MIDBRLII R(iS(lR COHRAIT. w 156 Jaariang. 191 a Dinsdag 11 November. Kameroverzicht. Binnenland. FEUILLETON. CHRISTINE, Bit Stad en Provincie. Kerknieuws. Knnst en Wetenschappen. r 267 Deze courant versekijnt i t. g e 1 ij k s, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, zoewel voer Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland-iranco pp. f2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent Advertentiün bij abonnement op voordeeijgi Prospectussen daarvan zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor bet eerstvolgende nummer moeten des middags voor één uur aan ket kureau bezorgd zijn. Advertentitfn 2t cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en -*^allo %adere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 29 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentidn en reclames, niet afkomstig nit Z e e 1 a u d, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE Li DAB Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Tweede Kamer. Zitting van Maandag. Er valt van den dag van heden weinig belangrijks en bijzonders le vermelden De voortzetting van de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de toevoe ging van den den Hoek van Holland aan Rotterdam was aan de orde cn gaf al evenmin als den eersten dag aanleiding tot belangwekkende opmerkingen Men lean dergelijke zaken nu eenmaal van tweeërlei kant beschouwen; van den kant van de groote stad, welke annexeert en van den kant van het platte land, dat ge annexeerd wordt. De afgevaardigden van Rotterdam, bijna allen van verschillende politieke kleur, die over dit voor de han delsstad zoo belangrijke onderwerp het woord voerden, wezen op de noodzake lijkheid der annexatie en op de voordee- len om onderdeel eener groote stad Le zijn; de afgevaardigden van het platte land, dat geannexeerd wordt, vertrouw den die voordcelen niet bijster en acht ten de waarborgen niet voldoende. Tus- schen hen in stond de heer Lobman met zijn juridische bezwaren, die ten slotte het debat op wat meer algemeen peil brachten en den minister deden aantoo- nen, dat het belang van Rotterdam niet een locaal belang, maar een geheel Ne- derlandsch belang is Hel was zeker wel het beste moment uil de goed saamgovatte rede van minis ter Cort van der Linden, toen hij er op wees, hoe zeer het zuiver gemeentebe lang verdwijnt, naai' male de gemeenten zich gaan uitstrekken over een grooter grondsgebied. Dat het wetsontwerp zou worden aangenomen sprak van zelf; slechts interesseerde liet te vernemen, wie zouden tegenstemmen. Met den heer Brummelkamp, den afgevaardigde voor Loosduinen en den heer Lobman waren dit twee zijner parlijgenooten en den heer Bogaert. Overigens was van partij stemming hier geen sprake. Het wetsontwerp betreffende de kosten deï militaire krijgsraden deed den Mi nister van Justitie een uiteenzetting geven van de eischen, die aan den aanstaanden voorzitter der krijgsraden worden ge- stelt; eischen van werkelijk niet geringen aard Ze deden zien, dat de heer Van Sas sen van IJsselt niet geheel gerust, is over hel lot der militaire rechtsspraak, maar wekten overigens geen oppositie en lei den zelfs niet tot stemming. Morgen met de Indische begrooting be gint het parlementaire spel dezer vier jarige periode eerst recht! V. d. M. VAN KOL EN DE INDISCHE PARTIJ. Het Eerste Kamerlid Van Kol zal bin nenkort een "brochure uitgeven, waarin hij zijn van de sociaal-democratische Tweede Kamer fractie afwijkend stand punt ten opzichte van de Indische partij nader zal toelichten en verdedigen Naar het Engelsch. door L. G. MOBERLÏ. 