MIDDELRÜRGSCHE COURANT. 268 156e Jaargui. 191 W oensdag 12 November. Kameroverzicht. BINNENLAND. Deze courant vereekijnt ff a g e 1 ij k s, mat uitzondering van Zen- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zeowel Teor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco pp. t '2. Afzonderlijke nammers kosten 5 cent. Aivertentiën bij aboniement op voerdeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn aau het bureau te bekomeu. Advertentiën voor het eerstvolgende nummer moeten des middags véèr dén nor aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën 3 26 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Gebeorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f' 1.50; elke regel meer 2# cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeea Advertentie-Bare au A. DE LA IAB Az., N.Z. Voerbargvral 266, Amsterdam. deze courant behoort een bijvoegsel. Bjj de gisteren gehouden herstemminj in Arasterdam drie brachteu, zooals we reeds per bulletin melden, 12797 van de 16516 kiezers een geldige stem uit. Hiervan verkreeg de heer Otto (concen- tratie-candidaat) 6715 en de heer Oude geest (s. d. a. p.) 6082 stemmen. Gekozen is de heer O ITO. Bjj de stemming op 4 November ver kregen C. J. Kuijper (r. k.) 1946, Otto 3314, Oudegeest 4604 en Wijnkoop (s. d. p.) 180 stemmen. Bij de periodieke verkiezing op Dins dag 17 Juni jl. werd het aftredend lid, mr. P. J. Troelstra dadelijk gekozen met 7310 stemmen. De heer Asscher (n. 1.), Reijmer (r. k.) en Wijnkoop kregen resp. 2428, 2781 en 177 9temmen. Bjj verkiezing op 24 Jnli d. a. v., noodig geworden tengevolge van het be danken van den heer Troelstra, werd de heer Polak gekozen met 4.831 stemmen. Toen verkregen de heer Otto 2378, mr. Reijmer 1828 en de heer Wijnkoop 217 stemmen. Het was een bulletin waarvan het lezen gisteravond iederen vrijzinnige met voldoening deed glimlachen. Zoo'n over winning was ook door de meest opti- mistischen niet verwacht. En toch meenen we dat de beteekenis der cjjfers van de eerste stemming nog grooter is dan van die der herstemming. Nu is de overwinning behaald dank zij de hulp van tal van audersgezinden, die #m verschillende redenen veeleer Oude geest tegenwerkten dan Otto steunden. Maar bjj die eerste stemming werd in eenB als een openbaring van opleving der vrijzinnige kracht, een herstemming at- gedwongen in het schijnbaar zoo onaan tastbare roode district. En die opleving is in hoofdzaak te danken geweest aau de buitengewoon krachtige vrijzinnige actie, vooral van de jongere vrijzinnigen. Voor alle andere vrijzinnigen 'in den lande is dat voorbeeld van de jonge mannen en ook vrouwen, in Amsterdam III een leerzaam voorbeeld Jnist door het onverwoestbare ver trouwen waarmee de vrijzinnigen daar de waarlijk niet geringe taak aandurfden om te trachten Amsterdam III te her winnen, hebben ze ook de verlammende lakschheid overwonnen, die zoo.vaak aan de vrjjzinuigen de nederlaag bezorgde. Zoover over het toenemen van de vrijzinnige stemmen, voor ons het hoofdpunt in deze verkiezing. De achteruitgang van het socialistische stemmen-aantal bij de eerste stemming hebben we reeds toen geweten aan den afval der middenstof, die teleurgesteld was door de weigering der portefeuilles- Bij de herstemming is een tweede element sterker op den voorgrond gedrongen, nl. de persoon van den socialistischen candidaat, die in 1903 de leiding had bij de spoor wegstaking. Dat bracht de clericalen tegen hem in 't geweer. En bovendien heeft hij als stichter en voorzitter van het Nederlandsch Vakverbond de vijand schap op zich geladen van de aanhangers van het anarchistische Arbeidssecretariaat, dat in Amsterdam nog steeds groote macht heeft. Maar waardoor dan ook, de slag is geweldig aangekomen. De S. D. A. P. kon niet gevoeliger zijn getroffen. De nederlaag schijnt