RIRDEFRFRGSFHK FOFRAAIT, 13«' Jaargang. Zaterdag 13 December. Ingezonden Mededeelingen. TAMINIAU's JAM de BESTE. Uit Stad en Provincie. ingezonden Mededeelingen X P. 295. 1913 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 12 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middagB vóór eén uur aan het bureau bezorgd zijn. Adverteatiën 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel mee 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij ini Tot de plaatsing van adverteutiÖD en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentle-Barenn A. DE EA HAK Az., N.Z. Voorburgwal 26S, Amsterdam. Dit nummer beBtaat uit drie bladen en een Kinderblad. EERSTE BEAD. De kansen op een onderwijs- compromis. ■t komt andere klem- en teekening in de rechterzij ae als een gevolg van de tegemoetkomende verklaring van minister Cork van der Linden in zake onderwijs. het nog altijd overheerschende punt in de politieke situatie. Er is althans bij twee groepen rechts een verzachting gekomen in de afwijzende houding, aangenomen tegenover de aan kondiging in de Troonrede van een com missoriaal onderzoek naar een algemeen bevredigende regèling, nl. bij de chr.- historischen en de katholieken Daaren tegen blijft dr. Kuyper nog altijd onver zoenlijk Voor we de daarvan gebleken feiten nader in't licht stellen, zij nog even kort gememoreerd, dal de meedeeling van mi nister Cort van der Linden hierop neer kwam, dat het ministerie wel niet zelf een herziening van art. 192 (der Grondwet zal voorstellen, maar bereid is haar loyale j medewerking te verlecnen wanneer het in de bedoelde commissie noodig blijkt voor een compromis, dat er een ander grondwetsartikel komt, en wanneer door die commissie een andere formule wordt ontworpen, die bij tijdige indiening ook kans heeft tegelijk behandeld te worden met de herziening van het kiesrecht- artikel. Door zoo'n „behandeling binnens kamers" zou makkelijker een formulee ring worden gevonden, voor allen aan neembaar, dan bij een debat in de Ka mer, meende de minister niet ten on rechte. Wat is er nu van rechts daarop ge antwoord? Van katholieke zijde vonden we een beschouwing in „De Tijd". Zooals men weet had de katholieke Kamerclub en „De Tijd" zegt er nu bij, dal men gerust kan aannemen dal het niet zonder overleg met de beide andere rechtsche partijen geschiedde het besluit genomen om geen harer le den deel te doen uitmaken van deze com missie, tenzij van regeeringswege artikel 192 in de Grondwetsherziening betrokken zou worden en de opdracht der commis sie van dien aard zou zijn, dat zij ge lijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs niet uitsloot. „De Tijd" meent nu, dat de regeering thans nader tot de katholieke partij is getreden, en dat nu in ell^ geval een deel van de brug is gebouwd waarover men tot elkander kan treden. Een over eenkomst kan giog den goeden wil van weerszijden bezegelen. Van christ.-historische zijde heeft gis ter de heer De Savornin Lohman in de Kamer een antwoord gegeven, dat men wel mag geschouwen als het voorloopig aanvaarden van de uitgestoken hand. Hij erkende hel voordeel van het denkbeeld der regeering, omdat daardoor het vraag stuk wordt losgemaakt van politieke com binaties. Het wordt aldus niet een porte- feuillekwestie, maar een van de Kamer, zei hij. Wie meewerken wil kan dal doen. Wel behield hij zich nog alle vrijheid voor, omdat hij eerst de voorstellen zal moeten zien, alvorens zicli uit te spre ken, maar dit kan men toch wel aan nemen dat zijn partij niet zal weigeren zitting tc nemen in dc