MIDDELBERGSCBE C0URAH1 1* 266 1S6 Jaargang. Maandag 10 November. Twee Gezagkwesties. BIMNENLAND. öii Stat! au Provincie. Kerknieuws Lanütaw. Rechtzaken. I WI ji Deze courant rersckijnt iagelij ks, met uitzondering van Zon- en Beeatdage*. Prij6 per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen ia Nederland irancopp.f2. Atr.enderlqke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op veordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvau zijn aan het bureau te bekomen. AdvertentiBn voor bet eerstvolgende nummer moeteu des middags véór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. AdvertentiBn i 2f cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betroffendo Handel, Nijverheid en Geldwezen, is gereohtigd het Algemeen Advertentie-Baron* A. DE liA MAK Az., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. Gig deze courant behoort een bijvoegsel. Zij, die zich nog wenachen te abon- ueeren op het Kort Verslag der '2e Kamer, gelieven ten spoedigste htn adres met de kosten, ad zestig cent, te zenden aan de Administratie. In de onderwijzerskringen heerscht veel beroering over twee gevallen van ontslag van onderwijzers. Het eene geval is dat van den onderwijzer Beishuizen te Stedum (tevens bekend als lid van het hoofdbestuur van den Bond van onderwij zers) die in het bijzijn der leerlingen het hoofd van zijn sehool uitmaakte voor kwajongen en hem in zeer onhebbelijke bewoordingen aan zei het schoollocaal te verlaten, het andere is dat van den onderwijzer Meertens te Kloosterhaar (ge meente Hardenberg)die weigerde om aan de kinderen nationale liederen te leeren of toe te laten dat deze door het hoofd der school aan de kinderen zijner klasse werden geleerd. We hebben afgewacht tot „De Bode", het orgaan van den Bond, ons iets meer over deze gevallen meedeelde. Dat is, door het hoofdbestuur zelf, in het jongste nummer geschied, en we kregen daarin een bevestiging van onze verwachting le dat die gevallen wel het slot zouden zijn geweest van een reeks moeilijkheden, 2e dat men van Bondszijde nu zou trach ten die twee onderwijzers tot martelaars te maken. Ten opzichte van de zaak Beishuizen wordt er on. nadruk opgelegd dat in Aug. van het vorig jaar toen de plaats van hoofd der school moest worden vervuld, door den burgemeester aan de sollicitan ten werd gevraagd: „Hoe denkt u tegen Beishuizen op te treden", en toen hij van een der sollicitanten tot antwoord kreeg „ik denk het wel met Beishuizen te zullen kunnen vinden", was dat ant woord, zoo zegt „De Bode" verder, niet naar den zin van den Burgemeester en liet deze er op op volgen: „Maar u zult •toch zeker wel laten voelen, dat ii het ge zag hebt?" Dit gezegde van den burgemeester wordt nu door het hoofdbestuur „in- schandelijk" genoemd, „volmaakt hetzelf de. alsof de burgemeester tegen het hoofd gezegd had: Lok conflicten uit, sar hem, terg hem, tot hij zich vergeet, en wij zullen achter je staan." Men kan moeilijk een zaak vollediger op zijn kop zetten dan hier door het hoofdbesLuur met dit geval wordt ge daan. Er was daar een onderwijzer die in de 35 jaar van zijn onderwijzerschap in die gemeente reeds meermalen in conflict was gekomen met het boven hem ge plaatste gezag. Zoo zelfs dal de gemeen teraad drie jaar geleden trachtte zich van hem te ontdoen, maar op een on geoorloofde en in hoogste instantie ook niet goed gekeurde methode (nl. op grond dat hij niet in Garsthuizen woonde). Voor ieder, die ook maar iets weet van hetgeen in onderwijzerskringen omgaat, zat het ook geen verwondering baren, als een hoofdbestuurslid van den Bond ook de Bondsminachling voor een schoolhoofd deelt, Maai- is er dan oók niet werkelijk alle reden om bij de benoeming