MIIIIIKIJtl ItiiSi üK COIIftAlT. SC0TÏS ir»«e Jaargang. Dinsdag 30 December. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Kerknieuws. Knnst en Wetenschappen. Recbtzakes. Onderwijs. Ingezonden Hededeeiingen. Gezondheid en Kracht Emulsion N". 307 1913 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon» en Feestdagen. Frqi per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. i Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AdvertentiBn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn aan het bureau te bekomen. AdvertentiBn voor bet eerstvolgende nimmer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiBn 20 cent per regel. Bij abonnement voel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f l.lt; elke regel mee 20 oent. Roelamos 40 cent per regel, 6roote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentie en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreiendv Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd bet Algemeen Advertentie-Buren* A. DE LA KAB Aas., N.Z. Foorbargiral 266. Amsterdam. Kj dit summer behoort eea Bijvoegsel. Wegens Nieuwjaarsdag zal de Hlddeibnrgsche Courant Don derdag niet verschijnen,' DE PLANNEN VAN MINISTER TREUR. Ten vervolge op hetgeen wij in een vorig nummer reeds meedeelden, nu een en ander over de organisatie. Zooals men weet moet de Radenwet er aan gelooven", zooals minister Treub het uitdrukte. Hoe dieper hij op de zaak inging hoe meer hem bleek dat de Raden- wet een sta-in-den-weg is. In de plaats daarvan stelt minister Treub voor de organisatie zoo le maken, dat de door hem ontworpen verzekerings districten wat kleiner zijn dan de gebie den van de Raden van Arbeid, dat de groote steden verdeeld worden naar wij ken, maar dat er dan ook verband is tus- sehen de verzekeringsdislricten, nl. dat zij een deel uitmaken van grootere dis tricten, en deze ook een deel van het ri sico zullen dragen. Voorts zal men elk van die districten verdeelen moeten naar de afzonderlijke kassen, Men zal moeten hebben een kas voor de ziekenbeliandeling, een kas voor de ziekte-uitkeeringen, Óen voor de in validiteitsverzekering en later wan neer de Ongevallenwet zal zijn herzien ook een afzonderlijke kas voor de onge vallenverzekering, Daarbij zal het districlsbesluur zoo moeten worden ingericht, dat de meer derheid komt aan de arbeiders en dal' er komt een arbeider-voorzitter. Maar men zal er natuurlijk tevens mede moe ten rekenen, dat het bestuur zelf niet al les lean doen. Ik stel mij daarom voor, zei de minis ter, dat men van uit dat bestuur voor elke afzonderlijke kas maakt een com missie. Elke commissie heeft een van de bestuursleden tol voorzitter. Nu wensch ik het voorloopig zoo te regelen, dat in elke commissie het voorzitter schap afzonderlijk wordt geregeld; voor de ongevallencommissie zal de voorzit ter zijn een werkgever, voor de ziektebe handeling zal de voorzitter der commis sie zijn een medicus, voor de uitkeeringen bij ziekte en die bij invaliditeit zal de voorzitter der commissie een werkman zijn. Deze commissies kunnen de spoedei- schende maatregelen nemen, maar voor de andere zaken hebben zij noodig de goedkeuring van het geheele bestuur, waarin de arbeiders de meerderheid hebben intusschen en dit is niet alles uit een boek gelezen; men zegt wel, dat een oud-professor alles uit oude boeken af leest, maar ik meen mijn regeling werke lijk eenigszins te hebben geschoeid op de practijk moet men daarbij nog op nemen wat men bij een naamlooze ven nootschap heeft, een raad van toezicht boven die andere organen. In den alge- meenen maatregel van bestuur die deze zaak nader regelt, zal moeten worden bepaald, welke beslissingen van het be stuur zullen moeten onderworpen aan den raad van toezicht en