N1BD1LBVI6SCHICOURAIT w u><>- Jaargang. If?! Zaterdag 15 November. Het Artsen-monopolie. ingezonden Mededeelingen. TAMINIATJ's JAM de BESTE. Uit Stad sa Provincie. 271. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. j£2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Adverfentife'n voor het eerstvolgende nummer moeten des middags vóér één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentie A 2* cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.60elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Rroote letters naar de plaats, die zij i Tot de plaatsing van advertentiVn en reclames, niot afkomstig nit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeem Advertentie-Bureau A. DE LA MAK Az., X.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Dit simmer bestaat uit drie bladen en esc Kinderblad. EERSTE BLAD. In verband met de uitgebreide polemiek in tal van bladen gevoerd over het bekende verzoekschrift der heeren mr. van Honten, jhr. mr. v. Holthe tot Echten en prof mr. Van Hamel tot opheffing van het artsen- monopolie, werd door den heer Bloemendaal voorzitter van het „Comité ter verkrijging van wijziging der wet op de geneeskunst" in - een ingezonden stuk in het >Hand." de volgende opmerking gemaakt Overigens moet wel in hoofdzaak deze vraag gesteld mag een wettelijke bepaling mij verhinderen, genezing voor mijn eigen lichaam te zoeken, daar» waar ik persoonlijk geloof, genezing te kunnen vinden, al is dat niet bij den gediplomeerden arts We zullen dezo opmerking tot punt -uitgang nemen, want we meenen ook, na lezing van de beschouwingen over deze kwestie, dat de zaak tot die vraag kan wor den beperkt, en dat alle redeneeriDgen, wanneer ze tot de beslissende kwestie worden doorgevoerd, op datzelfde punt uitloopen. De onmiskenbare bijval dien het adres der drie bovengenoemde heeren bij een deel van het publiek heeft gevonden, is ook hieruit te verklaren, dat velen zich bewust of on bewust die vraag stellen. Het zullen wel voornamelijk de verhalen van wonderbaar lijke genezingen van magnetiseurs, gezond heidbidders, boertjes, kwakzalvers enz. zijn, welke het publiek doen vragenwaarom mag ik niet openlijk van de diensten dier genezers gebruik maken? Waarom kan ik dat alleen clandestien doen Waarom kan aan die menschen ook niet het recht ge geven worden zich als genezer openlijk be schikbaar te stellen voor ieder? En hoe overtuigend men dan ook rede neert over de verderfelijke praktijken van kwakzalvers, hoeveel voorbeelden men ook noemt van hun gebleken onkunde, van ge vallen die droef afliepen wegens te laat in grijpen door deskundigen, toch zullen velen uit het publiek aan die verhalen van andere, gunstiger afgeloopen gevallen blijven denken en zullen ze blijven vragenop wat voor grond verbiedt de overheid mij te raadple gen wien ik wil'? We zullen daarom hier de kwestie alleen van dit standpunt uit bezien. Rn dan staan we allereerst voor de vraag wanneer heeft de overheid het recht door wetsbepalingen in te grijpen ia de individu- eele vrijheid van deD ingezetene? Dat de overheid een dergelijk recht heelt, zal wel niemand ontkennon. Ieder oogenblik voelt, men zich in zijn handelingen beperkt door de weten schapdit of dut is bij de wet verboden. Maar de overheid mag alleen dat recht dan uitoefenen, wanneer het werkelijk is in het belang van het algemeen, van de samen leving. We zijn aan die verbodsbepalingen zoo gewend dat we er niet meer over den ken. Maar als men zoo'n verbodsbepaling beschouwt, zal men toch altijd weer op dat belang van het algemeen terugkomen» En zoo zal men in de bevordering van de gezondheid der bevolking het algemeen belang vinden, dat aangevoerd wordt voor dat bij de wet vastgestelde artsonmonopolie, geformuleerd in art. 1 der wet regelende de uitoefening der Geneeskunst, luidend: >Uitoefening der geneeskunst, waaronder de wet