HIDDELBURGSCHE C0IJR4NÏ Donderdag 14 Januari FEUILLETON. N" 11 138' Jaaraaw 1913 s courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, jy Advertenties vóór één nar te bezorgen. Binnenland. Be Vluchtelingen. VERZOEK OA! ERKENNING. In. Verschillende bladen uit Holland het VoUerland, hel Handelsblad, de Te legraaf en misschien nog enkele meer kwam dezer dagen een uitvoerige raeef- deeling over de nieuwe inrichting der Haagsche Kantwerkschool voor. Over die meedeelingen willen we niets zeggen, maan wel over het feit dat al die •berichten begonnen met den zin ..Deze kantwerkschool, tot dusver de eenige in ons land, is verplaatst'enz En dal nu is zóó n algeheele miskent- ning van de te Sluis nu reeds eenige jaren bestaande, en zelfs onlangs tot een „koninklijke" inrichting verheven kantwerkschool, dat we aan de redacties dezer bladen vragen aan die Zeenwsche school hei eerherstel te geven, waarop ze recht heeft. Het is toch al zoo moeir lijk naast de bewondering der Nedeif landsche daihes voor de buitenlandsche kant, ook nog wat aandacht voor onze inheemsche industrie te verkrijgen, dat er werkelijk wel reden voor is, om de misleidende voorstelling in dien onjuis- ten aanhef weg te nemen, NEDERLAND EN DE OORLOG. Contrabande. De directies der Sloomvaarlmij. ..Ne derland", de Rotlerdamsche Llovd en de Nederl Stoomvaart Mpij. „Oceaan" hebben aan hun bevrachters meegedeeld, Idiat zij goederen, die als contrabande kunnen worden beschouwd, alleen ten vervoer aannemen, indien deze geadres seerd zijn aan de Ned. Overzee trust maatschappij. Verder geven zij in over weging alle reedt, stoomende goederen aan de N. O. T. Ie doen herconslgneeren, daar er gegronde vermoedens bestaan, dat deze goederen anders hunne bestem ming niet zullen bereiken M ij nen. Aan het strand bezuiden den Nieuwen Waterweg zijn twee mijnen aangespoeld. Vreemdelingenverkeer In 1914 hebben in de Rotterdamsche hotels en logementen 53,956 personen vertoefd, tegen 51,366 in 1913' Deze ver meerdering "zal wel komen voor rekening van „geolrande" Amerikanen en uitgewe ken Belgen. Geknoei met meel en bloem. Onderzoekingen door het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen van regeeringstarwe en het daaruit ge wonnen meel en bloem hebben aange toond, dat in sommige fabrieken reeds maanden meel en ook bloem wordt bereid onder toevoeging van veel water. De hoeveelheid van het toegevoegde water bedraagt vaak 4 pet, tot zelfs 7 pet. toe (omgerekend op de tarwe). De regeering is van de resultaten van de onderzoekingen op de hoogte gebracht. Giften uit de Ver. Staten Uit Amerika zijn ten behoeve zoowel van het Nederlandsche Rooide Kruis als van de Belgische vluchtelingen verschil lende giften ontvangen: zoo van mej. Mabel Boardipan, te Washington, pre sidente van hel uitvoerend comité van The American Red Cross: le. Voor het Nederlandsche Roode Kruis f 12,500, 2e. -Voor de< Belgische vluchtelingen 81 kisten met nog ongedragen win- tergoed, dekens enz. Voor de Belgische vluchtelingen heef(( voorts de Amerikaansclie gezant in den Haag ontvangen- f 35,000 van The Belgian Relief Fund (voorzitter Robert W. de Forest, New- Yorlc); f 2400 van het Minnesota Belgian Relief,- 1 2500 van de Singer Manufac turing Co.; f 1000 van den heer Douglas Alexander; f 2000 van de Brick Pres byterian Church te New-York; f 933 van den heer J. W. S. Brady en f 3700 van mevr. John. E. Parson, ter wijl ook langs anderen weg bijdragen van particulieren uit Amerika zijn ont vangen. Aan de Internationale Steuncommis- sie voor het verschaffen van levens middelen aan de