r 33 iö»e Jaarnastn ,1 il 11 HI 1313 Dinsdag 9 Februari. Binnenland. FEUILLETON. KONING ZIJN. Deze courant verschijnt d a g e 1 il k s, met uitzondering van Zon- en Feealdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- l alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen ar Advertenties TÓór één nar te 1 TWEEDE KAMER. Vermogensbelasting. Een wetsontwerp is ingediend lot wij ziging der wet op de vermogensbelas ting De memorie van toelichting zegt o. m Na liet inwerkingtreden van de nieuwe inkomstenbelasting is de vermogensbe lasting niel langer een belasting van in komsten uit een bepaalde bron van in komst maar een belasting van deze bron zelve, als aanvulling der inkomstenbe lasting en dat wel op grond van de groo- lere draagkracht, die het vermogen als bron van inkomst aan den rechthebbende geeft boven andere bronnen van inkomst Als gevjlg hiervan behooren in de vermogensbelasting alle wijzigingen le worden aangebracht, welke noodig zijn om die verandering van karakter tot uit drukking te brengen. Aan de vermogensbelasting wordt al leen onderworpen de natuurlijke bin nen bet rijk wonfende personen, dei zelfden derhalve, clie in art 1 der be staande wet op de vermogensbelasting worden genoemd, ook al zou principieel een uitbreiding van den belastingplicht buiten de door dal artikel gestelde gren zen gerechtvaardigd zijn. Uit de verandering van het karakter der Vermogensbelasting volgt verder, dat voor geen enkel vermogensbestanddeel de belasting afhankelijk mag worden ge steld van de opbrengst, welke het af werpt of geaent wordt af te werpen. Van daar, dat in het hierbijgaand ontwerp het stelsel van aanslag der onroerende goederen naar een bedrag, afhankelijk van de belastbare opbrengst dier goe deren, moest worden vervangen dooit aanslag ook van die vermogensbestand- dcelen naar de verkoopwaarde. Invoerrecht op sinaasappelen, mandarijnen, citroenen en op oudheden. Ingediend is een wetsontwerp lot wij ziging van het invoerrecht op sinaas appelen, mandarijnen en citroenen en op oudheden. Ter toelichting merkt de minister van financiën op, dat, zooals bekend is, door hem een te chnische herzie ning der tariefwet in studie is geno men. Het spreekt wel van zelf, zegt de minister, dat in het algemeen, in afwachting van het resultaat daarvan, van hem geen voorstellen tot parti eel© wijzigingen van het tarief van iu- vojerncchten zijn te verwachten. Zul ke wijzigingen zouden bovendien thans nog het bijkomstig bezwaar hebben, dat zij kwalijk zouden zijn overeen te bren gen met de eischen van het politieke bestand. De minister meent op dezen gedrags regel echter eene uitzondering te moe ten maken op een tweetal punten, waaromtrent bij de behandeling van liet tarief-ontwerp-Kolkman aan alle kan ten overeenstemming bleek. De bedoeling van het wetsontwerp is deze artikelen vrij te stellen De opbrengst der rechten op sinaas appelen, mandarijnen en citroenen be droeg in 1912: f 106.000; in 1913: f 113000. in 1914 f 117 000 De op brengst van het {-echt op antiquiteiten is niel met juistheid op te gevenj daar bei -verborgen is in de tariefpos ten, meubelen, tapijten, kramerijen, en andere. Men mag die stellen op om streeks f 50.000. Op zich zelf geno men, nu is h et zeker n iel het oogen- blik baten voor de schatkist prijs te geven, zegt de minister Tegenover die prijsgeving slaat echter, dat mits tij- Idig maatregelen getroffen worden de tijdsomstandigheden thans bijzonder gunstig zijn om zoowel voor genoemde Zuidvruchten als voor antiquiteiten hier le lande een blijvende internationale markt ie vestigen. Te meer is er aanleiding om dit le