M11) II EMI I It I.S HIE COMMIT. I\ 269 136' Jainui. 19J,1 Donderdag 13 November. Kameroverzicht. FEUILLETON. CHRISTINE, BINNENLAND. Bit de Staatsmrant. Uit Stad en Provincie. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k 8, «et uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland Iranco pp. i*2. Afzonderlijke nnno«ers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonne«ent op voordealige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te kekomen. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags veer éen **r aan het kureau-bezorgd zijn. Advertentiën 26 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geheorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1— 7 regels f 1.50; elke regel meei 29 cent. Peclames 40 cent per regel ftroote letter» naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffend* Handel, Nijverheid cn Geldwezen, is gerechtigd het Algemeem A4rertentie-Biirea» A. DE IjA HAR Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Ook heden is het voor den zichzelf k reisenden Douwcs Dekker geen aange name dag geweest Vanuil de donkere ruimte daar beneden, die 's lands ver gaderzaal heet, zijn slechts weinig vlei ende klanken over de Indische partij opgestegen en die weinige golden niet hem, maar een zijner Indische medeban- nelfngen De heer van Deventer mocht heel wat milder en zachter gelijk dit met zijn aard en zijn, officieel nu eenmaal niet christelijk beginsel past, zich uitlaten over Douwcs Dekker's op treden dan gisteren de heer Bogaard L het in zijn vlammend woord deed en de heer Scheurer het heden her staalde ook h'ijl staat tegenover zijn lactiek, zijn optreden, zijn persoonlijk- heid Speelt zich misschien werkelijk bij de ze debatten eene bladzijde af, die voor de Indische geschiedenis beleekenend zal worden? Zal misschien later de historie meermalen het schouwspel toonen ran «leze nuchtere Kamerzittingen, redevoe ringen aanhoorend in half-leege zaal; vanaf de gereserveerde tribune gevolgd door den banneling, eii zijn beide In dische strijdmakkers, voor welke laai- slen deze omgeving nieuw cn zeker ge heel vreemd kan heelen? Dat de dis cussion zich kenmerken toor eenvormig heid van gedachte ten opzichte van de Indische partij dat ze overeenkomen in scherpe critiek op hel optreden dier Partij, het beleekent zoo weinig voor de geschiedenis, die niet door de woor den, maar door de daden wordt ge maakt. En die honderd vroede mannen, die daar in de vergaderzaal verzameld 2itlen, gereed om uitspraak te doen, ze willen allen het beste voor land en ko loniën, maar weten ze ook allen wat 't beste is Dü heer Scheurer was in de voort zetting zijner rede heden van veel scher per critiek dan gisteren. Hij kwam met cijfers aantoonen, dat een vergelijking tusschen 1908 en 1912 bewees hoezeer de heer Idenburg het gouvernementson- derwijs behoorlijk ba<l behartigd en voort gegaan was op den door Minister Fock ingeslagen Weg; iets wat van links nooit is betwijfeld, maar dan ook duidelijk maakt dat zoo heel groote gevaren van des hoe ren Idenburg's aanblijven niet is te vree zen. Dat de Sarekat Islam zijn sym pathie had, evenals bij den heer Bo- gaardt lijnrecht tegen de Indische Partij in, kwam in het verder betoog van de zen afgevaardigde duidelijk uitzij be oogt alleen om de inlandsche bevolking sterker te maken jegens de Chineezen en hun kapitaal, en het is voor het gouver nement een taak haar daarin bij te staan Zulk een taak heeft het ook tegenover de Indische Partij, maar dan een negatie ve, die van strenge maatregelen daarte gen, welke algemcene goedkeuring vindt in de Kamer behalve bij de S 1) A. P. met hare 16o, neen, 15 leden! Maar wanneer de heer Scheurer den legenwoordigen Minister hulde betuigde Naar het Engelsch. dear L. G. MOBERLï. 