MDDELBURGSCHE COURANT. N" 14 1«8' Jurgaag 1918 Maandag 18 Januari BINNENLAND. FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING SSVSMS& ■s-JBWWUWWW ©eze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering v»n Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Ad ver ten tien a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer§20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters tiaar de plaats die zij innemen. i/G"* Advertenties vóór één nar te bezorgen.g De K^ksmlddelen In 1914 Be opbrengst der rijksmiddelen (hoofd som en opcenten) over de maand Dec. 1914 bedroeg f 20.877.653.495. Het <5dn-twaalfde der raming over het geheele jaar bedraagt f 16.635.416 60. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over 1914, vergeleken met die over 1913. Middelen. 1914. 1913. fcrondbel«t f 15.472.169 84* f 15.431 162.75} 12 959.097.94J 12 905.667 40j 15,072.428.31i 14.437 258.91 ll.622.686.73i 10 866.796.624 36.722.11 45.88544 14 441789 71J 17 013.610 00i 25.077.37i 3Q.768.52i 27 061.962.91*4 26 944 727.43 1.401.879.71 1 558.903.35 31.327.309 89 28.902 710.50 Poen kwam in Augustus de oorlog, de Tweede Kamer voor Weststellingwcrfi ter bereid le overwegen of maalrege- j gevoelt a het was te voorzien, dat de werkloos1- "zich tot hel bureau gewend om hulplen genomen kunnen worden j zelfs in Personeel Bedrjjfsbel Vermog.bol Mijnrechten Invoerrecht. Pormaatteg Saiker Wjjn Gedistilleerd Zont Bier en Aagn Geslacht Gond, zilver Basaailoon Zegelrechten Registrator Hypotheokr j 1.900 628 94 1.531.195.80 Domeinen Ponterjjen Rgketelegr. Staatsloterij Jaoht, vissch 354.478 65 641194 5.730 246.884 6 106 904.56 704 055.934 17.622174,30 1.539.164 51 17.256.487.62 6 852 414 640.814.42 166 681.00 Loodsgelden 2.594.867 0 1.859 757.17 1.609 366.94 5,865.771.784 508.301 17J 605.434 6693030.54 8.009.883.92J 846 821.774 16.755.785 67 1.770.558 044 18 681 289 92 5 336 944 654.278.53 178 946.50 3.714.588.934 Totaal, t 198 450.201.55 f 200 623.421 29 Bij het bedrag der bedrijfsbelasting ia inbegrepen hetgeen aan Ned.-IndiS zal zijn wit te keeren. Onder het bedrag der posterijen zijn be grepen de saldo's van bnitenlandsche afre keningen en de porten in afrekening. WERKVERSCHAFFING. Ven bevoegde zijde wordt ons het voN- gencle ml Den Hang bericht: Wen der vooretellen vgn de Staatbi- oommissie voor de werkloosheid is de niichling van een centraal lichaam om;- vattende alle krachten en instellingen, welke zich met het vraagstuk der werkf- verschaffing bezig houden. Tertgevolge hiervan werd in het begin van hel vorig jaar een vergadering van belangstellenden in zake de werkver schaffing gehouden en besloten werd den Bond voor Werkverschaffing op te richten. In Juni d. a. v. werd de Bond geconstitueerd en een bestuur gekozen. Verschillende personen, vereenigingen en instellingen, die werkzaam waren op het gebied der werkverschaffing traden tot den nieuwen bond toe. Het Schema van den hond was er en men zou in Septemv- ber eens bij elkaar komen om de zaak nader te bespreken en te regelen. I heid groot, zeer groot zou worden. Men I wilde bij de bestrijding der werkloosheid I ook van den pas opgerichteü bond ger- j bruik maken. Maar geld en personeel ontbraken. Toch besloot het bestuur, hodr wel' de moeilijkheid om met succes werk zaam le zijn, niet over het hoofd werd ge1- zien, de door de tijdsomstandigheden op gedrongen taak U- aanvaarden. Tol oprichting van eep bureau werd dan ook besloten. Het bestuur van den Bond voor Werkverschaffing, aangevuld met op dit gebied deskundigen, vormt in zijn ge- heel het bureau. Op geregelde tijden, hetzij in Den Haag of wei in Amsterdam, komt men bij elkaar ter