MIDBELBURGSCHE COURANT. Maandatr December. N- 290. 156' Jaargang. 1913 Deie courant verschijnt dage Lij k.8, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. i 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 oent. AdvertentiUn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het burean te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiëu 26 cent per regel. Bij abonnement voel lager. Cteboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.60elke regel meo>. 26 oent. Reelames 40 cent per regel. f-roote letters naartde plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentitfn en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gereohtigd het Algemeen Advertentle-Bnrcaa A. DE LA MAK Az., X.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. dg deze courant behoor' ben bijvoegsel. De eerste nitMaling. Vandaag geschiedde de eerste uitbeta ling aan de 70-jarige staatsrente-trekkers een dag van geluk voor velen' Maai- hoevelen zouden er onder hen zijn, die eigenlijk heelemaal niet bedoeld zijn, noch bij den opzet der wet, noch bij haar wijzigingdie naar de algemeen gang bare opvalling niet vallen onder het be grip „arbeider" waarvoor de verzekerings- wet-Talma uitsluitend bedoeld is; wier arbeiderschap er met de haren is bijge sleept om hen toch maar „op de lijst" te kunnen brengendie nu hun rente louter danken aan het toeval dal ze in de laatste jaren met een bijwerkje nog een geregelde extra-verdienste hadden. Lazen we niet van een 70-jarige, die in zijn werkjaren een zelfstandig baasje was geweest, maar die door een vriend om een weddenschap toch op de lijst werd gebracht op grond dat hij als koor zanger der kerk f 25 per jaar verdiende. En zoo zijn er ndg veel meer De „tusschenpersonen" hebben, niet ten onrechte, geprotesteerd, toen door een Haagsch blad aan hen werd verweten dal zij hel waren die terwille van de premie, het aantal aanvragers zoo hoog opdreven. En we gelooven ook niet dat dit Haagsche blad zelf met die bewering ineens ólle „tusschenpersonen" heeft willen zwart maken, maar het oog had op enkele spe ciale personen in de groote steden, die niet altijd even scrupuleus waren in hel zoeken naar de feiten welke aan de door hen opgezochte oudjes een rente, en aan henzelf de premie zouden kunnen be zorgen. Zouden kunnen bezorgen want het is gelukkig geen vaste regel, dat iedere aanvraag wordt toegestaan. De rente- oommissies zijn er ook nog om met haar kennis van plaatselijke gesteldheid de aanvragen te onderzoeken. En we hoor den ook dat door die commissies menige aanvrage is geweigerd. Maar ook zij we- ten niet altijd de moeilijke gevallen uit te maken, en sommigen zonden die maar door naar Amsterdam, in de verwachting dat Ide Rijksverzekeringsbank er dan wel over zal beslissen. Soms lieten ze zelfs minder moeilijke door. Zoo is het hier boven bedoelde ge- j val van het eigen-baasje-koorzanger door de renlecommissie doorgelaten. Wat nu de Rijksverzekeringsbank daar- over zal beslissen? We vermoeden nietsl Want het zou een toeval zijn, als die R. V. B. dajt t eene geval nu juist uitpikte uit den groo- ten hoop van honderdduizend aanvragen, die ze ónmogelijk stuk voor stuk kan on derzoeken. Het bestuur dier Bank heeft in de ongeveer zes weken, verloopen sedert half October 60.000 aanvragen ont vangen, d. i. 10.000 per week of ruim 1500 j>er werkdag. Als het dus 15 uur per dag gewerkt had, zouden er nog 100 stuks per uur moeten afgehandeld zijn om klaar te komen; een goede halve minuut voor ieder t Dal kan natuurlijk niet. Ook niet wan neer men die aanvragen verdeelde over een veel uitgebreider personeel dan men nu voor dien Lak van dienst heeft- Want ook dat personeel zou voor ieder eenigs- zins