THERMOMETER EN VERWACHTING. 6 April Thermometer a n i e r 8 n. vm. 42 gr„, 12 n. 51 gr., 8 a. 52 gr. Telegrafische aiefiodeeling vac hot Ko^ Meteorologisch instituut te De Bilt volgen ée waarnemingen vatt heden ochtend: hoogste barometerstand 758.2 te Heparan da. Laagste 749.4 te Christiansund. V - r vr a c h t i n g tot den avond van 7 April, meest m itige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of' betrokken met kans op regen, later waarschijnlijk opklarend, zeilde temperatuur. BEKENDMAKINGEN. PUBLICATIE. De burgemeester van Middelburg breagl der kennis van belanghebbenden, dat de Territoriale Bevelhebber in Zee land hem heeft bericht, dat met ingang van heden (6 April) het verbod van uit voer van bruine boonen uit Zeeland is ingetrokken Middelburg, den 6 April 1915, De Burgemeester voörnoemd, P. DUMON TAK. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de lieden te Wilhelminadorp door het bestuur der Waterkeering van dien Calam Oost Bevel.-polder gehouden aan besteding van het bouwen van een woon huis voor den waterbouwkundigen amb tenaar (raming f 6400) werd het laagst ingeschreven door gebr. Oom te Wilhel minadorp voor f 6830. Te St. Maartensdijk werd Zaterdag door de vereeniging „Landbouwbelang" aanbesteed de levering van 25.000 K.G. Chilisaipeter. Ingeschreven werd door I. J. van der Have te Rotterdam voor I 15.60. De levering werd gegund. BUITENLAND. DE OORLOG. De toestand. Voor de namen der getorpeteewtó koopvaarders mogen we wel naar „Tele grammen" verwijzen- Het Engelsch stoom schip, dal, naai- we reeds berichtten, op 60 mijlen van Kaap Finisterre door de „U 28" tot zinken werd gebracht, blijkt de „South Point" geweest te zijn. De „Köln. Zlg." verneemt uit Berlijn, djat van de 45 Fransche stoomvaartmaat schappijen, die aan hel geregelde han delsverkeer met Engeland deelnemen, 17 hun bedrijf sedert begin Maart wegens ihet Duitsche duikbootengevaar tol op 40 procent ingekrompen hebben. Aan het Yser-kanaal ten Zuiden van D Lx midden, waar de Duitschors reeds ge- ruiincn tijd geleden naar den anderen oe ver wisten over te steken, hebben zij aldaar, dus aan den Westelijken kant, de door de Belgen bezette plaats Drie grachten bezet. Vrijdag blijken in 't geheel 3 Duitsclie vliegtuigen boven Franschen bodem neer- gescholen te zijn. Ie de midden-Karpaten trilt de balans nog steeds, met een neiging om naar den Kussischen leant door te slaan. De Oostenrijksclie bezetting van Prze- mysl heeft overeenkomstig de afspraak de vesting met volle krijgsmanseer mogen verlaten. Verschillende doelen der Russi sche belegeringstroepen zijn aan 'tKar- palenfront aangekomen. De Turksche kruiser „Medzjidije" is in de Zwarte Zee op een mijn geloopen en gezonkeu. Het Engelse he hoofdkwartier Engelsche oorlogscorrespondenten heb ben den zetel van het Britsche hoofd* kwartier in Noord-Frankrijk nauwkeurig kunnen opnemen. Het is gevestigd in een stad, (lie in vredestijd voornamelijk van de koled- ea suikernijverheid leeft. Hier en daar herinnert nog een stuk van een verdedi gingswerk aan de oude oorlogsdagen van de plaats toen Marlborough, Turenne of Condé om iederen duimbreed gronds van Fransch-Vlaanderen vochten. De stad zelf ligt ver van het front, maar uit geestelijk oogpunt beschouwd, wordt ze door den vijand belegerd. Daar toch zijn om zoo te zeggen de hersenen van den slag. Toch ziet men aan het uiterlijk van de stad heel weinig dat ze een zoo belangrijke