de minderheid zal ook steeds de bevoegdheid moeten hebben in beroep te gaan bij den raad van toezicht In dien raad van toezicht moeten de arbeiders nu niet de meer derheid hebben. Daardoor bereikt men evenals men het in het geheele parle mentaire stelsel ook wil dat niemand alles le zeggen heeft Wanneer nu ten slotte een besluit van het bestuur niet wordt goedgekeurd, moet het bestuur recht van beroep heb ben op de verzekeringsraden Deze stel ik mij in hoofdzaak voor zooals zij tegen woordig in de wet op de Raden van Arbeid zijn geregeld, maar toch meteeni- ge wijzigingen Speciaal wensch ik er niet in te hebben ambtenaren. Er is gisteren gesproken over bureaucratie Ik ben nu eenmaal verschrikkelijk bang voor de bureaucratie en ik geloof, dat in de regeling zooals ik die hier ontwikkel, niemand iets van een bureaucratischen geest zal bemerken. Op de vraag van den heer Mendels, wie de meerderheid in den Verzeke ringsraad zou hebben, antwoordde de minister, dat daarin zullen zitten twee werkgevers, twee werklieden en twee medici of apothekers, met hun plaatsver vangers En daarop ging hij voort Er wordt hier gezegd vier lieereu en twee arbeiders Het doet mij veel genoe gen, dat er critiek komt; daartoe deel ik de regeling juist mede Maar ik geloof dat ik gezocht heb naar een regeling, waarbij aan geen enkele partij de ab solute macht toekomt, maar waarbij de dagelijksche uitvoering in de eerste plaats gelegd is in de handen van de arbeiders zelf In verband daarmede zal noodig wor den een retjrganisatie van de Rijksverze keringsbank Deze moet niet, zooals op dit oogenblik, alleen de ongevallenverze kering behandelen en overigens niets an ders doen dan practisch de invaliditeits verzekering betalen, maar het moet zijn een controleerend lichaam, dat tevens een taak heeft bij de herverzekering. In deze organisatie zullen de verzeke ringsraden evenzeer zoowel moeten con troleeren als herverzekeren, maar zij zul len nog hebben een andere laak. In de wet op de Raden van Arbeid is juist de belangrijkste taak die de Verzekeringsra den zouden kunnen hebben, niet lol zijn recht gekomen Die wet gaat hiervan uit, dat de maatregelen tot voorkoming van ziekten door de Raden van Arbeid zelf zullen worden genomen. Ik acht dit juist de slechtste organisatie daarvoor Maat regelen als het oprichten van sanatoria het oprichten van ziekenhuizen- kan men niet gedaan krijgen van de kleine Raden van Arbeid. Daarvoor moet men hebben de colleges die een grooter gebied be strijken. Daarom stel ik mij het volgende voor. Ik heb zooeven reeds gezegd, dat men, wat de premie betreft, overal moet hebben een premie naar een vast per centage van het loon. Nu weet ieder, dal' de kosten van de ziektebehandeling niet afhankelijk zijn van het loon. Daar van zal het gevolg moeten zijn, dat men een progressief percentage van de pre mie afzondert en overbrengt naar den Verzekeringsraad, om dat te gebruiken voor de stichting van sanatoria en zieken huizen. Men zal zeggen.- aanvankelijk beteekenl dit niet veel, maar, zei de minister, het kan ook aanvankelijk wel wat beteeke- nen, indien men aan de Rijksverzeke ringsbank de bevoegdheid geeft, onder waarborg van deze gedeelten van de pre mies aan de Verzekeringsraden te geven kapitaal in leen. Dan zal men zeer spoedig langs practischen, niet bureau cratischen weg kunnen komen tot de op richting van sanatoria en ziekenhuizen ten, zoodal op 31 Dcc. 1912 de bond 63-1 leden en donateurs telde- of 15 min der dan een jaar tevoren 't Batig saldo over 1912 bedroeg blij kens de rekening en verantwoording van den penningmeester f 233,365. Na een uitvoerige discussie werd be sloten f 225 daarvan le storten in de kas van "t feestcomité Plan 1913, dat nog f 300 te kort komt De