bespreking van de aangelegenheden den bond betref fende. Het werk van het bureau bestaat hoofdzakelijk in het verstrekken van voorlichting en advies Reeds werden verschillende circulaires verzonden waarin nuttige wenken worden gegeven omtrent werkverschaffing en tal van ad viezen werden verstrekt, zoowel aan ge meentebesturen als aan particuliere in stellingen. Ook Wordt, indien het bureau kennis krijgt van voorgenomen plannen tot werkverschaffing ongevraagd advies gegeven. Men is nu begonnen met uitvoering te geven aan de statuten: de vereenigingen, comité's, instellingen en ook de gemeen.*" tebesturen zijn nu uitgenoodigd tot deiï Bond voor Werkverschaffing toe te (rel den. Reeds hebben verschillende ge meentebesturen tot toetreding besloten en. verwacht wordt dat het aantal leden gaandeweg zal toenemen. De minister van financiën, de voorW ziLter van de thans ontbonden staats commissie mr. Treub, is den bond goed gezind en steunt het werk zooveel hij kan Op de begrooting voor 1915 komt een post van f 2750 voor, hiervan is f 750 voor installatie van het bureau en I 2000 subsidie en gerekend wordt pp i 2000 eigpn inkomsten. In verband met de maatregelen door rejgeering en verschillende gemeentebe sturen genomen om de onder handen zijnde werken te bespoedigen en daar' waar het mogelijk is nieuwe werken te laten uitvoeren, heeft dè werkverschaf fing wat betreft het laten verrichten van improductieven arbeid niet zulk een om vang genomen als men aanvankelijk vreesde en in de steden heeft men zich zelf zooveel mogelijk geholpen. Op andere plaatsen zijh verschillende adviezen verstrekt ten opzichte van ont ginning, grondverbetering, verbetering en aanleg van wegen en waterleidingen enz. en werd er voor gezorgd dat er con tact verkregen werd met het nationaal steuncomité, nijverheidsconsulenten en de Heide Maatschappij. Velen vroegen de ▼oorlichting van het bureau voor de planl- nen ten opzichte van de maatregelen welke men wilde nemen. .Zoo heeft de heer Hugenhollz, lid van RAUL OSKAR HACKER. naar het Daitseh. Nadruk verboden. m „Wat dan?" Zeg het dan toch, ouwe jotogen I" „Dat is maar zoo niet met één énkel woord te zeggen. Luister eens. Gwen doline vindt dat ik altijd een knutselaar geweest ben „Aha! ingenieur?" „Ook niet. Als men er een mooi klinkenden naam aan wil geven, dan zou men zeggen' binnenhuiSHarchitedt. Haar eigenlijk is het een gewoon hand werk, dat ik nu begonnen ben." „Een handwerk?" Een weinig huive rend keek Börries om zich heen. „Hoor eens kerel, ik heb een voorgevoel van iets verschrikkelijks!" „Is bet zoo verschrikkelijk? Ik vind bet volstrekt niet. Ik heb er ten min- We heel veel plezier in. Ik werk na «1 bijna een jaar lang practisch, als meubelmakersleerling. En daarna ga ik naar de vakschool. Gwendoline betaalt de kosten voor mijn opleiding, en als ik den weg dien ik uit wil, kan voorv. riem, denkt zij wel zoo ver te zijn om mij een klein kapitaaltje Ce kunnen voor schieten. Of ik mij dan als compagnon voeg bij een firma voor binnenhuis architectuur, waar ik van mijn denk beelden practisch gebruik kan maken, of mij alleen vestig, dat weet ik nog niet." Börries zweeg langen tijd. Dan schud de hij telkens het hoofd. „Dat is klink klare onzin. Dat heb je zeker met Gwendoline bedacht. Jullie lijkt allebei wel. Gerechte hemel! Wet een misse lijk idéel" „Waarom misselijk idee? Ik heb aanj- leg voor het vak, en zal daarin vooruit komen ik zal er weldra eerlijk mijn kost mee kunnen verdienen en er voldoening in vinden." „Voor meubelmaker te spelen? Jij? Baron Haunshejnz von Erxlebcn?" „Noem jij mij maar een meubelma ker. Börries, het beleedigt mij vol strekt niet. Anderen zullen