MIDDKLBlItfiSCHK COURANT iw Jairgui. 1913 Donderdag '20 November. Kameroverzicht. Dtt Stad en Provincie. Kerknieüws. Knust en Wetenschappen. r 27s. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland lraneo|pp.)iJ"2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstvolgende nummer moeten des middags voér een uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën 2® cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels t' 1.60; elke regel meer 29 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen Tot de plaatsing van advertenfcitfn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemee» Advertentie-Bare»» A. DE liA KAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Ög deze courant behoort een bgvoegsêl. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag Voorzooverre er in ons Parlement van succes te spreken valt, viel er heden een te boeken Het optreden van den Minister van Koloniën, gisteren ietwat scherp in gezet, is een succes geworden, èn door den toon waarin hij sprak èn door het zelfbewustzijn, dal in zijne beloften door straalde Zijn stem mag iels eentonigs hebben, zijn korte en logische betoog trant blijft boeien. Er was belangstelling heel deze rede door; er was cenig wel gemeend applaus bij de peroratie En in de replieken kwam reeds uu de heer Bogaardt vertrouwen in dezen Minister betuigen; zijn verdraagzaamheid prijzen kwam de heer Vliegen het voor de In dische Partij opnemen op eene zoodanige zachte wijze dat hij zich van de aange kondigde motie vrij gemakkelijk zal kun nen losmaken. In een der loges zal de heer De Waal Mate fijt en volgde de redevoering van zijn opvolger En tol hem, die ijve rig en trouw zijn zware taak heeft be hartigd, moet het toch wel zijn doorge drongen, hoeveel sterker een koloniaal bewindsman staat, die Indië kent, over het land en zijne bewoners een eigen oordeel kan vellen! Minister Pleyte heeft zich een onpar tijdig en tactvol Minister getoond. Deed hij gisteren het licht vallen op het con tra in de Sarikat Islam, heden bracht hij haar goeden invloed naar voren, zonder haar daarom op te hemelen als de heer Bogaardt dit in eerste instantie deed De> Minister verheugde zich over doel en streven der S. I.wenschte niets liever dan dat ze zou slagen in haar pogen om den inlander op te heffen, maai- wees er op hoe de Gouverneur-Generaal recht had haar aan banden te leggen toen haar slechte organisatie tot buitensporigheden leidde De Minister vereenigde zich ge heel met. de wijze van beleid van den heer Idenburg; er werd gewaakt zonder aan de S I. de gelegenheid voor een eerr lijk© proef te onthouden. En zoo zal blijven geschieden in de naaste toekomst, waarvan men de resultaten zal moeten af wachten Geheel iets anders is het met de Indi sche Partij, geïncarneerd in den persoon van Douwes Dekker. Ook in haar optreden evenmin als in dat van de S I. schuilt iels nieuws; de Minister bracht de geschiet denis der Kolonie in herinnering om aan te toonen hoezeer reeds vroeger de leuze van Indië voor de Indiërs had weerklonk ken De Minister schetste den persoon van D. D. gelijk deze zich voordeed; overdreven verheerlijkend het Oosten, overdreven neerhalend het Westen. De Minister smaalde niet op hem, legde hem geen bijbedoelingen ten laste; achtte hem in deze omstandigheden en deze omge ving gevaarlijk. Van zijn invloed maakte hij misbruik en dat diende gekeerd. De Indische Partij toonde een opstandig ka rakter niettegenstaande ze in schijn be reid bleek hare statuten te wijzigen; om erger te voorkomen diende gebruik ge maakt van een dier exorbitante rechten, die men in elk land in moeilijke omstan digheden ter beschikking heeft Uitvoerig ging de Minister op de in- terneering in. Ze is niet bedoeld als een straf zonder einde, als een middel om de beide inlandsche leiders uit hun land te verbannen Doel is slechts om deze leiders in zichzelven gelegenheid te geven tot uiting