MIDDELBIIBGSCBB COUBAIT, Dinsdag 16 December. FEUILLETON. CHRISTINE, N'. 287. iö6* Jaananp. 1913 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, t per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. i Afzenderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospeotussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertsntiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóir één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere iamilieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meet 2# cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemon. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Baren* A. DE LA 9AB Az„ Hi.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. BeAnti-ReyoIntionnaire Kamer- dab ea bet Onderwijs. Jiujst na het afdrukken van ons vorig miinmer ontvingen -wc liet volgend tele gram uit Den Haag, dal we per bulletin bekend maakten De anti-revolutionnaire Kamerclub heeft beden middag vergaderd en ver klaart van meening te zijn dat na het antwoord van den Minister van Bin- nenlandsclie Zaken, Zaterdag gegeven, de 4>cjrwaron zijn weggenomen tegen het zit ting nemen in de Staatscommissie in zake hel onderwijs Deze verrassende mecdeeling deed van zelf de vraag rijzen of de anti-re\. Ka- emeyioden „den leider ontrouw" waren geworden. Want na de krasse uitlatingen van dr Kuyper was het bijna niet denk baar dat hij plotseling zoo geheel zou omdraaien. •Eoeh is dal geschied. De Kamerclub ha'd verlofEen driestar in de „Stan daard" van gisteravond geeft daar blijk van. Als motief voor den omkeer wordt daarin aangevoerd het feit dat minister CorI van der Linden in zijn repliek van Zaterdag de subsidie uit de gemeentekas niet buiten het debat sluit. De „Handelingen van die zitting zijn nog niet door ons ontvangen. In het kort verslag wordt het daarover door den mi nister gesprokene als volgt weergegeven Wat de Regeering gezegd heeft *en aanzien van de subsidieregeling, is zoo ruim mogehjk bedoeld Dit is bedoeld algeheel, en niet alleen ten laanzien van de rijksfinanciën. Als de heer Van der Voort van Zijp nu vraagtga nu nog iets verder, dan moet spreker die vraag afwijzen. Wje kunnen niet anders zeggen dan dat des»e woorden al een zeer zwak motief zijn voor zoo'n algeheelen omkeer in den man die Zaterdag nog schreef „Over zijn recht onderhandelt men niet. Dat moet gegund of geweigerd worden", en die nu toestemt in het zitting nemen in een commissie welke over dat recht zal onderhandelen. De waarheid is natuurlijk dat dr. Kuy per de leiding rechts uit zijn handen voelde ontglippen. Men moet zich verheugen over het Heit dat de anti-revolutionnairen niet lan ger weigeren mee le doen. Maar voor dr. ■Kuyper is het een nederlaag van betee- kenis dat niet alleen zijn non-possumus- voorstel zoo geheel ter zijde werd ge sehoven, maar dat hij bovendien ge dwongen werd ook zijn verzet tegen die commissie zoo geheel op te geven. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Maandag. Nu president Goeman Borgesius erin is g«*aagd om de vorige week de alge- meene beschouwingen ten einde te bren gen, was liet heden een weinig beteeke- nende en kalme zitting. Als orde van, werkzaam hedeu is aangenomen, daj^in de dagvergaderingen zal worden voortge gaan inel het lieden in discussie genomen vierde hoofdstuk (Justitie) en vervolgens zal worden behandeld het tiende hoofd stuk (Landbouw, Nijverheid en Handel), in ide avondziltingen zal na Waterstaat liet achtste hoofdstuk (Oorlog) worden behan deld Der esteerende zesde en zevende hoofdstukken (resp Marine en Finan ciën) moeten^ dan in de dagzillingcn