MIDDELBIIRGSGHE COURANT r is Dinsdag 19 Januari FEUILLETON. 1S8* Jaargang I9IS 3 courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als roor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemea. Advertenties vóór één nar te bezorgen. BINNENLAND. HET TEKORT OVER 1014. Men heeft uit de opgave in ons vorig nummer van de rijksinkomsten over 1914 kunnen zien dat het tekort is meegeval len. In de 6 Nov gedateerde nota van minister Treub betreffende de groote leening werd bij de berekening van hel bfmoedigde bedrag aan minder belasting opbrengst in 1914 geraamd een bedrag van 13 millioen. Men heeft uit de bedoelde opgave kunnen zien dat de opbrengst bijna 198 5 millioen was tegen een raming van ruim 199.5 millioen. Hel tekort is dus slechts ruim één millioen Dut is een meevaller van beteekenis. Malar dat mag nog geen aanleiding zijn le hteogc verwachtingen te koesteren voor 1915. Het afgeloopen jaar beeft slechts Vcor vijf maanden van dezen oorlogs toestand geweten, en bovendien warert voor de directe belastingen de aanslagen reeds lallen uitgeschreven en voor een deel reeds betaald toen de oorlog begon Bovendien werkt de economiscbe ach teruitgang niet onmiddellijk zoo sterk dat daardoor bij velen dadelijk een on macht voor belastingbetalen ontstaat. Wc rreezen dat zulks dit jaar bij meer per- sbner hel geval zal zijn. Veel zal ook af hangen van den toestand van handel en nijverheid Maar in ieder geval kan men slechts tevreden zijn, dat 1914 niet aan de, ove- overigens begrijpelijke bezorgdheid heeft beantwoord. GEMEENTEPROGRAM LIBERALE UNIE De commissie door het hoofdbestuur der Liberale Unie benoemd tot het ont werpen van een program van gemeente politiek, heeft Zondag te 's-Gravenhage vergaderd en is met haar (opdracht gereed gekomen. Zij heeft haar ontwerp aan hel hoofdbestuur ingezonden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is benoemd tot lid van den Burger lijken Pensioenraad en van den Pensi oenraad voor de gemeente-ambtenaren jhr. mr. W. M. de Savornin Lohman. president van den Hoogen Raad der Nederlanden. DE VLUCHTELINGEN. Heden werden 1157 bons voor warm eten afgegeven. .Van de in V1 i s s i n ge n (in de stad) rerblijfhoudeode Belgen hebben zich 123 kinderen doen inschrijven voor het ont vangen van onderwijs. Dit getal kinderen zal nog wel groo- DE ONGEKROONDE KONING Roman van PAUL OSKAR HICKEI. naar het Duitsch. Nadruk verboden. ter worden als bekend is, hoeveel kin deren uit de loodsen zich daarvoor op gegeven hebben Te Cadzand nabij de haven wordt een barak gebouwd voor 150 vluchte lingen. Zij, die zich op dé visschersschui- ten van Heysl bevinden die aldaar in de haven liggen en zij die zich al daar in den 'omtrek bevinden, zullen naar de barak overgebracht worden, benevens een 40tal thans te Retranche- ment verblij venden. Te Cadzand gaan de Belgische kiu- deren ook naar school. De heeren de Meulenaer beheerder der middelbare school te Laeken, en Kersten, leeraar der middelbare school te Blankenberglie, geven onderwijs aan 28 leerlingen in hel evangelisatie-lokaal van den heer A. de Smiidt. Cijfers over de verzorging in Zeeland. Laten wij ditmaal eens eenige cijfers geven, betreffende de verzorging der uitgewekenen in onze provincie, cij fers, welke wellicht beier dan iets an ders van deu omvang van de taak een juist denkbeeld geven Volgens de gegevens, welke Ier be schikking staan van het Provinciaal Co mité, werden op 15 November onge veer 25 000 vluchtelingen door do ge- mcertebesturen en de comité's ver zorgd, op 1 December was dit aantal •erminderd