HIU1ELBURGSCHECOIRAIT 136* Jaargang. Woensdag 5 November. BINNENLAND. Kameroverzicht. Uit Stad en Provincie. Kerknieuws. 1- 262. ums Deze courant varstkijnt d a g a 1 ij k s, aet uitzondering Tan Zon- eu Feestdagen. Prigs per kwartaal, zoowel voor Middelburg ale roer alle plaatsen in Nederland traneo pp. f2. Afconderlijke nummers kosten 5 cent. Advertentiën bij abonnement op voordeelige roorwaarden. !J Prospectussen daarran zijn aan het bureau te bekomen. Advertentiön voor het eerstrolgende nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn,. Advertantiën 2# cent per regel. Bij abonnement veel lager, ffeboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats, die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Z e e 1 a n'd, betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen; is gerechtigd het Algemeen Advertentie-finreai A. DE LA 1AB Az., X.Z. Voorbirgiral 266, Amsterdam. Bg deze courant behoort een bjjvoegse), Zij, die zich nog wenzchen te abon- neeren op het Kort Verslag der 2e Kamer, gelieven ten spoedigste han adres met de kosten, ad zestig cent, te zenden aan de Administratie. Uitslag Kamerverkiezing in Amsterdam UI. Bij de gister gehouden stemming voor «en lid van de Tweede Kamer in Amster dam IE (vac.-Henri Polak) waren, zooals wij reeds per bulletin gisteravond bekend maakten, uitgebracht 10044 geldige stemmen. (Het aantal kiezers is 16.516.) Hiervan ver kregen t. J. Kuiper (R. K. coalitiecandid.) 1946; P. Otto (concentratiecandidaat) 3314; J. Oudegeest (8. D. A. P.) 4604» D. J. Wijnkoop (S. D. P.) 180 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Onde- geeït en Otto. Bij de periodieke verkiezing op Dinsdag 17 Juni jl. werd het altredend lid, mr. P. J. Troelstra dadelijk gekozen met 7310 stemmen. De heer Asscker (u. 1.), Reijmer (r. k.) en Wijnkoop kregen resp. 2428,2781 en 177 stemmen. Bij verkiezing op 24 Juli d. a. v., noo- dig geworden tengevolge van het bedanken van den heer Troelstra, werd de heer Polak gekozen met 4831 stemmen. Toen verkre gen de heer Otto 2378, mr. Reijmer 1828 *n de heer Wijnkoop 217 stemmen. De uitslag van gister is dns werkelijk zeer bemoedigend. Natuurlijk zijn de kan sen van den concentratiecandidaat nog zeer onzeker. Veel hangt daarvan af van de houding der clericalen bij de herstemming, en voorts ook van de beantwoording der vraag of er dan nog velen zullen opkomen van de ruim zes duizend personen die nog thuis bleven. Dat de eerste stormloop zulk onverwacht succes heeft gebracht is voor een deel te danken aan den grooten ijver der vrijzin nigen. De candidaat Otto ging voorop, door zich als spreker telkens te doen hooren. Avond aan avond werd er vergaderd en ook gister op den stemmingsdag waren de vrij zinnigen krachtig bezig met het verkiezings- werk, waarvoor tal van dames en heeren zich beschikbaar hadden gesteld. Maar aan den anderen kant is de uitslag ook een bewijs van de varmindering van populariteit der S. D. A. P. tengevolge van baar weigering der portefeuille. „De sociaal democratie is teruggetreden van haar plaats als hervormingspartij naar die van criti- seerende partij waardoor zij de klenrlooze middenstof is kwijt geraakt", zoo zei een der sprekers op de gisteravond na den uit slag gehouden vrijzinnige bijeenkomst. Hoe deze verkiezing ook moge afloopen, een feit is het toch dat het eenmaal zoo vaste district van Troelstra verre van vast ia geworden. Bn opnieuw is bewezen dat de socialisten kun overwinningen in Jnni dankten aan een zeer groot aaDtul bijloopers. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Kamer kwam heden bijeen na ge durende de vorige maand bijna geheel aan iden aXdeelingsarbeid te hebben ge wijd. Een kennismaking met de nieuwe ïamer kon men dit niet noemen en een volledige kennismaking zeker allerminst, want verschillende van de formeele zit tingen die onmiddellijk na de opening der Kamer verliepen, waren beter be- .eoteht dan deze, die toch niet geheel en al zonder belang was. Nog steeds treft bet als een inovatie den heer Goeman op den voorzitterszetel te zien, hoewel hij ook heden weer duidelijk toonde dat het presidium aan zijn han den is toevertrouwd en dat zeer zeker onder zijn leiding niet behoeft te-.wor den gevreesd voor die eigenaardige in cidenten zonder beteekenis op zichzelf, maar niet zonder beteekenis voor het prestige der Kamer, welke er een paar jaar geleden zoo gewoon en aan de orde van den dag waren. Overigens ging hel heden niet om bui tengewoon belangrijke zaken. Allereerst werd een kwestie van de orde der werk zaamheden beslist door vast te stellen, welke onderwerpen nog in de afdeelin- gen zouden worden onderzocht, waarbij de heer Lohman een klein succesje be haalde door bij meerderheid afgestemd te zien dat de wijziging der Woningwet dadelijk zou worden behandeld. Welis waar had ook de heer Schaper tegen deze directe behandeling bezwaar ge maakt, omdat eerst gisteren een vrij lij vige nota dienaangaande bij de Kamer was ingekomen, maai* zijnerzijds was te gelijkertijd gevraagd om dan over een paar weken dit onderzoek aan de orde te stellen, waarvan echter de onmoge lijkheid door den voorzitter onmiddel lijk 'was aangetoond geworden. Tegen het afvoeren van de onderwijswetten werd van de zijde van den voorzitter geen bezwaar gemaakt en temeer niet toen de heer de Meester namens de cen trale sectie kon verklaren dat deze zich daarmede wilde vereenigen. Hoofdschotel van den dag was wel het ontwerp lot verhooging van den post voor uitvoering van artikej 369 der In validiteitswet, welks behandeling het de buut van Minister Treub tegenover deze Kamer was. De eerste spreker was de heer Pa tij n, die opkwam tegen de be schuldiging van zekere zijde tegen den met de uitvoering van dit artikel betrok ken hoofdambtenaar van Landbouw ge richt, als zouden zijn sociale gevoelens op de uitlegging van hel artikel invloed hebben gehad en die tévens inlichtingen vroeg omtrent de plannen van den Minis ter betreffende de wijziging dezer rege ling, die in de praktijk een parodie was gebleken, Op hem volgde de heer Duys, die natuurlijk niet naliet te wijzen op de verkeerde berekeningen van prof. Kluy- ver en herinnerde wat dienaangaande door hem was gezegd. Een derde spre ker was de heer Rutgers, geheel niet verontrust over den financieelen tegen valler die een Kabinet waartegenover hij niet vriendschappelijk staat, immers mag opknappen, en die onmiddellijk stel ling nam tegen de bewering van den heer Palijn dat deze overgangsbepaling het best zou leiden tot staatspensioen. Het artikel was een overgangsbepaling en mocht ook niet anders worden be schouwd. Minister Treub heeft zeer uitvoerig sprekers beantwoord en toegegeven dat het aantal aanvragen krachtens artikel 369reeds zeer nabij de ,100 000, is en dei- ze waarschijnlijk zal overschrijden. Hij vond echter dat men niet onbillijk tegen over Prof. Kluyver behoorde te zijn en niet naar aanleiding van deze misvatting geen vertrouwen meer moest stellen in alle berekeningen van den geleerden the oreticus; men moest toch niet uit het oog verliezen dat de hier gegeven cijfers een schatting betroffen, waarbij met geen enkel vaststaand element rekening viel te houden. De Minister trad voorts in een breedvoerige uiteenzetting van zijn standpunt ten opzichte van de uitlegging van artikel 369, wees er allereerst op dat de betrokken hoofdambtenaar geen blaam maar ook geen lof verdiende om- dal hij eenvoudig gedaan had wat de wet voorschreef; en deed vervolgens zien hoe het voorschrift dat artikel 369 op 9 De cember 1913 in werking moet treden is geweest, hetwelk noodzakelijk maakt een spoedige behandeling der ingekomen aan giften die niet bevorderlijk werkt op de nauwkeurigheid van het onderzoek naar die aangiften. De