worden afgedaan, tenzij deze beide of een van beide wordt bewaard tot na den vacantietijd. Met Binncnlandsche Zaken is dit vrij zeker 'l geval, aan dit zware hoofdstuk te beginnen wordt blijkbaar tevoren hopeloos geacht! De heer Duymaer van Twist wilde Woensdagavond nog niel met de oorlogsbegrooting beginnenwilde zelfs de avondvergadering van Woensdag op Donderdag verschuiven. De president moest er niets van weten, hield aan de regelmatige orde vast en had de Kamer aan zijne zijde. Maar evenals nu reeds twee jaren achtereen worden alle hoofd stukken allerzonderlingst dooreengewor- pen, moet hel zelfs voor Kamerleden moeilijk zijn om te weten welk hoofd stuk behandeld wordt. Laat staan dus voor buitenstaanders! Waar is toch de goede oude tijd toen alles rustig in. olgorde ging Lang, lang isl 's her! Bij hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Slaat) kwamen de heeren de Meester en ter Laan pleiten voor de ambtena ren der Rekenkamer, die nu allicht hun ne tractementsverhoogingen een jaar vroeger zullen zien beginnen. En de heer heer Klcerekooper kwam bij den post der ridderorden enkele opmerkin gen maken, die geen bepaald antwoord eischtcn, maar op zuinigheid bij dezen post aandrongen. Men is er anders in 't jubeljaar 1913 niet overdreven royaal mede geweest; in andere landen is dat wel anders Bij het algemeen debat over de Justi- tie-begrooting dat toen volgde, deden zich een drietal sprekers met algemeene jus- titieele wenschen hooren, allen kort ge lijk 't nieuwe reglement dit wil. De heer Mendels vroeg den Minister vooralj niet te veel ter hand te nemen, bleef verlangend uitzien naar de herziening van 't Wetboek voor Strafvordering, en ver wachtte van de administratieve recht spraak veel discussie; doch vroeg voor alles den Minister zijn aandacht toch eens te wijden a,an die tal van dringend nood zakelijke wijzigingen in verschillende wet ten, welker onjuistheid in het dagelijksch leven zoo dikwerf en zoo scherp wordt gevoeld, en veelal met een enkel veran derd artikel is te ondervangen. De heer Van Hamel sprak er over om eens wat minder de preventieve hech tenis toe te passen; pleitte voorts voor bepalingen in dc Kinderwetten om het den Voogdijraden mogelijk te maken de ouders hunne verplichte bijdragen te doen betalen, en voor duidelijke wetge ving inzake de lijkverbranding; had ove rigens goede verwachtingen van dezen. Minister De heer Schim van der Loeff wijdde zijn maidenspeech in het Parle- Naar het Engelsch. door L. G. 310 BE RL Y. 74. Hoe zacht ook gesproken, Cicely ver stond deze woorden, zij keek met ver bazing naar het veranderde gezicht van haar neef cn zei onwillekeurig „Maar Rupert ik begrijp er niets ran Ben je heusch zoo blij dat Chris tine gevonden is?" Rupert zag haar een weinig verlegen aan „Heb ik mijn gedachten uitgesproken?' zei hij; „luister eens, Cicely, ik vrees dat ik op dit oogenblik niet aan juf frouw Moore dacht, ofschoon het mij plezier doet, ja, bijzonder veel plezier, dat zij veilig en wel terecht is En ze is daarenboven in zulke goede handen", voegde hij er zachter bij; aan de stra lende uitdrukking die Cicely opmerkte in zijn oogen, begreep zij dat er een Rupert was dien zij tol nu toe nooit ge kend had, behalve den Rupert, zoo sterk als een rots op wien men kan steunen. „Nu ik eenmaal zooveel gezegd heb, begrijp ik dat het niet is zooals het behoort, er niet nog wal bij te voegen", sprak hij snel. „De dame van wie dit telegram komt Margaret Stanforth is een vriendin van mij, een zeer dierbare, hoogstaande vriendin Ik had haar uit het oog verloren en het doet ttnij zooveel genoegen te