te komen. De heer Vliegen riep des Ministers clementie in. de Minister was daarvoor niet doof, maar ook dan alleen wanneer een woord, rechtstreeks tot den Minister gericht, hem waarborgen gaf dat liij met recht clementie van den G-G kon vragen En de Minister maakte zich sterk dat hij er dezen beiden inlaudschen bannelingen de overtuiging bij kon doen winnen dat bet Nederlandsch gezag niet is de druk kende ijzeren hand, inaar de kracht van het goede en Wijze Een breed program voor zijne aan staande werkzaamheid ontwikkelde de Mi nister in antwoord op de vele tot hein gerichte vragen In het onderwijs zal hij de toegestane subsidies niet aantasten; zorgen voor krachtdadige uitbreiding der 2e klasse-scholen; de facultatiefstelling van godsdienstonderwijs bevorderen be halve daar waar gouvernementsscholen bestaan en dus elck wat wils wordt gebo den, de tucht en het gezag bij de school jeugd erin houden door ze van de onderwij zers te eischen. Het volkscrediet zal op de bestaande wijze worden bevorderd; de bevordering van den landbouw worde ter hand genomen, de zin tot sparen worde aangewakkerd, al zal vooral dit laatste moeilijk gaan De heer Van De venter had nog niet veel gemerkt van vooruitgang van den Javaan, de Minister vond de cijfers nogal mooi, al wenschte hij nog sneller vooruitgang. Tegenover vermeerdering van politieke rechten slaat hij eenigszins gereserveerd, tegenover staatsexploitatie, die hij in Iudië met kennis van zaken kan beoordeelen, even eens al sluit dit geen koelheid in Bu reaucratie wordt door den Minister ge weerd, maar kans op promotie moet blijven en het vermeerderend werk eischl meer arbeidskrachten De Minister vatte aldus zijn laak sa men de Indische bevolking op te voeden tot welvaart en zelfstandigheid. De Mi nister heeft liefde voor land en volk daar ginds en verwacht die liefde ook van zijne ambtenaren. Op hun aller medewer king vooral deed de Minister een beroep opdat de geschiedschrijver eenmaal zal kunnen boeken dat in de laatste periode iets goeds is verricht Alvorens de replieken aanvingen, kwam de heer Van Veen het persoonlijk feit, dat hem gisteren reeds op de tong brand de, afdoen In 's Ministers woorden had hij eene beschuldiging gelezen als zou hij op het departement stukken, niet voor hem bestemd, zijn komen inzien; dal zou hij van anderen streng hebben afgekeurd en dus zelf zeker niet doen De Mini s- had dit allerminst bedoeld; had ziel) echter onaangenaam getroffen gevoeld door de hernieuwde vraag van den heer Van Veen of hij werkelijk zijn relaties met de Indische pers had verbroken en had dit in verband gebracht met des heer en Van Veen's bezoeken aan het departement, waarbij hij nooit bij den Minister kwam En wal bleek? Dal de beer Van Veen om inlichtingen voor de kweekscholen kwam, bovendien meen de dat 's Ministers verklaring, alle In dische relaties te hebben verbroken, al leen op cultuur en financiêele onderne mingen sloeg Tant de bruit pour line omelette. Na een theoretische en vrij overbodi ge discussie of voor repliceeren toe stemming der Kamer noodig was, gin gen de lieeren Bogaardt, Vliegen en V a n Veen nog heden tot de re plieken over. Bij alle drie straalde waar deering voor den Minister, vertrouwen in zijn optreden door De heer B Of g a a r d t sleepte er de politiek met de haren bijde Minister deed dus niet aan koloniale politiek naar het concentratie program 1 Deze Minister doet gelukkig aan geen enkele politiekhij vraagt volgens vrijzin nig beginsel naai- het te behartigen belang alleen en eischt vrijheid voor allen ge lijk hij ze aan allen geven wil V. d. M gegund aan de machinefabriek Gonuer- mann en Co te Haarlem Zoodra het gemeentebestuur de aan vraag om hel terrein aan de Loskade zal hebben toegestaan wordt met den bouw hegonnen. Gisteravond omstreeks <i uur reden 2 verpleegsters en de huisknecht van hel gasthuis met een brancard waarin een ernstige zieke langs den Nieuwlandschen weg alhier, toen de brancard werd aangereden door een kar. De bestuurder van de brancard werd legen den grond geworpen en liep cenige ontvellingen aan liet been op. Volgens hem is hel ongo val te wijlen aan den voerman van de kar, zekeren A D. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt van dit ongeval, dal nog betrekkelijk goed is afgeloopen Gisteravond omstreeks 0^., uur waren eenige jongens op de Markt alhier aan hel spelen Een hunner, de 14- jarige A. V., wilde van hel bordes van hel stadhuis naai; de Markt oversteken, toen hij werd aangereden door een wiel rijder. De jongen smakte tegen den grond en brak daarbij zijn linkerbeen. Hij werd binnengedragen in den politiepost m hel stadhuis, van waai' hij later op last van den geneesheer vervoerd werd naar hel gasthuis. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld iu hoeverre dit on geval aan de schuld van den een of ander is te wijten. Door de politie alhier is proces •erbaal opgemaakt tegen eenige knapen ter zake van diefstal van suikerbieten in opslag liggende aan de Loskade. Uit YHasinfon. liet s.s „Nederland" gebouwd op de Scheepswerf voorheen Jan Smit Czn te Alblasserdam en door de Maatschappij1 ..De Schelde' te Vlissingen van ma chines en ketels voorzien, heeft gisteren ter reede van Vlissingen met goed ge volg proef gestoomd Uit Zuid-Beveland. De Spaansche schatgraver was dezer dagen in Goes bezig. Hel ging hier om een som van 900 000 francs, die aan een Fransch station in bewaring heette te zijn gegeven. De geadresseerde wasech ter wel zoo verstandig er niet op in te Uit Middelburg. I Morgen, 21 November, den datum waarop honderd jaar geleden van Hogen- dorp en van der Duijn van Maasdam in een proclamatie verkondigden dat zij in naam van den prins van Oranje het al gemeen bestuur van hel land op zich na men tot zijn komst, zal van de gemeente- gebouwen alhier gevlagd worden. De aankondiging zal voor particulieren wel licht een aansporing zijn, het voorbeeld, te volgen. In de Woensdagavond gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering der Nij- verheidsvereeniging alhier werd ver slag uitgebracht over het boekjaar 1912/13. De balans en de winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd en het dividend na ruime afsclirijving bepaald op 170, be|- taalbaar vanaf 24 dezer Herkozen werden als Bestuurslid de heer Jacq. Hackenberg en als Commis saris de heeren P Dumon Tak en M G. Boasson, terwijl als zoodanig werd geko zen de heer A L. J. Goethals. Gisteravond had alhier in de St i Joris een bijeenkomst plaats van het bestuur en de commissie van toezicht van de onlangs opgerichte ijsfabriek Als opzichter bij den bouw werd aangewezen de heer A. M. Baljeu Jr. alhier. De leve- I ring der machines werd thans officieel In de Woensdag gehouden vergadering ran den gemeenteraad van E1 Ie wouls- d ij k werd kennis genomen van de goed gekeurde raadsbesluiten tol regeling van de pensioenbijdragen voor de gemeente ambtenaren en hunne weduwen en wee zen en de daarmede in verband staande aanvullingen der gemeenlebegrooling voor 1913. Het in de vorige vergadering geno men besluit lol onderhandsclie verkoop van een stukje grond voor f 5 werd op verzoek van Ged. Stalen aangevuld met de bepaling, dat de kosten van koop en levering van hel verkochte voor reke ning van den kooper zullen komen. De raad bleek van meening, dat het plaatse lijk gebruik niets anders eischt, maar vulde het besluit maar aan, omdat hel overtollige nimmer Lol schade is. De gemeentebegrooting 1913 werd aan gevuld met f 350.10, een som verkre gen uil den afkoop van de polis van ver zekering van lijfrente aan den veld wachter die door de pensioenwetten in betere positie gekomen is. De gemeentebegrooting voor- 1911, on derging op verzoek van Ged. Staten eeni ge aanvulling wegens pensioenbijdragen gemeenteambtenaren. Niettegenstaande de uitgaven op dezen grond met f 