MIDDELBIJRGSCHB COURANT, J\ 279. 1S6 Jaareang 191i Dinsdag 25 November. BINNENLAND. Kameroverzicht. FEUILLETON. CHRISTINE, Bit de Staatscourant Bit Stad en Provincie. Kerknieuws. Knnst en Wetenskappen. Landbouw. Rechtzaken. Daze courant verschijnt d a g a 1 ij k s, met nitzondtring van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franco pp. 2. Afzonderlijke nummers kosten cent. AdvertentiHn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan bet bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóér tién uur aan het bureau bezorgd zijn. Ad vertentiën 29 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels i' 1.50; elke regel meet 29 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betrefiend'. Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Adrertentle-Bureum A. DE LA HAR Az„ \.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Tweede Kamer. Zitting van Maandag Minister PleyLe heeft betoogd dat zijn Memorie van Antwoord kort was, al ant woordde zij ook naar zijn meening op alle de vele vragen die in het Voorloo- pig Verslag waren gesteld. Hij heeft te gelijkertijd opgemerkt dat dit gebrek van kortheid bij het mondeling debat kon worden vergoed en zoowel bij de alge- meene beschouwingen als bij de onder- deelen laat hij niet na dit woord waar te maken. Het is dan ook hedenmiddag voor een groot deel MinisterPleyte geweest, die het debat heeft gevuld en die allereerst - nadat in het bijzonder de heer Van Vollenhoven zich had verzet tegen het z. i. partijdig oordcel door den heer Schaper uitgesproken over de arbeidsinspectie de justitiêele opmerking der verschillende sprekers van heden en Vrijdag beantwoordde Evenals zijn voorgangers beloofde ook deze Munster natuurlijk dit le overwegen, dat te bestudeeren, al erkende hij op meerdere punten dat nadere gegevens voor hem noodig waren om zich een definitief oordeel te vormen. Tot bijzon dere .beloften heeft hij zich niet laten verleiden en integendeel op het punt van de istrafzaak tegen de twee onderoffi cieren die inlanders hadden mishandeld, zich ,vrij schrap gezet. En hierbij was voorafgegaan een betoog van den heer De Savornin Lohman, die tegenover de uitspraak van liet Hof klaagde dat niet met de gewone opvattingen doch met de geheel bijzondere opvatting, dat het voor beeld der chefs de minderen van ven- jmtwoordelijkhcid voor een deel afsloeg, was rekening gehouden. De Minister ging met deze meening ge heel mede, maar wees er op dal datgene wat in de motie werd gevraagd, mate rieel onmogelijk was Wegjagen uit den dienst is een bijkomstige straf en waar het Hof hier de beide onderofficieren tot een zeer lichte straf li/eeft veroor deeld, kan onmogelijk ontslag volgen. Dat kapitein Van Krieken medeplichtig is in indirecten zin aan het misdrijf, de Mi nister erkende het, maar wees er op dat het niet aan hem is om den fiscaal in ïn- dië vervolging te gelasten. De Minister aanvaardde gaarne hel eerste deel der motie, maar zou het tweede deel onuit voerbaar moeten rekenen. Bij dezen stand van zaken vond de heen Schaper, die zijn partijgenoot Mendels verving, het gewenscht de motie te wijzigen in dien zin dat de Kamer uitsprak als gewenscht waf aanvankelijk van den Minister werd verlangd. Toen de heer de Savor nin Lohman even wel er terecht op wees dat dan de motie in beide fdeelen Zich zelf'tegensprak, trok de heer Schaper haar maar geheel in en verdween zij daarmede van het tapijt. Een lange redevoering van den heer Sanne s, intusschen uitnemend gedo cumenteerd, bracht de koeliewerving en Naar het Engelsch. door L. G. AIOBEBLY. 