MIDDELBMESCHECOERANT. J Woensdag 3 December. 286 iS6° Jaargang. 1918 Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. 12. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiön bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiün voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóór óén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön 28 cent per regel. Bij abonnement veel lager, Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naaide plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE liA HAS Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amit erdam. 8ig dese courant behoort een bgvoegsel. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag Be heer .V an '"W ijnbergen heeft heden zijn rede voltooid, waarin hij vooral heeR geklaagd over de verguizing die zijne geloofsgenootcn ondervinden en waarin hij het stoute stuk heeft durven beslaan over het exclusisisme van anders denkenden der laatste jaren te spre ken. Het is zooals de heer Troelstra la ter op den middag stekelig opmerkte al tijd aangenaam den heer Van Wijnbergen ie hooren spreken, wanneer men daar bij maar niet te nauw neemt hetgeen hij zegt, heden genoot men (lat genoegen bij zonder lang, zonder nu evenwel in staat te zijn veel nieuws daardoor te verne men. Zeer in het bijzonder is juist deze spreker te velde gelrokken tegen de wijze waarop naar het heet van liuks de vfcrkiezingsactie in dezen zomer is gevoerd. Hij lieefl met voorbeelden uit tal van districten willen aantooneu wal er dan toch voor verkeerds is gedaan door de vrijzinnigen, waarin ze zijn tekort geschoten en wal zij hebben mis dreven, waarbij hij echter niet kon na laten toe te ge\en dal ook van. den kant van ncchls roiilen dienden te worden erkend Zeer in den brecde wijdde hij ook uit over de oplossing der crisis, de weigering der portefeuilles en hetgeen de concentratie le doen stond en ook hij heeft natuurlijk er nadruk op gelegd hoe nauw het verband is tusschen de vrijzinnigen en de sociaal democraten en en hoezeer de eersten niet hebben te juichen over do schijnbare overwinning van Amsterdam IIL De heer V a n d c r Voort van Z ij p sloot zich bij de bedenkingen door den heer Van Wijnbergen geuit tegen bet element van godsdiensttwist in den jong- sten verkiezingsstrijd aan; ook zijnerzijds .waren er vele bezwaren tegen de prak tijken van dezen verkiezingsstrijd en wel in meer dan een geval aan links le ver wijten dat liet niet ridderlijk en niet fair was opgetreden. De heer Van der Voort van Zijp kwam daarbij vooral le spreken over het verschil dat men had trachten te maken tusschen protestanten 'en ka tholieken en hij achtte de kerk eenvou dig gebruikt voor politieke doeleinden, ■wielke bewering door links zeker aller minst wordt ontkend, maar naar de an dere zijde wordt geschoven. Deze spre ker bleef er op aandringen dat de schoolkwestie en de herziening van het kiesrecht in de grondwet vast verbonden zou worden gerekend. Ook ,van zijne zijde bleek duidelijk dat niet te verwachten is eene toenadering in zake de grond wetsherziening, indien niet naast artikel 80 ook artikel 192 op het programma dier herzieningen zal staan. Nadat de heer Kooien de financieele politiek aan criliek had onderworpen en daarbij een zijner bekende vergeefsche pogingen had gedaan om Minister Kolk man van lichtzinnig financieel beheer vrij ie pleiten, kwam met de rede van den heer Troelslra het tweede groote moment in deze debatten. De rede van den sociaal-democratischen leider is, ge lijk' te verwachten viel, heden niet tot een eind gekomen; het was ook blijkbaar niet de bedoeling van den spreker. Voor al dat deel, dal als ondertoon had hoezeer de laatste verkiezingen geen overwinning rechts en geen overwinning links hebben gebracht, maar alleen een overwinning van de sociaal-democratische partij tot uiting gekomen door de