MlDDELBUItGSCHË COURANT. 188' Jaargang 1918 Woensdag 3 Februari. Binnenland. Uit Stad en Provincie. U° 28 Deze oonrant verschijnt d a g e 1 p k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrjjaTper kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Adrertentien a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen* SMF* Advertenties róór één aar te bezorgen." Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel «ET EERSTE KAMERLID W. IIOA'Y. Naar „De Standaard" verneemt, is de heer W ïtovy, lid fcler Eerste Kamer voor Zeeland, wonende te Zeist, sedert eenigo weken ernstig ongesteld. PESTBESTRIJDING. De Staatscourant bevat een ver nieuw ie oproeping van artsen voor de pestbeslrijding in Nederlandschrln- dië Spoedig worden een aantal jonge arisen gevraagd, ook vrouwelijke genees kundigen komen in aanmerking. Deuitr gezondenen zullen op het peslterrein werkzaam gesteld worden .De verbintenis zal moeten worden aangegaan voor één jaar op eeme bezoldiging van 'f 400 fs mfcands NEDERLAND EN DE OORLOG C red iet spoorwegen. De minister van Waterstaat heefl een nieuw crediet aangevraagd van elf mil- lioen om gedurende liet eerste halfjaar van 1915 de S. S. en de H. IJ S. M. in stapt te slellen door uitvoering van wer ken en aanschaffing van rollend materi eel krachtig mede te werken tot bestrij ding der werkloosheid. De S. S. krijgt hiervan een voorschot van 7 roillioen, de H. IJ. S. M. van 4 millioen. Cacao. Bij cacaofabrikanten te Amsterdam is, naai' het Hand. meldt, van uiL Liverpool telegrapliisch bericht ingekomen, dat, wat Engeland betreft, het uitvoerverbod van cacaoboonen wederom is opgeheven. Toch zal het, wegens gebrek aan de noodige schcepsruimte, nog wel eenige weken du ren, vóór de talrijke, thans in de haven von Liverpool liggende ladingen cacao- bjoonen onze fabrieken bereikt hebben. Gisteren vergaderden de cacaofabri kanten hier te lande, ten einde, naar aan leiding van de zoo zeer veranderde om standigheden, een nieuw prijsniveau voor cacaopoeder vast te slellen. Geïnterneerden. Uit Harderwijk meldt men aan de N. R. Ct. Na het vertrek van de Belgische mili tairen uit de nieuwe kazerne alhier is gebleken, dat aan het gebouw en het meubilair belangrijke schade is toege bracht. Het gebouw verkeerde verder in een staat, die een grooteo schoon maak zeer noodig deed zijn. Een groot apnlal burger-per9 men is hiermede aan gevangen. Twee D.uitsche officieren gevlucht. De beide Duitsche officieren, die eenige maanden geleden uit Bergen, waar zij geïnterneerd waren, wist te ontvluchten, doch zich op bevel der Duïitsche legerauloriteiten weer bij den eommandïant van het interneeringsdepöt te Bergen hebben moeien melden, zijn naar het „Hand." meldt, Maandagmid dag voor de tweede maal ontvlucht. Het door hen vroeger gegeven eere woord hadden zij teruggenomen zoo dat zij thans in Duitschland kunnen blijven. De officieren waren gehuisvest in het pension „Erica", alwaar ook de .commandant van het interneeringsbu- j neau zijn intrek had genomen, bij wien zij zich driemaal per dag moesten mei- den, doch overigens zich vrij in dej aangegeven rayons mochten bewegen,1 Nadat zij zich Maandagmiddag voor de tweede maal gemeld haddjen, zijn zij verdwenen. Men wachtte met hen op hel diner om zes uur, doch toen zij om acht uur nog niet verschenen waren, was het duidelijk dat zij we- derosn gevlucht waren. Vermoedelijk hebben zij handlangers gehad, die hen van kleeding hebben voorzien, want op hun kamers waren uniformen, pet enz. achtergelaten De officieren hebben hun pensionrekeningen over de afgeloopen maand niet betaald en hadden hier en daar geld geleend. Inlijving lichting 1915 De dienstplichtigen der lichting 