weten waar zij is". Ofschoon die woorden heel zake lijk waren, bijna koel, zag Cicely dat dc man die zich zelf gewoonlijk in be dwang hield, diep bewogen was, dat hij zijn ontroering haast niet kon bedwin gen. Zij had den tact niet direct (ant woord te geven op zijn woorden, maar zeide „Het doet mij erg veel plezier dat Christine in zulke goede handen geval len is. Ik moet deze tijding dadelijk aan Neef Arthur telegrafeeren. Het is, schijnt het, van heel veel gewicht „Ja stellig", antwoordde Rupert een weinig afgetrokken. Hij deed zich zelf geweld aan en copiecrdc het telegram' voor Cicely; toen het afgezonden was ment aan maatregelen tegen de oneerlijke concurrentievroeg wijziging van de Mcr- kenwet, artikelen over de onrechtmatige daad en ten slotte, als meest heel aan brengend, de invoering van een handels register, voor welken burgerlijken stand der industrie, die in de meeste landen van Europa reeds bestaal, hier geene po ging meer werd gedaan sedert minister an der Kaay aftrad. Morgen en Woensdag gaan we overdag verder met Justitie; Woensdagavond is de begrooling van Oorlog aan de orde. Daarbij worden wel algemeene beschou wingen van duur pn omvang (verwacht1 V. d. M. Avondzitting. Oef1 De algemeene beschouwingen over „Spoorwegen" zijn er. Maar niet minder dan 27 sprpkers namen deel, en het is begrijpelijk dat de voorzitter aan drong op beperking in de replieken We zullen ons maar bepalen tot enkele plaatselijke kwesties van Zeeuwsch be lang. Zoo drong de lieer Fruytier nog eens aan op spoedige plaatsing van het zoo hoog noodige nieuwe station te Ril land Bath, en bepleitte hij de noodzake lijkheid van een halte met los- en laad plaats te Kruiningen. De minister antwoordde dal een plan oor het station te Rilland-Balh dezer dagen is ingediend en dal ook ten aan zien van Kruiningen spoed zal worden betracht. En verder stippen we nog aan de ver klaring van den minister dat er geen sprake van lean zijn de internationale treinen via Roozendaal—Vlissingen te Ber gen op Zoom te doen stoppen BINNENLAND. ONTDUIKING DER VACCINATIE. We deelden onlangs mee wat bij het afdeelingsonderzoek van de begrooting van binnenlandsche zaken werd opge merkt over de ontduiking van de vacci natie, doordat voor kinderen, die door de plaatselijke geneesheeren wel bestand geacht werden tegen vaccinatie, attesten werden verkregen van elders wonende dokters, die het tegendeel verklaarden In de Memorie van Antwoord merkt de minister hierover op, dat hij, al valt uit de ter kennis van den Centralett Gezondheidsraad gebrachte gevallen zon der meer niet te concludeeren, dat een verkeerde practijk in zake. vaccinatie zich gaat vestigen, toch zal doen nagaan, of de afgegeven geneeskundige verklaringen formeel juist zijn en zoo neen, welke maatregelen te dien aanzien anders zijn te treffen. DE WAARSCHUWING AAN NOTARIS VAN DALSU3I. Zooals we in een deel onzer vorige op lage nog konden meedeelen, verzocht bij het algemeen debat over de be- grooting van justitie de heer Mendels aan den minister zijn afkeuring uit te spreken over het aanmatigend en onbevoegd optreden van de kamer van toezicht op het notarisambt te Middel burg, door aan den notaris Van Dalsum een disciplinaire waarschuwing te zen den, naar aanleiding van een door dezen in het blad „De Volkswil" geschreven crilisch artikel over de handelingen van de leden van Gedeputeerde S!aten Fruy tier en Dieleman De Rijksmiddelen in 1013 De opbrengst der rijksmiddelen (hooid- 8om en opeenten) over de maand Nov. 1918 bedroeg f 21.879.970.91. Het één-twaalfde der raming over bet gelieele jaar bedraagt f 15.690 738.25. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de eerste elf maanden 1913, verge leken met die over do eerste elf maanden 1912. Middelen 1913: 1912. Gro^belast f 14 017 758.45 f 13.896.384 81 Personeel 11 106 476.5* 10 752.771454 Bedrgfebel 13176 449.09 11 718 002 874 Vermog bel 10.211 273 41J 10139.136 014 Mijnrechten 36 385 44 14736 24 Invoerrecht. 15 621 142 534 14 466 970 444 Formaafreg 23 296 22J 26 880 97j S uker 25.220 953 99 >21.176 714.28* Wgn 1 231.597.48 1 233 664.474 Gedistilleerd 26 098.814 18 20.006.836 17* Zout 1.698.001.18 1.605 308.94 Bier en Azjjn 1 484.902.85 1 374 329.44 Geslacht 5.312.874.984 5 055 759.76 Goud, silver 470 458.29 478 307 10 Eseaailoon 554 51 614.114 Zegelrechten 6 056.160 87 5.436.418.75 Registrator. 7 181901.09 7.178 901.04 Hypotheek! 758 371 59 743.914 524 Successier. ,15.412 17170 13 557.217 57 Domeinen 1.518 751.244 1,298.789.27 Posterjjen 16 576 185 77 15 502 049.74 Rjjkstelegr 4 770 668— 4 573 275.- Staatsloterjj 629.934 36 629.413.72 Jacht, vis8ch 177 820- 171.679.25 3 390.144.884 3 264 833 144 Totaal 1182 191 04859 f172.6029 8614 Bij het bedrag der bedrijfsbelasting is inbegrepen hetgeen aan Ned.-Indië zal zijn uit te keeren. Onder het bedrag der posterijen zijn be grepen de saldo's van buitenlandsche afre keningen en de porten in afrekening. CÏIRIST-HIST. UNIE. Naar de „Nederlmeldt is dc eerst volgende algemeene vergadering van de Christelijk-Historische Unie bepaald op 22 Januari a.s. te Amsterdam. ARBITRAGEVERDRAG MET DE V. S. Reuter seint aan de door hem bedien de bladen Staatssecretaris Bryan en ridder van Rappard, de Nederlandsche gezant, zijn het eens geworden over de bepalingen van een arbitrage verdrag op dc grond slagen, die de tegenwoordige regeering kort na haar optreden heeft bekend ge maakt. Dit is het zevende verdrag, dat op dien grondslag gesloten is, doch het eerste met een Europeeschen staat. Dit lie Staatscourant. Bij Kon. besluit: is e o verleend op verzoek aan R. Snel als leeraar R II B S te Bergen op Zoom; is e, o verleend in O.-Indiê aan den luit. I z 2e kl. A J W. van Anrooy: zijn bevorderd tot kap de le luit der art. G L M. H Higly en R D Storm Buijsing; is bevorderd tot hoofdcomm. d. post E. v d. Wal adj.-insp te Groningen; is benoemd tot directeur van het post kantoor te Dordrecht J G. van Nauta Lemke te Koog-Zaandijk, is e o verleend aan den dir. van het postkantoor le 's Bosch H A H Can ter Cremers Dit Stad en Provineie. Uit Middelburg. Hel bestuur van de dezen zomer al hier gehouden tentoonstelling van Zceuwsche klecderdrachten, woningen, meubelen, volkskunst, gebruiken enz., heeft aan de deelnemers in het waar borgfonds meegedeeld dal tengevolge van liet drukke bezoek, volstaan kan wor den met 43 pet van het waarborgfonds op te vragen. Men verzoekt ons er op te willen wijzen dat het dagelijksch bestuur on zer gemeente liet plaatsen van weg wijzers van den A. N W. B. niet heeft geweigerd, maar wel een andere route wenschle Volgens onze inlichtingen; wilde de Bond de route naar Domburg leiden van het station langs de Turfkaai, St Jans straat, Lange Delft, Markt en verder door de Noordstraat, en waren B. en W. voor een route „buitenom" We mcenen ech ter dat het belang der neringdoenden het gewenscht -naakt de vreemdelingen niet om de stad heen te doen rijden, maar wel er dwars door heen De vreemde toeristen zelf zullen trouwens ook niet anders wenschen, en ook niet anders doen Uit Vlissingen. Met de nachtboot „Oranje Nassau" der S M Zeeland is hedenmorgen te Vlis singen aangekomen Z. H prins Hein- rich van Pruisen Per Noord-Duitsche mailtrein waarin een