MIDDËLBDMIE COM A IT, Donderdag 4 December. FEUILLETON. CHRISTINE, t'. 287. I56e Jaargang. i»s. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry# per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland tranco pp. 12. Afzonderlijke nummers koBten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvau zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór één mur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 20 sent per regel. Bij abonnement veel lager. Heboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel mee 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar.de plaats, die zij innemea. Tot de plaatsing van advertentiën en«reclames* niet afkomBtig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE li A 11AB Az., Nf. Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Dat de heer Troelstra met hel ver volg zijner rede bijna geheel den dag van heden zou vullen, gelijk gisteravond, viel te onderstellen, is bijna uit gekomen Niet geheel spannend na den heer Troel stra is er voor den heer de Meester nog een kort oogenblik de gelegenheid geweest om over de financieele politiek te spreken, maar dit was zeer weinig tegenover het zeer vele van den sociaal- democralischen leider Het was een groote redevoering van dezen, groot in opzet, groot in gebaar, groot in beteekenis Want ook het extra parlementair kabinet dat door den lieer Gort van der Linde is gevormd kan, niet ontkennen den steun noodig te heb ben van de 15 partijgenooten van den heer Troelstra, die deel uitmaken van de linkerzijde Onder welke voorwaarden deze steun zou worden gegeven aan dit extra parlementair kabinet. Of deze voor waarden dezelfde zouden zijn als des tijds zijn gesteld bij een concentratie Ka binet, was niet uitgemaakt en zou eerst thans aan hel licht treden In hoeverre de sociaal-democraten bereid zouden zijn om met de vrijzinnigen op te treden ten einde het concentratie programma dal zij destijds aanvaardden, te helpen uit voeren, het viel te onderstellen zonder meer en er viel van rechts ie speculeeren op de minder goede verstandhouding, welke de vrijzinnige overwinning in Am sterdam III deed verwachten! De rede van den heer Troelstra heeft in alle opzichten helderheid geschonken en de positie als geheel van de sociaal-demo cratische par tij groep tegenover dit Ka binet duidelijk en zonder omwegen ge- schelst Punt voor punt heeft de sociaal-demo cratische leider alle de vragen besproken die konden rijzen in verband met de tegenwoordige constellatie. Zijn loon was gematigd, meerdere malen zelfs zeer vriendelijk tegenover de vrijzinnigen; vriendelijker althans dan wij van hem en de zijnen gewend zijn De noodzake lijkheid van het thans geworden Kabinet is daarbij, evenals in de rede van den heer de Savorniu Lobman grondtoon ge weest en grondtoon gebleven. Wel heeft de heer Troelstra niet ontkend dat naar de meening van hem en de zijnen hel concenlratie-kabinet ook zonder de so ciaal-democraten mogelijk zou zijn ge weest, maar hij heeft niet met zooveel woorden medegedeeld dat dit Kabinet op meer steun had mogen rekenen dan het tegenwoordige In den breede heeft de heer Troelstra zyn denkbeeld ontwikkeld dat de ver kiezingen dit jaar gewezen hebben op de nieuwe partij-groepeering die aan staande is; die groepeering, welke het oude onderscheid tusschen vrijzinnig en conservatief in al zijn voordeelen en nadeden zal herstellen Breed heeft hij aangegeven de verschilpunten, waarin de scheiding tusschen de uiterste linker zijde en linkerzijde berust, die punten ook welke deze beide machtige groepen vereenigt. Hij is daarna gekomen op den Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLY. „Hij is een heel goede man, er is iets in zulk een onbuigzamen puri- fceinschen geest waar ik wat voor voel. Zijn inzichten mogen wat bekrompen zyn „Dat zijn ze zeker", mompelde Cicely sot to voice, „maar hij is niet laag hij den grond en meent ook altijd recht vaardig te zijn." „Ik wou zoo graag eens weten hoe het komt dat hij mij zoo bekend voor komt in uiterlijk en manier van doen. Ik weet zeker dat ik hem nooit van te voren ontmoet heb en toch doet hij mij aan iemand denken, ik weet niet aan wien. Hij ziet er daarenboven zoo droe vig uit. 