Jaargang. Maandag 17 November. Als gast op het feest. BINNENLAND. Uit Stad an Provincie. m<v Doze courant verackijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland francojpp. iJ2. Atzenderijjke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bwroau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags veer tien uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentibn 2# cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1' 1.50; elke regel meer 2t cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentitfn en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeeu Adrertentie-Biirea* A. DE IjA KAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. 35 féze courant behoort 6en bijvoegsel, Vandaag is het de groote jubileumsdag van onze honderdjarige onafhankelijkheid. Den 17den November 1813 toch deed het driemanschap in Den Haag den grooten stap, die nu al zoo vaak besproken is, dat -we er niet veel over behoeven te zeggen. Maar als er vandaag gejubileerd wordt, kan Walcheren eigenlijk niet meedoen als jubilaris. Het heeft namelijk zijn hon derdsten vrijheids ver jaar dag nog niet ge haald. Want toen bijna overal elders in Ne derland groote beroering heerschte, en de Fransche troepen zich in lal van plaatsen terug trokken voor de naderende kozak ken, bleef hel in Walcheren akelig kalm. Behalve het stoutmoedige optreden van het Haagsche Driemanschap zijn er in die dagen heel weinig heldendaden verricht. Nederland werd vrij omdat het vrijgela ten werd. Maar rustiger dan ergens an ders was hel gesteld op Walcheren. Men had hier nl. liet twijfelachtige voorrecht van een zeer sterke bezetting Fransche troepen, van wege het belang van dit eiland voor de stelling Antwerpen. Ruim 6000 man in de vestingen, behalve nog 680 zeelui voor de vier fregatten en twee brikken die te Vlissingen lagen, dat was wel een macht in staat om de bevolking hier kalm te houden. Het duurde trouwens nog vier dagen vóór hier het bericht van den afval van Holland kwam. En toen vaardigde de prefect te Middelburg een besluit uit .■waarbij „alle gemeenschap tusschen het oproerig Holland en het vreedzame de partement van de Monden van de Schel de provisioneel verboden werd. En tevens werd aan de maires en ad juncten van alle gemeenten gelast in hun gemeentehuis te vergaderen en daar te Wijven tot nader order. Alles bleef hier echter stil, zoodat 1 December ver lof werd gegeven die zittingen op te heffen. Alleen had (hier tc Middelburg een wei gering der burgerwacht onder kapitein Sohier Serlé om naar Vlissingen te trek ken aanleiding gegeven tot ontbinding dier wacht, en tot het leggen van een Fransche bezetting in de stad, maar dat was alles. Walcheren was weldra geheel van de buitenwereld afgesloten, en het bleef dat tot in Mei 1814! Den 27sten No vember kwam de laatste post uit Hol land aan. De post op Frankrijk ging vooreerst nog geregeld over Breskens. Maar na 3 December was dal ook uit, .want toen verscheen er een Engelsche vloot op dé Zeeuwsche kusten en begon de blokkade. Evenwel alleen voor Walcheren. Het; verschijnen dier vloot was ook het feit dat de Fransche beambten op Schouwen en Duiveland, Tholen en N. en Z.-Beve- land hun posten verlieten. Ze voelden er zich te onveilig. Daar kwam toen Ne derlands bestuur. Zeeuwsch Vlaanderen bleef echter nog Fransch. In een reeks feuilletons in de Middel- burgschc Couranten van 4—16 Januari 1911 over „Walcheren in 'den Franschen tijd'' is reeds uitvoerig verteld welke weinig aangename ervaringen de bewo ners van Walcheren in dat half jaar van de blokkade te verduren hebben gehad. We zullen er nu slechts enkele feiten uit aanstippen. Heel Walcheren was een belegerde ves ting geworden, en ondervond alle ellende j van die positie. De gegoeden ondervonden het doordal zij