MIRBELBI RfiSflK COURANT r, 270 1S6 Jaargang. Vrijdag 14 November. Kameroverzicht. Ui! Stad en Provincie. 194 .f Deze courant versthijnt d a g e 1 ij k a, met uitzondering van Zon- en FeeatdageD. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland Iranco pp. iJ2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiün bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zya aan het bureau te bekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags voer één i aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën '2# cent per regel. Bij abonnement veel lager. Seboorte-, dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.60; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Rroote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gereehtigd bet Algemeen Advertentte-Bnrenn A. DG LA MR Az., JJ.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. B; deze courant behoort bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Drie redevoeringen van drie persoon lijkheden van beleckenis, de heeren Fock. .Vliegen en Tvdeman vormden heden hel menu. En al kon van hen evenmin als van eenig ander iets nieuws venvacht worden, toch werden ze met aandacht en belangstelling gevolgd Aan alle deze drie sprekers zal de opgetreden vrijzin nige Minister een goeden steun hebben. De heer Fock, aanvangende mei het gevaar der ontluikende Indische bureau cratie te signaleeren en den Minister «net aandrang uit te noodigen daaraan zijn volle aandacht te wijden, deed bij de be spreking van liet optreden der concentra tie tijdens de verkiezingen inzake de In dische vraagstukken zijn gezag van uit nemend koloniaal specialiteit ten volle gevoelen Dat iels door de Concentratie als zoodanig was gezegd of geschreven wat slechts als vaïsche leuze kan wor den gekenmerkt, hij ontkende het met kracht Er was van rechts een kerste- ningspolitiek merkbaar, die de heer Iden- burg eerst invoerde nadat de verkiezin gen van 1909 het Ministerie hadden be vestigd, die niet vanuit Buitenzorg, maar vanuit het Plein uilgingen. Er moest le gen deze kersteningspolitiek gewaar- waarschuwa en gewaakt, want ze bracht gevaar niet zich Ze dreigde den school strijd naar Indië over te plaalsen, uit 't oog te verliezen de zeer bijzondere voorwaarden waaronder Indië moet wor den beschouwd. Ze heeft inderdaad, gelijk deze spreker nu zijnerzijds goed gedocumenteerd aan toonde, ertoe geleid, dat de aanbouw van gouvernementsscholen maar slapjes werd ter hand genomen, dat zelfs de gouverneur-generaal op het onvoldoend aantal 2e klasse-scholen moet wijzen Ze heeft het onderwijs in Flores aan de orde der Jezuïeten vrijwel souverein overge leverd; geleid tot de passar-circiüaire, die moest worden ingetrokken; geleid tot de pogingen om de regenten tol het Chris tendom te bekeeren, die totaal zijn mis lukt. En nog vraagt men van rechts on- noozel naar wat die kersteningspolitiek dan toch inhield; naai- wat de rechter zijde toch misdeed. Men tracht 't au te doen voorkomen alsof van links verband is gebracht tusschen deze kersteningspo litiek en de Sarekat Islam, wat nimmer is geschied, slechts is gewezen op hel dub bel gevaarlijke eener zoodanige politiek juist op een tijdstip dat teekenen als in de S I zijn opgesloten, vielen waar te nemen En de heeren Van Veen en Bogaardt, „die dadelijk met inteiTumpeeren klaar waren, toen de heer Fock niet uit den tekst eener circulaire, maar uit een. cou rantenknipsel citeerde; die immers de eenigen zijn, die hier waarheid spreken, wat kunnen ze tegenover deze feiten an ders stellen dan groote woorden I Hoe opgeschroefd de felle toorn-rede van den heer Van Veen was, toonde met den heer Fock ook de heer Tvdeman in staatsrechterlijk opzicht aan Ilad de Minister den gouverneur-generaal doen aftreden bijna gelijk met zijn voorganger, het zou zijn geweest als rekende hij bei der gezag gelijk cn dat is geheel onjuist De - heer Idenburg heeft zonder dat iemand hem daarom „bijdraaien" kan of mag verwijten, reeds toegegeven toen de praclijk dit van hem eischle en de Minister