UIDDELBIIRGSCHË C01JRAM. iöö' Jaargaai 1913 Donderdag 18 Februari. Kameroverzicht. Binnenland. Ingezonden Hededeelingen. aar Dit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen ia Nederland franco p. p. f 1.25, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiên k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- au alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemea» Advertenties TÓór één nar te bezorgen. Eerste Kamer. Hel belangrijkste, dat in de debatten over de landbouwbegrooling werd aan geroerd was zeker de kwestie van be voorrechting van den landbouw, waar voor de lieer D e Boer bang schijnt te zijn. De minister noemde echter dal gevaar, waardoor dan Handel en Nij verheid, de beide andere takken van het departement, in druk zouden komen denkbeeldig en waarschuwde den land bouw dat van hem zeker die bcvoorr rechting niet te verwachten is. Mocht men in landbouwkringen zulks hopen, dan is het goed dat men daar wete, dat de minister een volbloed tegenstander is vran rijkssubsidie, indien deze slechts eenigSzins gemist kan worden. De heer Fokker drong aan op spoed met hel onderzoek aangaande de bcbosi jsching vah de duinen op het eiland' Pchouwcn. De bezwaren van den heer C o 1 ij n le gen de ontworpen wijziging in de sub sidiebepalingen voor het bijzonder onder wijs op Java leidden ten slotte tot de indiening eener motie, waarin wordt uit gesproken, dat de wijziging voorshands niet behoort te worden ingevoerd. Hij verklaarde daarbij, dat de motie niet wil zeggen, dat hij de regeling afkeurt. Daartoe kent hij haar niet Voldoendehij weoschl eerst nadere toelichting. Hoewel de minister verklaarde,dat de ordonnantie wel reeds afgekondigd kan zijn, werd de motie met 22 tegen IS stemmen aangenomen, zuiver rechts tegen links. De begrooting van koloniën werd ver volgens aangenomen, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteenging. UIT DE STAATSCOURANT Bij kon. besluit: ia benoemd tot luit.-kol. kwartiermees tal' bij de piilit- administratie de majoor.- liwarliermeester J C. Hamerslag. NEDERLAND EN DE OORLOG De Duitsche verklaring. Kaarde N. R- C. tmeldt heeft de yegee- ïing de Scheepvaart geheel vrijgelaten in haai' gedragslijn ten opzichte yan de Duitsche verklaring. Tegenover de lcos mende gebeurtenissen wordt een voill- maakt afwachtende houding aangenomen. Hetzelfde blad heeft zich gewend tot' de qoöperaties van zeelieden om te ver nemen hoe de belanghebbenden, de zee lieden zelf tegenover de verklaringstaan. Hel bestuur van de vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden is zoozeer overtuigd van het overwegende landsbe lang bij oen voortgezette koopvaardij, dat het zijn leden tot heden, toe niet heeft ontraden oin te monsteren, en zelfs voort gaat om hun bezwaren zooveel mogelijk nit den weg te redeneeren. Het bestuur van de zeelieden vereeni ging „Volharding" heeft lot nu toe zijn leden aangeraden om te monsteren, opdat de vaart zoo lang mogelijk open zou blij ven. Het ziet hierin immers een levens belang Vooral voor de arbeidersklasse ran Nederland, die in de eerste plaats onder de gevolgen zou hebben te lijden. Uiteraard zal de vaart op Engeland wel het grootste gevaar dreigen meent het bestuur de schepen met lading voor het vijandelijke land loopen de groolste tans om te worden prijsgemaakt. Maar het bestuur meende te weten dat in Rot- terdamsche reederskringen het voorne- taen bestaat met betrekking tot de Noord zeevaart, om geen lading voor Engeland (aan te nemen, en de schepen enlcel in ballast naar Engelscbe havens He zenden foor de thnisvrachl'. Dit bestuur en de chef van de Rotter- 'damsche arbeidsbeurs deelden voorts nog mede. dat