MIDIIËLBUKGSGHE COURAIVT 4 Mei. iS8e Jaargang Dinsdag FEUILLETON. KONING ZIJN. H' 104 i«!Ö Deze courant rem cliënt d ge 1 g k s, met uitzondering run Zon- en Feesidagea, Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaitfcn in Nederland franco p. p. f 1.25J Afzonderljjke nummers koeten 5 cent. Advertentie! k 26 cent per regel. Bjj abonnement veel lager. Geboorte-, dood- alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1-7 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plavt, die sg inuemoej EtF" Advertentie» vóór één «ur^te^bezorgea, BINNENLAND. HET VROUWEN-VKEOESCOXGRES. We hebben dc vorige week een over zicht gegeven van de verklaringen die in de langb reeks resoluties aan hel in Den Haag gehouden vrouwencongres zouden worden voorgelegd Wc hebben geen plaatsruimte gehad om ook nog de dis cussies le vermelden, en we zouden dan trouwens toch slechts hebben kunnen herhalen, want de moties zijn meest allen onveranderd aangenomen. Wanneer er al eens pogingen werden gedaan om meer te preciseeren, dan klonk ook de waarschuwing, dat men beter deed, zich tot algemeene uitsprakeu le bepalen. Onze eind-indrtik is dan ook geweest dal dit congres met veel geesldrilt maar met heel weinig diepte van beschouwing een groot aantal verklaringen heeft afge legd, waarvan we niet de minste uitwer king verwachten, omdat ze kwesties, die voor de meeste menschen nog onoplos bare raadsels zijn, in de Kortst mogelijke woorden trachten op ,te lossen, zonder cenige rekening le houden met dc ont zaglijke moeilijkheden die de werkelijk heid aan de uitvoering in den weg legt. Hel congres heeft blijkbaar zelf gevoeld dat hel met die resolutie-lijst alleen niets zou bereiken. Hel heeft ten slotte een de putatie benoemd, die aan alle fiuropee- sche staatshoofden de resoluties van hel congres zal meedeelen. We kunnen ons niet voorstellen dal die rondreis ook maar eenige praktische uitwerking zal hebben. fin we verwachten dat le minder omdat dit congres zeker niet een vertegenwoor digende bijeenkomst Vftn de vrouwenbe weging kan worden genoemd Drie groote vrouwen-organisaties, nl. het Verbond van Duilsclie vrouwenvereenigingeide Natio nale Vrouwenraad in Frankrijk en de Fransche bond voor vrouwenkiesrecht hebben gemotiveerde verklaringen in t licht gegeven, waarom ze niët aan dit congres deelnamen. Die verklaringen komen allen op het zelfde neer, nl. dat ze hel onverantwoord vinden thans te ageeren legen een oorlog waarin hun mannen nu liun loven bloot stellen terwille "an het nationaal belang. De kracht van die nationale gevoelens is ook door de in Den Haag met de beste bedoelingen bijeengekomen vrou wen veel te licht beoordeeld. EVENREDIGE VERTEGENWOOR DIGING. Het rapport is verschenen van de dooi den Vrijz. Democratischen Bond in Nov 1913 aangewezen commissie voor Even redige vertegenwoordiging Deze commissie had vóór hel verschij nen van het Rapport der Staatscommissie voor zich vastgesteld de hoofdlijnen van het naar haar meening1 beste stelsel Bij de beoordeeling van het daarna verschenen voorstel der staatscommissie meende de meerderheid der commissie uit den Bond zich te moeten laten leiden Door COLETTE YVER. 57). door de overweging dal dit voorstel de vrucht is van samenwerking van leden van alle politieke partijen, en door dezen op de hoofdpunten is aanvaard, dat het daarom meer kans biedt van aanvaarding door den wetgever dan eenig ander plan, en dal dus zeer bijzondere en overwe gende redenen voor den Bond zouden moeten bestaan om daarnaast weer een ander stelsel te propageereit Op grond vany deze overwegingen heeft de meerderheid der commissie geen oogenblik geaarzeld bij hel bestuur aan 'te bevelen de volle kracht der propaganda van den Bond in dienst te stellen van hel slelsel der staatscommissie. Zij kon dit te gemakkelijker doen