen, o. a. de Eigenheimers, die natuurlijk nog maar half rijp zijn. Om nu te voorkomen dat ontijdig de winter- yoorraad sterk -wordt ingekrompen, daar om is nu liet uitvoerverbod voor die aardappelen gekomen. Vele boeren zien nu een fortuintje glippen, want er werd heel wat kan'die te vroeg gerooide Eigenheimers verdiend Er werd al meer dan f 1000 per H.A. gemaakt. En ld an had men den bodem weer vrij voor winterkool. Kon. Nat. Steuncomité. De 47e lijst van ingekomen bijdragen bij het Kon. Nat. Steuncomité, loopende van 4 lot en met 10 Juli, meldt een be drag van "f 7356 935, waaronder f 900 van hel steuncomité te Singapore Met het totaal der vorige lijsten ad f 2.278.733 44 is het totaal thans f 2 286.090.375. M a s. De gisteren te Rotterdam namens de regeering verkochte 6800 ton La Pla ta Maïs, s.s. „Loch Tay", brachten f187 f 189 per last op. Copra. Tusschen de margarinefabrikanten en de importeurs van copra hier te lande is 'een overeenkomst gesloten, welke aan de eersten een ongestoorden aan voer van deze grondstof waarborgt, ter wijl tevens gezorgd is1, dat de copra uit onze koloniën hier zijn afzetgebied zal behouden. Er zal een coprabureau gevormd worden, dat in samenwerking met cle N O T voor den aanvoer zal zorgen Luxemburg en de Heilige Stoel. De correspondent van De Tijd in Luxemburg meldt In Luxemburg gaan hier en daar stem men op, die den wensch uitspreken, dat de regeering zich in verbinding zou stel len met Nederlandsche overheden, om le bewerken, dat aan den nieuw benoem den Ilollandschen gezant bij Z H. den Paus, mr Regout, tevens de behartiging fier Luxeinburgsche belangen in Rome bij de a s. vredesonderhandelingen worde opgedragen Vooral met het oog op de onzekere toekomst van Luxemburg zou dit yan groote beteekenis kunnen wor den. De correspondent meldt voorts, dat in de Luxemburgsche Kanier, die sinds No vember 1914 niet meer vergaderde, doch de volgende week weder hare zittingen begint, van katholieke zijde deze quaesfie zal worden opgeworpen geen papieren waren te vinden, maar de kleeren waren blijkbaar nieuw ge weest en van dure Engelsche stof. Bratt klopte medelijdend den hond op den rug, wentelde toen een paar groote steenen over die plaats en nam de rots goed in zich op, waar de Zweed zijn dood had gevonden. Hij moest Boy bijna niet geweld van de plek wegtrekken. En alleen toen hij de reispet van den overledene-in de hand nam, slaagde hij er in "den hond lang zaam met zich mee le lokken Op den anderen oever zat Frida bleek en bibberend. „Wat was het?" vroeg ze. „U hebt reeds meer dan eenmaal den dood in de oogem gezien, freule", zei Bratt, ,,en uw zenuwen zijn sterk; 'twas het lijk van Boy's yroegeren meester, waarschijnlijk een Zweedsch geleerde."' „Arme, arme man", zei Frida getrof fen, „hier te'sterven, heel alleen in die verlaten dorre streek! Denkt u, dat hij veel geleden heeft?" ,,'t Is een zachte dood", verzekerde Bratt, „men slaapt in onder liefelijke droomgezichten De natuur aan de pool is barmhartig voor wie er moet sterven." Nu gingen ze verder. Maar Bo yliep met hangende kop lang zaam achter hen aan met de reispet van zijn baas in zijn bek Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg - De laatste Donderdag in Juli, de eer ste kermisdag. In normale tijden ten minste Dit jaar immers is er geen ker mis Wat dat beleekent? Och, voor ve len niet veel meer dan het gemis "van een, welbeschouwd, maar matig genot, opgewogen tegen abnormaal hooge uit gaven Maar ook voor velen liet derven wellicht van een vaste inkomst, zoo ze ker geacht, dat ze in menig huishouden noode, neen in 't geheel niet, gemist kan orden Wij denken hierbij niet aan de tenteniers en spullebazen, die elders in het land nog wel gelegenheid vinden om een broodje te verdienen, hoe zorgelijk ook, doch aan de vele onzer stadgenoo- ten voor wie de kermisfooi dei onontbeer lijke toeslag is op hun karig loon om de in elk huishouden noodzakelijke extra- uilgaven te dekken. Zij mogen van de giften, bij het kermiswenschen opge- gedaan ook eens iets afzonderen om één avond met vrouw en kinderen uit te zijn, te bewegen te midden van liet kleurig en verlokkend geschitter van het klater goud der tenten, de kinderen één, twee ritjes in den draaimolen en dan een olie bol, een glaasje limonade en vader en moeder een glas bier, de hoofdzaak van die inkomste wordt toch besteed aan nieuwe kleeren ,een hoog noodig zeil of kleedje op den vloer, "de wieg van het te verwachten kleintje Wij meenden hier nog eens uitdruk kelijk op te moeten wijzen, omdat er nog velen zijn, die meenden dat, nu er geen kermis is, ook de kermisfooi wel kan achterwege blijven. Laten zij. al hebben ook de tijdsom standigheden invloed op hunne