UIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 4 Januari Binnenland. N° 2 1Ö8- Jaargang 1918 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p. p. f 1.25. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën a 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50 elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertenties vóór één nor te bezorgen. Oorlogsbelasting. Met mèg' Al® een leger baas is in een vijan delijk land dan geeft ook het „Regle ment op de wellen en gebruiken van den oorlog te land" verlof om behalve de gewone belastingen ook nog andere hef fingen in geld te doen, maar slechts „ter voorziening in de behoefte van het leger of van hel bestuur van dat grondgebied." Dat de manier waarop Duitschland van dat recht in België gebruik maakt, one antipathiek is, zal wel een uiting zijn van een overgevoeligheid, die ons <le.D oorlog nog altijd niet doet zien zooals hij in werkelijkheid is. We hadden vroeger na- ievelijk gedacht dat een oorlogschatting voornamelijk een vergoeding was door den overwinnaar na een opgedrongen oorlog gëëischt wegens de daardoor veroorzaakte kostesn. Maar om België, dat zich den oorl-i log zag opgedrongen, nu niet alleen te overweldigen en gedeeltelijk te verwoest ten, nu ook nog zoo te persen, dat het eenige honderden millioenen afgeeft, 't is naar ons gevoel weer zoo'n onredelijk heid, dat we begrijpen verkeerd te voelen. Maar zelfs ~d;1t besef kan ons toch niet tot een goed begrip brengen van wal er onlangs te Gent gebeurd is. Ziehier de officieele meedeeling van hel Duits'ch bestuur, aangeplakt te Geut „Langs de baan van Gent—Terneuzcn werden onlangs door Belgen en met op- gezet ten wil, verscheidene honderden meter telefoondraad, toebehoorende aan die D.uitsche overheid, vernietigd De plaats van hel misdrijf bevindt zich op het grondgebied van Gent. De stad Gent is dus verantwoordelijk voor het misf- drijf. „Ik leg aan de stad Gent eene oorlogsf- belasting op van 100 000 Mark in gouden geldspeciën te betalen op een aan te duiden plaats. „Ben deel van 20.000 Mark in goud moet binnen de drie dagen op het Paleis van Justitie, in de oorlogskas gestort worden, op vertoog van het tegenwoordig stuk." Geteekend: baron von Seckendorff, lui/- tenant-generaal. Nu zullen we niet eens' meer ingaan op d© beweringen van burgemeester Bnajim in den gemeenteraad, dat het feit weken geleden plaats had te Wondel,- gean langs een weg, die niet toegankelijk is voor het publiek en die door Duitsche soldaten bewaakt wordt. Men zou zoo zeggen, dat, als er dan toch gev stolen is, die Duitsche soldaten en niet de stad Gent verantwoordelijk is. Maar die kleinigheid laten we rusten, tegenover de veel belangrijker vraag of men dan heelemaal geen rekening meer behoeft te houden met art. 50 van ge noemd Reglement, luidend: „Geenerlei gemeenschappelijke straf in „geld of van anderen aard mag worden „uitgevaardigd tegen de bevolkingen op .^grond van persoonlijke haudelingen „waarvoor zij in haar geheel niet als „hoofdelijk aansprakelijk kunnen wort- ,,deai gesteld." Er zijn nog altijd' veel Duitséhors die niet kunnen begrijpen, waarom de neutralen bijna zonder uitzondering zich ergeren aan liet optreden der DuitSchers' in België. Als ze zoo'n geval eens rustig overwegen, daagt hun misschien eeu licht Pp. Misschien zeggen ze dat het ons niet aangaat. Och, ten eerste mogen we daarom toch wel een oordeel hebben, of niet' I En ten tweeden weet niemand wat ons j nog te wachten staat. En daarom kan 't van belang zijn eens te herinneren aan verdragsbepalingen, waarvan het bestaan «Stï in België, blijkbaar vergeten wordt. CONSULAIRE HULPVAARDIGHEID. Zaterdagmiddag ontvingen wij het vol gend ingezonden stuk, dat wij tot onzcD ignooten spijt toen onmogelijk konden plaatsen, maar dat wij nu heden gaarne opnemen. Mijnheer de hoofdredacteur! j Meende u niet met mij', dat