drie aftredende bestuursleden, de heeren M Geelhoed, T. Manse en F Piekema werden met algemeene stemmen herkozen. Gewezen werd op de slechte opkomst Ier vergadering en werden middelen aan de hand gedaan om te trachten meerdere leden die te doen bezoeken. Voortgegaan zal worden per adverten tie in de plaatselijke bladen een alge meene vergadering uit le.schrijven en de redacties le verzoeken onder gemeente- nieuws de aandacht er op te vestigen. Verder werden middelen besproken om het ledental in elk geval stationair le doen blijven en zoo mogelijk le verlioo- gen. De meeste aandacht ontving een idee van den heer Van der Peijl om voor het jaar 1915 reeds een voorloopig plan voor een feest in elkaar te zetten en dan per circulaire personen aan te zoeken lid van den Bond te worden Een voorloopige commissie van 3 le den, beslaande uit de lieer^n F. Piekema, T. Bretsclineider en P Landsman, werd daartoe benoemd, die zich op nader ad vies zal verstaan met den heer de Hondt, die zich in het comité voor de Nieuwe «Stad heeft doen kennen als iemand, niet ontbloot van organisatorisch talent. De directeur-generaal der Staats spoor heeft o.m. een >-orvolle vermel ding wegens beloonde eerlijkheid toege kend aan den hoofdconducleur le kl. .T. J. Oosterhuis te Vlissingen. Uit Middelburg. Mr. E. E. van Raalte, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, zal Maandagavond a.s., 5 Januari 1914, des avonds om 8 uur in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" alhier voor de leden en begunstigers (welke dan het recht van introductie hebben) der Vrijzinnige Propaganda-vereeniging optre den met een rede, getiteld: „op weg naar de grondwetsherziening." Tevens heeft de heer II. Snijders zich bereid verklaard voor dezelfde vereeni- ging in de volgende maand het woord te voeren. De 12jarige K wonende Vlasmarkt a 1- hier had hedenmorgen op de Groote Markt liet ongeluk bij het „baantje glij den" te komen le vallen, waardoor hij met liet hoofd op de steeneu sloeg. Bewuste loos werd hij bij M. II. Boasson binnen gedragen, waar de inmiddels ontboden geneesheer, dr. Weijl, een lichte hersen schudding bij hem constateerde Weer bijgekomen werd hij naar de ouderlijke woning overgebracht „Het Leven" van heden bevat een aar dig artikel over liet oudejaarsavond ge bruik, dat dien avond oesters met cham pagne eischt Fraaie foto's van hel oester- bedrijf in Zeeland luisteren hel artikel op. Uit Vlissingen Gisterenavond vergaderde de V1 i s- singscheOranjebond in de kleine zaal van 't Concertgebouw Behalve het bestuur waren slechts en kele leden aanwezig. Blijkens hel jaar verslag bedroeg op ultimo December van het vorige jaar het ledental 649 28 nieuwe leden traden toe, terwijl 43 le den om verschillende redenen bedank Uit Zuid-Be ve tand. Bij de dezer dagen gehouden klop jachten in den Reijgersbergschen polder werden 183 hazen geschoten en in den Zimmermanpolder 83 hazen o Uit Schouwen -Duiveland. Op een Zaterdag te Zierikzee in het Volkskoffiehuis gehouden vergadering is het voorloopig comité voor liet Volks petitionnement voor plaatselijke keuze omgezet in een definitief. Dit comité stelt zich voor oogen in de verschillende plaat selijke bladen artikelen te plaatsen ten einde nader uit le leggen wat „Plaatse lijke Keuze" eigenlijk beteekent en het doel, dat er mee wordt beoogd Ook zal zooveel mogelijjk propaganda- lectuur worden verspreid en een spreker worden uitgenoodigd om op een openbare vergadering nogmaals de beteekenis en het doel van „Plaatselijke Keuze" uiteen te zetten. Het comité is nu als volgt samengesteld I De heer Perrels, voorz., Mej. A. C Vooren, tijdelijk secretares, de heer ds Gouverneur, penningm verder Jonkvr. Schuurbeque Boeyc, ïnej. Moelker, mevr. de Jongli—Slark