WinnKLKIIRIiSCHR COURANT. r 62. Maandag 15 Maart. FEUILLETON. IJlt Stad en Provincie. I68e iumn. 191S D«e «oarant verBeh^nt »t t* g e 1 ij k 8, met uitzondering van Zon- en Feectdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als toor all*- plaatsen in Nederland fiauco p. p. f 1.25. Afzonderlijk* nummers kosten 5 cent. AdvertentiSn 20 tent per regel. Bij abonn ement veel lugtr. Geb« oru-, dood- es, alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelü f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Gro >te letters naar de plaots die zij ua.emeni Advertenties vóór één nnr te bezorgen. Zij die zich nu op ons blad abomeeren ontvangen de nog in deze ma nd verschijnende nou mers gratis. YOOR DEN KLEINEN MIDDEN STANDER. „Heel Uw volle zal de belcekeuis Uwer Majesteit* aanwezigheid hier in deze bij eenkomst nog beter beseffen, als het weet dat de grondgedachte, welke tol het bijeenroepen van deze vergadering heeft gelekt, van Ilaar afkomstig is." Aldus de van hooge waardeering ge tuigende woorden die minister Treub tot de Koningin richtte in de Zaterdag in Den tfaeg gehouden bijeenkomst van verte- begenwoordigers van credielinscUingen Met die hooge waardeering zal heel Neulerlard van harte instemmen. We heb- Wo* reeds herhaaldelijk sedert het begin ra» den crisis met bewondering booten spreken over de belangstelling en het inzicht waarmee de Koningin zich be moeide mei de vraagstukken die de wel vaart van Haar volk aangaan. Hel initia- bief tol deze vergadering is een nieuw be wijs van die belangstelling en dat inzicht Hel doel van de nu ontworpen organi satie is: daar te helpen, waar de Steun comités uil hun aard niet helpen kunnen omdat hun taak is, hulp tc verleenen! aan hen die door den oorlog werkeloos werden oF hun kostwinner verloren. Het zou niet aangaan die comité's ook nog te belasten met het op de been hel pen van kleine bedrijven' die door den oorlog- toe stand in liet ongereede zijn geraakt Want daarbij gaat liet niet meer •m het verstrekken van steun, maar om het verleenen van kleine credieten, t jij voor oprichlings- en bedrijfskapitaal bij nieuwe zaakjes, 't zij voor aanvulling van verloren bedrijfskapitaal bij verzwak te zaakjes Voor het grootbedrijf en hel grootere middenslandsbedrijf zijn geen bijzondere maatregelen noodig geacht, daar zij hun credjetbehceften kunnen bevredigen, djank zij de organisatie in Augustus j 1. va» het Middenstandscrediet, en dank zij de ontwikkeling van het landbouwcrediet in de laatste jaren. Mn ai-, naar Minister Treub in zijn redevoering liet uitkomen bestaat ervoor don kleinen middenstander, die weinig waarborgen kan bieden, geen organisatie die ook maar eenigszins afdoende zal bannen voorzien in de credietbehoefte welke de naaste toekomst voor hem zal doen geboren worden. En om nu zulk een organisatie te vor men. wil men een tijdelijken band leg- ge* om alle credietinstellingen, die zich «net hel middenstandscrediet, hetzij ten fcehoevc van den landbouw, hetzij ten be hoeve van de ambachtsman of klein-han- defcuar bezig houden ■venwel -- men lette hier terdege op »iet voor dadelijke toepassing, maar voot de toekomst' .,Dc organisatie, zoo staat in punt 27 der regels, treedt in werking na de ge- hcele of gedeeltelijke demobilisatie van onder de wapenen zijnde militie- of land- 'wccrplichtigen Hoofddoel is, zei minister Treub, er voor te zorgen dat zij die in normale om standigheden in een bescheiden zaakje hun brood konden verdienen, tegen den tijd dal de vrede in Europa zal teruglcee- ren, door de economische 'verschuivingen welkte alsdan Ie wachten zijn en die zich nu reeds voor tal van kleine bedrijven! aankondigen, niet onder de voel zullen geraken. Daartoe moet bijtijds hel noo- dige worden voorbereid. Wel is waar is de Furopeesche vrede nog niet in 'l zicht en beslaat nog steeds