't ls of hij verdriet heeft; en juist die Uitdrukking komt mij zoo be kend voor". Christine sprak op een droo- gevoerden verkiezingsstrijd, heeft met kracht het opgenomen voor de vrijzinnige candidaten, die antwoord gaven op de door de S D A. P gestelde nadere^xra- gen en heeft de gevolgen van de behaal de overwinning geschetst. Hij heeft daar bij al datgene wat door den heer de Savorniu Lobman is gezegd vrijwel on aangetast gelaten; het is voor den mi nister om daarop te antwoorden, maar hij heeft speciaal de onmogelijkheid van het mede regeeren der sociaal-demo craten aangetoond en de houding van hel partijbestuur eerst, van hel Zwölsche congres daarna, geteekend en verdedigd Hij heeft zich ook daarbij een uitnemend politicus geloond, een aandachtig waar nemer en een scherp weergever, in staal de feiten te combineeren en te treffen op de enkele gevoelige punten die te vinden zijn Een van die gevoelige punten was wel toen hij de concentratie er op wees dat haar besluit van het niet aanvaarden der regeering werd genomen in be perkten kring en zonder raadgeving van de breede schare die daar achter stond Nog eens en met herhaling der oude argumenten heeft de heer Troelstra de onmogelijkheid van het mederegeeren der sociaal-democraten aangetoond; maar te gelijkertijd toegegeven dal voor de S. D. A P. in deze nieuwe periode een andere, een minder echt negatieve weg open ligt dan de tegenwoordig gevolgde Hij verklaarde zich bereid tot steun, lot steun in het algemeen aan een kabinet als dat van dien heer Cort van der Linden, helwelk de voornaamste punten van het concentratie programma wil uitvoeren, tot steun in het bijzonder ook voor de militaire uitgaven, wanneer van rechts dienaangaande lagen mochten worden ge legd. Hierbij in het bijzonder bleek hoe onhandig de nieuwe rechtseUe partij-lei der, de heer van der Voort van Zijp reeds was opgetreden, toen hij dreigde met scherpe resolution, wanneer men van rechts de defensie-belangen in gevaar bracht De rede van den heer Troelstra werd met onverdeelde belangstelling aange hoord; nu, als meerdere malen, vermoei de ze eenigzins door haar uitvoerigheid, maar ze was door samenstelling en bouw van hel begin tot het einde een genot om aan te hoor en. De heer Troelstra is niet wat men noemt een amusant spre ker en het waren wel in het bijzonder de interrupties van den heer Rood- huyzen, waarom gelachen werd. Toch had ook hij in hel bijzonder goede mo menten welke de Kamer niet ongenierkt liet voorbijgaan V. d. M. Avondzilting. Minister Loudon heeft zijn eerste groote rede in de Kamer gehouden. We kunnen niet zeggen dat het was ter ver dediging van zijn begrooting, want die niet aangevallen. Het was dus meer ter beantwoording van de opmerkingen en vragen der leden, over allerlei onder werpen. Het was dus uit den aard der zaak geen betoog uit één stuk. Alleen zij op gemerkt dat hij begon met dc verklaring „eerlijkheid en flinkheid, twee der IIol- landsche deugden' te willen betrachten Van de verklaringen van algemeen be lang halen we aan de meedeel ing dat dc minister de vredesbeweging niet financi eel maai* wel moreel wil steunen, en dat hij niet deelt de meening van den heer Van Leeuwen over het veranderen van een deel der diplomatieke ambtenaren in consulaire Hij wees er op dat andere landen juist hel korps diplomatie ke ambtenaren uilbreiden. De artikelen der begrooting zelf lokten weinig discussie uit De heer Knobel gaf als deskundige in den cónsulairen dienst eenige nuttige wenken. De begrooting