vaneen schoolhoofd er op te staan dat die zal toonen te begrijpen dat aan hèm het gezag is opgedragen-7 De Bond begrijpt dat natuurlijk niét Die is door zijn onophoudelijke actie te,- gen het hoofdschap reeds zoozeer in een sfeer van blijvende verachting gekomen dat hij in iedere gezagsdaad van een schoolhoofd eenvoudig een plagerij ziet, en volkomen vergeet, dat het nog altijd de wet is die het bestaan van een schoolhoofd voorschrijft en een hoofd als gezag boven de klasseonderwijzers plaatst In dat artikel van het hoofdbestuur wordt dan ook het optreden van het nieuwe lioofd gekwalificeerd met den naam' „plagerijen". En het geval dat^ganleiding gaf tot den uitval van Beishuizen wordt ook voorgesteld als een uittartende in menging van het hoofd, dat n.b. kwant vragen waar Beisliuizen de lesrooster had gelaten, met de aanmaning die weer op zijn plaats te hangen. Daarop volgde het on waardige gescheld van kwajongen, en wat er bij kwam. Beishuizen erkende dat dergelijke scè nes niet in het bijzijn der leerlingen mogen voorkomen, maar weigerde excu ses aan te bieden. Daarop volgde het ontslag, waarvan de Bond nn bij Ged Staten de onthouding der goedkeuring heeft (gevraagd Het andere geval stond ,ook niet op zich zelf. In het besluit van den ge meenteraad van Hardenberg wordt o a. overwogen dat het optreden van den ondcr- derwijzer Meertens meermalen te genover zijne superieuren veel te wenschen overlaat dat hij op 24 en 25 October 1910 de leerlingen zijner klasse zonder verlof van het gemeentebestuur of hel Hoofd der school vacantie heeft gegeven; dal in de vergadering van Burge meester en Wethouders d.d 12 No vember 1910, die bijgewoond werd door den heer schoolopziener in het district Zwolle en door dien in het Arrondissement Ommen hem op zijn willekeurige handelingen eneigen machtig optreden ernstig is gewezen, dat het voor een hoofd der School bijna ondoenlijk is, met een leer kracht ie werken, die telkens toont zich niet te willen voegen naar de voorschriften, die het Hoofd der School in het belang van het onder wijs meent te moeten geven De aanleiding tot het ontslag betrof een kinderfeest Het zou een onafhaiike- lijkheidsfeest zijn, maar bij de voorberei ding had de onderwijzer Meertens als voorwaarde gesteld dat het een kinderlijk schoolfeest zou zijn „buiten de propagan da voor eenig politiek of nationaal doel." Toen echter het hoofd de kinderen het „Wien Ncerlands bloed" en „Wilhel mus" wilde leeren, maakte Meertens be zwaar. Toen het hoofd daarop aanbood het aanleeren dier versjes voor zijn reke ning te nemen, weigerde Meertens kinde ren voor dat doel een half uurtje af te staan En toen het hoofd hem opdroeg het onderwijs in de hoogste klasse waar te nemen, om zelf dat in zijn lokaal te geven, met het doel de versjes te leeren, weigerde Meertens opnieuw. We behoeven hier niet veel bij te voe gen. Meertens heeft zelf later in een adres aan Ged. Staten erkend, niet gehandeld te hebben overeenkomstig de wet Het ondere geval stond ook niet op Toch betoogt het hoofdbestuur van den Bond in een 'adres aan Ged Staten, (ver zoekend het raadsbesluit niet goed te keuren) dat de weigering van Meertens niet zoo erg is als het wel lijkt, o a aan voerend dat de liedjes in de school en onder schooltijd werden geleerd, dat het leeren dier „moeilijker" liedjes niet in de de eerste leerjai-en thuis behoort en dus in strijd was met het leerplan, en dat de weigering een ander karakter krijgt door den ve r Ir. o uwe lij ken omgang die er tus- schen hoofd en onderwijzer bestond. Er wordt voor beide gevallen nog aan gevoerd dat zoowel Beishuizen als Meer tens goede onderwijzers zijn. We nemen dat graag aan, maar meenen dat hier een andere kwestie