enorme toename ▼an het aantal der stemmen, werd heden verzorgd en uitvoerig behandeld. Daar bij werd er op gewezen dat hel dit jaar, gelijk jaren tevoren, weer de lcleurlooze middenstof is geweest die den doorslag heeft gegevendie kleuiiooze midden stof die de heer Troelslra bang geworden achtte door de plannen van MinisLer Talma, gelijk zij in 1901 bang was gewor den voor de Ongevallenwet. Die lcleur looze middenstof is vooral gewonnen dooi den angst voor het tarief, maar desniet tegenstaande, en hoewel daarvan door de vrijzinnigen ongetwijfeld het leeuwendeel der voordcelen is geplukt, blijft de soci aal-democratische groep vasthouden aan haar eigen opvattingen, die zij wil door voeren tactisch gewijzigd naar de om standigheden, maar in den grond onaan tastbaar onafhankelijk. Daarom wees de heer Troelslra dan ook beslist af dat zijne partij langzamerhand een hervor mingspartij zou worden; deze zou en lean haar karakter nimmer verliezen Met cij fers heeft de heer Troelstra trachten aan le toonen hoe groot de vooruitgang der sociaal-democraten is geweest; hoe zij hebben gestaan tegen de coalitie, zoowel als tegen de concentratie. Hij he£ft ge- wezeu op hel gewicht van het godsdien stig element in dezen strijd en den vrij zinnigen geacht niet geheel vrij uit te gaan in zalee de argumenten in dit op zicht gebruikt. De lieer Troelstra is zoo schijnt het althans nog slechts met de eerste helft van zijn beloog gereed gekomen; morgen zal liij dit betoog vervolgen en naai- men vermoed et ook mede eindigen V. d. M. Uit Stad en Provincie. Uit Ti holen. Door den gemeenteraad van St. An- naland werd in zijn vergadering van Dinsdag ingetrokken zijn besluit van den 22 October j 1waarbij bepaald was dal op de gemeente-ambtenaren zoowel voor eigen pensioen, als voor dat van wedu wen en .Weezen en voor de inkoopsom men, hel volle bedrag zou worden ver haald, waarop de Wet het recht gaf. Thans is bepaald, dat de gemeente-amb tenaren zullen betalen voor eigen pensi oen li/2 o/,,voor weduwen- en weezen- pensioen 21/2.°/o; terwijl voor de inkoop- sommen niets op hen zal verhaald wor den. Tot genees-, heel- en verloskundige, belast met de wcezen armenpractijk over 1914 werd herbenoemd de heer D. Quak- kelaar, terwijl gewijzigd werd de ver ordening voor de openstelling van liet Bureau van den burgerlijken stand. De afdeelingSt. Maartensdijk van den bond van Staatspensiottneering hield Dinsdagavond een ledenvergadering; van de ruim 170 leden iwaren 62 .opgekomen. In de eerste plaats werd voorzien in de vacature van penningmeester, ontstaan door hel vertrek van den heer Van den Berg. Als zoodanig werd gekozen de heer D. Priem. Vervolgens werd besloten, om op 9 December a s. een feestavond te or- ganiseeren, den dag, waarop de pensi oentrekkers volgens art. 369 der invalidi teitswet hun eerste rente zullen trekken, en dan daarbij die oudjes te noodigen, welke daarvan voor liet eerst geprofiteerd hebben en deze een eenigszins feestelijk onthaal te bereiden, ten einde dezen dag nog meer tot een onvergetelijke voor hen te maken. Onderwijs. Tot tijdelijke onderwijzer aan de openbare school te Nieuw- Namen zijn benoemd de hecren P. de Volder te Hengstdijk en Colijn te Terneuzen. (Zei.) Rechtzaken. - De te Vlissingen aangehoudene P. J. M., verdacht van het verwekken van abortus in verscheidene gevallen, is, na voorgeleiding voor den officier van Justitie alhier en na gehoord te zijn, weder op vrije voeten gesteld. Maandag is voor de rechtbank te Zie rik zee als ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arron dissement Zierilczee beëedigd mr. J. J. G. van E verdingen, vroeger advocaat procureur le Tiel. De moord in Amerika. Hel gerechtshof te 's Gravenliage beeft de uitspraak inzake M. te -S1 u i s, die. be klaagd is van doodslag op Harmen Van de Pol to West Sayvillc, acht dagen