MIDDELBURGSCHK COURANT. r «4, 19IS Vrijdag 5 Maart. Kameroverzicht. FEUILLETON, KONING ZIJN. Uit Stad en Provincie. 198* iamm Deze courant verochynt d a g 1 g k s, met uitzondering ran Zon- en Feeetdagen. Priji per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25; Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën 20 cent per regel. Bij abonnement reel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaatt die zjj innemen fjG** Advertenties vóór één nor te bezorgen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag Men weet uit de telegrammen in ons vorig nummer dat ook minister Treub nog eens gezinspeeld heeft op de overwegingen die de regeering lei den bij de granukwestie, en die zij niet kan meedeelen Hij doelde blijkbaar op dc in ons vorig overzicht in 'liet licht gestelde opmerking van minister Posthuma over het veilige voor NeW derland om sober te leven en zijn voorraden klein le houden. Er is echter nu reeds genoeg goJ zegd om de gevolgtrekking te maken, dal de geallieerden, die onzen aanvoer onder conlröle hebben, niet zullen loer laten dal wij meer aanvoeren dan wij di rect noodig hebben. 1 J 't Is een onbehaaglijke positie, zoo bij genade van anderen onze voorraden te mogen inslaan Maar bij de scherpte, waarmee de economische oorlog wordt gevoerd is 't, vreezen we, iets waar wij weinig aan zullen kunnen verander reu. Minister Treub beeft .gisteren nog hel een en ander aan de rede van zijn opvolger toegevoegd. Hij wees op de moeilijkheid om thans den toestand van Augustus le beoordeelen. Men moet niet zoo kort van memorie zijn gelijk sommige sprekers. De aanvoer was toen zeer moeilijk, de schepen werden dan door den één, dan door den ander aangehouden en het was alles behalve zeker, dal de aanvoer op die wijze zou kunnen voortgaan. Uitvoeriger dan minister Posthuma be antwoordde minister Treub de kritiek van de sociaal-democraten op de han delingen der steuncomité's. Ook hij deed uitkomen, dat liet werk van de steuncomité's een particuliere onderneming is ai werd er Staatssubsi die aan toegezegd. Wel maakt die sub sidie dal ook de staal er bij betrok ken is, maai" bet is in lijnrechten strijd met spr's. opvatting dat de slaat ver plicht is uitkeering le verleenen. Dat zou bovendien er toe leiden dat de arbeiders den plicht tot verzekering van zich zouden afschuiven. Daaraan heeft dé Min. nooit gedacht en een der gelijk principe aanvaardt hij niet. In tegenstelling van hetgeen door de heeren Spiekman en Kleerekoper is gezegd, meent de Min. dat de steunulti- kcering is geweest wat redelijkerwijze mocht worden verwacht. Op medewerking der vakvereenighigen heeft de minister steeds weer aauge- drongen, maar op hel oogenblik mogen de niet-georganiseerden niet onder de conlröle van de vakvereenigingen ge steld worden, omdat het niet aangaat hen te stellen onder controle van een vereeniging waar zij in het dagelijksche leven eenigszins tegenover staan. Tegenover alle drillek sten (te Min. nog eens in het licht wat in de afge- toopen maanden reeds is gedaan Meer dan vijf millioen is al bijeengebracht DF. ANTI-REVOLUTIONNAIREN EN DE DEFENSIE. Dezer dagen is verschenen de vierde druk van een boek van den heer H. de Wilde, wethouder van Den Haag, over; de unti-rev. partij en haar program van beginselen. Daarin komt o. a een geheel nieuwe paragraaf over de defensie voor, '..bij welker samenstelling een ruim ge bruik gemaakt werd van deskundig ad vies'', zooals het in het voorwoord beet. In die paragraaf wordt onder meer be toog lo. dat aanschaffing van moderne zware artillerie dringende eisch van hel oogenblik is; 2o. dat afschaffing van de loling en inkrimping van de vrijstellingen gewenscht is; 3o dal de defensie van onze koloniën onmiddellijk en dringend voorziening eischt. door COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. 