318.48 worden bezwaard, kon deze som uit onvoorziene uitgaven, gemakkelijk worden vrijgemaakt, en werd door de leden met genoegen vernomen, dat er ook thans nog geen uitzicht tot verhooging van lasten bestaal en hel maximum van den lioofdelijkcn omslag zijnde f 1550 kon blijven, zooals dit al meer dan 25 jaren geweest is. Aan de liandboogsckulterij „Zorgvlied" werd toegestaan in één der vertrekken van het gemeentehuis in een daarvoor te vervaardigen glazenkast, te bewaren het kostbare vaandel geschonken door den ambachtsheer M. J. van Hattum van Ellewoutsdijk. bij gelegenheid van diens zilveren bruiloft op 17 Augustus j.l. Mededeeling werd gedaan, dat de on langs aangelegde, zoogenaamde stoom- wals-macadamwegen, systeem-Boesewin- keJ, uitstekend bestand "zijn gebleken te gen hel enorme vervoer der laatste we ken en de wegen zich op 't oogenblik bevinden in deneelfden toestand als waarop sze waven, toen ze als voltooid werden opgenomen in de maand Juli jl en ontvingen B. en W machtiging om na den onderhoudstermiju, die op 1 Dcc. a. s. eindigt, met den aannemer af Ie re kenen. Bij het einde der vergadering, drong één der leden aan op liet dichten van een gemecnüeput, waarin vóór enkele da gen een oud man liet leven verloor De voorzitter bracht onder de aan dacht dal deze put al gedeeltelijk is ge dempt is en de grond welke verkregen wordt bij het herstellen der sclioolvloe- ren, bestemd iis, om 'de rest te voltooien Te 's G v a v e n p o ld e r geraakte Woensdag de landbouwer C. v D. bij hel behandelen van een veulen onder het dier, met het ongelukkig gevolg, dat hij een been brak Dr. Klos van Nisse verleende geneeskundige hulp Woensdag vergaderde de gemeenteraad te Nisse Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wenschte de raad hun vroeger genomen besluit in zake de pensionneering van gemeente ambtenaren te. handhaven Naar aanleiding van een mededeeling omtrent gasvoorzieuing van de Maat schappij tol Bouw en Exploitatie van Gemeentebedrijven te Utrecht werd be sloten de gewenschte inlichtingen trach ten te verkrijgen. De heer Jacs. Eehhardl, periodiek af tredend lid van het Burg Armbestuur, werd herkozen. Enkele overschrijvingen iu de begroo ting werden voorgesteld en aangenomen Besloten werd palen te plaatsen aan den Ambachtsheeredijk De voorzitter de lieer D Mulder, lier- dacht toevallig dien dag hel feit, dat hij voor 35 jaar werd benoemd tol burge meester van Nisse, Driewegen en Ove- zand inplaals van den heer jhr M J. dc Marees van Swinderen Uit Noord-Beveland. Uil het Dinsdag op de jaarvergade- •ing van de ijsclub „Ons Genoegen" te Colijnsplaat uitgebracht jaarverslag bleek, dal liet ledental steeds achteruit gaande is, waarschijnlijk een gevolg van den zacliten winter der laatste jaren De ontvangsten over het laatste dienstjaar hadden bedragen f 170 146 de uitgaven f 65 74® Het terrein voor ijsvermaak zal voor taan gehuurd worden voor f 25 'sjaars, terwijl dat vroeger f 15 bedroeg. De nieuwe pachter zal geen verbod tot het rijden op Zondag doen, wat tol nu wel het geval was De aftredende voorzitter J C Nieuw - dorp en de secretaris D. J. Aneniaet wer den bij acclamatie herkozen; in de plaats van den vice-voorzitter C Schrier, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer L H Kievit. Besloten werd dezen winter, zoo mo gelijk, een ijsfeest te organiseeren Uit Schouwen-Duiveland. Te Zierikzec circuleert volgens de Z. N. een lijst van de plaatselijke afdee- ling van den Bond voor Staatspension- neering ten einde op 9 December een feestavond te organiseeren, en daarop te noodigen alle ouden van dagen, die dien dag lol het in ontvangst nemen van hun eerste wekelijksche uitkeering de blijde schreden naar hel postkantoor hebben gericht. Dinsdagavond wilde de schipper van de gezonken motorboot Zeeland, die 11 Vrijdag in het Engelsch vaarwater zonk, zich in 't donker aan boord begeven van den bak die het gezonken