het gevaar, dat ook Nederland onverwachts in den reusachli- gen krijs, die om ons woedt, zal worden medegcslcepl Wilde men echter met het beramen van de noodige maatregelen wachten tol de vrede zal zijn terugge keerd, dan zou men niet gereed zijn, lals de lijd tot handelen daar zal zijn Op welke wijze hoopt men dal nu in de practijk te bereiken? In ons vorig nummer heeft men reeds kort kunnen lezen welke rol de slaat en de Nederl. Bank daarbij zullen spelen. Voor de toepassing is het echter van niet minder belang het werk-plan na te gaan Zooals minister Treub deed uitkomen zal hel ip de 'allereerste plaats noodig zijn zoo scherp mogelijk te onderscheiden: lusschen «enerzijds de kleine bedrijven die vóór eten oorlog geloond hadden levensvatbaar heid te bezitten, maar door den oorlogs toestand ir het ongereede zijn geraakt, en anderzijds de bedrijfjes welke reeds te voren ten aoode waren opgeschreven en welker einde door den oorlogstoestand werd verhaast. Hoe hard het in sommige gevallen ook moge zijn deze tweede categorie zal onverbiddelijk van hulp moeien worden buitengesloten De scheidingslijn zal in vele gevallen niet scherp te trekken ziju. Me nig geval zal bovendien veeleer bij het Steuncomité thuis behooren, en daar heen kunnen worden verwezen De plaatselijke bank is de eerste die over deze kwesties te beslissen krijgt. Als een crediet-belioeftige zich wendt lot een plaatselijke bank, wordt die aan vrage opgezonden naar de Commissie van Uitvoering der groole organisatie, maar vergezeld van een gemotiveerd advies lot afwijzing, of lot geheele of gedeeltelijke inwilliging Maar daarvoor moet eerst een grondig onderzoek plaats hebben De eindbeslissing blijft echter bij den Commissie van Uitvoering, en die beslis sing kan behalve lot inwilliging of toe wijzing ook strekken tot verwijzing van de zr..ak naar hel Nationaal Steuncomité of naar <lt Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Iloe hoog de credieten kunnen gaan, zal nog worden vastgesteld bij de nadere regels De rente zal zijn ten hoogste 1/3 per cent boven het wisseldisconto van de Nederiandsche Bank. De credietneraer krijgt dan een schuld KONING ZIJN. Door COLETTE YVER. 3t>. De commissi© van afgevaardigden van de Oldsburgsche industrieelen kwam werkelijk aan het paleis om een wijziging 4e vragen van de protectiewetten. Tegen drie uur 's middag klommen zeven keu rig gekleede heeren de monumentale trap naar de koninklijke vertrekken op Maar Wolfram zagen zij niet. Zij werden ont vangen door den hertog van Oldany, in tfjn hoedanigheid van particulier secre taris van Zijne Majesteit Het onderhoud "was geheim. Het duurde twee uur, in de kleine audiëntiezaal, een soort kloos- lerzaal met witte muren, vol marine- tropheeën Hertog Bertie, tenger en schraal in korte jas, hoorde eerst onbewogen I de klachten van de wevers aan, die met de statistieken in de hand, hem hun drei genden ondergang onder het oog wamen brengen. Ten slotte spraken allen tege lijk. zij schreeuwden en verklaard >n «ut zl| voortaan geen groote kapitalen meer Wilden wagen zonder het vooruitzicht rente van te krijgen, beklaagden zich '«ver do staking, over de eischen d|er boekje waarin de aflossingen worden «angeleekend ln de middagbijecnkomsl waartoe minister Treub zich gaarne bereid ver klaarde naar aanleiding vau een vraag van uir J. J I-Ieijse uil Middelburg om reeds denzelfden dag tot een tijdelijke or ganisatie te komen wérd in hel bijzon- dei- de wenschelijkheid besproken voor de niet bij een centraal lichaam aangeslo ten hulpbanken, om zich bij een centrale te doen aansluiten, zij 't ook tijdelijk. Dit is naar minister Treub uiteen zette noodzakelijk, omdat de Nederiandsche Bank twee handleekeningen op haar pro messen eisclit Wal de niet bij de Centrale aangesloten hulpbanken aangaat, werd staande de