bovendien niet Terwacht te zijn. In «het Volk" van gisteravond werd nog geschreven »dat wij met vrij groote gerustheid kunnen afwachten wat het resultaat van het rerkiezingswerk der laatste week ons zal brengen", en dat de goede stemming, het élan, noodig voor een overwinning, aanwezig waren. In een verslag in het //Hand." lezen we dat op de socialistische bijeenkomst in Handwerkers Vriendenkring" bij het bekend worden van den uitslag vele vrouwen haar tranen den vrijen loop lieten, en ook den meesten mannen was aan te zien hoeveel hartzeer hun deze We kunnen het begrijpen, want er is aau die zijde enorm gewerkt. En men moet dit zeker toegeven dat de 8. D. A. P.-ers met hart en ziel zich aan hun zaak wijden. De verkiezing van den heer Otto brengt nu het aantal Unie-liberalen op 22, en dat der concentratie op 39. Het aantal socialistische Kamerleden daalt op 15. Ze hebben naar de na verkiezingen drie zetels verloren. Het nieuwe lid is 41 jaar oud, en was onderwijzer te Amsterdam waar hij sedert 1899 hoofd van een openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs is. Als voorzitter van het hoofdbestuur der Ver- eeuiging van Hoofden van Scholen in Nederland, secretaris van de vrijzinnige kiesvereeniging Vooruitgang (sedert 1904), president van de Vereeniging voor Vacan- tiekolonies Voor Jong Nederland en lid van het hoofdbestuur van de Tucht-Unie, heeft hij zich zijn belangstelling voor de publieke zaak daadwerkelijk getoond. Dat hij gisteravond geestdriftig gehul digd werd, sprak van zelf. De vrijzinnigen waren bijeengekomen in den wintertuin van //Kras". Gesproken werd daar o. a. door mr. Smeenge, prof. Kohustam, prof. G. A. van Hamel, J. Rienstra, Ketelaar, De Jong, Groenewout, Manassen, Van Hall, Stikkers en natuurlijk ook door den heer Otto zelf. Aan mevr. Stikkers en aan den keer F. A. Landsman, die beiden zeer krachtig hebben meegewerkt, de laatstgenoemde als leider der jong-vryzinnigen, werd een krans aangeboden. De stemming in de reeds genoemde socialistische bijeenkomst was natuurlijk bitter. We zullen het maar op rekeniüg vau die op zich zelf begrijpelijke stem ming schrijven, dat op de vraag van Duys waaruit het //stelletje van 6100 stemmen" van den heer Otto bestond, uit het publiek geschreeuwd werd zwijnen, bedriegers, zwarten, anarchisten. "In het waa Duys zeker te doen om de gemoederen weer wat op te monteren toen hij onder luid applaus zei»De liberale en clericale koppen zullen we tegen elkaar slaan en dan in een hoek trappen." De avond is rustig verloopen. Aan de opwekking der socialistische leiders om kalm naar huis te gaan werd algemeen voldaan. Als curiosum ten slotte nog deze raeedeeling, dat er door de concentratie den heelen dag gewerkt werd met 50 anto's en 200 kiezersjagers. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De behandeling der Indische Begroo ting is heden in allen ernst en met de noodige plechtigheid begonnen Aanvan kelijk echter zonder dat blijkbaar vol doende belangstelling bestond, aangezien de voorzitter op het oorspronkelijk op roepingsuur appèl nominaal moest hou den om te conslaleeren, dal dc zitting nog eenigcn lijd zou dienen uitgesteld te worden, alvorens het vcrcischtc aantal le den aanwezig was. En toen de werkelijke discussie beginnen kon, achtte de voor zitter hel niet van belang ontbloot om zijn reeds bij de intrede gegeven wen ken voor de bekorting der discussies nog eens te herhalen en aan te dikken, spe ciaal met liet oog op de punten, die thans aan dc orde zijn. Zoo heeft hij met zicht bare instemming der Kamer de aangele genheid van het slagschip, dal bij afzon derlijk ontwerp zal worden behandeld, terzijde geschoven, en eveneens 'de opi ummotie van den heer Bogaardt en zijn vrienden, Deze laatste wilde daarin wel toestemmen, mits hij toezegging kreeg, dat de zaak in Februari