weigeringen om op de Noord- te varen alleen voorkomen bij gehuw den De angst van de vrouw weerhoudt» dan de mannen. Het ontredderde luchtschip. De Bredasche correspondent van de SN. R. C. kenschetst het losgeslagen lucht, Schip, dat gisteren in Noordelijke rich ting over ons land dreef, vermoedelijk juist als een Duitschen Drachenballon er hing geen schuit aan. Hij vermoedt, dal deze ballon in een der Duitsche stel lingen in België van den kabel losge slagen en door den wind, die nagenoeg geheel Zuid was, over ons land is ge stuurd. Bij Woerden haakte de loshangende tabel aan een opstijgpaal der tele foon, met het gevolg, dat die paal af knapte als glas en dwars over den weg vjel. De val veroorzaakte geen persoonlijk ongeval. U i tvoerverbod. Verboden is de ifitvoe'r van (afval van vlas, geschikt voor de werkgarenspin- nerijen en van motorrijwielen en onder deden daarvan. (Naai- vernomen wordt is een uitvoer verbod van vlas voorloopig nog niet te wachten). Steun aan milicienls. Uil een door de nationale vereeniging tot steun aan miliciens ingesteld onder zoek is gebleken, dat na eventucele de mobilisatie der krijgsmacht niet minder dan 20 000 miliciens en landweerplichti,- gen de hulp der vereeniging zullen bei- hoeven De vereeniging heeft het land in 38 districten verdeeld met afdeelingsbestu- ren in de voornaamste plaatsen en hulp- commissies in de kleinere. Zij zal ook provinciale comité's oprichten. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder mededeeling onder meer (van liet vorenstaande de burgemeesters door 'tusschenkomsl van de commissarissen der Koningin doen opwekken, zoo noor dig de vereisciite medewerking aan ge noemde vereeniging te verleenen. N. R. G. De Times over Nederland. De Times schrijft in een redactioneel artikel Sedert lang kennen wij de Nederlan ders als een edelmoedig en voorkomend volk met bijzondere zorgen en vriende lijkheid tegenover ons, Engelschen. De zorgen en de teederheid, welke onze Nc- derlandsche naburen getoond hebben te genover de Britsche gewonden, die uil Duitschland naar hun geboorteland te rugkeerden, zijn een nieuw bewijs van dc groote menschlievendlieid, welke zij gedurende den oorlog hebben aan den dag gelegd. Men heeft ons verteld, dat onze soldaten diep getroffen zijn door de hun bewezen vriendelijkheden. Zij zullen die niet licht vergeten en ook wij Piet. N. "R. C. blijven (natuurlijk) geheel vrij oin te ver- ttfoven, waar hun goeddunkt, uitgezon derd in die plaatsen waar de m i 1 i t a i r e •verheid zulks heeft verboden. DE VLUCHTELINGEN. Heden bedroeg het aantal bons voor warm eten 1098. Blijkens eene ambtelijk gehouden lel ling bevonden zich op 8 Februari nog •uim 27000 Belgische vluchtelingen in Noord-Brabant. De voornaamste getallen zijn de vol gend Baarle Nassau 1595- Bergen op Zoom 4286; Breda 3613; Ginneken 724; 's Herbogenbosch 1171; Ossendrecht 849; Roosendaal 2823; Tilburg 1868; Zimdert 597 Over het totaal is de verhouding van bemiddelden tot onbemiddelden ongeveer als 5 tot 8. „Avondster". Blij ven of niet. Daar men ons herhaaldelijk vraagt of de vluchtelingen in Zeeland nu blijven mogen of dat zij gedwongen zullen zijn heen te gaan, zij liier nog eens uitdruk kelijk verklaard, dat van een gedwongen vertrek uit de geheele provincie geen sprake is. Indertijd is door de mili taire overheid de ontruiming van de plaatsen binnen 2 K.M. van de grens bevolen en hieraan moet natuurlijk ge volg worden gegeven. Voorts is er van dwang geenerlei sprake; wel is door den regeeringscommissaris aangedrongen op geleidelijke wegzending uit plaatsen waar een minder goede gezondheids- locstand heerscht of waar zulks in het belang van de openbare zedelijkheid raadzaam geacht wordt en uit plaatsen waai' de vluchtelingen niet kunnen wor den onderhouden van het daarvoor door dc regeering bepaalde bedrag van f 0.35 per hoofd en per dag. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het in vele opzichten van de gemeente besturen of van de vluchtelingencomités afhangt hoe op dc vraag „blijven of niet" beschikt zal worden. Tot zoover over die vluchtelingen, welke van regeeringswege onderhouden worden. Zij die hun eigen onderhoud be kostigen ot alleen door vereenigingen of particulieren gesteund worden zijn en "ormamint-T ablGtten l" „.mielies" b;ctc!ië" i" mond en keel en beschermen tegen Besmetting. Uit Middelburg. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de vereeniging „Openbare Leeszaal werd naar aanleiding van de voorgelezen notulen, door den voorzitter den heer ds. M. van Empel, herinnerd aan hel weigeren van den gemeenteraad om subsidie voor een onlsmetlingsoven voor boeken toe te §taan Door den secretarisden heer dr. H. van der Kamp, werd het jaarverslag .uit gebracht, waaraan hel volgende is ont leend I Het ledental klom van 860 lot 1028, hel aantal boekwerken lot 3532 of eene vermeerdering van 500 De finautieele toestand is nog steeds slecht. Het tekort van hel vorig jaar is toegenomen. Een opwekking tol de velen, die nog steeds de vereeniging niet steunen, om zich te overtuigen van hel nul, dat zij sticht, niet het minst in dezen tijd, nu de lokalen een geregeld toevluchtsoord zijn voor vluchtelingen en militairen, wordt op zijn plaats geacht Ook dit jaar werden weder verschil'- lende werken ten geschenke ontvangen. Hel aantal uitgeleende boeken be droeg 20142 tegen 15813 in 1913, dus eene vermeerdering van 4329. Het aantal bezoekers was 8613 tegen 7814 in 1913, alzoo eene toename van 799. Door de vluchtelingen en militairen steeg het da- gelijksch bezoek van 25 tot 90, zoodat een tafel en een aantal stoelen moesten worden bijgevoegd. Op 2 Juni vroeg en verkreeg mej. "W. E Kronenberg eervol ontslag als as sistente. Hare werkzaamheden worden thans Waargenomen door de dames O. M. de Meester en M. de Wolf. De beide kaartcatalogi worden gere geld bijgehouden en aangevuld door het catalogisceren van dc belangrijkste an tikelen luit oude jaargangen van tijd schriften Lezingen werden niet gehou den, de heer M. J van Wijk stond we-/ derom een paar maar plaatwerken af om tentoon te stellen De inededeelin-1 gen konden dit jaar wegens de slechte financieele omstandigheden slechts een maal verschijnen. De rekening van de penningmeeste- res, mevrouw Ghijsen—Van Marle, werd goedgekeurd Woensdagavond hield .de afd. Mid delburg der Ver. v. Vrouwenkiesrecht liaar jaarlijksche ledenvergadering. Slechts enkele leden waren opgekomen Wat de werkzaamheden van de afdeer ling betreft deelde de presidente mede, dat hel werk voor vrouwenkiesrecht in den eigenlijken zin sinds Aug. stop gezet werd, daar vele leden hun tijd en ar beidskracht hebben gegeven aan filantro pisch werk, zoowel ten behoeve van de vluchtelingen als voor de noodlijdenj- den in onze stad. In de plaats van mevr. Borggreve werd in hel bestuur gekozen mej G. v. d- Weel Penningmeeslercsse en secret laresse brachten hun jaarverslag uit, waaruit bleek dal de afdeeliug 136 leden telt. 1 i Evenals 't vorig jaar werd een pro pagandablad uitgegeven, waarvan 3000 exempt verspreid werden Ook werd een propaganda-avond georganiseerd, waar aan Middelburgsche ingezetenen hunne medewerking verleenden zoowel op mu zikaal als ander gebied. Door dc tijdsomstandigheden werd slechts één openbare vergadering houden. Uit de fcas Van 't propagandafonds wen den gelden