59. „Een langdurige mislukking een jang hoofdstuk van schande en onrecht", fluisterde de stervende zoo zacht, dat de ■vrouw, die ziel» over hem boog, nauwe lijks de woorden kon onderscheiden. „Maar je hebt er nu berouw over, mijn lieve man", fluisterde zij terug; „denk mu alleen maar dat je berouw1 hebt; denk daar nu alleen maar aan." „Als jij het mij vergeeft zal God zeker vergeven?" De doffe oogen waren vragend op de hare geves tigd met groote leederheid boog zij zich om zijn vaalbleek gezicht te kussen. „Zeker, stellig en zeker zal God het je vergeven", antwoordde zij plechtig, en in haar vaste stem klonk overtuiging, „waar veel liefde is, is ook veel ver giffenis, en „Zooals bij jou,", viel hij haar droo- merig in de rede, „een groote liefde zujk een groote liefde en veel de bedoeling van de ordonnantie van 1909 ter sprake. Met lal van voorbeel den uit |de praktijk lichtte dc heer Sanues toe dat de tegenwoordige toestaffii aller minst beantwoordt aan de bedoeling van den wetgever van 1909, dat de contrac ten uit vrijen wil zullen worden aange gaan, en hij drong daarom aan op maat regelen die gedurig dit meer in de hand zouden werken en er toe zouden leiden dat dit inderdaad zoo spoedig mogelijk het geval was. De M i n i s l e r, opmerkende dat veel door heöt reeds bij de algemeene be schouwingen was beantwoord, verklaarde, dat hij m menig opzicht met de opmer kingen van tien heer Sannes medeging en dat zijnerzijds het noodigc werd ge daan om in dezen een beteren toestand te verkrijgen. In bet bijzonder wees hij er op dat het verboden is nieuwe wer vingsagenten op Java aan te stellen en dat voorts de directeur van Justitie op dracht heeft hel geheele wervingssysteem in studie te nemen. De heer Sannes zeide met belangstelling de resultaten van een en ander af te wachten. Morgen gaan wij verder mei de zeker heid dat nog betrekkelijk geruimen tijd aan de koloniale begrooting besteed zal moeten worden. V. d. M. BONDGENOOTEN OF LANDGENOOTEN? Naai- aanleiding van de opmerking van dl'. Colenbrander wordt er op gewezen, dat in |de proclamatie van Van Hogendorp en Van der Duyn van Maasdam, zooals die is opgenomen in hel Staatsblad van 1813 (no 1), ook gesproken wordt van den wensch van „aÜe onze Bond- genooten", en niet van „alle onze L a u d- genooten". Bij de jongste proclamatie is dc tekst van het Staatsblad van 1813 no li blijkbaar gevolgd Bij kon besluit is benoemd lot ridder in den Ned Leeuw mr. Til Stuart, comm.-gen. voor Nederland op de wereldtentoonstelling te Gent en zijn benoemd tot officier in de Oranje Nassau Orde de heeren B. J. Veldhuis, boekhandelaar, J. G van He- mert, directe ui' van cultuurmaatschap pijen, en II. C. Rehbock, koopman, allen le Amsterdam, lid van commissies voor die tentoonstelling en tot ridder A Jacot, architect der Ned. af deeling; zijn benoemd tot eerste-luitenant bij hun tegenwoordig korps a. bij het wapen der infanterie, de tweede-luitenants M. Sieburgh, van liet 3de reg.J F. B. Weber van het 5de reg C. A. van Beek van het 7de reg J. J Pot van hel 10de reg., P J. Heres, adj. bij het 12de reg J. G. G. M. Hamm van het 13de reg. en J M N. van der Drift van het 21ste reg., b- bij het wapen der artillerie, de tweede-luitenants J L van Dam van het 2de reg. veld-art., W. J van der Staay, van het 2de reg vesting-artM. Hey- broek, W. Thomson, L van Hulst, P. Versteegh en WC J II van Engelen burg, allen van liet 1de reg vesting- art-, en \V. J. A. Schwing, van het korps pantserfortartillerje. In de „St Crt." no. 276 zijn opgeno men Een Koninklijk Besluit van 22 Aug be treffende de lichamelijke oefening der jongelingschap Een Beschikking van de Ministers van Binnenlandsclie Zaken en Oorlog, met betrekking tot bovengenoemd Koninklijk Besluit De programma's voor het ex. ter ver krijging van het getuigschrift van ge schiktheid om jop te treden als leider van lichaamsoefeningen (getuigschrift A) en ais leider van plaatselijke cursussen (ge tuigschrift B), benevens de modellen dier getuigschriften en verdere bijlagen Uit Middelburg. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt het verslag van de voordracht van prof di' Bolk voor het Natuurkundig gezelschap alhier tot een volgend nummer aan te houden Uit Walcheren. In de Maandagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering van Domburg onder voorzitterschap van burgemeester Van Voorlbuijsen, werd voorlezing ge daan van een schrijven van Ged. Stalen, waarin deze bezwaar maken tegen de goedkeuring van hel in de vorige verga dering genomen besluit tot regeling van de pensionnecring van de gemeenteamb tenaren. Nadat c(t besluit door de hee ren Sclieele en Elout werd verdedigd, werd het voorstel van genoemde heeren om het besluit te handhaven verworpen met 4 tegen 3 stemmen. "Daarna werd een voorstel van wethouder Kesteloo om voor eigen en weduwenpensiocn tezamen 4 pCt op de ambtenaren te verhalen met alg. stemmen aangenomen en tevens besloten de tractementen van de ge meenteambtenaren, behalve van den bur gemeester, secretaris, ontvanger en ge meentegeneesheer, te verhoogen met 4 pCt hunner jaarwedde De inkoopsom wordt geheel voor rekening van de ge meente genomen. Vervolgens geschiedde voorlezing van een schrijven van B. en W van Middel burg, bevattende de voorwaarden tot even- tueele aansluiting van de gemeente Dom burg aan de Middelburgsche waterlei ding Na wisseling van gedachten omtrent de noodzakelijke behoefte in de voorzie ning van goed drinkwater stelde de heer Elout voor: le. niet in te gaan op de voorwaar den voor aansluiting aan de Middelburg sche waterleiding; 2e een adres te richten met overleg ging van alle bescheiden van de hier reeds gedane pogingen tot verkrijging van goed di'inkwater aan den minister van binnenl zaken om raad hoe te han delen in deze zaak, vooral in verband vergiffenis. Ik ik heb ellende en schande gebracht in je leven en toch vergeef je mij en toch heb je mij nog lief." „Toch heb ik je nog lief", fluisterde zij met hartstochtelijke leederheid. „Max ware liefde kan niet veranderen of sterven, wat er ook moge gebeuren. Jij bent altijd mijn alles geweest jij en niets ander ter wereld Bij deze laatste woorden trok zij zijn hoofd nog dichter tegen zich aan, boog zich over hem en gaf hem een langen, langen kus. „Ik alleen ondanks alles?" „Jij alleen lieveling", fluisterde zij, „jij alleen, altijd," „En —die ander die je vriend geweest is waar je mij van verteld hebt?" Zijn stem werd steeds zwakker. „Hij is altijd geweest hetgeen hij nog is, mijn beste, oprechte vriend, hij is nooit iets anders geweest dan dat. Hij kon nooit iets anders voor mij we zen." „Misschien later als ik weg ben jij en hij Zij wilde hem niet laten uitspreken, toen hij deze woorden hijgend, haast ademloos uitte. „Wij zullen nooit meer dan vrienden voor lelkaju' wezen", zei zij zeer duide lijk en beslist. „Ik zou geen anderen man kunnen liefhebben. Er is geen plaats in mijn hart voor iemand anders dan oor jou." Nu volgde een stilzwijgen, een stilzwij gen, alleen afgebroken door de moeilijke ademhaling van den stervenden man, door het neervallen van een stukje steen kool in den haard, of het kraken van de oude meubelen. En steeds bleef Mar garet onbewegelijk staan op de zelfde plaats met blaar armen geslagen om den stervenden man, wiens hoofd tegen haar aan rustte. Eensklaps begon hij weer te spreken, (haastig en angstig. „Ben je zeker van vergiffe nis? Zal Ged mij vergiffenis schenken „Ik weet het zeker", antwoordde zij zonder eenige