van gewichtiger aard de grondslag vormt, nl het o.i zeer ver derfelijke streven van den Bond naar on dermijning van het gezag van het school hoofd. Dat de Bond er zekere ideeën op na houdt over de meest gewenschte organi satie op |de (scholen, is zijn recht. We dee- len die ideeën wel niet waarom heb ben we vroeger reeds aangegeven maar niemand zal er iets tegen kunnen inbrengen dat de Boud den huidigen toe stand afkeurt. De Bond gaat echter veel verder. .Van den strijd tegen de wet maakte hij een strijd tegen de hoofden. En de onophou delijke beleedigende actie tegen die hoof den, heeft zulk een stemming van min achting voor de personen dier school hoofden verwekt, dal het waarachtig geen wonder is wanneer warm-loopende klas seonderwijzers vergeten waar ze staan moeten Als er nu twee slachtoffers vallen dan zoeke de Bond de oorzaak niet in de ty- rannie van hoofd en gemeentebestuur, inaar bij zijn eigen propaganda GENEESKUNDIG ONDERZOEK VÓÓR HET HUWELIJK. Door het comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwe lijk te 's Gravenhage is opgericht een iconsultalieburéau, waar de heer J J. Berdenis van Berlekom, arts, lid van het Icomité, kosteloos advies geeft aan on- en minvermogenden, die voornemens zijn in hel huwelijk te treden. Het comité,het voor zijn streven van het hoogste belang achtende, dat zooveel mogelijk op alle plaatsen van eenige be- teekenis zulke bureaux worden in het le ven geroepen, doet daartoe een beroep op de medewerking der gezondheidscom missies in verschillende gemeenten boden een stel foto's van de leesten te schenken ter overhandiging aan het ge meentebestuur. En hoewel door het co mité ook nog inzending was verzocht van alle andere foto's, door fotografen en amateurs van deze feesten gemaakt, werd de collectie van den lieer Henning zonder andere bijvoeging uilgekozen ter aanbie ding aan hel gemeentebestuur. Een zeer vleiend schrijven gaf den heer Henning kennis van de aanvaarding der verzame ling die in liet stedelijk museum geplaatst zal worden. Het is een omvangrijke col lectie, van niet minder dan 70 foto's, vervat in twee portefeuilles en twee klapdoozen De adspirant-opzichler bij de S S. van d Brink, die werkzaam is aan de Araeburg en tijdelijk alhier woonachtigis te Utrecht geslaagd /voor opzichter bij den dienst van weg en werken Uit Middelburg. Hedenmorgen ten 9 ure had alhier de opening plaats van den patroonsleer gang in het schildersambacht, welke ge houden wordt in een der lokalen van de Ambachtsschool, en georganiseerd werd door den Bond van Nederlandsche schil- derpatroons. Bij deze opening sprak de heer J. C. van Laere, voorzitter van de afdeeling Middelburg van bovengenoemden Bond een rede uit, waarin hij er op wees dat de waarheid der spreuk Eendracht maakt macht, heden opnieuw zien beves tigd. Immers- door onze vereende krach ten is het onzen Bond mogelijk gewor den, cursussen op te richten, waardoor de patroons in liet (schildersvak zich ineer en meer kunnen bekwamen De oprichting en instandhouding van dergelijke cursussen zou veel te groote geldelijke offers vergen, indien deze moesten uitgaan van plaatselijke vereeni- gingen Wie geen vreemdeling in Jerusalem is, weet maar al te goed, zei spr., dat men in ons vak, evenmin als in elk ander, ooit is uitgestudeerd en dat er aan onze kennis a n ons werk nog veel ontbreekt. Vooral voor de jongeren onder ons, die aan 't begin van him loopbaan staan, zijn deze leergangen onschatbaar. Zal onze Bond met deze prachtige in stelling slagen, dan is evenwel een eerste eisch; onverflauwde lusten vurige ijver, zoowel aan de zijde der onderwijzers als die der deelnemers. De spreker eindigde met den welgc- meenden wensch, dal de