tol 20.000 en sindsdien is hc slationnair gebleven op dat punt. Wel vertrokken vele uitgewekenen naar Engeland of elders, maar daartegen over staal dat velen, die zich langen tijd uil eigen middelen hadden kunnen orderh ouden, thans zich onder de be- hoeftigen rroeien gaan scharen. In den aanvang der vluchtelingenver zorging, in midden October, was het aantal verzorgde 'uitgewekenen natuur lijk veel hooger en mag veilig ge steld worden op 50 000 behoeftige Bel gen. Voor vervoer naar Engeland met de booten der maatschappij „Zeeland" werd voor rijksrekening besteed circa f 20.000, waardoor ongeveer 5000 personen (vol wassen en kinderen) in den tijd van zeven weken, tusschen einde October- en half December werden overge bracht. Voordal het Provinciaal Comité ge machtigd werd diezen overtocht voor Rijksrekening te doen plaats hebben, had het uit daartoe door het Neder- landsche Comité te Amsterdam beschik baar gestelde gelden reeds f 1000 aan passagegeld uitgegeven, terwijl een aan tal „onbeschermde vrouwen en meisjes" reeds waren vervoerd op kosten van het „International Women's Relief Com mittee." Dit „Relief Committee" bleek een trouw helper in den nood. Behalve de belangrijke zendingen levensmidde len en kleedingstukken, waarvan wij reeds vroeger melding hebben gemaakt, zond het aan hel Provinciaal Comité ruim 2000. dus f 24 000. Znodra op het einde van October hel Prov. Comité van de Regeering de op dracht verkreeg om zorg te dragen voor dc approviandeering der vluchtelingen in gemeenten, die zich ter plaatse niet de noodige levensmiddelen konden ver- schaffen en om de noodige dekens in voorraad te hebben, en vervolgens later ook het Comité gemachtigd werd voor Rijksrekening kleedingstukken en schoei sel aan te koopen ter voorziening in de noodzakelijkste behoeften, breidde dit deel der werkzaamheden van het Provinciaal Comité zich ontzaggelijk uit, hetgeen wel hieruit het best blijken kan, dal ongeacht de voorraden levens middelen en dekens die ontvangen wer den van den Etappen-Inspecteur te Rot terdam, ongeacht de zendingen eetwa ren, kleedingstukken en dekens, die ontvangen werden uil Engeland en die kleeren, die het Nederlandsch Comité le Amsterdam en andere comité's en particulieren zonden, door het Provin- vinciaal Comité werden aangekocht voor f 10.000 aan levensmiddelen, f 12 000 aan dekens, f 50.000 aan kleeren en f 2500 aan steenkool. Voor arbeidsloonen, vracht en on kosten verbonden aan de behandeling van alle ontvangen en gekochte goe deren en alle onkosten verbonden aan derzelver distributie, gaf hel Provin ciaal Comité tot circa J Januari een bedrag uit van circa f 5000. Subsidiën aan plaatselijke comité's en gemeenten werden door het Provinciaal Comité verstrekt tot een bedrag van f 4500, doch met deze subsidieering werd niet voortgegaan, zoodra bleek, dat de Regeering bereid was in het gewone dagelijksche onderhoud der be hoeftige vluchtelingen Le voorzien. Tegenover deze uitgaven, voorzoover zij niet voor Rijksrekening geschied zijn, stonden als inkomsten, behalve voor melde Engelsche geldzendingen, een be drag van f 12.000 giften, waarvan cir ca f 3000 uit het buitenland ontvangen (voornamelijk Amerika.) Het Nederlandsch Comité te Amster dam steunde met een bedrag van f 17.000. Ter ondersteuning der zoogenaamde „stille behoeftigen" ontving het Pro vinciaal Comité door bemiddeling van hel Nederlandsch Comité te Amsterdam, van het Amerikaansehe Roode Kruis f 5000 en van de „Association de la Presse de Lombardië"' f 10.000en voorts in diverse giften nog bijna f 1000. Aan