omdat op alle essentieele punten overeenstemming bleek te bestaan tusschen het rapport der staatscommissie en haar eigen wcnsclien. Uitvoeriger wordt stilgestaan bij liet tweede deel der laak van de commissie, de organisatie van den Bond en de wijze waarop de candidalenlijsten va'n den Bond zullen moeten tot stand komen De commissie gaat uit van de veron derstelling dat overal in den lande af zonderlijke vrijz. dem. lijsten worden in gediend, daar gemengde' lijsten niet met de lijsten der partij in andere kiesdistric ten lcnnnen worden „verbonden". De oorbereiding der candidaatstelUngen en de leiding der verkiezingscampagne zul- legen gelegd moeten worden in handen van Vrijz dem. federaties of kringbe- kringbcsluven in elk der 18 door de staatscommissie voorgestelde kieskringen In hel najaar, voorafgaande aan een g verkiezing zullen de kringbesturen in lnm kring laten opmaken een gros lijst van voorloopige candidaten. Elkeaf- deeling en een bij reglement te bepalen minimum getal personecle leden moet hel recht lot plaatsing op de groslijst bezitten. Door hoofdbestuur, kringbestu ren en aldeelingsbesluron zal dan over leg moeten plaafs hebben over het aantal candidaten, en den inhoud der lijst. Door de stemming van rde jafdeelingon ion perso neels feffen in Maart zal hel kringbest uur de definitieve candidatenlijst over zijn kring doen vaststellen. In bijzonderheden wordt daarna aan gegeven hoe die slemming in zijn werk zal gaan, waarbij aanbevolen wordt het door den beer Scliuckinck Kool ontwor pen en nader door den heer Kohnstamtti gewijzigde stelsel Alleen het commissie-lid I. Visscher is hét nieL met deze denkbeelden van de commissie eens, en ontwikkelt in oen af zonderlijke. nota zijn eigen meening STAATSLEENING 1914. De minister van financiën maakt be kend, dal lot 1 dezer uit de opbrengst der Staatsleening 1911 aan provinciën en gemeenten uit ,'s rijks schatkist rente dragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 24,289,725, waarvan was uitbetaald of betaalbaar ge steld een totaal bedrag van f 14,023,300 (St.ct.) Meer zei hij niet, Een tijdlang heersch- te er stilzwijgen Wat was toch dal ver teden, dacht Clara, waarover oen sluier lag die niemand hier ooit oplichtte, die leemte in de herinneringen van mevrouw de Bénouvillee? Zij, die altijd zoo wijd- loopïg was met verhalen, zuchtte alleen maar, wanneer zij aan dezen tijd van zijn leven toe kwam. De periode tus schen Wolframs twintigste en vijfentwin- sle jaar bleef geheimzinnig. Waren poli tieke discussies met den ouden koning Wenceslaus alleen een reden voor zoo veel geheimzinnigheid' En Clara keek onderzoekend dezen fijngevoeligen, vuri- gen man aan, wiens geest soms zoo eigenaardig met de hare overeenstemde Zij stelde zich hem voor op zijn twin tigste jaar.... Nu nog schenen zijn hel dere, peinzende oogen die jeugd te be zitten „Een enkelen keer", hernam hij „be trap ik er mij wel eens op, dat ik vergeet die vormen stipt in acht te nemen, maar jlc heb een wakenden cerberus in den persoon van den ouden Zoffern, bij roept mij weer tol de orde Lacht u daarom' Hij heeft toch gelijk." „Maai- de menschelijke waardigheid „Juffrouw Hersberg", zei Wolfram, „ik smeek u, Ier wille van de waarheid, ter wille van de eer van uw vrouwelijk ver stand, dat zoo goed het evenwicht weet te bewaren, om die holle zinnen, waar de unionisten mee schermen, achterwe ge le laten Die zijn beusch verderfe lijk. Koningen maken indruk op de volks verbeelding door de pracht van humklee- dij, de galons van uniformen, door bor duursels en diamanten van hofdames, en al die pracht en praal, waarmee zij bij sommige gelegenheden verschijnen Gij van uw kant overbluft liet volk door woordenpraal, door schallende klanken, die leege gedachten ten grondslag heb ben, door bedriegelijke formules. Gij