1915,' Hie bestemd zijn om op 16 en 17 dezer to worden ingelijfd, moeten blijkens aan- ithrijvmg van den minister van oorlog man de commissarissen der Koningin, na hun inlijving, worden gezonden naar de standplaatsen der depots, hieronder, aangegeven Depót der brigade grenadiers en jegers te 's-Gravenhage, Ie infanteriebrigade te Assen, lie en Ille te 's-Gravenhage, ïVe te Leiden. Ve te Alkmaar, Vie te Harder wijk, Vile te Amsterdam (Oranje-Nassau- Ütazerne), VlIJe en/ IXe te Amersfoort, Ve te Haarlem en Xle infanteriebrigade te Leeuwarden. N. R. C. DE VLUCHTELINGEN. Heden werden 1110 bons voor warm eten afgegeven Geschiedde tot voor kort de uitdeef- ling te Vlissingen van etenswaren aan de Belgische vluchtelingen, die niet in barakken zijn opgenomen, in liet kant toor van den rijksontvanger aan /den Prins Hendrikweg, sinds eenige dagen is daarin verandering gekomen. Een aantal dames hebben zich be schikbaar gesteld de vluchtelingen in hun verblijven en op de verschillende schepen te bezoeken en geven daar nu bons af, waarop de waren kunnen wor den afgehaald. Ncd Comité tot steun. In totaal1 is thans bij het Nejderl- landsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers ontvangen f 408 356. frs. 5569 en mrk 163. UIT DE PERS. B uitrech t. In een hoofdartikel over bovenge noemd onderwerp maakt „De Neder lander" o.a. de volgende opmerkingen: Tal van landen hebben er op aan gedrongen, dit „buitrecht" of te schaf fen. Geschiedde dat, dan zou dfe scheep vaart ook gedurende den oorlog vrij blijven, behoudens de verplichting van de neutrale staten om geen contraban de te vervoeren, eene verplichting even wel waartegen ook veel is in te bren gen. Maar Engeland heeft zich steeds te gen de afschaffing van dat buitrecht verzet, bewerende dat het doel van den oorlog is den wil der tegenpartij te buigen door elk middel dat djer oorlogvoerende partij in hare macht staat, een van welke middelen is den vijand, b.v. bij efene belegering, uit te hongeren, of zijn handel te vernieti gen b.v. door zijn havens te blokkee- ren. Het ziet echter over het hoofd, dat het confiskeeren van particulier goed op open zee, waar geen slaat iets te zeggen heeft, iets geheel anders is dan het beletten van den toegang tot een haven, dien de vijand heeft afgesloten en afsluiten mag. Het „buitrecht" nu geldt voor alle volken, maar komt alleen ten goede aan het volk dat de sterkste vloot heeft, en „de zee beheerscht." Als Amerika contrabande vervoert naar En geland, kan Duitschland dit niet be letten Indien de Regeering der Ver- eenigde Staten van Amerika dit niet aan hare eigen ingezetenen verbiedt, dan helpt zij, zonder eenig tractaat en zonder hare neutraliteit te schenden, Engeland cn Frankrijk. Als een En- gelsch handelsschip handel drijft, -dan loopt het geen, althans heel weinig gevaar om daarbij gestoord toe worden, maar een Duitsch handelsschip, on verschillig waarheen het vaart of wel ke lading het inhoudt, heeft weinig kans zijn doel te bereiken Het is ge dwongen thuis te blijven. Toch gel den voor beide landen dezelfdfe re gelen van volkenrecht; maar de eene strijdende Mogendheid heeft er on eindig meer onder te lijden dan djs andere. Dit „buitrecht" is, al geldt het voor alle Staten, toch, gelijk we reeds zei den, in strijd met het overig als recht geldend beginsel (strijd tusschen Sta ten, niet tusschen Staat en individu) en is dus met gezonde rechtsbegrip pen in strijd; het berust niet op het inzicht der volken omtrent wat recht is, maar op den wil van den sterkste (Engeland), waartegen de overigen niet op kunnen Bij de vaststelling van wat recht is, mag de physieke kracht van een der partijen niet wegen, laat staan