48 „O ja, dacht ze wel dat ik kwam thee drinken?", antwoordde Rupert glimla chend, terwijl liij Christine de hand toe stak cn haar over het krulkopje van Bébé heen, aanzag Hij had. het kind roods in zijn armen, Bébé drukte haar zachte gezichtje tegen het zijne aan. „Ik ben blij dat ik li juist aan de thee vind, miss Moore. Nu krijg ik ze ker ook wel een kopje en dan kan ik eens hooren hoe u het beiden maakt en ik kan uit de eerste hand tijding bren gen aan mijn nichtje. Christine was veel te onschuldig en te eenvoudig om te begrijpen wat het doel wafs van Ruperts bezoek. Als Bébé's voogd voelde hij zich verplicht een wa kend oog te houden op de nieuwe kin derjuffrouw die Cicely zoo onverwachts PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende de pestgevallen op Java en Madioen van 22 October lot en met 4 dezer meldtafdee- ling Malang 378 nieuwe pestgevallen, 353 dooden; Kediri 74 nieuwe gevallen, 67 dooden (in de vorige periode nog 10 doodelijke gevallen); Magetan 16 nieuwe gevallen, 13 dooden; Madfoen 53 nieuwe gevallen, 35 dooden; Soerabaja 37 nieuwe gevallen, 38 dooden; Berbek 7 doodelijke gevallen, (in de vorige periode nog een doodelijk geval); Paree 47 nieuwe geval len, -42 dooden, (in de vorige periode nog 2 doodelijke gevallen); Toeloenga- goeng 8 doodelijke gevallen; Bangil 18 nieuwe gevallen, 15 dooden; Pamekas-' san 1 geval; Lamongan 1 doodelijk ge val. Totaal 590 dooden. De 5 vorige opgaven gaven achtereenvolgens een totaal van 744, 626, 706, 626, 512 Uit Middelburg. Het bericht in ons vorig nummer be treffende de foto's der Breda'sehe feesten an het ateüer-Henning bevat op twee plaatsen een onjuistheid tengevolge van een (misverstand. Ten eerste heeft de firma de foto's niet aan het feest-comilé aangeboden ter overhandiging aan het ge meentebestuur, maar heeft het comité zelf besloten ze aan de gemeente te schenken. En voorts dient bij de vermel ding van het verzoek van het comité om inzendingen van foto's van fotografen in Breda te vervallen de toevoeging dat alleen de collectie van den heer Hen- ning aan het gemeentebestuur werd aan geboden. Daarvan is hier althans niets bekend. Uit Zuid-Bevelaud. Maandagavond hield de Christelijke Volksbond te Goes mét de Commissie tot Werkverschaffing een openbare ver gadering onder voorzitterschap van den heer J. A van Heel De voorzitter wijdde een woord van dankbare herinnering aan de nagedach tenis van dep heer Joh. de Jonge Az., onder-voorzitter, en van groote waardee ring aan iden heer A. Bruggeman, be stuurslid van de commissie tot Werk verschaffing, die wegens hoogen leeftijd uit het bestuur was ge (reden. Na het uitgebrachte rapport door de .commissie, belast met het nazien "der rekening met bescheiden over 1912 werd op haar voorstel deze rekening op de reeds vroeger gemelde cijfers in dit blad goedgekeurd en vastgesteld, onder dank zegging aan den penningmeester, den heer J. de Hoogh, voor het gehouden beheer. Medegedeeld werd, dat de voorraad goederen in het gebouw der Werkver schaffing van dien aard is, dat het na- nadeelig slot f 6 83i/a geen bezwaar oplevert om met gerustheid het nieuwe jaar tegemoet te gaan. (In het verslag wordt van dezen voorraad goederen geen opgave gedaan). In de commissie tot Werkverschaffing ter voorziening in de ontstane vacatures in huis had genomen; hij beschouwde het eenvoudig als zijn plicht eens tc kijken of die nieuwe juffrouw van Bébé was hetgeen Cicely met zulk een enthou siasme in haar meende te zien. „De valk van de lieve Cicely is wel eens meer gebleken een uil te wezen", liad Rupert lot Wilfried Staynes, den broe der van Cicely gezegd, toen hij met den knappen jongen officier terugkeerde van hun autotochtje door Sussex. „Zij drong er zeer op aan dat meisje bij het kind te nemen en nam haar eigenlijk zonder ecnig getuigschrift of recommandatie Want die getuigschriften waren net zoo veel waard als scheurpapier. De men- schen die ze gegeven hadden waren dood öf zaten ergens in de koloniën „Zoo is Cicely altijd geweest" ant woordde haar broeder „Zij had, toen zij een heel jong meisje was een kolossale collectie ziekelijke of zwakke dieren cn toen ze wat ouder werd ziekelijke en zwakke menschen. 