Minister stelde vooral in het licht, dat het niet de uitvoering van den maat regel is, die deze groote overstelping van aanvragen teweeg brengt maar wel het feit dat men artikel 369 los heeft gemaakt van de verdere wet en daardoor ge schrapt de beperking in de wet die het niet mogelijk maakt om iemand die in 156 dagen een dag per week Joon ar beid verricht als verzekeringsplichtig te beschouwen, wat nu dus tegenover de alleenstaande bepaling van artikel 369 wel het geval is. Dat de Minister intusschen den korten tijd van zijn nieuwe functie nuttig heeft besteed, kan blijken uit de mededceling door hem gedaan dat een wijziging dei- wet nog voor het einde van deze maand den Raad van State zal hebben bereikt Men mag verwachten dat de wijziging aan de in de troonrede in het vooruitzicht gestelde „vereenvoudiging" niets te wen- schen zal overlaten Bij repliek trachtte de heer van Veen de meening van den Minister als zou verrichte arbeid slechts als een be roep kunnen worden aangenomen voor de herziening der handleiding, vast te leggen, door deze aan de Rijksverzeke ringsbank kenbaar te maken, waardoor zeker het aantal rentetrekkers zou da len doch de Minister merkte niet ten onrechte op dat een dergelijk in grijpen van de Regeering niet zonder meer zou gaan En eveneens ging de Minister bij de behandelingen der ar tikelen niet in op de vraag van den heer Rutgers of hij het zijne wil doen voor invoering van de wet! De verdere zitting werd besteed aan een t!weetal wetsontwerpen van plaat selijken aard, het eerst t ot vereeniging van Ambt- en Stad-Amelo, het tweede om Hoek van Holland bij Rotterdam te voegen. Het bleken ontwerpen, waarbij plaatselijke belangen niet buitengesloten waren, zoodat dan ook de afgevaardigden zich dit deel van geheel het Nederland- sche volk dat zij nu eenmaal vertegen woordigen, in hel bijzonder aantrokken Speciaal ten opzichte van het tweede wetsontwerp echter werden bezwaren van principieelen aai*d genoemd, die niet al leen door de Regeering maar het aller meest door de Rotterdamsche afgevaar digden van vierderlei kleur met de mees te kracht werden bestreden De poli tiek werd hier wel geheel op zijde ge zel om te bewijzen dat niet alleen han dels- en economische belangen de toevoe ging van den Hou1', van HoUand bij Rot terdam eischen, doch dat ook belangen van meer algemeenen aard daarvoor ten warmste pleiten V. d. M. DE TUSSCIIENPERSONEN BIJ DE PENSIOENVERZEKERING. De vrijzinnig-democratische Hoofdstad bespreekt de overweldigende hoeveelheid aanvragen om ouderdomspensioen. „De vervloekte gouddorst" is, meent het blad, de schuldige. Niet van de gegadigden. Maar van de „lusschenpersonen" Immers zij ontvangen f 2 voor elke rente die wordt toegekend en waarvoor zij bemid deling verleenen. Direct belang hebben zij er dus bij om zooveel mogelijk formu lieren in te leveren. Ons kwamen eenige gevallen ter oore van tusschenpersonen, die de eventueele rechtverkrijgenden op de ouderdomsrente als 't ware persuadeeren het aanvraagfor mulier te onderteekenen, ook al heeft de aspirant-rentetrekker de f 2 per week ab soluut niet noodig. Door kinderen wordt loondienst van bij hen inwonende ouders, b.v. als huisnaaister, gefingeerd. Voor be- kleede bijbelrekkingen van 40 gulden per jaar, b.v. organist of zanger, zal eerst daags 104 gulden pensioen worden uitge keerd. Zelfs kwam ons een geval ter oore de bazaar ten bate der Ver. tot het be zoeken der armen, wordt verzocht die voorwerpen uiterlijk Zaterdag a.s. bij een der comiléleden te doen bezorgen Door de politie alhier is gisteren in arrest gesteld zekere de K. ter zake, dat hij baldadigheid pleegde, oa. een ruit insloeg. Het was heden 25 jaar geleden, dat de heer J. C. Pluijiners bij de firma Antoine Mes alhier als pianomakersknecht in dienst trad. Deze dag is voor hem niet onopgemerkt voorbijgegaan; de firma bood hem