overwegen, Zoo berust dan het bestaande volkenrecht voor een deel op onrechtmatigcn grondslag, en Iaat het zich verklaren dat, ondanks dat volkenrecht, oorlogen ontstaan 'Want on recht werkt in het rechtstelsel als een etterbuil in het menschelijke li chaam. Door dit, met gezonde rechtsbegin selen strijdend, maai' algemeen aange nomen volkenrecht, heeft Engeland bij kans geheel Europa in zijn macht want op den duur kan geen volk zon der handel leven. Zoodra het zich in den oorlog mengt, loopt de zwakke re mogendheid gevaar door het ver nietigen van haar handel te gronde te gaan. Wil men nu rechtvaardig zijn in zijn oordeel, dan moet men erkennen, geheel in het midden gelaten of Duitschland verstandig gehandeld heeft mei op de wijze als het gedaan heefl te pogen een einde te maken aan Engelands feitelijke overmacht dal het niet aangaat dat land te be schuldigen van begeerte naar macht en naar uitbreiding van territoir, zonder tevens te erkennen dat het staat tegen over een land, dat, zoodra de oorlog uitbreekt, niet slechts door de wape nen, maai' met behulp van het thans geldende volkenrecht iin staat is Duitschland'^ welvaart te vernietigen Het is, voor wie gelijk recht voor allen lief heeft, uiterst moei lijk, zooal niet onmogelijk in elk geval te beslissen aan welke zijde hij zich te plaatsen heeft. Noch aan de eene, noch aan de andere zijde schijnt ons voorhands het beste. Uit Middelburg. De candidaatstelling voor de verU kiezing van een raadslid in district I (raadhuis), in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer Tak tot bur}- gemeester is bepaald op 15 Februari a,s. stemming en herstemming zoo nod- dig 26 Februari en 5 Maart. De Rotterdarusche boot, die gis teren alhier moest aankomen, kwam eerst hedenmorgen te half tien binnen, tengevolge van den lagen waterstand. - Zooals wij indertijd reeds voorloog pig meedeelden. heeft de Walchersche Turnbond zich ten dienste gesteld van de liefdadigheid en zich bereid Ver klaard om, zoowel ter ontspanning van de hier gelegen militairen, als ten bate van het steuncomité een uitvoering te geven. Als data voor deze uil voeringen zijn thans vastgesteld Donderdag 11 Februari as. voor de militairen en Vrijdag 12 dezer voor het publiek. Een aantal jonge dames heeft zich welwillend beschikf baar gesteld om voor deze uitvoering zooveel mogelijk kaarten geplaatst te krijgen. Waar de toegangsprijs slechts vijftig cent zal bedragen en de vppk brengst aan hel plaatselijk steun comik té ten goede komt durven wij haar wel overal een goed onthaal voorspel len. En bovendien is hetgeen ten looj- neele gebracht zal worden op zichzelf reeds volkomen een góng naar het Schuttershof waard. Om, gelijk dat lekf- kerbeklcen plegen te doen, te begin!-) nen met een hors d'oeuvre ,niet behoof- rende tot de gymnastiekspijze, maar daarom niet van minder edel gehalte, integendeel een smakelijk en voor ken ners zeer te waardeeren gerecht, dat de eetlusi opwekt en de vaak gewenschte afleiding bezorgt, zij meegedeeld, dat mevrouw HendrilcseVersloot en de lieer Van der Kamp hunne medewerking gaar1- ne hebben toegezegd en eenige zang stukken zullen ten gehoore brengen. De rythmistehe gynastiek, op de mate van „Sing me to sleep", welke op den onlangs gehouden avond van Mediof- burgum zoo zeer in den stnaak viel, dat zij moest herhaald worden, zal zeker nogmaals met genoegen worden toegep moet gezien Voorts zullen door damesafdeelingen stokoefeningen, brugoefeningen on knots- oefeningen worden uitgevoerd, gevende leden van de aangesloten vercenigingen gezamenlijk een nummer loestellurnen en nemen de mannenafdeelingen' hog vrije oefeningen, staar- en knotsoefenin- gen en voorstel