misschien een stukje kunstenaar in mij waardee- ren. Als ik maar een klein beetje geluk heb." „Maar verduiveld! Den zoon van je1 vader zullen ze in je waardeeren en J achtenEn dat ze mijn broeder met den lijmpot zien rondloopen —dat [dat d at is onmogelijk." „Waarom „Heb je dan alle gevoel voor zoo .iets verloren? De zuster tandentrekster de broeder meubelmaker laat Beate nu maar gauw vroedvrouw worden en voorlichting voor de werkloozen daar ter plaatse. De gemeente zelf is arm en heeft gedaan wat zij kon. o a in totaal f 16000 uitgegeven voor den aanleg van wegen. Zij kan niet veel meer doen en hulp is hier dringend noodig. De meiv schen die werkzaam waren bij de stoer lenindustrie zijh werkloos In overleg met de Heide Maatschappij is nu een ontf ginningsplan opgemaakt, dat, naar men hoopt met steun van het Kon Nationaal Steuncomité als werkverschaffing zal woxv den uitgevoerd. Vermeld dient nog le worden ,dat de Heide Maatschappij de leiding heeft van tal van kleine ontginningen welke als werkverschaffing worden uitgevoerd linnen, de industrie aldaar de verte niet kan voldoen NEDERLAND EN DE OORLOG. De leening. De Minister van financiën, maakt be kend: a. dat de totaal-som ider inschrijvin gen op de vrijwillige staatsleening, be doeld in |de Leeningwet 1914, welke worden aanvaard, bedraagt f 407,539,000, waarvan f 142,461,000 recht op voor keur deden gelden; b. dat de inschrijvingen van f 10 000 en minder, voor welke voorkeur is aangevraagd, ten volle worden toegewe- n; c. dat de inschrijvingen boven f 10.000, voor zoover daarop volgens de bepalin gen van liet prospectus voorkeur is aan gevraagd, mede ten volle worden toe gewezen tot het bedrag der gevraagde voorkeur: d. dat de inschrijvingen voor welke en voorkeur is aangevraagd en de inschrijvingen boven f 10.000, voorzoo- vei" daarop geen voorkeur is aange vraagd, worden toegewezen voor vijftig ten honderd van het ingeschrevene en niet reeds volgens het vermelde sub c toegewezen bedrag, met dien verstalde, dat bij toewijzing elk bedrag naar bo ven wordt afgerond tot het naaste 'yeel- voud van f 100. (St. ct.) >Vi er zekering ran stoomschep en tegen oorlogsrisico. Naai' aanleiding van eene schrifle lijke vraag van het Tweede Kamerlid Nierstrasz heeft de minister geantwoord dat het aan de regeering bekend is, dat het gebruik van sommige kostbare schepen van één der vaste lijnen voor den geregelden dienst, waarin zij varen, wordt belemmerd door de omstandig heid, dat het onmogelijk is het oorlogs risico tot een voldoend bedrag te dekken. In dit ééne geval is de tusschen- komst der regeering ingeroepen en ver leend. Worden andere gevallen, waarin ver zekering tegen oorlogsrisico door den belanghebbende wordt gewenscht en niet kan worden verkregen ter kennis van de regeering gebracht dan is de minis- Cacao vo or r aad. In verband met de groote aanvra gen om cacao heeft de regeering den voornaamslen cacaofabrikanten in ons land opgedragen, alvorens tot uitvoering van andere orders over te gaan, eerst zorg te dragen, dat een zekere voor raad cacaopoeder aanwezig is (naar gelang van de capaciteiten der fabrie ken varieerend van 50,000 tot 100 000 kilo), waarover de regeering ten alten tijde moet kunnen beschikken. Bij niet- nakoming van dit voorschrift zou van regeeringswege op eventueele aanwe zige voorraden cacao beslag gelegd moe ten worden. (Hbld.) Geïnterneerden. De Belgische soldaten, behoorende lot de linie-regimenten 7—14 en tot het 3e regiment chasseurs, zijn gisteren uil de nieuwe Kazerne te Harderwijk naar het interneeringskamp overgebracht Mijnen in de Zuiderzeee. Bij het Departement van Marine is thans ook bericht ontvangen, dat