en de heeren Brons, van Duin, Matthijsse, Polvliet, van Roon, Rom- mers, M. de Vos. o Uit Zeeuwscb Vlaanderen O D Men meldt ons uit Sas van Gent: Onder den drang der omstandigheden is door den Waterstaat eindelijk er toe overgegaan een verlichtingsbron aan te brengen op de beide kanaal bruggen, die tot heden bijna van alle verlichting ver stoken waren De aanhoudende klachten en het steeds toenemend aantal ongeval len met fietsen en rijtuigen, die in den donker over den gespannen ketting strui kelden en die merkwaardigerwijze tot heden nog al goed afliepen, hebben lol dien maatregel gedrongen. Hier mag met recht gezegd worden dal uit het kwade het goede geboren werd Maandag werd door het gemeentebe stuur van Philippine verpacht bij opbod de gemeentetol gedurende het jaar 1914 Pachter werd de heer M de Baets voor de som van 1060 gulden. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W D Gisteravond hield te Sluis de heer Parrée van Amsterdam, directeur der A. Canada-Hypotheekbank eene volksvoor dracht, voor hot Nutsdep. SIuis-Aarden- burg. 't Onderwerp was: „Canada's rijk dom en natuurschoon", verduidelijkt door lichtbeelden. Een talrijk pubhek volgde met aan dacht de aangename causerie; jammer dat de lantaarn de oorzaak was, dat de fotografieën niet lot haar recht kwamen Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Jaarsveld K. van As te Moercapelle; voor Bergambacht P. de Looze te Waarder (bij Woerden Geref Kerken. Beroepen te Koog-Zaandijk A M Boeyenga te Arnemuiden; te Hoogeveen M Jongebreur Le Veenendnal Aangenomen naar Ezinge, M. Sta dig le Recuwijk Christ. Ger Kerk. Bedankt voor Almelo Joh Jansen le Utrecht. In den Haag was gister een Carmen Sylva-avond georganiseerd, waaraan o a meewerkten Tilly Koenen, mevr. Iloltrop- van Gelder, Röntgen, en een dameskoor onder II Völlmar. Mr. J II. Abeudanon hield een korte feestrede. Zeer in den smaak vielen ook een aantal lafereelen uit het Roemeensch volksleven, samenge steld door mevr Grothe—Twiss Heemschut-conferentie Te Amsterdam is gistermiddag een tweedaagsche conferentie van den Bond Heemschut begonnen, die zeer druk be zocht was. Op deze eerste bijeenkomst werd door A. W Weismann, de secretaris van den Bond, een voordracht gehouden over „Heemschut in 1912 en 1913", waarin achtereenvolgens de meeste Heemschut kwesties werden behandeld, die zich hier te lande in dit jaar voordeden Mr. J. W. Frederiks hield in de avond vergadering een rede over „Bestrijding van inbreuken op natuurschoon en stads- J schoon", daarbij in 'l bijzonder beplei tend het maken van een wettelijke rege ling, en aangevend hoe zoo'n verordening er moet uit zien wil zij aan het doel be antwoorden En eindelijk hield de heer J. H. W. Leliman, bouwkundig ingenieur, een voordracht over schoonheidscommissies en openbare bouwkundige advies-bureaux ten doel hebbend den smaak- en kunstzin weer op te wekken. wijs uit pacdagogisch eu maatschappe lijk oogpunt het beste is, wijl het in het kind ook inderdaad het kind respecteert en door zijn algemeen karakter recht laat wedervaren aan alle richtingen op gods dienstig en politiek gebied, voor zoover deze op de school aan de orde komen, „van oordeel, dat dc politieke constel latie van het oogenblik, ook met het oog op de totstandkoming van hel algemeen kiesrecht, hel ongewensclit maakt een uit spraak te doen, ten vóór- of ten nadeele van de verplichte neutrale staatsschool; „besluit le ten aanzien van de voor stellen 10 en 11 van den beschrijvings brief over te gaan lot de orde van den dag, 2e de propaganda voor het open baar neutraal onderwijs met hernieuwde kracht te blijven voeren: 3c alles te doen, wat dienstig kan zijn om te zorgen, dat de gesubsidieerde bijzondere scholen ten aaneen van de