commissie. Er moet hier bij gezegd worden dat de heer Lohman zich van den beginne af niet heeft vereenigd met de voorstellen tot een non-possumus-taktiek; maar toch betoogde hij nog in zijn rede van 1 De cember dat het voorstel der regeering de oplossing op de lange baan schuift. Dus ook bij hem een milder oordeel. Maar wie in geen enkel opzicht van meening veranderd is, dal is dr. Kuyper. Een s champere Standaard-driestar over de vos die de passie preekt, werd aan gevuld door de aanmaning in een vraag- ELST BIJ ARNHEM. gesprek met „JDe Tijd" dat z. i. Rechts niet tol de commissie moet toetreden, en dat er geen sprake kan zijn van ge deeltelijk toegeven. „Het ergste is, zei hij mocht uien lot zoo'n compromis geraken, dan is het uit, dan zijn wij ons recht kwijt, dan kunnen wij later niet opnieuw beginnen I" „Van cenig toegeven kan dus, vol gens u, geen sprake zijn?" infor meerde de vrager nog eens duidelijk heidshalve. „Neen! Wij zouden dankbaar kun nen aanvaarden, als dit kabinet op den weg der rechtsgelijkheid een schrede verder wil zetten Maai' van onze volle eischcn afstand doen, dat gaal niet." We zullen dit nog aanvullen met de meedeeling dat die eischen in de boven bedoelde Standaard-driestar als volgt wor den geformuleerd: lo. algeheele finan- cieele gelijkstelling van Rijks- en Gemeen tewege, bij bouw en voor salarissen en meubileering; 2o. geen conditie die onze paedagogiek niet duldt; en 3o gelijktij dige /stemming over de beide revisiën Die laatste eisch over het gelijktijdig stemmen, beteekent natuurlijk in den mond van dr. Kuyper de wenscli om een gelegenheid te hebben voor liet door hem geopperde verkwanselen van de stemmen van rechts voor het algemeen kiesrecht, tegenover volkomen inwilligen der rechtsche eischen op onderwijs ge bied. Gelukkig blijkt meer en meer dat men in de andere partijen rechts anders over zoo'n sjacherpolitiek denkt. Dr. 'Kuyper sprak ten slotte.(den wensch uit dat Rechts eenstemmig zou blijven en dat er geen scheiding in de gelederen zou komen. In ieder geval echter zou de anti-revolutionnaire partij haar stand punt onverzwakt handhaven. Na hetgeen we aanhaalden van katho lieke en chr.-liistorische zijde is er veel vooruitzicht dat die eenstemmigheid rechts niet zal worden behouden, 't Is waar dat- er nog wel meer krasse voor beelden zijn geweest van het doordrijven door dr. Kuyper van zijn wil Maar het zou ons toch erg verwonderen als dal nu ook weer gebeurde. En we zouden er ons land geluk mee wenschen als het niet zoo mocht zijn. Het peil van de po litiek kan er slechts door verhoogd wor den Uit Middelburg. Naar aan verschillende bladen wordt gemeld, zijn de onderhandelingen welke door de „Imperial Continental Gas As- soceation" te Vlissingen waren geopend tot aankoop van de gemeentegasfabrick te Middelburg thans definitief af gebroken. Gisterenavond gaf de Turnclub „Ons Huis" haar jaarlijksche uitvoering in het Schuttershof alhier. Naar de 2e leider de heer De Baare, in zijn openingswoord meedeelde was de le leider, de heer van Loo, tengevolge van beroepsbezig heden verhinderd aanwezig te zijn. Na tuurlijk heeft dit gemis van den hoofdlei der zich doen gevoelen en zal zulks door de dieper ingewijden gemerkt zijn, doch wij gelooven niet, dat, het pu bliek het gemis heeft kunnen merken, de uitvoering gaf denzelfden uitnemenden indruk als het vorig jaar Het werken der leden vooral dwingt bewondering af Natuurlijk is niet alles even gaaf van uitvoering, doch indien men in aanmerking neemt dat bijna alle uitvoerenden door hun beroep, familie