rol vervult. Wel is wanr ontmoet men zelden burgers, maai de solHiaten zijn er ook niet tal rij kf. Slechts hier en daar staat een sehildr wtacht, de bajonet op 't geweer, vóór 't huis van een gezeten burger. Wel ziet men vele officieren op straat, wier mut sen met roode banden hen als behoor rend tot den generalen staf doen her kennen. Deze is op hel oogenblik in een twaalftal gebouwen ondergebracht. Het ministerie van oorlog heeft zijn afzonder lijke afdeeling. Dal van justitie is door de militaire rechtspraak vertegenwoor digd, nel departement van financiën dooi den opperbetaalmeester, de openbare werken door den kwartiermeester-gene raal, terwijl men 'l ministerie van onder wijs in een officierenschool belichaamd vindt Bij den generalen staf zijn geldmannen, ingenieurs, knarlteekenaars, fotografen, deskundigen met betrekking tot de vlie gerij, menseigen, die voor de transport middelen zorgen, leden van den diploma- lieketi dienst, personen, die vreemde ta len kennen, delectieven, geleerden, ge schiedschrijvers, journalisten enz. werk zaam. Naast de strategische kwesties worden daar kwesties van politiek en bestuurs inrichting behandeld. Een deel van het hoofdkwartier is dat van hel vliegers korps. Toch vormt dit een heele wereld op zich zelf De luchtvloot ontvangt haar lu-aeht en alle behoeften, die voor haar werkzaamheid noodig zijn, van de voor raadhuizen en werkplaatsen, die in de omgeving daarvan zijn ontstaan In de voorraadhuizen treft men elk bijzonder onderdeel aan, dat bij een vliegtoestel behoort. Die liggen daar in talrijke exem plaren opgestapeld Een bijzonder bureau brengt rapport uit over elke vlucht, over haal- al dau niet geslaagd zijn. En zulk een organisatie tot in onderdeden heeft elk van de vele afdedingen Nog meer voorgeschiedenis Haidanc. vroeger minister van oorlog, thans lord-kanselier in Groot-Brittanje, was een erkend vriend van Duilschland Hij heeft in Duitschland gestudeerd, is een kenner en bewonderaar van Goetlie en verklaarde o a. eens, de id>eaal-ver- houding tusschcn de staten onderling in de toekomst schetsend, dat deze vol moet zijn van wat Ide Duitschers „Gesit- tung" noemen, een begrip, waai- het En- gelsch geen woord voor heeft DieDuitschgezindheid is,Haldane in den loop der huidige vijandelijkheden, door heethoofden kwalijk genomen. Men kent het gebruik in Brittanje, dal miet- ideskundigen aan het hoofd der departe menten van algemeen bestuur doel plaatsen Nu, een militair was Haldane volstrekt niet. Maai- dat hoeft ook niet. Voor de militair-technische zaken had hij steun, totdat na het uitbreken van den oorlog een vechtgeneraal als Kitche ner de leiding overnam. Niettemin werd liem aanvankelijk de schuld voor dei leemten in de Legeruitrusting van het Veremigd Koninkrijk aangewreven Zoo moet op zijn beurt elk Engelsch minister een veer laten. Op het pogen- blik is bij de oppositie-pers, „Morning Post" vooraan, de eerste minister A^'quitli aan de beurt. Churchill heeft na de inne ming van Antwerpen een veeg uit de po litieke pan gekregen Al die stormpjes zijn schielijk ge luwd. Haldand (hteeft zich trouwens on dubbelzinnig aan de zijde van de regee ring gesteld. Natuurlijk kan hij zijn ver leden wat aangaat die waardeering voor het geestelijk leven in Duitschland niet één, twee, drie verloochenen. Daarom, lieeft de wijsgeerig aangelegde staatsman er wat op gevonden Duitschland is lcrankz innig geworden! In