is ten slotte z. li. s. aan genomen. Binnenland. EEN KLEINE VERGISSING. Even ernaast is veel ernaast. „De Zeeuw" giet een schimpscheutje uit op Treub's pensionnceringsvoorstel- len, maar begaat daarbij een flater. Zij beweert dat de regeling der kosten zoo gedacht dat deze voor dc eene helft door den staal, voor dc andere door de gemeenten zullen gedragen worden. En daar worden dan eenige opmerkingen aan vastgeknoopt over de „leuke toekomst", die wij tegemoet gaan, over de gezichten die gelrokken zullen worden in Middel burg, Vlissingen en Goes, en over het lachen van „de buitenlanders" - zeker omdat er geen tarief komt, en nog meer. Maar „De Zeeuw" heeft weer eens zicli niet goed op de hoogte gesteld. In het aankondigingsbericlit staal niet dal dc gemeenten de helft zullen beta len en liet rijk d# andere helft-. Er staat in dat de gemeente f 101 per jaar zullen betalen voor alle behoeftige 70-jarigen die niet bedeeld zijn na him 65sle jaar, niet tot gevangenisstraf of tot opzending veroordeeld zijn na hun 60ste, en niet drankzuchtig of van slecht levens gedrag zijn. En daartegenover wordt aangekondigd dat het rijk aan de gemeente zal betalen f50 voor iederen ingezetene, die op 31 Dec. 70 jaar of ouder is Dus ook voor de niet-behoeftigen, de bedeelden, de veroordeelden en de drankzuchtigen e. d Wat de gemeenten dus met minister Treub „af te rekenen hebben" is lieel iets anders dan de helft, al kunnen wij nu uit gebrek aan gegevens niet zeggen hoeveel het is. Bit de Staatscourant. Bij Kon. besluit: is benoemd tol ridder in de orde van Oranje-Nassau, de regent van Alang (Am- boina) Matheus Joseplius Eduard Patty; is benoemd tol ontvanger der reg. v. de burgerl akten te Amsterdam C. Wiers- ma, thans insp. der reg. en dom. al daar; tot ontv. der reg. en dom. Ie Wijk bij Duurstede D. H. C. Ittmann, thans te Bolsward; te Bolsward W. H Hou wing, thans te Hohverd; te Schagen J E. Poerink, thans te Grave; te Onderden- dam E. Wessels Boer, thans te Helder; te Grave C. J. A. Schmalhausen, thans surnumerair is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Vlaardingen, A. G Brum- sen, thans hoofdcommies der telegrafie; is bevorderd lot off. v. gez. Ie kl. bij de K. N. M. de off. v. gez 2e kl C. M Beukers. Bit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Aan hen, aan wie een rente wordt toegekend volgens art. 369 der Invalidi teitswet zijn dezer dagen de dienstbrie ven van hel bestuur der Rijksverzeke ringsbank gezonden, waarin de beslissing tot toekenning dier rente wordt meege deeld D w. z. zij ontvingen een kennisgeving dat zij dien brief op het postkantoor kun nen halen. Aan hel postkantoor zijn 288 van dergelijke brieven ontvangen. Ze zijn nog -niet alle afgehaald. Waarschijnlijk zullen er ook nog eenige bij komen. Vóór den 9den December worden er geen uilbetalingen gedaan 't Is een raar weertje. Dat men 's ocli- tends te elf uur de lamp op heeft of op steekt is in December meer gezien Maar St. Nicolaas-dagen met bliksem en don der dat is toch wei iets om als een bijzonderheid in 't geheugen ie houden Op de Markt bracht hedenmorgen een herige windstoot die gepaard ging met de plotselinge onweersbui, heel wat beroe ring Eenige kramen woeien in elkaar, de kooplieden meevoerend, die jamme rend, met handen en voeten spartelend, zich uif den baaierd trachtten los te rukken. De aangerichte schade was ge lukkig niet groot De sneltrein die gisteravond te half zes te Middelburg moest aankomen, is te Rilland Bath met een laadvlieg (voorwerp om vaten uit waggons te la den) in aanraking geweest. De stukken moesten uit de machine verwijderd wor den Met lJ/s uur vertraging kwam de trein aan. Verscheidene reizigers misten te Vlissingen de aansluiting naar Neuzen en moesten aldaar overnachten. De goe derentreinen waren meerdere uren te laat. Op telegrafisch verzoek van de maré chaussee te Breda