MÜItlKMHIBtM'HE COCBAIT. iö6e Jaargang V rijdag 5 December. Kameroverzicht. Uit Stad en Provincie. 288. i» Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- es Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland iraaco pp. i 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één aan bet bureau bezorgd zijn. Advortanèiën 29 «ent per regel. Btj abonnement veel lager. Oeboorte-, dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel mee 29 cent. Reclames 40 cent per regel. Sroote letters naar, de plaats, die zij mnemer. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffendi Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Baream A. DE RA HAK Az„ S.Z. Voorburgwal 26#, Amsterdam. '*ze courant behoort een bgvoegsel. Tweefle Kamer. Zitting van Donderdag. Het is heden gebleken dat de rede van den heer de Meester, die gisteren met het aanhalen van twee gedetail leerde punten is begonnen, moet worden beschouwd als de redevoering namens dc Liberale Unie De heer de Meester heeft daarbij de verschillende punten die in deze begrootings-discussiën reeds attn de orde zijn gebracht in logische volgorde besproken en van het standpunt der Liberale Unie au fond bezien. Min der echter dan zijn onmiddellijke voor ganger de heer Troelstra is de Liberale leider er in geslaagd om een brcede lijn in zijn rede aan le geven; een be toog te leveren dat logisch voortdurend te volgen was en tot een gedachte kwam, die de levende gedachte zijner partij mocht heeten Sterk heeft de heer de Meester daarbij geprotesteerd tegen de rechtsche bewe ringen als zou de verkiezingsstrijd niet op eerlijken grondslag en met eerlijke mid delen zijn gevoerd. Als zou van de zijde der concentratie slechts een negatief cle ment in het debat zijn gebracht en geen ptositief element aanwezig zijn geweest Men vergat réchts te veel en dc heer de Xïeester legde er daarom nadruk op dat de concentratie wel degelijk met de mo gelijkheid rekening hield dat zij een zoo danig stemmenaantal zou krijgen, dat een eigen regeering haar mogelijk was Hij heeft vervolgens uiteengezet wat, toen de onmogelijkheid van dit niet bereikte bleek, is geschied en hoezeer constitutioneel juist de oplossing die aanvankelijk een kabinet uit de geheele linkerzijde zich dacht, mocht worden genoemd. In dit verband heeft de heer de Meester ook met kracht weerlegd de beschuldigingen van anti-papisme en anti-kerkelijke ge zindheid, die van rechts zijn geuit en die zich gronden op feiten, welke in elk geval niet van zoodanigen aard en betee- kenis mogen worden geacht dat zij tót zoodanige veronderstelling aanleiding ge ven. In het algemeen was de heer de Meester zeer gelukkig in de weerlegging van de verschillende reeds besproken vragen van gedetailleerden aard. Daarbij volgde zijnerzijds eene uitlegging van het verloop der crisis en van de oplossing door het thans opgetreden Kabinet ge bracht. Daarbij heette de heer de Mees ter dit Kabinet hartelijk welkom en geloofde hij dat het den pacificee- renden arbeid dien het zich heeft voorgenomen zal kunnen verrichten juist omdat het zoo sterk staat, doordal het niet rechtstreeks aan de verhoudingen in de Kamer zijn ontslaan te danken heeft, maar over deze verhoudingen lieen aan de meerderheid en de uitspraak dei- kiezers. Eenigszins of vrijwel geheel in gelijke lijn sprak de heer Tydcman, die zeer gelukkig was en bij de Kamer daverend gelach opwekte, toen hij den heer Loh- man verzocht hem nadere uitlegging te geven over het beeld eener camcleonti- tische politiek; ironisch zeide de afge vaardigde van Tiel dat hij dit beest niet kende, maar misschien bij den heer Loh- man daaromtrent wel inlichtingen kon krijgen. Ernstig heeft hij den heer Loh- man onder het oog gebracht dat deze niet hel recht heeft om, alvorens tot oordee- len bevoegd te zijn, den slaf te breken over de houding der concentratie, den staf te breken tevens over de bedoelingen der linkerzijde Gaat do heer Lobman zoo voort, dan zal hij dit resultaat slechts be reiken, dat hij de linkerzijde prikkelt tot een zekere agressieve politiek door de omstandigheden misschien te rechtvaardi gen, maar niet