MDDGLBURGSCHE COURANT. 130* Jaargiffli, Maandag 25 Januari Binnenland. FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING r 20 1913 i courant verschijntjd a g e 1 ij k 8, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemea» Advertenties vóór één nar te bezorgen. LANGER IN DIENST HOUDEN VAN LANDWEER EN MILITIE. "We vermelden reeds' in ons vorig nummer onder Laatste Berichten de Opmerking over het niet bereid zijn der regeering om aan de Kamer ook niet in hel comité-generaal meedeeling te doen van gegevens waarover zij be schikten die aan het publiek niet bekend zijn De mota. waarin deze verklaring af^ gelegd wordt bevat voorts nog de vol gende opmerkingen naar aanleiding van het afdeelingsverslag over de beken de wetsontwerpen tot hel langer in dienst houden van landweer en militie Sedert de mobilisatie zijn. in ronde getallen, afgekeurd 5300, gemiddeld met ziekte afwezig 4700 en met onbepaald verlof voor zoover door den Minister verleend 1200 man Al werd ingegaan op het denkbeeld om door onderlinge overplaatsingen aan de belangen van dienstplichtigen tege moet te komen, dan zou daarmede lang niet zooveel worden bereikt als blijk baar wordt vermoed. Velen toch zou den zich overgeplaatst wenschen te zien in een richting, waarheen slechts een klein gedeelte hunner zou kun nen worden geplaatst en klachten van teleurgeslelden over ongelijke bedoeling zouden, ook dan weder niet uitblijven Er bestaat evenwel1 tegen de ge- Wensehte overplaatsingen een overwe gend bezwaar, hierin gelegen, dat het noodzakelijk verband in den troep, het welk wordt verkregen nadat meerderen en minderen elkander hebben leeren kennen, verloren zou gaan, althans in belangrijke mate zou lijden, wanneer op eenigszins ruime schaal manschappen van het eene korpsonderdeel naar het andere overgingen. De wijze, waarop de oudste militie" lichting, die op 1 Augustus 1914 naai de landweer zou zijn overgegaan, thans over de troepen is verdeeld, doet haar in zekeren zin reeds de bestemming volgen welke zij ook na dien overgang zou hebben verkregen, Met hel naar huls zenden van de oudste landweer]ichting zou de billijlü- heïd zeker niet in groote mate worden betracht. Zelfs mag worden betwijfeld, of hel billijkheidsgevoel daarmede meer bevredigd zou worden. "Wie noode van huis gemist lean worden en in dienst moet blijven, zou zeker niet van billijk heid gewagen, wanneer hij anderen, wier dienstvervulling met minder groor te bezwaren gepaard gaat, naar huisl zag gaan, omdat zij tot een oudere lichting behooren. Het aantal aanvragen om verlof buiten de gewone regeling om, loopt in de tienduizenden en het aantal mgewiV Iigde aanvragen in de duizenden Werd ingegaan op het denkbeeld om den thans voorgestelden termijn met drie of vier maanden te verkorten, dan zou reeds in Februari opnieuw en dan voor de derde maal in de tijd ruimte van eenige weken een w o. over eenzelfde zaak moeten worden ge reed gemaakt en allen phasen wederom moeten doorloopen. Afgescheiden van den zonderlingen in druk, welke zoodanige handelwijze nood wendig buitenaf zou maken, wenscht de Regeering, na de door haar afge legde verklaring, dat de lichting waar om het hier gaat, geen dag langer onder de wapenen zal worden gehouden dan volstrekt noodig is, dien weg niet uit TWEEDE KAMER. Postchèq.uer en gir o-d i e n st. Ingediend is een wetsontwerp houH dende aanvulling van de wet tot rege ling der brievenposterij, voor de instel ling van eon postchèque en girodienst Voorgesteld wordt te bepalen dat op door de Ivroon vast te stellen voor waarden en tegen betaling van door haar te regelen rechten op postkanto ren gelegenheid wordt gegeven tot kor ting van een beschikking over