een ondeii- dieel van de consulaire bemoeiingen hier in beslaat, dat aan de .onderdanen van het rijk door hetwelk de consul is aange steld, de best mogelijke hulp en voor lichting door dien consul moet worden verstrekt en gegeven? Zoo ja, dan veri» keert u evenals ik in dwaling, wat we) blijkt uit de navolgende feiten, die ik noodig vind der publieke opinie prijs te geven, blijkende daaruit mede het opr treden van den betrokken consul van Engeland. Volgens een op 1 Januari 1.1. in werf- king getreden verordening mogen met de booten der Maatschappij Zeeland uit sluitend die Belgische passagiers wor den mede genomen, welke voorzien zijn van een pas, gelegaliseerd en geviseerd respectievelijk door de consulaire agenten van België eii Engeland. Reizigers welke op 1 Januari om 8 uur wilden vertrekken moesten dus 31 December hun papieren in orde te laten maken; doch wat zegt de Engelsche com. sul le Vlissingen op 31 December? „De verordening treedt op 1 Januari in wer king, ergo ik legaliseer op 31 Decemf- her niet" De reizigers werden alzoo gedwongen eerst pp 2 Januari te vertrekken en korf den eerst op 1 Januari hun papieren in orde laten maken, daar de Engelsche consul adverteerde, bi de Engelsche taal, opdat de bevolking uit de lagere klasse van België het vooral goed zou begrijp pen, dat hij daartoe iederen dag, uit ge» zonderd Zondag van 12—4 uur gelegenheid zou geven. De teleurgestelden gingen dus 1 Jar nuari op pad, geduldig en vol goeden moed, doch. wat zegt op dien dag de Belt gische consul?" Ik sluit van daag om 12 uur mijn kantoor, ik wil wel eens Nieuwjaar houden". Wederom dus ler leurslelling en zoo zitten vele reizigers, waarvan het meerendeel zijn laatste geld besteed heeft om een biljet naar EnH geland te koopen, sedert Donderdag te Vlissingen zonder middelen te wachten, en ze zullen het alleen aan de bekende welwillendheid van Maatschappij Zeeland te danken hebben wanneer zij' in de eerstvolgende dagen worden medegeno men, daar natuurlijk voor iedere boot hel beschikbaar aantal plaatsen reeds lang van te voren is vergeven of be sproken. Hoe vindt u zulk een keurige regep liug? Is het geen voorbeeld van goed}, doordachte samenwerking tusschen twee consulaire agenten van twee geallieerde mogendheden, een voorbeeld van admini stratieve hulpverleening aan een meer dan beklagenswaardig volk? Is het niet meer dan ergelijk, dat een ambtenaar, die voor een zaak aangesteld is, zijn werk eenvoudig beperkt lot enkele uren daags en in tijden ais deze, waarin wij allen bij voortduring moeten helpen, zonder te vragen naar uur of dag, op Zondagen vacantie neemt, dus alles wat Zaterdag te Vlissingen na 4 uur aanr komt, verplicht tot wachten, en het pur bliek, dat onmogelijk van de niéuwe re geling zoo spoedig na de invoering daan- van op de hoogte lean zijn dupe maakt van gemakzucht en bureaugeest, en wel licht niet te berekenen schade bezojggt, door willekeurig het vertrek te belemmee ren, ,om nog niet te spreken van de angst waarin de wachtende betrekkingen aan de overzijde van het kanaal verkeeren. Achtend, Uw dw. HIOOLEN Middelburg, den 2 Januari 1015. Het spijt ons dubbel dat wij dit stuk je niet Zaterdag hebben kunnen plaat, sen. want wat ons nader ter oore kwam, over hetgeen sedert te Vlissingen voon- viel maakt het hoogst gewen scht dat aan den onhoudbaren toestand zoo spoedig mogelijk een eind komt. Nog altijd blijft de dienst op de bef trokken consulaire bureaus beperkt tot enkele uren daags, en geen Zondagse dienst, hoewel er dagelijks 5 a 600 rei zigers geholpen moeten worden. En het resultaat? Dat slechts eenige tientallen, per dag zoo gelukkig zijn hun passen in orde te krijgen; dat de mailboot Zater dag moest vertrekken met slechts 68 inplaats van met 500 passagiers, en heden met even over de honderd; en dat voorde bureaux van de consuls een dagelijks aan groeiende drom van