nl. een couvert aan terwijl den jubilaris ook door de knechts een blij vend aandenken werd geschonken. Het overige deel van den dag werd door den jubilaris feestelijk doorgebracht Uit Vllssingen. De vereeniging „De Dageraad' afd. VI is sing en zal op 8 Nov. a.s. een Mullatuli-avond houden in de zaal-Buning aldaar, waar als spreekster zal optreden mej. J. van den Bergh Voor bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende adver tentie Uit Walcheren. In de Maandag gehouden raadsverga dering van Arnemuiden was afwezig de heer Jobse. Meegedeeld werd o.a. dal voor de va cature van onderwijzer, met verplichte hoofdacte zich één sollicitant heeft op gedaan Er is echter gegronde hoop dat de benoeming en indiensttreding spoedig zal kunnen volgen waarom B. en W geen voorstel tot het aanstellen van een tijdelijke leerkracht zullen doen De grondslagen voor de pensionneering der gemeente amblenaren worden vast gesteld overeenkomstig het voorstel van B. en W. Over den inkgop wérd op voor-stel van den heer Franse beslist, dat van hen die voor 1 Oct. vertrokken zijn 3 pet. zal worden teruggevorderd, en van hen die op genoemden datum iii dienst waren, niets zal worden verhaald Het percentage dat de in dienst zijnde ambtenaren moeten bijdragen, ert dat door B. en W. werd voorgesteld op 4 petwerd met 5 tegen 1 stem door den raad vastgesteld op 7 pet. De heer Franse stelde daarna voor de bezoldiging der lagere beambten te verhoogen. Met vier tegen 2 stemmen (die der wethouders) werd besloten aan den veldwachter-havenmeester Kievit f 42 meer te geven. Een voorstel om aan de gemeentebode f 15 meer te geven werd verworpen met vier tegen 2 stemmen. Aan eenige bezwaren van den school opziener betreffende de inrichting der school te Kleverskerke wordt tegemoetge komen. De kantooruren voor den ambtenaar van den burgerlijken stand worden in dien zin gewijzigd, dat op Zondag en daar mee gelijk gestelde dagen van kwart voor twaalf tot twaalf uur gelegenheid is tot aangifte van geboorte en sterven Na vergadering met gesloten deuren nwiu. tcua KWiim ouï oen gevai ter oore nm_j. van een gepensionneerdgemeenle-ontvan-><Ieijjk ,PP f" ger, die f 600 pensioen geniet, bij »ien de SSd opT JId 4 f f lusschenpersoon reeds driemaal geeweest T T is, om hem toch maar te overjden het hefvT gend jaar de gewone vermindering van pacht te erlangen, wordt in handen van B en W. gesteld. Aan P. Boone wordt f 5 tegemoetko ming verleend in het herstellen van een bergplaats en stookgelégenheid formulier te ouderteckenen. De man heeft echter geweigerd, o. i terecht, want voor dergelijke menschen is geen ouderdoms rente noodig en dit kan nimmer de be doeling van den wetgever zijn. DE OUDERDOMSRENTE. Naar de Tel. verneemt was Dinsdag op 60 000 aanvragen om uitkeering van een ouderdomsrente, krachtens art 369 der Invaliditeitswet, beschikt Op onge veer 1 procent van het aantal aanvragen wordt afwijzend beschikt. DE DJAMBI-CONCESSIES. Indien de Tel juist is ingelicht, zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inkomen van den minister Koloniën, waarin de Djambi-concessies worden uitgegeven aan de Koninklijke Nederlandsche Petroleum-Maatschappij Uit Middelburg. We vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer, waarbij hen die nog van plan zijn iets af te staan voor Dinsdag werd het stoffelijk overschot van den heer S. Louwei*se, oud-lid van, de Staten van Zeeland, oud-raad van den polder Walcheren en oud-lid van den ge meenteraad van Oostkapelle ter aarde besteld Jhr. W. Z. van Teijlingen burgemeester van die gemeente, sprak aan het graf waardecrende woorden aan de nagedachtenis van den overledene Uit Zuid-Beveland. Op de Schelde, bij Lillo, is het sleep- schip „Madonna" aangevaren door dc Duitsche vrachtboot „Rislelhueber 8" De „Madonna" bekwam belangrijke averij Geen persoonlijke ongelukken Uit Tholen. In de