gelden in rekeningHoourant. Dc Ministers van Waterstaat en Fi nanciën zeggen in hun toelichting tot dit wetsontwerp dal toevoeging aan den postdienst van de bovenbedoelde instel ling eene belangrijke vergemakkelijking in hel betalingsverkeer zal teweegbren gen. De geldverplaatsing met al de daaraan verbonden bezwaren zal hier door zeer aanzienlijk beperkt worden Gelden, welke thans per postwissel of per aangeteekenden brief overgemaakt dan wel per quitantie ingevorderd wor den, kunnen dan |op de rekeningen wor den gestort De rekeninghouders behoe ven niet telkens gelden aan de post kantoren in ontvangst te nemen of te laten afhalen Zij kunnen de stortin gen op hunne rekening laten staan tot zij over hun tegoed wenschen te beschikken, hetgeen kan geschieden door afgifte eener cheque of wel door over schrijving op een andere rekening Ook voor den postdienst zelf zal het chèque- en giroverkeer van veel nut wezen. Ei* wordt een waarborgsom van f 50 vereischt voor elke rekening-courant. De rente wordt berekend naar IV» pCt per jaar. Voor elke storting wordt 3 cent berekend '5 cent als de rekening elders •wordt gehouden), en voor elke over^ schrijvir-g ook 3 cent. Stortingen in geld worden aan alle postkantoren op alle rekeningen aangek- nomen. Gelden welke de postadministra tie aan de rekeninghouders heeft uit te betalen, kunnen daarop goedgeschre ven worden. Over het saldo eener rekening kan worden beschikt door overschrijving op een andere rekening en door middel van chèques. Deze Cheques zullen kunnen luiden aan toonder, behoudens advies betaal baar zijn ten opgegeven postkanlore binr nen een korten tijd na de aangifte en aan een maximum van bijv. f 3000 ge bonden zijn, terwijl op denzelfden dag en op dezelfde rekening over niet meer dan een zeker maximum zal mogen be schikt worden. UIT I>Ë STAATSCOURANT Bij kon. besluit.- zijn benoemd tot ontvanger der re gistratie en domeinen te Assen, P A. de Jong, thans inspecteur te Groningen, en te Oirschot, J. W J. van Mierop, thans commies ter directie te Arnhem is benoemd lol notaris te Dordrecht, P A. M. Ie Maire, thans notaris te Gilse NEDERLAND EN DE OORLOG. Eng else he censuur op Neder 1. regceringstelcgramiuen Een inzender in het „Hand." vestigt er de aandacht op dal de telegrammen van Nederlandsch Indië naar ons land pllen via xle 'Engelsche censuur gaap. daar hot seinen met de Nederlandsch-Diritsche Kabelmaatschappij reeds direct na het uitbreken van den oorlog geheel onmo gelijk werd Da inzender vroeg of ook onze rcgeeringtelcgrammen naar en van Indië foyer Engeland gaan, en in' goed leesbaar Engelsch moeten worden ge- isteid Voorts wijst hij op het vroeger ge opperde plan van een draadlooze verbin ding met Indië, en vraagt of het niet mo gelijk is die thans nog te maken. De hoefijzer-correspondent van het ..Hand." bevestigt dat de regelen, welke Engeland gesteld heeft voor het telegra fisch verkeer tusschen Nederland en Ne- derl Indië, ook gelden voor regeerings- lelegrammen. Dok regeerings-telegram- men mogen alleen in verstaanbare taal worden verzonden Ge interneerden De Zw. Cl. verneemt, dat de Belgische geïnterneerden te Zwolle en te Kampen spoedig naar Harderwij zullen worden overgebracht De overgang zal met het oog op de nadere bestemming van het kazcracmenl ultimo Januari voltooid moe ten zijn. Voorts, dat te Zwolle geïnterneerde [Belgische officieren, alsmede hun op passers, aldaar blijven De territoriale' bevelhebber blijft met het toezicht be last. De geïnterneerde officieren met hUH oppassers uit Kampen, alsmede uit As- Ben welk depót ook wordt opgeheven en naar Oldebroek zal worden overge bracht zijn bestemd voor internecring te Nunspeel, voor