MIDUËLBUKGSGHE COURANT i&»e Jaargang Dinsdag 22 Juni. zy, die zich nu op ons blad abonnseren, ontvangen de nog in deze maand verschUnende nom- mers gratis Dit Stad en Provincie. tT 143 D«m courant venc^nk dagelgkn, mei uitzonderlag tbs Zog- m FeeitüogcL. Prga per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25} Afzonderlijke nummer» kosten 5 cent. Advertentie» a 2b eeot per regel. Bp abonnement veel lager. Geboorte-, dood- alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1-^:7 regel» f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclame» 40 cent per Jtegel. Groote letters naar de plaat die zp innemend 19" Advertentie» vóór één DOT te bezorgenl De Landstormwet. De Partijraad van de S D. A. P. een nieuw orgaan in die partij, opgericht om de dit jaar aan het partij-bestuur gedane verwijten van eigendunkelijke beslissin gen voortaan te voorkomen heeft dus Zondag Ut et algemeene stemmen het wets ontwerp tot uitbreiding van (len Land storm onaannemelijk verklaard, en een agitatie daartegen op touw gezet. Ecu manifest is gisteravond reeds in „Het Volk" verschenen, een groote landelijke demonstratie is tegen Zondag a s. Ie Utrecht aangekondigd, en de plaatselijke protest-vergaderingen zullen ook wel spoedig komen De eerste zijn al aange kondigd. Het moet voor het bestuur der S. D A P. een ongewoon gevoel van welbeha gen zijn dal hel zich nu weer één weet met al zijn leden, of tenminste met de oppositie-groep. Men kan er dan op aan dal er nu weer als in de oude dagen zal worden geageerd. Uit hel Manifest in „Hel Volk" kan men zien welke motieven legen het wets ontwerp worden aangevoerd. Ze komen hierop neer een grooler leger brengt de handha ving van onze neutraliteit in gevaar, ten eerste omdat de aandrang' van oorlog voerende partfjen om ons aan hun zijde te brengen zal toenementen tweede omdat in ons land het drijven naar ac tieve deelneming aan den oorlog zal toe nemen de- gevaren die Nederland bedreigen, zijn sedert hel uitbreken van den oorlog niet vermeerderd maar verminderd; de mogelijkheid om uit de nieuw te oefenen troepen oudere landweerlichtin gen af te lossen, hangt geheel hiervan af „of de omstandigheden dit toelaten". De regeering verbindt zich lot niets. "VVe zullen deze bezwaren, uitgespon nen en gevarieerd Lot een zwerm argu menten, wel weer terug' vinden in het Voorloopig Verslag van het afdeelings- onderzoek der Tweede Kamer. Wellicht zullen er nog andere bij komen, want volgens de geruchten is het verzet ook van andere zijde opgedoken. Nu het afdeelingsonderzoek reeds is afgeloopen en hel verslag wordt opge maakt, zouden we in gewone omstandig heden de zaak gevoegelijk kunnen laten rusten tot de verschijning van 'l verslag, of liever tol we wisten wat de regeering daarop antwoordt Maar nu zoo'n breed opgezette agitatie wordt aangekondigd, kan 't zijn nut hebben als ook andere stemmen worden gehoord De „N. Grt." schreef dezer dagen dat men helaas wederom bedacht zal moe ten zijn op het ontmoeten van „oud- vaderlandsche tegenwerking" van het geen het Kabinet in deze wil doen Ja. oud-vaderlandsch, dat is hel En niet tot onze eer. Onze geschiedenis is zoo vol van voorbeelden van beschamen de» onwil om afdoende te zorgen voor verdediging van onze onafhankelijkheid, dat men zich niet behoeft te verwonde ren over de perioden van droeve verne dering' in die geschiedenis Als we er weer op kwamen is het te danken ge weest aan de energie van mannen, die ten slotte dien onwil wisten te verbre ken, én aan de hulp van anderen. Wanneer we nu in dat socialistisch manifest lezen dat een zoo groot mogelijk leger, voldoende geoefend en bewapend, de handhaving van onze neutraliteit in gevaar zou brengen, omdat dan de aan drang van de oorlogvoerenden om ook mee te doen grooler zou worden, dan voelen we <üaai'in de (benepenheid van een kleinzielige argumentatie. Wc hebben tot nu toe, meenen wc. ons niet doen kennen als een