be dwelmt er u zelf mee Dat is erger. Hoe kunt u, een vrouw der wetenschap, met uw helder, logisch versland, meedoen aan dergelijke holle redeneeringen?" Clara antwoordde niet. Haar neerge slagen oogen dwaalden doelloos van het een naar het ander: een Perzisch tapijt onder een divan, een oud gebeeldhouwd stoeltje, een druppel rood lak, die als een druppel bloed op een berenvel gevallen was bij liet bureau van den koning Wolfram vervolgde: DE TOESTAND VAX DE SCHATKIST. Naar aanleiding van het feit, dal de kasstaal van de Nederlaudsche Schatkist in de Staatscourant van Maandagavond aantoont, dat het tegoed van de schatkist hij de Bank ontstaan door de stortingen op de groote Staatsleening weder geheel verbruikt is en de schatkist reeds weder voor 12.5 millioen in hel krijt slaat bij de Bank, dal dus, om hel huiselijk uit te di'ukken, de geleende 1' 275 millioén weer op schijnen te zijn, heeft het ,,Yad." zich gewend lot de thesaurier-generaal bij het Departement van Financiën. Deze zei dal de toestand gelukkig niet zóó somber is. Ook op 30 Juli had de Staal een schuld bij de Xed Bank eu wel van 62 millioen De schuld op 1 Mei was 302ya mwillioen, d i. dus 240i/o millioen meer Maar dal alles is niet verloren Immers terwijl de voorschotten aan de koloniën thans even Jioog zijn als einde Juli is er inmiddels j-en lege vend belegd door voor schotten a 5 pCl. aan gemeenten en spoor wegmaatschappijen rond 25 millioen, ter wijl er aan graan en veevoeder in voor raad en zeilende is voor minstens 37 mil lioen Samen (52 millioen, bedrag dal dus weder terug ontvangen wordt Feitelijk dus een achteruitgang van 178 ntillioen En bovendien moet er op gelet worden dat de Rijkskas regelmatig achteruitgaat Van 1 Aug. '13 tot 1 Mei '14 bedroeg die achteruitgang 14 millioen Over 1914,15 is hel verschil niet na te gaan DE REIS VAN DR. NOLENS. Het Agenzia Slefatii seint uit Rome n de N R. C. Mgr dr. Nolens, die met een politieke missie van de Nederlaudsche regeering bij den Heiligen Stoel is belast, heeft ver scheidene malen een onderhoud gehad met den staatssecretaris kardinaal Gaspa ri Besproken is het voorstel van Neder land om een vertegenwoordiging bij den Heiligen Stoel in te stellen Het Vaticaan heeft dit verlangen van Nederland gunstig ontvangen en Ln dien zin is aan den Nederlandschen minister van buitenland- sche zaken geschreven. De nieuwe Nederlaudsche gezant zal een leek zijn Leek beduidt in dit verband natuur lijk niel-geestelijke. UIT DE STAATSCOURANT Bij kon. besluit: is de kap. der inf. van hel Ned -Ind. leger mr P. A. F. Blom, thans a la suite van de koloniale reserve op verz. eerv ontsl. verleend. NEDERLAND EN DE OORLOG De broodvoorziening Het bestuur der vereeniging van kleine sleddelijke en plattelandsgemeenten heeft besloten, er bij den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel op aan ie dringen, dat het goedkoope tarwebrood een zeker percentage bloem mag bevat ten. Het is aan bet bestuur gebleken, dat in onderscheidene streken van het land het tarwebrood, gebakkeu uit uitsluitend ongebuild meel, zonder eenige andere toevoeging dan water, gist en zout, zeer weinig zal worden gegeten. Groot bezwaar heeft hel bestuur legen de door de regeeringscommissie aangege ven controlemaatregelen. Het verzoekt vereenvoudiging voor kleinere gemeenten Naar „Het Volk" verneemt heeft Zater dag te 's Gravenhage een vergadering plaats gehad van de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, naar aanleiding van de circulaire van Minister Posthiuna In deze bijeenkomst werd besloten den Minister een brief te zenden, waarin wordt le kennen gege ven, dal liet alsnog hel meest wenschelijk wordt geacht alle brood, dus ook het wit tebrood, legen verlaagden prijs voor de bevolking beschikbaar te stellen Het is thans immers le vreezen, dat