het voorjaar van 1912 heeft de toen malige minister van oorlog, blijkbaar op bijzonder verlangen van den keizer, een lpezoek aan Berlijn gebracht en daar met verschillende staatslieden gesproken Hal- jdanie was nl persoonlijk bevriend met Wilhelm en deze zag in hem cén geschikt bemfiddelaar, om een toenadering tus- scben beide rijken te bewerkstelligen Destijds trok dal bezoek van den Bril- schen bewindsman zeer de aandacht Hij was de held van den dag En al lekte niets uit van het destijds verhandelde, al droeg dit zelfs een tamelijk particu lier en zeer vertrouwelijk karakter de algemeene indruk omtrent den uitslag was bevredigend. Onlangs lieeft Haldane een punt van den sluier opgelicht, die tot dus ver die besprekingen bedekte Tot een vertegenwoordiger van de „Chicago Daily News" zei hij nl., hoe hij, IIaldane,l oendertijd den Duïtschen rijks kanselier ondubbelzinnig le kennen heeft gegeven, dat Engeland niet onzijdig zou kunnen blijven, als Duitschland de neu traliteit van België mocht schenden. De half-amblelijke „Nordd Allg. Ztg." be weert daartegenover, dat bij die toen ge voerde besprekingen van België in het geheel niel is gerept Wc nemen dit ©ogenblikkelijk voor kennisgeving aan. Een andere zinsnede in hetzelfde artikel dwingt ons evenwel, daarop terug le komen. En wel die, waar in de redactie, dat is in dit geval de lieer von Bethmainn Hollweg zelf, lord Hal dane eraan herinnert, dat de Duitsche re geering de stellige belofte heeft afgelegd, de territoriale integriteit van Frankrijk en België niet te zullen aantasten, als Engeland onzijdig bleef. Wat Frankrijk aangaat, klopt deze uil- lating met de ieder ten dienste staande gegevens. Maar ten opzichte van Bel gië.....? Sir E. Goschen, tot den oorlog Britsch gezant bij het Duitsche hof, wérd in den avond van den 29sten Juli j.l. bij den rijkskanselier te Berlijn ontboden. Wat deze hem omtrent Duitschlands plannen ten opzichte van België meedeelde, bracht dc ambassadeur aan Grey tele grafisch aldus over (we vertalen uit het Engelsche Witboek, blz 46): ..Het hing van de actie van Frauk- r ij k «f, lot welke (oorlogs) handelingen Duitschland ten aanzien van België zou gedwongen worden, maai- als de krijg voorbij zou zijn, zou de integriteit van België geëerbiedigd worden, indien dit land geen partij zou hebben gekozen te gen Duilschland." De woorden, waar het voor ons doel op aankomt, deden we- spatieeren. Dat stemt dus niet overeen. Maai- in den En- gelschen documcnlenbundel wordt nog meer van de verhouding tusschen Duitsch land en België vóór het binnenrukken der troepen van eerst genoemd rijk ge rept In antwoord op dat telegram van Goschen antwoordde de minister vanbui- tenlandsche zaken te Londen den 30sten Juli (Witboek blz. 55) dat de Engelsche regeering haar verplichtingen nopens de Belgische neutraliteit niet lean verkoo- pen. Den 31sten werd gelijktijdig door Ide betreffende gezanten te Berlijn en Parijs gevraagd, of men zich daar wilde verbinden, de onzijdigheid van dien klei nen buurman te ontzien. De staatssecre taris voor buiteulandsche zaken in Duitschland, von Jagow, antwoordde niet le kunnen antwoorden, alvorens den keizer en den rijkskanselier te Ji&bben geraadpleegd (blz 65). We geven bovenstaande herinnering zonder kommenlaar, of het moest deze zijn, dat we hier met feilen le doen liebben, niet met oordeelvellingen. Een feit is het evenzeer, dat Duitse!