MlDDELBliltGSCHfi COURANT. w Woensdag 24 Februari. H° 46 1S8* Jaareaai 1915 Deze courant verschijnt d u g o 1 Jj k s, nier, uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. ^Advertentiën h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen gay* Advertenties vóór één uur te bezorgen. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. UIT DE STAATSCOURANT Bij kon. besluit. is wegens ongeschiktheid tengevolge van lichaamsgebreken e o. vcrl. aan den luit. ter zee 2e ld. M. A. v Kervel, on der toekenning van een tijd. pensioen voor den tijd van één jaar. is de luit.-kol. der mariniers J. P. A Termaat, op zijne aanvrage, eervol ont heven uit zijne dienstbetrekking bij een internceringsdepöt. NEDERLAND EN DE OORLOG. De S. M. Zeeland en de oorlog. Tengevolge van een tusschen de direc tie en de gezagvoerders der booten van de Mij Zeeland gepleegd overleg, werd gisteren besloten de afvaart naar Til bury, die zou geschieden met de ..D.uitschland", te doem plaats hebben met de „Prinses Juliana". Genoemd be sluit werd genomen ter meerdere ge ruststelling van de bemanning, daar de Duitschlaud hoewel nog een goed zee waardig schip, het oudste is dat de Maatschappij in de vaart heeft. Deze boot zou slechts een paar reizen maken en dan worden vervangen door de „Ko ningin Regentes", die nu natuurlijk de „Prinses Juliana" zal aflossen. Van een weigering der bemanning, zooals in enkele bladen werd gemeld, om met de „Duitschland" uit te varen, is geen sprake geweest. De Belridge. Omtrent het bericht van de Times, dat de Belridge een aan de Nederlandsche regeering geconsigneerde lading petro leum -ia^i boord had, meldt men aan de N. R. C., dat bedoelde lading wel aan onze regeering is geconsigneerd, maar bestemd was voor een importeur hier te lande, die eenvoudig gebruik maakte van de bemiddeling van de re geering om uitsluitend voor gebruik in ons land bestemde petroleum in te voe ren. Zoolang een schip varende is, staat in dusdanig geval ,de lading geconsig neerd aan de regeering, die bij aan komst van het schip hier te lande echter de lading endosseert aan den betrokken importeur. Vleesch. Naar aanleiding van de door den Mi nister van Landbouw genomen maat regelen ter beperking van uitvoer van vleesch is door vele kleine export-slagers aan bedoelden Minister een telegrajm gezonden, waarin zij te kennen geven, dat deze maatregel een. goed wapen is in de hand der grootere export-slagerijen om zich van hun kléinere concurrenten te ontdoen. De prijzen zullen dalen, wat niet den lokkers en mesters ten goede komt* doch den grooten export-slagerijen. Daar-i om verzoeken zij, dat alsnog maatrege len worden getroffen waardoor het den kleinen fokkers mogelijk gemaakt wordt hun zaken voort te zeilen. Nieuw br oipd. Te Valkenburg (Z.-H isi een broody soort verkrijgbaar gesteld, bestaande voor de helft uit rogge- en voor de andere helft uit tarwemeel. De prijs bedraagt 14 ct. per 8J/s 5 9 ons gebakken. Dit brood beoogt een goedkoopere volksvoeding en aangezien de marktprij zen van tarwe en rogge de laatste weken iets gedaald zijn, is het ook goedkooper. Het is tevens zeer smakelijk en voedR zaam. De bakkers krijgen de rogge tegen f 8 de 70 K.G. van de gemeente, waad- door zij deze goedkoope broodsoort kun nen bakken. DE VLUCHTELINGEN. Heden zijn 1097 bons voor wanneten l>evinden zich velen, die tot de be- lioeftigen behooren. In de groote inlerneeringsloods aan het station te Vlissingen hebben hep dennacht een groot aantal vluchtelingen uit Cortgene vertoefd, die niet naar een der kampen vervoerd willen worden. Als hun. passen in orde zijn gemaakt gaan ze terug naar