omstandigheden en dergelijke zich niet meer zoo geheel aan het turnen kunnen Wijden ais de jongeren, en dan ziet wat er bereikt wordt, kan een woord van lof niet achterwege blijven. Ook de jongeren echter, de meisjek voorop, hebben zich kranig geweerd. Met een dergelijke, talrijke, goed geschoolde en met ijver en lust bezielde reserve gaat ,Ons Huis" zeker een goede toekomst tegemoet De uitvoering werd opgeluisterd door de bekende slrijkmuziek van de heeren Haase en Hubreglse, die oolc voor dc dansmuziek zorgden, die de gasten van „Ons Huis" nog lang in vroolijke stem ming bijeenhield Men verzoekt ons in hel verslag van de openingsplechtigheid van „Kinder- zorg" alhier, de volgende correcties aan te brengen. In de rede van ds. De Ligt staal als datum van opening ge noemd 6 Maart 1909, wat moei zijn 1907, 127 kinderen moet zijn 126, en het ge sticht Valkenheide staal niet te Maar tensdijk, doch te Maarsbergen in Utrecht Tevens verzocht men ons nog mee te deelen dat onder de voorgelezen brie ven er ook een was van Prof Obbinlc te Utrecht, een der medeoprichters van „Kiriderzorg" Wij vestigen er, nog eens de aandacht op, dat de gezamenlijke mineraalwater-, bier- en melkslijters alhier besloten hebben staangeld voor hun flesschen te berekenen. Deze maatregel zal naar men in een advertentie in dit blad lezen zal, met 15 Dec. a s. ingaan Gisterenmiddag» liet de koopman F toen hij zich even bij S aim de Turfkade alhier bevond, zijn rijwiel buiten slaan Bij zijn terugkomst was hel echter verdwenen. De verdenking viel terstond op een in het grijs gekleed persoon van omstreeks 35 jaar .Dat dit vermoeden juist was, bleek 's avonds, toen de po litie alhier van uit Goes verwittigd werd, dat zich de bedoelde persoon al daar had aangemeld Het bleek te zijn zekere M. W. v. d. L., die verklaarde het rijwiel te hebben gestolen met de be doeling om in de gevangenis te komen Heden is hij ter beschikking van de justitie gesteld, Uit Vlissingen. Met de dagboot „Prins Hendrik" kwam te Vlissingen gisteravond een groo te Amerikaanschc post aan bestaande uit ongeveer 850 zakken Hiervoor waren vier poslrij tuigen in den Noordduilsclien mailtrein geplaatst De „VI. Crt verneemt dat door den heer C. Jamin te Rotterdam aan den ge meenteraad van Vlissingen een adres is gericht waarin, schadevergoeding wordt gevorderd voor het nadeel dat hij heeft ondervonden tengevolge van de langdurige verplaatsing van zijn zaak naar de Lepelstraat Zooals bekend is kon de heer Ja- min zijn afgebranden winkel eerst herbouwen nadat hem de rechten over den hem toebehoorenden grond welke grond eerst gedeeltelijk aan den publie- ken dienst was onttrokken weder wa ren toegekend Men deelde aan genoemd blad mede dat de heer Jamin een schadevergoeding vordert van f 2100. o Uit Walcheren. De afdeeling Serooskerke van den Chr. Nat Werkin. Bond vierde gisteren avond in haar gewoon vergaderlokaal haar jaarvergadering, tevens herdenken de Necrlands 10-jarige onafhankelijkheid. De eere-voorzitter Ds. D. Muller hield naar aanleiding van Psalm 126 eene ope ningsrede daarbij de verlossing van 't Fransche juk in gedachtenis brengen de. 