vergadering van den gemeente raad van Scherpenisse op 3 Nov 1913 waren tegenwoordig 6 leden Afwe zig met [kennisgeving de wethouder C Hartog AAz. In het reglement van het burgerlijk armbestuur, werd aangebracht eene aan vulling n I idat voor de woorden „een maal per jaar wordt de kas van den secretaris-penningmeester opgenomen" wordt gelezen ten minste eenmaal per jaar" enz Aan Jacob Hage wordt restitutie ver leend in zake. hoofdelijken omslag, over 2 maanden in 1913, wegens vertrek naar St. Maartensdijk Besloten werd voor den verbouw dei- school eene geldleening aan te gaan groot f 600 tegen 4'/o o/0 per jaar en die gel den op te nemen op 1 Dec as. en daar van elk jaar f 60 af te lossen Alsvo- ren: inkoopsom en bijdragen van de ge meente ambtenaren, in verband met de pensioenwet 1913 en weduwe en wee- zenwet 1913 voor rekening der gemeen te te nemen voor zooveel de op 1 Oct 1913 in dienst zijnde ambtenaren betreft en op de na 1 Oct 1913 aangestelde ambtenaren te verhalen voor eigen pen sioen 3 o/0. Voor weduwen en weezen 5 van de mannelijke en 1 o/o van de vrouwe lijke, van den pensioensgrondslag Aan het verzoek van H Quaak tot plaatsing van een lantaarn, werd niet voldaan Burg. en Weth werden gemachtigd naar eene andere brandplaats voor var kens om te zien Iu de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van S t Maar tensdijk werd tot onderwijzer benoemd de heer A van Nicuwenhuijzen aldaar met 4 stemmen tegen 2 op den heer A de Graaf en 1 op den lieer C Wester weel, ook beiden aldaar. Aan den heer P. Cliarpentier werd op diens verzoek ontslag verleend als amb tenaar van den burgelijken stand De verordening op de toelating van nieuwe leerlingen op de openb school werd in dien zin gewijzigd, dat voortaan elke 9 maanden nieuwe leerlingen zulleu_ worden toegelaten, Welke dan den leeftijd moeten hebben van minstens 5 jaar 71/2 maand; de eerste toelating na de wijziging zal plaats hebben 15 November aanstaande. Voorts was nog ingekomen een verzoek van 13 bewoners van de Raaistraat, in houdende om te willen bepalen bij ver ordening dat het aan bestuurders van ledige wagens en karren op vaste assen verboden is de Kaaistraat op- of af te rijden Na eenige discussie over dit ver zoek werd door den heer Rijnberg het voorstel gedaan, dat ledige wagens en. karren op vaste assen over de achterwe gen zullen moeten rijden Met 5 tegen 2 stemmen werd dit voorstel echter ver worpen. De heer Gaakeer drong er op aan, dat te dezer zake art. 56 der politieverorde ning zal worden nageleefd, waarin wordt bepaald, dat bedoelde voertuigen alleen stapvoets door de Kaaistraat mogen rij den De overige leden betuigden hier mede hunne instemming en de voorz. zeide, dat hij voor de naleving zou zorg dragen Door den burgemeester van S t. M aar- te n s d ij k is Maandagavond een ver gadering belegd, welke werd bijgewoond door leden van de verschillende polder besturen en vereenigingen oplangbouwr gebied, waarin de vragen behandeld wer den. welke door den voorz der afd Tho len van de Z. M v L aan de verschil lende burgemeesters gezonden zijn in betrekking tot betere verkeersmiddelen op het eiland Tholen. Te Oud-Vossemeer zal binnen kort worden overgegaan tol den bouw van een bergplaats voor brandspuiten, nu de gemeente-loren, welke gerestau reerd wordt, daarvoor verder niet meer gebezigd wordt; een vorig jaar zweefden plannen in de lucht voor den bouw van een nieuw gemeentehuis, maar in den laatsten tijd hoort men daar niet meer van en schijnt men voorloopig het „Rechthuis", het Ambachtsheerenhuis, dat van de Heeren wordt gehuurd, als ge meentehuis te willen houden. Ned Hervormde kerk. Beroepen te Becmster P. R. A van Meurs te Schagen; te Nieuwland (Z H A. E. van Baaien te Utrecht Bedankt voor St Jacobi-Parochie K. H Boersema te Groningen Aangenomen naar Noordbroek

Middelburgsche Courant | 1913 | | pagina 1