MIDDELBURGSGHE COlfRANT. f 9 P N" 8 188' Jaargang, v> f v> Donderdag 7 Januari Binnenland. De Tlnchtelingen. - 1v, 1918 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering vnn Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50: elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertenties TÓór één unr te bezorgen. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Dg Komende Vrede., Mem leze in dit opschrift geen aankon diging van een wordend feit. Zoover is het nog lang niet! Het is slechts de titel !van een 5-cents propagandaboekje, uit gegeven door den Nederlandschen Anti- Oorlogsraad. Toen we eenigen tijd geleden, naar aanleiding van de van particuliere zijde op touw gezette adresbeweging, ten doel hebbend aan onze Koningin te ver zoeken Haar bemiddeling aan te bieden, onzen twijfel uitspraken over het doell- treffende van die beweging omdat men aan de Koningin iets vroeg te doen waarvoor men zelf de juisten weg niet zou kunnen aanwijzen toen hebben we tevens gezegd méér te voelen voor het streven van den An ti'-Oorlogsraad, omdat die geen illusies schept dood dingen te probeeren, die gedoemd zijn te mislukken, maar integendeel over de zen oorlog heen reikt met haar poging om de ellende voor later zooveel mo gelijk te bezweren. In dat boekje nu vouden we eenige opmerkingen, die we gaarne ook onder de aandacht brengen. Achtereenvolgens geeft het korte toer lichting tot de vijf punten van het proh gramma van den Raad die we hier nog maar eens zullen herhalen omdat het goed is dat er telkens weer door velen over wordt nagedacht. De Raad is n.l. van oordeel dal bij het sluiten van den vrede het volgende gewensteht is1: 1. Samenwerking der Staten inplaais van tegenover elkander staande bond genootschappen 2. Beperking der bewaping krachtens internationale regeling; 3. Zeggingschap der volksvertegen- woordingen over het vredesverdrag; 4. Vermijding van het gevaar, gelegen in. overgang van grondgebied of annexau tie tegen den wil der bevolking; 5. Nieuwe stappen, tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht on derzoek van internationale geschillen. En als al die punten kort besproken zïjln, wordt in het boekje nog het vol,- volgende gezegd, dat o. i. juist aangeeft wat wel, en wat niet mogelijk is: „Men versta het optreden van den Ned. Anti-Oorlog Raad niet verkeerd! Geen naïviteit bezielt dit lichaam, zoodat het in de meexiing zou ver- keeren, dat deze denkbeelden nu maar eens van Maastricht lot Har- lingen of van de Eems tot de Schelde behoeven te weerklinken om te kunnen zegevieren over heel de1 wereld! Nederland is een klein, neutraal, land, dat bescheidenheid past. Wie zich de illusie maakt „Europa den vrede af te kunnen dwingen', zal daarvan spoedig gene zen worden. "Wanneer en hoe de vrede, d. w. z de beëindiging van den wereldoorlog, zal komen, wij weten het nog niet. De N A. O. Raad hoopt te rech ter tijd tenminste het mogelijke voor een spoedige vredesluiting he doen. Een groot woord past ons hierbij allerminst; alle excentriciteit ver kleint onze macht en onzen invloed. Officieel-deftig is onze bewegingeven- min, maar overleg met de regee- ringsorganen om poolshoogte te ne men, versmaadt zij daarom niet. Geen kans, geen faktor om nut tig te werken dient verwaarloosd. Zóó is het ook gesteld met de verwezenlijking van ons program. In het buitenland wordt er voor ge werkt, zoodat oolc in oorlogvoerende landen gepoogd wordt de open- weer zullen moeten vinden om sa men het verstoorde maatschappelijke leven voorl te zetten. In onze te genwoordige wereld mei haar enor me verkeersmiddelen is dit niet ontberen! Daarom moet de tijd wogden voorbereid, dat de raeusehheid weer in vrede kan leven. "Want het wordt weer vrede en hoe die ook gesloten wordt: meer dan ooit zullen de menschen