MlhÜKMM'ItliSCHK t'.OUKANT. 148* dasrwflt 1916 Vrijdag 9 April. Binnenland. FEUILLETON. KOMING ZIJN. M- 83 Duzts toarant verschaal d a g e 1 g k a, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als roor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Adverieniueu a 2v cutB per rogeL Bg aDonuoinent veel lag..r. G-oo .ri alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel* i 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar <i- plimt- die zg innemen SUGT" Advertentie» vóór één MOT te bezorgen. HET ZOETE WINSTJE DER IND. LEENING. Nu de heer Van Vuuren, lid der Tweede Kanier, een nieuw stel vragen aan den Minister van Koloniën heeft ge richt om te welen te komen wat erach ter de coulissen is gebeurd met de In dische Ieening, is het voor goed begrip wellicht niet overbodig nog eens de fei ten op te noemen. In de zitting van 2 Maart vroeg de heer Boogaard of de regeering zich ver zekerd had van den steun van een m- portium van bankiers, die zich /oor- loopig verbond tegen een vasten koers garant te wezen van deze lecnitig De Minister anlwoorde dat :1e lee ning niet van te voren verzekerd was „Ik heb mij", zoo zei hij volgens de Handelingen, „met verschillende perso nen, op financieel gebied, in relatie gesteld; verschillende afspraken lijn ge maakt, maar daarbij zijn steeds verschil lende resolutoire condities gemaakt. Ze kerheid is er niet, dat de gehccle Icfci ning van 62'/s miilioen dadelijk zal wor den genomen.''' Ter toelichting van dat voor velen ongewone woord diene, dat men onder resolutoire condities verstaal, voorwaar den waaronder de afspraak ontbonden wordt. In dit geval schijnt dat o. a. te zijn geweest althans zoo vernam de N R C later dat de bankiersghoep niet gebonden zou zijn als1 vóór de inschrijving Nederland in oorlog mocht komen. Er is toen bij die inschrijving blijkbaar nog zooveel meer aan 't licht gekomen, dat de heer Van Vuuren in een Schrift telijke vraag aan den Minister vroeg, of de leening geheel geplaatst was tegen 97 pet., en zoo neen, op grond van welke afspraken, aan wie, tot welke be dragen, en tot welken koers een deel dei' leening gegund is'beneden 97 pet In 't antwoord van den Minister, d.d 30 Maart leest men o a. het volgende ,.De resolutoire condities, waarop de ondergteteekende doelde bij zijne verkla ring in de vergadering van 2 Maart j 1 hadden betrekking op afspraken omtrent de overneming van de leening door de groep van bankiers, door wie ten slotte de inschrijving voor het publiek is apen- gesteld. Die groep had zich verbonden om onder voorbehoud, een deel der lee ning over te nemen tot een koers van 95 pet. en bovendien het recht bedongen om uiterlijk drie dagen voor den eersten dag, waarop aan het publiek de gelegen heid zou' wor<len gegeven om zijn in- schryvingsbiljetten in te leveren, ook de overige obligaliën der leening tegen dien koers te koopen, ten einde de uitgifte voor eigen rekening te doen geschieden. De groep heeft van dat recht gebruik gemaakt. Voorts was de onder ge ke n de met do groep overeengekomen, dat de koers van uitgifte aan het publiek op 97 pet. zou worden gesteld." Vart verschillende zijden zijn de uil dit antwoord gebleken feilen scherp ge-; Door COLETTE YVER. 43). Den eersten keer, dat zij er heenging, was zij minder zenuwachtig geweest, dan toen zij zich dien avond naar de biblio theek van de koningin begaf Maar nu was het een weldadige aandoening; o, hoe had de uitnoodiging van het konings paar haar getroffen onder deze omstan digheden, waarin zij haar blijk gaven vun hun sympathie om haar geheel af te scheiden van elke herinnering aan den aanslag! Ja, niet meer haten scheen haar het beste; zij was niet geschapen voor haat. Kon men niet, zonder zijn maatschap pelijk geloof te verloochenen, de persoon