strekkende in het belang van het land dat toch ook de heer Loh- man wil dienen. In het bijzonder over de tegenstelling van godsdienst en nict-gods- dienst heeft de heer Tydeaman uitgeweid en daarbij het verwijt weerlegd als zou den de vrijzinnigen de ongodsdienstigheid m de hand werken. De verkiezingen heb ben gevonnisd over de antithese, over het wetgevend systeem van Talma en over de tariefkwestie; misschien gaf deze laatste den doorslag maar zij was geen linksche leuze gelijk men van rechts voortdurend beweert. Dat een zekere godsdiensthaat i: opgewekt en bij deze verkiezingen tot uiting is gekomen, de heer Tydeman zal het niet ontkennen, maar vroeg slechts aan wien de schuld daarvoor moest wor den geweten Zijnerzijds had hij voortdu rend het separatisme der laatste jaren af gekeurd, maai- desniettegenstaande onder vonden hoe sterk het vooral in de zuide lijke streken werd doorgevoerd. De beide vrijzinnige sprekers hebben te kennen gegeven dat de stappen van dr. Bos voor de vorming van een ministe rie uit geheel de linkerzijde de eerst noodige stap was die constitutioneel ge daan diende le worden en beiden hebben liet betreurd dat de sociaal-democraten de portefeuilles hebben afgewezen De heer Tydeman wees er op dat hierin een gebrek aan het aanvaarden van verant woordelijkheid van de uiterste linkerzij de moest worden gezien De heer de Meester erkende met den heer Troelstra dat de sociaal-democraten waren vooruit gegaan in stemmen-aantal en in zetels, maar daarom juist ook vooruit moesten gaan in het aanvaarden van politieke po sitieve verantwoordelijkheid. Tusschen beide redevoeringen instond een rede van !den beer de Geer, die van zeer gematigden toon was en in dit op zicht een scherp contrast vormde met het optreden van den heer Lohman bij deze en van den heer van Veen bij de- Indische begrooting De heer de Geer heeft zijn grieven tegen de linkerzijde niet ontkend, maar heeft boven deze grie ven gesteld het belang van het land dat ons lenslotle allen het meeste aangaat en heeft gevraagd wal hel belang van het land voorschrijft tegenover dit Kabinet te doen Mij heeft duide lijk le kennen geven dat hij niet vijandig staat tegenover dit kabinet, dat hij het tegemoet wil komen voorzoover hem dat mogelijk is en dat hij in zijn optreden een oplossing in constitutioneelen aard ziet. De heer de Geer leidde zyn rede toet een minder pacificecrend incident in, weige rende te spreken zoolang de minister niet aanwezig was, wal bij de hervatting dei- debatten in de Kamer inderdaad niet het geval was. Dc voorzitter, anders geneigd tot krachtig ingrijpen, gaf hier na eenig aandringen toe, doch was o.i. juist ge weest, in een beslissing die er den heer de Geer aan fcon hebben herinnerd dat hij niet tot den minister maar tot den voor zitter der Kamer spreekt. Nevens de redevoering van den heel de Geer, werd tusschen de beide vrijzin nige redevoeringen een Speech afgestoken door den heer Duymaer van Twist, die kiescli en fijngevoelig als hij altijd is de strijdwijze in verschillende districten behandelde. Hij sprak van Zwolle, van Ridderkerk; hij haalde zelfs een oud-Hol- landsch versje aan van minder allooi om te doen zien hoe de concentratie hare kiezers had misleid, maar dat alles kon er niet toe bijdragen om zijn middel geheel te ontmaskeren, dit nl. dat hij ook Inci ter plaatse zijn optreden in Steenwijk wil de verdedigen Hij heeft daarbij tegen den heer van der Feldtz, den schopnva- der van den burgemeester van Koudeker- ke, die in Jiet bekende incident een nogal belangrijke rol speelde, een zoodanige krasse uiting zich veroorloofd, dat de voorzitter hem tot de orde moest roepen De heer Duymaer van Twist is nu een maal Kamerlid gelijk elk ander en dus dient hij in gelijke male te worden geres pecteerd men had anders den heer van der Feldtz gerust kunnen stellen met de verzekering wie het was, die aldus over hem sprak en die meerdere malen wel een weinig te ver gaat in wat hij critiek van politieke tegenstanders heet Morgen gaan wij verder met de alge- meene beschouwingen, waarbij niet valt te verwachten dat reeds dan de minister aan het woord zal