zal ongetwijfeld zijn waarbor gen hebben om hem op zijn hoogen post te handhaven, Dat hij de gewisselde tele grammen niet wenscht over te leggen, de heer Tijdeman achtte zulks correct Even incorrect en staatsrechterlijk als een novum te beschouwen hij 't achtte, dat op Flores aan de zending een sou- vercine macht over hel onderwijs is ge geven, die alleen aan 'l gouvernement toekomt Men kon er hetzelfde beleven als in Indo China, waar de Roomsche sche missionnarissen de Lalijnsche let ters leerden met gevolg, dat ten slotte geen hunner de documenten in de oude karakters kon lezen! En rechts, waar men o zoo onnoozel doet ten opzichte van de vroeger gevoerde politiek deed men links aldus, 't zou spoedig worden gequalificeero als onchristelijk en broe derlijk samengaan in den leugen! is men het ten opzichte van deze punten nu evenmin als vroeger eens. Men leze er maar op na wat de heeren Scheurer en Bogaardt zeiden; erkent de eerste, dat de zending zich moet richten naar het gouvernementeel gezag, de laatste wil de daden van dit gezag voor alle£~Yan de denkbeelden der zending doortrokken zien Hij noemt dat geen kersteningspoli tiek, maar wat is 't dan wel? Beide linksche sprekers hebben sym pathiek gepleit voor de elementen, in de Sarekat Islam opgesloten en in haar een beweging van beteelcenis erkend, die, mits goed begrepen, lol zegenrijke ont wikkeling der inlandschc bevolking kan leiden. Beiden hebben zich gesteld te genover de Indische Partij zoolang deze zich met den persoon van Douwes Dek kcr wenscht te vereenzelvigen, in hem haar heer en heil te zien. Beider toon was zacht en mild; heel wat zachter dan die van den heer Bogaardt, die er door den heer Vliegen hardhandig aan werd herinnerd hoe nabij de Indo's juist hij moest staan In de uitvoerige rede van den woord voerder der S. D. A P den heer Vlie gen, was deze verdediging der Indische Partij het voornaamste moment. Ze ving aan met doorwerkte en ophouwen- beschouwingen betreffende uit breiding van het onderwijs, dat nu slechts een tiende deel der kinderen bereikt; betreffende het meer brengen van in- landsch kapitaal in inlandschc onderne mingen en betreffende uitbreiding der staatsexploitatie, betreffende een juister aststelling der politieke rechten, waar bij hij aantoonde hoe de heer Scheurer in tegenspraak was met zichzelven toen hij de rechtsche neigingen eener kerste ningspolitiek ontkende in alle welke zaken echt vrijzinnige daden op de mede werking der 15 socialistische stemmen kunnen rekenen. De heer Vliegen had er den heer Scheurer met zijn „vergissing" over dit Uva» lay i<a Amsterdam III, aan herinnerd, dat de anti-revolutionairen maar met even de helft der vroeger ingenomen zetels wa ren teruggekeerd. En welke helft, al dus de toevoeging onder luid gelach. De verdediging van de Indische Partij van de zijde van den heer Vliegen was zwak, verloor allen ondergrond na de houding van den heer Van Kol. -Nu heette het, dat de heer Van Kol het oneens was in de beoordeeling der I. P., maar met de fractie meeging in de conclusies; het dient afgewacht in hoeverre die „con clusies" dan gaan. De heer Douwes Dek ker werd verdedigd op grond van on vermogen bijna, hij was een knap jour nalist, maai" alles wat hij schreef moest men niet a la leltre nemen; hij was een man, oie voelde voor recht en in Zuid-Afrika medevocht, maar politiek on ervaren en als literator onrijp in veel wat hij schreef. En van zulk een man keurt men 't af, dat de gouverneur- generaal vreezende zijn invloed op de niet tot oordeelen opgevoede inlandsche bevolking, hem interneerde! En, niet min der zonderling, aan hel slot pleitte de heer Vliegen wel clementie voor de beide inlandsche medebannelingen, maar niet voor Douwes Dekker zelf. Het antwoord van den Minister op die vraag zal hem doen beslissen over het al dan niet in dienen eener motie naar aanleiding van de verbanning, die hij zonder nader mo tief, een groote politieke fout noemde. Want de Indische Partij is voor hem en de zijnen geen revolutionaire partij. Maai- legt