24). Clara was genoeg op de hoogte van de politiek om le weten, dat de grootr majarschalk, eerste minister en een eigen machtige driftkop, regelrecht tegen Wol fram inging en dat die twee elkander voortdurend de macht betwistten en trachtten te ontrukken, hoewel zij zich uiterlijk aan-een stipte hoffelijkheid hiel den. Er werd gezegd, dat de jonge vorst alle concessies, die hij aan de li beralen bad gedaan, met geweld bad moeten veroeveren op den ouden raads man van Wenceslaus. Clara verslond met bijna naieve nieuwsgierigheid dezen geheimen macht hebber van Lithauen. „Ik moet wel den indruk maken hier Biet thuis te hooren", legde zij uit; „ik iweet niets van het hof en ik ben meer op mijn plaats in het laboratorium, tus- schen mijn fleschjes, batterijen en rea geerbuisjes, dan in een salon." „Ik ben ook heclemaal geen salon- nsensch", zei de onbekende. Ondertusschen speelde de kleine kome die van de koningin naar aanleiding van door het particulier initiatief en daar voor dient hulde gebracht le worden Dc replieken leverde niet veel nieuws op. Alleen slippen wc aan dal de heer Bos waarschuwde tegen de oprichting van nieuwe organisaties en nieuwe com/- missies zoolang men het nog met de bestaande af kan. 1 Ten slotte werd z. lv. s. liet aanvul lend crediel voor de economische maat regelen in 1914 goedgekeurd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Tegen den f rja ud u 1 e u z e n uitvoer. Bij Kon. besluit van 4 Maart 1915 is het vervoer van hout en andere bouw materialen, tin, lood, ijzer, koper, motor en smeeroliën en van werktuigen en ge reedschappen van lüt het gebied der ge meenten Alblasserdam, Capelle a/d.Usel, Dordrecht, Hendrik-Ido-Ambacht, IJsel- mondé, Krimpen a /d. Lek, Krimpen a./d ITsel, I.ekkerkerk, Nieuwlekkerland, Pa- pendrecht, Ridderkerk, Zwijndrecht en Op- en Neer-Andel naar het overige ge deelte des Rijks, toldat hieromtrent nader z,"? 1 V,1-orden beslist, verboden, voor zoo ver dit door den minister van oorlog noo dig wordt geoordeeld. De minister van oorlog brengt ter al gemeene kennis, dat in het belang van den Staat van af 4 Maart tot nader order het vervoer van koper vian uit liet gebied au bovengenoemde gemeenten naar liet overige gedeelte des Rijks is verboden. Van bovenstaand verbod kan door den minister, in bepaalde gevallen ontheffing worden verleend, waartoe men zich even tueel met een verzoek tot hem zal kun nen wenden. St. Ct. Uitvoerverboden, erboden is de uitvoer van alle in blik of andere luchtdichte verpakking ver duurzaamde vJeeschwaren en levensmid delen, in welke vleesch is verwerkt, van cichorei in eiken vorm (daaronder begre pen cichoreiwortelen) en peekoffie, en van levende schapen Mede is verboden de uitvoer van Ko per en Koperlegeeringen als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onder deel van eenig vervaardigd artikel, waar van koper of koperlegeering geen hoofd bestanddeel vormt. B u i l e n 1 a' n d s cli e passen. De minister van buitenlandsche zaken vestigt er de aandacht van belanghebben den op dal, naai" hein gebleken is, reizi gers wier paspoorten de kenmerken ver- toonen dat zij voor het verblijf in een land, waarmede Duitscbland in oorlog is, gediend hebben, daardoor moeilijk heden ondervinden bij het overschrijden der Duitsche grenzen. St. Ct Klompen. Te Besl komen nog voorLdurend nieu we bestellingen binnen van klompen voor do Duitsche krijgsgevangenen Verschil lende Idompenmakers hebben hun per