lijkheden losmaken van het begrip, dat «en verfoeide? Zij ging de kleine salon-bi bliotheiek 'binnen waai" de petroleumlamp een geel achtig schijnsel wierp op het groene kleed over de ronde tafel. De binnentre dende werd niet opgemerkt; alle aanwe zigen stonden bij elkaar bij den schoor steen en bekeken met alle aandacht een voorwerp, waarvan het gezicht hun ge kritiseerd. De N. R. Ct. berekende het Voordeel dat de hier bedoelde groep bankiers Ned. Handels Mij., Ned. Ind. Handelsbank, Ned- Ind. Esc. Mij. met inbegrip van de provisie aan commissio nairs enz op een en een kwart miilioen hoewel het grootste risico, n.l. een oor log, hen zou ontheffen. Nu heeft, zooals onder Laatste Berich ten in ons vorig nummer te leven was, de. heer van Vuuren opnieuw eenïge vra gen gesteld, die we nier nqg eens her halen. 1 Welk deel der Indische leening heefL de groep van bankiers, bij wie' de inschrijving voor bel publiek was opengesteld, zich verbonden te nemen te gen den koers van 95% Onder welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities? 2. Was de minister onvoorwaardelijk gebonden, haar dit deel der leening en desverlangd het resüuit te gunnen of ren ook zijnerzijds resolutoire condities gesteld en zoo ja, welke? 3. Is de minister bereid, de gesloten overeenkomst in baar geheel aan de Kamer mee te deelen? 4 Welke redenen van staatsbelang of van financieelen aard hebben den minisV ter ertoe geleid, hel geldelijke offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dal daardoor de plaatsing der geheele leening vooraf werd verzekerd? NEDERLAND EN DE OORLOG. Uitvoerverbod. Bij Kon. besluit van 8 April is dej uitvoer verboden van in stukken gesneden of fijn gemaakte aardappelen, alsmede, van afval van aardappelen Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisterenavond zijn door de politie iop heeterdaad op diefstal uit de stoom boot „de Valk" alhier betrapt A. L. V., J. L,, A. v. E. en L- A. C, A.' Uilen alhier woonachtig. Beide laatstgenoemden werden direct aangehouden, de beide anderen eenigen tijd later in de ouderlijke woning en in de Langedelft. Allen verklaarden, zich reeds meerma len aan diefstal van bier uit dit schip te hebben schuldig gemaakt, en zijn na opgemaakt proces-veribaal heden weder op vrije voelen gesteld. Heden zijn 781 bons voor warm eten afgegeven. Uit V.liasingen. - Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat de klas van discipli ne te Vlissingen, aan welks hoofd de tot landweerlui tenant benoemde inspecteur van politie Pijper komt te slaan, bestemd is voor de herberging van de minder ge- wenschte elementen uit de in Nederland geïnterneerde vreemde militairen smoorde uilroepen ontlokte De koning was de eerste, die zich oprichtte en Clara bemerkte Hij droeg de uniform van kolonel der huzaren, de tressen de den hem breed schijnen, hij hield het hoofd iets achterover, waardoor de ros sige baard naar voren stak, hij bad "een wit verband om het voorhoofd. Hij glim lachte zwijgend en stak de hand ,uit naar juffrouw Hersberg „O Sire!" riep zij uit in de eerste op-, welling van haar spontane natuur, ,,'t is afschuwelijk, wal er gebeurd is, ik ben diep verontwaardigd'' „Stil maar!" zei hij lucthig, „u zal misschien nog wel eens wat anders zien!" De Koningin onderbrak liet gesprek, in de hand hield zij een steen van de grootte van een kleinen appel. „Kijk eens1, juffrouw Hersberg, hier is de steen!" Clara nam den steen, die al door iedereen bekeken was'; zij rolde hem heen en weer in haar groote, fijne band, zij hijgde naar adem; onwillekeurig gin gen haar oogen naar het gewonde voor noot'' van Wolfram: zij hadden een uit-J drukking van onuitSprekelijken angst. Zij momnekle „Het is stellig een krankzinnige ge^ •weesC.,..." „Poeh, eten krankzinnigezei een L Het