uitgesteld. Landbouw. De afd. Middelburg .der Z. L. M. houdt Maandag a.s. te half elf in St. Joris alhier een alg. vei-gadering. Te Oud-Vossemcer zijjn in den nacht van Maandag op Dinsdag de laat ste bieten gescheept; ja, in den nacht, want circa 170 man hebben tot Dinsdag morgen drie uur aan het werk geweest op de haven, daar de Bond de bieten op dien dag aan boord wilde hebben. Zin gende trok de stoet werklui 's nachts: huiswaarts de campagne eindigde op aardige wijze. S POBT Voetbal Wij ontvingen "lieden hel volgende schrijven Mijnheer de Redacteur Hierbij neem ik de vrijheid uwe aan dacht te vestigen op een gedeelte van het overzicht der verrichtingen van de diverse voetbalclubs, in uw geëerd blad van 1 dezer en wel op dat gedeelle, waar uw verslaggever de nederlaag van M. V V. O. op Zondag j.l. tegen Velocilas II uit Breda becritiseert. Met de eerste zinsnede kan ik mij geheel vereenigen, maar ik meen ten krachtigste te moeten protesteeren tegen de vinnigheid van den tweeden zin Het is dunkt mij, voor uw verslaggever onmogelijk te constateeren of bij een vereeuiging, die vim de 5 ge speelde Bondswedstrijden er 3 won en 2 verloor de goede geest van laai vol houden en vertrouwen op elkander, voor goed verdwenen zijn Als bestuurslid van M. V. V. O kan ik niet nalaten tc wijzen op dit voorbeeld van zuiver afbrekende en onjuiste, critiek. Toen uwe redactie het besluit nam geen vocthalverslagen meer le geven en slechts den uitslag der wedstrijden te vermelden, kon ik niet anders doen dan dit besluit toejuichen, daar m i. terecht, voetbalverslagen in de diverse sportbla den thuis hooren, maar al spoedig wer den naast de uitslagen, beschouwingen over de verrichtingen ten beste gegeven en nu is zelfs zakelijke beschouwing veranderd in felle critiek Waar de bestuursleden en eerste-elf- talspclers, naar 'mijn volle, overtuiging al het mogelijke doen in licL belang der club, die dan ook steeds in bloei toe neemt, zal het voor hen des te onaange namer zijn een dergelijke onverdiende blaam op zich te zien geworpen. Inmiddels teeken ilc met de meeste hoogachting, W L HEIJBOER, BestuurslidM. V. V O. Onze overzichtschrijver wenscht hier bij bet volgende aan te teekenen Tot goed begrip van de lezers diene dat de gewraakte zinsnede aldus luidden M. V. V. O. verviel weer eens in haar oude fout, toen het Velocitas II team sterker bleek, dan verwacht was, lieten de heeren den moed zakken en werden met 7—1 geklopt. De oude goede geest van taai volhouden en vertrouwen op elkander schijnt wel voorgoed bij hen geweken te zijn. Met de eerste zinsnede kan de heer Heijboer zich vereenigen, waarom dan niet met de tweede, die er logisch uit voortvloeit? Wel zegt de geachte inzender, omdat onze vereeniging van de 5 tot nogtoe gespeelde wedstrijden er 3 won, doch hij vergeet, er bij te zeggen- tegen gelijk waardige tegenstanders. En zelfs in die wedstrijden was er van een taai volhou den geen sprake, was het telkens een waar wonder dat de tegenpartij in het laatste half uur geen verandering meer in den stand wist te brengen. En pleit de telkens veranderde opstel ling oolc in de gewone wedstrijden van vertrouwen in elkanders krachten, getuigt de houding die door de spelers herhaaldelijk tegen de elftalcommissie wordt aangenomen van vertrouwen op el kanders goeden wil? Ten slotte zij nog hierbij opgemerkt, dat, toen ik mijn „vinnige critiek" schreef, mijn gedachten ook wijlden bij het vorig competitieseizoen, bij de slechte resulta ten van beker en seriewedstrijden in de maanden Augustus en September Er moge eens een kleine opflikkering zijn bij een wedstrijd tegen Zeelandia of E. M. M., als een gevolg van concurren- liegeest, over 't algemeen is de geestdrift en het zelfvertrouwen bij M. V V O. zoek, waardoor haar prestaties ver ten achter staan bij hetgeen waartoe zij in slaat is De waarde en betecke- nis