MIDDELBIRGSCHE COURANT. 188* Jaargaag. Dinsdag 12 Januari De groote leening. FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING Binnenland. De Vlnchtelingen. 1913 Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- er, alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; £elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Gróote letters naar de plaats die zij innemen, yy Advertenties TÓór één^unr te bezorgen. Het is gelukt Ruimschoots is de leening volleekend. Zelfs in nog veel grooter mate dan gisteren de eerste meedeeling deed den ken. De inschrijving sloot gister te één uur, majar het duurde eenigen lijd voor de Opgaven dier inschrijvingen uit hel heeie land in Den Haag waren gekomen. Te drie uur wist men van 300 millioen, maai- steeds kwamen nieuwe berichten in. en te twaalf uur was hel totaal der inschrijvingen reeds gestegen tol 405 inillieen. Het juiste cijfer zal vermoedelijk hedenmiddag bekend worden gemaakt. Van gedwongen leenimg behoeft ge lukkig geen sprake te zijn, en het feit dat, blijkens de reeds gepubliceerde meedeeltogen, ook een groot aantal klei ne bedragen zijn ingeschreven, maakt van deze leening een algemeene volks- leiening, iels wat van onze overige staatsschuld niet gezegd kan worden, en wat toch zoo wenschelijk is. We mogen er dankbaar voor zijn, dat de einduitslag zoo gunstig is, en het is zeker wel een speciale geluk- wen>ch waard aan minister Treub, die trouwens gisteren reeds een aantal ge- iukwenschen ontving. We zullen het element van vader landslievende opoffering in de alge- a [gemeenheid der inschrijvingen niet. overschatten. Het hooge rente-cijfer heeft meegewerkt. Maar toch is het uit op merkingen, die we zoo om ons heen hoorden, ook gebleken, dat bij allen die ervoor in aanmerking kwamen de gedachte meewerkte we zijn' verplicht ons deel te nemen Voor de regeering is de uitslag een nieuw bewijs van het vertrouwen dat algemeen in haar krachtig beleid bestaat Maar thans zal menigeen zich weer afvragen waarvoor dat reusachtige be drag dient, en hoelang hel zal strekken. Dat is reeds meermalen verleid, maar het mag toch wel weer herhaald worden, ■want het valt niet mee In de 6 November gedateerde nota, waarin het benoodigde bedrag op 275 millioen werd berekend, werden als oorzaken van die buitengewone be hoeften drie dingen opgenoemd de mobilisatie de maatregelen van socialen aard de vermindering in belasting-opbrengst. Wat de mobilisatie belreft werden de kosten tot 1 April in die Nota geschat op 135 millioen, nl 100 milli oen reeds toegestaan voor oorlog en vloot in 1914; en dan n og voor het eerste kwartaal van 1915 een bedrag van 30 millioen voor het leger en verder in 't geheel 5 millioen voor de marine. De kosten der maatregelen van soci alen aard betreffen voornamelijk de uit gaven voorwerkeloosheidsverzekering, bijdragen aan het Kon. Nat. Steunco mité, werkverschaffing, onkosten voor toevoer van levensmiddelen en veevoe der, en bijslag voor maatregelen door gemeenten genomen. Hoeveel dat alles precies zal vorderen, is moeilijk te zeggen, maar de regeering schatte het benoodigde bedrag op 60 millioen, waar bij dan nog gevoegd moet worden 5 millioen voor kosten der verzorging van de Belgische /vluchtelingen. Dat is dus te samen reeds 200 millioen. Nu nog de vermindering in de op brengst der belastingen De regeering raamde in haar nota die vermindering in het laatste halfjaar van 1914 op 15 pet van 87 millioen, dus ongeveer 13 millioen. Or ze daarin goed geraamd heeft, zal eerdaags wel uit de meedeeling in de Staatscourant blijken. Blijkens