M1DDELBURGSCHE 1101 ISAM. WÊÊÊmÊmmmmmÊmÊÊÊÊKÊ/mmmmmmm H- M 158° Jaarsasi 191Ö Dinsdag 2a Maart. Binnenland. IHHHHHjHHHI Deze «ourant verschijnt dagelgka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederlaud franco p. p. f 1.25, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertenties k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lag, r. Gebooit.-, do - en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 ceat. Reclames 40 cent per regel Qroote letters naar de plaats die sp innenual g®"" Advertenties vóór één aar te bezorgen Bq dit nummer behoort een Bijvoegsel. Z{j die zich na op one blad aboneeren ontvangen de nog in deze maand verschijnende nom mers gratis. Blokkade in de verte. Men hcefL het Zaterdag kunnen lezen, dat onze regeering Donderdag j 1. aan En geland en Frankrijk „haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt" tegen de maatregelen door die beide landen genomen ten op zichte van het vervoer ter zee van goe deren bestemd voor of afkomstig van Duitschland. Welke die bezwaren zijn, is heden meegedeeld. We venvijzen naar de mee- deeling van minister Loudon elders in dit nummer. Wanneer vroeger een oorlogvoerende 6taat den aanvoer over zee naar zijn te genstander wilde beletten, dan blokkeer de hij, als hij kon, de vijandelijke kust, d.w.z. dan verspreidde hij zijn vloot vóór die kust en hield ieder schip aan dat daarheen wilde of daar vandaan kwam Dat middel werd algemeen geoorloofd geacht, en we hebben npoit gehoord dat Duitschland, dat nu zoo heftig protesteert tegen de afsluitingspogingen, ooit zich verzet heeft tegen het beginsel van de blokkade. Het heeft trouwens zelf mee gewerkt aan het tot stand komen van de Verklaring van Londen van 1909, waarin 0 0. de regels voor de blokkade werden Maar op de toepassing dier regels, komt het nu aan. Men kan er over klagen dal van de internationale voorsenriften telkens wordt afgeweken, maar Iaat men Jieyer billijk zijn door te erkenneu dat de nieuwe oorlogsmiddelen, de mijnen en de onderzeeërs, eenvoudig de oude wijze van hloldceereu door het kruisen voor voor de vijandelijke kust onmogelijk ma ken. Het is naïef om nu te verwachten dat men daarom van het middel der blokkade zal afzien, en het spreekt van zelf dat de methode gewijzigd werd. Dal liebben de geallieerden nu gedaan maar Duitschland deed het reeds te vo ren door zijn duikbooten-taktiek. Maai' het is even natuurlijk, dal de oorlogvoerenden nu in botsing komeo met de neutralen. Eenige der grondregels voor de blok- kjade volgens de Londensche Verklaring van 1909 waren: Ze moet beperkt worden tot vijande lijke havens en kusten. (Art. 1). Ze moet werkelijk zijn, d. w z er moet een voldoende macht zijn om wer kelijk den toegang lot de vijandelijke kust te beletten (art. 2] Het nemen van neutrale schepen kan slechts geschieden in het gebied van actie der blokkeerende oorlogsschepen (art. 17). Wal is daarin nu veranderd We moeten zeggen, dat de tekst der regelen zooals die in de afgeloopen week gepubliceerd zijn in de „London Gazette'' de zaken schappelijker maakt voor de neutralen, dan men na de ver" klaring van Asquilh in liet Lagerhuis op 2 Maart zou vermoeden. Wat in die regels bepaald wordt voor echepen komende van, of gaande naar een Duitsche haven kunnen wij op 't oogenblik laten rusten Onze schepen vallen daar niét ouder. Maar van veel belang' zijn voor onze reeders de artikels III en IV, die op liet volgende neerkomen Als een schip, geladen met goederen voor Duitschland bestemd of eigendom van Duitschland, wordt aangehouden op weg naar een niet-Duitsche haven, dan moet het die goederen lossen in een haven der geallieerden. Die goederen worden niet v c rV 'beurd verklaard, tenzij ze contra-I bande zijn. Ze worden onder bewaking gesteld en door het Prijsgerecht aan dan rechthebbende teruggegeven. Maar ze mogen natuurlijk niet verder hun reis vervolgen. Wordt daarentegen een schip aange houden dat, geladen met Duitsche