is door de politie alhier gisteren gearresteerd mej. P. A. G., wonende te Breda verdacht van het misdrijf bedoeld in art 254bis van het wet boek van strafrecht. Bij dc alhier op te richten ijs fabriek is tot machinist benoemd P. Flipse. o Uit Vlissingen. Dc brugwachter van de brug aan de keersluis te Vlissingen kwam heden morgen toen Iilj zijn kippen wilde voe ren, lot de onaangename ontdekking dal het heele toom, een haan met 6 kippen, gestolen was. merigen toon, met gefronste wenkbrau wen. „Hij heeft moeilijkheden gehad met een zwager", antwoordde Cioely. „Ik moest dat alles precies welen, maar ik kan er mij geen enkele bijzonderheid van herinneren; u begrijpt, dat wil ik neef' Arthur niet graag bekennen. En daarom vraag ik er liever niet naar. Hij en nicht Ellen zien er beiden nog veel som berder tut aan in Londen. Er zijn zeker weer nieuwe bezwaren aan den dag ge- lcomen. Ach! ik heb er eigenlijk niets mee te maken, '1 zijn mijn zaken niet Ik zal maken dal de arme menschen een prettige Kerstmis hier hebben. Nu moet ik mij gaan aankleeden, en u ook, u weet wal ik gezegd heb Doe uw nieuwe japon aan, en als u klaar is kom dan beneden in de ontvangkamer. Janet kan van avond best voor Bébé zorgen." Christine's vingers beefden van ver langen toen zij Lady Cicely's Kerstge schenk uit de doos haalde een eenvou dig, maar allerliefst japonnetje in Chris tine's oogen het toppunt van al wat beel derig is Het arme kind had zich zelf nog nooit in een gedecolleteerd avond- j toiletje gezien en ofschoon dit japonnetje j maar heel weinig vierkant was uitge- sneden, haar spiegel zei dat het haar heel goed stond en dat de lijnen van haar mooie hals' zeer goed uitkwa men tusschen de fijne kant waarmee hel zacht zijden lijfje gegarneerd was, en dat de japon zelf, doodeenvoudig ge maakt, uitstekend paste bij haar gracieus jong figuurtje. Haar oogen schitterden als sterren, haar wangen waren met leen zachten blos bedekt; hel donkere krul haar in een lossen wrong boven op haar hoofd, stond haar allerliefst. „Ik geloof heusch dat ik er nu nog al aardig uitzie", zei zij eenvoudig,terwijl zij zich zelf in den spiegel toeknikte „Ik wou zij bracht haai* wensch echter niet onder woorden, maar toen zij heviger begon te blozen en zich afwend de van den spiegel om haar eigen verlegen heid niet op te merken, dacht zij hoe jammer het toch was dat mijnheer Jack Layton dit ongelukkige oogenblik juist had uitgekozen om tvphus te krij gen, zoodat* mijnheer Meruside van avond geen deel nam aan het Kerstfeestdiner. Toen Bébé. door Janet uitgekleed, Christine gekleed zag, danste zij in haar rose nachtjaponnetje de kinderkamer rond, klapte in de handjes en zong met haai* hoog stemmetje- „O, wat is Bébé's lieve juffrouw mooi! Bébé's lieve juffrouw!" en Christine Bij het van gemeentewege verplaatsen van de kanonstukken op de Dokkade te Vlissingen, welke als meerpalen dienst doen, brak de ketting van de bok aan welke een kanonsluk hing, met hel gevolg dal dit op een der blootgekomen buizen van de waterleiding kwam te val len en afbrak, waardoor een groote hoe veelheid water verloren ging Om her stelling mogelijk to maken moesten de afsluiters der waterleiding worden dicht- gezel. zoodat de omwonenden een groot gedeelte van den middag van water ver stoken hieven 'VI. Ct Uit Zuid-Beveland Men meldt ons uit Goes De „Zeeuw" bracht Dinsdagavond een alarmccrend bericht vermoedelijk van een occasional plaatselijk correspondent over een poging tot inbraak hij C van Z alleenwonende winkelierster aan den Westsingel Ter bevoegder plaatse hel commis sariaat van politie alhier werd ons hieromtrent medegedeeld, dat blijkens in gesteld onderzoek hier alleen een ver volging zou kunnen worden ingesteld wegens rumoer of burengerucht" Evenwel bestaan er nog termen om een verbaal op te maken wegens gebrek aan voldoende aanwijzing De slotsom