de opgave van half Decem ber jl. was elf twaalfde der raming voor 't lieele jaar bijna 183 millioen, en was de opbrengst der toen ver- loopen elf maanden 177 millioen, een achterstand dus van 6 millioen Het kan dus nog meevallen. En dat zelfde is mogelijk voor de door de regeering in haar nota even eens opgenomen ramingen van de ver mindering die in de belastingopbrengst1 te verwachten is voor 1915, 1916 en 1917. Niemand weet hoe het dan zal loopen, en de raming is dus pure veronderstelling. Het totaal van onze rijksinkomsten bedroeg de laatste jaren 200 millioen. De regeering nu veronderstelde, dat voor 1915 nog eens 15 pet minder ont vangen zou worden, dat is 30 mil lioen; voorts 10 pet. of 20 millioen in 1916 en 5 pet. of 10 millioen in 1917. Alles te samen aan minder opbrengst 73 millioen. Laten we hopen dal alles meevalt; de regeering heeft gelijk als ze zich zoo ver mogelijk „aan de veilige zijde houdt", m. a. w hoog raamt. Maarof 1 April de toestand al weer zoo zal zijn, dat we dan kunnen demobiliseeren, de stand van zaken in den oorlog doet het ernstig betwij felen. En nu het vervolg van de eigenlijke leeningskwestie Allereerst de toewqzing. .-«u het totaal der inschrijvingen meer dan 275 millioen heeft bedragen, zal de toewijzing pondspondsgewijze geschie den, maar met dien verstande dat alle inschrijvingen beneden f 10 000 zooveel mógelijk zullen worden toegewezen. De kleine inschrijvers kunnen dus zeker zijn dat zij niet voor niets inschreven. Na de toewijzing de storting van het ingeschreven hedrag. Die kèn in eens geschieden mits niet óór 1 Febr. Maar als inschrijvingster mijnen en dan te storten sommen zijn aangewezen Roman van PAUL OSKAR HICKEI. naar het Duitsch. Nadruk verboden. 02) In de eerste plaats werd een beschul diging tegen haar ingebracht van moed willige Verlating. Erwin die reeds pp den tweeden dag na zijn komst in Berlijn een zieken opperhoutvester moest ver vangen in Sachtenwald, had hen nog ▼oor zijn vertrek een betrouwbaren jut- ridischen. raadsman aanbevolen. Zij wendden zich dus lot den rechter Free zing en verzochten hem een tegenbe- ffchuMiging ter behandeling voor te bér reiden; want Beate had haar man verlak ten ,daar zij door hem bedreigd en misH handeld was geworden. De eerste vraag ▼an den ouden jurist was wie hiervan (getuigen waren geweest Nu wreekte het zich, dal zij (uit ijdelheid en schaamte geen dokier had genomen De rechter sjSrak de vrees uit dat de verklaring van haar naaste bloedverwanten niet vol doende zou wezen, in geval haar man ontkende liaar mishandeld te hebben. Hij werd versterkt in zijn twijfel toen hij vernam hoe ontwijkend de bemanning van hot Jacht zich pver dien bewusten avond avond had uitgelaten. Of de kok en de machinist ,die groot voordeel zagen de gunst van hun heer en meester, zelfs onder eede niet een bedenkelijke zwak heid van geheugen zouden toonen? Hij beschouwde het als zijn plicht de or lukkige vrouw te verklaren, dat zij den strijd opvatte met ontoereikende wape- nen. „Maar geen rechtbank ber wereld kan mij toch dwingen terug te koe ren, wanneer ik een afschuw van hem heb?!" „Dwingen kan men u niet mevrouw. Maar er zal een lang proces noodig zijn om in deze omstandigheden van uw man voldoende levensonderhoud te verkrijgen." „O, ik wil geen geld van hem!" De rechter haalde de schouders op en zag haar verbaasd aan. „Maarpis ik mij die vraag mag veroorlooven waar wilt u dan in de toekomst van leven?" „Ik wil werken, het een of ander beroep uitkiezen, zooals mijn zuster Gwendoline." Toen de schoon©, jonge blondine zijn studeerkamer uit was, meesmuilde hij Werken 2ij, die schitterende, verwende, gevierde vrouw van een millionair, die "een jacht bezeten had? O, hem maakte men zoo licht niet iets wijs Zeker wachtte reeds ergens op den achtergrond de andere, die dadplijk voor den dag zou komen wanneer de schei- 8 Febr 40 pCl. van hel bedrag. 