België. Gisteren zouden uit Vlissingen met den trein van 9.10 150 vluchtelingen naai' Uden vervoerd worden. Slechts 90 personen kwamen aan den trein. Hedenmorgen vertrokken weder 143 vluchtelingen naar Uden. Met een extralrein die te V1 i si- singen a. s. Donderdagmiddag 12 uur vertrekt, gaan 150 vluchtelingen, koi- mende van Sluis naar Bergen op Zoom, om den volgenden dag per extratrein door te gaan naar Ede. Vrijdag zullen per exlratrein een 300-tal vluchtelingen naai- Bergen op Zoom gaan Ook te C o I ij n s p 1 a a t is van den regéeringsLcommissaris bericht ontvan gen ,dal de Belgische vluchtelingen naar een kamp moeten vervoerd worden Op het oogenblik vertoeven er nier nog 75 waarvan er 60 in twee voormalige lokalen van de openbare school en de overigen bij particulieren. Van die 751 zullen er Vrijdag 58 worden gebracht naai- hel kamp te Ede onder geleide van vijf leden van het comité, terwijl de anderen voorloopig hier blijven, waar van er enkelen kans zien in hun eigen onderhoud te voorzien en de overigen hier blijven in afwachting van een pas, om naar België terug te keeren. Met leedwezen hebben de uil hun land ver drevenen vernomen, dat ze hier niet langer mochten blijven. Gedurende 13 weken zijn ze hier goed verzorgd, en kel door bijdragen van particulieren, ter wijl slechts de laatste weken het comité zich genoodzaakt zag financieele hulp van de regeering in te roepen. Een groep der vluchtelingen heeft gisteren middag een fotografie laten maken. Na langen tijd tot de vrome wen- schen te hebben behoord is nu eindelijk door tusschenkomsl van het steunco mité der Belgische vluchtelingen te Sas van Gent eene Belgische school tot stand gekomen. De lessen zijn bereids aangevangen, aanvankelijk alleen voor dë kinderen van behoeftige schippers, waar van er daar eene massa aanwezig zij De school staat onder leiding van een Genlsch onderwijzer en wordt gehou den in een houten gebouwtje achter de nieuwe openbare school. Hoe eenvoudig en primitief ook ingericht blijkt de instel ling bepaald in eene behoefte te voorzien waarvan een groot aantal kinderen gaar ne gebruik maken. Terugkeer van Dienstplich tige Belgen. Van- Duitsche zijde schrijft men aan de N. R. C. In Nederland beslaat de onjuiste opp vatting, dat Belgen tusschen 16 en 45 jaar niet meer in België worden toegelaj- ten of dat zij daar als' krijgsgevangenen behandeld worden. Beide opvattingen be rusten op een dwaling. Elke Belg is vrij om terug te keeren. Mannen van dienstplichtigen leeftijd worden na hun terugkeer weliswaar gecontroleerd, maar ondervinden verder geen overlast De papieren die voor de reis noodig zijn, worden alleen nog idoor de Duitsche con sulalen te Amsterdam, Rotterdam, Vlis- !en Maastricht verstrekt. Uit Stad en Provincie. De laatste dagen is het aantal alhier vertoevende vluchtelingen, dat op het politiebureau om een bewijs komt, dat zij hier korter of langer hebben ver toefd, om daarmede bij het Duitsche ccnsulaat een pas te bekomen om naar België terug te keeren, zeer toegeno men Onder deze terugkeerende Belgen Uit Middelburg. Aan het vaste personeel van een handelsfirma hier ter stede is een week extra loon uitgekeerd en aan het losse personeel een halve weekeen maatregel die in dezen, voor den werk man zoo slechten tijd, zeker aller lof verdient. Toen wij eenige weken geleden mel ding maakten van de plannen der com missie tot ontspanning en ontwikkeling der gemobiliseerde troepen in Zeeland hadden wij, gezien de groote afwisseling die in de aangekondigde voordrachten en lezingen was gebracht, zoodat men gep rust Icon spreken van „Elck wat Wils", gedacht dal de zaal van het