het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bijstand als bedrijt verstaat, is alleen geoorloofd arn degenen aas wie de bevoegdheid daartoe volgens de wet is toegekend." Is die bevordering van de gezondheid der bevolking nu werkelijk alleen veilig in handen van de door de wet bevoegden We meenen zeer zeker van wel 1 We beweren niet dat beslist iedere niet- bevoegde geen genezing zou kunnen tot etand brengen We willen zelfs, al zouden ELST BIJ ARNHEM. we niet direct met wérkelijk vaststaande feiten kunnen uankomen toch aannemen dat er verscheidene personen genezen zijn door niet-bevoegden. Maar daar gaat het niet om. De vraag is, of de vrijheid ook van niet- bevoegden, niet-gediplomeerden, om de ge neeskunst uit te oefenen, een gevaar zou zijn voor de gezondheid van het alge meen, voldoende voor een verbod. En naar onze vaste overtuiging bestaat dat gevaar zeer zeker, en is het zelfs groot. Om te beginnendoor het gevaar van verspreiding van besmettelijke ziekten. Want een onbevoegde die zich als genezer naast een ziekbed plaatst, en daardoor een be voegde weert,is zelf niet in staat een diagnose te stellen, en wanneer bij bij een lijder aan typhus, cholera, pest of een andere voor de omgeving hoogst ge vaarlijke ziekte komt, zal hij in de gevallen den aard der ziekte niet dadelijk kunnen onderscheiden, en zal de kostbare tijd verloren gaan, waarin de ziekte reeds andere slachtoffers gemaakt heeft, en de beperking hoogst moeilijk zoo niet onmo gelijk is geworden. re weten het dal ook bij een bevoegde wel eens een genl door slipt als niet onmid dellijk herkend. Maar in die uiterst moeilijk te constateeren uitzonderingsgevallen zal onbevoegde zéker niet den waren aard der ziekte kunnen vaststellenterwijl bij een bevoegde de kans veel grooter is, en voor de gewone gevallen vrij wel vast staat. In de interessante artikelen-reeks door prof. G. van Eijnberk geschreven in het Ned. Tijdschr. voor Geneesk. trof ons niet het minst zijn drastische beschrijving van het geen er gebeuren zal wanneer bijv. een onbevoegde geplaatst wordt voor een geval van longenpest, de kwaadaardigste en moeilijkst te herkennen vorm dier ziekte: «Wat zal de magnetiseur bij zoo'n zieke geroepen, doen? Hij zal, als hij al denkt, niet verder denken dan aan gewone lorgontsteking denken, passes maken over li9t lichaam van de zieke, en trachten op zijn manier «flui- dum» op hem te doen uitstralen. De christian scientist zal bidden. De natuur genees kunstenaar zal hem misschien een braak middel geven om hom „boven uit" te laten komen. De iriskijker zal in de oogen, de piskijker in de urine van deu pestlijder zien. En deze z »l intusschen ongestoord zijn j baccillen uit hoesten, zijn vlooien versprei den h ij moge bezwijken of overleven, zijn kwaal overleeft hem zeker. Een onzegbaar onheil kan over een heel volk, over een geheel werelddeel komen, uitgaande van één kwaadaardig, miskend pestgeval". En mocht dit pest-voorbeeld voor som mige lezers te uitheemsch zijn om diepen indruk op hen te maken, dan wijzen we nog op een ander voorbeeld, waarop een icus ons dezer dagen opmerkzaam maakte, ul. het optreden van de cholera eenige jaren geloden te Rotterdam. Zou toen ook maar één onbevoegde, als hij bij het eerste geval geroepen, gedacht hebben aan iets anders dan aan hevige diarrhee En toch was het uitsluitend te danken aan de spoe dige aenduiding van het geval als cholera, dat men toen nog tijdig genoeg èn uitge breide voorzorgsmaatregelen kon nemen, èn de mensohen kon waavschuwen. Dat laatste was misschien wel het meest gewichtige, want men heeft toen gezien hde snel een enkel geval een uitgebreid deel van de Maas besmette. En hier in Middelburg heelt men toen ook kunnen er.aren, hoe spoedig de besmetting naar een andere plaats wordt overgebracht. Maar ook alweer dank zij de spoedige constateering van de cholera