der openlucht spelen. „Langen tijd, vijftig jaar cn meer heeft men hier te lande in den waan geleefd dat 1 a 2 uren gymnastiek per week, in. hoofdzaak oefeningen aan de bekende toestellen als rek, brug, enz. ruimschoots voldoende waren, ja dat deze oefeningen een soort surrogaat vormden die in wer kelijke waarde ten minste gelijk stonden met 4 it 5 uur gewone lichaamsbeweging als wandelen e. a. Dit is een schromelijke dwaling. "Wij. hebben meer, veel meer noodig dan 1 a 2 "uren gymnastiek per week, en geheel andere middelen dan de veelal eenzijdig werkende toestel-oefeningen, die hoofdzakelijk slechts de dierlijke spier kracht vermeerderen, zonder hel weer standsvermogen, de levensenergie te ver- hoogen, en daardoor ten deele nutteloos, ja zelfs schadelijk werken. Hetgeen wij thans voor de jeugd in haar middelbaren leeftijd noodig hebben, 't zijn oordeelkundig geleide lic-haams- spelen in de openlucht op doelmatig gekozen terreinen." We kunnen niet beter dan door deze aanhaling uit de voorrede hel boekje karakteriseeren, dal door generaal J van Dam van Isselt, oud-inspecteur van het militair onderwijs, geschreven is over ,,De waarde en de beteekenis der openlucht spelen tegenover de toesteloefeningen der gymnastiek." De zaak is thans naar hij in 't licht stelt, van te meer belang nu wij ons be vinden in den vooravond der reorgani satie van het onderwijs, naar aanleiding van liet rapport der ineenscliakclingscom- missic. Het boekje verscheen bij de IIol- landia-Drukkcrij. Verschillende Berichten Ten huize, van den voerman Van Dael aan de Nieuwe Vaart te Turnhout is een treurig ongeluk voorgevallen Toen de vrouw in de keuken kwam, die zij eenige ©ogenblikken le voren had verla ten, stond do wieg, waarin een kind van vijf maanden, geheel in vlammen. De ver schrikte moedor- greep onmiddellijk den kleine, doch l was te laat. Met erge brandwonden overdekt, gaf hel kind na eenige «ogenblikken den geest (D v. N). - Een 19-jarige krankzinnige J M uit Boskoop, die verpleegd Werd in het gesticht „Endegeest" wist voor" ongeveer een jaar uil dat gesticht te ontvluchten Na in Duitschland en België te hebben rondgezworven, is hij thans te Antwerpen aangehouden, omdat hij aldaar uit ver nielzucht een spiegelruit had ingeworpen Onder hevig verzet is hij in voorloo- pige hechtenis gesteld. Tel. DE TILRURGSCIIE SOCIËTEIT EN DE HUZAREN. Over hel verder verloop van de aan vraag der Tilburgsche huzarenofficieren om op do sociëteit ook de N. R. Ct. tër lezing te leggen, schrijft men aan de N. R. CL. „Juist wilde men te Tilburg het 25- jarig herdenkingsfeest vieren, dat de N. R Cl., bekend als een zedeloos blad, den naam van Maria bekladdend enz. enz., van de sociëteit „de Philharmonic" was verbannen, toen enkele nieuwe leden voorstelden, deze courant weer Ier lees tafel te leggen. Het bestuur der sociëteit meende zoo hoog te kunnen staan, dat het persoon lijke vrijheid van denken van een ieder wilde eerbiedigen, en achtte zich ver plicht, aan het verzoek te getnoel te ko men Dit standpunt werd echter niet ge deeld door de geestelijkheid en verschil lende geloovigcn Volgens een naamge noot van een professor, geboren in Til burg, moest, als de N. R Ct. binnen de Fiel kwam, dit gebouw voor zijn zoons (pl.m. 24 jaar oud) verboden 'worden, )aangezien dit blad alleen op menschen van 60jarigeu leeftijd geen verderfelijken invloed had Aardiger evenwel was nog een opmerking van een doctor in de medicijnen, vertegenwoordiger van het R. K. intellect, nl dat er in het geheel geen lectuur op een sociëteit behoorde tc zijn. aangezien de lectuur de gezel ligheid tegenwerkt Indien de oppositie nog mocht toene men, heeft hel bestuur besloten om niet tot de aanschaffing van dit heidensche blad over te gaan. Dat een en ander niet medewerkt tot verbroedering van het nieuwe ingekomen element met de Tilbnrgers