bevolking van België heeft hel Amerikaansche Roode Kruis nog f 25,000 gegeven. N. R C. Het aan lal bons voor warm eten be droeg heden 1156. öït Staf en Provincie. BE «ROONDE KONING Roman vnn PAUL OSKAR HICKE1. naar bet Duitscb. Nadruk verboden. Uit Middelburg. De Vereeniging „Loterij van vrou welijke h andwerken en andere voor werpen" a lhier heeft wegens de tijds omstandigheden dit najaar niet haar gewone verzoek tot het koopen van loten of tot het geven van prijzen gedaan. Maar ter wille van de gere geld uit de bate dier loterij onder steunde diaconieën van alle gezindten, de vereeniging tot bezoeken der armen, jenz. heeft zij nu een anderen, weg ingeslagen, en laat zij een lijst circu- leeren waarop men verzocht wordtin te teekenen wat andere jaren hetzij aan loten, hetzij aan geschonken prijzen besteedde. We bevelendeze lijst aan in de aandacht van allen aan wie zij wordt aangeboden. Gisterenmorgen geraakte bij het wachthuisje van het huis van bewaring alhier een 14-jarig ^Belgisch jongetje in de kaai. De jongeman K. wist het kind van een anders wissen dood te redden, door het een lat toe te ste ken. Gisteren toonde ons een stadge noot een paar flink volwassen meike vers. Bij het verplanten van boomen in zijn tuin waren zij voor den dag ge komen. Zou waarlijk de lente nu reeds in aantocht zijn? Uit Vlissingen. De bevolking van Vlissingen bedroeg 1 Januari 10712 mannen, 11134 vrouwen dit is 169 personen meer dan 1 Januari van ;het vorig jaar Zooals reeds gemeld is wordt met de mailbooien der maatschappij Zeeland niemand naai- Engeland vervoerd, die niet voorzien is van een door den Engelschen consul geteekende pas; dit geldt ook voor Nederlanders Het gaat echter niet altijd even gemakkelijk zijn pas geteekend te krijgen Dit ondervond dezer dagen een be kend grool-industriëel uit Limburg, die met een buitenlandsche pas bij den Engelschen consul te Vlissingen kwam. Laatstgenoe.-: weigerde den pas te leekenen omdat. hij de handteeke- ning van den Commmissaris der Konin gin in Limburg niet kende. Wij kunnen verklaren dat de pas ge heel in orde was, terwijl nog andere identiteitsbewijzen voorhanden waren. De consul eischle echter een verklaring van een commissaris van politie, dat de handbediening de goede was en dal de persoon op de de pas vermeld en de h ouder van den pas dezelfde per soon was. Ofschoon anders op buiten landsche passen nimmer politic-autori teiten teekenen, en het zeker te dwaas is dat een officieel stuk als een bui tenlandsche pas niet voldoende is, ver leende de politie haai- medewerkingen kon de bouder van den pas met een dag vertraging en na het maken van onkosten, zijn reis voortzetten Blijkbaar kent de betrokken consul alleen de handteekening van den Com missaris der Koningin in Zeeland. Per sonen uit andere provinciën zullen zich behalve met een buitenlandsche pas met nog andere papierm te wape nen hebben. Uit Walcheren. De gisteravond gehouden raadsver gadering van Domburg, de eerste van dit jaar, werd geopend met een toespraak van den voorzitter Aan den heer H. M Roste loo Jr. werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand, De borgtocht voor den nieuw te benoe men gemeente-ontvanger werd bepaald óp f 1400. Tot gemeente-secretaris werd benoemd de liter J W. Schuurman te Middelburg, die thans, tijdelijk deze functie waar neemt, met 5 stemmen; 2 stemmen wa ren uitgebracht op den heer P. L. Hou- coop, burgemeester van Zuiliehem. De heer Schuurman werd later met alge- meene stemmen benoemd tot ontvanger en tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer C. Schout, voor lid van de commissie tot wering van schoolverzuim bekwamen de heer en J P. Almekinders en A. de Kam evenveel stemmen, waarop besloten werd de be noeming tot de volgende vergadering aan te Konden. 