de gelden moesten voorschieten ter 'betaling aan de arbeiders die aan de vestingwerken te Veere en te Vlissingen bezig waren. De ingezetenen der steden, vooral van Middelburg, ondervonden het door de gedwongen leveringen van levensmidde len en andere beuoodigdheden voor het leger. Immers er werd van buiten niets meer aangevoerd. Er werd heeh-wal ge- eischt, en toen het gevorderde niet gauw genoeg kwam, werden vier voorname per sonen uit Middelburg (de oud-burgemees ter J. H. Schorer, diens broer D I. gcho- rer, N. C. Lambrechtse en J C. de Bruijn) en later nog twee (de heeren M. E C. Versluijs en S. Hendrik) tijdelijk als gij zelaar naar Vlissingen gevoerd. En de landbewoners hadden niet min der ervan te lijden. Zelfs leidden die requisieties lol het boerenoproer van St. Lam-ens en Brigdamme, een allerzonder lingste geschiedenis. Een misverstand over de bons /die voor de requisities wer den gegeven, was de oorzaak. Maar hel lueele vérdere verloop van die geschie denis was ook één groot misverstand. Toen door den Franschen officier de klok te St. Lam-ens werd geluid om de ge meentenaren bijeen te roepen voor leve ranties, dacnten de boeren dat de Fran schen hun boel kwamen in brand ste^ ken, zooals in een kennisgeving gedreigd was voor hen die niet aan de vorderin gen voldeden Ze liepen te hoop met vorken en stokken, kwamen in een over winningsroes toen de Fransche soldaten naai- Middelburg terug, trokken, achter volgden hen tot in de stad, maar wer den daar in een oogwenk op de vlucht gejaagd, met verlies van een doode en eenige gewonden. Negentien werden er opgesloten in Vlissingen. In Maart werden dertig der rijkste inge zetenen van Middelburg nog eens ader ge laten door gedwongen aanvulling van een tekort in de kas van den oppermachti- gen bevelhebber. 'Een bedrag van 106.443 franc werd door hen gestort. Curieus is het in „Het weekblad voor Middelburg", zooals de Middelburgsche Crl. toen heette, nog altijd overwinnings- berichten van de Fransche legers te le zen, en zelfs werden er Te Deum's inde kerk gevierd. Maai- niemand geloofde daar meer aan. Er werd nog altijd ver binding onderhouden met Gent, en al werden alle couranten geweerd, de en kele reizigers die van daar over kwamen hadden nieuwtjes in hun hoofd, die heel gauw uitlekten, en dan hier de rondte deden Eindelijk, 6 April zag men te Veere aan de overzijde op den dijk te Kamper land een groot linnen scherm, waarop met een kijker te lezen was. Les Alliés sont A Paris. Les Anglais sont k Bor deaux. De bondgenooten zijn in Parijs De Engelschen, die van uit Spanje opruk ten, zijn te Bordeaux). Twee dagen later zag men te Vlissin gen dat de Engelsche blokkadeschepen de wille vlag aan den grooten mast had- j den gelieschen, met de Bonaparte-vlag onder. En 11 April kreeg men te Veere weer van den overkant op een zeil de boodschap: Buonaparte n'existe plus. (Bonaparte bestaat niet meer.) Eu 18 April gaf de gouverneur-gene raal Gilly in een proclamatie kennis van de afschaffing van het keizerlijk bestuur in Frankrijk, van het optreden van Lodewijk XVIII en van den wapen stilstand. Toen zag men hier ook overal Oranje dragen en Nederlandsclie vlaggen uit steken, behalve in Vlissingen, waar men vreesde voor botsingen met de soldaten. Maai- nog veertien dagen zou het du ren vóór de Franschen hier weg waren. Den lslen Mei begonnen zij hun uit tocht uit Vlissingen. Den 4dcn Mei kwam de commissaris-generaal van den souve- reinen vorst, W. F. van der Burcht van Lichtenberg te Veere aan, vergezeld door generaal Sweerts de Landas en zijn staf en een bataljon jagers. Den 5den Mei deden zij hun intocht in het versierde Middelburg, den 7den Mei in 't niet min der versierde Vlissingen. Zoo was in 't kort het verloop van zaken hier op Walcheren, in die maan den, waarin