s.s. „Tjisondarï", gebouwd op de werf der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, voor rekening van de Ja va— China—Japanlijn te Amsterdam, is he denmiddag, na geslaagden proeftocht, den Waterweg bij Rotterdam1 binnengeloopen. Het schip zal aldaar dokken on binnen enkele dagen haar Amerika vertrekken om graan te Iaden voor de Nederlandsche regeering. zulks in charter voor de Hol land— Amorikalijn Bij de aankomst te Rotterdamm ge schiedde een droevig ongeval, dal aan 5 menschem hel leven kostte De Tjisondari werd opgesleept door twieè sleepboolen der firma Wilton, de „Engineering en de „De Boer." Op een oogenblik kv/am de „Engineering" dwars voor den boeg van hel schip en werd door de „Tjisondari" overvaren. De boot zonk onmiddellijk, de geheele equi page naar de diepte meenemende Deze bestond uit den kapitein J C. Braam, den machinist P Storm, den verhaaldcr J. van Dam, den stoker E Kramer en den dekknecht A. Jonker De lijken zijn tot dusver nog niet gevonden. De andere sleepboot kwam bij het on geval in aanraking met de juist passee- nende „Batavier IV" en beschadigde den steven. Uit Walcheren. Tusschen Weslkapelle en Zoulelande is een mijn aangespoeld, vermoedelijk een Duitsche. Omtrent de uitvoering van de „Kleine Westkappelaars" te 's Hage in Diligentia vernemen wij nog het volgende: Toen Wet koor, een 40tal meisjes en jongens, op de estrade hadden plaats ge nomen, stelde de lieer Houtelcamer zijn kleinen aan de aanwezige dames en hee- ren voor. Ook de burgemeester .van Westkapelle was in de zaal aanwezig. De heer Houtekamer stelde het koor ■oor als een gezelschap eenvoudige lands kinderen van wie men geen hooge kunst moest verwachten Zijn kinderen zongen Nederlandsche liederen, met hel doel deze meer ingang te doen vinden bij het publiek. De uilvoering begon met het zingen van het „Wilhelmus", dat door de aan wezigen staande werd aangehoord. Vervolgeus gaven de kindeven eentwni- tigtal liederen, afgewisseld door voor» drachten, ten beste, die blijkens het her haaldelijk en hartelijk applaus zeer in den smaak vielen. Een der succesnummers wan „Neei> lands huis en tuin" van onze stadgenoo- ten O. J Nijk en A Lijsen. Donderdagavond gaf te S er o o s- kerke de Ghr. zangvereeniging „God is mijn lied" iu de Herv. kerk een goed geslaagde uitvoering onder leiding van den directeur, de heer P II. Broer-se. Het publiek, dat iu groote getale opge-t komen was, genoot van de hooge muy zikale uilvoering en bovenal van de zeer duidelijke en zuivere uitspraak, wal men vaak bij andere koren mist. ironische stem. En zij bemerkte hertog Bertie van Oldany, die haar nieuwsgierig aankeek door zijn lorgnet De staatsmaarschalk, wiens reuzengestalte de figuur vAn den Ierschen prins des te nietiger deed schij nen, voegde er aan toe van onder zijn borsteligen snor „Er zijn er dertig duizend, die aan den- zelfden waanzin lijden!" Froningue, de groole Oldsburgsche ge- legenhcidsschilder, die ook op dezen in- tiemen avond genoodigd was, verklaarde plechtig „Door het opsporen van de schuldigen te verbieden, heeft Uwe Majesteit een grootsch voorbeeld gegeven van verge vensgezindheid en groolmoedigheid Clara had juist met hevige aandoening in haar slem en alleen hoorbaar voor den koning, hetzelfde gezegd in eenvou diger woorden. Wolfram antwoordde; „l.alen ze mij uit elkaar laten springen door een bom, ik weel wat den staats hoofden tegenwoordig te wachten staat en ik hecht niet aan het leven, maar van zoo'n kleinigheid hoeft niet zoo'n ophef gemaakt te worden. Het was goed om een menseh dood te gooien! Het land heeft wel gewichtiger zaken om zich mee bezig te houden." ITij sprak op blijmoedigen toon; toch Terecht «prak dan ook de predikant bewonderend over hetgeen de heer Broerse met dit kleine koor liceft