goe deren, u i t een niet-Duitsche haven voer, dan worden de goederen van boord ge haald en door het Prijsgerecht verkocht. Wul er met de opbrengst zal gebeuren beeft het Prijsgerecht te beslissen, maar bel mag die som die niet afdragen vóór hel sluiten van den vrede, tenzij wordt bewezen dat de goederen voor 1 Maart neutraal eigendom waren geworden. Ilel is begrijpelijk dat onze reederijen enorm belang bij deze nieuwigheden heb ben, want nog altijd werden er iu ons land veel goederen, die geen contrabande waren, aangevoerd om naar Duitschland te worden doorgezonden, en kwamen er omgekeerd hier veel goederen uil Duitsch land aan, 'die overgeladen .werden in sche pen naar Amerika Boo^e longen zeggen zelfs ook naar Engeland. Dal zou nu in eens door de Engclsch- Fransche regels onmogelijk gemaakt wor den Wat die beide landen nu doen, lijkt eel op een blokkade, niet wan de vijan delijke kust, maar van neutrale havens, en dan een blokkade in de verte, in de Engelsche en Fransche wateren, en daar buiten En al zal liet neutraal eigendom in aangehouden schepen ook niet ver beurd worden, de lossing in een haven der geallieerden, en het wachten op de beslissing Van het Prijsgerecht zal groote schade door vertraging berokkenen Maai' zijn die voorschriften nu wer kelijk zoo streng als ze er uit zien? In de eerste plaats de vraag: hoe ver reiki die blokkade? Uit den tekst der regels blijkt dal niet, maar er is een toelichting op gegeven :loor minister Grey, in antwoord aan gezanl Page. Deze had er o a op gewezen dal een zeer zonderlingen toestand zou geboren worden als een Amerilcaansch schip met goederen van Duitsche afkomst er in geslaagd was de Brilsche patrouille-sche pen in de Europeesche wateren te ver schalken. en dan door bijv. een Britschen kruiser voor New-York werd aangehouden De Amerikaansche regeering erkent dat de oude wijze van blokkceren onmoge lijk is geworden, maar achtte het toch ge- wenscht tenminste een zekeren splicer van actie der blokkade vast te stellen Grey heeft geantwoord dat het niet de bedoeling is neutrale schepen met vij andelijke lading of met contrabande aan boord lastig te vallen buiten de E u r o- peesche wateren, met inbegrip van de Middellandsche Zee Dat is dus een geringe verzachting. Maar ook de bepalingen zelf bewijzen dal men de neutralen zooveel mogelijk zal ontzien. Page had er op gewezen dal de bepa lingen ten deele een blokkade be tee kenden. maar dat het van ouds als straf op liet blokkade-breken gestelde in be slag nemen van schip en ladiug, niet wordt aangekondigd. Hij vroeg daarom wat hel nu eigenlijk was, een blokkade of niet? Grey antwoordde dal Engeland en Frankrijk, juist om den last voor de neu trale scheepvaart te verminderen, hebben afgezien van de uitoefening van hel recht om schepen en ladingen te conlis- keeren, en zich zullen beperken lot h c t aanhouden van ladingen be stemd voor of komende van 's vijands gebied Als men dat alles in aanmerking neemt, wordt het begrijpelijk dat de stemming van een deel der Amerikaansche bladpn weer gunstiger is geworden na de publi- v'an Grev's antwoord. Hel de vorige week gepubliceerde ge licht uit Londen dat de Vereenigde Sta ten de Britsche nota niet aanvaard heb ben, is nog een gerucht gebleven. Maar ook wordt nu duidelijker waar- oin in bet Haagsche bericht over de door onze regeering gezonden nota niet wordt -gesproken van een protest, en waarom de ,'eel zachtere vorm is gebruikt, dat onze •egeering „haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen die maatregelen". Uil het schrijven van minister Loudon zal men zien dat ook daarin erkend, wordt de toezegging van zooveel mo gelijke welwillendheid tegenover de neu tralen Maar ook, dat onze regeering niet zwijgt legenover de ernstige inbreuk op de in 1856 in de Verklaring van Parijs neerge legde regel, volgens welke het onzijdig of hel vijandige eigendom met uitzonde ring van oorlogscontrabande, onschend baar is als het