elders de gebeurtenissen plaats hadden welke nu in Nederland herdacht hebben. Er zijn nog enkele andere plaatsen, die in gelijke positie verkeerden als Walcheren Ook eerst in begin Mei werden Bergen op Zoom, Den Helder, Coevorden en Naar den ontruimd, en Delfzijl was heksluiter op 23 Mei. Maar is er voor Walcheren niet toch veel reden om ook dankbaar het begin van die vrijwording te herdenken op 17 November? Natuurlijk wel. Want dat was voor heel Nederland de aanvang van het einde. En we zijn toch behalve Walchenaars ook Nederlanders. We feesten dus mee. Mits we er maar bij zeggen, dat wij zelf niet tot de jubilarissen van het feest van heden behooren We zijn er belang stellende gast O vei- een half jaar komen wij aan de beurt. „Uil hel Volk, voor het Volk" heeft niet ten onrechte haar feestplan tot dan verschoven En er is nog iets dal we toch niet mo gen vex-geten bij alle verheerlijking van die herkrijging onzer onafhankelijkheid Dat is hel feit dat die Fransche tijd, hoe drukkend ook voor de Nederlanders van voor honderd jaar, een zegen is geweest voor het latere Nederland Als die drie jaar van inlijving bij Frankrijk er niet waren geweest, zou er nooit zoo'n grondige opruiming zijn gebeurd van veel dat versloft, versleurd was in den regentenjtijd, om nu maai- niets te zeggen van de in ieder geschiedboekje vermelde opheffing van den noodlottigen naijver der verschillende provincies. Het beheer der gemeenten was tevo ren droef, en de ingrijpende hervorming door het Fransch beheer was even heil zaam als de reorganisatie van het bestuur der Godshuizen, en de verbetering in de allesbehalve spaarzame en vaak onver standige liefdadigheid. Een speciaal decreet herstelde weer de van ouds bestaande maar verwaar loosde wetten betreffende hel beheer en de bescherming van schorren en polders in Zeeland en Z.-Holland. De beplanting der duinen met helm werd onder Napo leon voor het eerst streng doorgevoerd. En als we nu juist dezer dagen liier in in Zeeland overal zoo groote bedrijvig heid zien door den bietenoogst, dan mag wel in herinnering worden gebracht, dat hel Napoleon was, die de ontwikkeling der beelwortclsuikerfabricatie doorzette. Maarer stond heel veel ellende tegenover, we werden getjTanniseerd, we waren onze onafhankelijkheid kwijt, en men moet de ontboezemingen uit die dagen lezen om te weten hoe diep ver nederend dat werkte. We zien den Franschen tijd niet zoo egaal zwart als onze voorvaders, die er alleen de moreelc en financieele misère van ondervonden, en het goede niet kón den zien. Maar ook voor ons blijft die herkrijging van onze onafhankelijkheid toch het doorbreken van de zon na een lange periode van sombere, bedekte lucht En daarom willen we nu mede doen aan het dankbaar herinneren van den dag toen het eerst die dikke -wolkenhemel brak, en er weer een zonnestraal door drong op ons land. Echter heel bescheiden. Van eenige herdenking door vlaggen of wat ook be merkten we in onze stad heden niets, zelfs niet van de officicele gebouwen DE IIEEK ROODHUIZEN. Nadat het bijvoegsel reeds ter perse was, vernamen we dat er een w ij z i - ging in de plannen is gekomen wat de data van liet optreden van den heer Roodliuijzen betreft. In plaats van Donderdag zal de heer A. Roodhuyzen, lid der Tweede Kamer, Woensdagavond te Goes optreden voor den vrijzinnigen Bond. als spreker met het onderwerp „de strijd die achter ons ligt en de regeering, die er uit voort kwam" en Donderdagavond te W isseni- kerke met heizelfde onderwerp voor de afdeeling aldaar van den Vrijz, Bond. DE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. In zake de samenwerking met aydere partijen was voor de tc Haarlem gehou den algemeene vergadering van genoem den Bond door hel Hoofdbestuur het volgende voorstel ingediend De algemeene