zich gaan afvragen, of de wereld daar even niet veel geleek op een groot krankzinnigengesticht en of de oor logsfakkel niet voorgoed moet wor den gedoofd Dan zullen de gemoederen ont vankelijk 2ijn Dat is heel iels anders dan het door een klein neutraal volk roepen van Vrede! Vrede! tot de vechtende kolossen. En we verwachten er ook meer resul taat van Of we dan zoo optimistisch zijn te ge- Looven dat zoo'n Anti-Oorlogsraad, gesteld dat hel lukt ook in andere landen aan hang le krijgen, er in zou slagen na de zen strijd iederen verderen oorlog le voorkomen Neen, dat niet. Maar wel, dat het nuttig en mogelijk zal zijn om onder de meest belangheb benden zelf, nl. de onderdanen, de stem ming te verwekken dat hel hun in de eerste plaats aangaat alles te doen wat kan leiden tot vermijding van den oor logsgruwel; dat het een vrceselijke krank zinnigheid is hun eigendom, hun be staansmiddelen, him familiegeluk en hun leven zelfs op le offeren voor dingen, waarover zij niet de minste medezegging schap hebben, waarvan ze zelfs meeren- deels niets wisten, en waarbij ze voor 'l overgroole deel geen enkel belang luid den. In een boekje dat we dezer dagen lazen „The war and a way out" van C. Lowes Dickinson, worden rake dingen gezegd over die belangentegenstelling van de realiteit van mannen, vrouwen en kin deren, en het abstractie-begrip van den staat. En bok is er veel waars in de waar schuwing van dezen schrijver tegen de manier waarop de diplomaten, blijkens de geschiedenis van bijna alle ioorlogen en kwesties, gewoon zijn den toestand van de 'wereld te „regelen", louter daarbij lettend op de belangen der staten en ge heel ter zijde stellend de belangen der bevolkingen, wanneer die niet toevallig ook in het verlangde „evenwicht" der staten passen. Over den „way out", den uitweg dien aezen schrijver aangeeft, nl. een Staten bond zijn we minder goed-geloovig als hij Maar het voornaamste is dat eerst de algemeene stemming gewekt wordt, dat eerst goed door de menschen zelf ge voeld wordt, idat de tegenwoordige metho de dolhuis-werk is. Misschien klinkt het naïef Maar we ge- looven werkelijk dat het bestaan en de prop aganda van zoo'n anti-oorlogsraad een goeden invloed zal hebben op de toe passing van bet volkenrecht, als 't later toch nog weer tot een oorlog mocht ko men. 'lis waar dat allen, die zich verheug den in het tot stand komen dier verdra gen over oorlogsgebruiken, wreed teleur gesteld zijn door hetgeen ze in dezen, oorlog zagen gebeuren. Maar laten we niet t moedeloos wor den. "We gooien ook onze gewone wei- boeken van strafrecht niet in een hoek omdat er nog altijd menschen zijn die ze overtreden. Men vergete ook niet, dat die nog slechts zeven jaar geleden gesloten verdragen, eigenlijk pas voor de eerste; maal worden toegepast En het feit dat alle oorlogvoerenden voortdurend, bij ieder nieuw geval zich trachten vrij te pleiten, van de bcschul- Dare meemng voor ons doel te win-dicing dat zij die overeenkomsten ge nen. Tot nu toe vonden °nze stem- sc!icrKjen zou<jen hebben, doet dan toch men weerklank, al willen wij ons zien (jat die verdragen hun invloed hebben. succes allerminst overschatten! Doch in den chaos van Europa en van de wereld moet een mid- We willen deze aanhalingen en opmer- delpunt zijn, van waaruit getracht kingen niet besluiten, zonder ook nog den wordt op te bouwen hetgeen is weg te hebben aangegeven voor hen die verwoest of omgeworpen. «Ie beweging van den Anti-Oorlog Raad Wij weten, dat dit in andere willen steunen. Men geve zich daartoe; landen wordt gewaardeerd. De ge- dp, als lid bij den secretaris, jhr. mr. dr. moederen, die thans verhit zijn B- de Jong van Beek en Donk, Theresia- door toorn en haat, zij moeten ge- straat 51 Den leidelijk weer tot kalmte en be- zinning komen. AI die