proefneming van den Bond met zijn cursus te Middel burg schitterend slage; dal heeren on derwijzers succes van hun werk hebben en de deelnemers mettertijd de grootste voldoening en het meeste profijt oogsten van hetgeen ze liier hebben geleerd Tevens wenschte hij den heer Doets, directeur der Ambachtschool, hartelijken dank te betuigen voor zijn welwillende medewerking, om dezen palroonsleergang hier mogelijk te hebben gemaakt. Hierop nam de lieer B Wensing, leeraar in het schilderen, het woord om zijn genoegen uit le drukken over het groote aantal deelnemers aan dezen leer gangen zeide, dat hij niet was gekomen om les le geven in trucjes of kunstjes, maar om op eenvoudige wijze het beste en nieuwste te onderwijzen, en wel zoo veel het in zijn vermogen is, op de meest practisclie wijze. Daarop stelde hij voor, met de lessen aan te vangen. Onze stadgenoot, de lieer C. Henning, heeft een vermeldenswaard succes gehad met een reclame-aanbod door hem ge daan bij gelegenheid der onafhaiikelijk- heidsfeesten te Breda. Hij had aangc- Uit Zuid-Beveland. Men schrijft ons uit Goes Het is van algemeene bekendheid, dat in ons stadje de diphtheritis veevuldig, haast geregeld voorkomt. Ook thans zijn weer gevallen van deze ziekte geconstateerd. Tot op 't oogenblik gaat de wet op de besmettelijke ziekte, voor zoover mij bekend is, niet verder dan het verbieden van den toegang lot de scholen van leer lingen uit gezinnen waar een besmettel- lij ke ziekte heerscht Zou het evenwel niet in den geest van deze wel zijn, wanneer ook op de rijks kantoren aldaar werkzaam zijnde perso nen in wier gezinnen diptheritis voor komt niet werden toegelaten zoolang het „briefje" op de deur der woning wordt gelaten? In elk geval gebiedt o. a, de voorzich tigheid, tegen elk gevaar van het over brengen der besmetting te waken, zoo zulks maar eenigszins mogelijk is en vooral in lokaliteiten, waar het publiek ge,- noodzaakt is te komen En toch ziet men dat nog niet altijd in over het algemeen en ook te Goes doet zich thans een dergelijk geval voor. Door het jachtgezelschap „het Klopje" zijn in drie dagen in de gemeente W i 1- belminadorp meer dan 500 linzen geschoten. Vrijdagavond is te 's-Gravenpolder de volksbiliolheek voor dezen winter ge opend. De boekerij, die tlians 530 num mers telt is vermeerderd met werken van Wilhelmina Heimburg, Conscience en Ouï- da, ongetwijfeld goede en aangename lec tuur Terwijl Zaterdagnamiddag te Ierseke een oude man en zijn vrouw op den bie tenakker aan 't werk waren, zeeg de man, als 't ware pan de zij van fcijn vrouw plotseling neer en was terstond dood door hartverlamming aangegrepen Te Hans weert circuleert een adres aan Ged Staten van Zeeland om het ge meentebestuur van Kruiningen uit te noodigen te zorgen voor een begrinting te Hansweert zoolang niet in de bestra ting aldaar is voorzien. Tevens wordt gevraagd beter toezicht op het neerwerpen van faecaliën in sloo- ten langs den openbaren weg o Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D Naai- aanleiding van het voor eenige weken te Z a a m s 1 a g voorgevallene, op den avond der arrestatie van de gebr V.. aldaar, toen tengevolge van verschillende charge's door de maréchaussee verschiH- lende inwoners klappen en houwen met de blanke sabel beliepen werd door ver schillenden hunner een klacht ingediend wegens mishandeling Deswege werd door den kapitein' uit Vlissingen onderzoek ter plaatse ingesteld en de getuigen en de klagers gehoord Het schijnt echter dat de in deze be voegde autoriteit geen aanleiding vond om ten deze in le grijpen tegen de be trokken manschappen der marechaussee, Thans echter is door een dergenen die de meeste klappen lieefl beloopen een adres