8 Maart 20 7 April 20 7 Juli 20 De stortingen moeten plaats hebben op hel daarvoor in hel inschrijvingsbiljet gekozen kantoor Bij alle stortingen na 8 Febr. moet be halve do hoofdsom de reeds verschenen -ente van den, van 1 Febr, loopenden ■enle-lermijn worden bijbetaald, en wel bij stortingen van 9 Febr. tot en met S Maart 0 412/3 pCl. en dan geleidelijk iedere •erderc mnand opklimmend tot men in de maand van 8 Juli tol 31 Juli 2 5 pCt. betaalt. Bij te Ja Ie storting wordt boete betaald. Storl men voor dcu eersten termijn eerst acht dagen na den verschijndag, dan moet per duizend worden bijgestort; voor ile overige stortingen is een boete van 1 5 per duizend gesteld op betaling een week na den verschijndag. Indien iemand in gebreke blijft de stortingen te doen. waartoe hij zich ver plicht heeft, dan kan het te storten bedrag bij parate executie op zijn bezit tingen verhaald worden. Over de storting door bemiddeling der Nederlandsche bank zonder, of door middel van beleening verwijzen we naar het uitvoerig „bericht" door die Bank verspreid. Maai*.. een leening is geen gift. En hoewel mei deze inschrijving de eerste en noodzakelijke daad is verricht, zullen de belastingplichtigen ondervinden dat reeds dadelijk dit jaar ook bepalingen voor de dekkingsbelastingen in wer- king treden Zooals men weet is daarvoor een aP- zonderlijk fonds ingesteld, dat eenetf- zijds heeft te voldoen de uitgaven voor rente, aflossing en amortisatie van de leenig, en dat anderzijds verschillende baten krijgt. Die baten zijn allereerst de veelbespro,- ken opcenten. We. hebben ze vroeger reeds herhaaldelijk vermeld, maar nu het zoover is gekomen, kan het geen kwaad nog eens te herhalen, dat wor den geheven op de aanslagen van de - grondbelasting 20 opcenten person, belasting 20 inkomstenbelasting 33 zegelrechten van buiten* landsche effecten 50 rechten en boeten van registratie en hypotheek 10 accijns gedistilleerd 10 accijns op suiker 20 accijns op wijn 20 Men zal zich herinneren dat in het oorspronkelijk ontwerp op dit lijstje ook nog stonden opcenten op den accijns' op "acht. op de invoerrechten en op de successie-rechten, maar dat die naar aan-1 leiding van het overleg tuSsChen den Minister en dé commissie van rappor teurs verdwenen, waartegenover echter de opcenten op de inkomstenbelasting wei-den verhoogd van 20 op 33. Voorts dient te worden vermeld, dat ding was uitgesproken. Het was Beate intusschen bittere ernst met haar nieuwe levensplannen Voorloopig nam het scheidingsproces in zijn verschillende phasen en met al de spanning haar zoozeer in beslag dat het tot meer dan algemeene besluiten niet kwam. Het liefst zou zij directrice worden van een groote kliniek. Zij wilde ergens pleegzuster worden om zich grondig voor te bereiden De geweldige bezwaren, die na deze eer ste stappen op den langen weg tot haar doel, te overwinnen waren, over zag zij nog niet En Gwendoline liet haar in, haai- geloof. Het was haar een groote voldoening haar zuster een tehuis be kunnen aanbieden. Door een gelukkig toeval had zij een prettige woning gevonden in de buurt van de kliniek van haar professor. Het was was in een der villa's tusschen Lüt- zowplatz en Rollendorfplatz in een der kleine, stille villastraten. Hier richtte zij