MIDDELBURGSCHE COURANT. 138* Jaargaos 1915 Donderdag 11 Februari. Binnenland. ingezonden Hededeelingen. Uit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt d a g e 1 i) k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwarfcaai, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland fianco p. p. f 1.25, Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentien h 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen» Advertenties róór één nar te bezorgen. EERSTE KAMER. .Van de vergadering van gisteren valt niets bijzonders meer mee. te deelen, •wij verwijzen naar hel uitvoerig „Na gekomen Bericht" daaromtrent. De begrooting van justitie is aangeno men. Heden wordt met binnenlandsche za ken begonnen. NEDERLAND EN DE OORLOC. De Duitsöhö possen-kwestie.* Naar ons van boogst betrouwbare zijde wordt verzekerd, waren de beschuldi gingen, gisteren door ons aan „Het Volk" ontleend aan het adres van den Duil- sclien consul te Vlissingen, ongegrond Voorzoover betreft de prijsberekening. Men heeft nl. iom het bezette gebied te betreden twee passen noodig, die elk f 3.60 kosten, wat dus met een bedrag van ca.' 16 franken overeenkomt Ook wiorden verscheidene, min- of onvermo- genden gratis geholpen; echter alleen; na een onderzoek van de zijde van hef; consulaat, waarbij geen acht wordt ge slagen op eventueele aanbevelingen van vluchtelingen-comité',s. Dit schijnt hiel en daar reden lot ontstemming te hebben gegeven. Een behoorlijke wachtgelegenheid ont breekt echter en de consul ziet geen mogelijkheid hienn te voorzien, zonder verplaatsing van zijn kantoor, wat zijn an dere zaken echter niet gedogen. Tengevolge van de D ui t- sche verklaring. De Rolterdamsche stoomvaartrcede- rijen (nemen hun maatregelen in ver band met de bekende Duitsche verkla ring. De H. A. L. en de Rotterd. I.Ioyd laten met zeer groote letters den naam van het schip op den romp schilderen en zorgen er voor dat de naam des nachts verlicht wordt. Daarbij wordt RjJOk de Tiaami van de haven van her komst geschilderd cn de Rotterdam- Lloyd laat bovendien waar de letters ophouden een band beginnen in de nationale kleuren, die rond het heele schip loopt. Andere reederijen, ook te Amster dam, nemen dergelijke maatregelen. Nederlandsche handels schepen. De minister van builenlandsche zaken vestigt, voor zooveel iioodig, de aan dacht van belanghebbenden op de wen- schelijkheid om gedurende den oorlog de bemanning van Nederlandsche han delsschepen, die Duitsche havens aaii-| doen, uitsluitend samen te stellen uit onderdanen van onzijdige mogendheden. SLct. Assurantie ter zee. De Duitsche verzekeringsmaatschappij en, die door middel harer agenturen,1 in de laatste paar maanden ijverig mec- teekenden tegen molest, hebben thans; order gegeven zulks te staken, in het bijzonder wat de vaart op Engeland be treft. In verband ook wel hiermede zijn de molestpremiën der Nederlandsche ■maatschappijen in deze en ook in andere vaarten eenigszins verhoogd. Hblcl. Uitvoerverboden en contracten. Bij het uitvaardigen van een uitvoer verbod komt het hoe langer hoe meer Voor, dat belanghebbenden zich beroe pen op reeds afgesloten contracten tot levering, vaak van zeer belangrijke hoe veelheden Wij meenen zeker te weten, dat bij de uitvaardiging van een of ander vol gend uitvoerverbod, van dergelijke con tracten weinig nota zal worden genomen, althans niet wanneer zij niet gerögis-; treerd zijn. Kon Nat. Steuncomité. De vijf en twintigste lijst van ingeko men bijdragen, loopende van 31 Jan. tot en met 6 Febr. meldt een bedrag van I 582-10 12, w,at met de vorige lijsten mee een totaal maakt van f 1703018,43Vs- Bovendien is uit Soerabaja een zending van 4, uit Batavia een van 13 en uit Me- dan een van 