vergadering van den V. D. Bond. overwegende dat hel noodzakelijk is met het oog op het verwezenlijken van het concentratieprogram, waarop de drie vrijzinnige partijen gezamenlijk denjong- sten verkiezingsstrijd hebben gestreden met name van de punten handelende over algemeen kiesrecht, vrouwenkies recht, ouderdomsverzorging en onderwijs het onderling overleg tusschen die partijen in liet algemeen en de samenwer king bij evenlueele verkiezingen voorde Tweede Kamer en de Provinciale Stalen in het bijzonder, in dc naaste toekomst bij liet voortduren van de bestaande po litieke constellatie te bestendigen, met dien verstande dat daarbij elk dei- partijen haar eigen zelfstandigheid, ook wat organisatie en propaganda betreft, volkomen behoudt, machtigt het hoofdbestuur lot instand houding van het cenlraal-comilé der vrij zinnigen mede te werken daarin een delegatie tc benoemen, en aldus met inachtneming van zijn verantwoordelijkheid en verplichtingen tégenover dc partij, met vertegenwoor digers der andere vrijzinnige partijen ge regeld overleg te plegen en zoodanige maatregelen te nemen als geraden en noodig zullen blijken Deze motie werd, na eerst behandeld te zijn in een huishoudelijke ochtendzit ting, in de openbare middagzitting na eenige discussie waarbij alleen de heer van Genderen (Amsterdam) zich tegen de concentratie verklaarde met op één na algemeene stemmen aangenomen Naar aanleiding van een voorstel van Amsterdam evrklaarde de voorzitter be reid te zijn de vraag in overweging te nemen betreffende de benoeming eener commissie, die de verschillende stelsels van evenredige vertegenwoordiging in stu die zal nemen. Tot leden van hel hoofdbestuur wer den gekozen mevr. N. Mansfeldt, dr. D. Bos, prof. dr. Ph. Kohnstamm en R. de Boer, in plaats van mevr W. van Ilallie en de heeren De Greeff, Tasman en KI. de Vries, die niet herkiesbaar waren Een motie van Haarlem betreffende de verhouding van Kamerfractie en hoofdbe stuur werd na toelichting door dr. Bos en den voorzitter ingetrokken men in den laalsten tijd heeft kunnen zien in de etalage-kamers in de Span jaardstraat vestibule, slaapkamer, ont vang- en „Show"-kamer. Voorts vindt men er een reeks afbeel dingen van meubels van allerlei slag, aardewerk van „De Distel", Japansclie en Indische artikelen, karpetten, rieten meubelen. Hel is een boekje dal men met belangstelling door ziet Uit Vlissingen. Vrijdagavond 11. waren twee contro leurs van de Kon Mij. De Schelde te te Vlissingen op surveillance in de nabijheid van de fabrieksterreinen in de omgeving san 1 vroegere Laantje. Op een gegev/en «ogenblik zagen zij een voort- werp, dal over de schutting gegooid werd in '1 gras liggen Bij nader onderzoek bleek dat een stuk koper te zijn. Vermoedende dal dil na fabriekstijd weggehaald zou worden, bleven zij in de nabijheid verscholen Werkelijk verscheen omstreeks 7 uur een persoon, die echter 't stuk koper voorbijliep, doch een eind verder een voorwerp opraapte en dal onder zijn kleeren verborg. Hij werd aangehouden en in de wacht gefouilleerd waarbij op hem bevonden werd een ijzeren beugel voor 't visschen van mossels, ten eigen bate op de fabriek gemaakt 't Bleek le zijn P. de S., die op staan- den voet door de directie werd ontslagen terwijl de politie van 'k-geval proces-ver- baal opmaakte Toen de controleurs teruggingen om den afhaler van 't stuk koper le snap pen, bleek deze in dien tusschenlijd zijn slag reeds te hebben geslagen, althans 't stuk was verdwenen Tengevolge stormweer van het N. \Y is Zaterdagnacht gedurende eenigen tijd de loodsdienst moeten worden gestaakt, doch er jviel niets bijzonders voor Een groot aantal stoomschepen lagen aldaar op den reede geankerd om beter weer af te wachten. Zondagmiddag waren er veel menscheu op de boulevard om