^ land 3 AugusLus aan Frankrijk cn Bel gië den oorlog verklaarde Engeland dit zelfde den volgenden dag ten opzichte van Duitschland deed Nog eens de Belgische -..Be utraliteit Niel de Belgische, maar de Engelsche regeering zou niet gebonden worden dooi de besprekingen, tusschen Bernardistonf en generaal Ducarne in 1906 te Brussel gevoerd De eerste maakte blijkens het rapport uitdrukkelijk dit voorbehoud Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dal de chef van den Belgischen generalen staf dan wel eenige volmacht van zijn regee ring had Hij toch maakte, naar we nog gisteren schreven, de voorgeschreven, hulp met Engelsche troepen afhankeL lijk van het feit, dal Duitschland eerst de Belgische onzijdigheid geschonden moest hebben. Bovendien volgt uit dien slag, welken de militaire attaché bij het Britsche gezantschap te Brussel om den arm hield, dat die besprekingen en af spraken niet het karakter van een overeenkomst droegen Zoo ja, dau ware liet gouvernement te Londen daardoorl wel gebonden geweest. Maar dit is ten slotte maar een vorm-verschil Van meer belang is de vraag, of koning Albert, naai- hij aan een correspondent van do New-York Sun" moet hebben verklaard, inderdaad den militairen atta ché aan de Duitsche legatie in zijnhoofd- slad met het verhandelde iu kennis deed stellen om daardoor den schijn Ie ver mijden, dat België zich eenzijdig hulp' verzekerde van Groot-Brittanje in plaats van, zooals zijn streng opgevatte neutra- lileits-pücht voorschreef, met Duitsch land dergelijke afspraken le maken voor 'l geval Frankrijk of Engeland zouden doen, wat Duitschland nu gedaan heeft. Di! zou België ongetwijfeld ontheffen van de beschuldiging, die voorzieningen builen Duitschland om getroffen te heb ben Men weet, hoe het bij die afspraken niel gebleven is Nauwkeurig uitgewerkte plannen werden door de Duitschers in Brussel ontdekt, welke betrekking hiadden op de landing enz. von een Engelsch le ger op de Belgische kust. Maar tevens zou de regeering te Ber lijn van haar standpunt in die wetenschap een voorwendsel of aansporing kunnen hebben gevonden, oin zich door België heen een weg naar de zwak verdedigde Noordgrens van Frankrijk te hakken. Ze zou immers, alweer- van haar standpunt, aldus kunnen liebben geredeneerd - blij kens die besprekingen heeft België zijn strikt onzijdig standpunt prijs gegeven. Al zal het zelf zich niet in een avontuur lijke aanvallende politiek willen wagen I tegenover Duitschland Engeland zou 'als hel de kans schoon ziet, van die vcorloopig gebleken bereidwilligheid van België ten opzichte van een Britsch lan dingsleger, misbruik kunnen maken om door België heen Duitschland aan te tasten We zeggen niet, dat we het met die re deneering eens zijn. We stellen maar een geval uil enkele feiten afgeleid. Inderdaad zijn er enkele verschijnselen die er op wijzen, dat de regeering te Ber lijn op de hoogte was van die voorlod- pige toebereidselen, tusschen militaire autoriteiten van België en Engeland ge troffen. Men herinnert zich, hoe in de eerste dagen van Augustus de rijkskanselier in den Duitschen Rijksdag ruiterlijk erken de, dat een onrecht begaan wordt met den inval in België, en dat de protesten, Uien aangaan de geuit, dus gegrond zijn Dit was mannentaal, waarvoor ieder eer bied kan hebben, afgescheiden van dö daad, waarvan de onrechtmatigheid open lijk werd erkend. Maar naderhand verklaarde von Belh- mann Hollweg, dat hem toen reeds eenigszins bekend