zoover zij niet in Har derwijk en Oldebroek noodig worden geoordeeld. Met het toezicht op de of ficieren te Nunspeet wordt belast majoor Hoefer. thans commandant van het in- terneermgsdepót te Kampen Het Alg. Comité tot ontwikkeling en ontspanning van de geïnterneerden in Nederland heeft van de Gist- en Spiritus fabriek te Delft een voorloopige gift van f 1000 ontvangen. M ij n e n. Wegens mijnengevaar varen van giste ren af de stoombooten Enkhuizen— Sta voren na 's middags 5 uur niet meer. De dagdienst blijft gewoon. Een tjalkschipper, Zaterdag van Fnk- huizen te Stavoren binnengekomen, heeft gerapporteerd, dat hij op geringeu af stand twee drijvende mijnen voorbij wias gevaren. En gisternamiddag hebben, naar uit Enkhuizen wordt gemeld, een schip per en een loods een mijn waargenomen, drijvende in het Wagenpad tusschen Enk huizen en Stavoren. N. R. C. Roman van PAUL OSKAR HSCKER. naar het Duitseh. Nadruk verboden. 71)- Zij knikte de stille vrouw toe. Door haar kracht was de huiselijke kaard weer hersteld. Zij mocht er trotsch op zijn. Maar toch gloeiden haar oogen op dit oogenlik en werd haar köel als dichtgesnoerd. Laat in den avond kwam Beate reeds gekleed, met haar kimono aan, bij haar binnen. Eenige oogenblikken bleven de zus ters sprakeloos tegenover elkander slaan. Toen stak Gwendoline de hand uit en Beate vloog naar haar toe en omhelsde haar. „Nu niet spreken, Ati. Zwijgen, zwij gen. En ons verheugen." De kaarsenindustrie. Naar hel „Dagbl. v Gouda" schrijft, zal tengevolge van het Engelsche uitvoer verbod van talk, oliën enz. de kaarsen- j industrie stop worden gezet en daarmee I ook dc fabrieken, die de afvalproducten I der kaarsenfabrieken noodig hebben, als wolfabrieken, zeepfabrieken, wasscherij- r en en bleekerijen en andere DE VLUCHTELINGEN. j Gisteren werden 1117 en heden 1119 bons voor warm eten afgegeven Het vervoer per spoor. Van „bevoegde zijde"' deelt men aan „Het Volk" mede Op de staatsspoorwegen is een nieuwe regeling getroffen voor beperkt vrij vervoer van onvermogende Belgische vluchtelingen, van en naar een der Belgische grensstations. Dit kosteloos vervoer wordt slechts toegestaan op verzoek van burgemeesters, regeerings- kommissarissen en kommissarissen der koningin Van dit gratis vervoer zouden ook kunnen profi leeren vrouwen van geïnterneerde Belgische militairen, die hun mannen in de kampen gaan op zoeken, mits zij maai* van het ver*- eischte biljet van een der drie ge,u noemde autoriteiten zijn voorzien Nu komen aan de stations op de Zeeuxvsche lijn. voortdurend vrouwen, die naar een der inlemeering-kampen g»an, vele dezer vrouwen komen uit het land van Hulst, waar zij tijdelijk vertoeven. Aan deze vrouwen wordt door den secretaris van het vluchte lingen-comité, den heer Poppe te Hulst een kaart medegegeven, waarop na mens het comité vrij vervoer wordt gevraagd Hel is voor deze vrouwen natuur lijk een groote teleurstelling als zij aan de spoorwegstations vernemen dat op een dergelijke kaart geen vrij ver- vervoer wordt gegeven, het levert bo vendien voortdurende groote onaangef- naamheden voor de spoorwegt-ambtes naren die de vrouwen wel moeten afwijzen Hoewel de secretaris van hel comi té te Hulst van een en ander in ken nis is gesteld, blijft men al maar dood gaan de bedoelde kaarten af te geven, hoewel men vooraf weet dat een der gelijk verzoek niet kan worden toege staan. Zou het hier niet tol de taak van den aangewezen regeerings-kommissaris behooren hieraan een einde te maken. Dan werd heel wat onnoodige teleur stelling voorkomen Kindersterfte inNunspeet. Naar aanleiding van courantenberich ten over groote kindersterfte in het vluchtelingenkamp te Nunspeet, heeft het „Hand een persoonlijk onderzoek al daar ingesteld Het bleek dat er een hevige mazelen epidemie oorzaak van was, die zich vijf weken geleden openbaarde Dagelijks zijn kinderen in het kamp gestorven; één, twee of drie sterfgevallen kwamen in den aïurang eiken dag voor In het begin van Januari verergerde de toestand; in de tweede week van deze maand stierven dagelijks vier of vijf kinderen; op 15 en 16 Januari steeg dit sterftecijfer tot 10 en 11na die data is dal cijfer weer ver minderd. Deze kwaadaardige mazelen gaan ge paard met longontsteking, 70 o'o der over leden kinderen is hieraan gestorven; 30 "'o stierf ten gevolge van algemeene li chaamszwakte. Dat waren voornamelijk de kinderen, die onder zulke ongunstige omstandigheden ter wereld zijn gekomen. Een gedeelte van hen werd geboren tij dens de vlucht uil België, een ander deel kort nadat de moeders op de vlucht de ergste ontberingen en ellende hadden ge leden. Op die kinderen hadden natuur lijk de zorgen en ontberingen grooletf invloed gehad. liet Hand. betoogt echter verder dat de kindersterfte tengevolge van deze maze- len-epidémie niets bijzonders is. Het haalt daartoe voorbeelden aan van vroegere! dergelijke epidemiën jn dorpen in de cmgeving. Er was een te groot aantal kinderen in het kamp dat de verspreiding der ziekte zeer bevorderde, meent het blad. niemand kan ^enige blaam troffen Sterfte onder de volwassenen is bijna ni hil. En de genomen maatregelen hebben reeds ten gevolge dal de ziekte sterk ver mindert. Maar dan meent het blad te moeten wijzen op een groolen misstand, welke heerschl in het vluchtelingendorp Een misstond, zóó ernstig, dat daaruit de •vreesdij k-, le gevolgen kunnen ontstaan voor de kinderen, voor de moeders, voor de ganscho omgeving. Want waar in Nun speet. in dit Belgische dorp van moer dan zevenduizend inwoners, door medici, ver pleegster.. en door het geheele personeel alles in het werk wordt gesteld om die epidemische ziekte te beperken, te be strijden, daar wordt door de Belgische moeders niet alleen niet medegewerkt om een goeden gezondheidstoestand te bevorderen, maar zij werken den arbeid \an doktoren en verpleegsters tegen, waar zij maar kunnen. En zij doen dat, door den ziektetoe stand van haar kindere te verzwijgen, zoodat soms in de slaapbarakken zéér ernstig ongestelde kinderen worden ge vonden zij doen dat, door haar kinderen weg te stoppen, als de wijkzuster op bezoek komt of als de zaalchef 's morgens rond gaat dm te hooren, wie zich zoo zield gevoelen, dat ze niet naar de polikliniek kunnen worden gebracht; zij doen dal, door het praatje te ver spreiden ..jullie maken de kinderen dood: want als ze in de ziekenbarakken komen dan worden ze gebaad; dan slaap de mazelen naar binnen en de kinderen sterven" of ze vertellen „pas op voor het zie kenhuis, daar doen ze de kinderen vrat in de melk en dan gaan ze dood." Tegenover deze dwaze vrees staan dan weer staaltjes, dat een moeder, met haar doodziek kindje de polikliniek verlatend, haar kind de wollen deken van het! hoofdje nam om zich zelve daarin te war men En hel diep betreurenswaardige feit van een andere moeder, die het absoluut wist 1c beletten, dat haar kind in het zie kenhuis werd opgenomen. Het kindje stierf hel was verzekerd bij drie Maat schappijen. Ook tegenover de anderen zwegen zij nog over dc wending, die zij aan hun lot hadden gegeven. Vader en de broers en zuster zouden pas ingewijd worden op den dag dat Beate dc uit spraak van h aar proces zou hooren. De rechtbank besliste in den geest der voorstellen, waarover de advocaten der beide partijen het eens waren De scheiding werd in 't begin van Mei uit gesproken. Beate ontving een klein ka