't Is merkwaardig zoo veel slag zij heeft om menschen die ei slecht aan toe zijn op te zoeken en vriendelijk voor ze te zijn. Het geeft je een gevoel of je je altijd tot Cicely zou kunnen wenden als je in de elende zit", voegde hij er peinzend bij. „Zij is een waren benoemd de heeren B. Verburg en L de Beste. Tot bcstuursleaen van liet bestuur van den Christelijken Volksbond werden bij acclamatie herbenoemd de heeren I G. J Kakebeeke en Joh. Pilaar. Hierna werden nog enkele zaken van huishoudclijken aard besproken. Naar aanleiding van het gunstig na jaarsweer zullen, zoo merkte de voor zitter aan het eind der vergadering op, dit jaar de werkzaamheden, vodral op den akker, zeer vroeg gedaan zijn, zoodat het te voorzien is, dal er spoedig met werkverschaffing zal moeten worden aangevangen, waarop hij verzocht aan de pers, waaraan wij volgaarne voldoen, met het oop op de te houden collecte in de week van 11 lol 15 Nov, hierop de aandacht te vestigen in hel belang der werkloozen. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering, die slechts door een zestal gewone leden werd bijge woond, gesloten., -o Uit Schouwen-DuivelaAd Aan J A. U. Hanssens, secrétaris en ontvanger der gemeente Noordgouwe is toestemming verleend om te Zierik- zee te blijven wonen. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D Na herhaalde stemming is in de Maan dagnamiddag te Hulst gehouden raads vergadering tot wethouder gekozen de heer II Verwilghen met 5 stemmen Bij de eerste stemming verkreeg de heer Verwilghen 5 en de heer van Dalsum 5 stemmen, de heer de Paepe 1 stem Bij de tweede stemnfing v. Dalsum 4, Ver wilghen 4 en de heer Borns 2 en de Paepe 1 stem. Bij de derde stemming van Dalsum 4,Verwilghen 5 en Borns 2 stemmen Met een woord van dank aan allen, die hun medewerking hebben verleend, verklaarde de heer Sprenger do bazaar voor geopend, waarna alle aanwezigen zich naar de feestzaal begaven. Te half drie werden daar ook dc bezoekers toe- gelalen. Ter aanvulling van hel korte bericht in ons vorig nummer diene nog liet vol gende Bij het binnentreden van de zaal vallen direct rechts en links de fraai gedrapeer de verkooptentjes in het oog, die, zooals we reeds gisteren meldden, elk in een andere kleur van den regenboog zijn ge looid. De daarin smaakvol geëtaleerde artikelen lokken als het ware tol koopen uit. Wc merken op een tentje met hand werkjes, galanteriewaren enz. In hel midden van de zaal, die door de goede zorg der dames zijn anders zoo onge- zelligen aanblik geheel heeft verloren, passeeren we een z.g „graaiton" en een Amerikaansche loterij Een betereplaats had men hiervoor moeilijk kunnen uit kiezen. Ieder, die een kijkje komt nemen, moet hier voorbij en het zal dan moeilijk vallen het gezang der sirenen te weer staan. De groote gaskronen zijn alle opgesierd met guirlandes van klimop, dat ook langs de kale muren is aangebracht Hierdoor, maar ook vooral door het sierlijke bloc- mententje maakt de zaal een recht fees- telijken indruk. Achterin, voor het too- neel, heeft men een theesalon ingericht, van waar men een aardig overzicht over hel geheel heeft. In de kleine zaal heeft J men een z.g gooikeuken aangebracht, dat wel de grootste aantrekkelijkheid voor de heerenbezoekers zal blijken. Uit Zeeuwsch Vlaanderen W-. D. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept in de St. Crl. op de onbekende belanghebbenden, in zake van- het beroep, ingesteld door de raden' der gemeenten Zuidzandc en Oost- burg legen het besluit van Ged Staten van Zeeland van 29 Aug 1913, no. 36, Isle afdeeling, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van die raden om met elkaar en met de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeentebe drijven, gevestigd te Utrecht, een over eenkomst aan te gaan DE BAZAAR. Hedenmiddag 2 uur werd in de Bak kerskamer van het Schuttershof alhier de Bazaar ten bate van de Vcrecniging „Tot het bezoeken der Armen" officieel geopend met een korte rede van den heer mr. F. J Sprenger, voorzitter van genoemde vereeniging. Hij wees er op dat deze bazaar is georganiseerd om aan de vereeniging de zoo dringend noodig zijn de financiën le verschaffen. Spr uitte dan ook den wensch, dat de bezoekers niet zouden uitblijven, zoodat de onder neming een groot succes zou worden voor de vereeniging Bij de verkiezing voor twee leden van het college van notabelen der Ned. Herv. gem te 's-H eer Are nds kerke werd herkozen de heer Kr. Janse met 52 stemmen. In de vacature, ontstaan door het benoemen van den heer J. Smit tot kerkvoogd werd gekozen de heer J de Ruiter met 31 stemmen. De heer D. W. Lindenbergh verkreeg 13 stemmen en verder eenige personen een kleiner aantal. Bij de gister gehouden stemming voor 2 notabelen der Ned. Herv. Gem te Rilland wegens periodieke aftre ding der heeren M Petri en G. Windhorst werden de aftredenden herkozen. De heer Petri verwierf 57, de heer Wind- horst 39 van de 62 stemmen Verder be kwam de heer M. Weststrate 20 en de heer N. Nieuwdorp 1 stem, G r e f o r m. kerken. Bed ii k t voor Werkendam J. Koele- wijn te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Nes en Wierum H. van Dijk te Zwammerdam. helpster voor den verdrukte, daar kan je zeker van zijn, heeft iemand eens tot mij gezegd „Cicely is het liefste schepseltje van de wereld. Wij houden allemaal van haar om haar liefhebbend hart maar toch lean ik Bébé niet in handen laten val len van een avonturierster, omdat Cice ly zich hel hart heeft laten vermur wen.' „Als er van een avonturierster sprake is dan kom ik ook eens kijken", ant woordde Wilfrid lachend, „ik houd van dat type, het amuseert mij Goudbruin haar, groene oogen, verleidelijke manie- ren. O, Rupert als je hcusch denkt, dat Bébé aan de zorg van een avonturier ster is toevertrouwd., toe, neem mij dan als je blieft mee om kennis met haar te maken 1" „Wat een ezel ben je toch Wilfrid. Zou je nu waarlijk denken dal onze lieve, beste Cicely zoo snel voor indrukken vat baar, Bébé aan de zorg zou toevertrou wen van een soort mensch als jij be doelt?' „Neen, ik heb haar even gezien maar toen leek het mij een doodonschuldig, be daard meisje." „Heb je haar gezien?" Naar wij vernamen zal het op 20 dezer gestelde concert van den heer Joh. Cleuver en mevr. P de Haan-Manifarges „Ja, even, in dc kinderkamer op het Ealonplein, toen ze vriendschap sloot met Bébé, maar zij heeft in 't geheel geen in druk op mij gemaakt; zij zag er heel gewoon uit, niets bijzonders dunkt mij „Nu, ga dan maar alleen naar Gray- stone en kijk goed of zij haai' plicht van kinderjuffrouw naar behooren ver vult. Een meisje met zoo'n doodgewoon uiterlijk is niet het soort waar ik mij voor interesseer." En nu, terwijl Rupert over Bébé's krul kopje heen, in de oogen keek die tot hem werden opgeslagen oogen waar aan het flikkerende licht van den haard zoo iets zonderling ontwijkends gaf, nu kwamen zijn woorden en ook die van Wilfried hem weer inde gedachten. Welke kleur hadden die oogen? waren zij grijs, of lichtbruin of groen? zacht donkergroen met groote zwarte pupillen en lange donkere wimpers, omgekruld op een heel bijzondere manier. Er was iets kinderlijks en smeekends in die lieve oogen, iets van het eeuwig kinderlijke in het heele gezichtje, van het voor hoofd af met het mooie donkere krulhaar lot de niet geheel gesloten lippen toe, die nog glimlachten om de laatste grap die Bébé gezegd had. Van het avonturier- niet doorgaan, en wordt hel voor