was, hoe België zelf de plichten, aan dit rijk door het neup Iraliteitsverdrag opgelegd, niet volkomen was nagekomen. Waarom hebt u dal dan niel dadelijk gezegd?, werd hem daarop gevraagd. En de kanselier verdedigde zich met le wijzen op de wenschelijklieid, België niet af te stooten, zoolang het, herstel van 'de vriendschappelijke ver standhouding niet uitgesloten was. Een uitnoodiging daartoe werd de regecring1 le Brussel na den val van Luik namens de Duitsche door onzen minister van buitenlandsche zaken overgebracht. En bovendien had Bethmann toen nog geen bewijzen in handen Als zoodanig zal hij de documenten die le Brussel gevonden werden, liebben beschouwd China en J a pan. Een Reuler-lelegram, Zaterdag uit To kio verzonden, bevatte, dat Okoema, de Japansche premier, in een persgen sprek aan een vertegenwoordiger van dal persbureau verklaarde, hoe de onder handelingen tusschen China en Japan op bevredigende wijze vlotten en dat het spoedig tot een regeling zal komen Okoema verzekerde voorts, dat door Duitsche belanghebbenden alles werd gedaan om Japan's houding verkeerd voor le stellen Japan vraagt alleen Sjantoeng, wat China reeds had afge staan aan Duitschland In krasse tegenstelling hiermee meldt Wolff, dd. 1 April uit Berlijn, hoe vol gens daar verschijnende bladen de oor log tusschen Japan en China uitgebroken is Ook dit bericht moet gezien, worden in het' licht, dat Okoema blijkens het bo venstaande jegens den journalist deed schijnen De bron daarvan wordt boven dien niet genoemd en Duitschland is telegrafisch niet meer rechtstreeks met heide landen verbonden. Voorbehoud is dus aanbevolen Maar overigens wijzen andere tijdin gen in dezelfde richting, n 1. naar den oorlog Zoo verneemt de „Daily Tele graph", dat de Japanners reeds den aanval op den spoorweg Peking—Moek- den hebben geopend en heeft de re-, geering van Japan volgens de „Nowoje Wremja" in het nieuwe Parlement een meerderheid van 122 stemmen voor een oorlogspolitiek tegen China KORTE OORLOGSBERICHTEN Het Duitsche postbestuur geeft ken nis, oat het geheele poslpakeltenverkeer over Italië, o a. naar Ned -Indiê tot nader bericht gestaald is moeten worden. Het Fransche Parlement heeft het wetsontwerp tot instelling van het oorlogskruis, bestemd voor alle militair ren, die bij dagorder vermeld worden, goedgekeurd Joseph Bédier is een bekend» Fransch taalkundige. Onze lezers weten, dal deze hoogleeraar aan het „Colléges de France" een vlugschrift heeft samen gesteld uit brieven, op Duitsche soldap ten gevonden, ter staving van de beschul digingen, legen dat leger met betrekking lot bedreven misdaden ingebracht De ge deelten, waar het op aankomt, werden in fac-simile weergegeven. Daarnaast staat de Fransche vertaling afgedrukt. We liebben destijds insgelijks vermeld, hoe een professor in een der Sltandinavi- sche rijken zijn Franschen ambtgenoot op enkele onjuistheden bij de vertaling be trapt heeft Ook de „Nordd. Allg'. Ztg" heeft daarop de aandacht gevestigd. Bédier weerlegt nu die kritiek in de „Revue de Paris" Hij erkent, wat werd opgemerkt omtrent de vertaling van een enkel woord, noemt dit evenwel onbetee- kenende vitterijen en brengt nieuwe schrifturen bij, waarin andere Duilschq soldaten soortgelijke misdaden beschrij ven als in de andere aanteekeuboekjes vermeld stonden. - Generaal Alkajef, chef van den staf in het district Kiëf, is tot opvolger be noemd van generaal Roessky, die