vergadering een commissie benoemd, welke zich zal bezig houden met het ontwerpen van zoo eenvoudig mogelijke statuien voor een centrale mei een klein kapitaaltje, die aan de Nederiandsche Bank de vereischte tweede handteekening kan verslrekken en vertegenwoordigers zal aanwijzen in de algemeene commissie terwijl de daarbij aangesloten organisaties zoo weinig mogelijk van hun zelfstandig heid prijs geven. Leden van die commissie, die het recht heeft zich meerdere leden te assu- meeren, zijn de heeren: Fiedeldy Dop en Boas (Amsterdam), mr. Heijse (Middel- bürg), Pijnacker Hordijk (Tiel), Ouwer- sloot (Oldeberkoop), Brugman en Maury Den Haag). „TEL BRILLE". Men schrijft ons 1 Iemand vroeg eens aan Prins Man- rils, wie paar zijn meening de eerste veldheer vnn zijn tijd was. „Spinola is de tweede" was 's prinsen antwoord. Even „gelukkig" is het opschrift boe ven dr. A. Kuypers herdenking van W Üovy „tel brille au secoud rang". De lezer voelt, wie er „brille au premier' Ook is het zeer kiesch van dr Kuvper, dal hij de tweede helft van Boileaus versregel „qui s'éclipse au premier", weglaat Men zou er anders door kunh nen vermoeden, dat het er om te doen was, den overledene uil de rij der voor- aanslaande parlijgenooten lerug te du wen. Wie sprak er eens van „seniele aftake. ling bij oudere burgemeesters? BESTEN Dl GIN G STAAT VAN BELEG. Een wetsontwerp is ingediend tot be stendiging van den slaat van beleg, waar in bij Koninklijk besluit van 11 Febr j l. zijn verkt> ardde provincie Zeeland, voor zoover deze niet reeds in slaat van beleg verkeerde; en eenige andere doelen (des rijks. NEDERLAND EN DE OORLOG. Professoren en de oorlog. De Leidsclie professoren geven een goed voorbeeld Een aantal hunner oefe nen zich in de duinen van Katwijk in werklieden. In den grond waren zij woedend dat zij in plaats van den ko ning, slechls een tusschenpersoon te zien kregen en ze werden brutaler, hoe lan ger de koelbloedige vreemdeling tegen-; over hun lawaai het stilzwijgen be waarde. Toen ze eindelijk genoeg kregen van hun verwijten en beschuldigingen nam de hertog het woord. Zijn stem had een schralen, eigenaardigen klank, hij maakte nu en dan eeu kort gebaar en de blik Mit de staalblauwe oogen was niet lang te weerstaan. Zijn toespraak was kort, zijn houding gebiedend en overhecr- schend, hij verschanste zich acliter Zijne Majesteit Zijne Majesteit zou niet tus- schenbeide komen Het fortuin van en kele industrieelen kwam niet in aanmer king, wanneer het gold het algemeene beheer van de Lithauische industrie. De bodem van Lilhauen was rijk aan steen kool. Was men niet verplicht de lagen in 1 het Zuiden te exploiteeren Neen, neen, nooit zou er iets aan een wet, die in deze mate den bloei van het volk bevorderde veranderd worden. Binnen enkele jaren zou Lithauen zichzelf kunnen voorzien, wat betreft kolen en koren; de rijkdom men zouden bet land toevloeien, de loo- nen zouden vanzelf stijgen; tot dien tijd moest vaderlandsliefde en trouvr de di recteuren der fabrieken er toe drijven om door enkele opofferingen dezen nieu wen tak van werkzaamheid, waaraan zooveel moeite gepaard ging, te helpen steunen. Zijn woorden waren hard en stroef; niemand zou met zoo'n ijzige kalmte zich onverbiddelijker hebben kunnen too- nen Zij spraken reeds op veel gematig der loondie rijke burgers die (straks zoo veel praats hadden, waren nu schaak mat gezet. Zij wisten zelf niet waardoor. Deze vreemde man, die hen beheerschte, had geen indrukwekkend uiterlijk, was niet welsprekend, bekleedde geen bui tengewoon eere-ambt. Hij stond op en zij vertrokken zwijgend. Maar intusschen deed de duurte van de koten zich steeds pijnlijker gevoelen, alleen al door het feit, dat de tempera tuur voortdurend daalde Met den dag werd de koude snijdender, zij drong door in den grond, in alle dingen, alsof