deze ondersteuning werd tot he den een bedrag van ruim f 7000 be steed. Te Hansweert, alwaar nog duizenden uitgewekenen in schepen wonen, en in eigen onderhoud, althans grooten- deels, kunnen voorzien geeft het Pro vinciaal Comité gelegenheid tot geld- wisseling tegen den koers van frs. 47 75 voor noodzakelijk levensonderhoud Al- 60). Zij keek in de richting van de deur waardoor Beate verdwenen was toen de patiënt had gescheld. „Toen brand de er een vlam, lichtelaai en men wist niet of men die moest blusschen ja of neen." Erwin lachte; hij bloosde echter en antwoordde er niets op. „Zal ik maar weer eens doen of ik heel discreet ben?" vroeg Hauns- heinz. „Neen, neen, blijf beste jongen", zei Gwendoline. „Wij zijn intusschen heel verstandige, oude menschen geworden." „Verstandig?" vroeg Erwin. „Ik hoop dat ik dat nooit zal worden. En onze ouderdom drukt ons gelukkig nog niet. "Wij schelen juist vijf jaar. Is 't niet. Ben je zoo oud als ik, Gwendoline, dan zal je eens zien hoe verduiveld jong men wordt in de tweede heft van de twintig. Dan begint het leven pas." Haunsheinz lachte „Het leven met je tweeën." «lal" Beate kwam uit de ziekenkamer te rug. Zij had wat met vader gesproken. Hij luisterde naar hetgeen zij hem ver telde, maar wilde zelf niet antwoorden omdat het hem te veel inspande. Maar naar Börries had hij gevraagd. Zij had natuurlijk een noodleugen bedacht en verteld dat hij gisteren en ook vandaag thuis geweest was en hem hartelijk liet groeten. Nu nam het gesprek der vier jongelui een ernstige wending. Erwin hoorde nog van veel verdriet dat zij de laatste maanden hadden doorgemaakt; ook ver nam hij waarom Börries twist had had met zijn broer en zusters. „Hij heeft altijd geleefd in den be perkten kring van de kleine wereld der garde-luitenants met hun beperkte levensopvatting', zei hij. „Hij staat nog op het standpunt van den kadet. Laat Ijicm het leven maar eens ingaan, dan zal hij veel leeren begrijpen, waar hij nu de schouders voor ophaalt." „Maar jij zult onzen goeden Hauns heinz toch niet heelemaal veroordee- len, Erwin?" vroeg Gwendoline glimla- I chend. I „Neen. Zijn besluit bevalt mij Er waait een frissche wind waarmee men de wereld kan omzeilen. Als ik eens trouw, moet hij nog allerlei aardige dingen voor mij timmeren. Maar volgens stijl, hoor jongen." Steeds weder keerden hun gedachten tot Börries terug. Beate was diep be droefd, dat haar broeder slechts ver wijten voor haar over gehad had in plaats van deelneming Bij de her innering aan al die moeilijke uren kwa men de tranen haar weer in de oogen. Erwin ging naast haar zitten, vatte haar hand en sprak zachtjes tot haar.... Intusschen was Gwendoline de kamer uitgegaan om naar den patiënt te zien. Er werd aan de buitendeur gescheld: het paar schrikte op. Verlegen merkte Beate dat zij nog altijd hand in hand naast elkaar zalen en dat Gwendoline en Haunsheinz de kamer uitgegaan wa ren zonder dat ze het gemerkt hadden Haunsheinz had van het dienstmeisje een brief aangenomen, die de oppasser van Börries bracht „De oppasser wacht op antwoord. Ik heb hem zoo lang in de keuken gelaten Dat is een pretje voor het dienstmeis je Gwendoline, in plaats van uitgaan op Zondag." Gwendoline had den brief openge daan; zij las en werd doodsbleek. „Wat is er Gwendoline?" „Ik moet hem geld sturen. Hij moet op reis." „Op reis?" Broer en zuster zagen elkander aan. Zij wisten zonder dat hij er meer van schreef waarheen Börries wilde reizen „Naar Cannes?" stamelde Beate. Gwendoline knikte. Nu stond Erwin ontsteld op. „Kinde ren, hoort