het goed koope bruinbrood alleen zal worden ge- gelen door hen, die in directen nood verkeeren. De bevolking der groote sle den is nu eenmaal gewend wit brood te eten en zal daarvan nu zoo gemakkelijk niet afwijken Overigens worden in dezen brief nog eenige wenken omtrent de con- trole te kennen gegeven Verder kwam bel blad ter oore dat wat Amsterdam betreft een controlestel sel is ontworpen, dat den verbruikers zoo min mogelijk lastig zal zijn Men behoeft nog slechts de goedkeuring des Ministers Vervoer van r e g*>er i n gs gr a an Naar de N. R. C. verneemt, heeft de Nederlaudsche regeering liel contract op- gezegd, dal zij eenige maanden geleden gesloten heeft met de Nederlandsebe Ree- dersvereeniging voor hel vervoer van granen Toen de Reedersvereeniging dit con tract aanging en zich verbond lot en met Juli a s. de noodige ruimte beschikbaar le stellen voor 7*/s shilling, stond de markt van Amerika op hier op 10 shil ling. Bij het sluiten van het contract heeft de regeering zich het recht voorbehou- j den, dit contract van maand tot maand le kunnen opzeggen Dienstplichtig politie- personeeel. Op «rond van een door den opperbe velhebber ontvangen bericht van een bur gemeester, dat meenig gemeentelijk poli tiecorps weer eenige manschappen zou1 kunnen missen, heeft de opperbevelheb- ber verzocht, te willen doen nagaan, of in de verschillende gemeenten dienst- plichlig politie-personeel, hetwelk in het leger of bij de vloot een rang bekleedt, voor weder indiensttreding in het leger ge- j mist zal kunnen worden of wel in zijn standplaats beschikbaar zou kunnen wor- den gesteld; om, in militaire uniformen gekleed, eenige avonden per week an 1 oefeningen van vrijwillige landstorm' afdeelingen deel te nemen, en zoo ja. ge meen Lesgewijze een nominatieve opgave daarvan, met vermelding van de militaire positie (rang"lichting) van ieder, kan het zijn met eengien spoed, aan den opper bevelhebber Ie doen toekomen Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op een gisteravond gehouden ge combineerde bestuursvergadering van den Midd. Besluurdersbond, Christelijkm Be- stuurdersbond en afd S D. A. P. is be sloten samen te werken inzake duurte- actie enz. en als eerste actie een open bare vergadering te beleggen op Maandag 10 dezer 's avonds 8 uur in het Schut tershof. Als sprekers zullen daar optreden de heeren G Baas propagandist van den Christelijken Handels- en Kantoorbedien den bond van Zaandam en H Spiekman lid van de Tweede Kamer Het aantal bons voor warm eten be droeg heden 340. Uit Walcheren. De St. Gt. bevat bet kon besluit lot het verleenen aan de gemeente Oost en West S ouburg van een voorschot uit 's J'ijks kas tol een bedrag van ten hoogste f 180 000, teneinde genoemde ge meente in staal te stellen een voorschot van gelijk bedrag le verleenen aan de vereeniging tot verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten, gevestigd teVlissingen, ten behoeve van den aankoop "an grond voor en den bouw van een 85-tal arbei derswoningen te Oost- en WeslSouburg Uit Zuid^B eve land. De St. Ct. van heden beval in bijv 31 i een wijziging in de statuten van de N V. Waterleiding Zuid-Beveland" te Goes, zooals deze in de aandeelhouders vergadering van 28 Dec j.l is vastge steld - De provinciale boot van Walsoor den naar Hansweert kreeg Maandag middag onder Walsoorden defect aan 't roer, Na reparatie kon de overtocht ge schieden Aansluiting op den trein werd gemist. De schippersknecht Nonnekes aan boord van de klipper van schipper Pik le Goes is terwijl hij aan het kanaal van Zuid-Beveland bij de Po st brug aan de lijn liep, te water geraakt en ver dronken Zijn lijk is reeds opgehaald Hij was gehuwd en vader van rijf kin deren. „Want wanneer u op het laboratorium bezig bent met een proef, gehoorzaamt u aan wetten, die de ondervinding