honderden mensehen staat te wachten, geduldig maar steeds wanhopiger wanneer ze, zooals de mees-1 ten, nu al sedert Donderdag iederen dag, na uren wachten in koude en nattig heid eenvoudig te hooren krijgen dat het Sluitingsuur is gekomen. Geen enkele poging wordt gedaan om ten minste nu eenige meer van het publiek te helpen. De honderden die niet geholpen zijn, gaan weer heen, zeer velen met groote zorg in het hart, hoe ze weer dien nieu wen dag erbij zich zullen onderhouden. Is het wonder dat er Zaterdag onder die schare op de Boulevard een forf- meel straatgevecht ontstond, waarbij naar men. ons meedeelde een inspecteur van politie onder den voet geraakte? Men maakt op die manier iemand dol. En het ergste is, dal die benadeeling van zoo ontzagelijk veel particuliere belangen 31 i e t noodzakelijk is, maar een voudig een gevolg van een persoonlijke regeling van de betrokken consuls De Engelsche consul te Rotterdam was niet zoo bureaucratisch om vóór den dag van in werking treding van een veror dening niets te willen doen voor de uil- voering daarvan, hij viseerde op 31 De cember wel de passèn. Daar ook zijn de consulaire kantoren langer open dan te Vlissingen, en daar wordt ook Zondags het publiek bediend Waarom zou dat nu (e Vlissingen niet even goed kunnen, zoo niet in gewone lijden, dan toch wel in de abnormale omstandigheden gescha pen door de plotselinge pas-eischen? DE GROOTE LEENING. Misschien dat wij heden nog nadere berichten uit Den Haag ontvangen om trent het resultaat van den eersten in schrijvingsdag (Zaterdag) Er werd reeds gemeld, dal de algemeene indruk van dezen eersten (tag gunstig was. De Koe ningin en de minister van financiën laten zich telegrafisch van hel verloop der inschrijving op de hoogte houden. De Nederlandsche Bank heeft thans ook zelf een bericht gepubliceerd om' trent de wijze waar.op zij bereid is mee te werken ten einde de storting op de toe gewezen inschrijvingen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en beleening te slui ten en voorschotten te geven op onder pand van de staatsobligaties. Men lette echter wel dat de Neder landsche Bank zich niet met inschrijf» vingén belast. Inschrijvers die van haar medewerking willen gebruik maken, heb ben dus him inschrijvingen in te le-j veren. Over de wijze van stortiug door bei- middeling der Nederlandsche Bank zon der beleening komt in de eerst volgende dagen een nadere meedeeling. Over de storting door middel van be leening en over de beleening van obliga1- ties van hen doe uil eigen middelen stor ten, bevestigt de Bank nog eens de meedeelingen in het eind der vorige maand gepubliceerd door den minister van Financiën. Als „korte aanwijzingen voor de be- leenersw'ordt ten slotte het volgende op gemerkt: De inschrijver, die de hulp wenscht ip te roepen van de Nederlandsche Bank voor beleening, heeft dus het volgende te doen. Hij levert bij het bankkantoor in a het biljet van toewijzing van wege den Staat aan hem uitgereikt, of een volgbriefje van zijn bankier, commissioni- niar enz. op diens gecombineerd biljet; b de opdracht tot storting op in*- schrijVing, ingevuld en onderteekend; t\ de overeenkomst (ingevuld en oiï~ derteekend) vermeldende het surplus cn het bedrag der obligaties Nederland 1914, dal bij de opeenvolgende stortingen of bij volstorting als onderpand onder deze akte zal worden gebracht. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vrijdag werden 1105, Zaterdag 1199, Zondag 1181 en heden 1194 bons voor warm eten afgegeven. H. M. de Koningin is hedenmorgen naar Maastricht vertrokken voor een tweedaagsche inspectietocht in Zuid- Limburg. Uitvoerverboden. Verboden zijn de uitvoer van levende en geslachte hoenders en van brood- Van brood kan uitvoer van bepaalde hoeveelheden worden toegestaan, ten behoeve der dagelijksche behoeften van de in de onmiddellijke nabijheid der grens op vreeand gebied wonenden, in dien deze zich in eigen land niet of on der zeer bezwarende omstandigheden kunnen voorzien. Voor onze militairen. Op gelijke wijze als de vereeiniging „Onze Vloot" ecnigen tijd geleden oen 30-tal uitstekende harmonica's aankocht en deze verzond naar verschillende posten aan de grenzen, zijn thans door haar 6 groote gramophoons gekocht, welke ge*- regeld zullen circuleeren over de 42 post ten der militaire kustwacht. Wegwijzers. Herhaaldelijk werd in den laatste!) tijd in de pers de aandacht gevestigd op de aanwezigheid van wegwijzers op verschillende punten, terwijl de A N. W. B. de zijne heeft doen wegnemen Men kan echter, zoo wordt nu ge meld, ten dien aanzien volkomen gerust zijn, daar de aandacht van de leger- ah tori teilen op de zaak is gevestigd; het wordt onnoodig geacht onder de tegenwoordige omstandigheden: alle weg wijzers te verwijderen Het kamp te Nunspeet. Een der redacteuren van „Het Volk" heeft op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken Zaterdagmiddag een vrij langdurig onderhoud met den Minister gehad over (den toestand in het vluchtoord te Nun speet, ten einde den Minister zijne indrukken van een lcorl geleden aldaar gebracht bezoek mede te deelen. De Minister heeft met de meeste aandacht kennis genomen van de door den journalist aangewezen misstanden en de door hem noodig geachte ver beteringen betreffende de inrichtingen der loodsen, de vrijheid van bewe ging der vluchtelingen, den geest waar in het toezicht in het vluchtoord wordt gevoerd, en heeft ernstige overweging toegezegd van de door den journalist aangegeven denkbeelden, teneinde in de medegedeelde misstanden verandering te brengen. Levensmiddelen voor België. Van bevoegde zijde verneemt men. dat de Nederlandsche gezant te Berlijn, ge steund door ambassadeurs van Spanje en de Véréehigdé Staten, zich tot de Duit sche regeering gewend heeft in zake het requireeren van levensmiddelen in Bel gië De Duitsche regeering heeft naar aanleiding daarvan 'a anstonds de ver1-' zekering gegeven, dat zoolang de Belgi sche bevolking van elders voorzien wordt van. levensbehoeften; en nog gedurende redelijken tijd daarna, geenerlei requisi te zal plaats hebben, noch van de België uit het buitenland toegevoerde, noch van de aldaar aanwezige voorraden. De nut tige werking van liet Internationale Steun comité is aldus ten volle verzekerd. Een waarborg voor onzen handel. Van de „meest bevoegde zijde" wordt aan het „Hand." het volgende medege deeld: De regeeringen van Frankrijk, Groot- Brittannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de (oprichting van liet doel der Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij, hebben aan de Nederlandsche regeering verklaard, dat contrabande-- goederen aan die maatschappij geconL sigaeerd, niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genpemde mo gendheden aan onze regeering de ver zekering gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften be- hoorende voedingsmiddelen, wanneer zij aan particulieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden ge laten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particulieren tussclienpersonfen voor levering zijn aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlandts scheepvaart en handel van ongemeene beteekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naai- wij van de Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij vernemen, deze hare diensten zal verleenen niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goederen, waarvan oor logvoerende staten den uitvoer uit hun gebied alléén toestaan onder beding van die goederen niet naar het ge bied van de tegenpartij zullen worden vervoerd. Een zonderlinge geschiedenis. De „Messagero." verneemt uit Port Said, dat de Engelschen het Suez Kanaal zeer streng bewaken omdat den laatsten tijd verdachte