HIDDELBI1RGSGHE COURANT. Donderdag 28 Januari FEUILLETON. KONING ZIJN. Binnenland. MWfcfcjjWSW» R tt&MSHV? r 23 188* junaBi. 1313 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Hon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Adverientiën k 20 eent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaat* die zij innemca* Advertenties vóór één uur te bezorgen. Be nieuwe burgemeester van Middelburg. Heiden ochtend hebben wij reeds per bulletin in de stad bekend gemaakt dat de beer P Dumon Tak benoemd is lot burgemcster van Middelburg als op volger van jhr M. v d. Brandeler, wiens functie hij als oudste wethouder reeds bijna onafgebroken waarnam sedert het begin van 1914, toen jhr. van den Bran deler wegens ongesteldheid gedwongen was ziekte-verlof te nemen Door die waarneming heeft de heer Dumon Tak gelegenheid gekregen meer direct als gemeente-bestuurder met de burgerij in aanraking te komen, en bo vendien hebben de omstandigheden er toe geleid, dat hij voor ernstige kwesties werd gesteld, waarin hij door persoonlijk optreden een resultaat wist le bereiken, waarvoor de burgerij hem erkentelijk is geweest Dat was in het voorjaar, toen door zijn bemiddeling een oplossing werd gevon den die een eind maakte aan de schil dersstaking; dal was verder in de eer ste dagen van Augustus, toen in de ge weldige spanning van de eerste oorlogs dagen zeer veel gevergd werd van het hoofd der gemeente in lal van zaken, die snelle beslissing vorderden over tal van buitengewone maatregelen. We behoeven er wel niet over uit le weiden hoe zeer hij toen door zijn groote activiteit het mogelijk heeft gemaakt dal ol dat huilengewone tot stand kwam Hij was overal tegelijk, en door die per soonlijke bemoeiingen wist hij lal van kwesties op te lossen die anders allicht tot moeilijkheden hadden kunnen leiden. Trouwens ook in de October-dagen toen de toevloed van Belgische vluchte lingen hier kwam, heeft hij door zijn deelnemen aan het iregelingswerk veeltot het goede eindresultaat bijgedragen. Naast die gebeurtenissen van den laat- sten tijd willen we echter ook het een en ander uit zijn vroeger leven in herinne ring brengen. De heer Dumon Tak werd 31 Decem ber 1867 le Middelburg geboren, als lid van een Zeeuwsch geslacht dat verschei dene verdienstelijke mannen heeft voort gebracht. Hoewel hij candidaat-notarisj werd, Jis hij niet in die richting verder gegaan, maar werd hij als firmant opge nomen in de banlderszaak J. A. Tak Co. Het duurde niet lang of hij kwam in het openbare leven. Den 16 Juli 1901 werd hij, als candidaat van vrijzinnig© zijde, Dn district I tot lid van den gemeenteraad gekozen. In September van het volgend jaar werd hij commissaris van den polder Walcheren, in welk lichaam hij in Nov. 1913 tol Raad werd benoemd. Als lid van den gemeenteraad heeft hij zich doen kennen als vlot spreker, en heeft vooral zijn oordeel over finan- eieele zaken vaak veel gewicht in de .•schaal gelegd. Als lid der raadscommissie voor de financiën was hij dan ook vol komen op zijn plaiats. Toen de heer W J, Sprenger in Sept. 1909 de taak van wethouder van finan ciën neerlegde, werd de heer Dumon. Tak Jen 7dcn September door den raad in. zijn plaats lot die functie geroepen. Als we hierbij in herinnering brengen dal lol den werkkring van den wethouder van financiën in onze gemeente ook be hoort hel beheer van gasfabriek en wa terleiding, bevolkingsregisters en militie, dan heeft men daarin tevens een aanwij zing van de onderwerpen waarmee de heer Dumon T/üc zich had bezig te houden. "We slippen van de tijdens zijn beheer genomen raadsbesluiten aan, dat 29 Maart 1911 werd besloten Lol uitbreiding der gasfahriek- dat 5 Sept. 1911 werd beslo ten met de .Vlissingsche TramwegH maatschappij een