de heer Vliegen met dit eigen oordeel wel den juistcn maatstaf voor hel gezag aan I Er worden morgen nog meerdere rede voeringen verwacht; loopen die dan niet af, dan komt de Kamer ook Maandag, op den dag der Nederlandsche onafhanke lijkheid, bijeen V. d. M. naar met liet bekende onderwerp „1813" op- De zangvereeniging „Hallelujah" van Oostkapelle' directeur den heer Schout van Serooskerlce, zong ter afwis seling eenige vaderlandsclie liederen Hel ongunstige weer in aanmerking genomen, was de opkomst zeer goed Dit Zuid-Beveland. Bij de Rente-cohimissie zijn uit de gemeente Goes tot heden 187 aanvragen ingediend om toestemming eene rente als bedoeld bij art, 369 en 370 der Inva liditeitswet De leeraren met 25 leerlingen der" Middelbare Technische School te Utrecht brachten gisteren een bezoek aan de werken van den sluisbouw Ie Hans- weert Uit Ttholen. Te O ud-Vossemeer is in de eerste vergadering van dit seizoen van de Ver- eeniging „Eendracht besloten een nieuw tooneel taan te schaffen, reeds eenige jaren hebben de werkende leden ge mopperd tegen de primitieve samen stelling van het oude, zoodat nu èn voor die leden èn voor de geregelde bezoekers der uitvoering in het vervolg de wijze van uitvoering door een beter decoratief zal kunnen veraangenaamd worden In de Donderdag le Staven iisse gehouden gemeenteraadszitting werd met 6 tegen 1 stem besloten Ier uitvoering van de pensioen- en de weduwenwetten voor gemeente-ambtenaren 1913, de in koopssommen niet le verhalen op de ambtenaren (uitgezonderd den gemeente- 1-'j> -■»— r-""""-" en voor weduwenpensioen beide 2 °/o door de tegenwoordige ambtenaren zal zal moeten betaald worden, maar door de opvolgende ambtenaren alles Deze regeling is overeenkomstig de circulaire, in deze zaak door de Ged Staten uitge vaardigd. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Te Hulst zal eene conservenfabriek worden opgericht Aan den weg naar Clinge is daarvoor reeds een terrein aangekocht De heer Mechelynck, lid der Belgische Khmer, heeft de volgende vraag tot den betrokken minister gericht Weet de heer minister dat het verslij- ken van den Braakman snel toöJ neemt. Reeds staat er meer dan 70 cen timeters water boven den drempel der Isabellensluis. Deze toestand kan, wan neer het een regenachtig seizoen is, grooP te rampen tot gevolg hebben. Ligt het niet in de bedoeling van den heer minister spoedig maatregelen te nemen, ten einde den afloop van hel water der Isabellensluis te verzekeren en de belangen der visschers van Bou- chaute te vrijwaren? Het antwoord luidde De vraag van het achtbaar lid wordt door mijn bestuur ijverig onderzocht en ik hoop haar eene oplossing te kunnen geven, waarbij al de betrokken belangen voldoening zullen be- komen den 3e, Quisl—Geluk den 4e eu de firma Pot verkreeg een eervolle vermelding met een Napoleon-motief Ook andere étalages waren kwistig met guirlandes en lam pions gedecorateerd en een ervan maak te een buitengewoon effect met in den brand le vliegen, waaraan spoedig een eind kwam door het blusschingswerk van een rappen buurman Dc schade aan uitgestalde boekwerken is intusschen be langrijk, doch verzekerd De optocht van de schoolkinderen had ouder vrij gunstig klimaat plaats, terwijl de feestrede van den voorzitter, den heer W. Moelker, in den drooge werd uit gesproken De voetbalwedstrijd viel geheel in '1 water, terwijl de roeiwedstrijd met on gunstige weergesteldheid had te kampen Ook de lichtstoet van gister avond had van den vallenden regen te lijden, zoodal per slot alleen de optocht dei- kinderen van de openbare school en de kinderspelen tol hun recht kwamen. Tijdens die spelen was de jeugd van de school met den Bijbel in die school verzameld en verheugden de kleinen zich daar in de hen uitgereikte tractatie ge lijk die der o. 1 school in de prijzen dei- tombola zonder nieten. Tot het hart sprak het woord van den voorzitter van het feestcomité, die het feest opende, na een dankbetuiging aan allen, die hel welslagen ervan hadden bevorderd, met den wensch, dal geen enkele