bij dien zieke hier, kon ook die besmetting beperkt blijven. Hoe zou dat zijn gegaan ala die zieke hier eerst onder behandeling was gekomen van een kwakzalver, die nooit ook maar eenige kennis heeft opgedaan die gelukkig zeldzame ziekte En hoe vaak komt datzelfde niet voor bij typhus? Voor ons is dat besmettingsgevaar reeds een afdoend motief om aan de overheid het recht te geven tot het verbod geen onbe voegde bij een ziekeHet gevaar voor de samenleving is te groot. Maar wij meenen dat er ook nog een ander motief bestaat. Brengt de verantwoordelijkbeid van overheid voor het algemeen belang ook niet mee dat zij er voor dient te waken de ge zondheid van de bevolking tol een zoo hoog mogelijk peil op te voeren? En meent men werkelijk dat men dat zal bevorderen door het toelaten van een klasse van personen die, al mogen er enkele eer lijken onder door loopen, toch van oudsher zeker niet ten onrechte den naam hebben van de sluwste menschenbedriegers O, we weten wel dat er menschen zijn, die geen vertrouwen hebben in de »officieele" geneeskunde, omdat die ook wel fouten maakt en niet alles weet. Maar het is toch een heel dwaze logica om dan maar in eens zijn vertrouwen te stellen in menschen, die zeer zeker de grondbeginselen van hun vak de samenstelling van het menschelijk lichaam en zijn stoornissen, niet kennen. En moet het nu maar geoorloofd zijn dat ieder die een geneesmethode beweert te hebben uitgevonden, de menschen gebruikt als proefkonijntjes een vivisectie, niet ter wille van de wetenschap, maar ter wille van zijn eigen beurs Wie zal het moeten uitmaken of zoo'n geneesmethode nog toelaatbaar is, dan wel of ze valt onder de ook door de drie adres santen strafbaar gewenschte: »misleiding, misbruik van vertrouwen, speculatie op de onwetendheid van het publiek"? Straf willen ze ook voor «kunstfouten», wanneer die het veroorzaken van dood of lichamelijk letsel door grove schold ople veren. Maar wie zal dè.t uitmaken Prof. van Rijnberk Bteekt er heerlijk den draak als hij vraagt wat men ooit als >konst- fout" aan een gezondheidsbidder kan ver wijten, die een zieke onder de zooden ge holpen heeft. Dat hij niet lang genoeg of niet luid genoeg of niet innig genoeg of niet dringend genoeg gebeden heeft Maar eigenlijk behoeven we niet verder daarop in (e gaan. Want door dien eisch van 8traibaarstelling van sommigen der onbevoegden erkennen de adressanten de noodzakelijkheid voor de overheid om eischen te stellen ter bescherming van de bevolking tegen bedrog en verkeerde behan deling juist wat wij ook betoogden. De eischen van onze wet zijn voldoende studie, gebleken bij voorgeschreven examens- De adressanten willen andere eischen. Welke moeten dat dan zijn, wil men nu tóch weer tot een »officieele< geneeskunst komen, waardoor weer andere worden bui tengesloten En wat blijft er dan over van de zoo op de voorgrond gestelde vrijheid voor ieder om zelf zijn „genezer" te kiezen Uit Middelburg. Vrijdagavond werd in liet „Schutters hof" alhier een algemeene vergadering gehouden der vcreeniging „Handelsbe lang", die bij afwezigheid van den voor zitter werd geleid door den vice-voovzit- ter, den heer G. J. Krijger Door den heer G. W. den Boer werd verslag uitgebracht over het van 22—24 Juli alhier gehouden Middenslandscon- gres. Van hel beknopte maar niettemin zaakrijke verslag willen wij enkel hel slot vermelden, waarin gezegd wordt, dat hel congres uitstekend geslaagd is en verre de verwachtingen heeft overtroffen. De voorzitter bracht zijn dank aan den verslaggever en herinnerde er aan hoe |dc vereeniging „Vreemdelingenverkeer" en de Nijverheids vereeniging een groot aan deel hebben in hel welslagen van het congres; de eerste door gratis toegang te verleenen tot d e tentoonstelling in de Abdijgebouwen, de laatste door het aan bieden van een concert in den Buitentuin aan de congressisten, waarvan