naar men weel, om gezondheidsredenen is af getreden, als bevelhebber aan het Noord- westelijke Russische front. De Russische luitenant-kolonel Mias- sojedof, tolk bij den staf van het tiende Russische leger, is op vonnis van een krijgsraad wegens spionnage en roof ter dood veroordeeld en opgehangen. Deze officier stond in betrekking met agenten van een vijandelijke mogeud- lieid. Het onderzoek ten aanzien van zijn medeplichtigen duurt nog voort Nadat de vloot der geallieerden met bebloede koppen en verliesl van enkele kostelijke arlillerieschepen moest afdein zen voor het vuur uit de Dardanellen- forten en de in dien waterweg gestrooide mijnen heeft ze geen ernstige poging meer in die richting1 gedaan. Alles is daar niel helder in den toesLand. Zoo werd beweerd, dat de daar .saamge brachte landingstroepen, om te helpen bij het forceeren van die zeestraat, weer werden weggevoerd. De correspondent van de N. R. C. te Konstantinopel bevestigt wat van Turk sche zijde tot nu toe werd meegedeeld over hun daarbij geleden verliezen. Deze moeten verwonderlijk gering zijn. Het bombardement heeft er nog geen hon derd menschenlevens gekost. Voorts zijn de kazeriies en eenige andere gebouwen, welke dc Engelsch—Fransche vloot in elkaar schoot, in oorlogstijd niet be woond Alle Turksche batterijen en ver sterkingen zijn weer volkomen in orde. Duilschland mag' Boelgarije wel dankbaar zijn. Vrees voor mogelijke tus schen komst van dit rijk toch deed de Grieksche regeering op hel laatste oogen blik afzwenken van de staatkunde, die moest leiden tol het verleenen van daad werkelijken steun aan de geallieerden bij de Dardanellen en daardoor tot gedeelte lijke ontblooting van het land ten opzich te van het immer dreigende Boelgaarsche ■gevaar. Men weet, hoe het kabinet-Weni- zelos aftrad en koning Konstantijn Goe- naris, Zografos en andere» voorstanders* van de handhaving der neutraliteit aan hel bewind riep. j Talrijke Boelgaarsche komiladji's (on- geregelde soldaten) zouden nu onvert- j hoeds in militaire uniform een blokhuis in de Servische plaats Walondowo hebl- ben aangevallen. Aau weerszijden zijn er vrij veel dooden en gewonden. Velen gelooven, dat het geen komiladji's, maar Boelgaarsche soldaten zijn. Aldus een officieel bericht van 't Ser vische persbureau, dat de „Frankf Ztg." overbrengt. De „Amsterdammer" geeft den tekst van Jopie Fouries brief, den nacht voor zijn dood geschreven aan „den WelEd. Gestr. Heer Louis Botha, Ere Generaal van de Britse troepen, Minister van Brits Zuid Afrika, Kom- mandaat van het Africaner Volk' De brief luidt „Ik wil' u om vergiffenis vragen als ik legen u gezondigd heb Ik ga op weg en, Oom Louis, gij zendt mij Ik hoop gij voelt lekker voor al de smarten, die gij mijn familie aangedaan hebt Groele aan Genl Smuts. Ik wensch u beiden 'n lang leven. Ja zo lang, dat gij het einde kunt beleven van den boom dien gij plant en als de vruchten zoet zijn ervan kunt proeven. God redde uw ziel en make uw hart week voor uw voll; - Uw getrouwe soldaat, Jopie Fourle". Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd GETORPEDEERD LONDEN, 5 April. Het kleine Engel sche s.s. „Alvine" is getorpedeerd nabij Calais. De bemanning is gered. Hel Russische zeilschip „Hermes op weg naar Mexico is getorpedeerd ter hoogte van liet eiland Wight. De equi page bleef behouden. LONDEN, 5 April De Britsche kolen boot „City of Bremen" is bij Handsend getorpedeerd en gezonken. Vier leden der bemanning verdronken. EEN „ZEPPELIN". DUINKERKEN, 5 April. Gisteravond vloog een „Zeppelin" over de reede. Door de waakzaamheid van de Fransche militairen was het Duitsche luchtschipi evenwel genoodzaakt, onmiddellijk terug le keeren FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 5 April (11 uur). Het regende |en het was mistig langs het geheele front. Wij liebben 3 linies loopgraven genomen in hei Ailly-bosch ten Z O. van St Mihiel en voet gekregen iu de verdedigingswer ken van den vijand ten N O. van Regaie- ■ville. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT WEENEN, 5 April In de Karpaten wordl in 't Laborcza-jdal en in de sec toren aan weerszijden daarvan nog hevig gestreden. Aan. de andere fronten hadden hier cn daar artillerjege-vechlen plaats. Overi gens is het er rustig Bij Dsejeboerznic trachtten vrij ster ke vijandelijke afdeelingeu vooruil tc komen aan den Zuidelijken oever van de Dnjestr. Ze werden na een urenlang ge vecht teruggeslagen 1400 man werden gevangen genomen en 7 machinegeweren buit gemaakt RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 5 April. Aan 't front ten W van de Njemen zijn onze troepen op 4 April wederom vooruitgegaan op eenige punten. In de Karpaten werd in den nacht \an 3 op 4 April en den daarop volgen den dag in de richting van Bartfeld een verwoed gevecht geleverd, waarbij de ar tillerie in actie was. Wij maakten 20 offi cieren en meer dan 120Q manschappen krijgsgevangen en namen 2 mitraljeurs. j Wij vorderden ook aan '1 front tusschen de wegen in de richting van Mezolaborcz en Oeszok en namen daar gisteren onge veer 25 officieren en meer dan 2000 sol- dalen gevangen. Ook vielen 3 kanonnen in onze handen. Nadal wij het station van Triana, in die streek gelegen, bezet had den, maakten wij locomotieven, waggons, een groot munitie-magazijn en proviand buil. Ten N. van Czernowitz in de buurt van 't dorp Olcna werd op 3 en 4 April een verwoed gevecht geleverd, waarbij de Oostenrijkers meer dan 1000 gevangenen in onze handen lielen. In de andere sectoren van 't front heeft geen verandering van belang plaats gehad. IN DE ZWARTE ZEE. PETROGRAD, 7 April. Onze vloot heeft in de Zwarte Zee bij de kust van de Krini op grooten afstand schoten gewisseld met de „Goeben" en de „Bres-J lau" (welke oorlogsschepen sinds ze in de Turksche vloot werden ingelijfd, Turksche namen voeren) en ze vervolgd tot het vallen van de duisternis. Gedu- rende den nacht joegen onze torpedo- booten ze op tot 100 mijl van den BoSM porus Onze kruisers vielen aan, maar daar de vijand een hevig vuur opende vermeden ze hel gevecht. De „PRINZ EITEL FRIEDRICH". NEWnYORK, 5 ApriL De Duitschei kruiser „Prinz Eilel Friedrich" wordt geïnterneerd. (Men herinnert zich, hoe dit schip de Amerikaansche haven Newport News binnenliep na o. a. het tol die nalionaliJ teit behoorende handelsschip „William! P Frye" in den grond le hebben ge boord De lange vaarl op zee had her stellingen aan den kruiser dringend noo-' dig gemaakt Vijandelijke oorlogsbodems hielden buiten wacht. De Amerikaansche overheid had voor dat kalefateren een zekeren termijn toegestaan Daarna had de „Prinz Ei tel" weer het ruime sop moeten lciezen Ontvluchten ware den kruiser evenwel vermoedelijk onmogelijk geweest Doordat hij geïnterneerd werd, blijven dus schip en bemanning gespaard. Red. M. Ct.)

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3