verstrekt om onderkleeren voor militairen te verstellen, gedurenr me dc maanden Aug. en September, alsme de om nan enkelen een versnapering te verstrekken. Ook werd eene bijdrage aan het comité voor steun aan de Belgische slachtoffers gezonden. Van hel sluilzegel, hetwelk door de afdeeling werd uitgegeven, met het opp schrift van het insigne der vereeniging „Vraagt Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw7 'werden 18 000 exempla ren verkocht. De presidente sloot de vergadering met de opwekking om na de moeilijke lijden, die Wij hu doorleven, het werk der vereeniging weer op de gewone wijze voort te zetten. Dinsdagavond trad voor de Chr. B es tuurder sbond te Middelburg fop de bovenzaal van de sociëteit „De Ver genoeging" op de lieer W. Strijbis Pz,, van Zaandam, bondscecrelaris der Ned. Ver van Chr. fabrieksarbeiders. De voorzitter zeide bij de opening der vergadering dal dit de eerste openbare vergadering was, waarin de Chr Beslnui?- dej'sbond naai- huiten optrad Hij wees er op, dat op de moog'lijke waag „wal wil deze" geantwoord kan worden, chrisr telijk zijn, niet in naam, maar in daden, zoodal zij niet met breed gebaar wil' wij zen op haar naam van christelijk, maar dit woord maar bijzaak achten, hoofdzaak de chr. levens- en dadenuiting De heer Strijbis sprekende over de onontbeerlijkheid der chr vak-organisa-^ lie, geeseldc de laksheid der chr. ar beiders, wier eigen schuld het is, dat ze er nu zoo economisch slecht vóór staan en hield eene vurige peroatie voor de chr. yakeischen. De zaal was slechts matig bezet. Met ingang van I April a s is door Ged Staten aan den heer J. Holm eervof ontslag verleend als bureelamblenaar der Ie klasse bij den provincialen water staat, Ier standplaats Middelburg. De St. Ct. van heden bevat een wijp ziging in de statuten van de Meubelmap belmakers-, behangers- en stoffeerders-» palroonsvereeniging voor Middelburg en omstreken In de „Telegraaf" van Woensdag avond wijst de carillonneur van het Kon. Paleis te Amsterdam er op dat de plaat sen, die een carillon bezitten en waar een bezetting militairen ligt van den zomer heel veel voor onzen volkszang kunnen doen door het geven van avond- bespelingen en daarop de liederen, die door de vereeniging voor den volkszang worden verspreid, ten gehoore te bren- Uit Vlissingen De Vliss. Ct. meldt, dat aan het Duilsch consulaat aldaar toegevoegd is een beroepsconsul, dr. Walther, die zich zal belasten met het hitgeven van pas sen. i' Ingevolge de wed uwen wet voor ge meen team b ten aren 1913 is aan P. Aarr noutse te Vlissingen, wed. van den vasten arbeider bij de gemeentewerken Woulerse een jaarlijks pensioen ver leend van f 188 Naai" de Vliss. Ct. meldt is aan het strand bij de Nolle het lijk van een onbep kend manspersoon aangespoeld -TV Uit "Walcheren Door het gemeentebestuur van Nieuw en St. Jooslamd is tot dagelijkSchen opzichter bij het bouwen der nieuwe school, aangesteld de heer L. J, Soeters te St. Annaland. Woensdag hield de gemeenteraad van S ouburg eene vergadering, waar in afwezig waren de hceren P. Cevaal en F Wisse Een besluit werd genomen, dat de ge meente zich zal' verweren, tegen een door de gemeenten Middelburg en Vlis singen gestelden eisch tot betaling van retributie voor hel leggen van gasbuizen in den Middelburg-Vlissingschen rijweg, welke betaling door de gemeente sedert enkele jaren wordt geweigerd. Verder werd behandeld een verzoek schrift van het werklooien fonds „de Schelde' 'te Vlissingen om van gemeentef wege een werkloozenfonds op te ricly len. Bij de bespreking bleek, dat verschil lende meeningen hestonden omtrent het doel van een zoodanig fonds, waarop wórd besloten