wordt gedekt door een onzijdige vlag. Op 't onverwachtst werd deze week in eens ook de Dtuitsche methode voel baar voor onze reederijen door het op brengen van twee Nederlandsche schepen naar Zeebrugge. De bijzonderheden van deze gevallen en in het bijzonder de Duitsche motieven zijn echler nog niet bekend genoeg om er een .oordeel over te vellen - liet schijnt dat Duitschland hetzelfde doel als de geallieerden, nl. zoo ver het kan, beletten dal er levensmiddelen naar Engeland worden gevoerd. Dus ook een blokkade, en ook in de verte Maar hoe ver Duitschland gaat, of hel de geloste levensmiddelen verbeurd verklaart, dan wel aanhoudt en betaalt (want vermoe delijk zullen ze wel gerequireerd wor den voor hel Duitsche leger in België) dal alles is nog onbekend. Alleen zij er nu reeds op gewezen dal de Duttscliers ditmaal geen gebruik hebben gemaakt van hun vijf-minuten- stelsel Voor de eerste maal in dezen oor log hebben zij gedaan, wat altijd regel was, en ook steeds door de geallieerd- den werd gedaan, maar door de Duit- schers noodgedwongen werd nagelaten uil gebrek aan bereikbare eigen havens: Ze hebben de schepen opgebracht, zoo- dal het lot daarvan niet afhangt van het haastig oordeel van een zee-officier, maai* vermoedelijk van t nauwgezet onderzoek van een Prijsgerecht. In ieder geval is die methode heel wat beter dan het gooien van bommen op een neutraal schip, zonder dat er ookj "maar hel minste onderzoek' naar de la ding is ingesteld Toegegeven dat nieuwe methoden nu eenmaal noodzakelijk ziju, dan blijft toch die manier tegenover een neutraal zoo ergerlijk mogelijk. We ver moeden dat daarover wel een hartig woordje van Den Haag naar Berlijn zal zijn gezonden NIEUWE DIPLOMATIEKE BESCHEIDEN. Ten gevolge op de in Februari open baar gemaakte bescheiden heeft de mi nister van buitenlandsche zaken thans aan de Tweede Kamer meedceliiig gc- daan van de gewisselde stukken naar, aanleiding van de Engelsch-Franschc le gen maatregelen Deze maatregelen, die belichaamd zijn in een „Order in Council" en eeu „De creet", treffen, om het nog eens in her innering te brengen, het vervoer over zee van goedjeren die hetzij bestemd zijn voor vijandelijk gebied, hetzij eigendom z.ijn van onderdanen van den vijand, hetzij afkomstig zijn van vijandelijk ge bied Zij zijn in strijd met het bij de Verkla ring van Parijs van 16 April 1856 vastge steld en sedert zonder uitzondering in acht genomen beginsel, volgens hetwelk ;oederen, toebehoorende aan onzijdige of vijandelijke onderdanen, met uitzon dering van oorlogsconlrabande, onschend baar zijn onder onzijdige vfcig Die on schendbaarheid toch brengt mede, dal cenc oorlogvoerende mogendheid, na door uitoefening van het recht van on derzoek te hebben vastgesteld, dat een onzijdig schip noch contrabandegoederen ervoert noch op eenigen anderen er kenden volkenrechtelijken grond kan worden opgebracht, verplicht is dal schip ongehinderd zijn reis te laten vervolgen en de goederen ongemoeid te laten. Zoowel het Britsche als liet Fransche decreet bevatten bepalingen, welke eenë verzachte toepassing ten aanzien van eigendom van onzijdigen doen verwach ten. Zij laten echter onzekerheid beslaan omtrent de daarbij te volgen regelen. In artikel VIII van hef Britsche decreet - eene bepaling welke in het Fransche decreet niet voorkomt wordt nog in het bijzonder een verzachte loepassingj in uitzicht gesteld ten aanzien van de schepen van een land, hetwelk de ver klaring aflegt dat onder zijn vlag geen goederen zullen worden vervoerd welke bestemd zijn voor of afkomstig zijn uit vijandelijk gebied, of welke vijandelijk eigendom zijn. Op 19 dezer heeft de ondergeteekcn-le aan de Brilsche en Fransche gezanten een schrijven gericht, waarin de beden kingen der Nederlandsche regeering te gen de ter sprake zijnde maatregelen worden uiteengezet. Daarin is op den voorgrond gesteld, dat de Nederlandsche regeering geen oordeel velt over de maat regelen waarmede