grondig onderzoek tijd noodig heb ben. Er is dan ook door minister Treub aan de Tweede Kamer meegedeeld dat het bestuur der R. V. Bank heefl ge meend doorloopend te moeten afzien van een hernieuwd onderzoek der aanvragen. Als de aanvragen voldoende waren toe gelicht, en de daarin vervatte meedee- lingen niet onmiddellijk onaannemelijk werden geacht, werd de aanvrage toege staan. En zoo kunnen we het ons verklaren dat er bijv. in het ressort Dordrecht, naar de Dordt. Crt. vermeldt, drie geval len zich voordoen van personen die aan geslagen zijn in de vermogensbelasting en toch een bewijs van toekenning van de Ouderdomsrente hebben ontvangen. En die gevallen zullen wel niet allCen staan. Maar dergelijke dingen zijn nog weer een bewijs te meer hoe verderfelijk de overhaaste toepassing van dat art. 369 gewerkt heefl. liet moest nu eenmaal zoo, toen mi nister Talma het amendement-Duys over nam, bepalend dat dit als overgangsbe paling bedoelde artikel zes maanden na de afkondiging der wet afzonderlijk in werking zou treden, ook al geschiedde er niets lol uilvoering van de rest van de wet. 6 Juni stond de wet in het Staats- blad. en dus moest 6 December de eersle staalsrente betaald worden Men heeft nu ondervonden, dat de uit voering een veel grondiger onderzoek had vereisclil. Simpel in een „handleiding" van mi nister Talma, besterad voor de tusschen personen en commissies, en niet in een of andere wetsbepaling of ook maai- in een alg. toaalregei van bestuur, simpel in een handleiding werd de eisch van arbeid als beroep los gelaten, en de weg geopend lol inschrijving van per sonen die nooit werkelijk „arbeider" waren geweest. Dat was de hoofdoor zaak der opdrijving van 't getal trek kers. Eu toch ontbrak het aan tijd om al de gevallen afdoend te onderzoeken. We behoeven wel niet te zeggen dat we aan arme slakkers die door een han digheidje door glipten, hun meevaller tje niet misgunnen. Het vergemakkelijkt zelfs de uitbreiding dezer rente tot staats pensioen. Maar wel misgunnen we het aan hen die er geen behoefte aan en geen recht op hebben, te meer omdat nu zooveel wel-behoefligen niets krijgen. En dan nog: Mag het niet gevraagd worden of onder hen, die dan wèl vallen onder het begrip arbeider en die dus recht matig aanspraak hebben op die ouder domsrente, of onder hen niet velen zijn, die men zeker niet to'p het oog heeft gehad bij de regeling dezer kwestie, om dat zij die staalsrente niet noodig hebben. Iedereen kent bijvoorbeeld wel uit eigen omgeving personen, geen arbei ders zoo zeer, maar bedienden e. d. die een eenvoudig maar goed burgerlijk be staan hadden in loondienst, bij een pa troon, die niet anders dan vooxmeniens was dan hetgeen die bediende zelf heeft overgelegd later met een pensioentje aan te vullen als hij zijn rust gaat nemen Zulke menschen heeft niemand op het oog gehad als er gesproken werd van ouderdomsverzorging. Als er nu aan zul ke personen toch f 2 weekrente wordt 'uitgekeerd ,komt die onverwachte mee valler terecht in zakken van menschen, die dat geld niet noodig hebben Hoevelen er zijn, die op die wijze oogsten wat niet voor hen bestemd is? Het is niet te schatten. Maar als men zoo van voorbeelden van dien aard hoort, dan kan niet an ders dan hartgrondig het voorstel van mi nister Treub toegejuicht worden, om de slaatsrcnte te beperken Lol de behoef tige zeventigjarigen Of men dan het pensioen weer kan ontnemen aan hen die het nu ontvangen hoewel ze geenszins behoeftig zijn, is be halve een vraag van gemoed, meer van financieeleu aard, dan een principe-kwes tie. De hoofdzaak is dat men voorkomteen volgend jaar nog meer van die rente trekkers die hel niet noodig hebben toe te voegen aan het dit jaar gevormde leger. En