deze zaak aan te houden, lot eene volgende vergadering om zich alvorens te hesluiten van een en ander op de hoogte te stellen De heer Wisse ling stelde voor over le gaan tot het oprichten van een steuncomité daar ook hiereenige menschen zonder werk waren De heer Cysouw zou liever willen heii- pen in den vorm van werkverschaffing Men besloot eenige werkzaamheden van gemeentewege door de werkloozen te doen verrichten De heer De Visser vroeg hoe het slond .met de Braamstraal wat eene be teren waterafvoer betreft De voorzitter merkte op dal voor verbetering volgens den opzichter een hoog bedrag zou noodig zijn. De heer De Visser stelde voor aldaar een goot te leggen, welk voorstel werd verworpen met 6 tegen 3 stemmen. - Ingetrokken is de aanwijzing van H. M Kesteloo Jr. als tusschenpersoon voor de invaliditeitswet te Domburg 'rente- district Vlissingen.' en in zijn plaats is benoemd de heer J<. W Schuurman, se cretaris dier gemeente q Uit Zuid'-Beveland In de Woensdagavond door de vrijf- ziimige kiesvereeniging te Goes gebon den vergadering is besloten, den heer E C van Dissel candidaat voor den ge meenteraad te stellen in de vacature van vijlen mr. J de Witt Hamer .lGzn. In de Woensdag gehouden raads vergadering van Nis se werd het kor hier van den hoofdelijken omslag voor 1915 vastgesteld tot een som van f 2087.375. De gewone gratificatiën voor de po litie werden weder toegekend o Uit Schouweni-Duivel,and - Bij kon besluit is benoemd tot commissaris der loodsen, tevens ontvan ger dei" loodsgelden te Brouwersr ha ven, de adjunct-commissaris der loodsen te Amsterdam II. Kuiper en is hij onder handhaving van Brouwershaven alt zijne standplaats tevens belast met de waarneming der betrekking commissaris der loodsen tevens ontvanger der loods gelden te Zierikzee. De oud-schipper H. van den Berg te Bruinisse is vandaag 101 jaar ge worden. Uit Zeeuwsch-lluB dar en W/. D. Dinsdagmiddag lusschen 4 en 5 uur. hoorde men te Groede kanongebulder, dat, naar duidelijk te zien was, afkomstig was van Duitsche batterijen te Knocke, welke schoten op vier daar zwevende vliegmachines Een dier vliegtuigen was dal van den luitenant Murray, waarvan wij gisteren melding maakten, Dit nam de vlucht naar het Noorden en vloog zoo laag, dat de kustwacht te Cadzand het onder vuur kon nemen De rederijkerskamer „Jacob van Lennep" te Biervliet gaf Dinsdag een looneelvoorstelling van twee blijspelen, n.l ,,De gevolgen van een Leugen" en „Dat 's JEngelsch", die 'door de goede ven- tolking het publiek, een volle zaal, een aangenamen avond verschafte Zoowel Belgische vluchtelingen als de soldalen der omgeving waren aanwezig. Het muziekgezelschap „Harmonie" ver leende haar medewerking Van. hel bal, na afloop werd druk ge bruik gemaakt. Zondag j.l. was tegen entree gespeeld Ook toen was de zaal vol, doch onder de bezoekers waren er dan, die wegens hun levendigheid anderen hinderden Een paar hunner moesten zelfs door de politie verwijderd worden. Aan het strand van den Tien Hon;- dexd en Zwartepolder onder Nieuwvliet is een Fransche mijn aangespoeld. Bes&ettelijke ziekten. Blijkens opgave van den centralen ger zondheidsraad kwamen uil Zeeland in dc week van 10 tot en met 16 Februari ter kennis 3 gevallen van typhus of fer bris typhoïdea uit Sluis, 2 uit Vlissingen (waarvan 1 afkomstig uit Middelburg), 1 uil Hontenisse en 1 uit Kruidingen; van roodvonk 2 gevallen uit Hontenisse, 1 uil Retranchement, Sas van Gent en, Vlissingen, en van diphterilis 1 te Hon tenisse, te Kapelle en te Sluis. ONDERWIJS. Te Breda is geslaagd voor het exa men nuttige handwerken mej jW Brand, te Goes.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1