komen. V. d. M. Uit Middelburg. We hebben zelden zoo'n schrilcwek- kenden donderslag gehoord, als die gis teravond om vijf uur heel Middel burg ontstelde. Het had 's morgens ook wel geonweerd, maar op dat oogenblik dacht niemand er aan Hel was zelfs droog. En toen ineens dat felblauwe licht, gevolgd door een geweldigen slag als van een ontploffing Personen die op de Ba lans waren kregen den indruk alsof er een brok vuur uit de hemel kwam vallen. In de Lange Delft waar het vol was van St. Nicolaas-koopers en -kijkers, werd de donder gevolgd door luid geschreeuw allerwege van verschrikte kinderen. Van het inslaan van den bliksem hoor den we niet. Wel werden zekér een 60-tal telefoon toestellen defect. In het bijzonder de verzameltoren op de Fransche kerk had veel te lijden Bovendien zijn verschei dene cleetrische geleidingen defect ge raakt. Gisteren is door de keurmeesters van vee en vleesch al hi r afgekeurd een geslachte os, welke lijdende was geweest aan algemeene tuberculose Alles is on der toezicht der politie begraven, daar het vleesch le mager was om opgezon den le worden voor sterilisatie. Uit Vlissingen. Wegens stormweer van het Z W. en hooge zeeën is gisteravond de loodsdienst te Vlissingen gestaakt geworden Een groot aantal stoomschepen lag op de reede ten anker Wegens het slechte weer. Uit Zuid-Beveland. Vermoedelijk tengevolge van het de fect worden van hel opzetwerk aan de Schoorsche brug, verzakte deze plot seling circa 20 c M., juist toen de eerste stoomtram van Iiansweert daarover reed, mei het gevolg dat de locomotief tegen de vaste brug aanbotste en de tram ,op de draaibrug moest blijven staan Het ver keer over de brug niet rijtuigen is voor- loopig gestremd, terwijl, daar dc brug niet kan worden gedraaid, ook de scheepi- vaart gestremd is. De dienst Vlake— Hansweert is door dit- ongeval eveneens voorloopig gestaakt Donderdagavond begaf te Borsse- lcn de vrouw van den werkman A. Ver hulst zich met een brandend lampje in •de hand naar den zolder. Toen zij boven aan de (rap was gekomen, die met een haak vast stond, schoof deze achteruit en daardoor met de trap naar beneden Zij had nog juist den tijd en de tegen woordigheid van geest het lampje op den zolder le zetten, waardoor grooler onge luk voorkomen werd. De bekomen verwondingen aan 't ge laat, dc pols en andere licliaarasdeelen waren van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ie het bericht aangaande den pseudo- inbreker le Goes is het woordje geen tusschen nog en procesverbaal weggevallen, zoodat moet gelezen wor den. „Evenwel is er nog geen proces verbaal opgemaakt wegens onvoldoende aanwijzing" en dan lees voor onnoozele hans onnoozele hals. Woensdagavond vergaderde, te K a- pelle het ziekenfonds, d. i. een onder deel van de werklieden-vereeniging. De opkomst was goed: 42 leden waren te genwoordig De aftredende bestuursle den H. Toolens en II P. Ganseman, werden beiden herkozen, in plaats van .1 F. Meeusc, die niet meer in aanmer king wilde komen, werd gekozen de heer M. van Liere. In kas was thans f 871; besloten werd, deze van de Rijkspost spaarbank af le halen en bij de Boeren leenbank te brengen; deze geeft toch bijna 1 °/o rente per jaar meer. Omdat de kas zoo groot werd, werd er beslo ten deze wintermaanden geen contribu tie van de leden te innen. In de vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Vrijheid en Orde" te IC ap e 11 e werd door de afgevaardigden verslag uitgebracht van de Centrale. Daal de heer Schrier lijdelijk voorzitter en geen gevorderd wordt secretaris was, werd in de vacature van voorzitter voorzien en hierin gekozen de heer J. F. Meeuse, die deze benoeming aannam. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering van Ierseke waarin alle leden tegenwoordig waren, werd gunstig beschikt op een verzoek van den heer G. D.' van Oosten om een lantaarnpaal, staande voor zijn nieuw pakhuis weg te nemen en te vervangen door een arm met licht in een der muren Op een verzoek van den kerkeraad der Ger. gemeente om verlichting op den grindweg tot aan de pastorie werd in dezen zin beschikt, dat er éón lantaren bij komt. De heer H. J. Bakker kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als hoofd van school 1 wegens vertrek naar Dokkum, zulks tegen 1 Febr. De rekening van het Burgerl. Arm bestuur werd goedgekeurd met een ont vangst van f 8186 34» en een uitgaaf van Tot lid van het Burgerl Armbestuur werd benoemd de heer A v. d. Burght (aftr.). Er werd weer een Nieuwjaarscojn- missie gevormd. De raad benoemde opnieuw den bur gemeester en de wethouders als afge vaardigden op de vergaderingen der wa terleidingmaatschappij De hoofdschotel van den avond was de nadere regeling van het verhaal der pensioensbijdragen op de gemeente-amb tenaren In de vorige raadsvergadering besloot de raad alleen de 5 o/o voor het weezen- en weduwenpensiocn ten laste van de ambtenaren te brengen (voor vrouwen 1 o/o) Dit besluit werd door Ged. Staten niet goedgekeurd en deze stelden den raad voor le besluiten om voor hel eigen pensioen li/® en voor hel weduwen- en weezenpensioen 2'4> o/o op de ambtenaren te verhalen. Na discussie werd de verordening in dien geest vastgesteld Nog werden een twaalftal adressanten gedeeltelijk van het betalen van hoofd omslag of schoolgeld vrijgesteld In een besloten vergadering werden bezwaarschriften tegen den I-I O behan deld en een aanvullingskohier voor die belasting vastgesteld Uit Noord-Beveland. f Donderdagavond gaf le C. o 1 ij n s- plaal het fan fare gezelschap „Wilhel- mina" zijn eerste openbare uitvoering in dit seizoen in het lokaal van den heer M. A Schikker. Het programma vermeld de een zestal muzieknummers en het blijspel „Zoo gewonnen, zoo geronnen benevens eenige voordrachten. Dit pro gramma werd zeer verdienstelijk afge werkt Hoewel de zaal slechts matig bezet was, werd door muzikanten en verdere sprekers met veel ambitie ge werkt. Uit Tholen. Terwijl de onbezoldigde rijksveldwach ters tevens jachtopzieners, Van Vossen en De Wit, beiden van St. Annaland! den afgeloopen nacht op surveillance waren, bespeurden zij drie personen, be zig met een lichtbak jacht op wild te maken. Zij wisten de drie mannen tot op enkele meters afstand te naderen. Toen i echter werden zij opgemerkt en kozen de jagers het hazenpad, doch tegelijk wendde de geweerdrager zich om en loste een schot, waardoor de jachtopzie- ner van Vossen aan de hand getroffen1 werd en ook zijn jaspand doorgescho- ten werd. Ook door een der jachtop- j zieners werd daarop een schot gelost Een der vluchtenden liet zich toen in een greppel vallen en werd door de jachtopzieners gevangen genomen. De gevangene verklaarde een jonge-1 ling uit St. Maartensdijk te zijn In ver-1 band met deze verklaring en uit verdere j herkenning werd heden morgen te St. Maartensdijk gearresteerd en gevankelijk naar Zierilizee gebracht een 19-jarige jon geling J. S. onder verdenking het schot te hebben gelost op de jachtopzieners Door den dijkraad der waterlceering I van den calamiteuzen Suzannapolder te St. Annaland werden in zijn deze week gehouden vergadering vastgesteld de overschrijvingen der gewone en buiten gewone werken aan dezen polder in den dienst 1914/'15 uit te voeren. De om-j schrijving der gewone werken omvat het- onderhoud enz der aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingworken van 1 Mei 1914 lot 30 April 1915 en komt op een bedrag van f 1565. Dc omschrijving der buitengewo- werken behelst verbreeding van de steenglooiing met verhooging van den buitenberm, tusschen de dijkpalen 6—10 over 327 M. lengte en zou een uitgaaf vorderen eener som van f 9310 Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen werden uit voerige beschouwingen gewijd aan het teleurstellend antwooM dat de Minister op het afdeelingsverslag der Kamer heeft gegeven inzake de verbetering der haven Voor een werk dat reeds in de vorige eeuw is toegezegd, wordt nu pas f 60 000 op de begrooting uitgetrokken, en gezegd, dat, wanneer er gold is, er misschien in 1915 met kracht aan zal be gonnen worden Bovendien wordt be treurd, dat de exploitatie der havens aan f 7257 53 en de begrooting van dat be-1 eene buitenlandsche maatschappij in han- stuur met een ontvangst en uitgaaf van den zal worden gegeven, die daarvoor