oorlogs zuchtig element. We hebben niet mee gedaan, en doen ook niet mee mei hen die stuwen naar een aanval onzerzijds, Ier voorkoming van een overval. Maar •we zijn niét blind voor de zorgwekkende mogelijkheden Men is nog midden in de» oorlog, van liet eind is niets te zien, we wielen niet eens wie ten slotte onze Zui- derbuurman zal zijn, we staan nog voor een totaal duistere toekomst, waarvan alleen deze zekerheid bekend is, dat er allerlei internationale kwesties opnieuw geregeld zullen worden, o a. aan onze grenzen. En nu komt dat socialistisch manifest ons verzekeren dat de gevaren voor Nederland verminderd zijn, omdat „het verloop van den oorlog meer en meer op een einde wijst, dat niemand der oor logvoerende partijen in slaat stelt de andere de vredesvoorwaarden voor lc schrijven." Wie weel dat9 En bovendien wal doet dat er toe? 't Gevaar is misschien nog grootër als niet één beveelt, maar als ze allen er samen over beraadslagen! Ja, wat verminderd is, - we zeiden hel reeds vroeger dat is het gevaar van schending onzer neutrale grenzen. Maar is dat het eenige wat bezorgdheid wekte? En is tegenover de zorg voor de eiudregeling de beste waarborg dat men van ons af zal blijven, niet gelegen in een stevige weerkracht? Is het tegen over die overweging geen malligheid om te beweren dat 't gevaar voor onze neu traliteit door een flink leger vergróót wordt? En ten slotte komt dal quasi zwaar wichtige geargumenteer neer op den on wil om nu ook anderen eens de lasten te laten dragen, welke sedert een jaar drukken op een klein deel der weerbare bevolking. We zullen niet zeggen dat we in alle opzichten met het wetsvoorstel dwepen. Er blijven ons nog veel vragen open, en we meenen dat het wetsontwerp in zijn buitengewone beknoptheid ook een bui tengewone macht laat aan de regeering, een macht zoo groot, dal ze die wel niet zal krijgen, wanneer niet in de Memorie van Antwoord, of wel bij amendement, een duidelijke begrenzing wordt gegeven van wal zij voornemens is. Maar tegenover de betoogen van het manifest mag' toch nog wel uitdrukkelijk er op gewezen worden dal art. 1 slechts zegt door Ons kèn worden bepaald dat tot den land-dorm belmoren de vrijgestelden en vrijge'o- tenen dat het volgens de Memorie van Toe lichting de bedoeling is „naarmate de omstandigheden het toelaten", achter eenvolgens de Iandweerplichtigon inet verlof naar huis te zenden; dal het daarvoor niet noodig is de beschikking over de vrijgestelden etivrij- gelotenen te doen reiken lot k 11 e lich tingen waarvan de dienstplichtigen (nu on der de wapens zijn, maar dat het wets ontwerp die allen omvat, o pdat, „mocht de noodzakelijkheid er toe drin gen", men ook de oudere groepen wij- gestelden en vrijgelolenen zal künnen oproepen. Men overdrijve dus niet de beweringen over een enorme uitbreiding van liet werkelijk onder de wapens zijnde leger en over bel aan hun werk onttrekken der oudere personen De bedoeling' is de Landweer naar huis te zenden en do. ouderen thuis te laten, zoolang dal maar eenigszins mogelijk is Hel gronddenkbeeld van het voorstel is o. i volkomen gezond. Er was in ons land geen reserve, omdat de Landstorm- wel nog te kort in werking was Er is door den oorlog duidelijk gebleken dat zoo'n reserve een noodzakelijkheid is. En de aangewezen krachten vjor zoo'n aanvulling zijn zij die door een toe val er buiten bleven. Die overwegingen behouden nog hun volle kracht, en slaan geheel Duiten de door hel Manifest zoo opgeblazen neutra- li lei tskwestie 't Eenige wat wij noodig achten is dat de Regeering krachtige waarborgen geeft voor 'l zuinig gebruik van de haar in 't voorstel geschonken bevoegdheid. meerderjarig m a n n e 1 ij k persoon, die sterken drank wenscht te gebruiken zich bij 't gemeentebestuur ten zijnen name van een koopconsenl moeten voor- zieïK i Hötels. restaurants en sociëteiten zou den voor het gebruik der gasten aan een administratieve