weten te bereiken. Zelfs de jonge organist van 14 jaar muntte uit door zijn spel Uit Zuid-Beveland. Hel aantal kiezers dal te lerseke op de nieuwe kiezerslijst is geplaatst be draagt voor Kamer en Staten 705 en voor den raad 692 Deze cijfers' zijn nog nooit zoo hoog geweest Te Ilans weert zijn twee Bel gische vluchtelingen aangehouden ver dacht van diefstal van 80 K G. maïs ten nadeele van den slager De Poorter BeU den zijn naar Middelburg overgebracht Te beginnen niet heden zal sneltrein 10!) (aankomst Middelburg 10.52 avonds) sloppen té Rilland BatJi en trein, 182 (vertrek Middelburg 7.56) te Krab-; bendijke tot het opnemen en uitlaten van reizigers. U.it Noord-BereUad. Tot ontvanger-griffier van den Thoompolder is benoemd de heer N D v. d. Heijde te Wisseker ke. Uit S chouweni-D uiveland. - De stoomboot „Schelde" van de. reederij J en A. van der Scliuijl, die pas sagiers en goederen vervoert in dien dienst van Zierikzee op RotLerdam, kwam Donderdag hij Ooltgensplaat ten anker wegens een ongeval aan tie schroef, die volgens passagiers verloren werd. Een deel der passagiers van de boot werd met een andere boot derzclfdc' reederij des avonds weder in Zierikzee teruggebracht o - Uit Zee uwsch-Vlaanderen O.D. -- Door II. M de Koningin-Moeder is een bedrag van f 25 geschonken, aan den koopman P. te Hoe k, die zijn paard, verloor en niet in staat was met eigen middelen een ouder aan te schaffen Ook van particuliere zijde ontving P. verschillende bijdragen. Een paar veekooplieden, die voor zaken te Terhole bij een landbouwer waren, hadden hun fieLsen tegen den dijk nabij de hoeve gelegd De rijwielen trokken de bijzondere aan dacht van een paar passeerende gauwdie ven, die er op sprongen en in de irchling van den tol „het Kraaike" reden, waai* hun eenige personen loeriepen, dat die fietsen niet hun eigendom waren De- een smeet zijn ijzeren ros dadelijk langs den weg en koos het hazenpad, de ander begon een woordentwist, die al .neviger w'6"rd. tot hij op eens door één der poolige kooplieden, die ongemerkt was komen aanloopen, in den nek werd gegrepen, en zoo'n aframmeling van de zen kreeg, dat de toeschouwers begon nen le roepen, dal hij meer dan zijn ver diend loon le pakken had Toen werd de afstraffing gestaakt ging er een kalme, mysterieuse kracht van hem uit. Overigens scheen hij oeze onverschillige woorden alleen voor Clara bestemd Le hebben. „Heeft Uwe Majesteit veel pijn?" vroeg zij Bij deze woorden, waarin al haar vrou welijke gevoeligheid zich openbaarde, kwam er iets triomfantelijks in zijn blik Hij had Clara dien avond voor de thee la ten n oodigen, maar in werkelijkheid had hij het gedaan uit een soort politieke be haagzucht, omdat hij de teergevoeligheid van de socialisle had gepeild en hij zich aan haar wilde vertoonen als een slachtoffer Hij zou zelfs graag het ver band van zijn hoofd gerukt hebben en de wonde hebben lalen zien om in dat hart, dal hij zoo teer en voor indrukken vat baar wist, de afkeuring voor wat de Unie op haar geweten had, te doen opkomen. Zonder te weten waarom, stond liij pr op deze vijandin te overwinnen. Hij had eens aan hertog Bertie verklaard; ,Wij moeten die juffrouw Hersbjerjg winnen, haar colleclivistische geest is geen goed voorbeeld voor de jonge ge moederen aan de universiteiten." „Maar wij kunnen haar winnen, wan neer Uwe Majesteit wil", had de raadsel achtige vertrouweling geantwoord. (Wordt vervolgd) DE VERJAARDAG VAN KONING ALBERT. 