strijdvoeren- Verschenen bij Gebr. Belinfanfe, de en elkander vernietigende mannen, Hen Haag. die elkander hatende vrouwen, zij zifri menschen, die elkander straks ONS NATIONAAL VERMOGEN. In verband met de oorlogsleening hoort men thans herhaaldelijk de vraag stellen hoe groot het totaal vermogen is van de bevol king in Nederland, Wanneer men als grondslag voor die be rekening aanneemt de aanslagen in de ver mogensbelasting, dan bedroeg volgens de pas verschenen »Jaarcijfer8 1913" het totaal bedrag der in die belasting aange slagen vermogens 7.607 millioen gulden. In het dienstjaar 1912/13 was het totaal 7478 millioen. In het daaraan voorafgaande dienstjaar was het totaal 192 millioen minder. Trouwens in de zes daaraan voorafgaande jaren was de gemiddelde toeneming per jaar 162 millioen. Omtrent het aantal aangeslagenen in die belasting kan gemeld worden dat dit in 't dienstjaar 1913/14 vergeleken bij het daar aan voorafgaande, van 99.803 tot 101.797 is gestegen. De getallen van de aangeslagenen voor vermogens boven 75.000 (die dus in de gedwongen leening zouden worden aange slagen, maar dan volgens den vóór 1 Mei 1914 vastgestelden aanslag over het dienst- 1914/15) zijn de v< 75.000 t 100.000 150.000 200.000 300.000 500.000 750.000 1.000.000 1.500.000 2 000.000 .000.000 volgende 100.000 5293 150.000 5600 200.000 2772 300.000 2689 500.000 2070 750.000 878 1.000,000 378 1.500.000 335 2.000.000 134 5 000.000 165 15.000.000 18 10.0000.000 en daarboven Het totaal bedrag der vermogens is zooals we reeds zeiden 7607 millioen. Trekt men hiervan bet totaal der vsrmogens beneden f 75.000 af, dan blijft 5254 millioen. Alle rubrieken van bovenvermeld slaat je, zoo merkt de N. Ct. er bij op, ver- toonen bij het daaraan voorafgaande ver geleken eenigen vooruitgang die tot aan f 300,000 met tientallen; die daarboven met enkele eenheden. Er zijn acht één- millionnairs bijgekomen, terwijl de drie hoogste rubrieken een vooruitgang van elk é!én vertoonen kelijk verklaard, dat het de wensch is van liet Koninklijk Nationaal Steun comité, dat de provinciale comité vraagstukken voor hunne provincie van belang uit eigen initiatief zullen be spreken en bij de commissie voor de voeding van roensch en dier aanhangig zullen maken 2. Nijverheidsconimissie. Deze commissie kan, naar haar sa menstelling, geacht worden een veel omvattend geheel te zijn van deskundi gen, achter wie daarenboven nog de door hen vertegenwoordigde organisa ties staan Zij vormt dus de vertegen woordiging van de georganiseerde indus- triëcle bedrijven. Mocht later blijken, dat hel wenschelijk is aan de commis sie alsnog de vertegenwoordigers van andere bedrijven toe te voegen, dan zal dit alsnog geschieden. Het ligl in hel voornemen der regee ring om in zake bij haar ingekomen verzoeken en adressen voortdurend over leg te plegen met het bureau Ider com missie, dal zal beslaan uit den voorzit ter en den algemeeuen secretaris van hel Steuncomité en waaraan de chef der afdeeling Handel van hel Ministerie van Landbouw enz wordt toegevoegd. Dit bureau zal den leden der com missie kenbaar maken, wanneer het •ergadert, zoodat op die tijden bezoe ken en telefonische vragen kunnen wor den afgewacht. Het ligt in de bedoeling het overleg inzake quaesties voor bepaalde indus trieën te plegen tijdens de vergade ringen van het bureau. Op deze wijze hoopt de Regecring op de eenvoudigste en vlugste wijze door bemiddeling van het Kon Nat Steuncomité, san-, de meest deskundi gen in den lande raad te ontvangen voor het oplossen van moeilijkheden, die in een of andere industrie dreigen. DE WERKWIJZEN VAN DE VOEDINGS COMMISSIE EN DE COMMISSIE VOOR DE NIJVERHEID. Vil de instaüaliereden van minister Posthuma valt het volgende aan te ha len omtrent de werkwijzen van beide subcommissies