verwachten, daar zich in de laatste jaren reeds een beweging in die rich ting openbaarde. door COLETTE YVF.R. Geautoriseerde vertaling van W E. P. EERSTE DEEL. ORAN.IEBOEK. Mei groote ingenomenheid, schrijft de N R C lazen wij in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van builenLandsche zaken, dat minister Loudon, wanneer de tijd daar toe gekomen zal zijn, een Oranjeboek over de gebeurtenissen der laatste maan den zal doen verschijnen. Zelfs hij. die ernstig voorbehoud meent te moe ten maken, ten aanzien der tegenwoor dig zoo luid verkondigde leus- „demo cratiseering van het buitenlandsch be leid", zal die toezegging met onver deelde instemming vernomen hebben. Wij meenen van dezen minister te mogen verwachten opening van zaken, zoo spoe dig en zop volledig als welbegrepen landsbelang dat toelaat. KIEZERSKWEEK. Nogmaals wekken wij allen, die in de termen vallen, op de Kiezerslijst le wor den geplaatst, op, zorg te dragen, dat dit ook geschiedt. Zooals bekend, beslaat er nog slechts tot 15 Februari gelegenheid tot aangifte In afwijking met andere jaren is het aantal personen, dat zich op moet geven thans beperkt tol de volgende categoriên Ten eerste de personen, die na 15 Mei 1914 en voor 15 Mei 1915, 25 jaar zijn geworden of dit alsnog zullen worden. Ten tweede personen, die zich na het vaststellen der vorige Kiezerslijst in deze gemeente gevestigd hebben. Ten derde zij, die in afwijking met •vroeger, thans genoeg loon verdienen, voldoende huur betalen of pen hoogi genoeg bedrag op een spaarbank hebben 10). Hel was in dien tijd, dat er in haar leven, dat tot nu toe zonder groote gebeurtenissen was voorbijgegaan, plot seling iets buitengewoons plaats had, iets, dat zij een wonder in het be slaan zou hebben genoemd: een feit. dal haar op het alleronverwachtst oveq- viel e n dat zoo geheel verschillend was van alle andere, die tot nu toe in haar bestaan geweven waren Het wos een Novembermorgen; door ▼ier groote ramen viel een bleek licht in het laboratorium, waar vijftien a twintig proeven tegelijk gedaan werden door evenveel jongelui De tafels, waar op de proeven gedaan werden, waren langs de ramen geplaatst, en de stu denten waren zwijgend bezig, toen een knecht binnenkwam, en aan juffrouw Kersberg een kaartje overhandigde van iemand, die haar spreken wilde. Clara was juist bezig een zuur druppel voor druppel in oen fijn proefglaasje le gie ten; met één oogopslag las zij het kaar tje, dat hij op de tafel had neergelegd W. Graaf Thaven, Chel van het Civifele Huis van Z. M gedeponeerd En ten vierde, zij die reeds langer in de termen vallen, maar vorige jaren ver zuimden zich op te geven. Degenen, die op de Kiezerslijst 1914 Ï915 voorkomen, worden zonder verdere aangifte ook weder op die van 1915 1916 geplaatst. Wij herinneren in verband met voren- slaande er aan, dal morgen (Woensdag) avond van half acht lot half tien in de isoci(eteil St Joris, door de besturen der Vrijzinnig-Democratische Kiesveree- niging en der Vrijzinnige Propagandaver- eeniging zitting gehouden wordt tot het geven van inlichtingen voor hel plaatsen \an personen op de Kiezerslijst; terwijl op het stadhuis, afdeeling bevolking, iede- ren dag die inlichtingen verkrijgbaar zijn UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is aan den eerste-Iuitenanl jhr J van 'Vredenburch, lid van het Vrijwillig Aulomobiel-korps, wegens gezondheids redenen eervol ontslag verleend; is met 1 Maart aan den kap der mar J J C. De Koek e. o. verl. mei pensioen; en is bij het korps Mariniers Ixworderd tot kapitein de le luit. L, Spiegelberg; is met 1 April aan K. Blom, op verz. e. o verl. als