de oorlogvoerende par tijen elkander pogen te benadeelen, doch, getrouw aan hare van den beginne af ge volgde gedragslijn, ter bescherming van Nederlnnd's rechten als onzijdige mo gendheid en in het gemeenschappelijk belang der handhaving van het internatio naal recht opkomt tegen die maatregelen der oorlogvoerenden, waardoor op de erkende rechten der onzijdigen inbreuk wordt gemaakt De heide brieven hebben denzelfden inhoud, behalve dal in den brief aarf den Britschen gezant, met hel oog op hel hierboven besproken artikel VIII van den „Order in Council", nog wordt op gemerkt. dat de Nederlandsche regeering de in dal artikel bedoelde verklaring niet zoude kunnen afleggen, alleen reeds om dat die baars inziens in strijd zoudej zijn met hare neutraliteitsplichten Aan het slot van den brief aan den Engelschen gezant schrijft de minister. Uwe Excellentie heeft, vóór de bekend making van den Order in Council, nuj te verslaan willen geven, dat in ruime mate rekening zal gehouden worden mei de belangen van Nederland en zijne ovcr- zeesche bezittingen Iloe gematigd echter de toepassing van den Order in Council ook moge zijn, de Nederlandsche regeering mag niet stil zwijgend den ernstigen inbreuk voorbij- laan, welken dit besluit maakt op een grondregel van liet Internationaal Recht, vastgesteld en meer dan een halve eeuw lang gewaarborgd door alle mogendhe den." TAVEEDE KAMER. Schorsing Kiesrecht. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Albarda deelt de mi nister mee, dat inderdaad in enkele plaat sen personen die tot de landweer be- •hooren van de kiezerslijst zijn afge voerd. Bij circulaire heeft de minister zich daaromtrent tot de gemeentebestu ren gericht, terwijl bovendien zij, die zicli door de schorsing bezwaard gevoe len, herstel kunnen verzoeken bij het gemeentebestuur. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot eerelid der vereeni- ging „Hel Nederlandsche Roode Kruis', de heer J. de Waal, oud luit- gen. der Ar tillerie te 's Gravenhage, en jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, admin van het Kroondomein, aldaar is aangesteld tot off v. gez. 2e kl bij liet leger in N Indië de arts A Kits van Hcyningen is benoemd tot dir. v. li. P en T.-kan toor te Schijndel de comm. tit. C. Hut ten; tot dir. v h. P. en T -kantoor ie Geertruidenberg de comm. P. en T. Ie kl A P. F. Duynstee; is, ter zake van mensclilievende be handeling van in Engeland in moeilijke omstandigheden verkeerd hebbende Ne- derl visscher aan den kap. A. Dekker van het Nederl. stoomschip „Nicolaas en aan den kok aan boord van genoemd stoomschip Th J. Schaapveld een gou denrespectievelijk een zilveren horlo ge met toepasselijk inschrift toegekend. NEDERLAND EN DE OORLOG. Nederlandsche Overzee-Trust. Naar deOieer C. J. H. van Aalst, voor zitter van de Nederlandsche Overzee- Trust, aan de N. R C. meedeelt, kan zij wederom een paar successen boeken. In de eerste plaats heeft zij van de Engel sche regeering gedaan weten te krijgen, dal de vóór 15 Maai t 1.1. in Nederlandsch Indië verscheepte Coprah niet zal val len onder het begrip definitieve contra bande. En in de tweede plaats hebben de Engelsche en Fransche regeeringen thans, dank zij haren bemoeiingen, erkend, dat hel grondgebied van Nederland in Euro pa en iii de koloniën één geheel vor men. Er zal in verband hiermede een commissie worden benoemd ter beoor deeling van de vraag welke goederen uit drukkelijk voor het economisch leven in Noderlandsch-Indiê noodig zijn. Door bij zondere regeerin gsbesl ui ten in Engeland en Frankrijk zal de vrijheid wordiejm opengelaten om in dergelijke gevallen voor Nederland en Ned. Indië faciliteiten bij het vervoer toe te staan. Het geval met de Zevenbergen Het personeel van de „Zevenbergen" deelde omtrent het gebeurde o.m. het volgende mee: De machine vloog omstreeks 250 M boven ons schip en wierp twee bommen achtereen naar ons, welke echter vóór den boeg aan stuurboord op een afstand