50. ,,En nu ben ik zoo onbeleefd geweest uw vraag nog niet eens te beantwoor de®. U vroeg hoe mijn naam is ik heet Meruside - Rupert Meruside.' „O!" was het eenige woord dat aan Christine's lippen ontsnapte, terwijl er zulk een onmiskenbare schrik in haar oogen te lezen stond dat hij haar met verbazing aanzag „Zijn er onaangename herinneringen voor u aan mijn naam verbonden vroeg hij. „Heeft iemand die Meruside heet u verdriet gedaan?" „O neen!" antwoordde zij' haastig. 1 l„Ik heb dien naam maar eens gehoord het was juist ook R. Meruside —en ik was verbaasd toen u ook juist zoo heette" Die woorden kwanten er wel wat onsamenhangend uit, Rupert keek nog sneer verbaasd dan te voren dat hij zich ten opzichte van de getrof fen verbanning schaarde aan de zijde van den gouverneur, hij had voor de concentratie minder lieflijke accagrdcn op zijn speeltuig, llit geen enkel feit b gebleken, dat de vorige regeering heil loos werk verrichte; van een opgedron gen kersteningspolitiek is geen sprake. In niets trof de vorige regeering het) gevoelen van andersdenkenden, maar de linkerzijde neemt ten opzichte van an- dcrer meening wel een onzuivere stel ling in, getuige de uitlatingen van den heer van Deventer over 't toelaten der zending in Soerakarta en in Atjeh. Als daarmede wordt bedoeld, dal specifiek Mohammedaansche streken moeten wor den „gevrijwaard" voor de zending, dan wilde de heer Scheurer onmiddellijk stel ling nemen; nooit zou hij zulks toelaten En hij wilde wc.1 eens weten hoe de Minister cr over dacht, taant hij be schouwde den bewindsman wanneer deze de verkiezingsactic loslaat, eigenlijk meer als een Minister van rechts dan van links Welke bewering gelach uillokte, niet 't minst bij den Minister Pleyte zelf! De redevoering daarna van den heer van Deventer, uitvoeriger nog dan die van den heer Bogaardt, nam het ■erdere deel der zitting in beslag Zij stcimt als immer op hoog peil, was van Iogisehen gcdachtengang en nam al da delijk een deel van weerlegging der •echlsche critiek op zich. In dal opzicht pareerde de heer van Deventer aardig de aanvallen der rechtsche matadors, die n« eens waren komen aantoonen hoe bijzonder weinig in rechtschen geest de gouverneur-generaal bad beheerd, door te vragen waarin dan toch dat ver heven specifiek christelijke school, 't welk steeds in den heer Idenburg zoo luide is gerezen. En hij bracht de iet wal op gezette tirades van den den heer van Veen over het aanblijven van den gou verneur-generaal tol de juiste proporties terug door er op te wijzen, dat de hoog ste machthebber van Indië locli altijd ambtenaar is en dat het dadelijk gezag berust bij den Minister. Daarom moet men rechts niet insinuccren, dat men den heer Idenburg een omdraaier in zijne meening toeschrijftspeciaal deze spre ker acht daarvoor den heer Idenburg te hoog dan dat hij daaraan zou denken. Een belangrijk deel van zijn rede be steedde de lieer van Deventer aan het onderwijs in verband mot de inderdaad bestaande kersteningspolitiek der vori ge regeering Hij bestreed de cijfers van de heeren Bogaardt en Scheurer geens zins maar hij wees er op dal het niet om die cijfers gaat, maar wel om de stre ken, waarin die scholen werden geves tigd en den aard van haar inrichting Er is niet gevraagd naar het voorzien in noodzakelijke behoeften gelijk ook Mi nister Keuchenius die erkende; er zijn scholen geschapen tegen de behoeften in, hoewel op de gouvernemenIsscholen geen plaats was. De subsidies van de bestaande scho len wil de heer van Deventer niet ver minderen, maar wel wil hij bij de stich ting van nieuwe scholen vasthouden aan het facultaticf-stellen ran 't godsdienst onderwijs. En als heel bedenkelijk sig naleerde hij cone overeenkomst als ge- „Ik had u toch nooit gezien vóór dien eenen keer in de kinderkamer van Bébó, is 't wel?" „Neen nooit" Zij keek steeds meer ontsteld nu hij haar zoo verwonderd vragend aanzag „Het was alleen maar dat ik gehoord had ik had dien naam' nog eens gehoord en het verbaasde mij - hem nog eens te hoor ren." Rupert zag wel dat zij erg verlegen was met het