verzonden tot den Minister van justitie, met verzoek een ernstig onder zoek te willen instellen naar de mishan delingen die door de marechaussee, zou- den zijn gepleegd en de schuldigen te willen straffen. In laatst gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" zijn candidaat gesteld voor notabelen der N H. gemeente alhier de aftredende heeren H. J Dijckmeester, H L. Dor- maar en R. M. Smits en voor diaken in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Langebeke de heer C. A. Mantz Provinciale Landbouw tentoonstelling Onder de ingezetenen van Middelburg' is een omzendbrief verspreid, waarin het bestuur der maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zee land onze stadgenoolen opwekt, een daar bij gevoegd iiisclirijvingsbriefje ingevuld en onderleekend ter liand te willen stel len aan de personen, die het zal belasten, deze den 13den en 14den dezer maand af te halen, ter tegemoetkoming aan de kosten, verbonden met de Provinciale. Landbouwtentoonstelling, 8, 9 en 10 Sepl 1911 in Zeeland te houden. Het hoofdbestuur acht zich tot dezen, maatregel verplicht, omdat de liuur en in richting van een geschikt terrein te Mid delburg met groote kosten gepaard gaal terwijl, aldus heet het in de circulaire, een naburige gemeente een nog beter ge schikt terrein kosteloos te zijner beschik king wil stellen Het vestigt bovendien de aandacht op de groote kosten, aan een zoodanige tentoonstelling verbonden, zoo wel als op de groote voordeelen, die ze voor vele neringdoenden oplevert in de gemeente, waar ze gehouden wordt en verklaart, dat het een zoodanige tentoon stelling het liefst in de hoofdplaats dei- provincie zoude houden. De officier van justitie bij de Haag- sche rechtbank heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis dier recht bank, waarbij de Leidsche student v L. tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens moord op zijn verloofde. De officier had 15 jaar geëischt. SPORT. .Voetbal. ■Voor de Zuid 2e klasse A ontving gis teren E M M. te Vlissingen het tweede elftal der cadetten. De militairen hadden bet ongeluk dat reeds spoedig na den aanvang een hunner spelers uit moest vallen, omdat zijn knie hem begaf, ter wijl na de rust de linksbinnen van den Vlissingschen captain per ongeluk een trap boven den enkel kreeg, die hem verder spelen belette. Toch hielden de cadetten kranig stand, al moesten zij met 6—0 het onderspit delven (stand met rust 30). Een tegenpuntje was wel verdiend geweest en wij meenden al het te zien maken toen Velocitas in de tweede speelheift pen strafsehap te nemen kreeg, die echter recht op den keeper werd ingezet en zoodoende geen resultaat opleverde. E. M M beschikt over een krachtig elftal, dat wel eens het kampioenschap zou kunnen verwerven. Zeeland-Vooruit maakte de reis naar N. A. C te Breda. Volgens de Maandag Courant zou Z. V. gewonnen hebben met 72, doch die 7 moet een 1 zijn, zoodat N A. C. gewonnen heeft met 2—1. Voor de 3e klasse brachten zoowel E. M M. als Zeelandia hun beide elftallen in 't veld. Achter de meelfabriek alhier leed M V. V. O. II een smadelijke 5—1 nederlaag tegen Zeelandia II Zeelandia III beet tegen E M M. II flink van zich af en verloor slechts met 1—0. E M. M. III verloor met 4—0 van Vlissingen. De stand in de Zuidelijke 2e klasse is thans E. M. M. 3 2 gel. 1 0 1. pui 5 11—3 1.66 M.V.V.O. 4 3 0 1 6 5—4 1.50 N. A. C. 5 2 1 2 5 9-6 1 Zeelandia 2 1 0 1 2 2—2 1.— Zeel. Vooruit. 8 0 1 2 1 3—8 0.66 Velocitas II 3 0 1 2 1 3—10 0.66 In den Haag had gisteren de oefenwed strijd plaats van het Ned. elftal tegen de Zwaluwen Bij de laatsten speelde Synja voor Launspach Van de hationalen vie-

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1