standen voor hun reker ning. Het belooft waarlijk een belang rijken avond in het turnreven te wor den. Moge dc zaal te klein zijn voor het publiek en de opbrengst le groot voor de brandkast van den penningmeester van het steuncomité! Uit V1 issingeu. Op het strand voor het Grand Hotel te VI is si ng en is lieden een in slaat van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld. Het is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. Door den directeur-generaal Hei- Mij. tot Ex. van S.S. is bij dienstorder eervol vermeld de conducteur le klasse J Vinke, wegens betoonde eerlijkheid Ingevolge de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 is aan den lieer J. H. Dommisse te Vlissingen als hoofdcommies ter secretarie een penr sioen verleend van f 685 en als secreta(- ris-rentmeester van het gasthuis van f 73. vangen aan contributie van 178 leden f 142 goed slot f 2.23. Door vertrek, overlijden en nedanken werden acht leden afgeschreven, ten- wijl er dertien nieuwe leden waren toe getreden; de vereeniging teil thans 181 leden. De aflrednde bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen Uit Zttid-Beveland. Door wijlen den heer A Mulder Kzoverleden te Goes 29 Januari 1915, zijn de navolgende legaten ge maakt aan de hierna le noemen in stellingen: aan de Theologische School der Gereformeerde Kerken te Kampen f 1000, aan de Buitenlandsche of uit wendige zending der Gereformeerde Kerken in Zeeland f 1000, aan deVer- eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen, gevestigd le Middelburg, de som van f 1000, aan de Weesinrich ting le Neerbosch, de som van f 200, aan de Vereeniging tol bevordering van Christelijk meer uitgebreid lager on derwijs te Goes, Wijngaardstraat, de som van f 2000, aan de Diaconie der Gereformeerde Kerk van Goes, Wijn gaardstraat, de som van f 1000, aan de Gereformeerde Kerk te Baarland, d.e som van f 1000, aan die te Borssolen, de som van f 1000, aan die te Drie wegen, de som van f 1000, aan die te 's Gravenpolder de som van f 1000. aan die te Heinkenszand, de som van f 1000, aan die te Ierseke, de som van f 1000, aan die te Kapelle-Biczelinge, de som van f 1000, aan die toe Krui dingen, de som van f 1000, aan die te Nieuwdorp, de som van f 1000, aan die te Wemeldinge, de sorn van f1000, aan die te "Woü'aartsdijk, de som van f 1000, aan die te Krabbendijke, de som van f 1000, aan die te Riliand- Balh de som van f 1000, aan die le 's Herlogenbosch voor den Evange- lisaliearbeid in Noord-Brabant en Lim burg de som van f 1000, aan de ver eeniging „de Kerkelijke Kas" ten be hoeve van ide „Eudokia"-stichtiug voor lij ders aan chronische ziekten Bergweg 323, Rotterdam, de som van f 200, aan de vereeniging tot opvoeding van idio ten en achterlijke kinderen ,,'sHee- renloo" gevestigd te Utrecht, de som van f 200, aan de vereeniging tot be vordering van Christelijke opvoeding en onderwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden „Effatha", ge vestigd te Utrecht, de som van f 200 Gisteravond vergaderde te Goes de bouwvereeniging „Help u zeiven in de bovenzaal van hole! „Boudeling"al- daar, De jaarrekening werd besproken, waarna de heeren M. F van den Berge, P. M. den Boer en M. Nieuwenliuize, resp. tot penningmeestervioe-voorziltcr en commissaris gekozen werden Aangenomen werd een bestuursvoor stel, dat bewoners van huizen der ver eeniging niet meer contributie moeten geven dan anderen. Niet meer dan f 1 50 per week mag thans ingelegd worden. Hierdoor is een groote onbillijkheid uit den weg ge ruimd Te Kwadendamme is Zondags avond door indrukking van een winkel ruit, het voor de liauden liggende aaiv dewerk weggenomen en vernietigd. Ook het in het bereik