dankbaar gebruik is gemaakt. Een bijzonderen dank ontving de heer G. J. van der Weel; die zoo welwillend was om door menig artikel in het Bonds blad op te wekken lot een bezoek aan Middelburg en die ook de schrijver was van de „Wandeling door Middelburg" voorkomende in de congresgids, welke gratis is uitgereikt aan al de deelnemers. Ook betuigt de voorzitter dank aan den heer Commissaris der Koningin in onze provincie en a an den heer Burgemeester van Middelburg, die zoo overtuigend blijk gaven van hun zeer gewaardeerde belang stelling. Van de ingekomen stukken noemen we een schrijven van den heer Inspec teur der Posterijen en Telegrafie, hou dende afwijzende beschikking op een ver zoek van „Handelsbelang" om maatrege len tc nemen voor een meer in hel oog loopen van de builenbrievenbus aan het postkantoor. Besloten wordt om nogmaals bij den Inspecteur aan te dringen op verbetering. Leedwezen wordt betuigd over liet houden van een „Bazaar len voordeele van de vereeniging lot Bezoeken der Ar men", omdat deze zoo kort voor St. Nico- laas werd gehouden en bij de winkeliers nadeelig kan werken op de SI. Nicolaas- druktc. Met genoegen wordt vernomen, dal het Bazaarcomité lieeft toegezegd om bij een volgende gelegenheid hiermede rekening te zullen houden Besloten wordt instemming te betuigen met een streven van de Schoenmakers- vereeniging 0111 hun vak op hooger peil te brengen, doch voor medewerking voor een op te richten coöp. schoenfabriek wordt geen voldoende kans van slagen aanwezig geacht. Voor de vacature in de Kamer van van Koophandel en Fabrieken werd ge- hozen tot candidaat van de vereeniging „Handelsbelang" de heer mr G. J Spren- ger, agent \an de Nederlandsche Bank en oud-secretaris van de Kamer van Kooph. en Fabrieken Door de vergadering werd nagenoeg eenparig de wensclielijkheid gevoeld om de a.s Landbouwtentoonstelling in Mid delburg te krijgen, waarom aan het be stuur machtiging werd verleend een be drag van f 50 te reserveeren tot bijdrage in een eventueel tekort aan de 900 gld die noodig zijn voor lerreinhuur. Verder werden nog een paar voorstel len ter tafel gebracht, die evenwel niet rijp voor behandeling waren, aange zien zc eerst dbor het bestuur dienen te worden onderzocht. Naar de „N Zondagbverneemt zal Woensdag 10 Dec in den namiddag het jongenspavilloen van Kiuderzorg plech tig geopend worden door mr H J. Dijck- meester Commissaris der Koningin in Zeeland. Ds. de Ligt zal als voorzitter de samenkomst leiden O. a zal een Zaagf koor uit de verpleegden zich laten hoo- Gislernanuddag kwam een 5-jarig jon getje, dat op een met hout beladen kar aan deu IConingsbrug alhier mee reed te vallen, waardoor hel tusschcn het wiel beklemd geraakte. Gelukkig liep het ongeluk nog betrekkelijk goed af, het jongetje kwam met eenige kneuzingen vrjj. Gisterenavond werd de hulp der poli tie alhier ingeroepen tegen zekere S die sporen van krankzinnigheid vertoon de Hij werd daarna naar het politiebu reau overgebracht en vandaar op advies van een geneesheer naar het gasthuis In den afgeloopen nacht omstreeks half een ontstond in de Stationsstraat a 1 - hier kwestie lusschen eenige personen waarbij een hunner 2 revolverschoten loste. Hij gaf als reden zijner handelwijze op, dal hij geschoten had om de aandacht der politie te trekken. Deze stelt thans een onderzoek in Uit Walcheren. Tot bestuurslid van de afdeeling Domburg van 't Groene Kruis is ge kozen de heer L J van Voorthuijsen in de plaats van den heer J do Visser, die bedankt had o Uit Zdid-Beveland. Vrijdagavond hield de afd. Goes van den Vrijzinnigen Bond een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer T. H. Siemelink Medegedeeld werd dal er te "Vlissingen een afdeeling van den Bond was opge richt en dat er ook te Middelburg stem men zijn opgegaan voor hel vormen van een afdeeling. De rekening over 1912 wijst een