laat zich be grijpen, zoodat op den duur een oprich ting van een nieuwe sociëteit niet uit gesloten is Uit het verslag der Maandag te Gent gehouden raadszitting blijkt, dal mr. Stuart, algemeen commissaris der Neder- landsclie regeering bij de aldaar gehou den tentoonstelling, behalve de ebben houten, met Nederlandsche boekwerken opgepropte least, waarvan hier vroeger eenige malen gewag werd gemaakt, ook een Boeddha-beeld aan de stad Gent heeft geschonken. ALS GIJ UW KIND gezond, vrooljjk en friaoh van geest wilt zien opgroeien, geeft bet dan l)r. Hommel s Hae- matogen. WAARSCHUWING 5 Men vrage uitdrnkkelgk den naain Dp. Hommel BUITENLAND. MILITARISTISCHE WILLEKEUR. Een „Laatste Bericht" in ons gisteren verschenen nummer heeft de lezers op de hoogte gebracht, tot welke buitenspo righeid hel machtsbewustzijn van dc Duit- sche militairen te Dettweiler nu weer heeft geleid. Deze plaats ligt op 80 mi nuten gaans afstand van Zabem. De lezingen, die ons thans van het ge beurde onder de oogen zijn en welke van Wolff's Agentschap zoowel als van de „National Zeitung" stammen, loopen weliswaar op ondergeschikte punten uit een, maar bevestigen, wat de hoofdzaken betreft, het bedoelde relaas in ons blad Het schandelijke en verbazingwekkende is wel, dat Forstner daar schuld aan heeft, 't jeugdig officiertje, dat met't uitspreken van het bekende scheldwoord, de belofte van een schenking groot 10 mark, ver bonden aan de vermaning, om een vech tersbaas, die een soldaat zon aantasten, overhoop te steken, en de drieste belee- diging van de Fransche vlag, tot de on rust aanleiding heeft gegeven. Natuurlijk werd hij door een of an der feit geprikkeld om op te treden. Volgens hel eene bericht werd hij door arbeiders, volgens het andere door kin deren beschimpt. Hij gelastte de solda len, de daders aan tc houden, maar dit mislukte Slechts de jonge en kreupele schoenmaker Blank viel hun in handen. Deze zou een korporaal, die de schel denden achtervolgde, gedreigd hebben! met de woorden- „wacht maai- jongen, jij bent er gauw geweestBlank tastte, daarbij in zijn zak. Later werd daarin een mes gevonden Toen Blank werd beetgepakt, sloeg hij den korporaal in 't gezicht en viel daarna op von Forst ner aan Deze trok toen zijn sabel en verwondde Blank ernstig aan 't voor hoofd Zoo althans stelt Wolff's Agent schap het voor Men heeft gelezen, hoe hij ondanks die verwonding twee uur lajig werd ver hoord Ook stond buiten Blank's vader le jainnieren, maar de vóór het huis ge posteerde soldaten lieten hem niet binnen Volgens dc „National Zeitung" is de stemming te Zabern zeer verbitterd. De gestadige herhaling van door militairen bedreven daden van bruut geweld, zal hieraan geen goed doen. lederen mor gen trekken soldaten joelend en met allerlei uitdagend geroep door het plaatsje. Aan de bewoners daarvan ligl het ove rigens niet, al gebiedt de rechtvaardig heid in het oog tc houden, dat een wei nig meer terughouding bij deze pijn lijke incidenten als de beschrevene waar schijnlijk zou kunnen voorkomen. Aan den anderen kant is het overigens waar lijk te begrijpen, dat de rustige bevol king, door bcleedigingen van een piep jong luitenantje uitgetart en zonder vorm van proces door een militaire dictatuur onderdrukt, haar ergernis moeilijk mees ter kan blijven Dc voorganger van von Rentier, commandant van het betrokken regiment, heeft in een vraaggesprek met een dagbladschrijver meegedeeld, dat er vroeger nooit een gespannen toestand' tusschen de burgers en de soldaten heeft bestaan. Ilij vestigde er echter de aandacht op, dat men rekening moet houden met het karakter der bevolking. In dat gevalkan men volgens dezen gepensionneerden of ficier, die het weten-"Ion, zeer gemakke lijk met de menschen omgaan De uit drukking „Wackes" beschouwde hij als

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1