contract aan te gaan voor levering van electriciteit; dat 6 Mrt 1912 werd besloten tot aanleg van gas- en waterleiding aan den N. Vliss. weg; dat 4 Sept 1912 werd besloten een commercieele boekhouding in te voeren voor de gemeente-bedrijven. Toen echter eind October 1913 voor de wethoudersplaats, open gekomen door het (overlijden van den heer H. P. den Bouwmeesler werd aangewezen de heer mr. J J Hcijse, nam deze hel wet houderschap van financiën op zich, en ging de heer Dumon Tak over naar het wethouderschap van fabricage. Maar zooals we reeds zeiden moest hij in het begin van 'l Volgend jaar levens den burgemeester vervangen. Menigeen heeft toen de ervaring opge daan, dat de waarn. burgemeester oen open loor had voor vragen en opmerkin gen der ingezetenen Laten we hier nog aan toevoegen dat de heer Dumon Tak ook jaren lang lid der gezondheidscommissie was. Door al deze achtereenvolgende werk zaamheden heeft hij het overgroote deel van de onderwerpen van gemeentebe|- heer in de praktijk leeren kennen, iets! wal hem ongetwijfeld zeer le stade zal komen bij zijn werkkring als burge meester Naar wij vernemen zal hij daaraan zich geheel wijden, en zal hij als fir mant uil de firma J. A. Tak Co treden. We wenschen den heer Dumon Tak geluk met zijne benoeming, en sprei-, ken den wensch uil, dat zijn burger meesterschap over de aan hem zoo door en door bekende gemeente zal leiden tot bloei en welvaart van Middelburg. door COLETTE YVF.R. Ceautoriseerde vertaling van Wi. E. P. EERSTE DEEL. NEDERLAND EN DE OORLOG. Verdwaalde brieven. Het N. v. d. D. deelt een zeer bij zonder geval mee van een naar Enge land verdwaalden brief uit Amsterdam naar Duitschiand gézonden Een Amsterdamsche firma ontving van de directie der Osnabrücker Bank een schrijven, waarin omtrent den 2 Jan. verzonden brief het volgende wordt meegedeeld „Uw couvert is in de eerste plaats aan een kant opengemaakt, naar het schijnt te Amsterdam, en weer dicht gemaakt met een sluilzegel waarop ge drukt staat „Postkantoor Amsterdam" Daarna is de brief klaarblijkelijk door gezonden naar Londen, want hel cou vert droeg op de keerzijde den Lon- denschen Poststempel van 7 Januari In Londen is de brief aan den ande ren kant nogmaals opengemaakt, en daarna weer dichtgeplakt met een strook, waarop gedrukt staat „Opened by Censor' Aan den voorkant staat verder op het couvert gestempeld „Fehlgeleitelwat natuurlijk niet door de Duitsche post daarop gezet is, maar geschied moet zijn of in Am sterdam óf in Londen Klaarblijkelijk heeft dus voor dit opschrift de hierbij betrokken, niet-Duitsche Post zich een bijzonderen stempel, en wel in de Duitsche taal, aangeschaft De Minister van Waterstaat heeft zich Woensdagavond met den directeur-gene raal der Posterijen en Telegraphic en den hoofdinspecteur der posterijen De Meester naar Amsterdam hegeven, ten einde het sorfceeren der Mails voor En geland en Duitschiand persoonlijk in oogenschouw te nemen Niet .onaardig, dal toevallig juist een depeche aankwam van Weenon, die 24 December 1914 van daar verzonden was, doch door verkeerde adresseering aldaar, eerst een reisje over Genua naar New-York had gemaakt. Daarna maakte Z. E met genoemde heeren in den postwagen een gedeelte mede van het traject Amsterdam—Emu merik. Hand Kon. Nat. Steuncomité 1914. Blijkens de drie-en-lwinstigste lijst van ingekomen bijdrage^ van 17—23 Januari was het totaal dezer lijst f 17.038.61. Het totaal der vorige lijsten bedraagt f 1,526,330 91, zoodat totaal is ontvan gen aan bijdragen f 1,543,369.52 Bovendien is uil Batavia een zending van 13 kisten, uit Soerabaja 4 en uit Sabang 2 kisten gedragen kledingstuk ken ontvangen Grensverkeer. Het „Berl. Tageblatl' meldt: Het ge- neraal-commando van hel Xe legerkorps