van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité. 1Voedingscommissie. Provinciaal plegen de bestaande rog ge commissiën en de bemiddelingsbureaux voor den Nederlandschen Landbouw overleg met elkander in zake alle vraag stukken de voeding van mensch en dier betreffend. Van dit overleg wordt ver wacht dat wederzijdsch het beste inzicht wordt verkregen óf in elkanders be lang óf in hetgeen voor het algemeen belang de meest juiste maatregel moet geacht worden te zijn. Stilzwijgend wordt aangenomen dat men provinciaal een uitvoerend comité vormt, de be slissing neemt in die zaken, waarover de voorzitters van de roggecommissie of het bemiddelingsbureau het nietnoo- dig oordeelen de leden hunner com missi c op te roepen. Het is bepaald renschelijk dat door zoo'n provinci aal uitvoerend comité getracht wordt de medewerking te verkrijgen van de plaat selijke organisatiën, waarvan de voor zitters der landelijke organisatiën in de Commissie voor de voeding van mensch en dier van het Kon Nat. Steuncomi té zijn opgenomen. Noodzakelijk is, dat iedere provinciale commissie een adres heeft waaraan alles de provincie be treffende kan worden gezonden. Verwacht wordt dat het op deze wij- (ze voor de Regeering mogelijk zal zijn van het Kon. Nat. Steuncomité in lichtingen te verkrijgen, waarin de verschillende belangen die de verschil lende provinciën dikwijls hebben, ge heel tot uiting komen. De regeering heeft het voornemen vele malen hetzij van het bureau, het zij van het bureau versterkt door voor een bepaalde vraag meer aangewezen leden advies te vragen en vertrouwt dat bij vragen van algemeenen aard of het landsbelang rakende door het bureau dezer oommissie het advies der provinciale comités zal worden maagd. Ei* wordt hierbij1 verder nadruk- NEDERLAND EN DE OORLOG. Het spoorwegverkeer Bij de Staatsspoor zal, ingaande 1 Fe bruari a.s., het aantal personentreinen aanmerkelijk worden uitgebreid L. C. Kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft lot de burgemeesters in den lande een volgend schrijven toegezonden: Zooals u wellicht bekend is, mag, in gevolge de aangenomen wet betreffende het langer in dienst houden van inge- lijfden bij de militie, ter zake van den werkelijken dienst, in Januari 1915 •ervuld door dienstplichtige kostwinners der militie, als maximum-vergoedings bedrag worden toegekend f 1.50 per dag en mag ingevolge de eveneens dezer dagen tot stand gekomen wet betreffende het langer in dienst hou den van dienstplichtigen bij de land weer, ter zake van den werkelijken dienst, in genoemde maand vervuld door dienstplichtige kostwinners der Landweer, voor wie in normale tijds omstandigheden de diensttijd op 1 Augustus 1914 of op een lateren dag zou zijn geëindigd, als maximum-ver goedingsbedrag f 2 per dag worden toe gekend. Ten slotte wijst Zijne Excellentie nog op een gedeelte uit de Memorie van Toelichting betreffende bedoelde wet, welk gedeelte luidt ,De bedoeling is geenzins om de aan betrekkingen van miliciens toege- vergoedingen met 1 Januari 1915 eene algemeene verhooging te doen ondergaan, maar alleen om de vergoe dingen boven het bedrag van f 1 per dag te kunnen doen stijgen in die gevallen, waarin de omstandigheden van de vergoeding genietende personen daar toe aanleiding geven. De Officieele Prijscourant De met spanning verwachte koersen bedoeld in art. 4 lid 1 der Beurswet 1914 (onderpandkoersen) waarnaar wordt berekend de waarde van fondsen strek kende tot onderpand voor geldleeningen van vóór 29 Juli 191-i, voor de eersle maal bepaald op 6 Januari 1915 (gelden de zoodra de artikelen 4 en 5 der Beurs wet 1911 in werking zullen zijn gelreden), zijn thans verschenen. Men heeft zich in hoofdzaak aan de noteeringen van den laatsten Beursdag gehouden. Naluuriijk, zegt het Hand., vormen