inkom-» sten, bedenken dat het achterhouden van die gave medewerkt om het in deze dagen toch reeds zoo kommerlijk bestaan van onze minder begunstigde medemen- schen nog zwaarder den druk der tijden te doen gevoelen. Meer dan in gewone tijden doet men thans een goed werk door aan hen, die daarop vroeger rekenden, de gebruikelijke gift Ier hand te "stellen. Moge dan voor velen deze kermis, die feeen kermis is. toch een goede kermis zijn Door de politie alhier is proces-- verbaal opgemaakt tegen C. Mdie zon der daartoe de vereischte toestemming van B. en W. te hebben, aan hel station zijn diensten als kruier aan aankomen de reizigers aanbod. UitVlissingen. De directeur-generaal der Staats spoor heeft o ui. eene loffelijke ver melding wegens beloonde eerlijkheid toegekend aan den hoofdconducteur le kLasse HDikken te *V 1 i s s i n g e n Uit Walcheren. - Toen heden de landbouwer S. Maas van Gapinge mei zijn gerij op weg was naar Middelburg om de markt te bezoe ken, kwam op den Noordweg onder de gemeente St Laurens van tegenover gestelde richting een hooiwagen van J, Riemens, bespannen mei één paard.dat op hol was. Beide voertuigen kwamen mei zooveel kracht met elkaar in bot sing, dat bet gerij en paard van Maas ondersten boven op den weg kwam te liggen. Een man, Tatenhove, die bij Maas in "hel rijtuig zal, kwam zoodanig op de steenen te vallen, dat hij bewus teloos en hevig bloedend uit zijn hoofd moest worden, weggedragen. De heer Hoegen van Hoogelande, die met zijn auto aankwam, bood aan hem weg te brengen, maai* het vervoer met de auto werd niet raadzaam geacht. De heer Hoegen reed daarop naar Mid delburg naai* liet Gasthuis om een bran card, waarin de gewonde naar huis is gebracht. Zijn toestand liet veel te wenschen over. De andere inzittenden kwamen met lichte kneuzingen en den schrik vrij Beide voertuigen waren erg gehavend Riemens en zijn zoon, die op den hooi wagen zalen, waren daar reeds afge vallen toen hun paard op hol sloeg, tengevolge van 'I afloopen van een wiel. Beide kregen ook lichte kwetsuren. Een en ainder gaf zooveel stoornis in 't verkeer, dat, eer alles opgeruimd was, een onafzienbare rij wagens op den weg stonden te wachten op door tocht. Wij ontvingen van „Een inwoner XX De laats te dagmars ch De twee reizigers waren doodmoe, maar sleepten zich toch verder. Ze kon den hun slaapzalcken niet neerleggen en gaan slapen op dien drassigen, ijskouden grond De slaperigheid dreigde hun te machtig te zullen worden, maar tegelij kertijd werden ze door "de sombere her inneringen en de akeligheid voortgejaagd. De stilte was vreeselijk, en van Boy hoorden ze nu ook geen opvroolijkend blaffen meer Bratt echter vertelde, vertelde zonder ophouden. Hij zocht in zijn geheugen naar alles wat hij omtrent Spitsbergen gehoord of gelezen had, en trachtte door praten om* de ervaring van anderen de gedachten af te trekken van eigen ellen de „Heb ik u al van Paul Björvik ver-j teld?" vroeg hij. „Dat is een eenvoudig oprecht man, met blijde, kinderlijke j oogjen en een prachtig humeur Ik heb hem dikwijls ontmoet. De laatste maal 1 .in 1908 bij Wellemans ballonhuis Boy was toen ook daar en maakte met de andere honden een vervaarlijk leven Be halve Björvik zat er nog een man. Knoet I John sen, een 'forsehe. flinke kerel In dien winter verdronk Johnsen, en "Björ vik zat daar zielig alleen in de poolduis- ternis, maanden lang, zonder een streepje zon te zien, zonder een menschelijk ge luid te hooren Dichtbij ligt Amsterdam eiland met de Doodemanszee, waar de ijsbeer woelt tusschen afgekloven men- schenbeenderen Tien jaar te voren had Björvik een zoo mogelijk n og naarder winter beleefd. Hij overwinterde op Frans Jozefland met Bentzen van de Fram Den 2en Januari stierf Bentzen aan scheurbuik, en daar het lijk niet begraven kon worden in den hard gevroren grond, en ook niet buiten gelegd kon worden tot aas voor wilde dieren, behield Björvik zijn dooden makker bij zich in de hut gedurende zeven maanden „Dat hij niet giek werd!" riep Frida. „Ja, dat is onbegrijpelijk", gaf Bratt toe „Maar mijn landgenooten, afkomstig uit het Noordelijkste deel van Noorwe gen, zijn taaie kerels, aan lijf en ziel gehard. De strijd om het bestaan is er zwaar en ze zijn niet gewoon aan betere ■omstandigheden Wat hun door het lot wordt toebedeeld, nemen ze met fatalis tische berusting aan Toen ik Paul Björ vik vroeg of hij het niet verschrikkelijk had gevonden met dat lijk in de hut, gaf hij' ten antwoord: „Och nee, 't was eerder een soort ge zelschap voor me „Wat lean die menschen verlokken hier te overwinteren1' 't Geld, dat ze ër mee verdienen? Of krijgen ze een lijfrente, als ze terugkomen?" (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1