leeraar aan deR. H. B. jS te Meppel; is A. S. Heunes ontv. dir. bel. en acc. thans lijd. te Utrecht, tijd. belast met de waarneming der betrekking van in specteur le Siltard. OOST-INDÏË- Een nieuwe Landvoogd? In de benoeming van den heer Hulshof Pol tot algemeen secretaris, ziet de „Lo comotief" tevens de aankondiging van het spoedig vertrek van den gouverneur-ge neraal Idenburg De heer Hulshof Pol heeft vele jaren als gouvernemenls-secre- taris onder den afgetreden vice-president van der. Raad van Indië, den heer D. W. F. van Rees gediend, toen deze nog alge meen secretaris was, en gezien het ge bruik, dat elke landvoogd gaarne den algemeen secretaris zijner keuze heeft, wordt de conclusie gelrokken, dat de benoeming van den heer Hulshof Pol in direct verband staat met een spoedige benoeming van den heer van Rees tot opvolger van den heer Idenburg NEDERLAND EN DE OORLOG. De oorlog en de landbouw Gebrek aan superphospbaat, schrijft t v. d. D het ergste wat deu akker-» bouw kan treffen, moet helaas worden constaleerd. Verscheiden superphosphaat- fabrieken in ons land zijn stopgezet, om dat liet zwavelzuur noodig voor de berei ding van super, ontbreekt Zij was opgevoed in geringschatting voor het koningschap en minachting voor alles wat bij het hof hoorde, en zij maalde zich dan ook niet druk voor het bezoek van zulk een waardigheids- hekleeder. Zij antwoordde met de groolV- ste kalmte, zonder mei haar bezigheid op te houden „Verzoek mijnheer te wachten in mijn bureau." Als chef van dienst aan de acade mie had zij een spreekkamer, waar zij kon ontvangen en waar zij meestal de administratiekweslics, haar functies be treffende, behandelde. Toen zij tien minuten later binnentrad, zag zij een indrukwekkenden grijsaard voor zich in een nauwgiesloten overjas, met grijs borstelig haar, een grooten ruigen snor, die al veel witte haren vertoonde, een dikken hals en oogien waarin een har de uitdrukking lag. „Juffrouw Kersberg', zei hij, zonder verdere inleiding, „ik ben gezonden door Zijne Majesteit. Hij stelt uw kennis en uw manier van ondenvijsgeven op hoo- gen prijs en wil Hare Koninklijke Hoog heid, de aartshertogin van Oldsburg, wier groote verstandelijke vermogens door de eerste leermeesters van het rijk zijn ontwikkeld, daarvan doen pro- fiteeren. Ilc kom u dus uit naam van Zijne Majesteit het volgende voorstel doen- U zou voorlaan de wetenschap pelijke studiën van Hare Koninklijke Hoogheid moeten leiden, een laborato rium zou in het palcis voor u bcp schikbaar gesteld worden; u zou er uw eigen kamers krijgen en behandeld wor- cren |op denzelfdcn voet als de hof dames, dat wil zeggen, u zou kunnen beschikken over twee kameniers, een kamerdienaar en bovendien over een i-ijtuig. Daar het niet in Z M.'s be doeling ligt, dat het land ten zijnen behoeve beroofd wordt van een zoo verdienstelijke docente, zal het u vrij staan uw werk aan de academie van wetenschappen, uw colleges en de di rectie van de laboratoria te blijven waarnemen. Zijne Majesteit slaat ueen tractement voor van 10000 mark." „Maar", zei Clara", die half glimla chend had toegeluisterd, alsof er spra ke was van een kolossale grap, „f koning De hoveling liet haar niet toe hem in de rede te vallen. „De grootste 'vrijheid zou u gelaten worden bij het inrichten van de stu die. Maar aangezien de zwakke gezond heid van uw leerlinge veel zorg wr- eischt, zou het aantal der dagelijksehe lesuren door de doctoreil van Hare Ma jesteit vastgesteld moeten worden Nog een ding. Zijne Majesteit is op de hoogte van uwe socialistische gevoelens en den band, die u aan den oudjen vij and van den troon bond. Uw