eens, dat zou afschuwelijk daar is reeds voor een bedrag van jfrs 96 000 gewisseld. En laten wij hier nu dadelijk bijvoe gen, dat bovenstaande cijfers alleen be trekking hebben op de inkomsten en uilgaven van 'liet Provinciaal Comité en daarom in het minst geen volledig beeld geven van de kosten besteed aan de I vluchtelingenverzorging in Zeeland. Over de kosten der plaatselijke co mité's in de gemeenten komen wij een volgende maal terug. Vlaanischc Lectuur Voor do Vlamingen onder de gewonde Belgische soldaten in Engeland, die daar worden verpleegd, wordt lectuur ge vraagd Mevr A Simonis, hotel Paulez in den Haag, zal er zich mede belasten, de ont vangen boeken, enz. naar Engeland te verzonden Ilnllebroeck-a vonden De concerten, die Em Hullebroeck in de afgeloopen drie maanden in ver schillende plaatsen van ons land heeft ge geven ter bate van de Belgische vluch telingen, hebben meer dan 12.000 francs 'opgebracht NEDERLAND EN DE OORLOG. De nachtdienst van de stoomponten tusschen Enkhuizen en Stavoren wordt vandaag hersteld. N. R C Uitvoerverbod vaseline. Bij Kon. besluit van 16 dezer is met ingang van 18 dezer de uitvoer van vase line verboden. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op de algemeene begraafplaats had heden de ter aarde bestelling plaats van hel stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Appel, in leven collecteur van de staatsloterij alhier De lijkwagen werd gevolgd door een drietal rijtuigen met familieleden en vrienden, terwijl een deputatie van het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingten verkeer eveneens per rijtuig volgde. Op hel kerkhof, waren nog vele vrieni- den en bekenden van den overledene aanwezig. Toen de kist in het graf werd neer gelaten, nam de heer H. M. Hijmans van Veenendaal uit Rotterdam, voorzitter van de vereeniging van collecteurs het woord en zefde gekomen te zijn namens de vereeniging om het overleden bestuursH lid een laatst vaarwel toe te roepen en een laatsten groet te brengen Wij scheir den van een man aldus spr. die nog zooveel had kunnen doen om zijn kinde ren in een goed spoor te leiden. Allen die, hem gekend hebben, hebben hem hooggeacht, hij had geen vijanden I op aarde. j Zich wendende tot den oudsten zoon van den overledene, riep hij deze toe bij j alles aan zijn vader te denken en zich af te vragen of ook deze het zoo doen zou; vooral spoorde hij hem aan goed voor zijn moeder te zijn. De lweede spreker, de beer H. J. G. Hartman, voorzitter der vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer, wees er op, hoe groot de liefde van den overledene voor zijn vaderstad was, dit toonde hij o a als penningmeesi- ter der vereeniging ook door in 1913, toen lot het houden der tentoonstelling plan 1913 werd besloten, het groote werk verbonden aan hel penningmeesterschap, op zieli le nemen; namens Vreemdeling gen verkeer bracht spr dankbare hulde voor alles wat de heer Appel voor die vereeniging heeft gedaan Namens den vriendenkring, waartoe de overledene behoorde, werd het woord gevoerd door den heer E. W. Hendrikse, die aan den heer Appel dank bracht voor de goede vriendschap, vooral voor zijn levensmoed en levens kracht, die ook de anderen bezielde, zijn nagedachtenis zal bij allen lang in herinnering blijven. Ook de ze spreker richtte zich tot den zoon van den overledene en stelde hem zijn vader als voorbeeld, en ried hem aan een steun voor zijne moeder te worden. Ten slotte nam de heer P J. Appel uit Amsterdam het woord, om een laat sten groet aan zijn besten broeder te brengen; en om te herinneren