'Bijna dagelijk weder ïh den laalsteu lijd hoort men. hier het kanongebulder, dat verhaalt van den grooten strijd die er aan onze Zuidelijke grenzen wordt gestreden Onwillekeurig gaan dau de gedaclilen naar dat dappere lroepj<\ dal daar in Vlaaiidcrcn'-s Westhoek met hand on land l laatste stuk verdedigt van het eigen land, naar het Belgische leger en den jongen reus, die daar bovenuit rijst, den koning der Belgen Gisteren was de koning jarig Gaal in den sleur van hel nu «1 haast' gewone oorlogswerk de tragiek van het ongelukkig Belgenvolk ons soms voornij, op zoo'n dag springt, zij naar vore n en dring! zich onafwendbaar aan ons op. N I erker don ooit voelen wij op zoo'n dag de deernis voor onze broeders in verstrooiing Zijzelve echter, dal is [e zeggen, zij die hier vertoeven, schijnen in een gsnsch andere gemoedsstemming te verkeeren. Het is koning's jaardag en die moet ge vierd worden, welaan dan. de zorgen op zij gezet en vroolijk feest gevierd Yroolijk feest gevierd Zal ooit de Nederlandsche volksziel l'ame Beige be-" grijpen Hel Schuttershof bood gisteren een feeslelijken aanblik. De wanden waren mét vlaggen en wimpels versierd en van de zoldering hingen ook de vlaggen iu bonte afwisseling Ier neer En de zaai was stampvol Zoo velen waren om half ach! reeds aanwezig, dat de politie hel hevel moest geven om dc deuren le slui ten, zoodal nog menigeen, die van een kaart was voorzien buiten moest blijven. Tol in de kleine zaal stonden Je men- sclien opeengepakt De avond werd geopend met een toe spraak van den heer J Gevers, advocaat le Antwerpen, welke meedeelde, dat hij. mei het oog op de vele Walen, die aan wezig waren, zicli vim de Fransche laai zou bedienen. Hij bracht hulde aan de Nederlandsche gastvrijheid en daarbij een eere-snluut aan onze koningin, om daarna te wijzen op de hechte banden die koning Albert aan zijn volk binden en liet volk aim hem verknocht doen zijn Volk en koning, koning en volk, zij zijn één. Ook sprak de heer Gevers van de groole erken lelijkheid en de warme liefde, die hel Belgische volk koestert voor skor nings gemalin. Luide bijvalsbetuigingen bewezen telkens hoe de schare met de woorden van den heer Gevers inslenuie. Vervolgens voerde een vertegenwoordig gei* hel woord van den Belgischen consul-' generaal le Vlissingen, welke zelf ver hinderd was aanwesflg le zijn, daar hij it-genwoordig was bij het leest aldaar Namens dén consul sprak hij van dank eu hulde aan de Nederlandsche. natie, haar beminnelijke vorstin, aan burge meester Tak, die het feest bijwoonde, aan de Ilollandsche en Belgische comilé's en aan het onderwijzend personeel van de Belgische scholen. Voorts sprak hij van de eerbied en de bewondering der Belgen voor al diegenen welke in dezen moeilijken tijd blijk gaven van hun op rechte vaderlandsliefde en met name sprak hij van de bewondering voor man nen als burgemeester Max, kardinaal Mercier, de dapperen aan de User en vooral den koning In deze drie din gen. zijn dc Belgen één, in hun erkente lijkheid aan Nederland, de boven ge schetste bewondering en het vaste geloof op de overwinning' van hun rechtvaar^ dige zaak, waarvan zij hel morgenrood reeds meenen le zien schijnen Ook deze spreker bleek het gevoel der aanwezigen te hebben getroffen. Hierop nam de uitvoering van het uit gebreide programma, dat een boute ver-, scheidenheid bood van hoogen ernst tot de meest luchtige lichtheid toe een aan - vang. Hel werd bekroond met een fraaie apotheose, ter huldiging van den jarigen Koning, waarna staande de Belgische en Nederlandsche volksliederen werden ge zongen Een bal hield daarna een deel der aan wezigen nog Lot 2 uur bijeen. Tijdens de uitvoering deelde dr. Arent mede, dat aan koningin Wilheloiina en aan koning Albert telegrammen van hul de oil gelukwensfch zijn gezonden. Hel feest der Belgen te VI i s sin gen is gisterenavond om 5 uur besloten met een bijeenkomst in het Grand Hotel. De groole zaal en de daarnaast liggende ser re konden allen niet eens bevatten. Voor een toepasselijke versiering was zorg gedragen

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1