er een groole ramp in aantocht was en Be wereld verstijven ging. Al een week lang kwamen de kinderen uit de voorstad blauw en rillend van de kou op de Olds burgsche kade kijken naar de gladde, doorschijnende ijsschotsen, die de ri vier afdreven, 'Op zekeren morgen ver spreidde zich het gerucht door de stad, dat het water niet meer stroomde. De rivier was dichtgevroren van den eenen het schieten om, wanneer het vaderland in nood kom'l, in hel leger hun plicht le kunnen doen N R C. Uitvoerverboden. Verboden is de uitvoer van cacaopasla en cacaomassa. Ingetrokken is de lijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van boter en van salpeterzuur illaximumprijs van boter De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met intrekking van zijn beschikking van 1 Maart bepaald, dat de maximumprijs voor boter, bestemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verlcoopers van boter, gedurende de maand Maart 1915 f 1.45 per K G. zal zijn bij verpakking in wil fust van 50 K G. Uit Middelburg. In de Zaterdag alhier gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Middelburg van het Algemeen Neder- Iandsch Verbond werd hel jaarverslag uitgebracht over 1914. waarin o a. herin nerd wordt aan de voordracht, welke de beer Hullebroeck voor de afdeeling heeft gehouden. Uit het financieels verslag blijkt, dat het jaar begon met 58 en eindigde met 70 leden. De ontvangsten, waaronder het voordeelig saldo over 1913 begrepen is bedroegen f 374 761/2 en de uitgaven f 252 00i/2. zoodat het saldo over 1914 f 122.76 bedroeg. De heeren mr. G F. baron thoe Schwartzenberg en Ilohen- lansberg cn dr. L A. J Burgersdijlc wer den als bestuursleden herkozen. De heer J H. Deibei, voorzitter der afdeeling, die wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen, had medege deeld als voorzitter en tevens als be stuurslid te bedanken. Besloten werd te trachten den heer Deibel le bewegen als bestuurslid aan te blijven. In plaats van wijlen den heer A H. Polak te Vlissingen werd tot bestuurslid gekozen de heer dr H. T. Oberman 'al- ar. Als afgevaardigde naar de groepsver- dering, welke op 20 Maart te Dor drecht wordt gehouden, werd gekozen de heer T. van Houwelingen en als zijn plaatsvervanger de heer K van Schou wen Besloten werd zoo mogelijk eenige alhier vertoevende Belgische leden hetzij geldelijk hetzij op andere wijze te steu nen De schultershofzaal was gisteren avond zeer goed bezet met een pu bliek, d at klaarblijkelijk van de vroolijke uitvoering van den heer Struijven en zijn gezelschap genoot Nu, het dappere troepje heeft dat verdiend, want telken male als het optreedt brengt het frisch en oorspronkelijk werk, in een toon ge lijk men van deze voorstellingen het liefst wenscht. Ook nu weer wisten de dames Kesteloot, Struijven vader en zoon, het grappige jonge dueltistenpaar en de uitvoerenden van de beide blij- spelletjes de zaal te pakken, zoodal ei* 1 hartelijk gelachen en niet minder harte- I lijk geapplaudiscerd is I De heer V. was zoo welwillend een ex- 1 tra zangnummer ten beste te geven Daai' ons gebleken is, dat ei- een misverstand is omtrent hel echtpaar, dal volgens ons bericht van Zaterdag na onderlinge ruzie uit elkaar is ge gaan, deelen wij thans mede, dal met L. niet bedoeld is de heer L Lcijnse. wo nende op den Dam Noordzijde, doch een andere L wonende Dam Zuidzijde. Gisteiien werden 854 en heden 860 bons voor warm eten afgegeven a Uit Vlissingen. - Men schrijft ons uit Vlissia- gen. Blijkens hel jaarverslag over 1914 van het bureau voor rechtskundig advies aan arbeiders, uitgaande van bel plaatse^ lijk Christelijk Arbeidssecretariaat af- hier zijn dit jaar de verwachtingen over troffen Er verden 459 gevallen behan deld tegen 137 in 1913 Van deze geval len behoorden er 196 lot hel publiek recht en 256 tot het privaatrecht, terwijl1 