2 kisten gedragen kleeding- •stukken ontvangen. Onder de bijdragen aijn er weder eenige uit Oost-Indië en foil Amerika. A n t i-0 o r 1 o g s r ,a a d In de week van 30 Jan tol 6 Febr. sloten zich 41 vereenigingen aan, het lotaal aangesloten vereenigingen be draagt thans 446. Tol de loegetredeenn behooren ver schillende landbouwcorporaties o.a. de Absdaelsche hengstenver van St. Jans steen. Formamint-Tabletten m%nnd,=nenkeefenbbeCschêrnm^ tegen Besmetting. Uit Middelburg. In een gisterenavond geiiouden conferentie tusschen afgevaardigden van besturen der beide Vrijzinnige kiesver- eenigingen, is men tot overeenstemming gekomen over de in het eerste district ie stellen candidaat voor den gemeente raad en is als zoodanig geproclameerd de heer dr H. Japikse, oud-directeur der (Rijks Hoogere Burgerschool. Het is zeker eeu uitstekend idee ge weest van de commissie voor ontspanning en ontwikkeling van de gemobiliseerde troepen om buiten de militairen ook aan ieder voor zoover de ruimte bet toeliet toegang te verleenen tot de uitvoering welke gisterenavond gegeven werd in de Bogarclzaai door „De Kleine "Westkappe- ïsars want nu hebben Men die de zaal vulden Kunnen kennismaken met dit lieve kinderkoor Tal van echte Vaderlandsche kinderliedjes, waaronder meerdere zeer bekende, werden ten gehoore gebracht. Bij hel bekende „Kent gij het land" ver liet de heer G Houtekamer, de leider hel ardige troepje, het podium en nam een der meisjes de leiding van de, andere coupletten op zich, op een uitstekende wijze. Daar behalve tal van militairen en nog meer stadgenooten, ook enkele vluehi- telingen die in liet gebouw verblijven, fn de zaal waren, was het zeker bijzonder gelukkig, dat ook „De Vlaamsche Leeuw" oj) hel programma stond en het was hen aan te zien, dal zij dit zeer waardeerden Een paar der liederen moest herhaald worden, waaronder het koddige „Pot jeslatijn" lot tweemaal toe. Een viertal voordnichtjes wisselden de zang af en de meisjes, die dit deel van het programma te vertolken hadden, kweten zich ook uitstekend van hunne taak. Na het laatste lied „Gegroet" nam de heer Herman Snijders het woord om na mens aj 11e aanwezigen en inzonderheid namens de genoemde commissie den heer Houtckamer en de zangsters en zangers hartelijk dank te zeggen voor het ten gehoore gebrachte. Spr wees erop dat de heer Houtekamer behalve medewerk king aan het doel der commissie nog een tweede doel heeft en wel propaganda te maken voor de verbetering van den volks zang. De heer Snijders acht liet resultaat wat de heer Iloutekamer heeft bereikt een schitterende propaganda. Na nog een toegiftje verlieten allen de zaal en maakten de kleinen, met wien ook de burgemeester van Westkapclle en diens echtgenoote waren medegelcow men zich gereed voor de terugreis per extra-tram. Heden wei-den 1105 bons voor warm eten afgegeven. Ui t Wal cheren. - Gistel-middag overleed te K o u d c- ke rite plotseling de op geheel Wal cheren bekende en in zijn omgeving beminde heer P Loeff, oud- notaris aldaar. De heer P Loeff, die de oudste Inwoner was der gemeente zou den 30en October van dit jaar zijn lOOen verjaardag hebben gevierd. Hij was de tweede in de rij van het geslacht' Loeff, die dezen notarispost vervulde, waarin hij met enkele jaren tusschen- ruimte zijn vader Jan Loeff opvolgde, om later zelf weer te worden opge volgd door zijn zoon, den tegemvoor- digen notaris mr. J. Loeff. De overledene, die zich reeds ge- ruimen tfjd "uit hef openbare leven teruggetrokken had, al is hij ook tol hel einde toe zeer kras gebleven, had inlerlijd als raad zitting in het bestuur van den polder Walcheren Uit Zuid-Bevel»»*. De Katholieke Kiesvereeniging ..Goes' heeft in hare Dinsdagavond ge houden