in de toegangen tot de Zuiderzee en in die zee zelf mijnen drijvende zijn ge zien Onmiddellijk zijn de noodjge maat regelen genomen om ze op te sporen Uit Nieuwediep is een torpedoboot tot dat doel uitgezonden Tot gisterochtend was dit vaartuig er nog niet in geslaagd een mijn te vinden. De oorlog en de heeren- kleeding. De „N. Ct." schrijft- Het is maar goed, dat de oorlog en wat daarmede samenhangt, veel weelde, ook in heerenkleeding, beperkt heeft. Want onze winkels van heeren artikelen, die zicli plegen te voorzien van uit Engeland, Duitschland en an dere landen, zijn ongeveer au bout de leur latin. Engeland levert momenteel zeer wei nig en die Duitsche reizigers, die anders ons land plegen af te gaan ter aan bieding van hun doozen boorden en overhemden, komen nog wel, doch brengen niets mede. Speciaal wat boor den betreft, is een crisis ingetreden. Iersch linnen, dat meestal verwerkt wordt voor boorden, komt niet meer naar Duitschland en ook Amerika le ver l niets meer. Het Belgische linnen, dat thans in de buurt van Kortrijk* bij groote hoeveelheden in beslag genomen en gerequireerd wordt, is voor het fijnere werk, als boorden, manchetten' en overhemden onbruikbaar. Voor de Duitsche industrie, die voor zulk een groot deel in de Nederlandsche be hoefte placht te voorzien, is dus en kel de linnenvoorraad uit de buurt van Bielefeld en omgeving overgebleven. Het spreekt van zelf, dat bij de groote behoefte die Duitschland zelf en Ingrid balletdanseres in Metropool. Fijne familie, zeer fijne familie l De overgrootvader veldmaarschalk, de groot vader voert een legerafdeeling aan te gen den vijand, de vader Excellentie en de zoon gaat den hoek om, famdat de lijmpot in liet wapen van de familie moet worden opgenomen," „Daarom zul jij den hoek wel niet omgaan, Börries. Dat hebben we aan Amerika te danken. Zeer verplicht En papa? Wat zegt papa van dat prachtige plan?" „Hij weet er nog niets van Hij was veel te ziek wij konden fer miet met hem over praten." „O, als hij weer gezond is, zal ik er met hem over praten!" riep Börries uit en begon in de werkplaats heen en weer le loopen, terwijl zijn spo ren rinkelden. „Dat zal aan mijn besluit niets meer veranderen, Börries. Papa zal mij zeker geen moeilijkheden in den weg leggen om mijn geluk te vinden. Daarenboven hoeft hij dim niet meer voor mij te zorgen. Gwendoline zal alles op zich nemen. Dat is toch ook voordeelig, voor jou ook, Börries." Spottend, medelijdend, trok de cava- lerie-officier de schouders op. „Die paar groschen, Jemine. Fen treurige finale!" Hij bleef in de deur om nog iets 1e zeggen, maar hij was te verbitterd; hij wilde niet langer pra ten met zijn broeder. Zij schenen el- aan de normale vraag DE VLUCHTELINGEN. Hel aantal bons voor warm eten be droeg gisteren 1149 en heden 1153 Tot nu toe is door de Belgische vluchtelingen alleen in onze provincie reeds een bedrag van meer dan frs. 7.000 000 in Nederlandsch geld gewis seld, wel een bewijs wat een ljelang- rijke uitgaven door onze lijdelijke gas ten zijn gedaan, Van vele winkeliers vernemen wij dan ook. dat zij in de laatste maanden van hel vorig jaar bijzonder goede zaken hebben gedaas en dit ook nu nog steeds dpen Naar bekend is wordt de inlernee- ringsloods aan hef slation te VI is sin- gen aangewend voor Belgische vluch telingen die als passanten hier één. of hoogstens twee dagen verblijven Het toezicht op de interneeringsloods was opgedragen aan een burgerbeamb te, die evenwel geklaagd heeft vaak ter plaatse niet baas le kunnen blijven, omdat sommige der passanten zeer bru taal en onhebbelijk optreden In ver band hiermede is ook voor deze loods politietoezicht bevolen. 