dal nijpt te meer omdat men thans nu overal de renten worden uitgekeerd eerst goed kan zien hoe pijnlijk onbil lijk het stelsel-Talma werkt. We hebben ze reeds alom gelezen, die droeve ver halen van het „verhoor" want dat Nvas het van stakkers die met geen moge lijkheid het vereischle aantal weken loon dienst in de laatste tien jaar bijeen kon den bedenken, omdat ze als eigen baasje voort prutsten, of ijls klein boertje voort- zwoegden tot ze er te oud voor werden. En nu zullen dié stakkers het moeten aanzien dal misschien hun knecht of meid wel een rente krijgt, en dat zij zelf die het op him ouaen dag even arm hebben, niets ontvangen tenzij ze er een of an der foefje op bedenken, zooals die koor zanger O, ja, we weten het Talma maakt een verzekering voor arbeiders, en in dat stelsel pasten geen eigen baasjes en klei ne boeren. Maar hel is uiterst twijfelachtig ge worden of er ooit iets zal komen van de uitvoering van het stelsel van verzeke ring voor de ouderdomsvoorziening. Laat men dan ook maar zoo spoedig mogelijk dit nu geheel op zichzelf slaan de art. 369 een klein wetje, als 't ware van één artikel met een „handleiding" als uitvoeringsbesluit vervormen lot een behoorlijk geformuleerde wet voor een ouderdomsvoorziening, die uitsluit hen die hel niet noodig hebben, en toe laat alle 70-jarigen die behoeftig zijn en een rente verdienen. Verdienen, want we zijn pessimistisch genoeg om te voorspellen dat nu dal geld in niet weinige gevallen van het post kantoor naar de kroeg gaat Maar wie kan nu zelfs den ergsten drankzuchtige weren, als hij zijn vereischt aantal loon- uren heeft? BINNENLAND. VRIJE UITOEFENING GENEESKUNDE. Dezer dagen heeft door de Onderteeke- naars van het aan de Tweede Kamer gezonden adres in zake de vrije uiloefe ning der geneeskunde de eerste inzen ding plaats gehad van de ingekomen adhaesicbetuigingen met dit request. De lijst der ingekomen adhaesiebetuigingen bevat voorloopig 5955 namen De overige nog in te komen betuigingen van adhae- sie zullen na eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Onder de onderteekenaars vindt men ook de namen van: de Eerste Kamer leden dr. Kuyper en mr. A. J. F. Fokker, de Tweede Kamerleden F. M. Knobel en mr. Ter Spill; het oud-Kamerlid Van Karnebeek; de hoogleeraren F. J. de Boer te Amsterdam, dr. J. II. Valckenier Kips, W H. L. Jansen van Raay, C. J. van Loon te Delft, de oud-hoogleeraren Domela Nieuwenhuis en jhr. v d. Wijck; jhr. mr. W. H de Savornin Lohman, vice-president van den Hoogen Raad, mr. F. N. L. Aberson, jhr. mr. R. Feith, jhr. J. L. W. C. ,von Weiier, jhr mr. J. W. Quintus, raadsheeren van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Voorts een aantal leden van rechtban ken, kantonrechters en advokaten; de hoogleeraren van de theologische school te Kampen; vele officieren; personen uil de kringen van het gymnasiaal en mid delbaar onderwijs, enz. enz. en ook lal van landbouwers, neringdoenden cn ar beiders. Dit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Bij de renlecommissie gezeteld te Middelburg, wier werkzaamheden zich bepalen tot Walcheren, zijn lot he den 1174 renleaauvragen ingevolge art. 369 der wet ingekomen, waarvan 440 uit Middelburg en 370 uit Vlissingen, terwijl reeds 19 aanvragen zijn ingekomen van lieden, die meenen volgens artikel 370 dier wet aanspraak op pensioen te kunnen maken. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat zij, die tot heden in gebreke bleven aanvragen in te dienen en die in de termen vallen van art. 369 (dus die voor of op 3 Dec. 1913 den leeftijd van 70 jaren bereikt hebben) alsnog hun aanvra gen bij den secretaris der commissie, den heer P J. Terwoert Jr. te Koudekerk© kunnen indienen of zich kunnen wenden lot de reeds eerder vermelde tusschen personen. Zij die na 3 Dec. den leeftijd van 70 jaar bereiken en in de termen vallen van artikel 370 der wet worden ver zocht eenigen tijd voor het bereiken van dien leeftijd, bij voorkeur pl m 2 maan den, him aanvragen bij genoemden secre taris in te dienen of zich tot een der tus schenpersonen te wenden. Lu de beschrijving van het nieuwe ge bouw van Kinderzorg in ons nommer van Zaterdag wordt abusievelijk gesproken van een obligalieleening van f 70.000 Hier had moeten slaan f 40.000. Van deze f40 000 is f39.000 geplaatst. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen 2 jongens, die zich Donderdag op de Markt schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een melkkannetje. Zaterdagavond met den trein van kwart over negen keerde zekere D J. S. van de liaringvisscherjj alhier terug, 's Mans /thuiskomst was echter niet zeer prettig, daar hij bij hel verlaten van het station onmiddellijk werd gearresteerd, daar hij nog 3 maanden gevangenisstraf te goed had, waarvoor hij in het politieblad stond gesignaleerd Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen den woesteling, die Vrijdag j 1. ter terechtzitting den agent n politie Moerland mishandelde. o- Uit Zuid-Beveland. Wegens den minder gunsligen toestand waarin de hoornen op het plein van de Groote Kerk le Goes verkeeren, zullen deze eerstdaags gerooid worden. Onge veer vóór een halve eeuw werden ze ge plant. Naar ons werd medegedeeld zal de kerkvoogdij vermoedelijk tot nieuwe be planting van dit plein met boomen over gaan. In de Vrijdag gehouden raadszitting van Hoedekens kerke waren alle leden tegenwoordig. Na opmaking in besloten zitting van het suppletoir kohier II. O en na eenige bespreking van den schoolverbouw, waar voor geleend zal moeten worden, kwam wederom aan de orde de bespreking van de pensïonneering der gemeente-ambte naren hunne weduwen en weezen De raad bleek niet genegen aan liet verzoek van Ged. Stalen om aan het door dit college ten dien opzichte bij1 Prov. bl. 125 van 1913 bepaalde gevolg te geven en handhaafde op voorstel van wethouder Groenewege, gezien de toe stand der gemeente-fiuancicnhun besluit genomen in de voorgaande raadsvergade ring, waarbij op de gemeente-ambtenaren, alles wordt verhaald, wat de wet toelaat. Vooraf was een voorslel van den voor zitter om gevolg te geven aan het bepaal de bij Prov. bl 125 van 1913 met alge- meene stemmen verworpen De voorzitter zeide nog dat de raadsleden dit punt op hun volgend raadsbriefje wel weer vermeld zullen zien, daar Ged. Sta ten hun goedkeuring daaraan evenals dit te St. Maartensdijk is geschied zullen onthouden Uit Schouwen-Duiveland. Omtrent de inbeslagname te Z i e r i k- z e e van het Engeische stoomschip „Tri ton", geladen met dynamiet, vernemen we nog, dat de bestemming was naar Engeland. Het gelieele geval is van geen betee- kenis. Het schip werd geladen le Roo- zenburg en uitgeklaard te Maassluis. Maar wegens het slechte weer der afgeloopen week werd het beter gevonden binnon door zee te kiezen, waardoor men ech ter in strijd kwam met de wet op het dynamietvervoer, waarvan de niet-uilkla- ring te Zierikzee en de gemelde in-beslag- neming het gevolg waren. De zaak schijnt nu geheel in orde. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D Omdat de verordening regelende de pensioenen der ambtenaren, him wedu wen en weezen niet is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, heeft de raad der gemeente Cadzand in zijn vergadering van Zaterdag j I besloten in beroep te gaan. daar. Naar aanleiding hiervan werd door de beide predikanten ds. J. H. Lam- merlsma en ds. Chr. Bruins Zondagavond een rede uilgesproken in het kerkgebouw Reehtzaken. - Zaterdag is van Vlissingen overge bracht naar het Huis van Bewaring al hier W. G 29 jaar, geboren te Dom burg, wonende te Middelburg, verdacht van diefstal van kippen te Vlissingen. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) Middelburg In de heden, Maandag, alhier gehou den openbare Lerechtzilting van dien Raad werden de beroepen ingesleld door P. M. R., Vlissingen, en J II van de V Mid delburg, ongegrond verklaard en de be roepen, ingesteld door P. F. de W Kuitaart, en L A A. B Lamswaarde, ten O. v N Brouwershaven, niet-ontvanke- lijk. Landbouw. Kerknieuws. De gereformeerde kerken A en B te Axel zijn vereenigd en vormen nu te zamen „de Gereformeerde Kerk' al Afd. Middelburg Z L M Hedenmorgen om half elf werd in de sociëteit S. Joris op de Balans alhier onder voorzitterschap van jhr. P J. Boo- gaert een algemeene vergadering gehou den van de afdceling Middelburg van de Z L M. Aanwezig waren 74 leden De voorzitter deelt mee, dat dit jaar in de afdéeling geen cursus in paar denkennis kan worden gegeven, daar er zich slechts 4 leerlingen voor aanmeldden, terwijl 8 het vereischle minimum is ,De voorzitter deelt vervolgens mee, dat in de plaats van wijlen den heer Mee use de heer Volkers benoemd is in de commissie voor de wqegbruggen. Aan de orde is vervolgens de verkie zing van drie bestuursleden wegens pe riodieke aftreding van de heeren J. Ma- rinissen, P. Besuyen en A Volkers. De heer Marinissen heeft verzocht niet meer in aanmerking te komen voor eeue be noeming Uit de vergadering werden voor deze vacature de volgende namen genoemd C Leijnse te Zoutelande, Iz. de Buck te Serooskerke, Abr Janse te Biggekerke, en Jac. Gideonse te St. Laurens Bij de eerste stemming werden de heeren Be suyen en Volkers herkozen; verder ver kregen de heer C Leijnse 19, Iz. de Buck 17, J. Gideonse 9, A. Min der Iioud J Kz. 7, A. Janse 6 en verscheiden leden 3, 2 of '1 stem De heeren Besuyen en Volkers namen de lierbonoeming aan Bij de tweede stemming zijn uitge bracht 78 stemmen, (er zijn inmiddels eenige leden bijgekomen) Hiervan is er 1 blanco, zoodat de volstrekte meerder heid 39 stemmen bedraagt. Hiervan ver kregen de heer Iz. de Buck 29, C Leijnse 25, J Gideonse 9 en verscheidene perso nen van 1 tot 5 stemmen Herstemming is dus noodig tusschen de heeren de Buck en Leijnse. Gekozen wordt de heer C Leijnse met 40 stemmen tegen 35 op I de Buck en 2 blanco De heer C Leijnse verklaart zijn be noeming aan te nemen waarop de voor zitter de herbonoemden gelukwenscht. Hierna worden de periodieke aftreden de leden der financiëele commissie de heeren J en P Vader en A. Aarnoutse bij acclamatie herbenoemd. De marktzelter, de heer J Goedbloed brengt daarop verslag uit van de boter en eierenmarkt Uit dit verslag vernamen wij, dal dit jaar de handel weer vlug en opgewekt was. Er zijn dit jaar weer goede prijzen gemaakt, op 3 dagen was de prijs der boter 54, 55, 56 ct per i/a Ko dal was iri'de maand Mei, toen cr een enorme aanvoer was, zoodat alle plaatsen bezet waren Andere dagen was de prijs van f 0 60 tot en met f 0 79 Er waren 29 dal gen van de 50, dat de prijs f 0.70 was of daarboven Ook de eierprijs was goed, 16 markt dagen was de prijs van f 3 30 tot en met f 4 per 100, bij die 16 dagen zijn er slechts 3 van F 3 30, de overige was het dicht bij f 4, 25 weken was de prijs van f 4 tot en met f 5, 3 weken van f 5 tot en met f 6 en de overige van f 6 tot en met f 8.60. De boerinnen, die op de markt hun waar rechlsslreeks verkoo}- pen aan particulieren en van de beste kwaliteit hebben maken gemiddeld voor de boter 5 ct. boven de handelsprijs en van de eieren 10 ct per 25 stuks

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1