contróle moeten worden onderworöpen, opdat het gebruik van sterken drank tol hel geoorloofde be perkt zou blijven. Ten aanzien van hel biergebruik zou hel stelsel van de drankwet behouden kunnen worden, behoudens de heffing door het Rijk - van een hoog-verlofs- recht UIT DE STAATSCOURANT Bij Kon. besluit. is benoemd tot rechter in de an-- rechtbank te Rotterdam mr. S. G. Canes, sub. griff, b. d arr rechtbank te Zutphen; benoemd tot kantonrechter te Pur- biérend mr P. H. F Bijl de Y'roe, grif fier bij h(ët kantongerecht te Amers foort; benoemd tot notaris te Rotterdam A. B. Dam, cand. aldaar; is bevorderd tot majoor der inf de leap J. Mulder van het te reg. inf DRANKWETSIIERZIENING Naar het Cenlr. Bureau van den Volks bond ons meldt, wordt door dien Minister van Binnenlandsche Zaken bij de Ge westelijke besturen en andere autoriteiten wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek ingesteld omtrent de vraag in hoeverre de tijd kan worden geacht te zijn gekomen, over lc gaan tot een ander stelsel van drank wetgeving waardoor waarschijnlijk liet misbruik van sterken drank meer afdoen de zou kunnen worden bestreden. De Minister bedoelt het stelsel v; monopoliseering van den groothandel en kleinhandel in sterken drank door den Staat en van een daardoor mogelijke be perking van den verkoop tot zekere hoe veelheden per hoofd der bevolking. "Wat dit laatste betreft, zou ieder varing van dezen tijd wel, dat deze ver wachting niet op een rotsbodem berust. Hel vooruitzicht is daarom, lloe ook de oorlog eindigen zal, somber Het zal vele jaren duren vóór er ook in han del, nijverheid en landbouw de vrucht bare (internationale ruil en samenwer king komen, welke voor de welvaart on misbaar zijn, vóór ook de volken hun wederzijdsche haal hjebbcn overwonnen Dit gevoegd bij de te verwachten druk kende uitgaven voor legers en vloten en de ontzaglijk zware lasten voor het bestrijden van den gevoerden oorlog en herstel van het vernielde, zal maken dat de tijd na den oorlog niet zal zijn een tijdperk van bloei Zoolang Nederland buiten den oorlog blijft lijdt ons volk economisch niet sterk Deze tijd heeft echter genoegzaam geteerd, dal een volk niet profileert van den achteruitgang, maar van den bloei van andere volken, en deze zal nog vele jaren wegblijven. 1-Iet js daarom, dal wij goed doen, niet al te optimistisch te zijn, maar voor al te letten op de versterking van onze geestelijke, onze verstandelijke sn zede lijke eigenschappen in dezen lijd Nooit sterker dan thans is onbekrompen behar tiging van de oaderwijsbelangen in ons olk eisch van goede, economische poli tiek UIT DE PERS. Na den Oorlog De „Vrijz Democraat bevat een be- hartenswaardige waarschuwing legen de verwachting dat na den vrede die electri- citeit volkomen ontladen zal zijn, cn daar door hervatting van den strijd onmogelijk. De schrijver acht hjet ondenkbaar dat de volken na den vrede den ouden wed strijd in bewapening zullen staken Wanneer o olt in Duitschland werd ge twijfeld aan de noodzakelijkheid van een sterk leger en een groote vloot, dan - men kan er verzekerd van zijn heeft de geschiedenis van de laatste maanden vèr binnen de kringen, waar die twijfel werd gekoesterd, dezen weggenomen. Hiel gevoel dat 'dit alles voor het voortbéf» staan van het Duitsche Rijk noodig is, blijkt algemeen Wie zou er aan twijfe len, dat dan de andere volken hetzelf de zullen doen? De noodlottige wedloop begint weer Hjet eenige, wat "den vrede duurzaam kan maken, is het wegnemen van de economische oorzaken, welke tot oorlog leiden en de ervaring, dat ook gelukkig gevoerde krijg be tee toen t {achteruitgang, bitter lijden en groot ver lies. De Laatste overweging zal misschien langen tijd rust geven, maar alleen dan wanneer de stalen zwaar gewapend blij ven Dat de economische oorzaken ver dwijnen wordt échter met den dag on waarschijnlijker Juist de politiek van af sluiting, welke Groot-Brittanje