van dezen berichtgever zoodat de man zijn straf niet meer zal ontloopen'mist alzoo alle grond. Van poging tol inbraak is liier naar alle waarschijnlijkheid geen sprake, een inbreker is immers niet gewoon te ver zoeken de deur open te doen. doet hij dit, zooals hier het geval is geweest, dan is het al een zeer onnoozele hans De dader van het vrijmoedig aanklop pen op de ramen om belet te vragen is bovendien totnogtoe onbekend, de man die dien nacht in de nahijheid van de woning van C v Z werd aangetroffen, werd door haar den volgenden morgen niet herkend als zoodanig Dinsdagavond hield de afd H e i n- kenszand van het „Groene Kruis" een algemeene vergadering Begrooling 1914 werd vastgesteld op f 245. Ds War ners brachl verslag uit van de algemeene vergadering van het hoofdbestuur. Als bestuursleden werden herkozen dc hee- ren A J Hoorweg en J. Rijk Bz. Het sa laris van den Magazijnmeester-bode werd bepaald op f 15 Daarna bracht dr Hoor weg verslag uit van den diaconessen- arbeid, waarna de vergadering werd ge sloten. Woensdagavond hield de zangvereem- ging „Excelsior" te Heinkenszand liaar eerste winterconcert voor liet alge meen in het lokaal der o 1 school. Een twaalftal zangstukjes benevens een drietal looneelslukjes, waaronder „Jo- natlias of de knecht van twee meesters", „De Oliekoop of Homoeopaath" en „De Buren", werden verdienstelijk uitgevoerd De zaal waa tamelijk goeo bezel. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is P. A J. Elsman, te Hans- weert, ter beschikking van den Gouv- Generaal van Ned.-lndiê gesteld, ten ein de te worden benoemd tol klerk bij den nam haar in haar armen, drukle het kind tegen zich aan en bedekte liet ge zichtje met kusjes. „Maar je bent Bébé's mooie, lieve juf frouw van avond", zei hel kind plech tig, terwijl zij Christine's hals en ge- zich streelde met haai* kleine handjes „Je bent mooi met je witte jurk en met je roode wangen. Doe iels om je hals' ging zij voort op gebiedenden loon Moesje heeft een heele boel blinkende dingen om rond haai* hals te doen, en jij moet iets schitterends hebben om je wit ten hals." Ja, 't is waar ook, zij kon best dat eeni ge kleinood dat zij bezat van avond aan doen. Het was Kerstmis, alles was veel feestelijker dan op een gewonen dag, „Iets schitterends om je willen hals waarom zou ze het mooie medaillon dal haar moeder haar gegeven had, niet dra gen van avond? Christine stond er nog over na te denken midden in de kinder kamer, en Bébé danste om haar heen, het kind hield een slip van haar rose nachtjaponnetje omhoog, zoodat haar rose voetjes er onaer uit kwamen, zij schudde met de blonde krullen en zong: „O, wat is Bébé's lieve juffrouw mooi! |wat is ze mooi!" „Ik ben wel kinderjuffrouw maar toch evengoed een jong meisje dacht Chris tine, „en Lady Cicely heeft mij die mooie japon gegeven, zoodal ik moet maken er zoo netjes mogelijk uil te zien; mijn medaillon zal lieel goed slaan op de witte zijde. Hel was niet kwaad als ik het maar aandeed Zoo gedacht zoo gedaan. Zij ging even naar de slaapkamer en haalde uit haar heel gewonen koffer, een doosje waarin zij haar schat bewaarde. Zij haalde er 1 het medaillon aan het dunne gouden ket- linkje uit, hield het iu de. hoogte, zoodat I het schitterde iu het licht van de lamp. i De groote smaragd schitterde prachtig als een groene ster en de brillanten i waarin de smaragd gezet was fonkelden I en sprankelden in het licht j „Het staat beelderig", fluisterde het jonge meisje met innig welbehagen toen i zij het kettinkje vastdeed en het buiten gewoon fraaie kleinood rustte op haar blanken hals, „wal zouden die letters A. V. C. toch beteekenen? Die eerstenaam van moeder was Mary en de tweede He- len, dus geen van beide A of A, én haar familienaam weet ik niet. Ik wóu dol graag weten wat die A. V. C. beteeke- nen." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1