wanklank zou worden gehoord, opdat allen, die zich tegenstanders had den getoond zouden kunnen verklaren, dat het feest in de goede stemming werd gevierd Jammer dat hel weer die feest stemming niet wil vevhoogen Het is reeds laat. De nieuwe feestdag zet in met een regen, die met stroomen feestelijkheden van lieden, de landing van Z H Willem Frederik van Oranje Nassau enz. enz., met zijn gevolg, meldt men ons nog hel volgende De prins werd ontvangen op het stad huis, waar de eerewijn werd aangeboden. Achtereenvolgens voerde 't woord de voorzitter van het comité, de prins, de eere-voorzitler en de burgemeester, waar na den verschillenden personen dank1 werd gebracht voor de moeite, die ze zich hadden getroost voor 't welslagen van 't feest De prins verleende daarna een korte audiëntie, waarbij hij het da meszangkoor ontving. Wegens het erbarmelijke weer meende de prins, dal hij wel verkouden zou wor den Dus benoemde hij den daarbij aanwe zigen arts tot zijn lijfarts! De allegorische optocht werd niet be gunstigd door fraai weder. Toch was er nog wei het een en ander te bewon deren Z. o. de mooie costumes en de fraaie praalwagen met 12 meisjes, voor stellende de 12 provinciën, waarvan een Zuidevzeeprov'mcic Uit Middelburg. Onder de advertenties vindt men den uitslag der verloting gehouden op den bazaar ten bate der Ver. „Tot het be zoeken der Armen". Uit Walcheren. Maandag 17 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de (gemeente K o ui- de kerke Donderdag herdacht de afdeeling Se- rooskerke van „Patrimonium' in de Geref kerk in eene openbare samenl- komst Neêerlands 100-jarige onafhanke- hankelijkheid De heer ds. J B Netelen bos van Middelburg trad als feestrede ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST TE THOLEN. Men schrijft ons uit Tliolen De R K. kerk was dc eenige, waarin een plechtige dienst werd gehouden in verband met onze onafhankelijkheid On der hel boeiend gehoor van den pastoor, den heer Van Roon, hadden zich, behalve de parochianen, de leden van het feest comité en eenige belangstellenden ge- Schaard. De Fransclie vlag op den toren hield het niel. Aan flarden werd ze binnen ge haald en als tolk van trouw, vroomheid en moed werd de Nederlandsche drie kleur uitgestoken De feestpoort aan de Oudelandsclie barrière was tot een ge raamte weggeslonken, alleen de kannon nen en de lcanteelen hingen, toen de stoet van schoolkinderen er zwenkte, dreigend naar omlaag Ook de Vosse- meersche poort stond wankel en de Wa terpoort was een schaduw van het im- poncerend concept De étalages bleer uiteraard het meest gespaard en drie Bergen op Zoomsche juryleden kweten zich, ondanks den re gen, van hun taak. De heer H J van der Hel behaalde een eersten prijs, C. W Coomans den 2e, J C Gelderblom Najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland. (Vervolg van het Bijvoegsel). Subsidie leergangen schil derspatroons. Voor het voorstel cn afdeelingsverslag zie men het Bijvoegsel De heer de Veer merkt op dat het eenig argument van G. S. n 1 het bestaan van ambachtsschool enz niet juist is, omdat zoowel de aard van het onderwijs als wel van de leerlingen anders is In de afdeelingen is nog als argument aan gevoerd, dat dc cursus geen overleg had gepleegd incl de te Middelburg geves tigde instellingen Spr. meent, dat dc af wijzende houding van G. S. voortvloeit uit onbekendheid met deze instelling. Spr verduidelijkt daarom nader, wat deze patroonsleergangen beoogen en wat zij beteckenen. De leergangen zijn niel uitsluitend be stemd voor patroons, doch zij heeteu pa troonsleergangen omdat er geleerd wordt alles wat patroons nooaig hebben Spr. stelt bij amendement voor een subsidie te verleenen van 12Vb <Vo der kosten tot ten hoogste f 100 De heer Dekker sluit zich bij den lieer de Veer aan en zal voor het amendement stemmen De heer van der Vliet vraagt of dit subsidie voor een keer zal zijn. Dat is werkelijk de bedoeling van het amendement De heer Blum (lid van G. Smeent, dat de provincie steeds getoond heeft een open oog (en een open