zich eenvoudig in met een van haar gespaarde geld en Haunsheinz kreeg weer gelegenheid zijn talent te toonen. Hij vereenigde met een bijzon der praktischen blik en e en verbazende handigheid op verschillend gebied, zeer veel smaak en oog voor kleuren Als hij zoo in zijn hemdsmouwen in de lichte kleine woning aan het werk was en zijn groote handigheid toonde nu eens als behanger, dan als meubelma,'-' ker, dan weder als decorateur, dan de suiker-accijns zelf wordt verlaagd, zoodal het eindcijfer gelijk blijft Behalve deze opcenten heeft het l'onds nog andere baten a, rente en terugbetaling van voorr schotten aan gemeenten en andere li chamen in verband met de tijdsein,- standigheden b. de opbrengst na den oorlog van verkoop van zaken, aangekocht voorde mobilisatie en de verdediging: c de rente van kasvoorschollen aan de koloniën Maar die baten zijn natuurlijk kleinig heden vergeleken bij het groote bedrag der leening. MILITIE EN' LANDWEER. Bij de Tweede Kamer is heden tegen komen het ontwerp tot het langer te dienst houden van militie en landweer iHet zal nog vandaag worden gedrukt en rondgedeeld Bepaald wordt, dal de Kamer ook in de volgende week zal ve» gaderen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is aan. mr. J. W. H. M. van lid van de commissie belast met het aft- nemen der diplomatieke examens, op verz. e. v. o verl. onder dankbetuiging voor dé door hem bewezen diensten en is benoemd tot lid van voornoemde com missie, mr. F. A. C graaf van Lyndén van Sandeoburg, commissaris van H M. dé Koningin in de provincie Utrecht OOST-INDIÊ. De gevangen genomen sultan. De sultan van Ternate is niet gear resteerd omdat hij de hand zou hebben gehad m den moord op den controleur Agerbeek, maar alleen op het vermoeden, dat hij en zijn zoon onwillig waren, de naar hun gebied gevluchte opstandelingen van Hnlmaheira te vatten Ook zijn zoon werd daarom in hechtenis genomen NEDERLAND EN DE OORLOG De ontvluchte officieren. Nader wordt omtrent de ontvluchting van 7 te Groningen geïnterneerde Engel- sche officieren aan de N R C gemeld Niet minder dan 15 Engelsche of ficieren te Groningén hebben Zaterdag avond getracht te ontvluchten. Twee, werden als bedelaars verkleed, aan het hoofdstation door de marechaussees aangehouden, twee anderen, in uniform en gereed om per auto te vertrekken, aan de Rraneweg en vier anderen, in civiel, nabij het Noor dersportterreto aan de uithoeken der stad zei Gwendoline tot hem- „Jongen, als je durfde, dan weet ik wel hoe jB alle zorgen over „Geroepen of Niet ge roepen" gemakkelijk zoudt kunnen ont gaan Het vroolijke, vertrouwende, rus tige lachje verdween toen dadelijk van zijn gezicht en de oude ellende greep hem weer aan; bij maakte zich nu reeds ongerust voor elke schilderles bij den professor. Generaal von Erxleben vond het maar half goed, dat Beate bij Gwendoline het huishouden ging doen Maar het was de eenige manier om dagelijksche onaangename verklaringen te voorko men. De familie had zich in twee vijan delijke partijen verdeeld. Ingrid zag in Beate's vlucht niets dan plichtsverza king en ondankbaarheid en Börries ver klaarde Gwendoline voor de booze geest der verblinde vrouw, de verstoorster van alle geluk in den huize Erxleben. De baron stond tusschen de partijen in. Hij had innig medelijden met Beate maar hij1 kon niet plotseling breken met Teerbrügge. Door tante Eddy, die weder een kuur deed in het sanatob rium wist hij, dat broer en zuster daar ook logeerden Daar er volgens den juj- ridischen raadsman langs echtelijken weg met veel heil voor Beate te very wachten