vaartuig moet lichten en die te Bruiniss© in de tramhaven lag. Hij moest daartoe over een ander vaartuig heen waarvan de lui ken opengeslagen waren Dit niet wetende stapte hij mis, zoodal hij in het ruim viel waar hij bewusteloos bleef liggen De onmiddellijk ontboden geneesheer consta teerde hersenschudding Hedenmorgen is hij per sleepboot naai- Dordrecht ver voerd. gekozen bewoordingen zijn hartelijke!» dank uit, dat ide bouw zoo flink van-stapel was geloopen Ook !moel gemeld dat het nieuwe ameu blement en het sloffeerderswerk een uit nemende versiering vormen van de fraaie raadzaal en andere kamers De leveranciers de gunstige bekende MiddeLburgsche firma Belderok en van Roo. hebben allo eer van hun werk De zetels, van massief eikenhout in moderne stijl vervaardigd, prijken allen met het Hoofdplaatsche wapen op de voorzijde der leuning Op de achterzijde is een zinkend vaartuig aangebracht Dal tijdens het gezellig samenzijn me nig glas wijn geledigd is op den bloei der gemeente, spreekt wel van zelf, uit ingenomenheid met dezen feestdag moest ook een meer edele drank er aan te pas komen Dinsdag gaf de rederijkerskamer J-acob van Lennep tc- Biervliet een welge slaagde opvoering voor een vrij talrijk pu bliek van hel tooneelspel „de Twee Rin gen in 3 bedrijven door A Ruysch, en de Hollandsclie soldatcnklucht in 1 bedrijf door overste Bom Beide stukken voldeden ruimschoots De soldateiiklucht vond al bijzonder veel bijval. De Harmonie verleende als gemeen lijk haar verdienstelijke medewerking de muziek was goed Zondag tevoren was tegen entree ge speeld Toen was de ruime zaal eivol alle zit- en staanplaatsen waren bezet Voor het bal, na afloop op beide avon den. was zeer veel liefhebberij Besmettel ij ke ziekten In de week van 12 tol en met 18 Nov. werden ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad gebracht 1 geval van ty phus of febris typhoidea te St Maar tensdijk; 3 gevallen van roodvonk te Stavenisse1 geval van die ziekte te Groede, Hontenisse, Ossenisse en Stop peldijk, 2 gevallen van diphteritis te Zie- rikzee en Kruiningen en 1 geval dier ziek te te Noordgouwe Koudekerke, Honte nisse en Goes Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen A. V. Euke- laar te Hedel; te IJzendijke J. G. Steen beek te Amsterdam. Gereform. kerken. Beroepen te Hazerswoude .1. Tho len te Hasselt; te Klundert L J. C. Kuyl te Huizen. Remonstr Broederschap Beroepen te Dordrecht G. J. Sirks, Doesburg. Ned. Israël. Kerk. Benoemd te Vlissingen J. Colieu te Kampen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Aan het korte verslag van de inwijding van het Hoofdplaatsche raadhuis op Dinsdag moet nog toegevoegd worden, worden, dat architect en aannemer mede aanwezig waren. Burgemeester Thomaes sprak in wel Ten opzichte van de 26 dezer door hel „Nut" alhier te geven voordracht en melodrama-avond verzoekt men ons er op te wijzen dat dame s-kaarlen ook ter beschikking zijn van die dames, wel ke feitelijk geheel buiten het Nut staan Naar onze lezers reeds hebben kun nen lezen, ltoml hel Ensemble Solser Hesse uil Amsterdam, Dinsdag a s. een voorstelling geven in den schouwburg. Op het rijke programma komt onder meer voor de klucht „Kimmel komt thee drin ken", met welk blijspel dit gezelschap in Casino te Rotterdam en Flora te Am sterdam, benevens iu de provincie zeer veel succes heeft. Voorts treedt op de heer Jacq. SIuyIers Jr in zijn transfor matiespel „Wraak", waarin alle daarin voorkomende mannenrollen door den heer Sluyters alléén worden vervuld. Nog maar pas is Isouard van Lier ter aarde besteld of een. andere bekende theater-directeur volgt hem in den dood Woensdagmiddag toch is te Amster dam overleden de heer Gustave H Prot in den leeftijd van 65 jaren De heer Prot was jaren lang directeur van Fras- cati-schouwburg. Daar heeft hij een tijd perk van roem en glorie gekend

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1