trilling in haar stem. maar met groote vastheid, „Gods liefde is grenzeloos Hij zal vergiffenis schen ken. Hij heeft je lief, mijn dierbare man Ik weet zeker dat je niet bang behoeft te wezen." Zij sprak zoo zacht, met zoo eenvoudi ge woorden alsof zij het woord richtte tot een klein kind; en de uitdrukking van vrees verdween langzamerhand zijn gezicht. Nog eenmaal sloeg hij de oogen op tot de hare, een blik van aan biddelijke liefde en vereering; toen met een matten zucht, deu zucht van een met Domburg als badplaats, waar ge durende den badtijd het gemis eener wa terleiding ondragelijk wordt Beide voorstellen werden met alg. stemmen aangenomen. Uit Zuid-Beveland. Maandagavond viel de opperman L |V,, werkzaam bij het bouwen van het nieuwe gemeentehuis te 's Heer Arendskerke van de stelling aan de tweede verdieping Gewond werd hij weg gedragen De eerste geneeskundige hulp werd verleend idoor den heer 'H. v I waar den. Drankmisbruik is niet vreemd aan dit ongeval o Uit Tholen De Maatschappij tot Bouw en Exploi tatie van gemeentebedrijven te Utrecht heeft zich lot het gemeentebestuur van Tliolen gewend met een uitvoerig voorstel ter zake van den bouw en de exploitatie eener sleenkolengasfa- brick. De adresseerende maatschappij wenscht na stichting op kosten der gemeente van een fabriek met haar een pachtovereen komst te sluiten .waarbij de Maatschap pij de rente en aflossing aan het door de gemeente le leveren kapitaal a is pacht betaalt benevens een gedeelte van de te maken overwinst, d i de gewone ma nier waarop de adressaute op andere plaatsen gasfabrieken in exploitatie heeft. Adressante wil bovendien nog jaar lijks betalen rente in aflossing van het kapitaal, waarvoor de gemeente de tegen woordige particuliere fabriek zal kun nen overnemen Door Gedeputeerde Staten is op ver zoek het besluit, voor zooveel betreft de benoeming tot lid der commissie van aanslag voor bcdrijfs- en andere inkom sten voor den kring St. Maartensdijk van den heer J W Wagtho te Tholen ingetrokken Mei ingang van 1 December is be noemd tot agent van politie te Breda L Anlhonisse le Poortvliet Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. De openbare uitvoering der rederij kerskamer-, „Vereenigdc Vrienden" te Retranchemenl is Zaterdagavond j.l. uitstekend geslaagd Opgevoerd wer den „Oneerlijkheid" door H Peelers en „Het Goudvischjedoor N Hoekstra Kapteijn. De zaal van den heer Lijbaar was stampvol Ned. Herv. Kerk. icdankt voor Oostwoud H G van Wijngaarden te Almelo; voor Scherpen- zeel G. W Noordenbout te Beets. Aangenomen naar IJzendijke J. G Steenbeek te Amsterdam Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Loosdrecht L. van Wijk te Krommenie Doopsgezinde Gem Beroepen te Loppersum, Holtz te Schagerbrug. (doodvermoeid kiud, zonk zijn hoofd zwaar tegen haar aan, en de hijgende ademhaling verstomde HOOFDSTUK XV. Behandel haar als een onder ge schikte „Is het niet iets heel bijzonders Oom Arthur, dat u met Kerstmis in de stad is?" „Ja, iets heel bijzonders, ik kan er wel bijvoegen iels dat nooit gebeurd is. Zooals je weet hebben mijn lieve Ellen en ik een waren afschuw van dit mo derne Babyion, maar op dit oogenblik kan het onmogelijk anders." „En maakt nicht Ellen het nog al goed?" Cicely kon er niets aan doen dat er een ondeugend lichtje in haar oogen flikkerde, ofschoon haai' stem vol komen ernstig klonk. Sir Arthur totaal onvatbaar voor humor, hetgeen wij reeds eerder hebben gezegd, merkte niets van dat lichtje, hij hoorde alleen den zeer gepast ernstigen toon. „Zoo goed als dat van haar verwacht kan worden", antwooi'dde liij eu schudde somber het hoofd; „maar zij houdt nooit van hotels en op Kerstmis vooral slaat