salonvoertuig was geplaatst, werd de reis naar Iüel voort- Bij Kon. besluit van 13 dezer is, met ingang van 1 Januari 1914, aan den bui tengewonen luitenant ter zee 1ste klasse bij de Koninklijke marine-reserve T M. Lucas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve St Crt wendde hij zich tot haar en zei „Ik wou wel eens welen of ik partij mag trekken van de mededeeling die dit telegram mij gedaan heeft; of ik zelf ook naar Graystone mag gaan?" „Er is niet direct een adres opgege ven, zie je wel", antwoordde Cicely, zij met haar vlugge vrouwelijke scherpzin nigheid had dit dadelijk opgemerkt, „Het postkantoor Graystone alleen is opgege- j ven, het is duidelijk dat zij, om welke reden dan pok haar eigen adres niet heeft genoemd. Ik durf geen raad te geven daar ik zoo weinig van de om standigheden afweet, maar ik zou den ken dat hel niet zou zijn zooals het hoort, gebruik te maken van een tele gram dat niet «aan je geadresseerd is men veronderstelt natuurlijk dat je er niets van weet." „En er zijn nog wel dwaze menschen op de wereld die beweren dat een vrouw geen eergevoel heeft," riep Rupert, met een gedwongen lachje uit „Je kunt mij een lesje geven omtrent het punt eerge voel, dat is zeker Je hebt natuurlijk volkomen gelijk", hij lachte weer, een droevig bitter lachje. „Ik kan er niet naar toe gaan en trachten haar op te Uit Walcheren. Onze correspondent te Souburg meldt ons thans vernomen te hebben dat de heer Van Zanten Zaterdagavond bericht had gezonden, niet te komen Zaterdag middag waren echter de strooibiljetten verspreid. Dus allen kwamen te vergeefs. sporen op de mededeeling van een tele gram, dat niet voor mij bestemd was. Maar o het is zoo hard om niet te gaan." Hij keerde zich om, legde zijn armen op den schoorsteenmantel en rustte er een oogenblik op met zijn hoofd een heel kort oogenblik slechts Toen hief hij zich moedig op en zei op kal men toon „Neen, ik moet trachten dit telegram te vergeten en mij zelf wijs maken dat ik cr evenmin iets van weet als te voren „Het spijt mij zoo vreeselijk Rupert", zei Cicely zacht, niet zooveer als ant woord op zijn woorden als op zijn blik „Zou niemand er iets aan kunnen doen?" „Je bent een innig lief vrouwtje", ant woordde hij „neen er is niets aan te doen. Mevrouw Stanforth is een vrien din van mij, de beste vriendin die ik ooit gehad heb, en als zij het verstandi ger vindt dat wij elkaar niet zien, dan moet ik mij daarbij neerleggen. Maar het is vreeselijk", voegde hij er bij met een bitteren lach X— Dal telegram aan Sir Arthur Congreve zou reeds den vorigen dag verzonden zijn, indien Margaret niet gedurende het gesprek met Christine een erge flauwte gekregen had Het verhaal van het me daillon dat Christine beweerde van haar moeder ontvangen te hebben, het aan schouwen van het kleinood, dit alles had Margaret zeer ontroerd en zij was neergevallen in haar kussens en had haar bewustzijn verloren. De woorden die zij gesproken had vóór haar flauwte waren als onsamenhangende klanken voor Chris tine, zij had er niets van begrepen, en door den schrik bij de bewusteloosheid van Margaret dacht zij er in 't geheel niet meer aan Zij had er inderdaad zoo weinig waarde aan gehecht, dat toen dr. Fergusson zijn patiënt kwam bezoeken, Christine de plotselinge flauwte alleen had toegeschreven aan het lange, interes sante gesprek dat zij samen gehad had den; Christine voegde er bij vol zelf verwijt: „Ik had I n 't geheel niet hier naar toe moeten komen en stellig en zeker had ik haar niet moeten toonen hoe ver schrikt en ontdaan ik was." W.ordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1