soneel reeds uitgebreid. Vad. DE VLUCHTELINGEN. Het aantal bons voor warm eten be droeg heden 1099 H twintigtal Belgische vluchtelingen uit B o s c h k a p e 11 e, dal deze week naar hel kamp te Ede zou vertrekken, is op dal besluit teruggekomen. Ze blijven allen hier en willen trachten door werken aan le vullen, wat zij zullen missen, als de ondersteuning ophoudt In een meedeeling uit het Antwerpsch Centraalbureel over de verordeningen die thans gelden voor het verkeer tusschen België en Nederland lezen we ook liet volgende - Dringend wordt aan onbemiddelde vluchtelingen afgeraden terug te komen. In ieder geval moeten vrouwen en kin deren niet medekomen vóór geregelde arbeid gevonden is. De toestand is nog zoodanig, dat in het algemeen, geen ge regelde arbeid te bekomen is voor losse werklieden. Bijzondere regelingen worden in het belang van den kleinen lantdboujwer in de grensgemeenten gemaakt. Deze heb ben slechts ten doel den akkerbouw mogelijk te maken of wel gemeente-be langen te dienen. De mogelijkheid bestaat echter, dat, bij overtreding of 'misbruik, de grensvelden voor den akkerbouw on toegankelijk gemaakt worden, Uit Middelburg. De verkoop van vredesbrocheS lieefl gisteren ongeveer f 180 voor de kas van het Steuncomité opgebracht Uit Zaid-Bcreland. Bij de gisteren gehouden stemming ming voor den gemeenteraad van Goes werden uitgebracht 673 stemmen, waar van 9 van onwaarde waren. De heer E. C. van Dissel (viijz.) ver kreeg 546 stemmen en-de heer M. Pols' (soc.-dem.) 118, zoodat eerstgenoemde' gekozen is. Te Heinkenszjuid overleed op ■1 Maart de oudste inwoonster J. der "Weijkes In den puderdom van ruim 90 jaar Dit oudje was nog zoo sterk, dal zij Lol kort voor haar dood allerlei huiselijke bezigheden zeer goed verricht te. In een maand lijds stierven aldaar twee negentigers. In aansluiting van het bericht over dc lezing van den heer Elout te Nis se kan nog gemeld worden dat zich dien- zelfden avond elf personen opgaven tot deelneming voor een vrijwillige land- stormafdceling. In de heden gehouden ledenver gadering van de Coöperatieve Boeren- leen- en spaarbank le Ilocd ekens- kerke werd de rekening en balans over 1914 goedgekeurd respectievelijk tol een bedrag van f 48518.11 en f 13943.52. De heer J. D. Elenbaas, aan de beurt van aftreding als bestuurslid, werd met algemeene stemmen (1 blanco) als zoo danig herkozen. Tol lid van den raad van toezicht werd benoemjdj 'de heer A. den Dekker, zulks in de plaats van den heer Boo gaard, die periodiek aftrad en voor een. herbenoeming niet in aanmerking wenschle te komen. Besloten werd de rente voor voor- voorschotten le bepalen op 5 pet. en die voor spaargelden op 3 6 pet De voorzitter drong er nog op aan de spaarboekjes in Januari, meer geregeld in te leveren ter bijschrijving der renten De heeren C. Sinke en J A. .van Sprundel zijn Donderdag namens de vis,- schersvereeniging le Ierseke op audiëntie gegaan bij den Duitschen cou- subgeneraal Le Amsterdam om diens me dewerking le vragen tot opheffing van het verbod van oester-- en mosselaanvoer met visschersvaartuigen naar België. Zoo, noodig zullen zij met hetzelfde doel ook op audiëntie bij onzen minister van bui tenlandsche zaken gaan Door hel personeel van den Prov sLoomhooklienst van de lijn Hansweert Walsoorden is een adres aan de direc tie gericht, om met het oog op het mij;- nengevaar niet in donker te behoeven te varen. De laatste boot vertrekt 's avonds circa kwart voor zeven nog van Walsoorden naar Hansweert en keert circa kwart voor negen vandaar nog te rug naar Walsoorden - Voor de te Kruiningen opge richte afdeeling van den vrijwilligen landstorm