geval en had dus den tact er niet verder op door te gaan. Maar hij was een buitengewoon fijn opmerker en zag dus ook wel dat zij van dat oogenblik af aan niet meer geheel en al op haar gemak was. Hij stond daarom eerder op om heen te gaan dan hij an ders gedaan zou hebben in die bijzonder rustige en huiselijke omgeving. Het jon ge meisje met haar lieve oogen en kal me rustige manier van doen, het kind met het blozende gezichtje en vriendelijk stemmetje, de ouderwetsche kamer zoo prettig door het haardvuur verlicht, de geheele indruk van eenvoud, kalmte, kin derlijkheid die van alles uitging, o, het werkte zoo kalmeerend op dien man, die zich de laatste dagen zoo diep ongeluk kig had gevoeld en in de grootste span ning had geleefd Het speet hem dat hij sloten is voor Soemba en Flo ros, waarin gcene wijziging valt te brengen zonder goedkeuring der katholieke of gerefor meerde missie. Hij bestreed niet liet recht dier overeenkomst, maar wel de mogelijkheid van bet gouvernement om op dat gebied, met wie ook, een over eenkomst te sluiten. Tusschen de Sarekat Islam en de In dische Partij zag ook de heer van De venter groot en diepgaand onderscheid. Verheugde hij zich over de sympathie ook door het gouvernement jegens de eerste betoond, hij verwierp de niet on gevaarlijke leuzen, waaronder de tweede zich deed gelden Ook hem was in hel optreden van Douwes Dekker veel on aangenaams, veel, dat het vonnis van den gouverneur-generaal billijkte en recht vaardigde Tocli klonk er bij den heer van Deventer inccr clementie, meer een pleiten voor de goede motieven, die ook bij Douwcs Dekker niet per se afwezig mogen worden verondersteld Ais de S D. A. P. fractie iiitusschen hem wil verdedigen met haar morgen T woord zijndep woordvoerder dan slaat ze wel alleen! V d. M. TWEEDE KAMER. 1'i t 't Voorl. Verslag Landb Nijverh. en Handel Ten opzichte van de sociale wet geving wordt in het voorloopig ver slag het volgende opgemerkt Er was gevraagd of de opgetreden Mi nister den uoodige^ tijd meent te zullen kunnen vinden voor spoedige behande ling van eenige door Minister Talma voorbereide ontwerpen nieuwe jacht wet, arbeidswet voor landarbeiders, uit breiding der Ongevallenwet tot den land bouw welke laatste langs den korsten weg ware te bereiken door de landar beiders in de bestaande ongevallenwet op te nemen Door anderen werd aangevoerd met het oog op hetgeen ten aanzien der Ver zekeringswetten in de Kamer door den nieuwen Minister werd gezegd en bij de verkiezingen is voorgevallen, van uitvoe ring dier wetten zooals die thans luiden, wel geen sprake kan zijn, en zij twijfel den niet of de Minister, wiens groote werkkracht bekend is, zou naast de wij ziging en vereenvoudiging der Verzeke ringswetten nog menigen maatregel ten bate van de landbouwende bevolking tot stand brengen. Opneming van de land arbeiders in de bestaande Ongevallenwet achtten verscheidene leden allerminstge- wenscht. Men vroeg verder: „of van den Minister te wachten zijn voorstellen tot inperking van den over- ïnatigen arbeidsduur van volwassen ar beiders en zoo ja of hij daartoe meent te moeten komen langs den weg eener algemeene regeling (wettelijke tien-uren dag) dan wel langs dien van speciale, slechts op enkele bedrijven betrekking hebbende wettelijke maatregelen of spoedig te wachten is een w. o tol regeling van den arbeidsduur en afschaffing van bakkersnaehtarbeid, zoo néén op welke wijze hij dan hel euvel' van den conlinucelen nachtarbeid in de bakkerijen meent te kunnen bestrijden of de Minister voornemens is voorstel len betreffende de werkloosheidverzeke ring; of hij denkt voor te bereiden indie ning eener wettelijke regeling betreffen de de huisindustrie en zoo ja of hij ten deze vaststelling van minimumloonen en instelling van loonraden wenschelijk acht; eindelijk or spoedig mag verwacht de volgens veler meening dringend noo- dige verbetering van de Merkenwet Waar vau andere