63). Het ergste voor den beer von Erx- leben was dat Börries ook maar al te zeker op de edelmoedigheid van den huize Teer brugge gerekend had De jon ge luitenant zat in schulden en zag geen kans ze te betalen. Want het rijke meisje was niet in een omme-1 zien te krijgen en tante Eddy, aan wie hij vol vertrouwen geld te leen vroeg, weigerde dit ronduit Om van de drin gendste schulden af le komen moest hij aan het eind van de maand: zijn Iersclie renpaard verkoopen, dat hij van Evelyne cadau had gekregen. En het was tegen zeer ongunstige voorwaarden Het verbaasde zijn vrienden natuurlijk -dat hij het prachtige paard op die ananier weggooide; hij had er gedeel telijk zijn carrière mee kunnen maken. Weldra bemerkte men wat de reden "was van zijn overijld besluit en denha- chelijken toestand waarin hij zich be vond: men zag hem zijn prachtige ka mers verlaten en een hseel eenvoudige luitenantswoning betrekken en van dat oogenblik af verminderde het aanzien van den jongen man, die een milli-1 onair tot zwager had, al heel spoedig. Een vreemdeling wilde tegen 1 De- cember de huur van de étage in de Kaiserallée overnemen, en de Erxlebens waren dus genoodzaakt hals over liop de woning te ontruimen. Gwendoline had plaats genoeg haar vader broer en zus ter bij zich aan huis te nemen. Ze gaven aan haar uitnoodigiag gehoor voorloopig totdat zij iets anders gevon-1 den hadden Maar generaal von Erxle- ben werd kort voor Kerstmis zóó ziek, dat er van verhuizen voorloopig geen I sprake kon zijn. Het verheugde Gwendoline zeer, dat zij haar familie een behagelijk tehuis kon aanbieden. Zij was intussclxen de eerste assistente geworden van profes sor Siedtner en ontving behalve een zeer goed tractement. een steeds toene mend aandeel in de winst. Persoonlijke behoeften kende zij n iet Wat zij ver diende behoorde aan het gezin. •Ingrid had de verhuizing niet meer meegemaakt. Einde November was zij naar tante Eddy in Dresden gereisd. Door gravin Soteo, die met tante Eddy was blijven correspondeeren, hoorde zij nu ook allerlei over Evelyne. Zij had Klaus Teerbrügge met zijn verpleger in het sanatorium achtergelaten en was jzelf met gravin Soter naar den Rijn vertrokken; later zouden zij naar Can nes gaan Elke brief van Ingrid aan haai- broer behelsde de nieuwste berichten omtrent het doen e n laten van de rijke /schoon zuster en werkte als een fakkel in do oude brandstof Zoodra hij vrij van dienst was kwam Börries met die brie ven naar de Lützowplatz en bracht zijn vader nogmaals onder het oog welk een ontzettend o nrecht Beate him allen had aangedaan. Ingrids brieven waren steeds weder het bewijs van de onbe perkte macht die het geld der Teer brügge s uitoefende. Mevrouw Biggar h ad langen lijd ge aarzeld lusschen haar verschillende pre tendenten zeer lang en zeer voor zichtig Prins Leopold had in dien zo mer de grootste kansen gehad. Er werd echter beweerd dat de regeling van den fabelachtigen schuldenlast, die op Reklingstein, het stamslot van ziin voor- Vaderen, rustte, zelfs voor een Ameri kaansche dollarprinses te groote bezwa ren bood. Toen was graaf Grensberg eenigen lijd de gunsteling geworden,de bekende renstalbezitter. In alle stilte had gravin Soter echter laten infor- mecren door verscheidene van haar bloedverwanten, die in de Rijnlanden Woonden, hoe het met het stamslot van Zijne Hoogheid gesteld was. Leo pold's