Militair Tev huis te klein zou zijn om de militairen te bevatten,-die van deze aangeboden ge legenheid om zich te amusecren of om wal te leeren gebruik wenschten te map ken. Het is echter anders uitgeioopen. Een enkele uitzondering daargelaten, zijn de bijeenkomsten slecht, soms zeer slecht bezocht. Is dit voor de commissie een te leurstelling, voor de verschillende spre kers, die tzicli de moeite getroostefhl werkkracht en lijd te geven, is dit zeker nog meer te betreuren. Gisterenavond! hebben wij ons zelf overtuigd, toen de heer J. W Vienings uil Goes, eene lezing hield over „Joliaji de With", en dit op een wijze deed, dat er voor ieder wat te leeren viel. Wij voldoen dan bij dezen ook gaarne aan een verzoek de rniliy tairen nog eens te wijzen op deze nuttige en aangename avonden, waar men zeker zijn vrijen lijd op een uitstekende wijze kan doorbrengen Door den keurmeester van visch en schaaldieren alhier werden heden 10 stuks kabeljauw, afkomstig uit Arnemui- den, afgekeurden onder toezicht van de politie voor de consumptie onbruik baar gemaakt. Bij hel stoeien op de Vlasmarkt te Goes werd g|steravond de 13-jarigjei vluchteling A. P. door de winkelruit van den heer S. geworpen, waarbij hij zijn linkerhand ernstig verwondde. De poging om door hel uitsteken van de nationale vlag van den Langen Jan aan eventueel verdwaalde vliegers dadelijk kenbaar te maken dat ze hier op neutraal gebied zijn en dus hun bomj- men bij zich moeien houden, is pract- lisch maar duur op winderige dagen En de kleine vlaggetjes beantwoorden slechts matig aan het doel. Naai' aanleiding daarvan brengen we een opmerking over, die we dezer daj- gen hoorden. Er werd n.l'. gevraagd of 't niet practisch zou zijn, den boven kant van een der gashouders van de gas fabriek in breede banen rood, wit en blauw te Schilderen desnoods nog met een oranjestip. Petroieumlanks kunnen ook dienen. Zooals men weet is reeds vroeger het denkbeeld geopperd om den bovenkant van do gashouders te gebruiken vooir plaatsaanduiding ten behoeve van de luchtvaart, door in groote letters den naam van de stad er op te schilderen. Uit Vlissingen. De aspirant-conducteur der staats spoor, W. Arents te Vlissingen, is bepoemd tot conducteur 2e kif. Aan P. J. Ventteville of Venleville te Rotterdam, gewezen deurwaarder bij de plaatselijke belastingen te Vlissin gen, is bij Kon besluit, overeenkomstig liet advies van den Pensioenraad, een pensioen verleend van f 349. f De heer IC. J. v. d. Dolder, suraié- merair bij de Maatschappij tol exploitatie van staatsspoorwegen te Vlissiuf gen heeft, om gezondheidsredenen,eer vol ontslag uit den dienst der maatschapt- pij' gekregen. In diens plaats is benoemd de heer L. P Bazel, surnumerair uit Esschen Bij de politie is aangifte gedaan door een Belg, eigenaar van schepen, dal van een in de haven te Vlissin gen liggend schip een gedeelte van den inventaris werd vermist en verkocht was. Bij onderzoek is gebleken, dat de schip1- per, zonder daartoe gerechtigd te zijn, een gedeelte van den inventaris van het schip ter waarde van 1500 francs, heeft verkocht te Dordrecht. Hij is door de politie aldaar aanget houden en naar Dordrecht gebracht, ten einde aldaar een nader onderzoek om trent een en ander te kunnen instel,L len VI. Crt. Uit Zuid-Beveland. De kaartlegster P V. huisvrouw van J van den B, te Goes verkeerde gist- lermiddag in een dergelijken staat van dronkenschap en veroorzaakte een zoor danigen volksoploop, dat de politie, onder groote belangstelling van het publiek, zich genoodzaakt zag haar naar het poli- lie-bureau pver te brengen. Wegens toenemende drukte is het station te V1 a k e een arbeider" telegrafist bijgeplaatst, waartoe is be noemd C. H. Koenen te Berchem, bij1 Oss, met ingang van 23 Februari Bij den diefstal te Ierseke van Zalei-daguacht zijn van 't provinciaal steuncomité ontvreemd: 25 KG. koffie, 20 IC G suiker, 2 nagelkazen, 25 pond spek, 20 K.G. 