hebben zich 41 personen aan gemeld. Zaterdagvoormiddag zal een keuring plaats hebben in het gemeen tehuis Uit Noord-Boreland. - Iu een spoedeischende vergadering van ingelanden van den Thoom pol der werd met algemeene stemmen be sloten bij geöieen tecrediet een 5 pets geklleening aan te gaan tegen den koers van 98 pel om daarmede te bekostigen de verdediging van den Nol aan Koot jesdijkje en 300 M lengte van den zeedijk. Tevoren moest weer besloten worden tol niet toelating van den heer Th. Wol- se ,als gemachtigde van de gezamenlijke eigenaren Van (leveren en Versprille, wegens onvoldoende onderteekening der 'olmacht de stréng wol zich verder af. Zij scheen er verbazend veel pleizier in te heb ben Mevrouw Czerbich had het bor duurraam gebaald en de kluwens en een armvol goudkleurige wol, die Gemma in de hoogte hield. Haar gelaat, warm en vol uitdrukking, kreeg nu iets ondeugends. Zij hield de 'olgende alleenspraak „Ik heb nooit gevonden, dat hel beroep van wolwinder niet iets eervols had Maar toch als ik een van de heeren de eer kon bewijzen De groot-maarschalk ging met zijn reu zengestalte iets terzijde en liet zijn oogen door de kamer gaan en zijn blik bleef rusten op Clara's metgezel; onwillekeurig keek iedereen naar hem; het scheen dat hij er voor aangewezen was en zelf plei zier in het spelletje had. Maar tenslotte zeide de vorstin met een uitdrukking op haar gezicht als van iemand, die een geesligen zet voorheeft: „Welnu, mijnheer von Zoffern, als u het dan zoo eervol vindt, mij dezen klei nen dienst te bewyzen, dan kan ik niets anders doen dan mijn keus op u laten vallen. Hier is de tabouret, gaat u daar maar zitten en wees zoo vriendelijk uw beide armen naar voren te strekken." Even klonk er iets als een schor flui tend geluid, bijna onmerkbaar- het was de gemalin van den grootmaarschallc, de hertogin von Zoffern Toen zij haarman in die houding zag, zat zij nog rechterop in baar roode japon en ademde hoor baar. De maarschalk zat half gehurkt voor de vorstin en wist geen raad met zijn onhandig groote ledematen. De streng wol hield hij stijf gespannen om zijn behaarde polsen, een paar maal bleef de wollen draad aan het haar ha ken. Gemma was onverstoorbaar aan het opwinden „Kijk nu eens, juffrouw Hersberg", zeide zij, „de moeders maken handwer ken, de dochters houden zich met de wetenschap bezig Dat is de vooruit gang." „Men moet oppassen voor vooruit gang", zei dc gemalin van den maar schalk met één gesmoorde woede. Zij hield niet van de vorstin, de hertog evenmin. Wederkeerig kou Gemma hen niet uitstaan; en zij had er heimelijk plezier in zich te wreken over den of- ficicelen dwang, dien deze twee plecht statige hovelingen haar oplegden krach tens een zedelijk overwicht, dat zij had den behouden uit de vorige regeerihg „Wel neen, de vooruitgang heeft veel goeds", meende gravin Thaveo, heime lijk verheugd, dat zij een kansje kreeg bi tl© gunst te komen. Voor. Cli ra Was tiet alsof er een gor- Öfln opgelicht werd, waarachter zij de kleine intriges van het hof te zien kreeg. Zij keek met verbaasde oogen naar dit Uit SchouwenrD uive 1 and Donderdagmiddag ontving de fa milie W Jumelet te Bruinissc het blijde bericht, dat hun man en vader met zijn mosselboot le Hansweert was aan gekomen en dus ieder oogenblik kon thuis verwacht worden. Hij was Woens dag na een gevangenschap van negen dagen met zijn zoon 'ontslagen Ook D Jumelet die drie weken geleden werd aangehouden is vrijgelaten Uit Zeeuwsch-ftlftltn deren W D. Woensdag is op den steenen berm van den Zwarte en Tienhonderdpolder (gem Cad zand en mijn aangespoeld van alsnog onbekende nationaliteit. Zij wordt door militairen bewaakt. Besmettel ij ke ziekten In de week van 21 Februari Lol en met "2 .Maart kwamen uit Zeeland teil kennis van den centralen gezondheids raad 3 gévallen van typhus of febris tv- phoïdea uil Vlïssüigen. 