goed slot aan van f 4 1 265, terwijl de alge meene kas ruim f 80 bevat Onder dankzegging aan de penning- meesteres, mejuffrouw P A Snoep, werd deze rekening goedgekeurd en vastge steld. Ter voorziening van twee vacatures in het bestuur werden benoemd de heeren J C Massee en C J. Snouck Na eenige bespreking over de regeling van te houden spreekbeurten in 1913-' 14 werd besloten deze in Zuid- en Noord- Beveland te houden, waarmede a.s. Don derdag zal worden aangevangen te Goes, waar <le heev A Roodhuyzcii, lid dei- Tweede Kamer, als spreker zal optreden Ook is in beginsel besloten tot het houden van een Bondsdag te Goes in 1914. Het bestuur der afdeeling is thans sa mengesteld uit mej P. A Snoep, pen ningmeesteres, en de heeren T. H Sie- linlc, voorzitter, jhr von Schmidt auf Altenstadt, F J. Tliiery, J E Massee, C .1 Snouck en A C. Boluijt, secretaris Vrijdagmiddag hield de raad der ge meente s Heer Arendskerkc een algemeene vergadering waarin o a. werd meegedeeld dal zich voor liet herhaliugs- onderwijs te 's Heer Arendskerke 5 leer lingen hadden aangemeld en voor dal te Nieuwdorp en te 's Heer Hendrikskinde- ren geen enkelen leerling Besloten werd den heer C van Strien te ontslaan als sccretaris^enningmees- ter van hel groot armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen met ingang van heden De jaarwedde van den te benoemen secretaris-penningmeester werd vastge steld op f 125, terwijl de aard en het ber drag van diéns boi-glocht werd behaald op een inschrijving op een der grootboe ken van de N W S ten bedrage van f 900 reëel. Tot onderwijzers voor het herhalings- onderwijs te 's-Heer Arendskerke wer den benoemd de heeren J van Houte ep J Eversdijk en mej W. A Swenne Verder werden benoemd de leden van de Nieuwjaarscommissies, waarvan als voorzitters zullen optreden van die te 's Heer Arendskerke de heer Jac Nijsse, van die te 's-Heer Hendrikskinderen de heer A Zaudce en van die te Nieuwdorp de lieer D Schippers Hel voorstel van B. en W tot aangaan van een geldleening groot f 15 000 voor verbetering dorpstraat en wegen werd aangenomen. De ieening zal aangegaan worden legen 41/2 °/o en moeten afgelost worden in 25 jaar Het maximum van den hoofdelijken omslag werd van f 7500 gebracht op f 11000 Ten slotte werd de gemeente- begrooting voor 1914 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 38154 645 met post voor hoofdelijken omslag van f 11000 en een post van onvoorziene uitgaven van f 391 825. In de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering van K a p e 11 e werd om. besloten: een verzoek van de be woners der Parallelweg om verlichting enz in handen te stellen van B en W de inkoopsommen voor de gemeente ambtenaren in liet pensioenfonds te ne men ten laste der gemeente; de school te Kapelle te verbouwen en een onder wijzer van Biezelinge, die daar al jaren te veel is trachten overgeplaatst te krij gen naar Kapelle Voor f 4750 werd een woning van H. Blok aangekocht die be stemd Is voor woning van hel hoofd der school. Uit Noord-Beveland Donderdagavond gaf het Fanfaregezel schap „Eendracht maakt macht" te Kortgenc haar eerste uitvoering in dit seizoen, in liet café van den heer C. J. van Danime. De muzieknummers werden goed uitgevoerd zooals we dat van dit gezelschap gewoon zijn, wal voorzeker te danken is aan hun flinken directeur den lieer Flipse. Voorts werden met succes opgevoerd een tweetal tooneclstukken, en weder ter afwisseling eenige voordrach ten gegeven. De zaal was matig bezet; jammer voor de thuisblijvers. Een gezel lig bal dat tot in de kleine uurtjes duurde, besloot dezen avond. Vrijdag hield de gemeenteraad van C o- lij n s p I a a t een voltallige vergadering Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, betreffende het raadsbesluit van 3 October j.l.inzake pensionneering

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1