voert en misschien wel voeren moét om een te genwicht te hebben tegen de groote mi- "itaire kracht van Duitschland, maakt dat wederom tot zelfbehoud in de toe komst de handelspolitiek van Duitsch land en Oostenrijk-Hpngarije zich nog steeds meer in beschermende richting gaat ontwikkelen met uitsluiting van an dere mededingers van de binnenlandsche markt. Niet'hlleen de ervaringen van den krijg 'zullen daartoe dringen, maar ook de ontzettende financiëele gevolgen, welke hij medebrengt.. Komt bet óogenblik, dal men de te genwoordige oorlogvoering op credvet zal eindigen, dan eerst gevoelen de vol ken, dat de lasten onnoemelijk hoog worden Het is te verwachten, da! men dan in de -toch reeds zoo protectionis tisch gezinde staten met kracht aan h(et tarief zal wérken en zich zooveel mo gelijk van anderen afsluitend naast be voordeeling van inlandsche industrie of landbouw, tevens grootere inkomsten zal trachten te verkrijgen. Het gevolg zal zijn, dat nog meer dan in de voorbijgaande jaren het geval was de onderlinge handelsnaijver van de vol leen zal toenemen en de overtuiging, dat mien (elkanders bloei niet mei naijver maar met vreugde moet zien, wijl daar van alleen voordeel hebben, ontzaglijk •eel moeite zal hebben om door tc bre ken Dat maakt de leans op duurzamen vrede niet groot, maar zal tevens hel onderling verkeer tusschen de staten aan merkelijk bemoeilijken Mochten er zijn, die den vrede ver wachten van de algemeene erkenning van de scheidsrechtelijke beslissing van ge schillen, van internationale politiemach ten of dergelijke op zich zelf zeer eer biedwaardige voorstellen, dan leert de er NEDEKLAND EN DE OORLOG De kolen res erve en d c gas fabrieken De Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland maakt aan haar leden bekend dat de voorstellen lot oprichting' van een kolen-reserve Maatschappij, welke zijn uitgegaan van de kolen-commissie van het Koninklijk Nationaal Steun comité. zijn besproken in een gecombi neerde vergadering van hel bestuur der Vereeniging en de Commissie van advies voor den aankoop van kolen, enz uit de Vereeniging. Deze vergadering was van meening dat de deelneming aan de Kolen-reserve Maatschappij in het alge meen voor de gasfabrieken zeer is aan le bevelen, len einde zooveel mogelijk de voortzetting van het gasbedrijf, waar aan groote belangen voor de gemeenschap zijn verbonden, le waarborgen Niettegenstaande alle pogingen van hel kolenbureau om de levering van de ge contracteerde kolen le verzekeren, is liet niet mogelijk geweest de contracten ten volle uil te voeren Daardoor zijn de gas fabrieken niet in staat in den zomer den voorraad le vergroolen, vele fabrieken moesten zelfs op den beslaanden voor raad interen. De vooruitzichten van de levering zijn, zoowel voor Duitsche als voor Engelsche kolen, weinig hoopvol en het schijnt aan het bestuur dringend geboden om te trachten ook van andere zijde, zij het ook met groote financiëele offers, kolen le koopen. De voorstellen om dit gemeenschappe lijk 1e doen, schijnen aan het bestuur de meest practische weg' hiertoe te zijn Voor elke fabriek zal liet van den voor raad. die beschikbaar is en van de mo gelijkheid om uil andere grondstoffen gas le maken afhangen, welk aandeel ge- wenscht is te nemen. Militair verlof wegens econo mische redenen De minister van oorlog heeft het vol gende aan burgerautoriteiten medege deeld: .Aangezien het aantal verzoeken om ver lof, wegens economische redenen, dat hel departement van oorlog bereikt, nog steeds toeneemt, en het daarom dringend geboden is een eenvoudiger werkwijze in de afdoening toe te passen, zij het mij vergund uw medewerking te vragen om verzoeken, die door den onmiddellij- ken militairen chef van den belangheb bende (betrokkene) door uw tusschen- komst aan mij worden gericht, wel voor zien van uw advies aan m?j te willen! doorzenden. Hoewel misschien ten overvloede, acht ik het niettemin