3 gevallen van roodvonk uit Middelburg, 1 geval dier ziekte uil Kruiningen en Scherpcnisse en 1 geval van diphteritüs uit Honlenisse, Kapelle en Wemeldinge voor haar zoo nieuwe schouwspel, en antwoordde op haar beurt; „Hare Hoogheid, die een volleerde vrouw wcnscht te zijn, zal ook handwer ken moeten kunnen maken mevrouw, en zal nog heel wat andere dingen moeten welen, die alle Uwe Majesteit haar lee- ren kan." Verscheidene personen zochten bedek te toespelingen in deze woorden, die Clara slechts als een vriendelijkheid had bedoeld. Toen werd er gesproken over de studie van de vrouwen, over haar vermogens en haar eigenschappen. Graaf Thaven was van meening dat, behalve voor prinsessen, die perspnen van uit zondering zijn, een naald of een schuimspaan beter voor de vrouw paste dan een pen of een boek. De grootmees teres van Hare Majesteit had voor een jong meisje het liefst een klein vernisje van letterkunde, geschiedenis en astro nomie; dat is poëtisch, vond zij, Me vrouw Czerbich, bij wien de koningin veel door de vingers zag, bekende, dat zij feministe was en wsnschte zelfs' po litieke rechten voor haar zusters. „Is u feministe, juffrouw Hersberg?" vroeg zij met haar scherpe, doordrin gende stem. Clara lachte en zei, dat ze er niets van wist, dat haar eischen op een ander ge bied lagen De jonge lord voorspelde, met een duidelijk merkbaar* accent, dat in En- KERK NIEUWS. Ned Herv. Kerk. Aangenomen naar Leerdam .1 E. Klomp. Poortvliet De belijdeniskwestie in de Ned Herv. Kerk. In de openbare vergadering, belegd door de Provinciale Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Zeeland, trad gisterenavond in het kerkgebouw van de afdeeling Middelburg dier vereeniging, als spr. over bovengenoemd onderwerp op de heer prof dr B D Eerdmans uit Leiden De heer J. C. Paap uit Vlissingen opeta- de bij Ontsteltenis van den voorzitter de vergadering. Prof Eerdmans zette in den breede de voorbereiding, de behandeling en de bedoeling der aanneming en der bevesti ging uiteen. Bij de bevestiging worden drie in het reglement op het godsdienst onderwijs opgenomen vragen gesteld Thans geldt echter de bepaling dat de predikant deze vragen moet stellen „al thans naar den geest en de hoofdzaak Spr. wees er op, hoe de Synode op 20 October jl met 10 tegen 9 stemmen geland deze begrippen binnenkort een ommekeer teweeg zouden brengen. Me vrouw dc Bénouville vond dat alles heel gewaagd Haar smalle schouders en haar breed, bleek gezicht met de mooie, treu rige oogen kwamen er tegen in opstand; zij verzekerde, met heftige gebaren, die de kant van haar japon heen en weer1 deden fladderen, dat in haar land de vrouwen een behoorlijken tact hadden om onder het meest burgerlijke en een voudige uiterlijk een dikwijls buitenge woon ontwikkeld verstand te verbergen. Daarop nam de geheimzinnige persoon in de gekleede jas, die tot nu toe niet gesproken had, het woord, en verlclaar- „De Franchises staan op het ware standpunt. De toekomst van dc volkeren is nauw verbonden met de geestelijke ontwikkeling-der vrouw, maar hangt ook af van haar algeheele ontwikkeling en als zij door geleerde le worden, lager kwam te slaan als vrouw, en haar meerdere geestesontwikkeling moest gekocht wor den met haar bevalligheid, haar licha melijke gezondheid, haar moederlijke roe ping dan zou die vooruitgang een achter uitgang zijn." (Wordt vervólgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1