vader, vorst Dietrich Schenk-Relc- lingstein, erfelijk lid van 't Heereuhuis, In verband met de pensioenregeling van de gemeenteambtenaren werd een wijziging gebracht in de loopende begroo ting. Bij de rondvraag wees de heer FAout weder op de steebte gasverlichting, waar op op voorstel van wethouder de Pag ter besloten werd zich le wenden tot de andere aangesloten gemeenten op Wal cheren teneinde gezamenlijk bij de maat schappij te klagen. De heer P van Sluys bracht de werke loosheid weer ter sprake, waarna de raad aan B en W. een onderzoek daarnaar opdroeg en tevens verzocht van gemeen tewege lot werkverschaffing over le gaan. Ten slotte werd nog besloten de gas lantaarn van het Schuttershof voor de gemeente over te nemen. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft den burgemeester van Westkapelle op diens verzoek om subsidie, f S00 toegezegd, om het stuk zandweg thans een modderpoel), tusschen Westkapelle en Aaglekerke te bestraten. Woensdag heeft men de mijnen op hel strand tusschen Westkapel le en Zoutelande en die tusschen Westkapelle en Domburg doen springen. Ofschoon een paar op groe ten a fstand van het dorp, deden de ont ploffingen de inwoners opschrikken. In enkele gebouwen moesten de ruiten hel ontgelden, oa. in de openb school te Westkapelle zes. Bij de mijn, die vlak voor dat dorp aan den voet van den dijk lag, wa ren 's nachts door het heen en weer rollen over de steenen glooiing de schroeven losgegaan, zoodat het deksel van de mijn er af was, toen men er bijkwam. Tengevolge van het water, dat alzoo in de mijn giekomen was, leverde deze nu geen gevaar op, om haar te idemon- •ieeren. De bedoeling was anders ge weest, deze niet te doen springen op de plaats zelve, maar haar in zee te doen halen en daar te beschieten, teneinde hel gevaar te ontgaan van schade aan le brengen aan de gebou- Uit Schouwen-DUlveland. Bij SirJansland werd Woens dagmorgen door eenige schippers een mijn gevonden op de slikken. Ze gaven er dadelijk kennis van De mijn is vastgelegd en onder bewa king van eenige soldaten gesteld. Bij Kou. besluit is benoemd met ingang van 30 Januari 1915, tot burge meester der gemeente Kcrkwerve, C. J Boogerd, secretaris dier gemeen - meente. Uit Tholen. Te Ou d-V osseraeer werd Woens dagavond een vergadering gehouden der sub.-afd. van den Bond voor Vrou wenkiesrecht. Het te kort in kas, ont staan door het houden van een kook cursus in 1914, zal gedekt worden door 1 een omslag op dc leden. Besloten werd zich niet aan te sluiten bij den Anti- Oorlogsraad. Wanneer Tholen in dezen winter een spreekster laat komen, zal men verzoeken dat deze ook in Oud- Vossemeer optreedt. In de Dinsdag te Poortvliet ge houden raadsvergadering werd naar aan leiding van een circulaire van de ver eeniging van ter Amsterdamsclie Beurs vertegenwoordigde brand-assuradeuren, besloten, bij eveutueele aanbesteding mi onderhandsche uitvoering van loodgie- lerswerk van kerk en toren, voorschrif ten uil te vaardigen als in die circu laire wordt bedoeld. Daar mej. B van Nieuwenhuijze ont slagen is van de verplichting om bui ten de gewone schooluren handwerk-on- derwijs le geven, wordt de daarvoor toegekende belooning ad. f 50 ingetrok ken. Vervolgens wordt na voorlezing der schillende posten, de begrooting van het weezen-armbestuur goedgekeurd in ont vang en uitgaaf op f 13825,78' Daarna wordt dc heer J A van N'ieu- wenhuijzen met algemeene stemmen her benoemd lot voorzitter van het weezen- arinbesluur. Ten slotte worden op advies van de gezondheidscommissie, twee woningen, gemerkt A 192 an C 45 onbewoonbaar