ongelukken zijn voorgekomen. Zoo zouden twee henzine-dépols op den oever van het kanaal en een schip dat de Engelsche troepen van water voorzag, in de lucht zijn gevlogen. Een. Nederlandsch stoomschip zou door onverklaarbare oorzaak zoo groote. scha de hebben gekregen aan den ketel en aan beide schroeven, dat het zonder spoedige hulp gezonken zou zijn. De naam van het sfehip geeft het Italiaansche blad niet ,©p. Uit Stad en ProvinGie. Uit Middelburg. Op 1 Januari zijn de kinderen der Belgische school a 1 h i e r dén wn bur gemeester op het stadhuis gaan Nieuw jaar wenséhen, waarbij een leerlinge een gedichtje voordroeg door hun onderwij-- zer. den heer Joh. Demaegt voor deze 'ge legenheid gemaakt. Voor de staatsmijnen in Limburg worden Belgen, liefst Vlamingen, opgei- roe pen om in die mijnen werkzaam te zijn. Van de gelegenheid om zich hiervoor aan te melden, werd Zaterdagmorgen door 6 alhier vertoevende vluehtelif gen gebruik gemaakt. Uit -Vlissingen. 1 Januari 1,1. is voor alle bij de stoom vaartmij. Zeeland in dienst zijn de ambtenaren, beambten en werklie den, alsmede opvarenden van de mail booten een pensioenregeling in werking getreden. Daarmede is zeker een groote schre de gezet op den weg, die leidt tot lotsverbetering. Vooral wordt dit dui delijk als men weet, dat de pensioenen varieeren van f 300 tot f,2000, terwijl van de belanghebbenden niet de min ste bijdrage wordt gevraagd De nieuwe centrale lot levering van électrisch licht en kracht aan ge bouwen en machines van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen is heden in gebruik genomen. Op de torendraai- ïcranen na zijn alle inrichtingen, waar tijdens de aansluiting met handkracht moest gewerkt worden, aangesloten Het gebouw is gelegen in de Aagje Dekenstraat, en opgetrokken op het terrein van de vroegere stoomtramre- Uit Znld-Beveland. Bij Kon besluit is herbenoemd inet ingang van 4 dezer, tot burgemeester der gemeente Schore, J G. van Nieuwen- huyzen. Uit Noord-Beveland. Te Wisse kerke overleed den 2en dezer de heer G. L. v d Heijde, rustend gemeente-secretaris, in dm ouderdom van 83 jaar. Ongeveer 2 i/a jaar heeft hij die rust mogen smaken in 't genot van een pensioen, hem dooi den gemeenteraad toegekend. Die rust was wel verdiend. Niet lang na het verlaten der schoolbanken, in 1849, ving de overledene zijn admi nistratief werk aan op het kantoor van den toenmaligen burgemeester. Van lie verlede breidde dit werk zich uit, voor en nadat hij in 1873 tot secretar ris was benoemd. Zoo was hij ontvan ger-griffier of secretaris-ontvanger van. de polders Thoorn, Sophia, Anna Friso, Heer Jansz, Camperland en "Willem Ook was hij ambtenaar van den burg. stand, voorzitter van het burg. armbestuur en heeft hij vele jaren de betrekking ver vuld van organist in de Ned. Herv. kerk. Zijn arbeid bepaalde zich niet tot de stipte vervulling zijner ambtelijke plichten, doch ieder, die ook in da gelijksche zaken zijn hulp inriep, vend hem ten allen tijde tot helpen bereid Zijn heldere geest, zijn sterk geheu gen en opgewekt humeur maakten tot den laatsten dag toe een gesprek met hem interessant, zoodat hij als een koppelteeken tusschen den ouderen cn nieuweren tijd nog lang in veler aan gename herinnering zal blijven voort leven. Uit Schouwen-DuIveland. - Bij Kon besluit is herbenoemd met ingang van 2 dezertot burgemeester dei- gemeente Noord we lie, M. Hoogen-» boom Uit Zfeeuwsch-Vlaan deren O D. - Met ingang van 16 Januari a.s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Zaamslag de agent van politie te Zierïkzee, J. van Westen- brugge. Uit Zeeuwsch-Vlaan deren W. D, Zaterdag namiddag was het gedonr' der van het geschut te C ad zand zoo goed hoorbaar als nog niet is geschied, zelfs het geratel van de mitraiileuzeg kon -waargenomen worden. De rook waS zichtbaar.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 1