't Jaarverslag van den secretaris gaf een kijk op 't leven en streven van de vereeniging. De zangvereeniging „God is mijn lied' orïderafdceling van de afdeeling wisselde de verschillende voordrachten en toespraken af met het zingen van lie deren 't Lokaal was fraai versierd Het was vrij Iaat, toen men van scheiden sprak. —o Uit Zuid-Beveland. Woensdagavond werd de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeni ging het „Groene Kruis" te Hoede- kenskerke gehouden, welke bijeen komst door 25 leden werd bijge woond. De rekening en verantwoor ding over hel boekjaar 1912/1913 werd goedgekeurd in ontvang ad. f 205,36" in uilgaaf ad. f 150,93, dus met een goed slot vanj f 54,435. Tot bestuurslid werd met 23 van de 25 stemmen herbenoemd de heer J Erme- rins, die periodiek moest aftreden. Na ingewonnen medisch advies werd 'Jerom besloten het magazijn met ver schillende verplegings-artikelen aan le uilen. Het geheele magazijn, was dien avond in de school voor de leden ter bezich tiging gesteld, van een en ander werd met belangstelling kennis genomen, ter wijl bleek, reeds zeer 'veie en velerlei arlikelen op het „Groene Kruis"-gebied betrekking hebbende, aan de vereeniging toebehooren. Donderdagavond vierde te Ierseke de coöperatieve broodbakkerij „Voor uitgang" het St Nicolaasfeest met de kinderen der leden welke laatste zelf ook toegang hadden De kinderen wer den lot 10 uur aangenaam bezig gehou- 'de£ er was een fonograaf, er werden liedjes gezongen en voordrachtjes ge houden St, Nicolaas deelde in eigen persoon versnaperiugen uit koek, choco- laad en ander lekkers en voor ieded kind een aardig geschenkje, 't Was voor voor ouders en kinderen een allervroo- lijkst feest Daar er voor één keer te veel kin deren waren, zou het feest Vrijdagavond herhaald worden Uit Noord-Beveland. De Fransche jagers zijn voor hel laat ste jaar in Noord Beveland ge weest, daar de jacht hier aan anderen is overgegaan en er kan gezegd worden, dat ze dezen laatsten koer met veel wild zijn huiswaarts gekeerd Gedurende drie da gen hebben ze in den Anna- en Catspol- der, den Oud- en Nieuw Noord-Beveland- polder en een gedeelte van den Vliete*- polder gejaagd met 11 geweren en 70 drijvers c n den vierden dag met 6 gewe ren en 25 drijvers. Gedurende dien tijd zijn geschoten 549 hazen, 10 eenden en 15 snippen, zoodal het wild hier ta melijk wel gedund is Uit Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van een verzoek van een zevental leden van het waterschaps bestuur van Schouwen was Donderdag te Zierikzee een algemeene verga dering bijeengeroepen om te beslissen over de vraag, of in de vacature van den ingenieur J C. Vliegenthart behoort te worden voorzien door het doen benoe men van een ingenieur of een water bouwkundig ambtenaar De bespreking dier vraag lokte een 'breedvoerige discussie uit Ten slotte werd, naar we in de „Zier Nb lezen, met 21 tegen 1 stem, die van den heer Cent van Schelven, besloten, <lat een civiel-ingenieur zal worden benoemd Voor de centrale antirev. kiesvereeni- gihg te Zierikzee trad aldaar Vrijdag avond in het café „Juliana" na ingeleid te zijn door den voorzitter den heer D Mulder, als spreker op de bekende Kloosterman uit Assen met het onder werp „Kan een Christen socialist zijn". Spreker toetste de gronden waarop dit niet mogelijk is, sprak onderhoudend en was soms wel wat scherp tegenover socialisten en vrijzinnigen. Van debat werd geen gebruik gemaakt, wel vroeg de heer ds. Sijbesma uit Zie rikzee, volgens hem een strijder on der dezelfde banier als spreker, naar aanleiding van diens rede waarin voor kwam dat al wat zich onder de vrijzinni gen schaart aan de zijde staat van het socialisme, of we moeten aannemen het gesprokene door minister Cort van der Linden (Donderdag) dat de concentratie px'incipieel afgescheiden staat van de S D A. P waarop spreker een ontkennend antwoord gaf Vrijdagmiddag was de wouw van L. B te B r u i n i s s e bezig zich klaar te ma ken om naar de bruiloft