jaarvergadering besloten om met het oog op den Godsvrede', die het uui- spitsen van politieke partijgeschillcn zoo veel mogelijk wil vermeden zien, den raadszetel, lopengekomen door het over lijden van mr. Jac. de Witt Hamer, zon der strijd aan de liberale partij aldaar te laten, tenzij de door die partij testellen candidaat voor de Katholieken ten eene- nlale onaannemelijk zou zijn Het bestuur van de coöperatieve Ijsfabriek „Walcheren" uit Middelburg vergaderde Woensdagavond te Goes met eenige ijs verbruikers te dier stede. De heer L R. de Witte verklaarde zich naar aanleiding van. de gehouden besprekingen bereid om als agent voor Zuid-Beveland op te treden Een uitgebreid verslag dezer verga dering moesten wij wegens plaatsge brek tot morgen uitstellen Gisteravond gaf le Goes in de Prins van Oranje het Amsberdamsclie Cabaret- en Operette-Ensemble, onder leiding van Jobs, Ilinz en Wcslon een uitvoering, die maai- weinig publiek heeft gelrokken Zoo heel veel hebben de afwezigen niet gemist, want het ge halte dezer uitvoering was geenszins bo ven alle lof verheven. Prof. Cacadorus trad op als conferencier en vermaakte het auditorium met grappen, waarvan de meeste den lezers onzer geïllustreerde tijdschriften niet onbekend zullen zijn De heer Joh. Htnz toonde zich een slechte imitatie-Speenhof en ook de da mes v. d. Lugt en Logger d'Olivierre wisten het publiek geenszins te beko ren Het beste was nog de heer Jack Wesfcon als dramatisch couplet-zanger. Met een operette „Liefde boren Goud", dat niets anders dan een gecomprimeerd, uittreksel van de Dollarprinses bleek te ?ijn, werd de avond besloten. In de Woensdagnamiddag gehouj» den vergadering van den raad der ge meente Borssele werd de heer J. C. van Burg als' gemcenterontvanger be-1 eedigd. Daarop kwam aan de orde een voor>- stel van B. en W. om één der onderwij'r zers van de openbare school te ont slaan, wegens de op 15 Januari 11. ge bleken vermindering van het aantal leer lingen De raad bleek het in zijn geheel eens te zijn met hel dalgelijlcsch bestuur en verleende aan den onderwijzer J. B. de Hullu, die ten gevolge der mobilisatie onder de wapenen is, eervol ontslag* met ingang van 1 April a s Het kohier van den hoofdelijken om slag voor dit jaar werd vastgesteld op f 3500. In de Woensdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Krab- bendijke werd tal tweeden vasten werkman in dienst der gemeente be- nbemd J. Traias. Tot hoofd der gemeen schappelijke openbare lagere school op het gehucht Oosldijk werd met alge- mcene stemmen benoemd de eenige solli citant de heer J. Waverijn, onderwijzer aan de openbare lagere school le Ril land, gemeente Rilland-Bath. Uit HKdiIwb. Woensdagavond werd te St. Maar tensdijk een vereeniging opgericht tot onderlingen aankoop van steenkolen, aan vankelijk met 105 leden. Als bestuursle den werden gekozen de heeren C Groe- newege, P. A. Westerweel, Jolrs. J Nelis- se NzAdr. Geluk, N, J. Bierens, Johs. Koopman en J. P. Hage. een rede in verband met liet tienjarig bestaan der vereeniging Besloten werd alsnog iniel toe Te treden tot den an I i-Oorlogsraad o Besmettel ij ke ziekten. In de week van 3 tol en met 9 Febr kwamen uil Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris lyphoidea 11 gevallen te Iion- tenisse, 2 te Vlissingen, 1 te Middelburg, Sluis, Tholen en SI. Maartensdijk; van roodvonk 1 geval te Neuzen en van 'diphteritis 1 geval te Hontenisse en 1 le Ellewoutsdijk. BOMMEN OP VLISSINGEN. Hedenmorgen omstreeks 10 uur hoor de men te Vlissingen een hevigen slag. Personen, die zich op de Boulevard be vonden meenden een laag vliegend vlieg tuig te zien, dat zich boven Brcskens in Zuidelijke richting verwijderde. Vanuit dit vliegtuig zouden twee bom