beurs) te hebben voor het ambachtsonderwijs Het is dan ook de plicht der provincie het onderwijs voor hel opkomend geslacht te steunen. Anders staat het met onderwijs van lien, die in hun jeugd de thans be staande en gesubsi dieerde vakscholen moesten missen De staten betreden hier met het geven van subsidie een nieuw terrein, waarop G. S. hen niet mogen leiden Men begeeft zich hier nl. op so ciaal gebied Tegen het laatste komt dc heer de Veer op, zijn opvatting van G S. is, dat zij juist de prov. Staten op nieuwe we gen moeien voorgaan en leiden. Spr. ver dedigt nogmaals uitvoerig het verleenen van subsidie Dc heer Blum repliceert, waarojp de heer de Veer nog voor de derde maal het woord voert Het voorstel-de Veer in stemming ge bracht wordt verworpen met 21 tegen 19 stemmen Voor stemden de heeren Hol- lestelle. Dekker Struve, Vogelaar, Du- moleijn, Elenbaas do Bruijnc, van Oe- veren. Mulder, van der Vliet, van Zuijen, van Teijlingen, van Dam, Paap, Vermaas, Tichelman, de Veer, Ivakebeeke en van der Weide Het voorstel van Ged Staten wordt daarop z li s aangenomen J aar wedde Griffier G. S. stellen \oor de jaarwedde van den tegenwoordigen griffier der Staten met ingang van 1 Jan 1914 vast te stel len op f 5000. Bij liet afdeelingsonderzoek verklaarde een lid, dat hij liever gezien had ieen per soonlijke toelage tot hetzelfde bedrag, in plaats van eene hoogere jaarwedde Overigens konden alle leden zich met het voorstel van Ged Staten vereenigen. Z. h. s. aangenomen Hierop wordt een half uur gepauzeerd Om 1 uur wordt de vergadering voort gezet. Aan de orde is nu het voorstel vaa Ged Staten betreffende de Jaarwedden personeel stoom bootdiensten. Ged. Staten bieden een regeling aan der bezoldiging van het personeel, ver bonden aan de door de provincie ge- exploiteerde stoorabootdiensten Daarin wordt een verhooging voorge steld van het maximum der jaarwedde van den directeur, den hoofd-machinist en de klerken ten kantore van den direc teur En ook een kleine verhooging van de maxima voor de bemanning der sche pen varende in den dienst Vlissmgeu— Breskens—Neuzen, en voor de kolenwer- kers aan die lijn. Voor hel personeel, varend in de diensten Walzoorden—Hanswcert en op de Oosterschelde komt aan Ged. Staten een verhooging niet noodig voor, daar de dienst niet zwaar is. In de regeling zijn niet opgenomen de agenten van den dienst op de Ooster schelde, daar hun betrekking tot den dienst kan beschouwd worden als een bijbaantje. E.n ook niet de agent te Hoe- dekenskerke, daar diens jaarwedde gere geld kan worden bij het in exploitatie komen der lijn Neuzen—Hoedekensker- ke—Hansweert In alle afdeelingen gaf het voorstel van Ged Staten aanleiding tot breed voerige discussion In alle afdeelingen waren er leden, die betreurden, dat in het voorstel van Ged. Stalen tot verhooging van salaris niel zijn begrepen liet personeel bij den dienst op de Oosler-Schclde en dal bij den dienst van de lijn Walzoorden—Hans- weert Eveneens werd in alle afdeelingen de voorgestelde salarisregeling van den di recteur bij den dienst op de Wester- Sclielde uitvoerig besproken Waar in een afdeeling werd gewezen op he* groote verschil in salarisverhooging tusschen di recteur, kapiteins en minder personeel, werd in een andere afdeeling het oog gevestigd op het verschil van salaris van den directeur bij den dienst op de Wes- tet-Scheldc en van dien bij den dienst op de Ooster-Scheldc. Nog werd in een afdeeling door een lid de opmerking ge maakt, dat een aanvangssalaris van f 1800 te gering is, hij stelde voor dit op f 2100 te bepalen, welk voorstel, instem ming gebracht zijnde, werd verworpen met 10 stemmen en een stem voorbehou den. Terwijl in een der afdeelingen een lid vraagt, waarom den directeur te Vlis singen het oppertoezicht over den dienst op de Oosler-Schelde is toevertrouwd, meende een lid in een andere afdeeling, dat Ged Staten toch geen voldoend mo tief hebben om dat salaris te verhoogen. Leden van Ged. Staten wijzen er op-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1