'VI Ct.) In de VI. Ct. vestigen eenige politie berichten de aandacht op het toene mend aantal klachten te VI i ssingem over kleine diefstallen tusschen de •luchteb'ugen onderling, ringen, porle- ïnennaies, e d. zonder dat het lukt de daders te vinden. Voorts wordt er door hotel- en pen sioenhouders bij de politie geklaagd over gevallen waarin Belgen, die een kamer bespreken en dan verteringen maken, wegblijven zonder die verterin gen te betalen. Te Hans weert wordt nog aan ruim 2200 vluchtelingen voedsel verstrikt Uit verschillende berichtjes is reeds gebleken, op welke wijze onze Belgen te Krabbend ij ke worden verzorgd kunnen hieraan toevoegen, hoe zij, vaa den weeromstuit misschien, pogingen aanwenden de burgerij aangenaam te zijn Zoo boden zij Dinsdag eene soiréc aan e* Sadden daartoe uitgenoodigd alle* ledeo donateurs der 3 vereenigingen- fan fare-gezelschap, zangver en rederijkers kamer. En die welwillendheid bleek boog gewaardeerd te worden, want voor eene volle zaal konden zij hun zeer in den smaak vallend program, de opvoering van een Vlaamsch tooncelspel uit voet- ren! Zij hadden daartoe ruggesteun ge vonden in den steun van den burgen meester, die in eene keurige rede zijne medewerking in deze motiveerde. Tus schen twee haakjes knoopen wij hier aan onzen wensch vast, dat deze speech kaar plotseling hiet meer te verstaan. Zonder groet verliet hij' de werk plaats. Haunsheinz slaakte een zucht van verlichting. Het ergste was voorbij. Het bezoek dat op Tweeden Kerstdag werd aangemeld, bracht meer licht in de sombere ziekenkamerstomming, die op allen drukte nadat Börries den vo- rigen a vond, hevig vertoornd van hen ge scheiden was. Erwin von Schrott was weer eens in Berlijn en zijn eerste gang was natuur lijk naar zijn oude vriendinnen. Hij had wel voortdurend met hen gecorrespon deerd, toch voelde hij behoefte mon deling te vertellen van zijn aanstelling. De opperhoutvestersplaats, die hij op 't oogenblik waarnam, was een van de beste van het Saksenland. De houtves ter was ernstig ziek. De vaste aan stelling was dus een quaestie van tijd en misschien van tact van den plaats vervanger. Beta vooral had hem op de hoogte gehouden van de ingrijpende veranderin gen in het gezin Gwendoline had geen tijd voor particuliere correspondentie: zij voegde slechts nu en dan een paar regels bij de brieven van haar zuster. Erwin bracht een zal vol goede tijdingen mee: over zijn betrekking, de prach tige houtvesterswoning in het mooie, oude jachtslot, den kleinen, maar ge- distingeerden en ontwikkelden kring, de uitstekende verbinding met Hamburg, de prachtige jacht en boschgronden. De tijding van de ziekte van den ouden heer had hij reeds door een briefkaart van Beate vernomen. Iu al haar onrust had zij er nog aan go- dacht hem een Kerstgroet te zenden Dat er levensgevaar bestond wisten ze toen nog niet. Vandaag had de speci alist verklaard, dat hij een tweede ope ratie onnoodig achtte, daar er in den algemeenen toestand van den pa tiënt groote verbetering was gekomen. Wanneer ze in Gwendoline's werkka mer zaten kon men praten zonder in de ziekenkamer gehoord te worden. Hier gingen zij du9 zitten met hun gast. Er win begroette al de mooie toestellen op de werktafel als oude bekenden Het was bijna een teleurstelling voor hem dat Gwendoline vandaag rustdag hield Hij zag haar zoo graag bezig met baar flinke, handige handen. En het gesprek ging daarbij altijd zoo opge wekt door. Gwendoline schudde glimlachend het hoofd toen hij haar iets dergelijks te kennen gaf, „De laatste maal, beste vriend, was je al heel weinig onder houdend," „In Heringsdorf?" (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1