on- bepaalden tijd uitgesteld Natuurkundig Gezelschap Maandagavond hield professor dr L van Itallic in hel Natuurkundig Gezel schap alhier ecne lezing over „Ver- doovings- en slaapmiddelen Al naar de werking slaapverwekkend, gevoelloosmakend of pijnstillend is of uit combinaties hiervan bestaal. spreekt men van hypnotica, ancslhetiea of narcotica Voor de geneeskunde is het van groote belcekenis, dal er zijn. waarvan de duur kan worden geregeld en ook, die zooals cocaine, slechts plaatselijk werken Als voornaamste in de natuur voor komende narcotica kan men beschouwen opium, liachisch en coca Groot is het aantal dat in de labora toria wordt bereid, bijvoorbeeld uit al cohol Een theorie omtrent dc werking is deze, dat van de lipoiden in de cellen van hel weefsel in het centrale zenuw stelsel, die een mengsel van vel en eiwit- achtigc lichamen bevatten, hel velbe- standdeel de narcotische stoffen opneemt en deze minder geschikt maakt voor het opnemen van zuurstof. Ze vertragen dus de oxydalie Omgekeerd worden de narcotica min der snel opgenomen bij overvloedige aan wezigheid van zuurstof Kikvorschcn, die met een zuurstoflooze phvsiologische zoutoplossing waren ingespoten hadden voor narcotiseering slechts een geriuge hoeveelheid narcoticum noodig, terwijl deze hoeveelheid aanmerkelijk grooter moest zijn bij behandeling met zuurstof- houdende zoutoplossing De oplosbaarheid van zuurstof in olijf olie vermindert eveneens bij aanwezig heid vdn narcotica Opium wordt bereid uil papaverbollen Deze krijg,en een of meer insnijdingen, waardoor het sap aan de oppervlakte komt, tot eene bruine korst opdroogt en na 24 uur wordt afgekrabd. Onafhankelijk van het aantal insnijdingen levert elke bol ongeveer 20 milligram. De papaver kan in elke luchtstreek' gedijen en levert overal evenveel opium Door de groote arbeidskosten is de cul tuur in Europa echter niet winstgevend Het opiumgebruik dateert reeds uil voor-historische tijden Zelfs in paalwo ningen heeft men overblijfsels van papa vers gevonden, en in de geschriften van Homerus en Theophrastus vindt men aan duidingen omtrent hel gebruik van opium. De slaapgod wordt afgebeeld met een papaver in de eene en een schaal, waaruit vocht vloeit in de andere hand. De Chinoezen hebben het opiumschui ven van de Mohammedanen geleerden zijn langzamerhand hun leermeesters voorbij gestreefd ZIJ hebben hel thans onder een groot deel van de blanke aard bewoners verbreid Waar zich Chinee-' sche bevolking bevindt, zijn opiumkitten Men heeft twee manieren om het opium ie genieten eten en rooken Spre ker gaf zijn gehoor door middel van lan taarnplaatjes en het vertoonen van eenige meegebrachte ulensiliën voor het opium schuiven een idee van de wijze waarop het wordt gebruikt. Dc verderfelijke werking van het opiumschuiven heeft in China in de his- stertype had dit jonge meisje absoluut niets, dat was zeer zeker, dit was zijn eerste gedachte; hel tweede wat hem op viel was dal dit opgeheven gelaat hem eenigszins bekend voorkwam, liij meende het onlangs gezien te hebben, precies zoo als het nu tot hem opgeheven was En de derde gedachte was deze hij herinnerde zich hoe en wanneer zij elkaar ontmoet hadden. „Wel, wat moet u mij van de week vergeetachtig gevonden hebben!" riep hij uit. „U is de jonge dame die met mijn neef en mij is meegereden in de auto, niet waar?" Christine kreeg een vuurroode kleur, 'zij sloeg de oogen neer. „Ja, ik heb de auto laten ophouden, ik heb later bedacht hoe vreeselijk bru taal en ongeduldig ik ben geweest, maar ik had zoo'n erge haast om een doktert te halen, zoodat „Toch niet voor dit kleine persoontje, is 't wel?" viel Rupert haar in de rede met een blik op het kind dat hij in zijn armen had; „zij ziet er niet erg ziek uit." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1