materieele zijde van het onderwijs aan geen lagere eischen moeten voldoen, dan de openbare" E e d s w e i g o r i n g In zijn gisteren uilgesproken arrest, in een zaak betreffende eedsweigerüig, heeft de Ilooge Raad, naar de N. R. C meldt, uitgemaakt, dat art. 161 strafvordering, hetwelk een regeling inhoudt, alleen pas sende voor ben, die tot een kerkgenoot schap behooren, niet veroorlooft voor hem, die daartoe niet behoort, een met bedreiging van straf af le dwingen ver plichting tot eedsaflegging aan te nemen Bij het eenige weken geleden te Rotterdam door de vereeniging Mercurius afgenomen examen is o m geslaagd voor Engelsche Handelscorrespondentie de heer W Appel ambtenaar der Mij Zee land. Bond van Neder 1. Onderwijzers In de groote Doelenzaal te Rotterdam is gisterenavond de 38e alg. verg. van den bond van Ned. onderwijzers bijeen gekomen. Nadat de heer Ossendorp de openings rede had uitgesproken, werd namens het secretariaat meegedeeld dal de bond thans 4531 mannelijke en 2435 vrouwe lijke leden lelt, verecnigd in 198 afdec- lingen. Aangenomen werd ecu voorstel der afd. Amsterdam, om een prijsvraag uit le schrijven voor een populaire brochure te- gen het hoofdschap en voor de zelfstandige positie van den klasse-onderwijzer in de school Eveneens werd aangenomen een voor stel der afd Alkmaar om een krachtige actie te voeren voor dezelfde aangelegen heid; terwijl in de derde plaats goed keuring verwierf een voorstel der afd. Schoonhoven, om de in de verkiezings campagne gevoerde propaganda voor de eischen van den Bond te blijven voort zetten Voorts een voorstel der afd. Amster dam, om bij de Regecring aan te dringen op wettelijke regeling van de nonaclivilcit van onderwijzers. Ten slotte werd de kwestie bijzonder- openbaar onderwijs breedvoerig bespro ken, waarbij de volgende motie van de afd. Amsterdam met groole meerderheid werd aangenomen, nadat een voorstel om de tweede alinea daaruit le schrappen was verworpen: „De algemeene vergadering, ten volle overtuigd, dat openbaar neutraal onder Ongelukkige beklaagde De vorige week stond voor de L'trecht- sche Rechtbank terecht de 22-jarige bar- biersbediende J T v. N beklaagd al lerlei voorwerpen te hebben gestolen uit do zakken van de jassen, hangende aan de kapstokken in de Openbare Leeszaal. Deze beklaagde die alles bekende, thuis al het gestolene had opgestapeld en zeide niet zeker te weten of hij het wilde ver- koopen, is in hooge mate lijdende aan suikerziekte; zijn vader is zonder werk, kan zelfs niet werken en de beklaagde zelf was zonder betrekking, toen hij de daden pleegde. Het O M had diep mede lijden met den stakker die hoognoodig in een ziekenhuis moet worden ver pleegd. De geneeslieeren hebben dat ver- khiard De ambtenaar van het O M. requireerde daarom 'eerst opneming in het Ziekenhuis en na de genezing twee maanden gevangenisstraf De Rechtbank stelde op verzoek van den verdediger den ongelukkige op vrije voeten. Gisteren luidde het vonnis 17 dagen gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, waar door de 17 dagen reeds zijn geboet. Maasb SPORT. N O C. en N G. V De Tel meldt, dat een vergelijk lus- schen hel Ned 01 Comité en liet Ned. Gymn. Verbond, dank zij dc bemiddeling van J Warner, den voorzitter van den N V B eerstdaags is te verwachten V d r i n e s. Védrines is ia zijn vliegtuig te Kalro aangekomen en daar geestdriftig ontvan gen. De ondervinding van 37 jaicn bewijst dat ter voorkoming van verkoudheden, influenza en bronchitis zoowel als ter genezing van Resl en Borst-Aaniteeningen er geen geneesmiddel bestaat dat zóó zeker en zóó snel werkt als de echte (VAN LEVERTRAAN) Het „Visscher" handelsmerk op de verpakking onderscheidt

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1