het hotelleven haar zeer tegen. Wij hebben thuis gewoonlijk onze kleine feestjes, heel eenvoudig, dat spreekt van zelf, voor, de bedienden en al degenen Waar spreekt men het schoonste Nederlandsch heeft Hugo Verriest ge vraagd in dc Koninklijke Vlaarasche Aca demie een lezing houdend En het ant woord luidde: in Zuid-Nederland Op de uitspraak van him taal der Noord-Nederlanders heeft hij en terecht, heel wal aan te merken, al erkende hij, dat, wat de Vlamingen in 't algemeen te weinig hebben, hoogere beschaving is Enkele maanden geleden werd te Ant werpen een verecniging ter verbetering der uitspraak van het Ylaamsch gesticht Een overeenkomstige vereeniging zou in Noord-Nederland geen weelde zijn. De Landbouwtentoonstelling Naar wij vernemen is door Z K. H Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, bet Beschermheerschap van de Landbouwtentoonstelling, welke den 8en, 9en en lOen September 1914 te Middelburg gehouden zal worden, aan Z. K li door het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij aan geboden, welwillend aanvaard. Door de ingezetenen van Middelburg is ten behoeve van de le houden tentoon stelling ingeteekend voor een bedrag vaa f 1078.25 De bietencampagne is le C o 1 ij n s- plaat vrijwel afgeloopen Wel liggen nog eenige kleine hoopjes op het ha venterrein te wachten op scheeps^ ruimte, maar van het land zijn ze op geruimd Op de verschillende weegbrug gen in deze gemeente, de oude en de nieuwe brug, benevens die aan de haven le Glasjesnol zijn respectievelijk gewo gen 5 544.000, 6.270 000 en 4 883.000 K Gte zamen dus ongeveer 161/2 miL- lioeu Deze hoeveelheid is beduidend minder dan vorige jaren, hoofdzakelijk een gevolg van de mindere opbrengst per bunder Is dit voor den landbouwer zelf dus een geduchte tegenvaller, niet minder is dit ook voor den werkman, nu reeds zoo vroeg zoo goed als alle werkzaamheden zijn afgeloopen. In dca anders drukken tijd hoorden we dit na jaar al klachten over werkeloosheid, we behoeven er dus niet aan te twijfelen, dat velen een kwaden winter tegemoet gaan Bij den aanvang van de Zaterdag gehouden zitting van het kantongerecht alhier werden door den kantonrechter, mr. M. P. Sipkes, eenige waardeerende woorden gericht tot den ambtenaar van het O. M mr. M. D. K. S. van Lier, met het oog op diens aanstaand vertrek we gens zijn benoeming in gelijke betrekking te Haarlem. De kantonrechter prees in 't bijzonder de kennis en toewijding van mr Van Lier. Deze betuigde in antwoord zijn dank voor die waardeerende woor den, met een betuiging van erkentelijk- die op bel landgoed wonen en liet zal een heel gemis voor ons wezen daar van 't jaar nu niet aan te kunnen deelna men „En de bedienden zullen u natuurlijk ook missen, niet waar?" zei Cicely op haai' prelligen, vriendelijken toon, hoe wel zij zich zelve afvroeg, (dit moeten wij even bekennen) of het personeel van den huize Congreve het betreuren zou dat hun (meester en meesteres bij dit feest afwezig waren, ja of neen. Zou liet liun misschien een gevoel van verlichting geven? „Dat is te hopen, dat is te hopen", antwoordde Sir Arthur plechtig, „mijn lieve Ellen en ik trachten een goeden geest te brengen in al hun genietingen en liet is een groot verdriet voor ons met Kerstmis niet thuis te zijn Maar het kan niet anders wij moeten op dit oogenblik in Londen wezen. Ons geliefd buitengoed ligt te ver verwijderd"' Cice- j ly dacht huiverend aan die woeste streek op de grenzen van Wales, waar Huize Congreve stond en onwillekeurig trok zij haar kostbaar bont vaster om zich heen alsof de herinnering alleen aan die verre gewesten haar deed rillen van koude (Wlordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1