mijn plicht u er op tc wijzen, (dat nog steeds door velen al te lichtvaardig een verzoek om verlof aan mijn departement wordt ingezonden, ter wijl het ook geen uilzondering is, dat een verzoek om zoodanig verlof door een organisatie enz. wordt gesteund. Beleefd verzoekt de minister bij het geven van raad rekening te willen hou den met hel beginsel, dat door het ver- leénen van verlof uitsluitend een 51 ge meen sociaal of landsbelang gediend moet zijn. De k osten der br u inbcoo d voor ziening Het wetsontwerp betreffende de bruin- broodvoorziening wordt, zoo meldt het Hdblzeer spoedig van den Raad van State terug verwacht en zal binnen kor ten lijd bij de Kamer inkomen Minister Posthuma vraagt in het ontwerp voor het loopende jaar een krediet van T4 millioen. Geeji bewerkte tabak verzen den over Engeland De Brilsche postadministratie vestigt er de aandacht op, dal uit Nederland tal van inonstcrzendingcn worden ontvangen, ivelke tabak bevatten en bestemd zijn oor Belgische vluchtelingen en gewonde Belgische soldaten Zulks is verboden, omdat de invoer van monsters tabak in Grool-Brittannië en Ierland niet is toege laten, alleen standaard-monsters onbe werkte tabak, een bruto-gewicht van 6 ons (Engelsch) niet te bovengaande, mo gen worden ingevoerd De kapitein van de E11 is Pantos. De kapitein van het Grieksche stoom schip Ellis Pontos, dal op 17 April getor pedeerd werd, en welks kapitein te Vlis- singen hoogst ernstig verwond naar het St Joseph-ziekenhuLs werd gebrachit, waar hij werd geopereerd, is gistermor gen naar Griekenland vertrokken. Uitvoer van paarden Naar de „Msbd uit Oldenzaal ver neemt, zal dezer dagen consent verleend orden voor den uitvoer van uit Zeeland afkomstige afgekeurde hengsten Tal van Duitsche paardenhandelaren komen ons land wederom binnen. H o oi vordering. In verschillende gemeenten wordt, zoo meldt de Leeuw Clai hel aanwezige hooi van 1914 en vroegere jaren krach tens art 32 der Inkwartieringswet opge- orderd door de regeering Amandelen Naar aan de N Grou. Ct. gemeld wordt, is de uitvoer van amandelen van Italië naar Nederland verboden Uit Middelburg. - De ons gedane meedeelingen over den bijenzwerm in de Noordstraat blijken niet juist te zijn geweest Het blazen van een soort rook heeft niet ten doel de bijen te doodeu, trou^ wens niet in hel belang van den bijenhou der, maar om door de bedwelming deze gemakkelijker te kunnen vangen Wel zijn er vele bijen gedood door jongens, die als loon diverse steken óp- liepen en door zeker iemand, die zich crdienstelijk wilde maken door brandend papier legen de zwerm te "houden, wat anderen hem verzochten le laten De bijenhouder heeft er >cen enkele gedood Heden werd onze stad bezocht door mgr Gallier, bisschop van Haarlem, die in de R K kerk het heilige vormsel toediende Ter eere van dit bezoek hadden tal van katholieken de vlag uitgestoke.n. meer deren hadden daaraan de Pauselijke wim pel toegevoegd Hedenmiddag bezoekt mgr "Gallier Vfis- singen. Uit .Vilissingen. De VI. Ct. verneemt, dal de heer G J van Iden Broek, ingénieur van den rijks- Waterstaat t'e VI is sin gen, door tie vrijzinnig-democratische kiesvereeniging in de districten I en II tol candidaat voor den gemeenteraad zal worden ge steld en dat hij zich bereid verklaard heeft deze candidatuur te aanvaarden. - Door een commissie, welke is ge vormd uit de te Vlissingen vertoe vende Belgische vluchtelingen, zal aan H. M de Koningin als blijk van erkente lijkheid een album worden aangeboden, bevallend ongeveer zestienhonderd na men Hel is voorzien van een door den heer Leop. Müller van Antwerpen ont worpen en door den heer Jacq Holle- stelle van Dordrecht geaquarelleerde op dracht. waarop men hel Viissingsch zee strand en het beeld van admiraal de Ruvter ziet, en dan als symboliseering van de ondervonden gastvrijheid een vrouw in Zeeuwsche dracht, die de ar-

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1