f 8209.41'. J geen cent behoeft uit te geven en alleen het onderhoud op zich behoeft te nemen van wat zij tegenwoordig in gebruik heeft, benevens dal der nieuwe terreinen, niet dat der kademuren en beschoeiingen, terwijl ze in de 40 jaren dat zij terreinen met die verplichting in gebruik heeft, blijk gaf aan dat (onderhoud niets te doen Aan de gemeente is het aanbod om de kaden le exploiteercn niet gedaan Alleen is die vraag eens aan den burge meester gesteld, of de gemeenteraad daartoe zou genegen zijn, echter met de vi-aag of de raad ok de groole kosten en de risico verbonden aan het onder houd der kademuren enz zou durven voor rekening der gemeente nemen. De burgemeester maakte toen eenige reser ve, maar onder de voorwaarden zooals ze nu aan de spoorwegmaatschappij zul len worden gegeven, van wie dat onder houd der kademuren niet gevraagd wordt, was er voor de gemeente geenerlei be zwaar geweest Ook is onder meer gewezen op de in het vooruitzicht gestelde heffing v;ui kaai- geld voor goederen die langer dan 2 etmalen op -le kade liggen Deze bepaling is onuitvoerbaar, als men nagaat dat b.v. een boot met hout, een voornaam artikel van invoer, soms 7 dagen werk heeft met lossen Dit nog afgezien van de hoegrootheid der heffing, is niet vol te houden. En zelfs te Antwerpen, waar men nauwlettend is op dat gebied, wordt 4 dagen toegestaan, die, door de toepassing tol 7 dagen kunnen uitbrei den Voor hout is juist opslagplaats noo- dig, dal artikel wordt thans ingevoerd in concurrentie met Antwerpen, Gent en Zee-Brugge omdat hier gratis kan worden opgeslagen Wanneeer beweerd wordt dat de tarie ven die hier voor de terreinen berekend worden matig zijn, is het mogelijk dat die matig zijn wat den prijs aangaat in vergelijking met die van andere haven plaatsen, maar dan moet er rekening mede worden gehouden, dat men dan ook goed ingerichte losplaatsen vindt, terwijl hier niets in huur wordt verkre gen dan een eind kanaaldijk, waar men alle gemakken voor lossen en Iaden moet derven. De ervaring die de Kamer de laatste jaren opdeed met liare pogingen in het belang van den handel zijn niet bemoe digend, maar bij het gevaar dat thans opduikt, waarvan een geheel verloopcn van twee belangrijke invoerartikelen, hout en ijzer, het gevolg zou kunnen zijn, wil zij alsnog trachten zooveel mogelijk dat gevaar te beperken, door te trachten den Minister van Waterstaat van dezen toestand te overtuigen, die blijkens zijn inlichtingen aan de Kanier niet juist op de hoogte der zaken is. Hiervoor zal de steun worden verzocht van den afgevaardigde voor Oostburg, den heer De Muralt, terwijl ook de steun van den gemeenteraad en der Maritime vereeniging zal worden ingeroepen De Kamer zal ook steunen liet verzoek van ingezetenen tot het openstellen van een derde loket op het post- en telegraaf kantoor Eveneens zal worden gesteund een door de Maritime vereeniging te doen verzoek aan dc spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen om uitbreiding van het kraan- personeel. Te II c n g s t d ij lc viert het echtpaar D. de Witte—P Kurfmaker zijn diaman ten huwelijkfeest. De zeer krasse oud jes Jijden nog in 't geheel niet aan de gebreken van den ouden dag. In de zitting van den gemeenteraad van Boschlcapelle waarbij zes leden tegenwoordig waren, en het zevende lid wegens ziekte afwezig was, werd aan den heer J Andriesscn, onderwijzer met ver plichte hoofdacte aldaar, wegens zijn benoeming in gelijke betrekking te Lams- waarde, eervol ontslag verleend tegen 1 Febr. as. of zooveel vroeger, als een tijdelijk onderwijzer in zijn plaats in functie kon treden. Na een drukke discussie slaakten de stemmen over een voorstel van B. enW., om eenige wegen en voetpaden op den legger der gemeente te brengen RAAD VAN NEUZEN. In de Donderdag te Neuzen gehou den raadszitting werd voor kennisgeving i aangenomen een schrijven van den ge- wezen directeur der H. B. S den heer Godee Molsbergen te Amsterdam, inzake het niet uitbetalen zijner vordering we gens extralcssen. Uitvoerig zette hij daar in uiteen de reden waarom deze niet ge-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1