lang- zamerliand lieeft vastgesteld; u neemt een substantie en behandelt die met de re- agenten. die daarvoor in aanmerking ko men; u werkt in de waarheid, in de ze kerheid, die een langdurige beoefening van uw wetenschap aan de scheikundi gen gegeven heeft Daar is geen sprake van onvruchtbare theorieën, die lot niets leiden en alleen in verbeelding bestaan Maar wanneer gij de volksmassa zult hebben doen opzwellen met den gist van groote woorden, hebt gij haar dan veranderd? Wal wilt gij er van maken? Rechtvaardigheid, Waardigheid, Gelijk heid, Vrijheid, dat zijn mooie abstracte begrippen, waarmee het kenmerk dui delijk, maar bescheiden gedrukt moei zijn op al de daden van degenen, elie aïrdere menschen leiden. Maar wanneer er spra ke is van een kudde van menschen te leiden, een edele, superieure kudde, dal geef ik toe, maar toch een kudde dan verliezen die abstracties hun betee ken is dan zijn het opschriften op wimpels, meel' niet. Een enkele theorie dringt zich op: onverbiddelijk de hand houden aan het vervullen van alle plich ten Daarin ligl alles opgesloten. Wanneer elk burger zijn plicht doen, zijn 'de rech ten van den staat veilig. Er is maar één woord, dal niet bedriegt, dal de hoofden niet op hol brengt, dat werkelijk macht j lieeft, »liat is Plicht Met dal woord is j een regeering sterk. Clara hoorde hem aan met gloeiende wangen. Het scheen haar toe, dal deze' woorden, die zoo nieuw voor haar wa-' ren, haar bevielen Maai- toch riep zij uil in een plotselinge opwelling van haar unionistisch geloof, op den toon van de oude sociologen- „Maar het geluk dan, hét geluk, dal wij voor de meuschheid wenschen, waar wij werken, waarvoor wij bereid zijn te ster ven?" „Juffrouw Hersberg", zei de koning, „er is een wonderlijke wet, die wil, dat het geluk juist de vrucht is van den vervulden Plichl. Dat is een woord, dat de hoofden niet op hol zou brengen en dat gij aan het volk moest verkondigen, gij, die het gelukkig wil malcen Gij hebt beweerd, dat gij hel tot geluk wilt bren gen langs een anderen weg, dien van zijn rechten,ik geloof, dat het een lange weg is „De Plicht is soms alleen maar smar telijk", bracht Clara hier tegen in fVRordt vervolgd IIET GROENE KRUIS TE VLISSINGEN. Gisterenavond hield de vereeniging Het Groene Kruis haar jaarlijksehe alge meene vergadering Buiten het bestuur waren slechts enkele leden aanwezig Blijkens het uitgebracht jaarverslag was het ledental, dat 1 Januari '14 1635 be droeg, uit December geklommen tot 1786. De wijkverpleegster zuster De Wit, deed drie kwartalen dienst en legde in die 9 maanden 2028 bezoeken af. Tegen 1 Oct 1914 werd haar op haar verzoek wegens vertrek naar O. I eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de gedurende acht jaar aan de ver eeniging bewezen diensten Met bet oog op den stand der kas be sloot het bestuur niet onmiddellijk een plaatsvervangster aan te slellen,maar voorloopig van maand tot maand, in te gaan 1 Oct 1915 samen te werken met de afd van de Ned. Herv. Diaconessen- inrichting aldaar en de zuster dier ver. ook te belasten mét de verpleging voor bet Groene Kruis, waarvoor vanwege de vereeniging f 100 per kwartaal, zijnde de helft der vroegére kosten aan die zuster zal worden uitgekeerd. De verplegingsarlikelen werden 1661 maal in bruikleen uitgegeven. Het magazijn voldoet steeds aan alle eischén, al blijft aanschaffing van meer dere verplegingsmateriaal gewenscht Het gebouw zelve kost veel aan -onder houd en ciseht opnieuw dringend nogal kostbare voorziening. Dil jaar werd geen herhalingscursus voor Eerste Hulp bij Bedrijfsongevallen door de vereeniging georganiseerd. De rijwielbrancarci voldeed ook dit! jaar ui tnemend en werd binnen de ge meente 112 en buiten de gemeente 6 maal gebruikt. t

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1