karakter boezemt haar niettemin genoeg achting in om u ondanks alles voor dien post van vertrouwen te begeeren. Er wordt wel te verstaan, een beroep gedaan op uwe rechtschapenheid, dat u alleen als Vóór den oorlog was België grooten- deels onze leverancier van zwavelzuur en hoewel oe fabrieken in de Kempen al daar nog geregeld zwavelzuur producee- ren, wordt dit door de Duitsche regee ring vastgehouden. De Belgische uitvoer ligt dus stil. en als gevolg daarvan kun nen de Nederlandsche superphosphaal- fabrieken niet werken Alleen langs diplomalieken weg is hier in misschien verandering te brengen, en het is daarom te hopen, dat onze re geering haar aandacht zeer ernstig aan deze aangelegenheid zal wijden De tijd nijpt Als er geen superphospbaat is, is de graanbouw ook onmogelijk Trou wens de geheele bouw krijgt een knak Het Ned Landb Weekbl verwacht, dial ei' wel een weg gezocht zal worden om den uitvoer van kalizouten uit DuiIschial]d naar ons land mogelijk te maken, daar de Duitschers in de kalizou ten een prachtig middel hebben om ver schillende artikelen, die zij uil ons land betrekken, te betalen M a s p r ij s. De prijs van de regeeringsmaïs op de veiling te Rotterdam beliep gisteren f 222 f 224 per 2000 K G De malaise in het bouwbedrijf Een door den bond van vereenigin- gen van fabrikanten van en handelaren in materialen voor het bouwbedrijf ingel- stelde enquele heeft aan hel licht ge^ bracht dat de omzet sedert 1 Augustus 1914 is teruggeloopen tot ca. 50 pet. van den omzet een jaar le voren. Een nog sterker teruggang, die tot stilstand aan leiding zou geven, wordt verwacht Een verbetering kan alleen komen door maat regelen van regeeringswege, tot het be schikbaar stellen op aannemelijke voor waarden van kapitaal voor de bouwon dernemers. Ook van heropening van de effecten^ beurzen en daarmede gepaard gaande normaler geldcirculatie, wordt heil ven- wacht. Een bespreking met andere belangheb benden in het bedrijf, bijeengeroepen door het Kon. Nat. Steuncomité en ge houden in tegenwoordigheid van den mi nister van landbouw heeft er toe geleid dat de bond aan alle gemeente-' besturen in Nederland een brief zal rich ten, gesteund door een schrijven van het Kon Nat. Steuncomité, waarin wordt aangedrongen op bevordering van opent baren en particulieren bouw getast, gaat hel naar wensch. In de barak op de Paardcmarkt ver toeven thans nog '27 patiënten, die zoo ver hersteld zijn. dat zij gaandeweg deze inrichting zullen verlaten, zoodat de barak tegen het einde van de maand s leeg komt. Kamers gevraagd In verband met hel gedwongen vertrek j van vele gegoede uitgewekenen uil Sluis en andere grensplaatsen verzoekt liet co- mité voor huisvesting alhier alle inge- I ze tenen, die learners voor huisvesting van vluchtelingen af willen staan of willen verhuren, daarvan opgave le doen aan hel bureau van vreemdelingenverkeer op de Markt, bij de Gravenstraat Vluchtelingen te Koewacht Sinds een maand wordt te Koewacht wekelijks bedeeling gehouden voor be hoeftige Belgische vluchtelingen; zij wor den telkens, ieder naar de grootte van het gezüi, voorzien van aardappelen, meel, spek, rijst en boonen Een enkele maal worden ook schoenen, kousen en ondergoed verstrekt Een en ander valt bij de vreemdelingen zeer in den smaak, vooral de geregelde uitreiking der spij zen. Het aantal behoeftigen, hetwelk zich wekelijks aanbiedt is voor een tamelijk geïsoleerde gemeente als Koewacht, niet gering te noemen, doch hel varieert. Het aantal vluchtelingen, hetwelk zich hier bevindt, bedraagt c a. een 400. waar van er ongeveer 250 bedoeld worden, natuurlijk volwassenen en kinderen