zijde werd aange voerd dat de Minister, wal de eerste twee vragen betreft moeilijk met on (werpen kan komen omdat ten aanzien van beide aangelegenheden reeds wetsvoorstellen van Kamerleden 2ijn ingediend, werd daartegenover opgemerkt dal deze leden, wanneer mocht blijken dat de Minister ontwerpen ongeveer van gelijke strekking wil indienen, waarschijnlijk gaarne be reid zouden zijn hun voorstellen in te trekken, en dat in elk geval de Kamer minder geneigd zou zijn die voorstellen in behandeling te nemen. Daarom is het voor de Kamer van belang te weten welke 's Ministers plannen zijn; vooral zou men gaarne vernemen hoe de Mi nister's plannen zijn, vooral zou men gaarne vernemen hoe de Minister denkt over een regeling in den geest van het amendement Snoeck Henkemans—Bos Bij kon. besluit zijn, voer het tijdvak van 1 December lot en met 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar aan de R H. B S.~te Bergen op Zoom, W~ G. A. Frans, A. J. W. Sitsen en Th. P. J. Strijers, allen aldaar, is benoema lot notaris te Gendrin- gen, A H. A. Wennekers, candidaat te Tilburg. Uit Middelburg. Deze wek is een zekere Kalhier op verzoek van zijn moederuit zijn wo ning weggehaald, daar hij duidelijk tee kenen van krankzinnigheid gar Nadat hij op het politiebureau was onderzocht is hij overgebracht naar het gasthuis, van waar hij morgen naar een krankzinnigen gesticht zal worden vervoerd. Eergisteren werd door een zekeren W. alhier bij de politie aangifte ge daan, dal zijn 13-jarige zoon de ouder lijke woning had verlaten. Gister werd hij fietsende aangetroffen en naai- het bu reau geleid, waar hij door zijn vader werd afgehaald. Het bleek nog, dal hij van huis een ham had meegenomen, die hij te gelde had gemaakt om op die wijze aan den kost te komen In de Lange Delft alhier in perceel I 35 is heden een nieuw bloemenmaga zijn geopend van II Jans Rz Het winkol- i intérieur heeft moer het karakter ran een weg moest van dit alles Bébé's laatste woorden weerklonken nog in zijne ooren toen hij de trap afging en naai' builen liep in den rustigen Decemberavond .,Ik vindt je precies de prins de prins van mijn lieve juffrouw - en zij is de prinses!" Hij liep vlug de dorp straat op in de richting van het loge ment en glimlachte toen die woorden en het aardige stemmetje hem weer in de gedachte kwamen. Het lafreellje van liet kind met het jonge meisje bleef hem den geheelen avond bij, terwijl hij met Wil fred in de vervelende zoogenaamde con versatiekamer zat en met niet zeer groo te aandacht luisterde naar de praatjes van den jongen man; Sport en auto tochten. „Nu, en wat heb je te vertellen van Bébé en haar juffrouw?" vroeg de jon ge man ten slotte. „Als oom van Bébé geloof ik dat het eigenlijk een staaltje van mijn plicht was naar haar te gaan kijken." „Och, ik ben haar voogd en jij hadl het zoo druk met dien Amerikaan toen ik uitging „Heeft de kinderjuffrouw het goudbrui ne naar van het type van een avon turierster? dat is het eenige wat ik we ken wou", antwoordde Stavnes terwijl hij zijn lange beenon naai' het vuur uit strekte. „Als dat zoo is beschouw ik het als een gebiedenden plicht Bébé mor gen te gaan opzoeken, voordat ,Ocb, beste kerel, zeg nu zulke non sens nietEr was ergernis in den toon waarop Rupert dit zei, zijn slimme neef- merkte dit natuurlijk dadelijk op. „Heb ik je er niet reeds attent op gemaakt, dat Cicely met al haar goedhartigheid tc veel gezond verstand heeft om de zorg voor Bébé toe te vertrouwen aan een onbelrouwbaar soort mensch? De kinder juffrouw is een net, bedaard meisje, dat heel goed op het kind past en haar vol komen gelukkig maakt „Lieve hemel! Een net be daard meisje! Nu dan geloof ik dat ik het maar vertrouwen zal, als jij haar net en bedaard noemt. Een avontu rierster, nu daar wou ik wel eens kennis mee maken, maar nette, kalme, bedaarde meisjes, dat is mijn genre niet, dank je, Rupert! Als zij maar iets had van dat verrukkelijke