aau de orde zou komen, maar de voorzitter glimlachte eens fijntjes en herinnerde er aan dat slechts de Kamer zelf van haar agenda meester is' Na dit hors doevre, bewijzend, dal de voorzitter althans de noodige leiding weel te geven, wat niet altijd bij presi denten het geval was, ving de heer Bo gaardt zijn eigenlijke beschouwing aan in een breed opgezette, gedocumenteerde en in vele opzichten belangwekkende re devoering Nadat hij incidenteel te velde was getrokken tegen de vrijwel slelsel- looze manier van verhoogen van salaris sen van ambtenaren, waarvan hij ook bij deze begrooling de kenteekenen aantrof, trad hij in een uitvoerige beschouwing omtrent het wezen en het streven der Indische partij, welke hij vrijwel vereen zelvigde met den persoon van Douwes Dekker. Bijna heftig viel hij dezen, die zelf met eenige parlijgenooten op de ge reserveerde tribune aanwezig was, aan, allereerst aantoonend, dat van een z g „verdrukking" der Indo's geen sprake kon zijn; dat nu nog de klachten over ach teruitzetting in ambten en bedieningen, veeleer door de katholieken in Neder land konden geuit worden dan door de Indo's in de Koloniën' Elke poging om te geraken lot de geestelijke en zede lijke opheffing van den Indo kon op de sympathie van dezen spreker rekenen, maar men moest dan bedenken, dat on der de Indo'* evenals onder alle cate gorie» van menschen, geschikte en on geschikte elementen zijn en men mocht niet zonder meer hel voorbijgaan van den Indo aannemen als zijnde geschied om zijn afkomst en nimmer om zijn per soon. En een grief maakte de heer Bo gaardt er den leider der Indische partij van dat deze het rassenverschil eer heeft verscherpt dan verzacht, wat voor hem een bewijs te meer was van het anti nationale, anli-Nederlandsche karakter, dat deze verkeerde leider aan geheel zijn partij gaat geven. Ook werd de persoon van den heer Douwes Dekker, die zich zelf de reincarnalie van Mahomed schijnt te gevoelen onder handen genomen en niet onduidelijk door den heer Bogaardt er op gezinspeeld, dat de inlanders die met hem naai' Nederland zijn gekomen daar misschien voldoende wijsheid willen opdoen om zijn persoonlijkheid te loe ren „begrijpen". Na de Indische partij, de Sarekat Is lam. Dat was volgens deze spreker ge heel iets anders en de z g. Indische be doeling die op haar drukt, is slechts in tegenstelling met Europeesch. Dc heer Bogaardt voerde een warm pleidooi voor den aard dezer vereeniging, die aanvan kelijk slechts de zedelijke en economi sche opheffing van den inlander wilde, doch die een zeker religieus karakter, dat op dit oogenblik aan haar streven niet is le ontkennen, heeft gekregen on der den invloed van de nederlagen der Turksche wapenengeenszins in elk ge val, gelijk men hel van links wil doen voorkomen, ais gevolg van 1de kerslenings- politiek van het vroegere kabinet. Als er excessen bij deze partij zijn voorge komen, dan waren zij gericht legen de Chineezen, niet tegen hel gezag der ko lonie In den brecde betoogde de spre ker nogmaals, dat de verklaringen van de S. I allen twijfel dienaangaande wegge nomen hebben, en debat is niet mogelijk wanneer men dergelijke verklaringen in twijfel gaat trekken! De verdediging van hel beleid der vo rige regeering, die in dit deel van des heeren Bogaardt rede opgesloten lag, werd aangevuld door een beloog over wat in de schoolkwestie door het voor gaande gouvernement was gedaan Dat in dit opzicht een kersteningspolitiek zou zijn gevoerd ontkende de spreker al even stellig als hij meende te mogen aannemen dat zulke politiek invloed had gehad op het streven der I S Hij met' cijfers aan waarom een dergelijk brengen van de school in den strijd om het geloof geen sprake mocht helen En toen kwam hij als van zeil, gelijk te ver wachten viel op datgene wal tijdens de verkiezing van links is gezegd