maakt bekend, dat het overschrijden van de grens van of naar Nederland slechts veroorloofd is op de tolwegen op de voor het verkeer vrijgelaten zij de. Op overtreding van dit gebod is gevangenisstraf tot één jaar gesteld UIT DE STAATSCOURANT Bij kon. besluit is benoemd tot griffier bij hel kan tongerecht te Waalwijk mr P. J. H. M. Hobus, adv. en proc. te Weert. DE VLUCHTELINGEN. Heden werden 1102 bons voor warm eten afgegevenin de opgaaf van gisteren stond 1082, dit moet zijn 1096 '2). Zij voelde, dat er een overeenstem ming van gedachten was tussehen haar en haar gehoor en daardoor nam zij een meer familiaren toon aan. Zij kern de de meeslen van de studenten, zoof- wel de mannelijke nis de vrouwelijke, maar de groote toeloop van dien dag maakte haar even wal zenuwachtig en terwijl zij sprak keek zij onwillekeurig den man met den rossigen baard aan die vlak tegenover haar zat, en het tengere jonge meisje in bont gedoken dat hij bij zich had. Dat moest wel een of ander rijk industrieel uit Olds- burg zijn, die zich interesseerde voor scheikunde. Het scheen juffrouw Tlers- berg alsof die twee menschen aandachr tiger luisterden dan de ja|nderen De anderen, dat waren behalve de stu denten, de Oldsburgsche dames en een paar dandy's, nieuwelingen, die tussehen de overigen in zalen. Hoer «rel ze verschillende kringen verlegen*. woord igden, en ook in kleeding en uiterlijk veel verschilden, hadden zij toch een gemeenscliappelijken trek; men zou hen 't best hebben kunnen vergeel lijken met die beunhazen van vrij be krompen verstand, zooals er altijd on!-1 (derj ide zuilengang van de Beurs te vinden zijn Zij geeuwden. Juffrouw Hersberg verhaalde, in enkele sobere woorden, wat haar gevoel geweest was, toen zij de zekerheid had gekregendat de kleine, groenachtige kristallen invloed konden uitoefenen op den thermometer Het nieuwe lichaam straalde warmte uit! van bank lot bank deden de kleine (stukjes de rondte en kwamen weer naar de voorste rij terug. De rossige Oldsburger kreeg de glazen plaat het laatst in handen; nog eens bekeek hij met levendige aandacht de stukjes thermium Het blonde jonge meisje dal hij begeleidde, boog zich ook over de glazen plaat; zij wisselden een paar woorden; toen keek zij juffrouw Herst- berg weer aan met begeerige oogen, die talles in zich schenen te willen opnemen, oogen als van een ziek kind. Toen stond haar vader op en gaf, over de laboratoriumtafel heen, het kostbare element aan de scheikundige terug Zij bedankte hem met een glimL lach zonder den begonnen zin af te bre ken. Zij vertelde juist, dat zij voor j Het Belgisch Steun-komiteit alhier meldt Door bijzondere omstandigheden ver plicht, brengen wij de belanghebbenden ter kennis dat wij, kjosteloos, geen brieven naar België meer kunnen verzen den voor de. geïnterneerden Echter mits betaling van een gulden, zullen zij wor den! opgezonden Dus van heden af, 28 Januari, zullen al de brieven die ons no; zullen toekomen, aan de afzenders terug gezonden worden Deze maatregel is het gevolg van de te groote hoeveelheid brieven die ons toe komen Het blijkt dat in de loodsen aan het station (le V l i s s i n g en en aan de werkplaatsen der Staatsspoor nog iedo- ren nacht plaatsgebrek is, voor hen die naar Engeland gaan, en 's nachts geen plaats op de bool kunnen krij gen alhoewel iederen nachl 250 per sonen onder dak worden gebracht He den zijn weder een vijftigtal opvouw bare kribben bijgeplaatst, zoodat in totaal plaats is voor 300 personen. Te Delft had de burgemeester, die de daar nog vertoevende vluchtelingen uit de gemeente zou willen zien verwijderd, de door hem indertijd gestichte com missie voor verzorging dezer lieden ont bonden Invloedrijke burgers hebben nu een nieuwe commissie gevormd Op hel