Door de bekendmaking dat de vluch telingen met ingang van 12 Februari 2 K.M. van de grens moeten verblijven, zal dal aantal wel wat verminderen, daar eenigen het plan hebben hunne vroegere verblijfplaats in België weder op le zoeken, terwijl anderen een goed heenkomen zullen zoeken in Holland en in Engeland DE VLUCHTELINGEN. Hel aantal bons voor warm eten bef- droeg heden 1109 Men schrijft ons uit Vlissingen Met de lijders aan besmettelijke ziek ten, voornamelijk typhus, welke uilslui tend Belgische vluchtelingen heeft aan geleerde \touw in het paleis komt en de politieke vrouw buiten Iaat. De we tenschap kent geen meeningen. Hare Hoogheid, wier verstand merkwaardig scherp is, zal uw leerlinge zijn op denzelfden voet als ieder jong meisje aan de universiteit voor wouwen." „Ik ben Z M dankbaar", zei Clara, blceker en bleeker wordend, „maar „Nog één ding", viel de grijsaard haar koel in de rede: „Zijne Majesteit heef! mij verboden vandaag reeds een antwoord van u aan le nemen. Over 8 dagen, wanneer u het Koninklijk voor stel overwogen heeft, verzoek ik u mij te schrijven. Dat is alles, wat ik u te zeggen heb De zaak is dui delijk. Juffrouw Hersberg, ik heb de eer u te groeten." Hij ging heen in militaire houding met dat onpersoonlijke, dat eigen be hoort te zijn aan menschen, die uit naam van een ander hebben gesproken. Klaarblijkelijk waren de woorden van den ouden royalist niet uit zijn eigen hart gekomen De socialiste had hem niet dat eigenaardige vertrouwen in geboezemd, dat het zijn meester be haagd had haar te willen schenken. Hj) had zijn boodschap overgebracht mei stipte gehoorzaamheid van oud hoveling aan het welgevallen van den jeugdigen vorst, doch Clara had, terwijl ze naar hem luisterde, zijn vijandschap ge voeld. Maar haar zenuwachtigheid had andere oorzaken, die zij niet kon ver klaren Haar antwoord had zij gereed, Uit Stad sn Provincie. Uit Znid-Beveland. Door Gedeputeerde Stalen van Noord-Brabant en Zeeland is aan den nieuw ingedijkten polder in de Ooster- Schclde onder do gemeenten W'oens- drecht en Rilland Balh den naam van Hogerwaardpolder gegeven. o Uit Noord-Beveland. De zestienjarige J de R lc Cof- lijnsp laat was in de landbouwschuur van den heer Johs Br behulpzaam bij het malen van bieten Hierbij had hij het ongeluk met een hand in den snijmolen terecht te komen, waardoor deze zoo ernstig werd gekwetst, dat geneeskun^ dige hulp moest worden ingeroepen. Uit Schouwent-Duive 1 and- Naar de Z. N. meldt is de Zierik- zeesche Burgerwacht, die bij het begin der mobilisatie werd gevormd op initia- zij was niet geschikt voor hofdame, en hel zou een te zeer in 't oog loopen- de verandering zijn, wanneer zij, de vrije Clara Hersberg, haar rol ging spelen in die deftige comedie, aan den overkant van de straat Zij aarzelde geen minuut over over wat haar beslis sing moest zijn, overwegingen maken behoefde zij niet... Maar waarom was zij dan zoo overstuur? Zij bleef daar, en vergat de proef, waaraan ze bezig was. Zij dacht aan de les over het thermium en aan den toe hoorder met den rossigen baard, om wien ze zich zoo weinig had bekomf- merd, sinds zij wist dal ,hij de vorst was. Nu trachtte zij zich do jonge aartsl- hextogin le binnen te brengon O ja! zij' zag plotseling weer die lange, smal le hand voor zich met de beenige vingers, en het hooge gewelfde voor hoofd, de diepgelegen oogen, heel blauw, heel zacht en heel vurig. En zij herinnerde zich, hoe het jonge meisje, toen zij het kleine stukje ther mium in haar holle hand hield, uilge roepen had „Het is, alsof het brandt!" |W ardt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1