over de Indische politiek van het vorige kabinet; kwam liij op de beroemde verkiezings- redevoeringen van den tegenwoordige» Minister \an Koloniën Deze had immers beweerd dat evenals eertijds legen de zeeroovers ook nu een bezem in de mast moest worden gehesclien om Indic vrij te maken van de coalitie. En toch is na zijn optreden van een heengaan van den Gouverneur-Generaal Idenbnrg niets ge bleken. Van de zijde der liberale pers in Indic wordt zelfs geïnsinueerd, dal deze is „bijgedraaid" maai' tegen deze bewe ring nam de heer Bogaardt onmiddellijk stelling. Toch sprak er uit geheel zijn conclusie geen bedenkelijk wantrouwen in het beleid van den minister doch werd uitsluitend een beroep gedaan op zijn medewerking om de koloniale poli tiek vrij le houden van de antithese van Christendom en rationalisme, en te doen zijn eenheid van sociaal dienen en gevoe len, ter overbrugging van de diepste kloven De heer Van Veen was de tweede spreker van den dag en trok in een voor dezen scherpe, hier en daar ongemoti veerd scherpe redevoering tegen den Minister persoonlijk le velde Ook hij kwam daarbij op de verkiezingsredevoe ringen en meende, dal dé Minister zich bij de beantwoording van hel vooi'loopig 'verslag wel wat met te breed gebaai' van deze zaak had afgemaakt Hij wilde thans een duidelijker en categorisch anl- woox-d op de gestelde vraag Heeft de Minister, aldus klonk de vraag uitdrukke lijk van zijne zijde, uitvoeriger bex-ichten ontvangen over den toestand in Indië, die hem nu niet meer doen spreken van een i'oekelooze politiek. Zoo ja laat hij dan eerlijk bekennen en toonen, dat hij onder invloed der verkiezingen is ge weest' En wanneer dal niet het geval is laat dan de Kamer vernemen waarom en onder welke waarborgen hij den te- genwoordigen gouverneur-geuei'aal dien dc heer Marchant een dwecper noemde, op den troon van Buitenzorg de gele genheid geeft om die dusgenaamde roe- kelooze politiek voort te zetten' De af gevaardigde van Dokkum achtte den heer Idenburg niet de man om iets van zijn hoogei-e principes px'ijs le geven en dit voorbarig, vóór zichzelf vaststellende, kon hij niet anders doen dan den Minister voorbarig en reeds maai' dii'ect van groot plichtsverzuim beschuldigen. En hij be sloot zijn rede, die hij zelf onverkwik kelijk noemde met een herinnering aan een campagne van misleiding en verleuge- ning, t geen deed zien hoe dicht hij staat bij den heer de Savornin Lobman en hoe 't ook hier niet de feilen, maai de onnoodige verdachtmakende argumen ten zijn die het onverkwikkelijke teweeg brengen. Geen wonder dan ook dat inter rupties van links zijn bekentenis van on verkwikkelijk op een voor hem zeer on verkwikkelijke wijze aandikten. Als derde spreker was heden de heer Scheurer aan hel woord, die hulde bracht 'aan den Minister voor 't overnemen de zer begrooting van zijn voorganger, en voorloopig incidenteel enkele onderwer pen, reeds door de beide vorige spre kers behandeld, aanduidde Zeer Uitvoerig ging hij in op den schoolstrijd, waarbij zijn beschouwing hem terugvoerde tot anno 1675 gelijk hij onder luid gelach aankondigde. Hel voornaamste deel van zijn betoog is inlusschen tot den dag van morgen uitgesteld en zal dan in denzelf den e igenaardigen, maar voor alles open- hartigen betoogtrant, dien wij van dezen spreker gewend zijn, worden voortgezet Dat het een fabel is, dat allen die naar Indië gaan, rijk daaruit terug keeren, toonde liij onweerlegbaar aan bij zijn me- dedeeling, dat hij er 30 jaar had doorge bracht, ünaar even arm was teruggekomen als hij gegaan was! De Kamer lacht graag! V. d. M. TWEEDE KAMER. Voorloopig verslag Oorlog. Uil het voorloopig verslag over de be grooting van oorlog lichten we de vol gende opmerkingen: Betreffende ons vestingstelsel meenden enkele leden dat de Minister Co- lijn zicii een voorstander