deze koersen geen basis voor do prijzen, die bij de heropening der Beurs wellicht te verwachten zijn Zij dienen slechts als basis ter berekening der waarde van do onderpanden der leeningen, die bij het uitbreken van den oorlog liepen. Zooals men weet, is het de bedoeling, dat deze ladingen tol een half jaar na het stuiten van den vrede geblokkeerd zullen kunnen blijven, voorzoover zij op de basis der thans gepubliceerde koersen een over waarde van 20 pCt aanwijzen. Met het uitgeven dezer Prijscourant is de eerste lofficieeie stap gezet op den, weg, die lot heropening der Amsterdam- sche Beurs zal kunnen leiden Voor de noteering zie men op de ge bruikelijke plaats. Twee mooie giften. Een ongenoemde uit Nederland ncD Oost-Indiê heeft eene remise uit Indië gestuurd voor twee mooie giften, een groot f 10,000 voor het Nederlandsch Kanker-Instituut: te Amsterdam, en een groot f 35,000 voor het Natonaal Steun comité. IJ z e r. Aan ,,De Tijd" wordt meegedeeld, dat een fabrikant, die een machine van 6300 K G. in Duitschland had besteld, bericht heeft ontvangen, dal zijn machi ne vóór de Nederlandsclie grens staat en dat zij niet verder wordt geleverd, als niet 6300 K.G oud ijzer door hem in Duitschland wordt ingevoerd. Heden zijn 1194 bons voor warm eten afgegeven. - Men schrijft ons uit Sluis Dinsdagavond had alhier in het hotel „de Korenbeurs" eene vergadering plaats van de Belgische vluchtelingen, die niet op de lijsten van het steuncomité ver meld staan Ruim 250 personen hadden aan de op roeping gevolg gegeven en onder leiding van den heer Van Acker van Brussel wer den ernstige zaken besproken. Ieder sterveling begrijpt, dat, hoe ver mogend iemand oolc is, aan elk kapitaal een einde komt, als men niet door nij verheid of handel of door ontvangst van dividenden iii de gelegenheid is een deel van zijn uitgaven te vergoeden Besloten werd te trachten een hulp of voorschotbank op te richten, waardoor credieten verleend kunnen worden, het zij op de effecten, hetzij op de landerijen wanneer de eigendom door twee geloof- Nvaardige personen bewezen wordt, bij gebrek aan koopakten of eigendomsbewij zen. Ten 2e Een deel van het dezen avond gevormd bestuur belast zich om op eene betere, gemakkelijker en op waardige wij de verwisseling van 't Belgische tot 't Noderlandsche geld te. verkrijgen. Men hoopt dat de Nederlandsche Bank hen zal helpen. Do tegenwoordige toestand te Oostburg is onhoudbaar, 't Is onmenschelijk zoo veel uren in regen en koude te moeten staan. Ten 3e. Eene coöperatieve-aankoop van steenkolen en conserven enz zal plaats hebben, als een voldoend aantal fami lies zich laten inschrijven. Briefwisse ling met België. De gelegenheid die tot dusver bestond om door bemiddeling van het Prov In- liclitingsbureau in de Lange Delft ert verder door de goede zorgen van het Anlwerpsche comité brieven naar Ant werpen te vereenden is op last van de Duitschc overheid opgeheven. Wel bestaat nog gelegenheid om langs dezen weg inlichtingen te verkrijgen van strikt neutralen aard; de aan vragen, die door een der inlichlingshu- reaux zelf moeten worden ingediend zijn aan strenge censuur onderhevig Bezigheid voor de Belgische! vrouwen. Aan de N. R. C. deelt men nit Rot-j terdam het volgende mede: Bij de groote vraag naar ondergoed hebben e enige dames te dezer stede op kleine schaal een proef genomen, om j Belgische vrouwen te laten naaien voor I hun ongelukkige landgenooten Dat die! aanvankelijke proef een groot succes - belooft te worden, is te danken aan de o n verwachte en niet genoeg te waardeeren hulp van drie Amerikaan- sche heeren, gezonden door de „Ro ckefeller foundation for war relief." Deze heeren hebben hulp toegezegd als Öe wil tot werken van de vtou- ■ÜHi

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1