verklaard. Besmettel ij k e ziele In do week van 6 tot en met 'li2 Janu ari 1915 werden uit Zeeland ter ken nis gebracht van den centralen gezond heidsraad van typhus of febris typhoï- dea 8 gevallen uit Middelburg, 7 uit Vlissingen en 1 uit Aardenburg, van roodvonk 1 geval uit Middelburg, uit Vlissingen, uit Sluis en uit Sas van Gent en van diphteritis 1 geval uit Oostburg en uil Retranchement. - De paters Damianen uit Aarschot, die 100 dagen in Munster door de Duitschers zijn gevangen gehouden en nu in Grave vertoeven, zullen, naar de N, R. C meldt, zich metterwoon in Kaats heuvel vestigen. vrijheer van Reklingslein, woonde reeds jaren lang in Cannes. Volgens officieele berichten, voor zijn gezondheid "Maar het was in de Rijnlanden lang geen geheim meer, dat er nog slechts een bitter beetje over was van de 'lande rijen die behoord hadden tot het Rek lingslein uil dc middeleeuwen, den be roemden ridderburcht, wam* eens Frans von Sicliingen de gast was geweest van zijn zwager Reklingstein Hel bouwval lige kasteeltje op Klein-Beklingstein met het kleine verwilderde park vormde de laatste tastbare herinnering aan het eens zoo verheven geslacht, dat zelfs aan het heilige Romeinsche rijk moe dig het hoofd had geboden Het was totaal ongeschikt als woning voor een inoderne huishouding De wijnbergen, die tot Reklingstein behoord hadden waren nu in bezit van rijke Frankfor- ter kooplieden en patriciërs uit Keu len en op den bergtop van het nabij- zijude groot Reklingstein dat met het bosch en de beide gehuchten in bezit van groot-industrieelen uit Straatsburg was overgegaan, verhief zich tegenwoor dig een gebouw als een kasteel, waar naast het kleine Reklingstein met het bouwvallige stamkasteeltje er uit zag 1 als een vervallen dependance Grosz- Reklingslein was op 't oogenblik zelfs te koop; de voormalige eigenaar uit Straatsburg was overleden. Misschien ook een deel der wijnbergen, als men KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Maandag begint te Vlissingen hel onderwijs aan Belgische vluchtelin genkinderen in ecu gebouw aan den Sin- gelweg en in hel jongenspx-atronaat in de Hellebardierstraat. Tengevolge van de gedwongen va- cantie begint de niéuwe cursus aan de scholen A, B, en F I blaart, dus 14 dagen later KUNST EN WETENSCHAPPEN" Het concert van Woens dagavond. Het gebeurt niet vaak dat wij hier in de Concertzaal kunnen genieten van trio s. He! is al lang geleden, dat genegen was amateursprijzen te beta len Deze gewichtige zaken te rege len was het doel van mevrouw Big- gar's reis naar den Rijn. Kort voor Kerstmis deelde Ingrid,die. hel feest op Rotholz zou doorbrengen, hel nieuwste bericht van mevrouw Soter uit Cannes mee: het engagement van Evelyne met Prins Leopold Dieter Schenk—Reklingstein. De luitenant stormde dadelijk naar de Lützowplatz. Hij vond Haunsheinz in de huiskamer. „Daar heb je het! Nu is ze er mooi uit! Nu heeft ze ons heelctnaal niet meer noodig. Nu heeft ze alles ■nat ze begeerd heeft. Pieter Teerbrüg ge zal geelzucht krijgen van kwaad heid; en zij wordt hoogheid, ze krijgt een ridderslot aan den Rijn met wijnbergen, bosch en jacht, en als mijn heer de schoonpapa sterft, is haar jeugdige echtgenoot vorst Reklingstein,, en wordt lid van het Heerenhuis, hoera! Dan zit ik waarschijnlijk ergens ineen afschuwelijk provinciestadje. Met mijn onbeduidende toelage en mijn ééne paard kan ik hier natuurlijk niet blij ven. Misschien moet ik nog weer bij de infanterie Maar als 't zoover komt jaag ik mij een kogel door den kop!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1