heeft betoond van een krachtige bewapening der Nieu we Hollandsche Waterlinie en van het behoud der stelling Ncuze n-E 11 e- woulsdijk, gelijk hij trouwens, door. indiening van het wetsontwerp tot verbe tering der kuslversterkingen en in het bijzonder door het aanvragen van gelden voor een fort te V lissin gen, een voor keur getoond heeft voor de uitbreiding van onze doode weermiddelen. Het denk beeld, dat, behalve in hel optreden van hel veldleger de kracht onzer verde diging voornamelijk iu de stelling van Amsterdam moet -worden gezocht heeft genoemde bewindsman geheel verworpen. Gevraagd werd hoe deze Minister over een en ander denkt. Voorts werd er aan herinnerd tlat ko lonel Bosboom zich in geschriften heeft doen kennen als voorstander van hel z g. verdubbelingsslelsel Is de Minister nog van die meening of heeft het hij de be- liandeliug van de voorstellen van Minis ter Colijn \an andere zijden aangevoerde hem van zienswijze doen veranderen Gevraagd werd naar de verhouding waarin de Minister zal staan tegenover de soc-dem fractie in de Kamer- Meent de Minister op den sleiui dier fractie te kunnen rekenen en zoo ja. op welke gronden'' Of zullen 's Minister in zichten en plannen van dien aard blijken le zijn, dal hij zich in de Kamer slechts zal kunnen staande houden, door nu eens op de linkerzijde le steunen, dan weer op de rechterzijde Naar het oordeel van sommige leden had de Minister den bouw van het fort te VlLssinjgen kunnen uitstellen, in afwachting dat de wetgever op zifii be sluit om tol dien houw over tc gaan te- rugkome Gevraagd werd in dit verband, welke aanbestedingen voor het fort te Vlissingen reeds hebben plaats gehad, welke contracten voor levering van ka nonnen, pantserkoepels enz. reeds zijn af gesloten en welke ten aanzien van dit punt 's Ministers plannen zijn Inlichtingen werden gevraagd over het ontslag van vier o p p e r officie- OPlIEFFING DER OPENBARE SCHOOL. Blijkens een hoofdartikel dat ..De Zeeuw" wijdt aan dc onthouding door Ged Staten van hun goedkeuring aan het besluit van den gemeenteraad van Ovc- zande tot opheffing der openbare school is er nog meer van dien aard te ver wachten. Aan hel slot van dat artikel dat betiteld is „Het kluchtspel te Ovezande" en dal natuurlijk geducht van leer trekt tegen hel besluit van Ged Staten - lezen we „Er zal nog wel meer komen. Want dit geval van Ovezande staat op zichzelf, maar is hel eerste van een reeks gevallendie volgen zullen Met name 's Heeren hoek en 's Heer Abtskerke staan een derge- lijken strijd te wachten Wanneer de hoofden der openbare) scholen aldaar, de heeren Pols en Van de Linde, mannen van beslist Christelijke richting, hun eervol ontslag aanvragen, kan er in genoemde plaatsen een Chr Hervonnde school verrijzen, dewijl al de ouders aldaar op Christelijk onder wijs voor hunne kinderen gesteld, en er aan gewend zijn Door dit pioniers-geval Ovezande wordt nu ook aan de daarna volgende de pas afgesneden DE VRIJZINNIG DEMOCRATEN EN DE CONCENTRATIE. Hel Unie-liberale „Vaderland' beval over bovengenoemd onderwerp een hoofdartikel, waarin het blad in het bij zonder de aandacht vestigt op het feit dat de Vrijz Democratische Bond zijn aantal Kamerleden bij de verkiezing zag verminderen Het gaat de verschillende gevallen na, waarin de vrijz. democraten een zetel verloren maar meent dat in alle districten waai* eenige kans op over winning was, het advies van het concen tratie-comité is gevolgd, behalve in Oost burg, dat als uitzondering den regel bevestigt Het blad zou willen dat uit de beide an dere vrijzinnige fracties tot de Vrijz. Democraten de belofte kwam dat ze loyaal en krachtig mede willen werken om in de eerste plaats te maken dat de V. D. Kamerfractie weer op 't oude ge tal in de Kamer terugkeert

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1