pitaal, belachelijk' klein voor het ver mogen van Teerbrügge, alleen als be wijs dat zij niet ais de alleen-schuldige moest worden beschouwd. Toen Gwendoline de uitspraak hoor de, droeg zij een assistente op, haar in het spreekuur te vervangen en reed naar Wilmersdorf om' haar vader te spreken. Generaal von Erxleben had tengevol ge van zijn nierlijden vroeger dan hij ooit had vermoed aan den grootvaders- stoel moeten wennen. Gwendoline vond hem daar op zijn plaats bij het raam, bezig met het be kijken van teekeningen van zijn beide z^ons. die Ingrid voor hem uitgespreid had. Die van Haunsheinz lieten hem al- lijd koud. Een houtbetimmering voor de muren van een muziekzaal met nis voor een huisorgel daar voelde hij bitter weinig voor. Maar wat Börrics op zijn haastige manier op 't papier geworpen had, dat interesseerde hem Hel was een schets van den nieuwen ééndekker, waarmee hij gisteren den eersten goed geslaagden proeftocht met een passagier had gemaakt. Ingrid was ook opgetogen. Zij had in Johannistal hot vliegen van haar broe der bijgewoond Onder de jonge man nen, die haar daar gechaperonneerd hadden, waren karakteristieke persoon lijkheden geweest die haar boeiden. Misschien voelde zij eindelijk dat het leven rijk kon wezen, al leefde men niet te midden van rijkaards. Zoo was het een goed oogenblik waarop Gwen doline haar vader aantrof om hem het groote nieuws (e brengen Baron von Erxleben was heel ernstig geworden. Het bloed dat door de ade ren van zijn klinderen vloeide was toch een goed soort. Zij bewandelden niet dc paden die zijn voorouders gevolgd wa- ren. Maar dat zij de vermetelheid ge had hadden den ongekroonden koning ten val te brengen, dien allen, allen huldigden, dat was een triomf, die hem met veel droevigs in zijn leven kon verzoenen En nu stond daar de dapperste van zijn kinderen voor hem en legde de biecht voor hem af Een biecht? O, dat was slechts de vorm. In waarheid gaf cn gaf zij altijd, deze veel gesmade en verkeerd begrepene. Hij was nu eenmaal geen vriend van gevoelvolle verklaringen Hij maakte het dus kort. Zoo, zoo. Zou Beate de vrouw worden van den opperhoutvester? Beate en niet Gwendoline? Nu goed. Wat kon J hij daaraan doen? Moge zij gelukkig werden Heel, heel gelukkig. Hij haal de zijn zakdoek uit zijn zak en deed alsof hij moest niezen. „Hm! liet heeft er van tijd tot tijd verduiveld kwaad bij ons uitgezien Nu komen de ben gels per slot van rekening toch nog goed terecht. Ook zonder die verdui veldeduiten.'' Hij snoof in zijn zakdoek. En een oogenblik daarna kwam hij weer met een kleine hatelijkheid. „Het is alles mooi en goed, maar Gwendoline je moet het mij niet kwalijk nemen Gwendoline als jij binnenkomt, dan verspreidt je altijd een apothekers-,' luchtje" Zij nam het niet kwalijk. Want xe zag hoe het haar vader aangegrepen had En dat was haar troost en dank genoeg voor alles, wat zij in haar jong leven doorgemaakt had. „Tja, Gwendoline, jou arm, oud vrij- stertje" zei hij toen, nadat hij het apothekersluchtje door snuiven en oogen afvegen le boven gekomen was. „En wat zal er nu 'van jou worden? Bij dat tandenuittrekken kan een mensch toch niet gelukkig zijn tot aan het einde van zijn dagen?" Gwendoline keek door het venster in de toppen der mooie vruchtboomon, die wiegelden in den voorjaarswind Zij wist de dag zou eenmaal komen dat zij zichzelf haar koning koos. Een, die een man was uit één stuk, zich zelf bewust, fier als zij, en een werker als zij. Een, die de onzichtbare kroon van den adel van ,het verstand en de ziel op hel hoofd droeg. En nu glimlachte zij en zeide „Ik maak mij over mijzelf niet ongerust, vader 1"

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1