bureau van het steuncomité te Sluis werden Dinsdagmorgen 485 bons voor brood enz. uitgereikt Bij onderzoek bleek, dat soms één bon voedingsmiddelen aan meer dan 8 per sonen verstrekte en dat meer dan dui zend behoeftige Belgische vluchtelingen aldaar nog aanwezig waren Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. De verbruikers van electriciteit alhier hebben gisterenavond een on aangenaam half uurtje gehad, toen te ruim kwar! voor acht het licht plotseling lager ging branden, even weerlop gewone kracht kwam, om toen geheel uit te gaan Vooral in de Langedelft en op de Marlet waar de meeste winkels met electrische verlichting zijn en in het bijzonder op de Markt waar bovendien de straatver lichting hoofdzakelijk van de electrische lantaarn komt, was het plotseling een sombere aanblik. Men kon een klein idee krijgen hoe het er in de steden moet uitzien waar men uit angst voor luchtaanvallen van vijanden den gehee,- len avond de lichten dooft. Zeerspoedig was de werkman van de electriciteit en even later de wn. bur gemeester en de directeur van het G. E. B op het stadhuis, om in hel ont- vanglokaaltje een onderzoek in testel len Het totaal stil zijn van het anders in de meters gehoorde geluid, toonL de aan dat de storing niet in het plaat selijk kabelnet, doch in de centrale le Vlissingen was veroorzaakt De hee ren Tak en Streefkerk zouden dan ook een onderzoek aldaar gaan instel len per auto doch voor deze aanwezig was. ging het licht weder aan Het was toen ongeveer kwart over acht Niet temin besloten de heeren hun vooij- genomen tocht toch te ondernemen j Te Vlissingen bleek, dat ook daar ter stede hel licht 28 minuten uit is gie?- weesl en de storing dus in de elecf- Iriscbe centrale was ontslaan, als ver moedelijke oorzaak werd opgegeven het overslaan van den condensator Het ge brek was echter spoedig verholpen ge weest. De electrische tram had den dienst aanvankelijk kunnen voortzetten op de batterijen Later op den avond moest echter de dienst tijdelijk worden ge staakt. Deze stagnaties geven, naar men ons verzekert, geen reden om voor her haling te vreezen,'. Door de keurmeesters van vee en en vleesch a 1 h i e r werd gisteren af gekeurd een van elders ingevoerd kalf en een alhier geslacht varken waarvan een gedeelte ter sterilisatie is opger zonden Het kalf en het overige varkenst- 'Icesch is onder toezicht der politie be graven o Uit Vlissingen. De heer W Bos, t echnisch-amb- tenaar aan de Kon Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, is benoemd als 2e chef aan de technische afdeeling van het etablissement „Fijenoord" te Rot terdam (RN) Door den hoofdcondueteur der Staatsspoor A Braai is gisteravond te Vlissingen in den laatsten sneltrein een damestaschje met een flink be1- drag aan goud en zilvergeld, benevens een gouden dameshorloge met dito arm band gevonden Het wertf bij den stationschef gede^ poneerd Uit Z u i d-B e v e I a d. In Borssele had Woensdag een ongeval plaats, waarvan zeker mag gd- zegd worden, dat het een wonder is, dat er geen menschenlevens bij te ben treuren zijn. Twee boeren, die na de kerk bezocht te hebben te 's Heerenhoek huiswaarts reden, kwamen achter ell- kaar een oprit afrijden, toen plotseling een hond onder een kar gespannen, blaffende naar het achterste rijtuig sprong Het paard voor dit rijtuig, schrikte en sloeg op hol. De achterste tilbury botste tegen de voorste en hel volgende oogenblik lagen beide voer1- tuigen met de inzittenden (in beide zalen man en vrouw) in de sloot, evenals de paarden, aan de ééne zijde van den weg het eene, aan den anderen kant het tweede gerij met inzittenden en paard Spoedig waren helpers bij de hand, die de drenkelingen op het droge brachten. De landbouwer A. R. en zijne vrouw