was, ging hij op een goeden dag in den trein zitten en reisde naar om te trachten tot een vergelijk komen Hij wilde het langs vriend1» Twee officieren hebben telegrafisch bericht over Harlingen te zijn vertrok ken Vijf zijn nog niet terug. Allen hadden hun eerewoord teruggegeven en waren in de kazerne geïnterneerd, maar' mochten dagelijks eenige uren vrij in de stad rondwandelen. Wegwij zer s Naai" hel Vaderl. verneemt, hebben sommige winkeliers te Nijmegen aanzeg ging gekregen, met ingang van morgen alle reclame-platen en reclame-opschrif ten aan huizen, van de muren of ramen te deen verwijderen, in zooverre deze reclame-opschriften niet rechtstreeks be trekking hebben op bun zaken Dit voor schrift staal in verband met de onlangs reeds verwijderde reclameropscliriflen langs de wegen, welke reclames be schouwd werden als wegwijzers voor een eventueel invallend leger uit het buiten land Uitvoer van. erwtensoep. Nu de uitvoer van erwten en boonen naar Duitschland uit ons land is ver- boven, worden, zoo meldt men aan de ,,N. Ct."' heele wagens e rwtensoep over Gronau Duitschland ingevoerd De soep is verpakt in bussen van 5 K G elk Een vreemde waarschuwing. De consul-generaal van de Vereenig de Staten van Amerika te Genua heeft eenige Amerikanen, die voornemens wa ren met het stoomschip Rotterdam van de Holland!-Amerika-lïjn, dat op 6 de zer van Genua en op 8 dezer van Nar pels naar New1-York vertrok, tegen de reis met deze boot gewaarschuwd Naar aanleiding hiervan is de tusscheij- kmst van de Nederlandsche regeermg ingeroepen N. R C Mijnen Op Texel, Terschelling en Vlieland zijn een tiental mijnen aangespoeld. Eén drij vende mijn bleek een Duitsche. In het Zuiden zijn een 5-tal mijnen aangespoeld, onder welke een Duitsche De andere wa ren Engelsche en Fransche Een achttal werden door schepen van onze marine tot zinken gebracht. - Vanmorgen half zes is bïj W, e s t- kapclle een mijn, die tegen een paal hoofd dreef, gesprongen Er hadden geen ongelukken plaats Bij Domburg liggen er weer twee mijnen; bij Westkapelle drie. Te Renesse is Maandagavond ter gen 5 uur een Zondag aangespoelde mijn tot ontploffing gebracht. Door den he>- vigen luchtdruk zijn op een afstand van ruim een kwartier nog ruiten gefr sprongen. Onder Colijnsplaat is bïj de haven van Glasjesnol een mijn aangespoeld Heden werden 1145 bons voor warm eten afgegeven. .',-chappelijken weg beproeven. Maar hij scheen het slecht getroffen te hebben Evelyne ontving hem in 't geheel niet- Tante Eddy bracht aan 't licht (ofschoon men het streng geheim had willen hou,- den) diat de ongelukkige Klaus' Teer brügge weer zijn slechte weken had. Ontstemd keerde Zijn Excellentie naar Berlijn terug. En toen kwam in November de zwa re slag die alle heerlijkheid, welke het huwelijk van Beate had meegebracht, plotseling vernietigde en in puin deed vallen Bij ae algemeene vergadering spatte de igeheele Nationale Vereeniging uiteen, want Klaus Teerbrügge was er uil ge treden. In vlezen barschen vorm had de baron de oplossing van den echtelijken strijd niet verwacht, na de kiesche manier waarop zijn schoonzoon tot nu toe in alle geldelijke aangelegenheden was op getreden Nu zat hij leelijk in de klem. Hij behield zijn toelage als president slechts tol den dag dat de vereeniging uiteenging, doch moest de hooge huis huur nog lot 1 April betalen. Zijn eeni ge lioop was iemand te vinden die zijn huur wou overnemen. Daar deed hij iede- ren dag moeite voor. Het was voor alle partijen een moeilijke overgangstijd. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1