van haar broe der te gaan, toen haar kindje van eenige maanden oud plotseling dood bleef, het had kramp op de luchtpijpen gekregen, zoodat de bruiloftprel door dit droevig ongeval ernstig verstoord werd Tot secretaris en ontvanger der ge meenten Eikerzee en E11 e m e e t iï Vrijdag benoemd de heer A J. de Bruijn ambtenaar ter gemeente-secretarie te Ca- pelle (N Br.) Hel portret dat wij hierbij afdrukken is dat van de kleine Juliette Monnel, een schoolmeisje van 11 jaren. Dc kinderen zijn in de klasse gedurende een maand Het lezen van het onderstaande kan niet zonder belang zijn voor de ouders van schoolkinderen welker gezondheid niet algeheele voldoening geeft Mevr. Monuct die te Lyon woont, 40, rue dc Ia Quarantaine, de moeder van dil meisje, schrijft ons het volgende Kleine Juliette Mornet „Toen mijn dochtertje Juliette heel klein was, heeft zij een luchtpijp- en long ontsteking gehad en sedert dien tijd was zij tenger gebleven Ongeveer een jaar geleden werd haar gezondheid 6leclit Het kind leed zeer door den groei en! bovendien door vermoeidheid ten gevolge van haar schoolwerk Zij had de lust verloren, zij was zwak, bleek cn zenuw achtig. Zij at niet dan tegen liaar zin en beklaagde zich eiken dag over hoofdpijn, verblindingen en duizelingen Bovendien was zij vol op de borst geworden en kon met gauw Joopen zonder idadeiijk bui ten adem te zijn. Daar nog versterkende, noch ijzerhoudende middelen dien staat van bloedarmoede hadden kunnen over winnen, heb ik gedacht liaar de Pink Pil len te doen gebruiken, waarover iedereen zoo veel spreekt Deze pillen hebben de zoo zeer gewcnschte genezing gebracht. Nu is mijn dochtertje krachtig, vroolijk en vol opgewektheid Zij doet haar werk met volharding en regelmaat." Indien uw kind geen lust in schoolwerk heeft, geene vorderingen maakt, zijt gij dan wel zeker, dat dit alleen uit luiheid voortkomt? Is het kind volmaakt gezond? Is het zoo sterk als het moei zijn? Wordt het niet door den groei gekweld? Beknor het niet, indien het niet wel is. De studie <is moeilijk voor zieken en voor zwakken Breng het kind eerst op krachten, geef het daartoe de Pink Pillen en wanneer zijne krachten voldoende zijn, dan kunt gij eischen, dat het zijn werk zal doen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1 75 de doos en U 9, de 6 doozen bij het Generaal Depót der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22-huis, te Amsterdam Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middel burg, S. A. Luitwieler, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes en in alle goede apotheken en drogisterijen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O- D Donderdag hield de afdeeling Ter Neuzen van den Bond voor Slaatspen- siouneering eener vergadering, die ook door enkele rentetrekkers werd bijge woond, waarin de voorzitter, de heer M Eijke het heugelijke feit herdacht, dat jl. Dinsdag aan vele duizenden ouden van dagen het eerste staatspensioen is uitbe- terwijl hij voorts een opwekkend woord sprak om te blijven streven naar het vol ledig bereiken van het doel dal de veree niging zich stelt De bekende motie van het hoofdbe stuur werd met algemeene stemmen aan genomen Naar aanleiding van een verzoek van een der leden zal het bestuur trachten' te voorkomen dat het genot der premie voor bedeelden of verpleegden van diaco- niên geheel zou teloor gaan, door inhou ding van bedeeling of doordat gevorderd wordt het afstaan der uitkeering en zal deswege een onderzoek worden ingesteld.

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1