aan de blijmoedige o pgewektheid, die een eigenschap van den overledene was Namens alle achterblijvenden bracht de ze spreker dank voor de blijken van groote achting, door de aanwezigen be toond. De Lijkkist was gedekt door een groot aantal bloemstukken, waaronder een van vreemdelingenverkeer en een van de vereeniging van collecteurs. Omtrent de verschillende, heden ochtend weer vernomen knallen kon men ons te bevoegder plaatse vanmid dag nog niet meedeelen, of zich daar bij iets bijzonders had voorgedaan. Door oen agent van politie a I- li i e r werd gisteren aangehouden e n naar het keurlokaal overgebracht de voddenkoopman S wonende Molenburg, die op zijn kar in deze gemeente invoerde een dood kalf, en volgens de richting die hij insloeg niet van plan was, dit ter keuring aan te bieden. Aan het keurlokaal aangekomen werd door de keurmeesters het kalf afge keurd, daar het zijn natuurlijken dood was gestorven. Het was volgens verkla ring van Safkomstig van den land bouwer T. te Serooskerke (W.) Van deze invoer is proces-verbaal op gemaakt. zijn! Dat kan hij toch in ernst niet!" „Daar leest wat hij schrijft." De beide jonge mannen bogen zich over het dicht beschreven blad pa pier. Beate leunde in den hoek van de sofa en schreide. „Het klinkt haast als een bedrei ging!" bracht Haimsheinz uit. Börries schreef dat hij den lslen Ja nuari groote sommen te betalen had. Alles wat hij te verkoopen of te be- leenen had gehad, was opgeteerd. Hij moest het dus aan Evelyne bekennen. Want zij was de aanleiding geweest tot al die meerdere uitgaven; hij zou niet te vergeefs haar edelmoedigheid inroepen. Beate schreide erbarmelijk Erwin vat te weder haar hand, sprak haar gerust stellend toe, zei dat dit maar een plotseling, wanhopig pfan van Börries was en dat hij zeker naar rede zou luisteren wanneer men hem ernstig toe sprak. Beate luisterde nauwelijks naar hem. Zij maakte haar handen los en wierp zich voorover op de canapé „Ach, ik schaam mij zoo!" riep zij snikkende uit. Gwendoline was naai' het raam ge gaan. Somber staarde zij voor zich uit. Plotseling keerde zij zich om en stamp te mei den voet. En ik gun haar dien triomf nietl Ik loop nog liever dadelijk naar Siedtner en vraag hem mij te helpen, zoodat ik Börries schulden be talen kan. Maar zichzelf en Beate en onzen naam en papa ons allemaal voor dat mensch te vernederen, dat mag nietl" Erwin was ogpestaan. „Je hoeft je professor niet in den arm te nemen, Gwendoline! Ik ga dadelijk naar Bör ries en zal met hem spreken." Beate klemde zich aan hem vast. „Lieve Erwin, ach lieve, beste Er win, help mij! Ik zou die schande (niet overleven! Mijn eigen broer bij die denk toch eens aan! Ze hebben tot nu toe met hun geld alles gekocht, maar het laatste restje familietrots mag toch niet te koop zijn." „Kalm kind, kalm, vertrouw op mijl Neen dat zal ik niet toestaan, Ati!" Met krachtigen tred liep hij naar de keuken om aan den oppasser te vragen waar zijn heer hem verwachtte. Op het Rollendorfplein nam hij plaats in den trein, reed naar de Hallesche Poort en klom eenige minuten daarna de uitgesleten drie trappen op, die naar Börries' kamer voerde. Het was een zeer bescheiden woning, zeker eenvoudiger dan al de kamers van I zijn kennissen in de buurt. In de echt burgerlijke Berlijnsche „mooie kamer" prijkte een rood pluche canapé met reel lofwerk „Haunsheinz zou er kramp van krijgen", zei Erwin in zichzelf, toen hij de sofa bekeek en de andere meu belen die zeker op afbetaling gekocht waren. <Wo rdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1