men geworpen zijn, die terecht kwa men de een in het kanaal, de ander in de beschoeiing, nabij de petroleumler- reinen In de beschoeiing was duidelijk een lclein gat waarneembaar, waarin stukken ijzer werden gevonden Waar dit bericht ons' van verschillenj- do zijden bereikt, kunnen wij moeilijk aan de waarheid, geheel of gedeeltelijk, twij felen. Van bevoegde zijde konden wij echter geen inlichtingen verkrijgen. Een nader gerucht wil, dat bij Brcs kens een vliegtuig zou zijn neergescho ten, hiervan ontbreekt ons echter nog elke bevestiging. Bovenstaand bericht werd door ons hedenmorgen ontvangen. Nader verne men wij nog dat het vliegtuig een tweedekker was, die van den zeekant o p kwam dagen en in Zuideujke richting verdween. Het gat had een diepte van nog geen meter en ongeveer anderhalve meter middellijn. De nationa liteit van het vliegtuig kon niet worden vastgesteld. Het was aan de ónderzijde met Oranje cirkels beschilderd een herkenningstee- ken dat met het Nederlandsche over eenkomt. Van officieele zijde vernemen wij uit den Haag; Hedenochtend heeft een vliegtuig, ko mende uit Zuid-Westelijke richting hom men laten vallen op Vlissingen. Een bom is in het water terecht gekomen en eeu op de steenen glooiing van een dijk, waaraan geringe schade werd toege bracht. Daarna is de vlieger nog eenige «ogenblikken in Oostelijke richting blij ven gaan, is toen gekeerd en in Weste lijke richting verdwenen. Het vliegtuig is vermoedelijk van Fran- sche afkomst. Men meldt ons uit Wisse.kerke Hedenochtend half elf bewoog zich een tweedekker boven Westelijk Noord-Beve- land, die kwam uit het Zuiden en ver dween naar het Westen, langs Walche ren* s Noordkust. Dc donkere lucht ver hinderde een nauwkeurige opneming van liet toestel. aan liet Duitsche item Dat kunnen alleen de arbeiders in hel land zelf, door hun strijd tegen het kapitalisme. Dat zij dit niet hebben begrepen, zich lieten rnee- slecpen in den roes van liet nationalisme, komt doordat zij hel wezen van hét im- périaiisme niet begrepen. Spreker zet daarom op duidelijke wijze hel begrip imperialisme uiteen. Na deze uiteenzetting stelt spreker de vraag wat de oorlog voor gevolgen zal hebben ten opzichte van de vakbeweging. Spr ging hiertoe haar vorming en groei na vanaf 1906, toen eigenlijk pas, na het débacle van dc spontane actie in 1903, aan de geregelde machtsvorming is be gonnen, die er loe leidde, dat liet aantal leden groeide van 10.000 tot bijna 100 000, waarmee de innerlijke en uiter lijke kracht naar evenredigheid groeide. Tijdens dezen oorlog, mei. zijn ernstige ooconomische gevolgen, waarvan de werkgevers dadelijk misbruik hebben ge maakt, moest de actie der vakbeweging tijdelijk gewijzigd worden. Van een eigen lijke actie kon geen sprake zijn Op andere punten toonde dc vak beweging zich echter actief, zöo door te zorgen zitting te krijgen in desteun- comité's en aan de verleende steuH hel karakter van bedoeling te ontne men. Er valt in die coniité's nog veel le strijden, daar de uitkeeringen veel te laag zijn. Zoolang de bourgeoisie de baas blijft kan dat ook niet anders. Dat het eenvoudig een kwestie is van numerieke macht wordt o.a. hierdoor bewezen, dat de actie om een hoogere uitkeering in Rotterdam met zijn 8000 georganiseerden, zijn 4 of 5 socialisti sche raadsleden op niets uitliep, ler- wijl zij in Amsterdam, waar deze cij fers 32.000 en 15 zijn, zeker succes bad. Na den oorlog zal de vakbeweging sterker slaan dan daarvoor. Zij heeft geen noemenswaard aantal aanhangers verloren en haar fondsen zullen ge stegen zijn Daartegenover staat een ver scherping van de verhoudingen, door de depreciatie van het loon, tengevolge van de groote kapitaalsvernietiging De prijzen" der