zijnde tinnongjaeH werd genomen, en verscheurd of stuk gesneden, in de omgeving teruggevonf- den. Daar niets wordt vermist, müet aan baldadigheid gedacht worden. De politie stelt een onderzoek in. Uil Tholern. Maandagavond werd door de ver eeniging „Het Groene Kruis" te Poort vliet de algemeene jaarvergadering ge1- houden in de herberg van P J. van der Slikke. Uit het Verslag van den penningmees ter, den heer W DronkerS, bleek, dat de uitgaven in 1914 waren f 144 23, Jpnft- KRDflEüïïA Aantal Theol Studenten. Volgens ingekomen opgaven van de kerkelijke hoogleeraren zijn gedurende den cursus 19131911 ingeschreven: te Leiden 48 studenten, van wie 5 voor de eerste maal; te Utrecht 87 studenten, van wie 11 voor de eerste maal; te Groningen 29 studenten, van wie 3 voor de eerste maal. Te zamen 161 studenten (a.s. predikanten) van wie 19 voor de eerste maal (die in 1914 student zijn geworden. Gedurende den cursus 1912—1913 wa ren er 192 studenten, van wie 36 voor de eerste maal. In 1914 zijn er dus heel wat a.s. predikanten minder inge schreven dan in 1913. terwijl het aan tal vacatures in de Ned Herv Kerk weer grootoer wordt. (Stand.) Ned. Herv. Keek. Beroepen te Beekbergen J Meeuwen- berg, Zandeweer. Bleskensgraaf en Haf wegen J. W. Woekierink. Mijdrecht. Aangenomen naar Scheveningen B Ti chelman, Uithuizen; Oss P. W Verlconw, Heerewaarden. Bedankt voor Anloo, J. E. van der Pot, Beek; Giessen-Oudkerk en Peursum J. Ravesloot, Henkelum Gerf. Kerken Beroepen te Harderwijk K v. Anken. Peniis. LANDBOUW. Conferentie mond- en klauwzeeer. Omtrent de 1 Febr. onder leiding van den Minister van Landbouw in Den Haag gehouden vergadering van verte genwoordigers van landbouw- en vee- teeltvereenigingen. toer bespreking van de resultaten der tot nu toe gevolgde bestrijding van het mond- en klauw zeer, wordl oa. het volgende gemeld: Op een paar gemeenten na, van welke het resultaat der bestrijding nog niet mei volkomen zekerheid kan wor den vermeld, gelukte het tot riu toe overal de ziekte te localiseeren, zoo dat op het oogenblik de stand is als volgt; Groningen. Friesland, Drente, N. Holland, Utrecht en Zeeland zijn vrij; Overijsel is vrij met uitzondering van Kampenin Gelderland en Limburg kwa men nog enkele gevallen voorin Zuid-Holland enkele gevallen, e venals in Noord-Brabant, waar evenwel in Prin- senhage door bovenvermelde oorzaak nog eenige uitbreiding bestaat. De algemeene stand der ziekte kan gunstig worden genoemd. Bij de rondvraag over het gevoelen der verschillende organisaties omtrent het al of niet doorzetten van de lot nu toe gevolgde bestrijdingswijze, bleek dat een groote meerderheid zich ver klaarde voor de tegenwoordig toege paste maatregelen die met afmaken van ziek en verdacht vee gepaard gaan. Evenwel werd van verschillende zijden opgemerkt, dat eene stemming van de leden der verschillende vercenigingen individueel vermoedelijk in tegengestel den zin zou zijn uitgevallen, hetgeen echter zou moeten worden toegeschre ven aan een minder juist inzicht in de strekking en gevolgen van de ver schillende bestrijdingsmaatregelen Men meende, dat voor de beoordeeling van deze belangrijke quaestie de beslissing bij de leiders der landbouworganisatie moest berusten. RECHTZAKEN. Schending der neutral it lei t. De officier van justitie te 's-Graven hage heeft hooger beroep aangetcekeudj legen liet vonnis der Haagsche Recht-» bank in de zaak van mr van R., letter kundige te Rotterdam, die terecht heeft gestaan wegens het in gevaar brengen! van dc onzijdigheid van den Staa!, door verspreiding van de bekende pamfletten, cn wegens beleediging van den Duitschen Keizer.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1