van pl. 7 M. in zee ontplotten. Daarbij vloog hel vliegtuig in de rich ting van do Engelsche kust verder Wij schilderden t oen onmiddellijk de Hollandschc driekleur benevens de woor den „Zevenbergen, Rotterdam Holland' op vóór en achterdek, Toen de aanval gebeurde, woei de Hollandsche vlag aan den stole Ten tweede male kwam de „Taubeechter terug, na eerst eenigen lijd boven twee Engels'clie stoomsche-, pen met witte pijpen, vermoedelijk Cork booten gevlogen te hebben. Oolc op deze schepen werden door de „Taube" bommen geworpen De uilwer king konden wij echter niet bespeuren. Wel zagen wij, dat door de Engelsche schepen op de „Taube" werd geschoten, doch of deze scholen doel troffen, kon den wij evenmin constaleeren Toen het vliegtuig voor de tweede maal boven ons was, trok de kapitein eenige malen aan den stoomfluit en waren de drie Hol landsche vlaggen, die in den mast ge-: hesclien waren, benevens het ge schilderde op het dek goed zichtbaar voor de „Taube", waarop deze verdween en spoedig uit zicht was N a d e aanhouding van B a l av i e r en Zaan stroom Naai' aan de N R C. wordt meege deeld zal de Batavierlijn niet varen voor dal het lot van de Batavier V bekend zal zijn. De Mij Zeeland vervoert voorloopig geen goederen meer, daarom zal vanaf lieden ook 'de z g. vleeschtrein niet meer loopen De Joseph in a Indertijd is gemeld hoe het Ned s.s. Josephina in straal Magelhaen door eeu Engelschen kruiser i's aangehouden en- naar de Falkland-eilanden opgebracht Het schip was te Monte-Video aange komen, voor welke plaats de lading was bestemd", doch kreeg daar order in Callao te lossen In. straat Magelhaen werd hien toen aangehouden door een Engelschen kruiser, die het schip opbracht naa!r de Falkland-eilanden. Hel prijsgerecht al daar heeft het schip met de lading ver oordeeld, op gronden die later zulleni worden meegedeeld. De bemanning werd met den hulp- kruiser Otranto te Liverpool aange bracht. Kon. Nat. Steuncomité. Blijkens de dertigste lijst, bedroegen de van 7 tot en met 13 dezer voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen f 33,921,19i/2. Het totaal is thans f 1 871.991.2u. Liefdewerk voor gewonden en krijgsgevangenen. Onlangs meldden wij het ontstaan te Maastricht van het Internationaal Liefde werk voor gewonden en krijgsgevange nen „Stichting de Stuers" De Eere-Presidente van het Liefdewerk is mevrouw Gort van der Linden, de ge malin van den Minister. Het centraal Comité is samengesteld als volgt: Presidente: Gravin de Geloes. Vice-Presidenten Mevrouw Eduard Drie beek, Mevrouw Ernest Regout Secreta ressen Gravin Marcel de Liedekerke>, voor de 2de afdeeling: Mevrouw Hans. Pe.nningmeesteresse Mevrouw Seidlitz geb. v. d. Maesen de Sombreff Het werk beval twee afdeelingen lo. hulp aan behoeftige krijgsgevangenen, onverschillig van welke nationaliteit of godsdienst; 2o inlichtingen aan de fa- jnilies der krijgsgevangenen, die nog niet met hunne familieleden in verbinding staan In beide afdeelingen hebben dc werkzaamheden reeds zeer bevredigende resultaten gehad. Ongeveer vijf honderd pakelten met allerlei liefdegaven zijn reeds aan krijgsgevangenen toegezonden, terwijl er maatregelen zijn genomen om de goede aankomst en aflevering dezer zendingen te verzekeren Anderzijds is het liefdewerk erin geslaagd de namen en adressen te weten te komen van ruim elf duizend gevangen, die sedert maanden niet het minste bericht van hunne fa milieleden ontvangen hadden, zooals dan ook dozen niets meer van de gevangenen vernomen hadden. Naai' zijn beste ver mogen heeft het liefdewerk zich beij verd deze ongelukkigen weder met hun huisgezin in verbinding te stellen Een sub-comité van het Liefdewerk is reeds gevestigd te M i d d e 1 b ur g, andere zijn in wording in Nederland en in het bui-: tenland Moge dit uitstekend werk bloei en en zich verheugen in de edelmoe dige medewerking en steun onzer land- genoolen.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1