levensmiddelen zullen stijgen, de huurprijzen der woningen meteen en daartegenover worden de loonen gedrukt, tengevolge van den druk op de geldmarkt. Ons land z al echter een tijd van on- gekenden industricelen bloei tegemoet gaan, wat met zich zal brengen een groote vraag naar arbeidskrachten. Hiervan moet de arbeidersklasse ge bruik maken, om met behulp der vak beweging zich schrap te zetten tegen over den druk der werkgevers om zich betere loonen en arbeidsvoorwaarden te verschaffen. Hiertoe moet de vak beweging zich zoo sterk mogelijk ma ken. Het is thans voor haar de taak haai' loopgraven te maken, opdat de strijd te beter gevoerd kan worden. Een krachtig' applaus betoonde de in stemming der vergadering met het ge sprokene, waarna de voorzitter meteen kort woord sloot. KUNfflt EN .RB1HNSGHAPPEN. - In een "Woensdag j.l. gehouden ver gadering van ingelanden van het wa terschap O u d-V ossemeer werd be sloten een geldleening aan te gaan, groot f 10.000. rentende 5<yö en zoo mogelijk deze te plaatsen bij de in gelanden zelf. Te O u d-V ossemeer werd Woensdagavond een algemeene vergade ring gehouden van de vrijzinnige kies- vereeniging Eendracht en Vrijheid, aan gesloten bij de liberale Unie na be handeling van huishoudelijke zaken, om. rekening en verkiesing bestuurs leden, hield de heer van den Endfi OORLOG EN I)E VAKBEWEGING. Voor de afd. Middelburg van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders trad gisteravond in eene openbare vergadering in „de Vergenoeging" alhier op de lieer R. Stenhuis, bondssecretaris, die sprak over den „Oorlog en de Vakbewe ging." De voorzitter betreurde het, dat zoo weinigen slechts een 30 a 40 toehoor ders waren in de zaal aanwezig waren opgekomen om dit belangrijke onderwerp le hooren uiteenzetten Hij hoopte ech ter, dat niettegenstaande de geringe op komst de avond toch ten profijt© van de vakbeweging zou mogen strekken Hierop verkreeg de heer Stenhuis het woord. De gruwelen van den oorlog gingsprc- spreker zonder meer voorbij, evenals de kwestie wien de schuld treft, dit leidt de aandacht af van de hoofdzaak voor do arbeidersklasse Wat de schuld is van den oorlog Deze diepere oorzaak zoekt spreker in het impérialisme, dat als uit vloeisel van het kapitalisme, zoowel de oorzaak-, is van het Duitsche militairisme, als van het Russische tsarisme of het Engelsclie maritinisme. Het is dwaasheid te meenen, dat het Duitsche militairisme met vrucht het Russische tsarisme zou kunnen bestrijden, of het Fransche mi litairisme een eind zóu kunnen maken Ernst en luim, aldus wordt de voordrachtavond aangekondigd, dien taö- vrouw Marie E. Arntzen—Wafelbakker van Amsterdam op a s. Vrijdag in do kleine concertzaal alhier houdt. Uit een ons toegezonden boekje blijkt, dat de decliamalrice reeds dikwijls en met succes in verschillende plaatsen van ons land is opgetreden. Haar programma bevat o a. hel Heksenlied van Ernst von Wildenbruch, in eigen vertaling, een Normandische zeevertelling van Jacq. Normond, over vrijen en trouwen, lui mige voordrachten en de Bandjir van Multatuli. o Vlissing's Mannenkoor Op de uitvoering van Vlissing's Mannenkoor speelde de heer A. van Os niet, zooals gisteren gemeld werd z.g. salonmuziek, doch werd door hem het Impromptu van Schubert voorgedragen. Prof. M. Noordzij, t Prof. Noordtzij, wiens overlijden wij gisteren meldden, bereikte den leeftijd van 74 jaar. Na predikant te zijn ge weest bij de Chris. Geref. Kerk werd hij in 1875 beroepen tot professor aan jie Theologische school te Kam pen, welk ambt hij 38 jaar verfrulde. De overledene, die lid was van dien raad van Kampen en van Prov. Staten van Overijssel, is ook nog' korten tijd

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1