waren ernstig gekwetst vooral aan het gelaat, ook de vrouw van boer M v t W was gewond, doch deze zelf kwam de toehoorders de proef zou herhalen, maar ditmaal de vorming van het groe ne neerslag zou verhaasten door middel van een eleclrischen stroom De assis tente wilde haar een Bunsen's elee ment geven, maar zij vroeg om een klein element van Nobili en onder doods'clie stilte verrichtte zij de verschil,- lende bewerkingen. Haar slanke gestalte bewoog zich heen en weer met langza;- me bewegingen. Zij had mooie handen; licht en vlug gingen zij tussehen dc vele fleschjes door, stevig pakten ze de heete snielf-i kroezen beet, heel voorzichtig leidden ze de dunne draden van den elect- trischen stroom Zij sprak weinig meer; een enkel woord hier en daar om uit te Heggen wal zij deed en de toehoor ders in staat te stellen de veranderin gen van het bismulhzout te volgen. Nu zweeg zij geheel. Voor het ingewik kelde apparaat voor electrolyse stond zij, met de vingers den tafelrand omt- klemmend, voorover gebogen naar de middelste retort Bleek, gejaagd, tril,- lend wachtte zij op hel wonderverschijnk sel. Heel haar vrouwelijke natuur toonde zich, haar wetenschap ten spijt, in deze aandoening. Men zag niets meer dan het dikke, zwarte haar, in den nek op gestoken, hel mooie, bezorgde voorhoofd, en de trilling van haar heele wezen. In de retort ziedde en kookte het en kwal- men stukjes vau een ondoorschijnende slof naar boven. Plotseling een geluid, alsof er iets losgehaakt werd Juffrouw Hersberg had den stroom afgesloten En hoog opgei- richt nu, met gloeiende wangen zei ze, zich één voelend met haar gehoor „We zijn er!" Zij was weer „de groote Hersberg", de scheppende, de grootste onder de schei kundigen van haar land. Haar assistenten namen verder hel toestel uit elkaar, fil treerden de vloeistoffen en waschteu het bezinksel, zoodat de stoffen, die niet bij het thermium hoorden, er uit vcrwijoerd werden. Meegesleept door een innerlijk enthou siasme, hoewel zij oogenschijnlijk koel bleef, voorspelde zij de toekomst van hel nieuwe element Zij noemde verschil lende toepassingen, die men er van zou kunnen maken in de industrie, in de geneeskunde en in de laboratoria Wan neer "men eenmaal, niet tevreden het als kristal te hebben afgezonderd, het thermium volkomen in zijn macht zou hebben, de atoomgewichten er van zou kennen en het zou bezitten als een afzon derlijke stof, dan zou men het daarbij niet laten. Groote hoeveelheden ther mium konden dan geproduceerd worden. En zou de wereld dan niet een nieuwe bron van warmte bezitten, een bron, die niet ophield, een groene steenkool, die gloeide en toch tegelijkertijd niet verbrandde? Zij straalde van trots, naive trots, die zoo'n eigenaardig kenmerk is van groo te geleerden In haar voldoening over hetgeen tot stand gebracht was, bleef zij eenvoudig en zij ontveinsde zich nieL, hoe ontzaglijk veel er nog te doen was. Een gelukkig toeval had haar tot dezen eersten slap geleid; maar jaren van ar beid waren nog noodig om de over winning volkomen te doen zijn. Zij voegde er glimlachend aan toe —„Wat ik gevonden heb is veel en locli heel weinig." De toehoorder met den rooden baard scheen niet van deze meening te zijn, hij knikte tenminste heftig van neen en begon als door een onwillekeurige be weging te applaudissecren; dadelijk werd zijn voorbeeld gevolgd, een dave rend handgeklap klonk door de geheele zaal Iedereen was opgestaan en keek naar de beroemde scheikundige. Overbluft door zoo'n theatrale apothet- os© stond zij eenigszins schuw tegenover deze huldebetooging, haar glimlich was verdwenen, zij was meer verwonderd dan gestreeld en wilde maar liever, dat er een eind aan dit lawaai kwam. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1