te genieten van liet mooie schouwspel dat de zee bij den hoogen vloed opleverde. Uit Middelburg. Naai- aanleiding van de in September in het garnizoen alhier voorgekomen gevallen van buikloop welke werden toe geschreven aan hel gebruik van Argen tijns ch. vleesch, wordt door de direc tie van de Mij. van Verduurzaamde le vensmiddelen „Viande" le Iloek van Hol land, in „De Huidenveiling" van 13 de zer het volgende schrijven gepubliceerd door haar ontvangen van generaal-ma- joor J. F. de Meester, hoofdintendant; „Ten vervolge op inijn schrijven van 19 dezer no. 2297 heb ik de eer u mee te deelen dat volgens verkregen inlichtin gen het onderzoek te Middelburg geen bepaalde oorzaak heeft doen kunnen vin den voor de ziekteverschijnselen bij het garnizoen aldaar op 13 en 14 Sept. jl Vermits aan de garnizoenen te Breda Bergen op Zoom, Vlissingen, Tilburg en Geertruiden oerg bevroren Argentijnsch vleesch en vet is verstrekt van dezelfde partij, waarvan het vleesch en vet ten behoeve van Biet garnizoen afkomstig was, en in geen der eerstgenoemde plaatsen nadeelige gevolgen van het gebruik van het giebruik van het vleesch en vet zijn ondervonden, ligt het voor de hand dat de vorenbedoelde ziekteverschijnselen aan andere oorzaken moeien worden toege schreven." In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op de hofstede van d, P. aan den Na- dors tweg alhier 21 kippen doodgebe ten door een vreemden hond. De kippen la gen over het erf en langs den weg ver spreid. Een zeer smaakvol reclame-boekje wordt door de firma Belderok Van Roo alhier verspreid. In keurig afge drukte foto's wordt een kijkje gegeven in Ide meubelmakerswerkplaats, en in verschillende kamerinrichlingen zooals Uit Zuid-Beveland. Heden avond wordt le Goes in de Ned. Hcrv. kerk een godsdienstoefening gehouden, afgewisseld door zang en or gelspel ter herdenking van de landiug den Prins van Oranje te Scheve- ningen op 17 Nov. 1813 Enkelen hebben de vlag met den Oranjewimpel uitgestoken. Aan het station le Goes is de nieuwe wachtkamer le en 2e klasse, speciaal bestemd voor ,.niet rooken" thans voor het publiek opengesteld. Het is een klem vertrekje, spaarzaam met daglicht toebedeeld, er is slechts één raam aan dc zijde naar het perron aangebracht. Waar de nieubeleering en stoffeering vermoedelijk nog niet voltooid zijn, mu ren en plafond nog op beschildering wachten een drietal gewone reclame- biljetten pogen de egale grauw-witte kleur der wanden te breken en de vloer jiog geen tapijt heeft, kan deze wachtkamer van liet slation vooralsnog moeilijk aanspraak maken op een firlh class inrichting Intusschen zullen de reizigers in de andere, oude wachlka- Ie en He klasse nu geen gevaar meer loopen verbaliseerd te worden wegens rooken" aldaar. Hel station te Goes was het eénigc in ons geheele land waar het niet ver oorloofd was te rooken in de genoemde wachtkamer voor gemengd gebruik. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering van Baarland waren alle leden tegenwoordig De voorzitter deelt mee dat de opbrengst der verkochte oude straatkeien f 142 60 bedraagt. De bei- slaande salarissen der gemeenteambte naren worden zonder verandering aan genomen als pensioengrondslagen. In het regiement van het Burg. Arab wordt aan art 27 een lid toegevoegd, hetgeen inhoudt, kas en boeken van den secre taris-ontvanger eenmaal per jaar, op een niet vooraf bepaalden tijd, door of van wege B en W. zal worden opgenomen en nagezien De overschreden pos ten van uitgaaf der begroeting 1913, worden uit andere aangevuld. De lieer v. Wingen vraagt oi hel onderhouden van de rioleering aan den Achterweg voor rekening der gemeente is, of aan de betrokken burgers komt De voorzit ter zegt dat dil door de gemeente zal

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1