er 7 niet onder een bepaalde afdeeling waren te rangschikken Van de 459 per sonen die om advies kwamen en 94 ver schillende groepen vertegenwoordigden behoorden er 118 lot leden van aange sloten vereenigingen en waren er 341 niet aangesloten Er zijn 647 conferenties gehouden, terwijl 133 brieven werden verzonden c-n 227 stukken werden opgemaakt 23 kwesties worden langs minnelijke» weg geschikt. Aan schuldvorderingen werd geind f 202 85 en aan arbeidsloonen f242 64» Langs gerechlelijken weg kwamen re- speclievelijk binnen f 36 10 en f160 32 Voor den kantonrechter werden 11 zaken gewonnen 1 geval werd afgewe zen; ook 2 gevallen krachtens de in validiteitswet werden gewonnen. Verschillende kleine zaken werde» voorts tot een goed eind gebracht Uit Walcheren. Men schrijft ons „Onder Souburg hoorde men Vrijdag morgen VOor liet eerst den leeu.wrik' lees ik in de Midd. Crt. van Zaterdag Die Souburgsche leeuwrik is niet merkwaardig vroeg; een vrij gewoon ver schijnsel is dat de leeuwrik reeds zingt op Maria Lichtmis, d i. 2 Februari In de Zaterdag gehouden raadsver gadering te Seroosker,ke werd het verzoek van den gem -veldwachter F. de Lissine om eervol ontslag ingewilligd en werd benoemd tot concerge voor 't ge meentehuis mej Seijs—Muller Uit Znld-Bevelind Men schrijft ons uit Goes Gisteravond meldde zich op het por litiebureau aldaar een zwerver om nacht verblijf aan. oever lot den anderen, het was één groote chaos van ijsmassa's met spleten en scheuren, groote ijsblokken met de kleu ren van albast; de rivier scheen een lijk tusschen haar golvende oevers. Toen begon men te spreken over de feesten van het hof, de zoogenaamde ijs- feesten, die eiken winter op het kasteel Conrad builen de stad gegeven/wer den. Tenslotte, toen het water overal in me taalhard ijs was veranderd, was het de beurt van de sneeuw. Drie dagen lang vielen dichte vlokken op Oldsburg en het land er omheen Zij hechtten zich aan' torens, aan waterspuwers, dakvensters, rozetten en boomtakken en vormden aan alles, waaraan zij bleven hangen, een teer, glinsterend galon. Heel de lucht van grijze wolken, als zachte watten, daalde neer over het land en bedekte het met een schitterend wit kleed. Toen kwam de zon door. Dat was een apotheose vol schittering en kleuren, een witte sprookjesstad on der een diep-biauwe lucht. De steun bogen van de St. Gelburgskerk, nu don zig wit, droegen den onderbouw van den toren, waarvan ieder deeltje met ijzel bedekt was. In de Noorderstraat was de gevel van het paleis één schit tering: liet prachtige beeldhouwwerk schitterde in lijnen van Ijzel en de wa terspuwers schoten uit de donkere mu ren te voorschijn als langgerekte herme lijnen Aan den ingang van de cathedraal bleef de sneeuw zacht en mollig hangen aan de gebeeldhouwde steenen figuren, en de torenspits, die zoo spookachtig zwart was in donkere nachten, wan neer de maan niet scheen, verhief zich donzig wit in de hooge, reine lucht. Dien dag werden de monumentale hek* ken van bel paleis wijd geopend om den' koninklijken stoet door te laten, negen calèches bespannen met trappelende paarden, waarbij zich het kleine escor te van de vijftien pages der koningin voegde De troepen, die aan verschil lende kanten van het plein opgesteld waren, reden naar voren en voegden zich geleidelijk bij den sloet van rijtui gen. Er was een «detachement cavalerie, een délachement kurassiers en een de tachement van de garde De groene uni formen van de cavaleristen vormden een stemmige plek in het schouwspel, de kurassiers flikkerden in het zonlicht en kondigden de praal der vorstelijke fami lie aan; de wijde, witte mantels van de lijfgarde gaven den koninklijken stoet oog een luisterrijker aanzien In volle vaart reden de calèches de Koningsavenue in. (W;ordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1