'margarine, 14 blikken tof 42 K G. corned-beef, en een minder te schat ten gewicht aan rijst en boonen, alles te zamen ongeveer 200 K.G Maar er zijn ook meegenomen enkele kleedingw stukken ook van het comité, en een i*ij{- wiel, merk Gazelle, van het hoofd van school 2. Des Zondagsmorgens waren de straatlantarens in den omtrek dier school uitgetrokken. Krachtens de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 is aan mej. P. Paas, wed C Snoep, klokkenist te Krabbend ij ke een pensioen ver leend van f 9 's jaars. Uit Tholen. In de Dinsdag te St Maarte n s- d ij k gehouden raadsvergadering werd het kohier van den hoofdei, omslag vastgesteld pp f 1581 22 Op een ingekomen verzoekschrift van bewoners achter 't Bosch om tot be- straling' van den weg in hunne buurt over te gaan werd met algem. stemmen gunstig beschikt, voor zoover <lit van den gemeenteraad afhangt. Daar het wa terschap St Maartensdijk odfc bij deze zaak betrokken is, kan alleen maar een rOorloopige beschikking genomen worn den In 'de vacature van twee leden van hel algem weezenarmbestuur door over lijden van i'wee icdten werd" voorzien door de denoemfiig w'de vacature T. Noom van den heer J P. Hage en in de vacature-J. Brouw van den heer L. Koop-J man. Door den voorzitter werden overge-j legd de ingekomen teekeningen, enz voor den bouw eener gasfabriek. Een verzoek van mej. Slier, direct trice der bewaarschool om verhooging harer jaarwedde werd als ongezegelü ter zijde gelegd. Bij de rondvraag besprak de voor zitter nog den nieuwen te maken bazaltl- muur aan de haven. Hierin vond de heer Rijnberg aanleiding in bespreking te brengen pi er ook noodzakelijkheid kon bestaan de beslaande haven te ven- grooten. Vroeger was dit punt ook al' |eens ter sprake gebracht. Hij zou het goed achten diL punt eerst eens nader te her zien voor men tot het maken van den bazallmuur overging Op voorstel van den voorzitter werd besloten over 14 dagen weer te vergaderen en dan de be sprekingen over het denkbeeld van den heer Rijnberg voort te zetten en tot beslissing le brengen. In de Dinsdag gehouden raadszit ting van Stavenisse deelde de voor zitter-burgemeester mede, dat door de kroon uitwoning niet is toegestaan en dat hij met ingang van 3 Februari 11 als burgemeester dezer gemeente Is hert- benoemd. In geheime zitting werd de hoofdelijke omslag opgemaakt. o Uit Zee uwsch-Vlaanderen O.D. Krachtens de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 is aan A. IvlaaSsen, brandmeester te Zaamj- slag een pensioen verleend; van f 4 's jaars. Tpt vroedvrouw te Philippine is benoemd mej. J v. Dijcke, thans in Dit is nu reeds het derde geval van dien aard, dat zich hier op de grenS voordoet. i KERKNIEUWS- Zondag a.s. zal te 's Gr a ven pol der dos voormiddags in de Ned. Herv. kerk hel nieuwe orgel worden ingewijd, dal voor die gelegenheid zal bespeeld worden door den heer J. Kooiman, mu ziekleeraar te Goes. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Sarah Bernhardt. Sarali Bernhardt is thans werkelijk geopereerd. Naar men uil Parijs aan de N. R C. seint is haar rechterbeen afge zet. De geneesheeren verklaren, dal de toestand der zieke zoo goed mogelijk is. Geslaagd te Breda voor acte nutti ge- handwerken mej. M. J. v. d. Dries le He inken szan d. LANDBOUW. Mond- en klauw ze e r. Blijkens den staat, opgemaakt door het min. van L N. en H. werd in de maand Januari in Zeeland bij de dieren van 3 eigenaars wonende resp. te Oosterland. Overslag en Wolfaartsdijk, mond- en klauwzeer geconstateerd Dit waren eenige gevallen van besmettelijke vee ziekte. die zich in onze provincie voor deden. In het gansehe rijk werden 110 ge vallen van mond- en klauwzeer gecon.4 stateerd, waarvan alleen in Noord-Bra bant 50. Vcilingsver Z ui d-Be ve land. Dinsdagmiddag werd te Goe s de alge- meene vergadering van de veilingsveree- niging Zuid-Beveland gehouden, onder voorzitterschap van den heer II A Hanken van Wilhelmlnadorp. De voorzitter deelde mede, dat in hel afgeloopen jaar na de mobilisatie de prijzen wal gedrukt waren, maar zich spoedig herstelden, zoodat 1914 nog niet lot de slechtste jaren behoort. Hij betuigde er zijn spijt over, dat nog vele leden hun producten buiten de veiling verkoopem en hoopte, dat daarin spoedig verandering zou komen. Dr Jen ny Wcjjcrinan uit Utrecht, op deze ver gadering aanwezig, herinnerde aan de plannen tot het tots tand brengen vani een lokaalspoor op Zuid-Beveland en raadde aan, bij het station te Goes een nieuw veilingslokaal te bouwen en zich le wenden tot hel bestuur van de staats spoor om hel daarvoor benoodigde ter rein te verkrijgen. Het bestuur werd vervolgens mach tiging verleend, met de staatsspoor te onderhandelen. Uil hel jaarverslag van den secretaris, de 'heer F. Kakebeeke bleek, dat in hel afgeloopen jaar 65 veilingen werden gehouden, die f 55550 opbrachten, of f 7349 43 minder dan in 1913 Hel aantal leden steeg van 644 op 704, waaronder 66 belanghebbenden. Mede gedeeld werd, dat over het algemeen de gelijke betrekking te Nederhorst den verpakking beter wordt maar nog niet Berg provincie Noord-Holland. Zij heeft voldoende is de benoeming aangenomen Het bestuur doet een beroep op de le den om hun producten te veilen door Omtrent het gebeurde te Selzaetc, middel van de vereeniging en niet te waar een man door de Duitsche grens-verkoopen aan particulieren, wacht werd aangeschoten vernemen wij f Het percentage voor te betalen provi- nog uit Sas van Gent: sie p de kleine veiling werd vastge- Zondagavond is in de nabijheid van1 steld op 5% en de groote op 2o/o, de de glasfabriek leen man uit Assenede door contributie voor 1915 voor belangheb- een Duitschen grenswacht aangeschoten.benden en belangstellenden op f 1. Zwaar gekwetst met een schot in den] De aftredende bestuursleden F Do- buik werd de gewonde in de splegelfa- minicus en J. A. "W. Swart, die niet Iher- briek ondergebracht, waar hem door in- kiesbaar waren, werden vervangen door middels ontboden geneeskundige hulp de de heeren S. A. de Visser en J. Linden- noodige verbanden werden aangelegd berg Maandag achtte men zijn opname in Het bestuur beloofde, na een wenk van een hospitaal noodzakelijk en is hij naar den heer S. A. de Visser, een salarisver- Terneuzen getransporteerd. hcogingvan den secretaris in overweging De gewonde beweert op Nederlandsch te zullen nemen, grondgebied te zijn geschoten, toen hij, daar hij zich te ver over de grens her vond terugliep. Zeeuwsehe Paarden markten Naar de heer A. J. Lake Jn het Hij was op het punt zich met eenige „Zeeuwsehe Landbouwblad" meedeelt kameraden naar zijn woonplaats Asse- heeft 25 Jan. te Vlissingen een vergade- nedc le begeven, waar hij evenwel als ring plaats gehad van de besturen der oud Belgisch militair niet komen mocht, veroenigingen „Rusc-Roesl" te Oostburg, zonder zich in krijgsgevangenschap te „Ver v Zeeuwsehe Fokkers" te Axel zien gesteld. en „Bond van Zuid-Bevelandsche Paar-

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1