persoontje met haar groene oogen dat dezer dagen onze auto liet stilstaan ja dan zou mijn ge weten mij" niet met rust hebben gelaten en hadden mijn plichten als oom mij zwaar gewogen „Wat ben je toch een echte Don Juan salonnetje, waar men op zijn gemak dc verschillende fraaie plan Ion lean bi-won deren Achter do winkel, die van flinke uitstalkasten is voorzien is nog een ma- zijn en dc binderij We vestigen speci aal de aandacht op de goedkoope prijzen oerwijzen voor verdere bijzonderheden naar een in dil nummer voorkomende advertentie Gisteren is op de Nieuwe Vlissingsche weg de hit gespannen voor de wagen van L v. W handelaar in suikerwaren al» r op hol geslagen met hel noodlot tig gevolg, dat de bestuurder op het fe- moen is terechtgekomen, waardoor hij ernstig werd gekwetst Uit Vlissingen. De reparatie aan de torpedobooljager Vos" zal ongeveer 8 dagen duren Waar schijnlijk zal den 20sten dezer opnieuw officieclo proeftocht gehouden wor den. Dezer dagen zal de prins van Soera karta, die reeds cenigen tijd in ons huid vertoeft, oen bezoek aan de Kon Mij. De Schelde" brengen Uit Zuid-Beveland. In de plaats van het eervol ontslagen lid, den heer Welleman te Krabben- d ij k e, is door Gedeputeerde Staten be noemd tot lid van de commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland, de heer J .7. Mol te Waarde. Uit Noord-Beveland. Woensdagavond werd in de zaai van den heer C .1 v Damme te Kortgene vanwege het Nutsdepartement Noord-Be veland, door dr Baren uit Wageningen een lezing gehouden over ..Steenkolen in den Nedcrlandschcn bodem De. voorzitter de heer Swenne van Wissenkerke opende de vergadering, die ook toegankelijk was voor niet-Ieden Hij betreurde het dat er zoo'n geringe opkomst was er waren ongeveer 30 per sonen Door den heer v Baren werd breed voerig uiteengezet hoc men in Neder land op het idee was gekomen om bo ringen en onderzoekingen te doen en waartoe die hadden geleid De wijze hoe men die boringen ver richt, de legenslagen, last en moeite waarmee men daarbij heeft te kampen, werden door spr grondig besproken Spreker loonde duidelijk aan hoe de steenkolcnlagen in de rots voorkomen. Volgens technische berekening en onder zoekingen, zou Nederland, bij een ver bruik van 21/3 maal de, hoeveelheid die er gebruikt wordt, nog voor 240 ja ren steenkolen hebben Spr zette dui delijk uiteen, hoe men zich een denk beeld lean vormen over het ontstaan der steenkolen in Nederland Na afloop der voordracht werden door spr eenige licht beelden vertoond, betrekking hebbende op het gesprokene De voorzitter, dc heer Swenne, dank te den spreker voor zijn boeiende en leerzame rede, waarna hij de algemeene vergadering sloot, en overging tot het houden eener ledenvergadering Meruside kon niet nalaten te lachen hij kende Wilfred door en door en wist dat niettegenstaande zijn schijnbare opper vlakkigheid en zorgeloosheid. Stavnes volstrekt geen Don Tuan was Hij liad even een heel klein beetje gewetenswroe ging toen hij er aan dacht dal het jonge meisje van zooeven in die gezellige, halfverlichte kamer de zelfde was waarop zijn neef een toespeling had gemaakt „Het is volstrekt niet noodig, hem te vertellen dat zij het is", zoo redeneen- de Rupert bij zich zelf. ,.FIij zal juffrouw Moore natuurlijk wel eens ontmoeten en dan zal hij ha?r wel herkennen ook Och, 't is nog waarschijnlijker dat hij het heele voorvalletje me* de auto dan al lang vergeten is", rntusschen vroeg hij zich voortdurend af, onder het praten met Wilfred, waarom het jonge meisje zoo verlegen geworden was, zoo ver baasd toen zij hoorde hoe hij heette Zij was zoo vriendschappelijk geweest, zoo natuurlijk, zoo eenvoudig, tot liet oogenblik dat zijn naam werd genoemd, en daarmee was zij geheel omgekeerd, zij had iets aarzelends gekregen, zij durfde haar oogen niet tot hem opslaan, zij was niet meer op haar gemak (Wiordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1